2018 vasario 22 d. ketvirtadienis, 20:46
Reklama  |  El. paštas  |  facebook  google plus  twitter  linkendin

Svajonių namą reikia pradėti kurti nuo šeimos narių poreikių išsiaiškinimo  4 Fotogalerija

2018-01-21 17:21
Ar įmanoma iš pirmo karto pastatyti šeimos svajonių namą? Grytė Akelienė, UAB „AG studija“ architektė, sako, kad tikrai taip. Tik reikia atlikti namų darbus.
nuotrauka
Miesto namas: mažame sklype Kaune, Žaliakalnyje, įkurdintas gyvenamasis namas. „AG studija“ projektas


Minimos įmonės
AG studija, UAB
Sėkmingas projektas yra tuomet, įsitikinusi bendrovės „AG studija“ architektė G. Akelienė, kai pasiekiama harmonija tarp pastato vidinių erdvių, geros proporcijos pastato tūrio ir architektūrinės išraiškos. Visi išvardinti dėmenys leidžia užsakovui turėti kokybišką gyvenamąjį namą. Kurdami savo svajonių namus, pasitikėkite pasirinktu „savo“ architektu, tik tuomet pasieksite geriausią rezultatą.

Nuotraukoje kairėje –
Grytė Akelienė, UAB „AG studija“ architektė

„Pirmiausia kiekvienas, kuris svajoja pasistatyti svajonių namą, turėtų susitikti su architektu ir pasikalbėti apie savo svajones, išdėstyti viziją, o ne ieškoti pavyzdžių internete“, – sako architektė G. Akelienė.

Architekto pasirinkimas yra svarbus žingsnis į svajonių namą. Pirmiausia, tai turi būti savo profesijai atsidavęs profesionalas, kuris perteiks savo geriausias patirtis, žinias ir idėjas, taip pat nukreips, padės susivokti, skirs laiko bendravimui ir, žinoma, techniniam projekto atlikimui, kurio detalumas ir išsamumas padės sėkmingiau ir greičiau vystyti projektą statybos aikštelėje..

Ne „kiek kambarių“, o „kokie poreikiai“

Gyvenę kelių kambarių bute, žmonės paprastai ima namą planuoti nuo kambarių skaičiaus. Architektė G. Akelienė siūlo pakeisti požiūrį ir dėmesio centre turėti ne patalpas, o šeimos narius ir jų poreikius.

„Ne žmogus yra namui, o namas žmogui. Todėl pirmiausia reikia susėsti ir aptarti, kokie yra šeimos poreikiai – taigi reikia planuoti namą, kuris tenkintų poreikius. Tokia yra svajonių namo pradžia, – sako architektė, pabrėždama, kad naujos kokybės gyvenimo naujame name nevalia planuoti pagal gyvenimo daugiabučiame name standartus ir kokybę. – Ir dar patarčiau poreikius aiškintis ir juos realizuoti planuojant namą ne patiems, o sykiu su profesionalais. Žmogus žino savo poreikius, o architektas turi žinių, kurios padeda sudaryti profesionalią schemą, atsižvelgiant į kiekvienos šeimos gyvenimo scenarijų, sudėlios pagal kiekvieno šeimos nario poreikius, paversdamas juos patalpomis ir erdvėmis. Tai yra užtikrintas būdas pasistatyti namą, kurio erdvės būtų idealiai pritaikytos to namo gyventojams.“

Lofto Interjeras: atviros gyvenamosios erdvės

Padėdama susiorientuoti, architektė G. Akelienė savo užsakovams siūlo klausimyną, į kurio klausimus pirmiausia atsako šeimos nariai vieni, o tada aptaria su architektu. Tai yra elementarūs klausimai, bet jie padeda susisteminti poreikius bei mintis ir pačiam užsakovui pamatyti galimą perspektyvą, kur kas realiau suvokti būsimas erdves.

KLAUSIMYNAS

1. Padarykite reikiamų patalpų sąrašą.
2. Virtuvės vizija (uždara, atvira, pusiau uždara). Ar reikia virtuvės „salos“?
3. Pagalbinės patalpos: šaltas sandėliukas (įrankiams, žoliapjovei ir pan.), skalbykla-dujinė katilinė, rūbinė (viena didelė ar dvi mažesnės), sandėliukas prie virtuvės?
4. Garažas. Keliems automobiliams?
5. Ar turite papildomų pomėgių, kurių įrangai reikalinga vieta?
6. Bendras namo plotas, koks jis turėtų būti?
7. Ar reikalingas židinys? Akvariumas? Vieta pianinui?
8. Šildymo sistema.
9. Ar planuojate pasirengti projektą su visomis inžinerinėmis dalimis: šildymu, vėdinimu, oro kondicionavimu, vandentiekiu, nuotekomis ir elektra?
10. Gyvenamojo namo architektūrinė vizija (modernus, klasikinis, pan.).

Kada skaičiuoti pinigus?

Architektė G. Akelienė piniginius dalykus pataria kol kas palikti ramybėje. Pirmiausia, išsiaiškinus poreikius, reikia galvoti ir planuoti plotą.

„Pirmiausia apsibrėžkite pirminius poreikius: kiek žmonių gyvens name, taigi kiek šeimos nariams reikės privačių erdvių, kokios reikia svetainės, ar reikia darbo kabineto, automobilius statysite garaže ar stumsite į pastogę ir panašiai, – sako G. Akelienė. – Kai apsibrėšite pirminius poreikius, tada ateis investicijų eilė. Ir čia lems ne tik „norime prabangaus“, „norime vidutinės klasės namo“. Kiekvienas iš mūsų skirtingai įsivaizduojame, kas yra prabangus arba vidutinės klasės namas, tad svarbu išsiaiškinti, ką tai reiškia konkrečiam žmogui.“

Šeimai, turinčiai vaikų, yra svarbūs vaikų kambariai. Ir čia jau neužtenka norėti vienokio ar kitokio ploto. Reikia išsiaiškinti ir tai, ką vaikas mėgsta, kokių daiktų jis turės savo kambaryje – tai lems ir jo plotą, kurį pasiūlys architektas. Analogiškai planuojamas ir kitų šeimos narių kambarių dydis, vieta.

Kaip pastebi G. Akelienė, reta šeima, gal viena iš dešimties, planuoja patalpas trečiajai kartai – tėvams. O kai toks poreikis išsakomas, dažnai garbaus amžiaus tėvams planuojamas atskiras korpusas ar kambarys.

Kam statyti tris namus, jei galima vieną visam gyvenimui

Visuotinai žinomas posakis, kad tik trečias namas yra toks, kuris atitinka visus poreikius. Tačiau mūsų žmonės planuoja vieną namą visam gyvenimui, pastebi G. Akelienė, nes skaičiuoja pinigus. Retas kuris stato namą gyvenimui „čia ir dabar“, nes vėliau bus kitas.

„Kada žmogus stato namą? Paprastai iki savo 40-mečio, o po kelerių ar keliolikos metų imasi jį rekonstruoti arba stato naują, – sako architektė. – Dar ir dėl būsimų pokyčių siūlau labai gerai pagalvoti, kokio ploto namas bus, nereikėtų jo „išpūsti“ dirbtinai su nereikalingomis ar pernelyg didelėmis patalpomis. Ateina laikas, kai vaikai užauga ir išeina iš namų – šeimos namas lieka dviem žmonėms, o dalis kambarių praranda intensyvaus gyvenimo funkciją.“

Architektė sako, kad optimalus šeimos namas galėtų būti iki 170 kv. metrų gyvenamojo ploto, tada jame nebus per daug erdvių ir likus dviem šeimos nariams. Didelį namą ne tik sunku išlaikyti, bet jis yra ir nefunkcionalus.

„Galbūt verta gyventi šiek tiek pasispaudus, kol yra vaikų, ir erdviau, kai lieka du ar trys žmonės“, – pataria G. Akelienė.

Kodėl geriau rinktis vieno aukšto namą

Retai kas besirenka šeimos namui daugiau negu du aukštus. Geriausias variantas – vieno arba dviejų aukštų namas. Patogiausias, G. Akelienės nuomone, yra vieno aukšto namas, bet tam ne visada užtenka sklypo. 

Vieno aukšto gyvenamasis namas užmiestyje, Druskininkai

„Jeigu tik galima suprojektuoti vieno aukšto namus, tai tiek aš, tiek mano vyras (bendrovė „AG studija“ yra šeimos įmonė, aut. past.) siūlome statyti tik vieno aukšto namą, – dalijasi architektė. – Tai patogiau net ir jaunam žmogui, auginančiam vaikus. Bus patogu ir tuomet, jeigu šeimos namuose teks apsigyventi tėvams“, – sako G. Akelienė, pastebėdama, kad tokio namo pigesnė ir statyba, nes nebereikia tam tikrų elementų, pavyzdžiui, laiptų, – tai yra pakankamai brangus statybos elementas. Tačiau vis tik vyrauja dviejų aukštų šeimos namai, nors architektai tokius siūlo statyti tik tuomet, kai kitaip neleidžia sklypo dydis ar konfigūracija.

Kokių patalpų reikia, o dėl ko verta pasiginčyti

Ieškant sklype vietos namui, reikia teisingai jį orientuoti pasaulio šalių atžvilgiu, atsižvelgiant į sklypo konfigūraciją. Tai reiškia įvertinti, kokios patalpos kurioje pusėje bus rengiamos. Patalpos viduje, anot architektės, yra tarsi atskiras kūrinys, kurį lemia patys namo gyventojai, bet svarbiausia – patalpų turi būti tiek, kiek reikia, o jų funkcija ir tarpusavio ryšys – patogus.

Prabangus gyvenamasis namas Maskvoje. Virtuvė

„Virtuvė. Viena šeima mėgsta būti sykiu, kai ruošiamas maistas, užuosti jo kvapą, kita – prašo uždaros erdvės, – sako G. Akelienė. – Čia taisyklių nėra – tik šeimos sutarimas. Tačiau būtina, mano įsitikinimu, prie virtuvės turėti sandėliuką, kur sudėta papildoma virtuvės technika, maisto produktai, galbūt dar vienas šaldytuvas. Kita vertus, uždarei sandėliuko duris ir lieka švari, tvarkinga virtuvė. Atskirą patalpą arba net kelias reikia planuoti rūbinei, reikia galvoti ir apie pagalbines patalpas.“

Dabartinės namų katilinės nė iš tolo nebeprimena anų laikų anglimis užverstų nešvarių patalpų. Dabar tai yra švarios patalpos, kuriose galima įrengti ir skalbyklą. 

Nuotraukoje kairėje – gyvenamasis namas Kaune, Žaliakalnyje

Sandėliukas visuomet pravers įrankiams, žoliapjovei, kitiems ūkio padargams. Tačiau gerai reikia pagalvoti, ar tikrai reikia židinio, ar bus akvariumas, kiti atraktyvūs dalykai, kaip sauna ar sporto salė, kurie gali būti naudojami kad ir tik sykį per metus 

Profesionalai pataria įrengti atskiras vonios bei tualeto patalpas tėvams, vaikams ir svečiams. Dažnai vaikų sanitarinis mazgas dubliuojamas su svečių tualetu.

Norintiems name turėti židinį, reikia priminti, kad tai ne tik romantika, bet ir šiukšlės, malkos, priežiūra. Žinoma, jeigu esate ugnies mylėtojai, būtinai įsirenkite židinį!

Architektė pataria tokiais atvejais gerai pagalvoti, ar tikrai reikia vienos ar kitos paskirties patalpų, atraktyvių dalykų.

„Terasa, manau, yra būtina, patogu išeiti, ji yra ant žemės ir terasoje verda gyvenimas. Tačiau visai kas kita balkonas. Jei jau jis yra, tai dažniausiai projektuojamas prie pagrindinio miegamojo ir žmonės į jį tikrai eina labai retai, gal dukart per 10 metų, – pastebi architektė. – Jeigu gražūs vaizdai, tai nebūtina jais grožėtis iš balkono – galima tiesiog pro langą. Kita vertus, Lietuvoje ne tiek ir daug gero oro sėdėti balkone ir medituoti. Tiesiog nėra ką daryti balkone, kai turi kiemą, terasą.“

Universalus dizainas arba kaip sukurti patogų gyvenimą

Turint savo namą, norisi juo naudotis patogiai, kad kuo mažiau reikėtų pastangų, fizinių jėgų. Namas tarnauja žmogui, bet ne žmogus namui.

Yra namų, kurie statomi gražiose, tačiau sudėtingose gamtinėse sąlygose – sklypų reljefas nelygus ir su dideliais aukščių skirtumais. Tokiuose sklypuose projektuojami pastatai, turintys kelis tūrius skirtinguose aukščiuose, tai verčia įrengti laiptus, kurie tampa problema tiek mažiems vaikams, tiek garbaus amžiaus žmonėms, tiek apsirgus, nekalbant apie žmones, turinčius judėjimo negalią. Kaip tik dėl tos priežasties patogiausiu laikomas vieno aukšto namas.

Labai retai kas benori namo su rūsiu. Prie jo prisirišę yra vyresniosios kartos atstovai, jie neįsivaizduoja savo gyvenimo be to. Tačiau ne vienas užsakovas, pamatęs rūsio įrengimo sąmatą, atsisako šios idėjos.

„Rūsiai iš gyvenamų namų pamažu išgyvendinami, pradėjo nykti poreikis. Ir kam jų reikia – pamatai, laiptai, papildomos išlaidos“, – dėlioja architektė G. Akelienė, kalbėdama apie patogų gyvenimą, kurį leidžia sukurti universalaus dizaino principas, ir detales, kurios buitį padaro sudėtingesne.

Būdingiausios klaidos

• Žmogus prisiriša prie kokio nors projekto, aptikto internetinėje erdvėje, ir, nepaisant to, kad toks namas galbūt netinka jo sklypui, netinka pagal sklypo konfigūraciją, patalpų išdėstymą pasaulio šalių atžvilgiu, reljefą, vis tiek bando „pritraukti“ architektą prie savo susikurtos vizijos. Tokie „pritempimai“ paprastai baigiasi nusivylimu. Geriau pasikliauti architektu, – jis tikrai ras vieną iš geriausių sprendimų, kaip tas namas turėtų susiformuoti sklype, kaip turėtų susidėlioti šeimos gyvenimo „scenarijus“ name.

• Nesutinkate su tuo, ką siūlo architektas? Pagyvenkite su ta mintimi, paieškokite informacijos, dar kartą pasikalbėkite su architektu ir tik tuomet apsispręskite. 

• Jeigu matote, kad neužsimezgė žmogiškas ryšys su architektu, ieškokite kito. Svajonių namą pastatysite tik tuomet, kai su architektu susikalbėsite. Bet tai nereiškia, kad jis turi užsakovui vien tik pritarti.

• Architektą reikia rinktis atsakingai, nesiorientuojant į pigiausius sprendinius. Gal ir sutaupysite dabar, bet ne statybos aikštelėje. Taip galutiniame variante sumokėsite brangiau. Statydami šeimos svajonių namą, labai gerai subalansuokite kainos ir kokybės santykį. 

• Geras statybos darbų rangovas retai kardinaliai keičia projekto sprendinius.

• Pasitikėkite architektu! Kartais neįtikėtini sprendimai gali tapti namo ašimi, mylima vieta ar naujai atrastu pomėgiu.  

Tekste ir fotogalerijoje – UAB „AG studija“ projektai

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Marija
2018-02-19 13:39
Išties labai svarbu išsiaiškinti šeimos narių interesus bei lūkesčius. Mes kai statėme namą, mus tai rekomendavo padaryti, statybas kuruojanti įmonė. Dabar esame jiems labai dėkingi, nes pastatytas namas atitinka kiekvieno norus
Architektei
2017-11-28 10:37
įdomu kokio ploto namas Kaune, labai simpatiškai atrodo ?
80
2017-11-28 09:19
man atrodo, kad ir 80 kv. m ploto namas būtų racionalus pasirinkimas. vaikai namuose gyvena trumpai, tad dviem žmonėms užtenka
protingas dydis
2017-11-27 14:08
170 gal ir tinkamas namo dydis, tai ne 200- 300, nes tada statai ne namą sau, o viešbutį. Reikia pagalvoti kiek kainuos išlaikymas , valymas,

UNIVERSALUS DIZAINAS

nuotrauka
2018-02-20 09:04
Daugeliui sąvoka „universalus dizainas“ dar nežinoma, kitiems atrodo, jog tai kažkoks būtinas pritaikymas žmonėms su specialiaisiais poreikiais. Kodėl taip manoma? Ogi todėl, kad jei reikalingas prieinamumas, visi sako: „ Tai ir vėl neįgaliesiems čia kažko reikia, tai ir vėl jie reikalauja panduso, ...
nuotrauka
2018-01-31 15:43
„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“
nuotrauka
2017-10-02 08:00
Būsto dieną Lietuvoje imta švęsti 2012 metais. Pasak Lietuvos būsto rūmų prezidento Juozo ANTANAIČIO, tai yra diena tų, kurie daro visa, kad mums būtų gera grįžti į savo būstus, teikiančius užuovėją ir saugumą, nes „mano namai – mano tvirtovė“.
nuotrauka
2016-07-29 14:38
Priėmus naująjį Statybos įstatymą, konsultacijoms su visuomene paskelbtas statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ projektas.
nuotrauka
2016-04-12 10:16
Susirinkęs į savo 15-ąją sesiją Ženevoje JT neįgaliųjų komitetas praėjusią savaitę apsvarstė Lietuvos ataskaitą apie tai, kaip šalis įgyvendina Jungtinių Tautų neįgaliųjų konvenciją, informuoja Aplinkos ministerija. Komiteto narius domino ne tik Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Teisingumo,...
nuotrauka
2015-02-11 14:16
KTU susivienijo būsimieji technologai, dizaineriai ir medikai. Tarptautinėse kūrybinėse dirbtuvėse „IC4Life” jie kartu ieškojo sprendimų, kaip galima ant kojų greičiau pastatyti po sunkios ligos atsigaunantį ligonį.
nuotrauka
2014-10-19 21:35
Apie svarbiausius dalykus, anot prof. Mariaus Šaliamoro, Lietuvos architektų sąjungos pirmininko, linkstama patylėti. „Mes kalbame apie energinį efektyvumą, ekologiją, būtinumą saugoti, būtinumą efektyviai naudoti resursus – finansinius ir visokius kitokius išteklius. Aš bandysiu pakalbėti apie žmog...
nuotrauka
2014-10-06 22:20
Pasaulinę architektūros dieną šios profesijos atstovai mini aptardami aktualijas, keldami ir ieškodami atsakymų į klausimus, kurie svarbūs ne tik jiems, bet ir Lietuvai, jos žmonėms.

Statybunaujienos.lt » UNIVERSALUS DIZAINAS

nuotrauka

TERIVA LIGHT – perdanga A+ ir A++ klasės namams

Nuo 2018 m. Lietuvoje galima statyti tik A+ klasės energinius reikalavimus atitinkančius gyvenamuosius namus. Statybinių medžiagų gamintojai pritaiko savo produktus naujiems poreikiams bei r...
nuotrauka

UAB DASFA ir Ko siūlo itin kokybišką ir ilgaamžę stogų ir fasadų medžiagą – akmens skalūną

Mes oficialiai atstovaujame vokiečių gamintojui „Theis-Boeger“ GmbH, pristatome medžiagas tiesiai iš gamyklos Vokietijoje.