2024 liepos 22 d. pirmadienis, 12:08
Reklama  |  facebook

Kauno ambicija – transformuoti senuosius kvartalus: startavo nuo diskusijų su gyventojais

2023-10-23 10:17
Apsilaupę sovietmečiu statyti daugiabučiai, chaotiškomis automobilių parkavimo vietomis paversti žalieji plotai, vaikų žaidimų bei sporto aikštelės, nepatrauklūs būstai ir didžiulės sąskaitos už šildymą – visa tai patiria kone kas trečias kaunietis. Urbanistai atviri: pastatų renovacija – jau nebe prabanga, o būtinybė. Problemą imtasi spręsti: nutarusiems renovuoti namus Kaunas siūlys miesto lėšomis atnaujinti aplinką. Konsultacijos su gyventojais jau prasidėjo – išgrynintą kvartalinės renovacijos programą tikimasi pristatyti iki metų pabaigos.
nuotrauka
Kauno m. savivaldybės nuotr.


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
KBMA, Kauno būsto modernizavimo agentūra,
Parengta urbanistinė studija

Sovietmetį menantys senieji miestų kvartalai privalo neišvengiamai keistis. Laikantis tokios nuostatos, Kauno miesto savivaldybės užsakymu parengta urbanistinė studija, identifikuojanti esamą situaciją ir pateikianti galimas gaires transformacijai.

Šiemet gegužę kauniečiai pakviesti į viešą diskusiją Čečėnijos Nepriklausomybės aikštėje iš arčiau susipažinti su urbanistų siūlymais ir pirminėmis idėjomis. Siekiant iliustruoti galimus kvartalų pokyčius, savivaldybės įmonė „Kauno planas“ pradėjo braižyti schemas, kurios taps atspirties tašku tolesnėms diskusijoms su gyventojais.

Kauno būsto modernizavimo agentūros (KBMA) specialistai pamažu įgauna pagreitį rengdami ir pristatydami šias naujoves gyventojams. Po pirmųjų susitikimų visuomenei kilo nepagrįstų įtarimų ir nuogąstavimų. Savivaldybės atstovai tikina esą pasirengę atsakyti į visus klausimus ir ragina nedaryti skubotų išvadų.

Tik nusprendusiems renovuotis

„Mūsų pagrindinis tikslas – šiuolaikiškas darnaus miesto vystymosi tendencijas suderinti su daugumos gyventojų poreikiais. Pabrėžiu žodį daugumos, nes daugiabučiuose namuose paprastai sudėtinga rasti vieną visus idealiai tenkinantį sprendimą. Tą parodo ir itin lėti namų renovacijos tempai: mieste iki šiol modernizuota tik apie 6 proc. daugiabučių – perpus mažiau nei šalies vidurkis. Savo srities profesionalai parengė pilotinę urbanistinę studiją ir nurodė galimas gaires. Gyventojams pateiktos schemos yra tik preliminarūs planai – darbinė priemonė, kuri pirmiausia bus nuodugniai išdiskutuota su pačiais žmonėmis. Tai tikrai ne techniniai projektai. Akivaizdu, kad šiuo klausimu kiek paskubėjome. Pavieniai gyventojai, pamatę kelias pilotines schemas, jas interpretavo visiškai klaidingai. Norime nuraminti ir paneigti viešojoje erdvėje pasėtą abejonę – nesiruošiame kirsti medžių ar naikinti žaliųjų plotų. Siekiame paskatinti žmones renovuotis energetiškai neefektyvius daugiaaukščius. Už tai miestas nusiteikęs skirti finansavimą gyvenamosios aplinkos sutvarkymui, atnaujinant ištisus kvartalus. Toks planas gali tapti realybe tik gyventojams vieningai sutarus dėl renovacijos“, – užtikrino Kauno savivaldybės pranešime cituojamas administracijos direktoriaus pavaduotojas Gedeminas Barčauskas.

Kauno miesto savivaldybės specialistai toliau tęsia darbą su urbanistikos profesionalais. Spalio pradžioje miesto atstovai surengė bendras kūrybines dirbtuves su patyrusių urbanistų ir architektų komanda. Toliau tęsiama diskusija dėl urbanistinės koncepcijos, kuri atlieptų geriausius gyventojų lūkesčius.

Koreguoja „Svajonių kiemo“ tikslus


Iki šiol Kauno savivaldybė miesto biudžeto lėšomis finansavo tik pavienių daugiabučių teritorijų tvarkymą. Programą „Svajonių kiemas“ ir jos prioritetus nuspręsta keisti įvertinus į tai, jog daugelis jų gyventojų sklypus formuoja tik tvoroms arba automobilių stovėjimo aikštelėms įsirengti. Kartais tai daroma net ir žaliųjų plotų sąskaita, pamirštant poilsio erdves, vaikų žaidimų aikšteles ir kitą reikiamą infrastruktūrą.

Siekdamas efektyvesnio daugiabučių ir jų aplinkos tvarkymo, miestas toliau rengiasi revoliuciniam žingsniui – modernizuoti ištisus kvartalus, modifikuojant ne tik energetiškai neefektyvius namus, bet ir atnaujinant požeminius tinklus bei aplinką.

„Tenka pasikartoti, kad pavienių sklypų formavimas ir kiemų tvarkymas iš esmės urbanistinių miesto problemų nesprendžia. Sovietmečiu statyti miegamieji rajonai buvo planuoti kaip uždari kvartalai. Tuo metu niekas nenumatė, kad po 20 ar 30 metų gyventojai susidurs su vietų trūkumu automobiliams. Tai praeities paliktas rebusas, kurį privalome išspręsti. Iki metų pabaigos tikimės parengti ir pristatyti kvartalinės renovacijos programą, kuri turėtų atnešti proveržį sugrąžinant patrauklumą seniems daugiabučių kvartalams. Dėl šios priežasties į miesto teritorijų konversiją reikia žiūrėti kompleksiškai: išvystyta socialinė ir inžinerinė infrastruktūra, viešasis transportas, didesni žalieji plotai – tai pagrindiniai akcentai kokybiškam bei darniam gyvenimui mieste“, – prideda G. Barčauskas.

Kauno m. savivaldybė

Daugiabutis po renovacijos. Kauno m. savivaldybės vizualizacija

Atsižvelgdami į visuomenės išsakytus lūkesčius, urbanistai ir architektai tikslina kvartalų transformacijos viziją ir artimiausiu metu planuoja naujus susitikimus su daugiabučių gyventojais.

Pernai veiklą pradėjusi KBMA surengs beveik du šimtus susitikimų su daugiabučių bendrijų atstovais, pirmininkais, būsto administratoriais ir pačiais gyventojais.
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-07-19 09:43
Pėsčiųjų susisiekimas tarp Vitės kvartalo ir Poilsio parko bus saugesnis – Klaipėdos savivaldybė ir AB „LTG Infra“ rengiasi pasirašyti bendradarbiavimo sutartį dėl dviejų lygių pėsčiųjų perėjos per geležinkelį įrengimo ties Pušyno gatve.
nuotrauka
2024-07-17 13:56
Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui Utenoje steigti pramonės parką ir, atsižvelgiant į jo reikšmę regionui, projektui suteikti valstybei svarbaus projekto statusą.
nuotrauka
2024-07-17 09:38
Seimas priėmė Aplinkos ministerijos parengtas Želdynų įstatymo pataisas, kurios leis optimizuoti ir efektyvinti savivaldybių vykdomą želdynų ir želdinių inventorizaciją bei stebėseną, sumažins administracinę naštą savivaldybių administracijoms ir užtikrins kokybišką, centralizuotą duomenų apie želdi...
nuotrauka
2024-07-17 09:33
Panevėžio miesto savivaldybė atnaujina miesto sporto infrastruktūrą. Artimiausiu metu darbai prasidės Smėlynės g. 2B esančiame futbolo stadione.
nuotrauka
2024-07-17 09:27
Vilniaus miesto savivaldybė tęsia senamiesčio gatvių atnaujinimą. Šiais metais tvarkomos Subačiaus, Paupio, V. Šopeno, Vingrių, Žygimantų, T. Kosciuškos, Seinų, M. Daukšos, Aušros Vartų gatvės, dalis Pylimo gatvės šaligatvių. Ateinančiais metais bus pradėtos tvarkyti Trakų, Barboros Radvilaitės ir M...
nuotrauka
2024-07-16 12:05
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) visuomenei pristatė ilgai lauktą naujieną – naują didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA), adresu S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D, Šiauliai. Apie 3,7 tūkst. kvadratinių metrų plote įsikūrusioje atliekų surinkimo aikštelėje gyven...
nuotrauka
2024-07-15 16:01
Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad vyksta gražiausios aplinkos konkursas ir kviečia jame dalyvauti Panevėžio miesto daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijas, įstaigas, įmones, privačių valdų savininkus.
nuotrauka
2024-07-15 13:09
Siekiant išsiaiškinti, kaip ateityje būtų galima pagreitinti Utenos rajono savivaldybei priklausančių vietinės reikšmės kelių su žvyro danga asfaltavimo darbus, Utenoje išbandyta nauja technologija – kelio pagrindo stabilizavimas ligninu.
nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...
nuotrauka
2024-07-12 11:36
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-07-11 13:28
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės.
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-07-10 13:50
Skundų iš Klaipėdos regiono gyventojų skundų dėl iš įmonių sklindančių nemalonių kvapų savivaldybė sulaukia kasmet. Šią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas su uostamiesčio vadovais, bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais aptarė kvapų p...
nuotrauka
2024-07-10 11:01
Įsibėgėja Klaipėdoje planuojamos statyti ledo arenos projektavimas. Jau įvyko viešas projektinių pasiūlymų pristatymas, kurio metu visi besidomintys šiuo objektu turėjo galimybę detaliau susipažinti su būsimąja arena, užduoti rūpimus klausimus, pateikti savo pasiūlymus bei išsakyti pastebėjimus.
nuotrauka
2024-07-09 09:52
Antakalnio seniūnijos teritorijoje pradedami Moliakalnio ir P. Morkūno gatvių dalių atnaujinimo darbai. Šiose Dvarčionių gyvenamajame rajone esančiose gatvėse, užtikrinant saugų tiek pėsčiųjų, tiek automobilių judėjimą, bus paklota nauja asfalto danga, įrengti šaligatviai, pakeistas apšvietimas.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
Birželio 25 - liepos 5 dienomis gyventojai galėjo balsuoti už labiausiai patinkantį naują pavadinimą dviem Fabijoniškių gatvėms – Liudo Giros ir Salomėjos Nėries. Iš viso gyventojai pasiūlė 1 776 pavadinimus. Po tris pavadinimus kiekvienai gatvei balsavimui išrinko Fabijoniškių bendruomenė kartu su ...
nuotrauka
2024-07-08 14:19
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo – ji siekia 1,56 milijardo eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo v...
nuotrauka
2024-07-08 14:07
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA) su prašymu naujai peržiūrėti statybų atliekas tvarkančiai įmonei UAB „Atliekų rūšiavimo centras" dar 2016 m. suteiktą leidimą vykdyti veiklą. Gauta informacija, kad AAA nustatė 20 dienų terminą per kurį statybų atliekas tvarkant...
nuotrauka
2024-07-05 15:14
Jau keletą metų Marijampolės savivaldybėje vyksta ypač intensyvūs ugdymo įstaigų stadionų ir sporto aikštynų atnaujinimo darbai. Šią savaitę atnaujintų sporto objektų sąrašas pasipildė dar vienu – Sūduvos gimnazijos stadionu. Su rangovais susitiko bei atliktus darbus įvertino Marijampolės savivaldyb...
nuotrauka
2024-07-05 14:34
Vilniuje po rekonstrukcijos pašventintas ir lankymui atidarytas Liuteronų sodas – Vilniaus evangelikų senosios kapinės ant Tauro kalno. Sovietmečiu likvidavus kapines teritorija buvo žinoma kaip parkas šalia Vilniaus santuokų rūmų. Rekonstruotas ir dabar šios vietos istoriją ir tikrąją paskirtį su d...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse