2021 spalio 17 d. sekmadienis, 21:43
Reklama  |  facebook

„ŽALIEJI PASTATAI – Vilnius, 2015“. Lietuviai atranda naują statybų kryptį – žalieji pastatai

2015-10-27 06:01
Pasaulyje sparčiai populiarėjantys žalieji pastatai ir tvarios statybos idėjos jau pasiekė ir Lietuvą. Apie tai, kokios naudos suteikia sekimas tvarios miestų plėtros principais ir kodėl šiandien vis daugiau rinkos lyderių siekia naujai statomus ar jau eksploatuojamus komercinės paskirties objektus sertifikuoti pagal pasaulyje pripažįstamus pastatų poveikio aplinkai vertinimo standartus, ekspertai ir nekilnojamojo turto projektų vystytojai diskutuos pirmą kartą Baltijos šalyse rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „ŽALIEJI PASTATAI – Vilnius, 2015“.
nuotrauka
Kol kas Lietuvoje žaliųjų pastatytų projektais labiausiai domisi NT vystytojai. Aerofotografija


Minimos įmonės
Lietuvos žaliųjų pastatų taryba,
Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos (LŽPT) direktorius ir konferencijos vadovas Evaldas Savickis apie žaliosios statybos koncepcijos idėją sakė: „Žaliasis pastatas – tai sveikas, patogus, ilgaamžis, ekonomiškas, energiškai efektyvus pastatas, racionaliai vartojantis gamtos išteklius visais pastato gyvavimo ciklais – nuo vietovės parinkimo, projektavimo, statybos iki eksploatavimo bei atnaujinimo ar gyvavimo pabaigos. Žalieji pastatai daro itin mažą poveikį aplinkai.“

Žalieji pastatai – naujovė Lietuvoje

Kol kas, anot pašnekovo, žaliųjų (tvariųjų) pastatų vystymas nėra įprastas dalykas Lietuvoje. „Tikrai ne visi architektai ir NT projektų vystytojai žino, kas tas žalias pastatas, kokie pagrindiniai tvarios statybos principai. Tačiau užsienio kapitalo NT vystymo bendrovės jau pradėjo diegti tarptautinius tvarumo standartus (BREEAM, LEED) savo projektuose Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse. Šios kompanijos iškėlė tam tikrą kokybės kartelę ir pradėjo skatinti kitas, Lietuvoje lyderiaujančias NT bendroves, sekti jų pavyzdžiu“, – sakė Evaldas Savickis (nuotraukoje kairėje).

Pasak E. Savickio, visose trijose Baltijos šalyse situacija panaši, gal Latvija šiek tiek atsilieka sertifikuotų žaliųjų pastatų kiekiu šalyje. „Kadangi Lietuvos NT rinka yra didžiausia, čia daugiausia ir vystoma projektų, kurie atitinka aukščiausius tarptautinius standartus (LEED, BREEAM). Lenkija yra labiau pažengusi, didžiuosiuose miestuose beveik visi biurų arba prekybos centrų pastatuose jau taikomi LEED ar BREEAM standartai“, – apie kaimyninių šalių domėjimąsi žaliaisiais pastatais sakė pašnekovas.

Perspektyvos, keičiančios mąstymą

Apie tai, ar Lietuva perspektyvi šalis žaliųjų pastatų projektų plėtrai, pašnekovas sakė: „Lietuvoje kol kas žengti tik pirmieji žingsniai žaliosios statybos srityje. Statomi pirmieji sertifikuoti pastatai, kurie projektuojami remiantis geriausia pasauline praktika. Tačiau kol kas Lietuvoje tai tik vienetiniai projektai, o tokiose šalyse kaip Vokietija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Didžioji Britanija, Olandija ar Švedija, didžioji dalis naujai statomų pastatų yra sertifikuojami pagal vietinius arba tarptautinius tvariųjų/žaliųjų pastatų vertinimo standartus, įrodančius, kad pastatas yra žalias ir turi mažą neigiamą poveikį aplinkai.“

E. Savickio teigimu, pasaulinė patirtis rodo, kad NT vystytojai mato vis didesnę žaliųjų pastatų projektų vystymo ir tvarios plėtros principų diegimo naudą, tad ši sritis pritraukia vis daugiau investicijų.

Ką tokių pastatų populiarėjimas sako apie mūsų visuomenės mąstymo pokyčius? „Kol kas Lietuvoje žaliųjų pastatytų projektais labiausiai domisi NT vystytojai, kurie nori būti vieni iš pirmųjų diegiant tarptautinius tvarios statybos standartus mūsų šalyje. Taip siekiama įrodyti visuomenei – investuotojams, nuomininkams, pirkėjams, pastato naudotojams, kad įmonė yra socialiai atsakinga, jai rūpi gamtos tausojimas ir tai, ką paliks ateities kartoms“, – kalbėjo E. Savickis.

Pasak jo, kitose šalyse žaliųjų pastatų vystymą skatina organizacijos, kurios ieško biurų nuomai.

„Tokios įmonės turi savo vidinius organizacijos kodeksus, kurie reikalauja, kad darbuotojai turi dirbti BREEAM ar LEED sertifikuotuose pastatuose, nes tokie pastatai užtikrina produktyvesnę, sveikesnę, komfortiškesnę darbo aplinką, o tai tiesiogiai susiję su teigiamais finansiniais rodikliais. Akivaizdu, kad tokių tendencijų užuomazgos matomos ir Lietuvoje. Tarptautinės IT įmonės tokius reikalavimus pradeda teikti naujai vystomų biurų savininkams“, – sako LŽPT vadovas.

Plėtrą stabdo specialistų trūkumas

Kalbėdamas apie tai, su kokiais iššūkiais Lietuvoje susiduria žaliųjų pastatų projektų vystytojai, pašnekovas akcentavo, jog kai kuriose šalyse žalios technologijos yra dalinai finansuojamos valstybės. Tokia strategija gerokai paskatino žaliųjų pastatų populiarėjimą.

„Viena iš priežasčių, kodėl šiai rinkai sunku augti, yra tai, kad tarptautinių standartų diegimas labai brangus. Kartais jis pareikalauja net kelių dešimčių tūkstančių eurų projekto sąmatoje, o tai gali tik didžiausios Lietuvos NT plėtros bendrovės. Taip pat jaučiamas ir kompetentingų specialistų, kurie galėtų konsultuoti plėtotojus, kurti ir diegti tvarias strategijas, rangovų, kurie galėtų statyti žalius pastatus ir sertifikuotų ekologiškų medžiagų, trūkumas“, – sakė jis.

Paklaustas apie lapkritį į Vilnių žaliosios statybos specialistus sukviesiančią konferenciją, pašnekovas akcentavo, kad pagrindiniai jos tikslai – supažindinti NT vystytojus, projektuotojus ir kitus su statybomis susijusius specialistus su pasaulinėmis tvariųjų pastatų plėtojimo tendencijomis, pristatyti situaciją Baltijos šalyse, parodyti geriausias praktikas kaimyninėse valstybėse bei atskleisti tokių pastatų teikiamą naudą tiek investuotojams ar NT projektų plėtotojams, bet ir būsimiems jų naudotojams.

Tvarumas tampa kokybės matu

„Tvarumas tampa vienu iš svarbiausių parametrų, nusakančiu pastato kokybę šiuolaikinėje NT rinkoje. Jeigu prieš keletą metų vos vienas kitas NT vystytojas Lietuvoje buvo susipažinęs su tvarių miestų plėtra, tai šiandien vis daugiau rinkos lyderių siekia naujai statomus ar jau eksploatuojamus komercinės paskirties objektus sertifikuoti pagal pasaulyje pripažįstamus poveikio aplinkai vertinimo standartus – kalbėjo Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos (LŽPT) valdybos pirmininkas Arvydas Avulis (nuotraukoje dešinėje).

Ano jo, praktinė patirtis visame pasaulyje rodo, kad tvarūs pastatai turi didesnę vertę, jie patrauklesni investuotojams, likvidesni, o išlaidos jų ekspoatacijai – kur kas mažesnės.

Pasitempti skatins griežtėjantys standartai

Šioje srityje dirbantys specialistai prognozuoja, kad tvarioji nekilnojamojo turto plėtra anksčiau ar vėliau taps viena iš dominuojančių tendencijų. Nauji Europos Sąjungos standartai, numatomi statyboms, vis griežtėja.

Ekspertų teigimu, lietuviams vienaip ir kitaip teks derintis prie naujų standartų, tad žinojimas apie tvarios nekilnojamojo turto plėtros galimybes yra būtinybė.

Lapkričio 17 d. žaliųjų pastatų tematika besidominčius specialistus sukviesiantis renginys Lietuvoje neturi analogų.

Visi į konferenciją atvykstantys pranešėjai specializuojasi žaliųjų pastatų statybos ir tvarios plėtros srityse. Atvykstantys svečiai – tarptautiniu mastu puikiai žinomi specialistai, kurie pabrėžia, kad itin svarbi švietėjiška veikla, supažindinant visuomenę su žaliųjų pastatų koncepcija.

Pasak konferencijos organizatorių, svarbiausias renginio tikslas – suburti po vienu stogu įvairius su tvariosios plėtros idėjomis susijusius specialistus: juk tvarioji plėtra apima visą pastato gyvenimo ciklą – nuo projektavimo iki statybų projekto įgyvendinimo ir tolesnio jo vystymo.
Statybunaujienos.lt
Žalia statyba

nuotrauka
2021-10-11 07:12
Gaminant betoną, išmetama apie 7–8 proc. viso į aplinką patenkančio CO2 kiekio. Todėl statybos pramonė intensyviai ieško technologijų, kurios leistų statyti švariau, „žaliau“. Viena tokių – armavimo plienu keitimas polipropileno fibra. Pandeminis laikotarpis šią tendenciją dar labiau aktualizavo: tr...
nuotrauka
2021-09-17 13:30
NT plėtros bendrovė „Sirin Development“ užbaigė Kauno logistikos centro antrąjį statybų etapą. Martinavos kaime, Kauno rajone, greta automagistralės Vilnius-Kaunas, atidaryta 16 tūkst. kv. m ploto sandėlių su administracinėmis patalpomis.
nuotrauka
2021-09-16 10:00
Rugsėjo pradžioje rekonstrukcijai uždarytame Palangos oro uoste bus atnaujintas ne tik kilimo ir tūpimo takas, peronas ir riedėjimo takas – rekonstrukcijos metu diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai, dėl kurių visi procesai taps draugiškesni aplinkai.
nuotrauka
2021-09-02 09:05
Jau kurį laiką pasaulyje yra diskutuojama ir ieškoma sprendimų, mažinančių taršą ir triukšmą statybvietėse – siekiama saugoti žmones ir aplinką.
nuotrauka
2021-08-31 08:20
Norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu visose žmonių veiklos srityse siekti tvarumo. Viena iš šių sričių – statyba ir NT projektų vystymas. Europos Komisijos duomenimis, pastatai suvartoja maždaug 40 proc. visos pagaminamos energijos ir lemia daugiau nei trečdalį visos šiltnamio dujų emis...
nuotrauka
2021-08-27 15:52
Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliai“ pelnė BRE Global organizacijos įvertinimą – prekybos ir pramogų centrams ir Vilniaus „Akropolio“ verslo centrui suteikti tarptautiniai „BREEAM In-Use“ pastatų tvarumo sertifikatai.
nuotrauka
2021-05-28 11:02
Europai siekiant Žaliajame kurse numatyto siekio iki 2050 m. tapti klimato požiūriu neutraliu žemynu, prie šio tikslo vis didesne dalimi siekia prisidėti ir verslas. Ypač svarbiu tampa statybų sektoriaus indėlis. Skaičiuojama, kad būtent jam tenka maždaug 38 proc. pasaulinės CO2 emisijos.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-05-13 14:15
Rekonstravus Vilniaus nuotekų valyklą, numatomas ilgalaikis teigiamas poveikis Neries upės ekologijai, o sumontuoti modernūs įrengimai sulaikys net smulkiausias plastiko, plaušo ir kitas fizines daleles (iki mažiausio 0,05 mm dydžio).
nuotrauka
2021-05-05 09:59
Studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilsiantis naujas unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“ Kaune skelbia statybų pradžią – šiuo metu čia prasidėjo griovimo darbai. Planuojama, kad KTU Studentų miestelio vaizdą pakeisiantis inovatyvių laboratorijų komp...
nuotrauka
2021-04-13 10:23
Cemento gamybos apimtis visame pasaulyje 2019 m. jau siekė apie 4,2 mlrd. tonų, kai 1995 m. – tik 1,39 mlrd. Tai rodo labai spartų ir globalų statybos pramonės augimą. Šiandien pasaulyje yra vienintelė medžiaga, kurios žmonės sunaudoja daugiau nei betono, tai – vanduo.
nuotrauka
2021-04-07 12:07
Nemažai gyventojų savo būstuose pasirenka naudoti saulės elektrinės energiją. Nekilnojamojo turto savininkams, nusprendusiems pasirinkti saulės energiją, pirmiausia aktualu žinoti, ar šis energijos šaltinis priskirtinas prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir ar su saulės elektrinėmis galima pasi...
nuotrauka
2021-04-01 10:22
Nors gali pasirodyti, kad pandemijos metu tokie globalūs iššūkiai kaip klimato kaitos mažinimas ar investicijos į tvarų vystymąsi atsiduria antrame plane, šie klausimai niekur nedingo. Didžiausią poveikį aplinkai darantys maisto, statybos ir transporto sektoriai išlieka po Vyriausybių ir visuomenės ...
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-17 11:07
Europos Sąjungoje pastatams tenka maždaug 40 proc. viso energijos suvartojimo. Be to, pastatų eksploatavimo metu išmetama maždaug trečdalis viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
nuotrauka
2021-03-12 07:50
Tvarios statybos mokymai jau įžengė į Lietuvą: pirmą kartą įvykusiame tvarios statybos mokymo programos kurse sudalyvavo ir tvarios statybos žinių įgijo daugiau nei 100 būsimų statybos ir inžinerijos darbuotojų, o dar 20 šiuo metu tęsia mokymus.
nuotrauka
2021-03-03 07:33
Nuo 2007 m. veikianti UAB „VA STATYBA“ šiandien drąsiai imasi ir sėkmingai įgyvendina išskirtinius statybos ir rekonstrukcijos projektus.
nuotrauka
2021-03-01 16:57
Ekonomikai žengiant neutralumo klimatui keliu, pramonės laukia transformacija: įmonėse ilgainiui nebebus naudojamas iškastinis kuras, taršius gamybos procesus ir žaliavas keis žiedinės ekonomikos principai, dominuos žalieji pirkimai. Iki 2035 m žiediškumo indeksas (atgautų atliekų panaudojimas) pram...
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2021-01-20 10:03
SEB banko būstinei Vilniuje suteiktas „BREEAM International New Construction“ pastato poveikio aplinkai vertinimo sertifikatas. Šiuo metu tai yra pirmasis ir vienintelis pastatas Baltijos šalyse, turintis aukščiausią įvertinimą (Outstanding) naujos statybos pastatų (New Construction) kategorijoje.

Statybunaujienos.lt » Žalia statyba