2017 lapkričio 21 d. antradienis, 23:36
Reklama  |  El. paštas  |  facebook  google plus  twitter  linkendin

To dar nebuvo: lietuviškas verslas nusiteikęs optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-01-27 13:29
SEB banko makroekonomikos analitikai patys nustebinti savo prognozių bei smulkių ir vidutinių įmonių apklausos rezultatų – nors pasaulyje siaučia neramumai, o akcijos itin jautriai reaguoja į naftos kainų kritimą, lietuvių verslininkai nusiteikę optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių: beveik 60 proc. įmonių tikisi, jog apyvarta augs 15 proc., o 30 proc. iš jų žada įdarbinti naujų darbuotojų.
nuotrauka
Smulkaus ir vidutinio verslo bendrovės šįmet nusiteikę itin optimistiškai. Pixabay.com nuotr.


Rusijai atsirado alternatyvų

„Naftos kainos pasiekė istorines žemumas ir naftos rinkai akivaizdžiai stinga optimistiškų naujienų. Turiu omeny tokių, kurios rodytų bent kokį nors kainų augimą. Jos pirmiausia turėtų ateiti iš pasiūlos pusės. Šiuo metu labai sunku susitarti tarpusavyje besivaidijančioms valstybėms dėl naftos gavybos ploto ribojimo“, – sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Jis pridūrė, jog neramina tai, kad į naftos kainų kritimą labai jautriai reaguoja įvairių sektorių bendrovių akcijos.

Tuo metu Lietuvos verslui jis patarė sekti eksporto sektoriaus naujienas.

Praėjusiais metais beveik 40 proc. krito eksportas į Rusiją, tačiau verslininkai iškart atrado kitų nišų: Lenkija, Nyderlandai, JAV, Jungtinė karalystė.

2016-aisiais planuojama, jog augs eksportas į Vokietiją, tą pačią Lenkiją, Švediją.

„Analizuojame eksporto patrauklumą į vienas ar kitas rinkas pagal tai, koks yra mūsų valiutos kurso pokytis. Kitaip tariant, užsienio šalies valiutai silpnėjant mūsų euro atžvilgiu, eksportas į tą užsienio šalį tampa patrauklesnis. Eurui stiprėjant mūsų eksportas į tą šalį tampa mažiau konkurencingas. 2015-aisiais metais labai stipriai pakilo eksporto į Jungtines Amerikos valstijas patrauklumas – dėl Amerikos dolerio sustiprėjimo euro atžvilgiu. Iš dalies tą galima pasakyti ir apie Jungtinę Karalystę – svaras sterlingų taip pat sustiprėjo euro atžvilgiu“, – sakė G. Nausėda (SEB banko nuotr. kairėje).

Nors ekonominiai duomenys rodytų, jog vis dar pakankamai patrauklu būtų eksportuoti ir į Rusiją (euras sustiprėjo rublio atžvilgiu, tačiau Rusijoje buvo didelė infliacija – šie įvykiai vienas kitą atsveria), ekonomistai prognozuoja, jog eksportas į šią šalį toliau kris tiek dėl ekonominių, tiek dėl politinių priežasčių.

„Pastaruoju metu išpopuliarėjo pasvarstymai dėl Lenkijos – ar Lenkija yra patraukli šalis prekiauti? Tarp Lenkijos ir Rusijos yra vienas didžiulis skirtumas ir jį būtinai reikia pabrėžti: jei Rusijos atveju normalizuoti ekonominę situaciją reikėtų stebukladario, Senelio Šalčio ar dar ko nors panašaus, tai Lenkijos atveju reikia labai pasistengti, kad būtų sugadinta pakankamai normali makroekonominė situacija. Na, naujoji Lenkijos valdžia yra tas rizikos šaltinis – jos veiksmai neigiamai atsiliepia zloto kursui pastaruoju metu“, – sakė G. Nausėda.

Vis tik jis patikino, kad Lenkijos vadovams tektų priimti daugelį blogų sprendimų, kurie išmuštų Lenkijos ekonomikos pagrindą.

Tuo metu Norvegijos kronos silpnėjimas euro atžvilgiu nulėmė, jog eksporto į šią šalį galimybės vertinamos prasčiau. Tačiau į šią šalį eksportuoja palyginti nedidelė dalis Lietuvos bendrovių.

Pagal darbo užmokestį atsiliekame tiek nuo Vakarų Europos, tiek nuo Latvijos ir Estijos

G. Nausėda toliau apžvelgė vartojimo tendencijas, kuriomis, deja, vis dar atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių.

„Jeigu pagal vartotojų kainų lygį Lietuva pasiekė 81,4 proc. Europos vidurkio, tai pagal paslaugų kainų lygį Lietuva vis dar yra labai žemai – 43,6 proc., palyginti su Europos vidurkiu. Kokias išvadas galime padaryti? Matyt, toliau vyks paslaugų kainų kilimo procesas, kuris leis mums priartėti prie Europos šalių kainų lygio“, – prognozavo SEB banko preziento patarėjas.

Tokią išvadą jis daro dėl to, jog Lietuvoje pastaruoju metu auga įvairių sektorių darbuotojų atlyginimai.

„Vyks savotiška spiralė: algų augimas paslaugų sektoriuje vers kelti paslaugų kainas ir paslaugų kainų augimas skatinas toliau didinti algas“, – prognozavo G. Nausėda.

Gyventojai laikinai gali pasimėgauti naftos kainų duobe: išlaidos degalams lietuvio krepšelyje dažniausiai sudaro didesnę dalį negu kitose Europos Sąjungos šalyse.

„Štai kodėl mes esame pakankamai santūrūs infliacijos prognozių prasme ir mūsų prognozė yra mažesnė, nei kitų prognozuojančių institucijų, bent jau dėl 2016-ųjų metų“, – sakė pranešėjas.

Darbo užmokesčio augimo tempai, vertinant pastaruosius kelerius metus, atsilieka nuo Latvijos bei Estijos. Šiuo metu vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) Lietuvoje yra 735 EUR.

Statybos sektoriuje vidutinis darbo užmokestis yra 682 EUR (neatskaičius mokesčių), kai tuo metu Latvijoje – 819 EUR, Estijoje – 1074 EUR.

Statybų aikštelėje. Portalo archyvo nuotr.

„Tik profesinės, mokslinės ir techninės veiklos sektoriuje vidutinio atlyginimo dydžiu lenkiame latvius (vidutinis atlyginimas Lietuvoje – 944 EUR, – red. past.). Visose kitose sektoriuose pagal algų dydį eurais esame trečioje vietoje. Gal ir nelabai guodžianti situacija, tačiau ji turbūt pateisina sprendimus didinti minimalią mėnesio algą ir stengtis vytis kaimynes“, – vertino G. Nausėda.

Analizuojant vidaus vartojimą ekonomistą neramina tai, jog Lietuvoje pastaruoju metu šiek tiek sulėtėjo ne pirmo būtinumo prekių apyvartos tempas – nes šis rodiklis rodo, kiek gyventojai gali skirti pinigų „ne tik duonai kasdieninei“ ir yra vienas iš sveikos vidaus rinkos požymių.

G. Nausėda tikisi, jog vis tik 2016-aisiais ne pirmojo būtinumo prekių apyvarta vis tik pamažu augs.

Lietuviai palyginti optimistiški

SEB banko prezidento patarėjas bei Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika pristatė mažų ir vidutinių įmonių apklausos rezultatus.

„Šiais metais net 4 iš 5 Lietuvos įmonių planuoja apyvartos augimą, – sakė V. Doveika. – Tačiau dar geresnė žinia – jog tokio optimizmo daugiausia – Lietuvoje. 20 proc. įmonių Lietuvoje mano, jog jų apyvarta augs 15 proc. ir daugiau. Tų, kurie tikisi, jog augs iki 15 proc. yra beveik 60 proc.“.

Lietuvoje optimistų skaičius išaugo dešimtadaliu, tuo metu Latvijoje bei Estijoje daugėjo pesimistų (t. y. bendrovių, manančių, jog apyvarta mažės arba augs minimaliai).

„Turbūt iš karto kyla klausimas: kodėl lietuviai optimistiškesni, nei estai ir latviai. Iš tiesų įmonės, kuriuos dirba paslaugų ar prekybos sektoriuose, jos nusiteikusios optimistiškai, nes atsigauna vidaus ekonomika, vidaus vartojimas“, – analizavo V. Doveika (SEB banko nuotr. dešinėje).

Jis pridūrė, jog Latvijoje vidaus vartojimas auga lėčiau, tuo tarpu Estijos įmonės yra tampriai susijusios su Suomijos ekonomika. O šiai šaliai šiuo metu einasi sunkiai.

SEB banko ekspertai taip pat teiravosi bendrovių, kur šios ketina realizuoti savo prekes bei paslaugas. 70 proc. iš jų orientuojasi ir daugiausia dėmesio skiria vidaus rinkai.

Lietuvoje šįmet net 16 proc. įmonių ketina skirti daugiau nei 30 tūkst. eurų investicijoms ir daugiasia jos bus nukreiptos į žmogiškuosius išteklius: įmonės ketina ugdyti savo darbuotojus, gerinti darbo aplinką.

V. Doveikos teigimu, tokie planai susiję su tuo, jog bendrovės jau pastebėjo, kaip trūksta kvalifikuotos darbo jėgos, bei kaip šalies bendrovėms kenkia emigracija – aukštesnio lygio specialistai tiesiog išvažiuoja dirbti kitiems.

Kalbant apie darbo rinką, Lietuvoje iš visų Baltijos šalių didžiausias skaičius bendrovių, kurios planuoja priimti naujų darbuotojų. Lietuvoje planuoja įdarbinti 30 proc. įmonių. Apie 64 proc. planuoja išlaikyti tokį pat darbuotojų skaičių.

Statybunaujienos.lt



Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2017-11-21 13:22
Seimas vienbalsiai pritarė Energetikos ministerijos siūlymui nustatyti, kad vartotojų skolos (nepriemokos) už suvartotą energiją, kurios susidarė ne dėl vartotojo, o dėl energijos tiekėjo kaltės, galėtų būti skaičiuojamos ne daugiau nei už du mėnesius, neskaičiuojant delspinigių. Nauja tvarka, dar l...
nuotrauka
2017-11-21 13:11
Nuo gruodžio 1 dienos Druskininkų gyventojai gamtines dujas galės įsigyti gerokai mažesnėmis kainomis – mieste dujas tiekti pradės „Lietuvos dujų tiekimas“, gamtinių dujų prekybos ir tiekimo bendrovė, priklausanti valstybės valdomai „Lietuvos energijos“ įmonių grupei.
nuotrauka
2017-11-20 14:37
Naujas pastatas Klaipėdos Jūrininkų sveikatos priežiūros centrui turėtų iškilti sklypuose Birutės g. 5 ir 5A – tokiam variantui pritarė Savivaldybės tarybos kolegija. Sprendimas priimtas atsižvelgus į poliklinikos plėtros galimybes analizavusių specialistų rekomendacijas.
nuotrauka
2017-11-20 13:56
30 didžiausių valstybės funkcijai vykdyti administracinės paskirties pastatų Vilniaus miesto centre užima daugiau nei 200 tūkst. kvadratinių metrų. Tokiame plote tilptų 27 futbolo aikštės, o vien ministerijų valdomų pastatų kaina gali siekti apie 116 mln. Eur. Tarptautinės nekilnojamojo turto kons...
nuotrauka
2017-11-20 11:07
Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) skelbia išnagrinėjęs Lietuvos Respublikos paramos jaunoms šeimoms pirmam būstui įsigyti įstatymo projektą pateikė savo pastabas. Institutas siūlo projektui nepritarti.
nuotrauka
2017-11-20 10:01
Jau nebe pirmus metus skambantys Lietuvos verslininkų priekaištai, kad šalyje trūksta kvalifikuotų programuotojų bei inžinierių turi aiškų pagrindą. Antroje vietoje po IT darbuotojų dažniausiai ieškomų sąraše jis įrašytų būtent inžinierius. Toliau, anot jo, penketuką sudaro NT srities (statybos darb...
nuotrauka
2017-11-17 17:25
Įgyvendinant lapkričio 1 d. įsigaliojusį Architektūros įstatymą, darbą pradeda penkios Regioninės architektūros tarybos. Jas techniškai aptarnaus ir jų darbą organizuos Lietuvos architektų rūmai. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regioninės architektūros tarybos atliks architektūros k...
nuotrauka
2017-11-17 13:33
Ar Kaune išdygs dangoraižiai? Ar Vilniaus centras netaps naujuoju Perkūnkiemiu? Šiuo metu nekilnojamą turtą (NT) geriau pirkti ar parduoti? Ar investicijos į NT užsienyje atsiperka? Ar po 10 metų dar egzistuos brokerio profesija? Tokius ir kitus klausimus NT specialistai nagrinėjo trečiadienį Vilniu...
nuotrauka
2017-11-16 14:10
Vyriausybė nusprendė, kad valstybės institucijų derinimo veiksmai dėl Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano korekcijų turi būti stabdomi.
nuotrauka
2017-11-16 13:55
Aplinkos ministerija pastaruoju metu nagrinėjo galimybę atskirti Statybos produkcijos sertifikavimo centro (SPSC) vykdomą statybos dalyvių atestavimą – viešojo administravimo funkciją – nuo šios valstybės įmonės komercinės veiklos.
nuotrauka
2017-11-16 10:09
Antradienį sušauktas Vilniaus miesto Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis. Posėdžio metu kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius pristatė dabartinę Gedimino kalno būklę, ant Gedimino kalno nuveiktus tvarkybos darbus, o taip pat planuojamus veiksmus žiemos metu.
nuotrauka
2017-11-15 17:27
LIVE SQUARE verslo centre 2019 m. pavasarį Lietuvoje įsikurs pirmoji SPACES bendradarbystės erdvė. EIKA ir SPACES koncepciją ir prekinį ženklą valdanti IWG pasirašė patalpų nuomos sutartį, pagal kurią sutarta išnuomoti šiek tiek daugiau nei 1500 kv. m. plotą. Po šio susitarimo LIVE SQUARE jau sutart...
nuotrauka
2017-11-14 11:11
2017 m. trečiąjį ketvirtį šalyje atlikta statybos darbų už 749,3 mln. EUR to meto kainomis ir, palyginti su ankstesniu laikotarpiu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, jų įvykdymas palyginamosiomis kainomis padidėjo 2,9 proc. (nepašalinus – padidėjo 17,5 proc.), praneša Lietuvos statist...
nuotrauka
2017-11-14 10:08
Lapkričio 10 dieną Gargždų „Minijos“ kino teatre vyko antrasis Klaipėdos rajono savivaldos ir verslo forumas tema „Iniciatyva, inovacijos, investicijos“. Renginio metu paskelbta, kad į oro uosto teritoriją Dirvupiuose artimiausiu metu bus investuota 200–350 mln. eurų.
nuotrauka
2017-11-13 10:59
Pastaruoju metu Belmonto užtvankoje pradėti darbai laikytini ne šios užtvankos avarinės grėsmės pašalinimo, o statybos darbais. Tokios išvados priėjo Aplinkos ministerija, išnagrinėjusi esamą padėtį. Prašoma, kad ją įvertintų už valstybinę statybos priežiūrą atsakinga Valstybinė teritorijų planavimo...
nuotrauka
2017-11-13 10:08
„Ober-Haus“ skelbia, kad per paskutinius dvylika mėnesių butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 4,4%, Kaune – 4,6%, Klaipėdoje – 3,0%, Šiauliuose – 3,1% ir Panevėžyje – 3,5%.
nuotrauka
2017-11-13 10:05
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija primena, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. bus taikomi A+ klasės energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams. Jų laikytis privalu tuo atveju, kai prašymas išduoti leidimą statyti naują statinį pateiktas po 2018 m. sausio 1 d., o kai ...
nuotrauka
2017-11-10 11:10
76 proc. smulkių ar vidutinių Lietuvos įmonių pripažįsta, kad ketvirtajai pramonės revoliucijai nesiruošia. 55 proc. įmonių vadovų net negali pasakyti, ką „Industry 4.0“ reiškia, - skelbia „Citadele“ banko inicijuotas „Spinter Research“ tyrimas.
nuotrauka
2017-11-10 10:44
Prieš dvejus metus įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, buvo sugriežtinta statinių ir daiktinių teisių į juos registravimo tvarka, tad Registrų centras dar kartą atkreipia nekilnojamojo turto savininkų dėmesį į registravimo terminus.
nuotrauka
2017-11-10 10:33
Akcinė bendrovė „Kauno grūdai“ Alytaus savivaldybei pateikė prašymą 99 metams išnuomoti 4 hektarų sklypą Alytaus miesto pramonės parko teritorijoje. Bendrovės planuose – 15 milijonų eurų investicijos naujos maisto pramonės gamyklos statybai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kodėl verta rinktis Röben Tonbaustoffe GmbH vokiečių gamintojo fasadines plyteles

UAB DASFA ir Ko siūlo „Röben Tonbaustoffe“ GmbH vokiečių gamintojo fasadines plyteles. Esame oficialus „Röben Tonbaustoffe“ GmbH vokiečių gamintojo atstovas Lietuvoje, todėl plytelės pristat...