2018 vasario 18 d. sekmadienis, 23:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook  google plus  twitter  linkendin

To dar nebuvo: lietuviškas verslas nusiteikęs optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-01-27 13:29
SEB banko makroekonomikos analitikai patys nustebinti savo prognozių bei smulkių ir vidutinių įmonių apklausos rezultatų – nors pasaulyje siaučia neramumai, o akcijos itin jautriai reaguoja į naftos kainų kritimą, lietuvių verslininkai nusiteikę optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių: beveik 60 proc. įmonių tikisi, jog apyvarta augs 15 proc., o 30 proc. iš jų žada įdarbinti naujų darbuotojų.
nuotrauka
Smulkaus ir vidutinio verslo bendrovės šįmet nusiteikę itin optimistiškai. Pixabay.com nuotr.


Rusijai atsirado alternatyvų

„Naftos kainos pasiekė istorines žemumas ir naftos rinkai akivaizdžiai stinga optimistiškų naujienų. Turiu omeny tokių, kurios rodytų bent kokį nors kainų augimą. Jos pirmiausia turėtų ateiti iš pasiūlos pusės. Šiuo metu labai sunku susitarti tarpusavyje besivaidijančioms valstybėms dėl naftos gavybos ploto ribojimo“, – sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Jis pridūrė, jog neramina tai, kad į naftos kainų kritimą labai jautriai reaguoja įvairių sektorių bendrovių akcijos.

Tuo metu Lietuvos verslui jis patarė sekti eksporto sektoriaus naujienas.

Praėjusiais metais beveik 40 proc. krito eksportas į Rusiją, tačiau verslininkai iškart atrado kitų nišų: Lenkija, Nyderlandai, JAV, Jungtinė karalystė.

2016-aisiais planuojama, jog augs eksportas į Vokietiją, tą pačią Lenkiją, Švediją.

„Analizuojame eksporto patrauklumą į vienas ar kitas rinkas pagal tai, koks yra mūsų valiutos kurso pokytis. Kitaip tariant, užsienio šalies valiutai silpnėjant mūsų euro atžvilgiu, eksportas į tą užsienio šalį tampa patrauklesnis. Eurui stiprėjant mūsų eksportas į tą šalį tampa mažiau konkurencingas. 2015-aisiais metais labai stipriai pakilo eksporto į Jungtines Amerikos valstijas patrauklumas – dėl Amerikos dolerio sustiprėjimo euro atžvilgiu. Iš dalies tą galima pasakyti ir apie Jungtinę Karalystę – svaras sterlingų taip pat sustiprėjo euro atžvilgiu“, – sakė G. Nausėda (SEB banko nuotr. kairėje).

Nors ekonominiai duomenys rodytų, jog vis dar pakankamai patrauklu būtų eksportuoti ir į Rusiją (euras sustiprėjo rublio atžvilgiu, tačiau Rusijoje buvo didelė infliacija – šie įvykiai vienas kitą atsveria), ekonomistai prognozuoja, jog eksportas į šią šalį toliau kris tiek dėl ekonominių, tiek dėl politinių priežasčių.

„Pastaruoju metu išpopuliarėjo pasvarstymai dėl Lenkijos – ar Lenkija yra patraukli šalis prekiauti? Tarp Lenkijos ir Rusijos yra vienas didžiulis skirtumas ir jį būtinai reikia pabrėžti: jei Rusijos atveju normalizuoti ekonominę situaciją reikėtų stebukladario, Senelio Šalčio ar dar ko nors panašaus, tai Lenkijos atveju reikia labai pasistengti, kad būtų sugadinta pakankamai normali makroekonominė situacija. Na, naujoji Lenkijos valdžia yra tas rizikos šaltinis – jos veiksmai neigiamai atsiliepia zloto kursui pastaruoju metu“, – sakė G. Nausėda.

Vis tik jis patikino, kad Lenkijos vadovams tektų priimti daugelį blogų sprendimų, kurie išmuštų Lenkijos ekonomikos pagrindą.

Tuo metu Norvegijos kronos silpnėjimas euro atžvilgiu nulėmė, jog eksporto į šią šalį galimybės vertinamos prasčiau. Tačiau į šią šalį eksportuoja palyginti nedidelė dalis Lietuvos bendrovių.

Pagal darbo užmokestį atsiliekame tiek nuo Vakarų Europos, tiek nuo Latvijos ir Estijos

G. Nausėda toliau apžvelgė vartojimo tendencijas, kuriomis, deja, vis dar atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių.

„Jeigu pagal vartotojų kainų lygį Lietuva pasiekė 81,4 proc. Europos vidurkio, tai pagal paslaugų kainų lygį Lietuva vis dar yra labai žemai – 43,6 proc., palyginti su Europos vidurkiu. Kokias išvadas galime padaryti? Matyt, toliau vyks paslaugų kainų kilimo procesas, kuris leis mums priartėti prie Europos šalių kainų lygio“, – prognozavo SEB banko preziento patarėjas.

Tokią išvadą jis daro dėl to, jog Lietuvoje pastaruoju metu auga įvairių sektorių darbuotojų atlyginimai.

„Vyks savotiška spiralė: algų augimas paslaugų sektoriuje vers kelti paslaugų kainas ir paslaugų kainų augimas skatinas toliau didinti algas“, – prognozavo G. Nausėda.

Gyventojai laikinai gali pasimėgauti naftos kainų duobe: išlaidos degalams lietuvio krepšelyje dažniausiai sudaro didesnę dalį negu kitose Europos Sąjungos šalyse.

„Štai kodėl mes esame pakankamai santūrūs infliacijos prognozių prasme ir mūsų prognozė yra mažesnė, nei kitų prognozuojančių institucijų, bent jau dėl 2016-ųjų metų“, – sakė pranešėjas.

Darbo užmokesčio augimo tempai, vertinant pastaruosius kelerius metus, atsilieka nuo Latvijos bei Estijos. Šiuo metu vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) Lietuvoje yra 735 EUR.

Statybos sektoriuje vidutinis darbo užmokestis yra 682 EUR (neatskaičius mokesčių), kai tuo metu Latvijoje – 819 EUR, Estijoje – 1074 EUR.

Statybų aikštelėje. Portalo archyvo nuotr.

„Tik profesinės, mokslinės ir techninės veiklos sektoriuje vidutinio atlyginimo dydžiu lenkiame latvius (vidutinis atlyginimas Lietuvoje – 944 EUR, – red. past.). Visose kitose sektoriuose pagal algų dydį eurais esame trečioje vietoje. Gal ir nelabai guodžianti situacija, tačiau ji turbūt pateisina sprendimus didinti minimalią mėnesio algą ir stengtis vytis kaimynes“, – vertino G. Nausėda.

Analizuojant vidaus vartojimą ekonomistą neramina tai, jog Lietuvoje pastaruoju metu šiek tiek sulėtėjo ne pirmo būtinumo prekių apyvartos tempas – nes šis rodiklis rodo, kiek gyventojai gali skirti pinigų „ne tik duonai kasdieninei“ ir yra vienas iš sveikos vidaus rinkos požymių.

G. Nausėda tikisi, jog vis tik 2016-aisiais ne pirmojo būtinumo prekių apyvarta vis tik pamažu augs.

Lietuviai palyginti optimistiški

SEB banko prezidento patarėjas bei Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika pristatė mažų ir vidutinių įmonių apklausos rezultatus.

„Šiais metais net 4 iš 5 Lietuvos įmonių planuoja apyvartos augimą, – sakė V. Doveika. – Tačiau dar geresnė žinia – jog tokio optimizmo daugiausia – Lietuvoje. 20 proc. įmonių Lietuvoje mano, jog jų apyvarta augs 15 proc. ir daugiau. Tų, kurie tikisi, jog augs iki 15 proc. yra beveik 60 proc.“.

Lietuvoje optimistų skaičius išaugo dešimtadaliu, tuo metu Latvijoje bei Estijoje daugėjo pesimistų (t. y. bendrovių, manančių, jog apyvarta mažės arba augs minimaliai).

„Turbūt iš karto kyla klausimas: kodėl lietuviai optimistiškesni, nei estai ir latviai. Iš tiesų įmonės, kuriuos dirba paslaugų ar prekybos sektoriuose, jos nusiteikusios optimistiškai, nes atsigauna vidaus ekonomika, vidaus vartojimas“, – analizavo V. Doveika (SEB banko nuotr. dešinėje).

Jis pridūrė, jog Latvijoje vidaus vartojimas auga lėčiau, tuo tarpu Estijos įmonės yra tampriai susijusios su Suomijos ekonomika. O šiai šaliai šiuo metu einasi sunkiai.

SEB banko ekspertai taip pat teiravosi bendrovių, kur šios ketina realizuoti savo prekes bei paslaugas. 70 proc. iš jų orientuojasi ir daugiausia dėmesio skiria vidaus rinkai.

Lietuvoje šįmet net 16 proc. įmonių ketina skirti daugiau nei 30 tūkst. eurų investicijoms ir daugiasia jos bus nukreiptos į žmogiškuosius išteklius: įmonės ketina ugdyti savo darbuotojus, gerinti darbo aplinką.

V. Doveikos teigimu, tokie planai susiję su tuo, jog bendrovės jau pastebėjo, kaip trūksta kvalifikuotos darbo jėgos, bei kaip šalies bendrovėms kenkia emigracija – aukštesnio lygio specialistai tiesiog išvažiuoja dirbti kitiems.

Kalbant apie darbo rinką, Lietuvoje iš visų Baltijos šalių didžiausias skaičius bendrovių, kurios planuoja priimti naujų darbuotojų. Lietuvoje planuoja įdarbinti 30 proc. įmonių. Apie 64 proc. planuoja išlaikyti tokį pat darbuotojų skaičių.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2018-02-15 14:27
Portalo Statybunaujienos.lt redakcija sveikina Lietuvą su nepriklausomybės šimtmečiu ir prisideda prie LRT inicijuotos akcijos Keliu vėliavą.  Vasario 16-oji – iškili data, menanti atgautą laisvę, sunkiai nueitą kelią. Kad ir kokie visi būtume skirtingi, mus jungia bendra istorija, ben...
nuotrauka
2018-02-15 13:00
Po žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasklidusio panevėžiečio vaizdo įrašo, kuriame UAB „Panevėžio gatvės“ kelininkų brigada duobę kelyje tvarko kojomis, iš pareigų traukiasi įmonės vadovas Gintaras Petrauskas. Panevėžiečiai socialiniuose tinkluose piktinasi, kad dėl šios istorijos turėjo pa...
nuotrauka
2018-02-15 10:41
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad prieššventinė savaitė, deja, tapo ypatingai paženklinta netektimis darbe – viena po kitos netekome trijų gyvybių.
nuotrauka
2018-02-15 10:39,      papildyta 2018-02-15 11:34, patikslinta informacija
Vienas svarbiausių Aplinkos ministerijos siūlomų pakeitimų – apibrėžti galimybę naudotis elektroniniu statybos darbų žurnalu. Pakeitimas leistų veiksmingiau ir skaidriau valdyti bei prižiūrėti statybos procesus, paskatintų statybos sektoriaus skaitmeninimo procesus, o institucijoms užtikrintų greitą...
nuotrauka
2018-02-15 06:12
2017 m. ketvirtąjį ketvirtį šalyje atlikta statybos darbų už 813,6 mln. eurų ir, palyginti su ankstesniu laikotarpiu, jų įvykdymas padidėjo 2,5 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Per ketvirtį pastatų statybos darbų atlikta 0,7 proc. daugiau, inžinerinių statinių statybos darbų – 4,7 ...
nuotrauka
2018-02-14 14:37
Prastai arba vidutiniškai – taip dauguma, net 81 proc., šalies gyventojų vertina savo ekonomikos žinias. Sritį, kuri lydi kiekviename žingsnyje, žmonės sako išmanantys panašiai kaip fiziką ar politologiją, gerokai prasčiau nei kompiuterinį raštingumą ar matematiką. Tai parodė Lietuvos laisvosios rin...
nuotrauka
2018-02-13 13:24
Tiek tęstinius, tiek naujus projektus pristačiusi Šiaulių miesto savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė sako, kad darbų šiais metais numatoma išties daug. Einamiesiems darbams, kurie finansuojami iš Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto ir Lietuvos automobilių kelių direkc...
nuotrauka
2018-02-13 12:19
Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) kartu su didžiaisiais Lietuvos universitetais – Vytauto Didžiojo universitetu (VDU), Vilniaus Gedimino technikos universitetu (VGTU), Vilniaus universitetu (VU), Kauno technologijos universitetu (KTU) ir Klaipėdos universitetu (KU) – jau šį pavasarį pradės į...
nuotrauka
2018-02-13 11:39
Kartą per pusmetį Europos Komisija visų Europos Sąjungos šalių gyventojams užduoda klausimą, kas juos labiausiai neramina. Šio „Eurobarometro“ duomenimis, lietuviai akivaizdžiai išsiskiria iš kitų ES šalių piliečių, nes pagrindinis ir didžiausią nerimą lietuviams keliantis veiksnys yra kainų augimas...
nuotrauka
2018-02-12 13:11
Raseinių rajono savivaldybės administracija kartu su šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijoje, Balstogės apskrityje esančiu Grudeko valsčiumi planuoja įgyvendinti bendradarbiavimo projektą „Bendras Lietuvos – Lenkijos viešųjų erdvių pritaikymas jaunimo, turizmo ir rekreacijos poreikiams“. Šio pr...
nuotrauka
2018-02-12 09:00
Planuojama, kaip bus tvarkomos amžinojo poilsio vietos Trakuose ir apylinkėse. Juk tai kaip tvarkomos kapinės, svarbu ne tik tradicinę Vėlinių dieną. Šiemet, kaip ir kasmet, rajono savivaldybė taip pat skyrė skyrė dėmesio bei lėšų kapinėms, planuoja kitų metų galimybes.
nuotrauka
2018-02-12 07:03
Lietuvoje vidutinis nedarbo lygis praėjusiais metais sumažėjo iki 7,1 proc., o paskutinį metų ketvirtį jis buvo 6,7 procento. Nedarbas šalyje mažėja, tačiau jis dar nėra toks mažas, koks buvo 2006–2008 metais, labiausiai dėl išliekančio daug didesnio priešpensinio amžiaus žmonių nedarbo ir nedarbo k...
nuotrauka
2018-02-12 07:03
Savaitės pabaigoje gabiausi mokiniai iš visos Lietuvos rinkosi Vilniaus licėjuje, kur vyko pirmasis techninės kūrybos hakatonas gimnazijoms „TechHero 2018“. Renginio dalyvių laukęs iššūkis – per 1 dieną sukurti veikiančius prototipus išmaniems namams. Renginio metu mokiniams talkino Vilniaus Gedimin...
nuotrauka
2018-02-09 14:12
Administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje informavo apie koncesijos sutarties su VšĮ „Pramogų sala“ naujus faktus. Šiaulių arenos valdytojai esą jau pateikė 2017 metų veiklos rezultatus, jie gana „įdomūs“. Pasak Savivaldybės administracijos vadovo, nors gruodžio mėnuo buvo ...
nuotrauka
2018-02-09 09:44
Vakar (vasario 8 d.) įsigaliojo aplinkos ministro patikslintas statybos techninis reglamentas „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“, kuriame nurodoma, kad sklypas negali būti mažesnis kaip 400 kv. m, o vienbučio blokuoto užstatymo tipo kiekvienam gyvenamajam namui skirtas sklypas (ar jo dal...
nuotrauka
2018-02-09 06:51
Viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ pranešime rašoma, kad pagal planuojamų sukurti darbo vietų skaičių pirmauja Vilnius (2 195), tačiau sostinei ant kulnų lipa Kauno rajone, Karmėlavos seniūnijoje, esantys Sergeičikai (1 800).
nuotrauka
2018-02-08 13:37
Vakar (vasario 7 d.) Vilniaus miesto tarybos nariai patvirtino Vilniaus miesto biudžetą 2018 metams. Šiais metais jis sieks 622,2 mln. Eur ir bus 111,6 mln. Eur (21,9 proc.) didesnis, nei praėjusių metų. Sostinės savarankiškoms funkcijoms vykdyti suplanuota 390,9 mln. Eur (16,5 proc. daugiau nei per...
nuotrauka
2018-02-07 14:52
Nuo gegužės kiekvienas būstas Lietuvoje privalės įsirengti autonominį dūmų detektorių. Ir nors Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai teigia iškart bausti gyventojų neplanuojantys, šalyje, kur detektorius turi vos 16 procentų namų, didesni pokyčiai gali užtrukti. Ekspertai aiškin...
nuotrauka
2018-02-07 14:03
Vidutinė sausio mėn. elektros energijos kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje, palyginti su gruodžiu, augo 14 proc. ir siekė 37,62 Eur/MWh. Energijos kainą augino staigūs temperatūros pokyčiai ir mėnesio viduryje savaitę neveikusi „NordBalt“ jungtis.
nuotrauka
2018-02-07 09:54
CITUS kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) paskelbtam architektūrinio projekto konkursui pateikti 26 pasiūlymai – tai vienas didžiausio susidomėjimo sulaukusių konkursų LAS istorijoje. Susidomėjimą konkursu išreiškė net 50 projektavimo įmonių ir individualių architektų. Konkursiniai darbai eks...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

TERIVA LIGHT – perdanga A+ ir A++ klasės namams

Nuo 2018 m. Lietuvoje galima statyti tik A+ klasės energinius reikalavimus atitinkančius gyvenamuosius namus. Statybinių medžiagų gamintojai pritaiko savo produktus naujiems poreikiams bei r...
nuotrauka

UAB DASFA ir Ko siūlo itin kokybišką ir ilgaamžę stogų ir fasadų medžiagą – akmens skalūną

Mes oficialiai atstovaujame vokiečių gamintojui „Theis-Boeger“ GmbH, pristatome medžiagas tiesiai iš gamyklos Vokietijoje.