2025 sausio 14 d. antradienis, 14:41
Reklama  |  facebook

Viskas, ką turite žinoti apie saulės kolektorių sistemas daugiabučiuose

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-03-27 09:30
Taip, deja, negimėme saulėtoje Ispanijoje, tačiau vis tiek turime galimybę šiltuoju metų sezonu nemokėti už 90 proc. sunaudojamo karšto vandens. Tuo įsitikinęs Kauno technologijos universiteto lektorius dr. Rokas Valančius, parodoje „Namų pasaulis 2016“ skaitęs pranešimą apie saulės kolektorių sistemų įrengimą modernizuojant daugiabučius namus. Pranešėjas kalbėjo apie saulės kolektorių tipus, jų efektyvumą ir vieną bendrą, gana žioplą klaidą, kurią neretai padaro techninių projektų rengėjai, projektuodami tokias sistemas.
nuotrauka
Saulės kolektoriai ant daugiabučio stogo. Bendrovės „Sinovada“ nuotr.


Minimos įmonės
Sinovada, UAB
Sinovada, UAB

„Lietuvoje, palyginus su Vilniumi, daugiausia saulės yra pajūryje. Kaunas yra tarsi Lietuvos vidurkis – čia turime apie 270 saulėtų dienų per metus“, – kalbėjo dr. R. Valančius. 

Galimybę išnaudoti saulę sumažina tamsios ir trumpos žiemos dienos, nors apskritai, dr. R. Valančiaus teigimu, saulės gauname panašiai tiek, kiek daugumą savo namų kolektoriais papuošę vokiečiai.

Lietuviai saulės kolektorius dažniausiai įsirengia būtent karšto vandens ruošimui. Kiek karšto vandens poreikio daugiabutyje jie gali padengti? KTU lektorius sako, jog šiltuoju sezono metu – 80–90 proc. vandens poreikio, bendrai per metus – 50–60 procentų.

Daugiausia energijos pagaminama birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais.

Saulės kolektorių tipai

 Saulės kolektoriai gali būti bent 5 tipų, tačiau Lietuvoje apsimoka naudoti dviejų tipų kolektorius: plokščiuosius arba vakuuminius.

Plokštieji saulės kolektoriai dažniausiai turi aliuminio konstrukciją, apatinėje jų dalyje įrengta šiluminė izoliacija, o viršuje – patys elementai ir stiklas.

Rokas ValančiusDr. Rokas Valančius (I. Labutytės-Atkočaitienės nuotr. kairėje) pataria rinktis kolektorius, turinčius grūdintą arba priziminį stiklą, nes pastarasis geriau laužia saulės spindulius. Grūdintą arba prizminį stiklą atskirsite iš to, jog jis bus ne skaidrus, o šiek tiek matinis.

Vakuuminiai kolektoriai sudaryti iš šiluminio vamzdelio. Didžiausias jų trūkumas – jog Lietuvos rinka užkimšta nekokybiškais tokio tipo gaminiais iš Kinijos. Pasitaiko atvejų, kai sistema praėjus vos 2–3 metams nebeveikia, todėl produktas dažną vartotoją nuvilia. Pranešėjas rekomendavo išsiaiškinti, kokios yra gamintojo suteikiamos garantijos sistemos veikimui.

Vakuuminio tipo „u-pipe“ (U formos) kolektoriai nuo paprastų vakuuminių skiriasi tuo, jog yra uždaro ciklo, tiesioginio pratekėjimo ir juos galima montuoti bet kokiu kampu.
 

Dar vienas vakuuminių kolektorių tipas „vamzdelis vamzdelyje“ dažniausiai gaminami Europoje, kokybiškiausi ir efektyviausi saulės kolektoriai. Tačiau jų kaina paprastų kolektorių kainą viršija praktiškai du kartus.

Juokaudamas dr. Rokas Valančius pademonstravo keletą nuotraukų, kaip gyventojai saulės kolektorius pasigamina patys, vietoj „vamzdelių“ panaudodami juodą laistymo žarną, o vietoje plokščiųjų kolektorių – tamsiai nudažytą radiatorių.

Tokių „sistemų“ efektyvumas yra gal du kartus mažesnis, nei iš gamintojų įsigytų saulės kolektorių sistemų, tačiau mokslininkas pripažino, jog jos vis tik veikia.

Svetainė, kurioje efektyvumo rodikliai, – kaip ant delno

Dažniausias klausimas, kurio sulaukia dr. Rokas Valančius, kurie – vakuuminiai ar plokštieji kolektoriai – veikia geriau?

Straipsnių ir mokslinės literatūros, įvairių vertinimų yra daug. Aš tiesiog atkreipsiu dėmesį, jog lygindami saulės kolektorių efektyvumą turite palyginti jų užimamą plotą“, – pabrėžė dr. R. Valančius.

Vakuuminių kolektorių mažesni nuostoliai į aplinką – ir tai bene didžiausias jų privalumas. Taip yra todėl, kad vakuumas yra vienas geriausių izoliatorių. Beje, egzistuoja saulės kolektorių sertifikavimo sistema, kurioje atsispindi ir jų efektyvumas. Jį galite pasitinkrinti oficialiame puslapyje (solarkeymark.dk)“, – sakė pranešėjas.  

Plokštieji saulės kolektoriai. Svetainės Pixabay.com nuotr.

Šiame puslapyje surašyti visi gamintojai, jų gaminių efektyvumas ir nuostolius į aplinką rodantys koeficientai. Vakuuminis kolektorius pranašesnis tuo, jog esant, pavyzdžiui, –- 10 laipsnių temperatūrai saulėtą dieną veikia efektyviau.

„Tačiau kiek tokių dienų šiemet buvo Lietuvoje? keturios“, – šypsojosi pranešėjas.

Toliau jis dalinosi patarimais, į ką reikia atkreipti dėmesį projektuojant tokią sistemą daugiabučiame name. Projektuotojui reikėtų iš anksto turėti pastato projektą, žinoti, kiek daugiabutyje sunaudojama karšto vandens bei – kur bus statomos didelį plotą užimančios talpos.

Kur geriausia montuoti saulės kolektorius?

Geriausia, žinoma, pietų pusėje, pasvirusius 45, plius minus 10, laipsnių kampu. Kitos orientacijos galimos, turite žinoti, jog sumontavus, pavyzdžiui, rytinėje pusėje, efektyvumas kris 10–15 procentų“, – kalbėjo dr. Rokas Valančius.

 Be to, pastebėta, jog pietrytiniame šlaite saulės kolektoriai veikia efektyviau, nei pietvakariniame, nes ryte saulė būna efektyvesnė.

KTU mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu aiškinosi, kiek vidutinis namų ūkis (butas) sunaudoja karšto vandens. Įdomu tai, jog suvartojimo šalto vandens kiekiai daugiabučiuose stipriai svyruoja, tačiau karšto vandens butas per mėnesį vidutiniškai sunaudoja 2,5 kub. metro.

Tuomet reikėtų skaičiuoti, jog vienam butui reikia apie 90–100 litrų talpos tūrio bei vieno mažo standartinio (1,8 kv. metro ploto) saulės kolektoriaus.

Tokiu atveju vidutinės vieno buto investicijos būtų apie 380 eurų už kvadratinį saulės sistemos ploto metrą.

Vidutinis tokios sistemos atsipirkimo laikas (skaičiuojant su 40 proc. valstybės subsidija) būtų 6,8 metų. Be subsidjos sistema atsiperka per maždaug 10 metų, o pati saulės kolektorių sistema tarnauja 15–20 metų.



Saulės kolektoriai ant šlaitinių daugiabučių namų stogų. Svetainės Pixabay.com nuotr.

Stogo ploto užteks, o šilumos punkto?

Pranešėjas teigia, jog yra du būdai įrengti saulės kolektorių sistemą: kai sistemoje cirkuliuoja ir tiesiogiai pašyla geriamas vanduo, arba kai sistemoje cirkuliuoja ne geriamas vanduo, o termofikatas, papildomai įrengiamas šilumokaitis, kuris ir pašildo vandenį. Abiem atvejais pritrūkus šilumos, jos paimama iš centrinių miesto tinklų.

Dr. Rokas Valančius kalbėjo apie dažną problemą, kurią iš nežinojimo ar neapsižiūrėjimo padaro projektuojantys tokias sistemas. Lietuvos daugiabučių šilumos punktai yra gana maži. Tuo metu saulės energijos sistema – tai ne tik kolektoriai ant stogo, tačiau ir didžiulės talpos namo viduje.

Labai dažnai investicinių projektų rengėjai nepatikrina, jog tame objekte elementariai nėra kur padėti talpų. Jie patikrina tik tai, kad stogas plokščias“, – stebėjosi R. Valančius. Be talpų ši sistema veikti negali.

Jo teigimu, šiuo metu saulės kolektorių sistemos jau veikia ant mažiausiai 10-ies daugiabučių, nuo Marijampolės iki Panevėžio. 
Jau 3-4 metus tokia sistema veikia ir ant Kauno savivaldybės stogo.

Ką reikėtų žinoti apie sistemos montavimą?

KTU atstovo teigimu, esant kietai stogo dangai, kolektoriai sumontuojami gana lengvai. Kai stogo danga – minkšta, tenka montuoti įvairias papildomas konstrukcijas.

„Galimos įvairios kitokios rėminės konstrukcijos. Tačiau jos pabrangina sistemą 10–20 procentų. Jei norima sistemą integruoti į pastato fasadą – tokia sistema brangs bene 2 kartus. Geriausia, jei daugiabutis namas turi šlaitinį stogą – tada visos montavimo problemos yra išspręstos, gamintojai tikrai gali pasiūlyti įvairių montavimo detalių, kurios leidžia montuoti prie įvairios stogo dangos“, – sakė pranešėjas.

Ragino neužkibti ant pigumo kabliuko

Baigdamas pranešimą jis patarė netaupyti pinigų, jei jau rimtai apsisprendėte įsirengti tokią sistemą.

„Kuo didesnis projektas, tuo sistema išeis pigesnė. Didžiausią dalį kainos sudaro saulės kolektoriai, talpos ir šilumokaičiai. O pigūs saulės kolektoriai dažnai turi labai sudėtingas, nepatogias arba brangias montavimo sistemas. Taigi neužkibkite ant pigumo kabliuko“, – sakė dr. Rokas Valančius.

Jis taip pat patarė nemokėti už skambų vardą – į Lietuvą savo gaminius veža garsios bendrovės, bet jos lygiai taip pat, kaip ir visos kitos bendrovės, gali pasiūlyti ir pigų, ir brangų produktą.

„Atkreipkite dėmesį į garantijas. Saulės kolektoriams dažniausiai suteikiama 10 metų garantija, tačiau geriau įsiskaičius paaiškėja, jog ta garantija iš tiesų nesiekia nė 3–5 metų. Analizuokite, kas slepiasi po tuo garantinio termino skaičiuku“, – sakė pranešėjas.

Kalbant apie investicinius projektus dr. Rokas Valančius pripažino, jog dalis jų yra parengta tikrai prastai. Mažų mažiausiai investiciniame projekte turėtų būti įrašyta, kokio ploto bus saulės kolektorių sistema, koks bus talpų tūris ir kokį plotą jos užims, kokia bus sistemos galia, analizė, kokią naudą duos sistema ir aprašymas, kaip ji veiks.

Tuo metu nagrinėjant sertifikatuose, dokumentuose įrašytus duomenis, reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos parametrus: nuostolis į aplinką, (koeficientas), stiklo lygumas (tai trūkumas mūsų klimato juostoje).

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-01-03 17:23
Antrus metus iš eilės Vilnių drebina daugiabučių sprogimai. Pernai Viršuliškių mikrorajone dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo du žmonės, o gyventojams grįžti į savo namus prireikė beveik metų. Šiandien sprogimas sudrebino Naujininkų mikrorajone esantį daugiabutį, kurio gyventojai evakuoti, o prieža...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-23 09:42
Artėjant didžiosioms metų šventėms daugiabučių priežiūrą užsiimantys specialistai ragina pagalvoti ne tik apie namų puošimą ir dovanas, bet ir apie priešgaisrinę saugą namuose. Kokios dažniausiai pasitaikančios gaisrų namuose priežastys ir kaip jų išvengti, pasakoja daugiabučių administravimo ir pri...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-10 09:25
Energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis" atkreipia klientų dėmesį – jei fiksavote elektros energijos tiekimo kainą prieš maždaug metus – gali būti, kad jums artėja kainos fiksavimo pabaiga, o tai reiškia – metas pasirinkti jums palankiausią elektros energijos tiekimo planą. „Ignitis" privačių klient...
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-12-03 12:35
Šildymo sezonas jau įsibėgėjo visoje Lietuvoje, atnešdamas ne tik šilumą į namus, bet ir naujus iššūkius bei rizikas. Dauguma gyventojų kliaujasi patogiu centriniu šildymu, tačiau nemaža dalis namų ūkių yra šildomi alternatyviais būdais – dujomis, kietuoju kuru, elektra. Todėl šildymo sezono metu pa...
nuotrauka
2024-10-24 16:01
Išmaniuosiuose namuose patogumas ir efektyvumas yra svarbiausi prioritetai. Naudojant JUNG KNX sistemą ir įvairius jai skirtus valdiklius, palaikyti komfortišką temperatūrą namuose yra paprasta. Toks patalpų temperatūros valdiklis kaip JUNG F 50 pranoksta paprasto termostato galimybes, nes siūlo dau...
nuotrauka
2024-10-17 10:58
Trumpėjant dienoms, natūralios šviesos trūksta vis labiau. Geras apšvietimas namuose tampa ypač svarbus. JUNG KNX išmaniųjų namų sistema gali padėti sukurti jaukesnį ir natūraliai šviesai artimesnį apšvietimą, tiksliai pritaikytą prie metų laiko ir individualių namų ūkių poreikių. Šiame straipsnyje ...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-10-10 07:52
AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradeda eksploatuoti naują įrenginį – absorbcinį šilumos siurblį, kuris yra galingiausias Baltijos regione. Šis įrenginys padidins biokuro katilo efektyvumą daugiau nei 13 proc., o tai vilniečiams per metus sutaupys apie 1,36 mln. eurų. Technologijos tiekėjo ir gene...
nuotrauka
2024-10-07 15:27
Būsto saugumas ir patogumas dažnai priklauso net ir nuo tokių smulkių detalių kaip elektros kištukiniai lizdai. Elektros inžinierius atskleidžia, kaip neapsirikti ir išsirinkti tinkamiausio tipo bei galios kištukinius lizdus su USB jungtimi virtuvei, darbo ar miegamojo kambariui.
nuotrauka
2024-10-02 16:37
Paskelbti kvietimai teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už gyventojų keičiamus neefektyvius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius katilus. Energetikos ministerijos inicijuota 8,5 mln. eurų paramos priemonė padės individualių namų gyventojams įsigyti efektyvesnius šildymo įrenginius, gerinti ...
nuotrauka
2024-09-12 09:32
Geras vėdinimas vonios kambaryje yra būtinas norint palaikyti optimalią temperatūrą, oro kokybę ir apsaugoti nuo pelėsio susidarymo. Naudojant pažangius JUNG sprendimus, ventiliacija vonioje ir klimatas yra valdomi automatiškai, tad nebereikia kaskart prisiminti rankiniu būdu įjungti ventiliatorių a...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-09-04 07:45
Kauno oro uoste šiemet buvo sumontuoti įmonės TECHNOGAJA naujos kartos vėdinimo sistemų filtrai. Tai daugiau nei 50 oro filtrų, įrengtų keleivių terminale, oro uosto administracinėse patalpose ir gaisrinės tarnybos patalpose. Kauno oro uosto specialistai teigia, kad pirmieji eksploatavimo mėnesiai j...
nuotrauka
2024-09-03 16:17
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui Vilniaus miesto gyventojai jau gali kreiptis dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavimo. Kreipiantis nuo rugsėjo 1 d. iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija yra skiriama visam šildymo sezonui. Norint gauti kompensacijas 2024-2025 metų šildymo sezonui, prašymą...
nuotrauka
2024-09-02 09:46
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šį kartą Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatytas didžiausias finansavimas iki šiol – net 2...
nuotrauka
2024-08-28 10:41
Kai dienos darosi trumpesnės, o darbų vis daugėja po vasaros atostogų, kokybiškas poilsis tampa kaip niekada svarbus. Mūsų miegui įtakos turi įvairūs namų aplinkos veiksniai, kuriuos gerai supratus ir išmokus jais manipuliuoti, galima susigrąžinti kokybišką, gerą miegą. Tam ypač praverčia išmaniųjų ...
nuotrauka
2024-08-19 09:00
Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Taip pat šioje priemonėje nepasiturintiems gyventojams numatyta maksimali kompensacijos suma – 100 proc. iš...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos