2023 balandžio 2 d. sekmadienis, 14:10
Reklama  |  facebook

Ž. Šilėnas: Pakilo atlyginimai? Štai jums daugiau mokesčių

2017-08-28 09:58
„Sodra” pranešė gerą naujieną, kad Lietuvoje kilo atlyginimai. Tačiau vos tik padangėje pasirodo spindulėlis optimizmo, jį iš karto lyg šikšnosparniai savo šešėliais puola dengti politikai. Kad tik spindulėlis nepasiektų žemės ir nepraskaidrintų liūdnos kasdienybės. Apie ką kalbu? Vos tik pasiekė žinia, kad atlyginimai auga, tą pačią dieną Seimo nariai „sužibėjo“ užregistruodami projektą didinti mokesčius ir įvesti progresinio pajamų mokesčio tarifą.
nuotrauka
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Uždirbate 1260 „į rankas” per mėnesį ir jau sumokate daugiau kaip 13 000 eurų mokesčių per metus? Apmokestins dar daugiau.

Jei nustebote, iš kur 13 000, priminsiu paprastą aritmetiką. Gaudami 1260 eurų atlyginimą „į rankas“, jūs jau esate sumokėję 915 eurų „Sodros” įmokų, sveikatos draudimo ir gyventojų pajamų mokesčio (būtent pastarąjį mokestį didinti politikai ir siūlo). Vėliau tuos 1260 eurų išleidžiate parduotuvėje. Net jei gyvenate itin sveikai, neperkate gėrimų, tabako ir į darbą važinėjate dviračiu (t.y. neperkate benzino), vis tiek bent pridėtinės vertės mokesčiui išleidžiate dar po 200 eurų per mėnesį. Viską sudėjus išeina, kad sumokate 13 380 eurų per metus.

Žilvinas ŠILĖNAS, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas

Nepaisant to, ar jūs valdžiai sumokėtoje daug ar mažai, gausite tiek pat

Tai yra daug. Juolab, kad nepaisant to, ar jūs valdžiai sumokėtoje daug ar mažai, gausite tiek pat. Susirgus jus gydys taip pat, kompensuos tik pigiausius vaistus. Pensijos gausite tik šiek tiek daugiau, nei tas, kuris sumokėjo mažai. Jau vien tai yra neteisybė. Bet kai kurie politikai ne tik kad nesiruošia šios neteisybės taisyti, bet atvirkščiai – ją dar labiau didina.

Būtent šios neteisybės didinimą reiškia naujausias įstatymo projektas, kuriuo siūloma įvesti progresinį mokesčių tarifą, uždirbantiems daugiau kaip 1266 eurus. Argumentų, kaip visada – nėra, išskyrus lozungus apie milijonierių apmokestinimą ir, kad daugiau uždirbantys turi mokėti daugiau.

Kaip visada, tie argumentai yra pro šalį. Daugiau uždirbantys jau dabar sumoka daug daugiau. Uždirbantis minimalų atlyginimą (330 eurų) dabar sumoka apie 10 eurų gyventojų pajamų mokesčio. Uždirbantis 1260 sumoka jau 250 eurų gyventojų pajamų mokesčio. Atlyginimai skiriasi keturis kartus, sumokami mokesčiai – net dvidešimt penkis kartus!

Jau dabar, žmonės uždirbantys 1000 ir daugiau eurų „į rankas“, suneša apie pusę pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio. Gaila, aišku, kad tokių žmonių yra tik apie šeštadalis. Bet jei kalbame apie teisingumą ar teisingą mokesčių naštos pasidalijimą, tai uždirbantys daugiau kaip 1000 eurų neša neproporcingai didelę mokesčių naštą. Ir progresinio tarifo įvedimas šią naštą tik pasunkintų.

O kurgi tie „buožės” milijonieriai?

O kurgi tie „buožės” milijonieriai? Nežinau, bet atrodo, kad su milijonieriais Lietuvoje visai prastai, jei progresinis mokesčio tarifas prasideda ne nuo milijono, o nuo tūkstančio su trupučiu.

Bet čia dar ne viskas. Dar užregistruotas ir pasiūlymas apmokestinti 150 000 eurų vertės ir brangesnį nekilnojamą turtą. Neramu, kad su dabartiniu būsto kainų augimu ir kai kurių politikų nuostata šią kartelę leisti žemyn, jau greitai ta diena, kai kažkas pasiūlys apmokestinti visų žmonių būstus.

Logikos irgi nėra. Taupei, ėmei paskolą, pirkai būstą ir jį remontavai (dar mokėdamas PVM) – susimokėk dar kartą. Už tai, kad turi būstą. Ironiška, bet dažniausiai, realiai jis tau nepriklauso, nes paskola neišmokėta, o tai reiškia, kad būstas didžiąja dalimi priklauso bankui. Bet vis tiek susimokėk.

Labiausiai pikta, kad tokius siūlymus teikiantys politikai po to virkauja apie tai, kad Lietuvoje nėra viduriniosios klasės. Iš kur ji bus, jei vos prakutusį žmogų, iškart siekiama apkrauti kuo didesniais mokesčiais. Rizikuodamas pasiėmei paskolą, sunkiai dirbi dėl šeimos ateities – pasirodo esi milijonierius buožė, kurį reikia nuskausminti.

Tai va. Saulės spindulėlių – mažai. O juk ruduo tik teprasidėjo. Tuoj Seimas grįš po atostogų ir įstatymų kepimas prasidės pilnu tempu. Stiprybės mums visiems. 

Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas

Žymės  Verslas, Darbuotojai
Aktualijos

nuotrauka
2023-03-31 15:21
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 3,8 mln. eurų kvietimą, kurio investicijomis bus stiprinamas Lietuvos Vidurio ir vakarų regione veikiantis smulkusis ir vidutinis verslas. Tai dar viena priemonė iš numatyto beveik 1 mlrd. eurų plano, kuriuo siekiama sustiprinti Lietuvos ekonomiką.
nuotrauka
2023-03-31 14:27
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gavo pirmąsias paraiškas daugiabučiams atnaujinti pagal praėjusių metų gruodžio mėn. skelbtą kvietimą. Šiam kvietimui skirta 100 mln. eurų statybos rangos darbų pastato energinį efektyvumą didinančioms ir kitoms pastato atnaujinimo priemonėms.
nuotrauka
2023-03-31 11:11
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) informuoja apie numatomus pokyčius, kurie įsigalios nuo gegužės, teikiant registruoti pastatų energinio naudingumo sertifikatus.
nuotrauka
2023-03-31 10:21
Vilniaus apygardos teismas kovo 21 d. nutartimi atmetė uždarosios akcinės bendrovės „Oskierkų rūmai“ apeliacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą, kuriuo buvo nuspręsta, kad Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybo...
nuotrauka
2023-03-31 09:57
Po 2022-ųjų metų, kurie pirminei būsto rinkai buvo prasčiausi nuo 2013-ųjų metų, į 2023-iuosius rinka žengė nusiteikus gerokai optimistiškiau: per 2022 m. II pusmetį Vilniuje buvo parduoti 673 butai, o vien per pirmąjį 2023 m. ketvirtį rinkoje buvo realizuoti 642 butai.
nuotrauka
2023-03-31 06:21
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) baigė paraiškų vertinimą pagal kvietimą „Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas pramonės įmonėse, dalyvaujančiose ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje“. Kvietimui buvo skirta 10 mln. eurų Modernizavimo fondo lėšų.
nuotrauka
2023-03-31 06:16
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kovo 30 d. išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje buvo sprendžiama dėl Lietuvos valstybės, atstovaujamos Energetikos ministerijos, teisės reikšti ieškinį Prancūzijos energetikos grupei „Veolia“, bendrovėms „Vilniaus energija“, „Litesko“, „ICOR“ ir kitiems fiziniams asmeni...
nuotrauka
2023-03-30 11:51
Lietuvos oro uostai pradeda rinkos konsultacijas dėl balandžio pabaigoje planuojamo skelbti tarptautinio viešojo pirkimo: bus ieškoma Kauno oro uosto keleivių terminalo plėtros darbų rangovo. Plėtros darbai planuojami jau antroje metų pusėje ir truks apie dvejus metus. Juos atlikus Kauno oro uosto i...
nuotrauka
2023-03-29 11:53
VDI primena, kad dirbant svarbu užtikrinti darbo ir poilsio laikui keliamų reikalavimų laikymąsi. Maksimaliojo darbo laiko ir minimaliojo poilsio laiko nesilaikymas yra darbo įstatymų pažeidimas.
nuotrauka
2023-03-28 11:24
Sparčiai besikeičiantis statybų sektorius, veikiamas daiktų interneto, pastatų informacinio modeliavimo ir skaitmeninių dvynių bei kitų naujovių, verčia nuolat tobulėti ir verslo įmones, ir akademinę bendruomenę. Efektyviai pritaikius šias naujas technologijas galima padidinti statybos sektoriaus ef...
nuotrauka
2023-03-27 10:50
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją, o taip pat kviečia ir į viešą konkurso dalyvių pro...
nuotrauka
2023-03-27 09:42
Energinio naudingumo sertifikavimas yra paslauga, kurią atlikus išduodamas sertifikatas – dokumentas, kuriame ne tik formali informacija, bet ir vertę keliantys statinio ypatumai.
nuotrauka
2023-03-24 13:49
Nors situacija, rodos, gerėja, tačiau nelaimingų atsitikimų darbe, pastebi Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas, rodikliai vis dar prasti.
nuotrauka
2023-03-23 10:52
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už pažeidimus trims fiziniams asmenims kovo mėnesį pritaikė drausmines nuobaudas bei apribojo pastatų energinio naudingumo sertifikavimo (PENS) eksperto kvalifikacijos atestatų galiojimus.
nuotrauka
2023-03-23 09:11
Profesinio mokymo įstaigos kartu su darbdaviais kviečiami dalyvauti projekte „Pameistrystė – nauja galimybė man!“ ir teikti paraiškas gauti finansavimą pameistrystei skatinti. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis, jam numatoma skirti virš 19 mln. eurų.
nuotrauka
2023-03-23 07:49
Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir prisipildo besidarbuojančių žmonių. Prasidedant naujam sodininkystės sezonui, svarbu aptarti ne tik ūkio, bet ir teisės klausimus apie sodų bendrijas. Paanalizuokime, naudinga ar nenaudinga būti sodini...
nuotrauka
2023-03-23 07:45
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystyme bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje...
nuotrauka
2023-03-22 17:19
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma telkti abiejų organizacijų pastangas, atstovaujant savo narių interesams energetikos, valst...
nuotrauka
2023-03-22 11:58
2022 m. Lietuvos sutelktinio finansavimo rinka sparčiai augo nepaisant geopolitinės krizės, finansų rinkos svyravimų ir reguliacinių pokyčių. Reikšmingai padidėjo ir finansuojamų projektų skaičius, ir suteikiamas finansavimas, tačiau ir pradelsti mokėjimai.
nuotrauka
2023-03-22 06:13
Keturi asmenys įtariami sukčiaujant apgaule įgiję daugiau nei 640 tūkst. eurų iš Užimtumo tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros. Asmenys, pasitelkę savo pačių įkurtus juridinius asmenis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, galimai klastojo dokumentus ir vykdė fiktyvių sandorių grandines, siekdami...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos