2021 rugsėjo 26 d. sekmadienis, 18:06
Reklama  |  facebook

Viešųjų pirkimų tarnyba patikrino telefonų pirkimą – tinkamai nupirkta tik per CPO LT

2016-04-14 07:14
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) patikrino vienos tarnybos apklausos būdu atliktą pirkimą ir nustatė, kad pirkimas, kurio metu už 5694 eurus nupirkti mobiliojo ryšio telefonai, įvykdytas pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą. Minėta tarnyba, įsigydama telefonus, pažeidė lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principus bei neužtikrino pirkimų tikslo įgyvendinimo, t. y., sudarė pirkimo sutartį, galimai neracionaliai naudodama tam skirtas lėšas.
nuotrauka
CPO LT, pirkdama mobiliojo ryšio telefonus, išsiaiškina, kokia situacija rinkoje, kokie telefonai siūlomi. Asociatyvi portalo nuotr.


Minimos įmonės
CPO LT, VŠĮ
Toje pat VPT išvadoje skelbiama, kad kiti mobiliojo ryšio telefonų pirkimai, vykdyti per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO LT), buvo atlikti tinkamai, nepažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų. Kaip sako CPO LT direktorius Rolandas Černiauskas, tai yra logiška, nes CPO LT yra sukurta sistema, leidžianti pirkti racionaliai naudojant tiek žmogiškuosius, tiek finansinius resursus.

Perkančiųjų organizacijų specialistams sudėtinga būti ekspertais

Abu pirkimai – tiek perkant per CPO LT, tiek perkant pačiai perkančiajai organizacijai, – yra lygiaverčiai. „Tačiau kai perka pačios perkančiosios organizacijos, neretai susiduria su problema: kaip aprašyti perkamą objektą – koks reikalavimas tinkamas, kad atitiktų įstaigos lūkesčius, bet nediskriminuotų tiekėjų? Tai padaryti nėra taip paprasta, todėl minėtos perkančiosios organizacijos specialistai galėjo suklysti“, – sako p. Černiauskas (nuotraukoje), pastebėdamas, kad pirkimo specialistai nebūtinai turi nutuokti apie visas mobiliojo ryšio subtilybes, nebūtinai turi išmanyti operacines sistemas. Jie žino tik tai, ko reikia konkrečiu atveju.

Šis mobiliojo ryšio telefonų pirkimas patvirtino, kad perkančiosios organizacijos specialistams pritrūko kompetencijos, nes techninis šuolis nuo mygtukinių iki išmaniųjų telefonų reikalauja atitinkamos kvalifikacijos.

Minėta perkančioji organizacija nurodė, kad, pvz., operacinė sistema turi būti „ne prastesnė iOS8“. Viešųjų pirkimų tarnyba tai įvertino kaip faktą, kad reikalavimas orientuotas į konkretaus gamintojo produktą, o tai, pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, nėra galima, nes pažeidžia lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principus. 

CPO LT vadovas yra linkęs tai įvardinti kaip apsirikimą, nežinojimą. Perkant per CPO LT tokių klaidų padaryti nėra galimybės.

Kviesdama tiekėjus, CPO LT atlieka rinkos analizę

„CPO LT turi du tikslus – kuo geriau tenkinti perkančiųjų organizacijų poreikius, tai yra viena. Ir antra – poreikiai turi būti patenkinti aukščiausios kokybės produktais ar paslaugomis“, – sako p. Černiauskas. 

CPO LT, pvz., pirkdama mobiliojo ryšio telefonus, atlieka rinkos analizę ir išsiaiškina, kokia yra situacija rinkoje, kokie telefonai yra siūlomi – prašoma visų galimų variantų, kurie skelbiami kataloge. Kataloge gali būti visi įmanomi variantai, nes telefonai konkuruoja ne vienas su kitu, o lygiaverčiai jų parametrai.

Taigi tiekėjai suinteresuoti pateikti visus savo produktus ir tai yra vienas iš žingsnių, padedantis užkirsti kelią konkurencijos pažeidimams. 

Turėdami informaciją, CPO LT suskirsto produktus pagal tam tikrus parametrus: atminties dydį, patogumą naudoti, saugumo lygį, galingumą, atminties dydį ir pan., – pagal tam tikrus rinkoje nusistovėjusius parametrus. Konkrečiu minimu atveju perkančioji organizacija pasirinko tik dalį mobiliųjų telefonų, nors per CPO LT turėjo didesnių pasirinkimo galimybių.

„Pirkdami patys, pagal savo nustatytą techninę specifikaciją, jie padarė pažeidimų, o to galėjo išvengti, jeigu būtų pirkę per CPO LT“, – sako p. Černiauskas.

Pirkdama per CPO LT, pati perkančioji organizacija kataloge mato pačią prekę, jos vaizdą. Jeigu kelios prekės atitinka tuos pačius parametrus – jos konkuruoja, atnaujinus varžymąsi, dėl konkrečios kainos, pagal kurią atrenkamas laimėtojas. Taip perkančioji organizacija gauna geriausią iš toje grupėje esančių produktą. 

Papildomą patikrą vykdo ir konkuruojantys tiekėjai

Kaip pastebi p. Černiauskas, CPO LT kataloge yra galimybė ne tik pasirinkti, bet ir pasitikrinti, ar pats pirkėjas, vykdydamas pirkimą, galėtų nusipirkti geresnėmis sąlygomis.

„Kaip tai veikia? Jeigu parduotuvėje matau tokį telefoną, kokio reikia, galiu palyginti kainas – parduotuvėje ir kataloge. Katalogas išrinks mažesnę kainą, nei nurodysite. Tad būsime visiškai tikri, kad gausime ne brangiau, negu matėme parduotuvėje“, – paaiškina CPO LT direktorius ir pataria tiesiog brėžti paralelę, ką ir kaip galima nupirkti dviem skirtingais būdais – per CPO LT ir perkant pačiai perkančiajai organizacijai. 

Pirkimas per CPO LT ne tik taupo laiką, mažina klaidų galimybę, nereikia rizikuoti, kad gali būti pažeistos Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos, bet ir padeda užtikrinti, kad pirkėjas gaus kokybišką prekę. Pasitikrinti, ką nusipirko, turi pirkėjas, nes geriausiai žino, ko nori. Ištikus nesėkmei, perkančioji organizacija lieka viena su tiekėju. O perkant per CPO LT, įsijungia papildomi mechanizmai. CPO LT su tiekėju yra sudariusi preliminarią sutartį, pagal kurią CPO LT gali pareikalauti, kad pirkėjui pristatytų tinkamas prekes. Tos prekės, kurios yra kataloge, pirkimo metu taip pat yra patikrintos komisijos. Vyksta ir savireguliacijos procesas. Kaip pastebi p. Černiauskas, kataloge paskelbtas prekes stebi konkurentai, kurie netrunka pranešti CPO LT, jeigu tik pastebi neatitikimus. Taigi CPO LT papildomą informaciją gauna iš konkuruojančių tiekėjų. Klaidų, CPO LT vadovo tikinimu, beveik nėra.

Neretai perkančiosios organizacijos, kaip buvo ir publikacijoje minimu atveju, nurodo netinkamas specifikacijas. Taip atsiranda grėsmė pažeisti Viešųjų pirkimų įstatymą. CPO LT pati ir rengia, ir patikrina specifikacijas, o kataloge talpinamos tik patikrintų specifikacijų prekės – su nuotraukomis, su aprašymais. Lieka tik rinkti parametrus, kurie yra reikalingiausi. 

„Ta pati sistema veikia visuose katalogo moduliuose, perkant nuo smulkiausių daiktų iki stambiausių paslaugų, kaip, pavyzdžiui, renovacijos darbai, – sako p. Černiauskas. – Minėtas atvejis yra tik pavyzdys, kaip perkančioji organizacija apsiriko, nepasinaudojusi paslaugomis per CPO LT.“ 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-24 06:10
Mokslo metų pradžia vaikams ir pedagogams dažnai tampa ne tik džiaugsmu, bet ir iššūkiu po atostogų grįžti į disciplinuotą rutiną. Kad mokymosi ir darbo aplinka nekeltų rūpesčių ir būtų maloni bei komfortiška, Vilniaus vystymo kompanija ugdymo įstaigas atnaujina ir modernizuoja.
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-23 07:04
Laisva elektros energijos rinka Lietuvoje tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Patirtis rodo, kad tai užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksč...
nuotrauka
2021-09-22 18:47
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai priėmė prokuratūros ieškinį dėl viešojo intereso gynimo. Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Laura Paulikienė kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti negaliojančiomis AB „Klaipėdos nafta“ akcininkų patvirtintas...
nuotrauka
2021-09-22 18:24
Šiandien, rugsėjo 22 d., Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine instancija išnagrinėjo Maskvos namų apeliaciją, kuria buvo skųstas pirmos instancijos sprendimas atmesti Maskvos namų skundą Savivaldybei dėl atsisakymo derinti projektinius pasiūlymus Maskvos namų statybai (savavališkos...
nuotrauka
2021-09-22 11:25
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio ...
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-22 10:10
Per metus nuo vienos Statybininkų dienos iki kitos Lietuvoje renovuota daugiau kaip 750 senų daugiabučių. Iš viso modernizavus 3742 namus, Lietuva pasiekė 10 proc. atnaujintų daugiabučių slenkstį.
nuotrauka
2021-09-22 05:34
Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigas, laimėjusi konkursą iš 8 pretendentų, pradėjo eiti Milda Račienė.
nuotrauka
2021-09-21 14:40
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės g...
nuotrauka
2021-09-21 13:29
Seimas svarstys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Andriaus Kupčinsko teiktas Kelių įstatymo pataisas, kurios turėtų pakeisti situaciją planuojant infrastruktūros projektus.
nuotrauka
2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stip...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-21 07:22
UAB „INSTITA“ įgyvendino unikalų projektą Lietuvoje. Pirmą kartą vandens valymo įrenginiai buvo pastatyti ežero dalyje. Šis projektas, įgyvendintas bendrovės „Dzūkijos vandenys“ užsakymu, Alytaus miestui yra itin svarbus gamtosauginiu požiūriu.
nuotrauka
2021-09-20 13:10
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems septyniems fiziniams asme...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos