2023 birželio 6 d. antradienis, 3:02
Reklama  |  facebook

Patirtis apšviečiant sporto objektus: ko vengti ir į ką svarbu atkreipti dėmesį

2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
Kauno lengvosios atletikos maniežo apšvietimui buvo parinkti 4-tos kartos LEDVANCE šviestuvai. Alekso Jauniaus nuotr.


Minimos įmonės
Ledvance OY,

„Kaip diena ir naktis“, – taip skirtumą tarp senų ir naujų patalpų apšvietimo vertina Kauno lengvosios atletikos maniežo administratorius Tomas Intas. Viename iš moderniausių maniežų Lietuvoje yra visi lengvosios atletikos sporto rungčių sektoriai, reikalingi treniruotis ištisus metus, tad apšvietimas, pasak T.Into, yra susijęs su sportininkų saugumu. Jeigu, pvz., bėgant ar šokant per barjerą trūksta šviesos, sportuoti gali būti pavojinga. Kita vertus, pastebi maniežo administratorius, neryški šviesa kenksminga akims.

„Sportininkams svarbi ir emocinė savijauta, kurią neabejotinai lemia apšvietimas, – sako T.Intas. – Naujai įrengtu apšvietimu patenkinti ir sporto organizatoriai, ir sportininkai, nes tinkamai apšviesta patalpa yra svarbi ne tik dėl saugumo – ji sukuria gerą emocinę savijautą.“

Manieže – naujos kartos LEDVANCE šviestuvai

Kauno lengvosios atletikos maniežo apšvietimui buvo parinkti 4-tos kartos LEDVANCE šviestuvai. Jie atnaujinti, didesnio efektyvumo, geresnių optinių savybių, ilgesnio tarnavimo laiko. Tokie šviestuvai vienodai sėkmingai gali būti įrengiami ne tik sporto, bet ir pramonės, prekybos objektuose, nes turi papildomų dekoro elementų ir yra mažo mirgėjimo, – tad tinka įvairiose srityse. Mažo mirgėjimo apšvietimo tipo šviestuvų pageidavo ir maniežo projekto užsakovai.

LEDVANCE logo

 

LED tipo šviestuvai: svarbu nepamiršti, kad renkantis šviestuvus svarbiausia ne sutaupyti, o įrengti tinkamą apšvietimą pagal paskirtį. 

 

 

„Manieže Kaune įrengtas aukšto efektyvumo – 150 lm/W – apšvietimas“, – aiškina LEDVANCE atstovybės Lietuvoje apšvietimo projektų vadovas Egidijus Bočys. Rinkoje visada galima rasti ir efektyvesnių šviestuvų, tačiau specialistas akcentuoja, kad, projektuojant apšvietimą, būtina įvertinti realų šviesos poreikį, kainos ir kokybės santykį, nes pertekliniai rodikliai išpučia šviestuvų kainą.

Apšvietimas įrengtas pagal rungčių zonas

Apšvietimo sistemų profesionalai neretai pastebi buitišką apšvietimo vertinimą – per daug arba per mažai šviesos. Šiuo atveju svarbus ne tik šviesos srauto kiekis, bet ir tai, kur jis nukreipiamas: į sienas ir lubas ar tiksliai ten, kur reikia. Kiekvienas LEDVANCE šviesos šaltinis turi linzes, kurios šviesą koncentruoja po, pvz., 1÷2 m aukštyje įrengtu šviestuvu, – t. y. šviesą sukoncentruoja ten, kur jos reikia, o ne išsklaido po visą patalpą.

LEDVANCE kauno maniežo apšvietimas

Manieže Kaune įrengtas aukšto efektyvumo – 150 lm/W – apšvietimas

Montuojant šviestuvus Kauno lengvosios atletikos manieže, procese dalyvavo ir maniežo administratorius T.Intas. Praeityje garsus Lietuvos lengvosios atletikos sportininkas padėjo identifikuoti apšvietimą pagal rungčių zonas. „Manieže įrengtos penkios šviestuvų linijos. Atskirose zonose, kaip starto, finišo pozicijose, mums reikėjo ryškesnio, koncentruoto apšvietimo, tad rangovai apšvietimą sumontavo pagal konkrečius poreikius“, – tvirtina T.Intas.

Teniso kortų apšvietimas: svarbiausia – išvengti akinimo

Įrengiant apšvietimą Vilniaus padelio teniso kortuose, bene svarbiausias poreikis buvo išvengti akinimo. „Kadangi žaidimo specifika verčia tam tikrose zonose pakelti akis į viršų, parinkome neakinančius, išdėstytus pagal konkrečius poreikius, turinčius šviesą koncentruojančias linzes šviestuvus, dalis jų įrengti rekonstruotų patalpų lubų nišose“, – pasakoja E.Bočys.

LEDVANCE kortų apšvietimas

Įrengiant apšvietimą Vilniaus padelio teniso kortuose, bene svarbiausias poreikis buvo išvengti akinimo.

Abiejuose objektuose įrengti šviestuvai yra skirtingų formų: maniežui parinkti apvalūs, o kortams – pailgi, tik 2022 m. išleisti šviestuvai. Skirtingos šviestuvų formos parinktos pagal objektų specifiką. Didelę maniežo erdvę efektyviausia apšviesti apvalios formos šviestuvais, o pailga suteikia elipsės formos šviesos srautą, kuris padelio teniso kortus apšviečia kur kas geriau ir tolygiau, nei apvalus šviestuvas.

LEDVANCE padelio teniso kortai

Pailga šviestuvų forma suteikia elipsės formos šviesos srautą, kuris padelio teniso kortus apšviečia kur kas geriau ir tolygiau, nei apvalus šviestuvas.

Padelio teniso kortuose įrengti šviestuvai, kurių efektyvumas yra 160 lm/W ir ilgas tarnavimo resursas, t. y. apie100 tūkst. valandų.
Prieš apsispręsdami dėl kortų apšvietimo, užsakovai patys išbandė LEDVANCE šviestuvus, vertindami akinimo riziką ir tinkamą šviesos srauto nukreipimą. Apšvietimas pateisino lūkesčius – užsakovai analogiškus šviestuvus įrengė visuose jų valdomuose kortuose.

Apšvietimo projektas. Kodėl neverta rizikuoti?

Užsakovas perka ne gaminius, o apšvietimą. Tai, akcentuoja E.Bočys, yra atramos taškas, apsisprendžiant dėl šviestuvų. Todėl specialistai rekomenduoja parengti apšvietimo projektą, ypač didesniuose objektuose, nes svarbu ne šviestuvų skaičius, o tinkamas jų parinkimas ir išdėstymas pagal patalpų paskirtį. Taip pat svarbu įvertinti šviestuvo tarnavimo laiką, technines charakteristikas, jų tinkamumą konkrečiai situacijai, įvertinti galimas rizikas žmogaus sveikatai.

„Kalbant apie sporto paskirties patalpų apšvietimą, svarbi yra sporto šaka, jos specifika. Jeigu, pvz., žaidžiamas futbolas arba kitas žaidimas su kamuoliu, yra rizika pataikyti į šviestuvą, todėl būtina parinkti kamuolio smūgiams atsparius gaminius. Esant poreikiui skirtingai apšviesti patalpas varžybų arba treniruočių metu, reikia projektuoti apšvietimo intensyvumo reguliavimo sprendinius, – vardina E.Bočys. – LED tipo šviestuvai, lyginant su senos kartos šviestuvais, energijos sąnaudas mažina 3–4 kartus. Tačiau svarbu nepamiršti, kad renkantis šviestuvus svarbu ne sutaupyti, o įrengti tinkamą apšvietimą pagal paskirtį.“

LEDVANCE, kuri yra viena didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje, šviestuvai sertifikuoti, kokybiški, ilgaamžiai, testuoti, todėl patikimi, be to, jie nereikalauja specialios priežiūros, yra greitai ir lengvai montuojami.

Alekso Jauniaus nuotr. 

Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
2023-03-28 16:59
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
nuotrauka
2023-02-24 07:44
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.
nuotrauka
2023-02-08 07:02
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpro...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
nuotrauka
2023-01-23 07:17
Net 85–95 % Europoje esančių pastatų dar bus eksploatuojami 2050 m., tad senesniems pastatams reikės iki 20 kartų daugiau energijos nei naujesniems, energiškai efektyviems pastatams. Kadangi per metus renovuojama tik 1 % šių pastatų, būtina ieškoti energiją taupančių priemonių, kurios ne tik sudaryt...
nuotrauka
2023-01-14 07:22
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF) įsteigta KŪB „Tvarių investicijų plėtros skatinimas” (TIPS) pasirašė paskolos sutartį su UAB „Venteos“, kuri viešosios–privačios partnerystės būdu įgyvendins Kauno rajono gatvių apšvietimo sistemos modern...
nuotrauka
2023-01-13 07:57
Statant modernią 19 tūkst. kv. m ploto Vokietijos polimerų milžinės REHAU gamyklą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas priešgaisrinei saugai. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, buvo parinktos padidinto atsparumo ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios sau...
nuotrauka
2023-01-06 07:54
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
nuotrauka
2022-12-02 11:05
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina prad...
nuotrauka
2022-12-01 09:25
Kiekvieno miesto puošmena – seni, praeitį menantys statiniai kultūros paveldo vietovėse. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena nusprendusiems ant tokių pastatų fasado įsirengti kondicionierių ar kitą inžinerinį įrenginį, kad š...
nuotrauka
2022-11-24 06:14
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vykdo didžiausią išmaniosios apskaitos projektą Baltijos šalyse – diegia išmaniuosius elektros energijos apskaitos prietaisus. Kas dieną Lietuvoje virš 2 tūkst. senųjų elektros skaitiklių yra pakeičiami į naujuosius, išmaniuosius. Prieš vykdant keitim...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos