2018 rugsėjo 23 d. sekmadienis, 19:24
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

To dar nebuvo: lietuviškas verslas nusiteikęs optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-01-27 13:29
SEB banko makroekonomikos analitikai patys nustebinti savo prognozių bei smulkių ir vidutinių įmonių apklausos rezultatų – nors pasaulyje siaučia neramumai, o akcijos itin jautriai reaguoja į naftos kainų kritimą, lietuvių verslininkai nusiteikę optimistiškiausiai iš visų Baltijos šalių: beveik 60 proc. įmonių tikisi, jog apyvarta augs 15 proc., o 30 proc. iš jų žada įdarbinti naujų darbuotojų.
nuotrauka
Smulkaus ir vidutinio verslo bendrovės šįmet nusiteikę itin optimistiškai. Pixabay.com nuotr.


Rusijai atsirado alternatyvų

„Naftos kainos pasiekė istorines žemumas ir naftos rinkai akivaizdžiai stinga optimistiškų naujienų. Turiu omeny tokių, kurios rodytų bent kokį nors kainų augimą. Jos pirmiausia turėtų ateiti iš pasiūlos pusės. Šiuo metu labai sunku susitarti tarpusavyje besivaidijančioms valstybėms dėl naftos gavybos ploto ribojimo“, – sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Jis pridūrė, jog neramina tai, kad į naftos kainų kritimą labai jautriai reaguoja įvairių sektorių bendrovių akcijos.

Tuo metu Lietuvos verslui jis patarė sekti eksporto sektoriaus naujienas.

Praėjusiais metais beveik 40 proc. krito eksportas į Rusiją, tačiau verslininkai iškart atrado kitų nišų: Lenkija, Nyderlandai, JAV, Jungtinė karalystė.

2016-aisiais planuojama, jog augs eksportas į Vokietiją, tą pačią Lenkiją, Švediją.

„Analizuojame eksporto patrauklumą į vienas ar kitas rinkas pagal tai, koks yra mūsų valiutos kurso pokytis. Kitaip tariant, užsienio šalies valiutai silpnėjant mūsų euro atžvilgiu, eksportas į tą užsienio šalį tampa patrauklesnis. Eurui stiprėjant mūsų eksportas į tą šalį tampa mažiau konkurencingas. 2015-aisiais metais labai stipriai pakilo eksporto į Jungtines Amerikos valstijas patrauklumas – dėl Amerikos dolerio sustiprėjimo euro atžvilgiu. Iš dalies tą galima pasakyti ir apie Jungtinę Karalystę – svaras sterlingų taip pat sustiprėjo euro atžvilgiu“, – sakė G. Nausėda (SEB banko nuotr. kairėje).

Nors ekonominiai duomenys rodytų, jog vis dar pakankamai patrauklu būtų eksportuoti ir į Rusiją (euras sustiprėjo rublio atžvilgiu, tačiau Rusijoje buvo didelė infliacija – šie įvykiai vienas kitą atsveria), ekonomistai prognozuoja, jog eksportas į šią šalį toliau kris tiek dėl ekonominių, tiek dėl politinių priežasčių.

„Pastaruoju metu išpopuliarėjo pasvarstymai dėl Lenkijos – ar Lenkija yra patraukli šalis prekiauti? Tarp Lenkijos ir Rusijos yra vienas didžiulis skirtumas ir jį būtinai reikia pabrėžti: jei Rusijos atveju normalizuoti ekonominę situaciją reikėtų stebukladario, Senelio Šalčio ar dar ko nors panašaus, tai Lenkijos atveju reikia labai pasistengti, kad būtų sugadinta pakankamai normali makroekonominė situacija. Na, naujoji Lenkijos valdžia yra tas rizikos šaltinis – jos veiksmai neigiamai atsiliepia zloto kursui pastaruoju metu“, – sakė G. Nausėda.

Vis tik jis patikino, kad Lenkijos vadovams tektų priimti daugelį blogų sprendimų, kurie išmuštų Lenkijos ekonomikos pagrindą.

Tuo metu Norvegijos kronos silpnėjimas euro atžvilgiu nulėmė, jog eksporto į šią šalį galimybės vertinamos prasčiau. Tačiau į šią šalį eksportuoja palyginti nedidelė dalis Lietuvos bendrovių.

Pagal darbo užmokestį atsiliekame tiek nuo Vakarų Europos, tiek nuo Latvijos ir Estijos

G. Nausėda toliau apžvelgė vartojimo tendencijas, kuriomis, deja, vis dar atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių.

„Jeigu pagal vartotojų kainų lygį Lietuva pasiekė 81,4 proc. Europos vidurkio, tai pagal paslaugų kainų lygį Lietuva vis dar yra labai žemai – 43,6 proc., palyginti su Europos vidurkiu. Kokias išvadas galime padaryti? Matyt, toliau vyks paslaugų kainų kilimo procesas, kuris leis mums priartėti prie Europos šalių kainų lygio“, – prognozavo SEB banko preziento patarėjas.

Tokią išvadą jis daro dėl to, jog Lietuvoje pastaruoju metu auga įvairių sektorių darbuotojų atlyginimai.

„Vyks savotiška spiralė: algų augimas paslaugų sektoriuje vers kelti paslaugų kainas ir paslaugų kainų augimas skatinas toliau didinti algas“, – prognozavo G. Nausėda.

Gyventojai laikinai gali pasimėgauti naftos kainų duobe: išlaidos degalams lietuvio krepšelyje dažniausiai sudaro didesnę dalį negu kitose Europos Sąjungos šalyse.

„Štai kodėl mes esame pakankamai santūrūs infliacijos prognozių prasme ir mūsų prognozė yra mažesnė, nei kitų prognozuojančių institucijų, bent jau dėl 2016-ųjų metų“, – sakė pranešėjas.

Darbo užmokesčio augimo tempai, vertinant pastaruosius kelerius metus, atsilieka nuo Latvijos bei Estijos. Šiuo metu vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) Lietuvoje yra 735 EUR.

Statybos sektoriuje vidutinis darbo užmokestis yra 682 EUR (neatskaičius mokesčių), kai tuo metu Latvijoje – 819 EUR, Estijoje – 1074 EUR.

Statybų aikštelėje. Portalo archyvo nuotr.

„Tik profesinės, mokslinės ir techninės veiklos sektoriuje vidutinio atlyginimo dydžiu lenkiame latvius (vidutinis atlyginimas Lietuvoje – 944 EUR, – red. past.). Visose kitose sektoriuose pagal algų dydį eurais esame trečioje vietoje. Gal ir nelabai guodžianti situacija, tačiau ji turbūt pateisina sprendimus didinti minimalią mėnesio algą ir stengtis vytis kaimynes“, – vertino G. Nausėda.

Analizuojant vidaus vartojimą ekonomistą neramina tai, jog Lietuvoje pastaruoju metu šiek tiek sulėtėjo ne pirmo būtinumo prekių apyvartos tempas – nes šis rodiklis rodo, kiek gyventojai gali skirti pinigų „ne tik duonai kasdieninei“ ir yra vienas iš sveikos vidaus rinkos požymių.

G. Nausėda tikisi, jog vis tik 2016-aisiais ne pirmojo būtinumo prekių apyvarta vis tik pamažu augs.

Lietuviai palyginti optimistiški

SEB banko prezidento patarėjas bei Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika pristatė mažų ir vidutinių įmonių apklausos rezultatus.

„Šiais metais net 4 iš 5 Lietuvos įmonių planuoja apyvartos augimą, – sakė V. Doveika. – Tačiau dar geresnė žinia – jog tokio optimizmo daugiausia – Lietuvoje. 20 proc. įmonių Lietuvoje mano, jog jų apyvarta augs 15 proc. ir daugiau. Tų, kurie tikisi, jog augs iki 15 proc. yra beveik 60 proc.“.

Lietuvoje optimistų skaičius išaugo dešimtadaliu, tuo metu Latvijoje bei Estijoje daugėjo pesimistų (t. y. bendrovių, manančių, jog apyvarta mažės arba augs minimaliai).

„Turbūt iš karto kyla klausimas: kodėl lietuviai optimistiškesni, nei estai ir latviai. Iš tiesų įmonės, kuriuos dirba paslaugų ar prekybos sektoriuose, jos nusiteikusios optimistiškai, nes atsigauna vidaus ekonomika, vidaus vartojimas“, – analizavo V. Doveika (SEB banko nuotr. dešinėje).

Jis pridūrė, jog Latvijoje vidaus vartojimas auga lėčiau, tuo tarpu Estijos įmonės yra tampriai susijusios su Suomijos ekonomika. O šiai šaliai šiuo metu einasi sunkiai.

SEB banko ekspertai taip pat teiravosi bendrovių, kur šios ketina realizuoti savo prekes bei paslaugas. 70 proc. iš jų orientuojasi ir daugiausia dėmesio skiria vidaus rinkai.

Lietuvoje šįmet net 16 proc. įmonių ketina skirti daugiau nei 30 tūkst. eurų investicijoms ir daugiasia jos bus nukreiptos į žmogiškuosius išteklius: įmonės ketina ugdyti savo darbuotojus, gerinti darbo aplinką.

V. Doveikos teigimu, tokie planai susiję su tuo, jog bendrovės jau pastebėjo, kaip trūksta kvalifikuotos darbo jėgos, bei kaip šalies bendrovėms kenkia emigracija – aukštesnio lygio specialistai tiesiog išvažiuoja dirbti kitiems.

Kalbant apie darbo rinką, Lietuvoje iš visų Baltijos šalių didžiausias skaičius bendrovių, kurios planuoja priimti naujų darbuotojų. Lietuvoje planuoja įdarbinti 30 proc. įmonių. Apie 64 proc. planuoja išlaikyti tokį pat darbuotojų skaičių.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2018-09-22 08:00
Voverės namų kvartalas – tai naujos kartos, išskirtinės architektūros kotedžai Zujūnų mikrorajone. Modernus kotedžų dizainas, architektūriniai ir inžineriniai sprendimai, privatus parkas, skirtas tik kvartalo gyventojams, bei nuosavos terasos – visi šie privalumai išlaiko pusiausvyrą tarp miesto šur...
nuotrauka
2018-09-21 13:44
Ukmergės rajono savivaldybė su bendrove „Ukmergės keliai“ pasirašė Klaipėdos gatvės rekonstrukcijos darbų sutartį.
nuotrauka
2018-09-21 13:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), įgyvendindama Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Viešųjų pirkimų efektyvumo didinimas metodinėmis priemonėmis“ (projekto Nr. 10.1.2-ESFA-V-916-01-0004) ir bendradarbiaudama su Lietuvos projektavimo įmonių ...
nuotrauka
2018-09-21 12:19
Naujos statybos būsto kainos sostinės Antakalnio rajone pastaraisiais metais laikosi gerokai aukščiau vidurkio, o ekonominės klasės būsto pasiūlos segmente juntamas trūkumas.
nuotrauka
2018-09-20 12:27
VKEKK atlikusi UAB „Geros dujos“ neplaninį patikrinimą, nustatė, kad bendrovė 2016 m. sausio–2017 m. liepos mėn. nebuitiniams vartotojams pateikiamose sąskaitose neteisingai nurodė įsigyjamų gamtinių dujų kiekį, vartojimo pajėgumus, ilgalaikius užsakomuosius pajėgumus, nesilaikė sutarčių nuostatų su...
nuotrauka
2018-09-20 12:01
Susisiekimo ministerija keturioms savivaldybėms – Jonavai, Klaipėdai, Neringai ir Panevėžiui – skyrė Europos regioninės plėtros fondo investicijų elektromobilių įkrovimo prieigoms įrengti, iš viso 281,6 tūkst. eurų.
nuotrauka
2018-09-20 11:14
Didžiausios Baltijos šalyse privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ (BInF) finansuos naujos mokyklos ir vaikų darželio projektą Vilniaus Kalnėnų mikrorajone. Tai bus tik antra nauja mokykla sostinėje pastatyta nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1990-a...
nuotrauka
2018-09-20 09:43
Šį savaitgalį Kaune esančiame S. Dariaus ir S. Girėno stadione įvyks paskutinės sporto varžybos. Per 20 mėnesių pastatyti aukščiausius UEFA reikalavimus atitinkantį stadioną įsipareigojusi Turkijos bendrovė „Kayi Construction“ kitą savaitę pradės griovimo darbus.
nuotrauka
2018-09-19 15:07
Jurbarko rajono savivaldybės administracija baigia įgyvendinti projektą „Gyvenamųjų namų kvartalų kompleksinis sutvarkymas Jurbarko mieste“.
nuotrauka
2018-09-19 12:05
Į buvusį Žemės ūkio inžinerijos institutą Raudondvaryje (Kauno r.) įžengė statybininkai, kurie pažadėjo iki kitų metų liepos apleistą pastatą paversti šiuolaikine ugdymo įstaiga.
nuotrauka
2018-09-18 14:00
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojų ir AB „Kauno energija“ ginčą, pasisakė, kad šilumos tiekėjas teisingai skirsto šilumą daugiabučiame name, kiekvienam butui priskirdamas šilumos kiekį pagal vartotojų ar jų atstovų pateiktus duomenis apie patalpų plot...
nuotrauka
2018-09-18 11:06
Portalo Statybunaujienos.lt skaitytojas Antanas rašo, kad nekilnojamąjį turtą įgijo 2008 metais, kai galiojo penkerių metų terminas jo išlaikymui iki pardavimo be mokesčių. O nuo 2016 m. šis terminas pratęstas iki 10 metų, tad skaitytojas, parduodamas nekilnojamąjį turtą anksčiau, turi mokėti mokes...
nuotrauka
2018-09-18 10:13
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą, nepripažino pagrįstais vartotojo reikalavimų anuliuoti skolą.
nuotrauka
2018-09-17 16:00
UAB „Palangos šilumos tinklai“ su rangovu UAB „Plungės lagūna“ pasirašė sutartį, pagal kurią per pusantrų metų Palangoje bus atnaujinta per 4 kilometrai miesto šilumos trasų. Planuojama investicija – apie 2 mln. eurų, dalis šios sumos yra finansuojama ES lėšomis.
nuotrauka
2018-09-17 14:00
Justiniškėse (Taikos g.) iškilmingai atidaryta Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto Sigito Gedos vardo alėja. Iki šiol oficialaus pavadinimo neturėjusi, tačiau atnaujinta ir vardą gavusi alėja atgijo ir tapo patrauklia susibūrimų vieta.
nuotrauka
2018-09-17 12:00
Ne visi studijuoti atvykstantys studentai apsigyvena mokymo įstaigų bendrabučiuose – dalis jų nusprendžia nuomotis privatų būstą, dažnai keldami galvos skausmą savininkams dėl savo tvarkingumo ir atsakomybės jausmo.
nuotrauka
2018-09-17 11:20
Atsižvelgusi į dažnus pačių gyventojų siūlymus dėl stovėjimo aikštelių, šiemet savivaldybė jau sutvarkė beveik 4 937 kv. metrų dydžio teritoriją prie daugiabučių namų ir įrengė apie 400 vietų automobiliams statyti.
nuotrauka
2018-09-17 09:04
Trakų rajono savivaldybėje lankėsi Ukrainos delegacija, kuri domėjosi daugiabučių namų renovacijos eiga bei sukaupta patirtimi.
nuotrauka
2018-09-17 07:30
VšĮ Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras (Centras) šiemet mini 60 metų sukaktį. „Įsteigtas tuometinės Statybos ministerijos, Centras visada buvo ir dabar yra statybininkų bendruomenės dalis, – sako Mindaugas Černius, VšĮ Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centro direktorius. – Centras ...
nuotrauka
2018-09-14 09:50
Minint Tarptautinę Programuotojų dieną, Vilnius priminė visuomenei, kad gyvename skaitmeniniame pasaulyje ir išskyrė naują eismo dalyvių rūšį – pėsčiuosius, kurie vaikšto įnikę į telefonus. Kartu su JAV programavimo paslaugų įmone „Devbridge Group“ Vilnius miestui pristatė 300 metrų dvipusio eismo j...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos