2021 birželio 22 d. antradienis, 22:41
Reklama  |  facebook

Viešieji pirkimai atspindi biurokratinio aparato požiūrį į valstybę, arba Kas bijo CPO LT elektroninio katalogo Fotogalerija Video

2015-11-30 08:01
Neveikia nebaudžiamumo principas, viešieji pirkimai nėra audituojami, žmonės nėra kvalifikuoti ir suinteresuoti viešuosius pirkimus įgyvendinti gerai – diskusijoje apie viešuosius pirkimus ir korupcijos prevenciją problemas išvardino advokatų kontoros „Triniti“ asocijuotas teisininkas Tomas Seikalis.
nuotrauka
Yra norinčių, kad būtų mažiau kontrolės, saugiklių, bet visuomenė dar nėra pasirengusi ir reikia turėti gerus įrankius, stiprią Viešųjų pirkimų tarnybą, kuri būtų kontroliuojanti, aiškiai išsakanti savo poziciją, pastebėjo diskusijos dalyviai. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
CPO LT, VŠĮ
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,

Sveikatos apsaugos ministerija užsimojo prieš „karaliukus“

2014–2015 metais VPT gavo 73 pretenzijas dėl galimų Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų gydymo įstaigoms vykdant viešuosius pirkimus (VP). Iš jų 43 pretenzijos gautos 2015 metais. Dažniausiai skųstasi dėl Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų.

„VP sveikatos apsaugos sistemoje viena iš pagrindinių problemų yra stambioji korupcija, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Vytautas Šveikauskas (nuotraukoje dešinėje). – Dar 2005–2007 m. padarėme tyrimą dėl vaistų [pirkimo, red. past.]. Pasakysiu esmę vienu sakiniu – tuos pačius vaistus iš tų pačių tiekėjų skirtingos gydymo įstaigos perka skirtingomis kainomis. Padarėme išvadą, kad netgi yra pasidalinimas regionais, kas kur laimės.“

Sveikatos apsaugos sektorius yra itin sudėtingas – vienas po kito viešumon kyla skandalai dėl nešvarių pirkimų. Siekdama sumažinti rizikas, SAM pradėjo skatinti pirkimus per Centrinę perkančiąją

 organizaciją. Tokią situaciją nemaža dalimi lemia vadovai, todėl V. Šveikauskas teigiamai vertina iniciatyvą atsisakyti vadinamųjų karaliukų – nesikeičiančių gydymo įstaigų vadovų – ir nustatyti kadencijas. 

Užsibuvę postuose, gydymo įstaigų vadovai turėjo savo tiekėjų ratą, savus laimėtojus. Sistema buvo puikiai atidirbta: laimėtojas parengdavo ir sąlygas, ir specifikacijas, ir nustatydavo kvalifikacinius reikalavimus. SAM yra nustačiusi ir tokį atvejį, kai pats gydymo įstaigos vadovas buvo viešųjų pirkimų komisijos pirmininku.

Todėl, V. Šveikausko žodžiais, tiekėjai, kurie nepatekdavo į gydymo įstaigos vadovų artimųjų arba savų ratą, net nedalyvaudavo konkursuose. Tai būtų reiškę tik nereikalingas laiko sąnaudas. 

Susidarė situacija, sakė V. Šveikauskas, kai 50-60 proc. viešuosiuose pirkimuose dalyvaudavo po vieną tiekėją.

„Geriausia prevencinė priemonė yra pirkimai per CPO LT“

STT pernai atliko skalbimo paslaugų viešųjų pirkimų analizę. Paaiškėjo, kad tiekimą laimi tie, kurie pasiūlė didžiausią kainą, nes kiti pasitraukia iš konkurso. 

SAM kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl vaistų pirkimo, bet ši pažeidimų neįžvelgė.

Kalbėdamas apie prevencines priemones, V. Šveikauskas sakė: „Geriausia prevencinė priemonė yra pirkimai per centrinę perkančiąją organizaciją. Medicinos sektoriui yra svarbu nupirkti greitai. Anksčiau pirkimai vykdavo 3-4 mėnesius. Kiekviena gydymo įstaiga, netgi Valstybinė ligonių kasa užtrukdavo pirkdama. Dabar labai lengva pirkti per CPO LT.“

Kaip pažangią pirkimo per CPO LT formą SAM atstovas įvertino ir konsoliduotus pirkimus. Lietuvoje yra kelios stambios įstaigos, kurios perka dideliais kiekiais. Atlikusi tyrimą SAM pamatė, kad didžiosios įstaigos tą patį vaistą nusiperka pigiau negu mažosios. O konsoliduoti pirkimai leistų apjungti didelę įstaigą su maža ir jie nusipirktų tą pačią prekę už mažesnę kainą.

„Tačiau pirkimams priešinasi gydymo įstaigos, nes įprato būti karaliukais“, – sakė V. Šveikauskas.

Su kompiuteriu nepasiginčysi

Vienas statybų bendrovės savininkas paskleidė sparnuotą frazę, kuria apibūdina centralizuotus viešuosius pirkimus: „su kompiuteriu nepasiginčysi“. Tam pritarė ir SAM Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Vytautas Šveikauskas, kurio atstovaujama institucija siekia, kad pirkimai, kiek tai įmanoma, būtų vykdomi per CPO LT, nes taip nuperkama „ir pigiau, ir patys pirkimai būna daug skaidresni“.

Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) direktorius Rolandas Černiauskas (nuotraukoje kairėje) pastebėjo, kad patys viešieji pirkimai yra bandymas išgyvendinti korupciją.

„Pagrindinė grandis yra žmogus. Jeigu žmogaus kompetencijos, jo sąmoningumo neužtenka, kad tinkamai būtų vykdomi VP, reikia tai reglamentuoti. Yra kita – galima eliminuoti pačią problemą – žmogų, su kuriuo yra susijusi problema“, – sakė R. Černiauskas.

CPO LT pati neperka – ji tik įvykdo pirkimo procedūras ir leidžia tuo pasinaudoti perkančiosioms organizacijoms, – tad, direktoriaus žodžiais, ir naudos turėti negali. Produkto atidavimas vyksta informacinėje sistemoje. Atnaujintas varžymasis – irgi be CPO LT dalyvavimo. Organizacija turi tik užtikrinti, kad sistema veiktų.

Sistemoje dalyvauja tik tiekėjas ir perkančioji organizacija, o susitarimo objektas yra kompiuteris, su kuriuo nepasiginčysi – žmogaus nėra. Pirkimas vyksta elektroninėje erdvėje, elektroniniu būdu sugeneruojama sutartis – vėlgi be žmogaus įsikišimo, pagal visiems aiškias viešas sąlygas. Tad nėra jokių galimybių pakoreguoti pirkimą. 

Pasak CPO LT direktoriaus R. Černiausko, pasinaudojus ES lėšomis, sukurta nauja informacinė sistema, kurioje atsirado galimybė vykdyti konsoliduotus pirkimus ir nusipirkti pigiau. Realizuotas ir automatinis pasiūlymų pateikimas – jeigu pasiūlymo niekas nepateikia, informacinė sistema atrenka geriausią variantą ir pasiūlo pati.

Smulkusis verslas – prieš sutaupytus valstybės pinigus

CPO LT yra išeitis viešuosiuose pirkimuose eliminuoti žmogiškąjį faktorių, tačiau pirkimo sąlygas, LSA viceprezidento Jono Dumašiaus pastebėjimu, vis tiek sukuria žmogus.

„Skaidrumas yra žymiai didesnis perkant centralizuotai, – sakė ūkio viceministras G. Onaitis (nuotraukoje kairėje), įvardindamas elektroninio katalogo pranašumus. – Preliminariai skaičiuojant, jeigu pirkimo kaina, perkant įprastai, yra apie 2 tūkst. eurų, tai perkant centralizuotai – 20 eurų, įskaičiuojant ir pirkimo sąnaudas – darbuotojus, laiką ir panašiai. Įsivaizduokite, kokiais mastais taupomi valstybės pinigai, perkant per CPO LT.“

Tačiau tokiu būdu, jo žodžiais, kuriama monopolinė struktūra, vertinant atskirų produktų ir paslaugų, kaip, pavyzdžiui, statybos, maitinimo paslaugų pirkimus. Verslas, veikiantis regionuose, sako, kad nepajėgia konkuruoti elektroniniame kataloge. Kitais metais įsigaliosiančiose įstatymo pataisose, atsižvelgiant į smulkiojo verslo pastabas, numatyta galimybė skaidyti pirkimus, t. y. pirkti iš kelių rangovų, nepaprastinant pačių pirkimo procedūrų.

„Dėl pačių pirkimų procedūrų mes neturime jokių pretenzijų, jos yra gana skaidrios, – replikavo statybininkų bendruomenei atstovaujantis J. Dumašius. – Esmė tai, kas įdedama į tas procedūras, t. y. sąlygos.“

Penktadalis VP pinigų galimai panaudoti neskaidriai

Viešuosiuose pirkimuose, kaip sakė diskusijoje dalyvavusi Seimo antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė (nuotraukoje kairėje), problemų esama nemažų, nes procesas yra susijęs su labai dideliais pinigais, – pernai VP vertė buvo virš 5 mlrd. eurų. Skaičiuojama, kad apie 1 mlrd. eurų panaudojama neskaidriai. 

STT duomenimis, net 68 procentai Viešųjų pirkimų tarnybos patikrintų pirkimų yra įvykdyti pažeidžiant tvarką.

„Pats VP įstatymas yra keistas apie 40 kartų – Ūkio ministerija šiuo metu ruošia naują redakciją, – vardino parlamentarė. – Šioje srityje man tenka dirbti jau antrą kadenciją, – matau ir įvairiausias interesų grupes, ir teigiamus dalykus. Yra norinčių, kad būtų mažiau kontrolės, saugiklių, bet visuomenė dar nėra pasirengusi ir reikia turėti gerus įrankius, stiprią VP tarnybą, kuri būtų kontroliuojanti, aiškiai išsakanti savo poziciją.“

Daugiau informacijos iš diskusijos „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“ – kitose publikacijose netrukus. Diskusiją organizavo VšĮ „Propagandos ministerija“.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Diskusija „Viešieji pirkimai ir korupcijos prevencija I dalis“

Diskusijos

nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2020-05-04 13:37
Kiekviena krizė atveria ir galimybių langą, o Lietuva gali suskubti jį išnaudoti tam, kad įgyvendintų pokyčius, reikalingus šalies klestėjimui, įsitikinę Lietuvos ekonomikos, verslo, pramonės, politikos, mokslo bei kultūros atstovai.
nuotrauka
2019-07-10 15:41
Daugiau kaip šimtmetį Vilniaus centre veikęs Lukiškių kalėjimas uždarytas. Kas galėtų jame įsikurti, kokias veiklas būtų galima plėtoti šiame specifiniame, kultūros paveldo statusą turinčiame komplekse? Apie tai buvo kalbama čia vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo valstybės institucijų, Vilniaus...
nuotrauka
2019-02-18 15:00
„Britų patirtis rodo, kad norint sėkmingai įdiegti skaitmeninės statybos standartą reikia pasirūpinti ne tik įranga, technologijomis, įstatymine baze, bet ir paruošti žmones, įrodyti jiems viso to naudą“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro“ atidarymo...
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2018-11-28 15:59
Vakar (11 27) Kaune vyko viešojo ir privataus sektoriaus diskusija „Atsparumo korupcijai užtikrinimas vykdant ūkio subjektų priežiūrą statybos srityje“. Diskusiją inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2018-11-19 17:26
Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų – atstovai. Kaip pažymėjo Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė, šio...
nuotrauka
2018-10-31 11:00
2017 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo naujasis Architektūros įstatymas. Lietuvos architektų rūmai, norėdami paminėti šią svarbią datą bei aptarti įstatymo įgyvendinimo patirtis, rengia viešą diskusiją.
nuotrauka
2016-11-14 10:55
Viešieji pirkimai turi veikti kaip sinchroninis plaukimas, kurio dalyviai – Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), tiekėjai ir perkančiosios organizacijos (PO) – turi veikti išvien. Tačiau ar tai įmanoma, kalbant apie teikiamų ir įsigyjamų prekių bei paslaugų kokybę?
nuotrauka
2016-05-01 09:17,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
Versle viskas prasideda nuo pirmojo įspūdžio. Jeigu pavyksta jį padaryti, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – stipriai išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai reprezentuoti įmonę“, – statybų ir remonto parodoje „RESTA“ pradė...
nuotrauka
2016-04-29 20:30,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
It nulietas ant kūno gulantis kostiumas, brangūs aksesuarai, nuoširdus bendravimas ir paprastumas – kai viskas prasideda nuo tokio pirmojo įspūdžio, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai...
nuotrauka
2016-04-21 06:30
Verslininko įvaizdis – tai ne tik jo ar jos batai ar apranga. Asmenybė, kalbėsena yra tokia pati svarbi įvaizdžio dalis. Konkuruoti dėl klientų, bendrauti su partneriais reikia išmokti. Tai ne visada lengva ir ne visiems pavyksta pasiekti. Gerą įvaizdį bei reputaciją susikurti labai sunku, o prarast...
nuotrauka
2016-04-13 07:01
Verslo pasaulis seniai įsisavino paprastą tiesą: klientui parduodi ne tik prekę ar paslaugą, bet ir savo įmonės įvaizdį bei reputaciją. Deja, vis dar paslystame lygioje vietoje.
nuotrauka
2016-01-13 15:00
Antrojoje straipsnio „Korozija, moderni antikorozija ir statybos ateitis“ dalyje tęsiame pirmojoje dalyje pradėtą diskusiją apie korozijos sukeltus nuostolius, žalą, kuri Lietuvos ūkiui sudaro 984 mln. € kasmet. Tai tik tiesioginiai nuostoliai, o netiesioginiai, Tarptautinės korozijos organizacijos ...
nuotrauka
2015-12-21 06:01
Nieko nenustebinsime, pasakę, kad metalas, plienas rūdija visur ir visada, – net esantis betone, o ypač sparčiai – atviroje atmosferoje ar vandenyje. Gelbsti, bet tik laikinai, įvairios antikorozinės dangos. Ir daug kas žino, jog sąlygos korozijai kasmet tik stiprėja, nes rūgštėja lietūs, vis stipri...
nuotrauka
2015-12-04 15:12,      papildyta 2015-12-16 08:30, Papildyta antrosios dalies vaizdo įrašu.
Viešuosiuose pirkimuose, kaip sakė diskusijoje dalyvavusi Seimo antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė, problemų esama nemažų, nes procesas yra susijęs su labai dideliais pinigais, – pernai viešųjų pirkimų (VP) vertė buvo per 5 mlrd. eurų. Skaičiuojama, kad apie 1 mlrd. eurų panaudojama neskai...
nuotrauka
2015-11-27 12:00
Diskusijos „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“ dalyviai sutaria, kad viešuosiuose pirkimuose veikia įvairūs apgaulės, nešvarių žaidimų mechanizmai. Tačiau dėl prevencinių priemonių turi skirtingas nuomones.
nuotrauka
2015-11-26 17:20,      papildyta 2015-11-27 11:30, papildyta nuotraukomis
Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas Gylys sako, kad Lietuva, viešųjų pirkimų (VP) srityje nėra tokia korumpuota, kaip kalbama. Problemų yra daug, pripažino jis, bet ES komisija, atlikusi ES narių apžvalgą kovoje su korupcija, Lietuvos VP sritį pripažino ...
nuotrauka
2015-11-25 14:36
Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
nuotrauka
2015-05-27 18:42
Būta rangovų, kurie jau seniai pastebėjo, kad reikalavimai rangovams neadekvatūs darbams, šiuo atveju – renovacijos. Tai, ką pastebėjo praktikai, pagaliau pamatė ir ėmėsi keisti ir valdžia. Netrukus, tikimasi, startuos alternatyvus CPO LT katalogas, kurį kuriant dar gali sudalyvauti ir rangovai, adm...

Statybunaujienos.lt » Diskusijos