2018 birželio 21 d. ketvirtadienis, 15:23
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

To dar nebuvo: lietuviškas verslas nusiteikęs optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-01-27 13:29
SEB banko makroekonomikos analitikai patys nustebinti savo prognozių bei smulkių ir vidutinių įmonių apklausos rezultatų – nors pasaulyje siaučia neramumai, o akcijos itin jautriai reaguoja į naftos kainų kritimą, lietuvių verslininkai nusiteikę optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių: beveik 60 proc. įmonių tikisi, jog apyvarta augs 15 proc., o 30 proc. iš jų žada įdarbinti naujų darbuotojų.
nuotrauka
Smulkaus ir vidutinio verslo bendrovės šįmet nusiteikę itin optimistiškai. Pixabay.com nuotr.


Rusijai atsirado alternatyvų

„Naftos kainos pasiekė istorines žemumas ir naftos rinkai akivaizdžiai stinga optimistiškų naujienų. Turiu omeny tokių, kurios rodytų bent kokį nors kainų augimą. Jos pirmiausia turėtų ateiti iš pasiūlos pusės. Šiuo metu labai sunku susitarti tarpusavyje besivaidijančioms valstybėms dėl naftos gavybos ploto ribojimo“, – sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Jis pridūrė, jog neramina tai, kad į naftos kainų kritimą labai jautriai reaguoja įvairių sektorių bendrovių akcijos.

Tuo metu Lietuvos verslui jis patarė sekti eksporto sektoriaus naujienas.

Praėjusiais metais beveik 40 proc. krito eksportas į Rusiją, tačiau verslininkai iškart atrado kitų nišų: Lenkija, Nyderlandai, JAV, Jungtinė karalystė.

2016-aisiais planuojama, jog augs eksportas į Vokietiją, tą pačią Lenkiją, Švediją.

„Analizuojame eksporto patrauklumą į vienas ar kitas rinkas pagal tai, koks yra mūsų valiutos kurso pokytis. Kitaip tariant, užsienio šalies valiutai silpnėjant mūsų euro atžvilgiu, eksportas į tą užsienio šalį tampa patrauklesnis. Eurui stiprėjant mūsų eksportas į tą šalį tampa mažiau konkurencingas. 2015-aisiais metais labai stipriai pakilo eksporto į Jungtines Amerikos valstijas patrauklumas – dėl Amerikos dolerio sustiprėjimo euro atžvilgiu. Iš dalies tą galima pasakyti ir apie Jungtinę Karalystę – svaras sterlingų taip pat sustiprėjo euro atžvilgiu“, – sakė G. Nausėda (SEB banko nuotr. kairėje).

Nors ekonominiai duomenys rodytų, jog vis dar pakankamai patrauklu būtų eksportuoti ir į Rusiją (euras sustiprėjo rublio atžvilgiu, tačiau Rusijoje buvo didelė infliacija – šie įvykiai vienas kitą atsveria), ekonomistai prognozuoja, jog eksportas į šią šalį toliau kris tiek dėl ekonominių, tiek dėl politinių priežasčių.

„Pastaruoju metu išpopuliarėjo pasvarstymai dėl Lenkijos – ar Lenkija yra patraukli šalis prekiauti? Tarp Lenkijos ir Rusijos yra vienas didžiulis skirtumas ir jį būtinai reikia pabrėžti: jei Rusijos atveju normalizuoti ekonominę situaciją reikėtų stebukladario, Senelio Šalčio ar dar ko nors panašaus, tai Lenkijos atveju reikia labai pasistengti, kad būtų sugadinta pakankamai normali makroekonominė situacija. Na, naujoji Lenkijos valdžia yra tas rizikos šaltinis – jos veiksmai neigiamai atsiliepia zloto kursui pastaruoju metu“, – sakė G. Nausėda.

Vis tik jis patikino, kad Lenkijos vadovams tektų priimti daugelį blogų sprendimų, kurie išmuštų Lenkijos ekonomikos pagrindą.

Tuo metu Norvegijos kronos silpnėjimas euro atžvilgiu nulėmė, jog eksporto į šią šalį galimybės vertinamos prasčiau. Tačiau į šią šalį eksportuoja palyginti nedidelė dalis Lietuvos bendrovių.

Pagal darbo užmokestį atsiliekame tiek nuo Vakarų Europos, tiek nuo Latvijos ir Estijos

G. Nausėda toliau apžvelgė vartojimo tendencijas, kuriomis, deja, vis dar atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių.

„Jeigu pagal vartotojų kainų lygį Lietuva pasiekė 81,4 proc. Europos vidurkio, tai pagal paslaugų kainų lygį Lietuva vis dar yra labai žemai – 43,6 proc., palyginti su Europos vidurkiu. Kokias išvadas galime padaryti? Matyt, toliau vyks paslaugų kainų kilimo procesas, kuris leis mums priartėti prie Europos šalių kainų lygio“, – prognozavo SEB banko preziento patarėjas.

Tokią išvadą jis daro dėl to, jog Lietuvoje pastaruoju metu auga įvairių sektorių darbuotojų atlyginimai.

„Vyks savotiška spiralė: algų augimas paslaugų sektoriuje vers kelti paslaugų kainas ir paslaugų kainų augimas skatinas toliau didinti algas“, – prognozavo G. Nausėda.

Gyventojai laikinai gali pasimėgauti naftos kainų duobe: išlaidos degalams lietuvio krepšelyje dažniausiai sudaro didesnę dalį negu kitose Europos Sąjungos šalyse.

„Štai kodėl mes esame pakankamai santūrūs infliacijos prognozių prasme ir mūsų prognozė yra mažesnė, nei kitų prognozuojančių institucijų, bent jau dėl 2016-ųjų metų“, – sakė pranešėjas.

Darbo užmokesčio augimo tempai, vertinant pastaruosius kelerius metus, atsilieka nuo Latvijos bei Estijos. Šiuo metu vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) Lietuvoje yra 735 EUR.

Statybos sektoriuje vidutinis darbo užmokestis yra 682 EUR (neatskaičius mokesčių), kai tuo metu Latvijoje – 819 EUR, Estijoje – 1074 EUR.

Statybų aikštelėje. Portalo archyvo nuotr.

„Tik profesinės, mokslinės ir techninės veiklos sektoriuje vidutinio atlyginimo dydžiu lenkiame latvius (vidutinis atlyginimas Lietuvoje – 944 EUR, – red. past.). Visose kitose sektoriuose pagal algų dydį eurais esame trečioje vietoje. Gal ir nelabai guodžianti situacija, tačiau ji turbūt pateisina sprendimus didinti minimalią mėnesio algą ir stengtis vytis kaimynes“, – vertino G. Nausėda.

Analizuojant vidaus vartojimą ekonomistą neramina tai, jog Lietuvoje pastaruoju metu šiek tiek sulėtėjo ne pirmo būtinumo prekių apyvartos tempas – nes šis rodiklis rodo, kiek gyventojai gali skirti pinigų „ne tik duonai kasdieninei“ ir yra vienas iš sveikos vidaus rinkos požymių.

G. Nausėda tikisi, jog vis tik 2016-aisiais ne pirmojo būtinumo prekių apyvarta vis tik pamažu augs.

Lietuviai palyginti optimistiški

SEB banko prezidento patarėjas bei Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika pristatė mažų ir vidutinių įmonių apklausos rezultatus.

„Šiais metais net 4 iš 5 Lietuvos įmonių planuoja apyvartos augimą, – sakė V. Doveika. – Tačiau dar geresnė žinia – jog tokio optimizmo daugiausia – Lietuvoje. 20 proc. įmonių Lietuvoje mano, jog jų apyvarta augs 15 proc. ir daugiau. Tų, kurie tikisi, jog augs iki 15 proc. yra beveik 60 proc.“.

Lietuvoje optimistų skaičius išaugo dešimtadaliu, tuo metu Latvijoje bei Estijoje daugėjo pesimistų (t. y. bendrovių, manančių, jog apyvarta mažės arba augs minimaliai).

„Turbūt iš karto kyla klausimas: kodėl lietuviai optimistiškesni, nei estai ir latviai. Iš tiesų įmonės, kuriuos dirba paslaugų ar prekybos sektoriuose, jos nusiteikusios optimistiškai, nes atsigauna vidaus ekonomika, vidaus vartojimas“, – analizavo V. Doveika (SEB banko nuotr. dešinėje).

Jis pridūrė, jog Latvijoje vidaus vartojimas auga lėčiau, tuo tarpu Estijos įmonės yra tampriai susijusios su Suomijos ekonomika. O šiai šaliai šiuo metu einasi sunkiai.

SEB banko ekspertai taip pat teiravosi bendrovių, kur šios ketina realizuoti savo prekes bei paslaugas. 70 proc. iš jų orientuojasi ir daugiausia dėmesio skiria vidaus rinkai.

Lietuvoje šįmet net 16 proc. įmonių ketina skirti daugiau nei 30 tūkst. eurų investicijoms ir daugiasia jos bus nukreiptos į žmogiškuosius išteklius: įmonės ketina ugdyti savo darbuotojus, gerinti darbo aplinką.

V. Doveikos teigimu, tokie planai susiję su tuo, jog bendrovės jau pastebėjo, kaip trūksta kvalifikuotos darbo jėgos, bei kaip šalies bendrovėms kenkia emigracija – aukštesnio lygio specialistai tiesiog išvažiuoja dirbti kitiems.

Kalbant apie darbo rinką, Lietuvoje iš visų Baltijos šalių didžiausias skaičius bendrovių, kurios planuoja priimti naujų darbuotojų. Lietuvoje planuoja įdarbinti 30 proc. įmonių. Apie 64 proc. planuoja išlaikyti tokį pat darbuotojų skaičių.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2018-06-21 13:16
Koks turi būti geras ir darbdavio geidžiamas darbuotojas? Atsakymas į šį klausimą, pasak vadybos ekspertų, pastaruoju metu keičiasi iš esmės. Jei anksčiau labiausiai vertinta potencialaus darbuotojo profesinė patirtis, šiandien tai neretai nukeliauja į antrą planą. Pastebimai keičiasi ir komandos ly...
nuotrauka
2018-06-21 11:08
Seimas, 102 parlamentarams balsavus „už“, dviem – „prieš“ ir 11 susilaikius, priėmė Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą, reglamentuodamas finansinės paskatos pirmąjį būstą Lietuvos Respublikos regionų teritorijose įsigyjančioms jaunoms šeimoms, nevertinant jų gau...
nuotrauka
2018-06-21 11:03
Lietuva, siekdama būti pažangia valstybe ir kurti žiniomis grįstą ekonomiką, buvo išsikėlusi tikslą iki 2020 m. išlaidas MTEP padidinti iki 1,9 proc. nuo BVP. Vis dėlto 2016 m. šis rodiklis siekė vos 0,74 proc. ir buvo beveik tris kartus mažesnis už 2 proc. viršijantį ES vidurkį. Tikslas 2020 m. pas...
nuotrauka
2018-06-21 10:00
Lietuvoje daugiau nei 60 proc. darbo vietų gali tapti nereikalingos, kai robotizacijos ir automatizacijos sprendimai bus pritaikyti platesniu mastu. Tai vienas aukščiausių rodiklių tarp EBPO šalių, reiškiantis, kad didelė dalis darbo vietų šalyje gali būti pakeistos pritaikius efektyvesnius darbo pr...
nuotrauka
2018-06-21 07:08
Šiandien (birželio 20 d.) Vyriausybė paskirstė rezervines Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo lėšas – 18,8 mln. eurų. Šios lėšos bus panaudotos valstybinės reikšmės ir vietiniams keliams bei gatvėms rekonstruoti, taip pat darbų kokybės kontroliniams patikrinimams atlikti. Didžiausia da...
nuotrauka
2018-06-20 18:43
Ar gali architektūros ir kitos meninei krypčiai priskiriamos pamokos būti lygiavertės matematikai, fizikai, rašymui ir kitiems dalykams, kurie mūsų ugdymo programoje dažniausiai laikomi svarbesniais? Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) lektorė Laura Jankaus...
nuotrauka
2018-06-20 13:00
Šiandien (birželio 20 d.), Baltijos šalių kelininkų asociacijos kvietimu Lietuvoje lankysis Danijos kelių tvirtumo tyrimo technikos gamintojai, kurie šalies keliuose atliks demonstracinius matavimus ir pristatys savo sukurtą naujos kartos kelių laikomosios gebos matavimo įrenginį. Tai bandomasis tyr...
nuotrauka
2018-06-20 10:50
Pasak Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Marijaus Veličkos, Savivaldybės netenkina vandentiekio ir nuotekų tinklų rekonstrukcijos darbus vykdančios bendrovės veikla. Iškastos gatvių ir pėsčiųjų takų zonos ilgam laikui paliekamos netvarkytos, todėl gadinamos transpor...
nuotrauka
2018-06-19 11:32
Valstybės kontrolė skelbia, kad vykdant Viešųjų pastatų atnaujinimo programą, 2014–2017 m. nebuvo atnaujinta nė vieno pastato. Vėluojant vykdyti programą neužtikrinama, kad kiekvienais metais būtų atnaujinama mažiausiai 3 proc. šių pastatų. Vėluojama ir su kitomis programomis. Išimtis – daugiabučių ...
nuotrauka
2018-06-19 08:41
Seimas šią savaitę pritarė siūlymui supaprastinti krašto apsaugos tikslams skirtų teritorijų planavimo, statinių statybos procedūras ir kartu sutrumpinti krašto apsaugos reikmėms skirtos infrastruktūros plėtros terminus.
nuotrauka
2018-06-18 10:16
Bendrovės „Litexpo“ valdyba patvirtino naują įmonės struktūrą, kuria siekiama palaipsniui atsisakyti su pagrindine veikla nesusijusių paslaugų ir koncentruotis į parodų bei kitų renginių organizavimą. Valdybos sprendimu, bendrovė antrąjį šių metų pusmetį nustos teikti parodų stendų projektavimo, įre...
nuotrauka
2018-06-18 10:00
Vienos svarbiausių Žvėryno gatvių rekonstrukcija baigta. Beveik 700 metrų ilgio Vytauto gatvėje atkarpoje, nuo Liubarto g. iki Latvių-Upės g. sankirtos, bendrovė „Grinda” per tris naktis paklojo naują ištisinio asfalto dangą, vėliau pakeitė nusidėvėjusius bortus, suremontavo šulinius ir atnaujino ša...
nuotrauka
2018-06-18 06:44
„Lietuvos energija“ atliko Vilniuje ir Kaune statomų kogeneracinių jėgainių pirkimo procedūrų ir interesų konflikto rizikų vertinimus. Per šiuos patikrinimus nebuvo rasta jokių faktinių duomenų, kurie leistų abejoti projektų skaidrumu, ar juos įgyvendinančia specialistų komanda.
nuotrauka
2018-06-15 13:10
Šiemet Vilniaus TV bokštas 3 dienas atvers duris žmonėms su judėjimo negalia ir sudarys galimybę jiems pakilti į bokšto viršuje esančią apžvalgos aikštelę. Artimiausia atvirų durų diena judėjimo neįgaliesiems – birželio 27-oji. Taip pat žmonėms vežimėliuose bus suteikta galimybė pakilti į Vilniaus T...
nuotrauka
2018-06-15 13:00
Inovacijos – brangus ir rizikingas procesas, ypač startuoliams, tačiau valstybės parama leidžia drąsiau eksperimentuoti, paspartinti idėjų įgyvendinimą ir produktų pateikimą rinkai. Apie tai kalbėjo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) specialistai, dirbę B2B konsultacijų zonoje praėju...
nuotrauka
2018-06-15 11:34
Susisiekimo ministerija, kartu su VĮ „Kelių priežiūra“ tęsdama buvusių regioninių kelių įmonių auditą, atskleidė tipinius pasikartojančius pažeidimus ir lėšų švaistymo atvejus. Piktnaudžiavimo schemos klaidingai apskaitant atliktus rangos darbus, masinės komandiruotės į užsienį, mokymai šiltuose kra...
nuotrauka
2018-06-15 06:31
Dar šį mėnesį Kaulakiuose pradedamas statyti Dubysos regioninio parko lankytojų centras.
nuotrauka
2018-06-15 06:30
Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadioną rekonstruos mažiausią kainą konkurse pasiūliusi Turkijos kompanija „Kayi Construction“. Šį ketvirtadienį Kauno miesto savivaldybė su konkursą laimėjusia įmone pasirašė statybos darbų sutartį. Tuo pačiu buvo pasirašytas sutarties priedas, kuris miestui leis grie...
nuotrauka
2018-06-14 14:49
Kas trejus metus vykstančiame Lietuvos respublikiniame būsto valdymo ir priežiūros rūmų suvažiavime buvo aptarti per trejus metus nuveikti darbai, įvertinti rezultatai. Prezidentu trejų metų kadencijai perrinktas Vilniaus daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos prezidentas Juozas Antanaitis.
nuotrauka
2018-06-14 11:00
Sostinės Rūdninkų gatvė susilaukė svarbių pokyčių: čia paženklintas ir atskirtas dviračių takas, kuriuo galima važiuoti prieš automobilių eismą, o plati gatvės važiuojamoji dalis susiaurinta iki minimalių parametrų.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Švarus oras – visoms pramonės šakoms

Danų įmonė JKF POLSKA jau daugiau nei 60 metų nuosekliai didina savo indėlį į geresnės aplinkos kūrimą visame pasaulyje. Iš galvanizuoto metalo lakštų ir nerūdijančio plieno filtrus, separat...
nuotrauka

Neįtikėtinų produktų istoriją rankomis kuria nedidelių dirbtuvėlių meistrai

Grynas varis, amerikietiškas riešutmedis, ypač stiprus betono mišinys ir rankų darbas. Tokios yra sudėtinės dalys gaminių, kurie idealiai tinka aukščiausios klasės verslo dovanoms.