2024 balandžio 19 d. penktadienis, 7:58
Reklama  |  facebook

Siekia visiško vėjo elektrinių perdirbimo ar antrinio panaudojimo

2021-11-30 09:18
Vėjo energetikai sparčiai plečiantis Europoje, sektoriaus dalyviai imasi veiksmų, kad užtikrintų maksimalų vėjo energetikos žalumą. Nors jau yra perdirbama iki 90 proc. vėjo elektrinių detalių, iššūkį kelia iš kompozitinių medžiagų pagamintos, todėl sunkiau perdirbamos jų mentės. Vėjo energetikos sektoriaus dalyviai savo iniciatyva ragina Europos Komisiją nuo 2025 m. uždrausti vėjo elektrinių mentes šalinti sąvartynuose – tam turi ruoštis ir Lietuva, sako Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorė Urtė Daškevičiūtė.
nuotrauka
Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos vėjo elektrinių asociacija (LVEA),
Siemens Gamesa,
„Lietuvoje vėjo energetika buvo pradėta vystyti santykinai neseniai ir tik dabar įgauna tikrąjį pagreitį. Pirmoji vėjo elektrinė Lietuvoje pastatyta 2003 m., o pirmasis jų parkas šalyje pradėjo veikti 2006 m. Kadangi vėjo elektrinių gyvavimo amžius šiuo metu yra apie 20–25 metus, vadinasi, per artimiausius kelerius metus mes taip pat susidursime su pirmųjų vėjo elektrinių parkų išmontavimu ar modernizavimu, kai senos vėjo elektrinės keičiamos modernesnėmis naujomis“, – asociaicijos pranešime cituojama U. Daškevičiūtė.

Vėjo elektrinių mentės yra netoksiškos ir saugios šalinti sąvartynuose, tačiau, vėjo energetikos vystytojų įsitikinimu, toks menčių šalinimas yra vertingų išteklių švaistymas, todėl Europos vėjo energetikos industriją vienijanti organizacija „Wind Europe“ paskelbė poziciją, kuria raginama nuo 2025 m. Europoje uždrausti šalinti vėjo jėgainių mentes jas kaupiant sąvartynuose. Taip pat aktyviai raginama įsipareigoti pakartotinai panaudoti, perdirbti arba atkurti 100 proc. eksploatuojamų menčių.

Kol kas Europos Sąjungos (ES) šalys nėra įpareigotos uždrausti vėjo jėgainių menčių šalinti sąvartynuose, šis draudimas galioja tik tokį sprendimą priėmusiose Austrijoje, Suomijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose.

Ieškoma būdų panaudoti antrąkart

Pasak LVEA direktorės, vėjo energetikos vystytojų savo iniciatyva keliamas klausimas dėl elektrinių menčių išmetimo į sąvartynus demonstruoja brandų požiūrį į poveikį aplinkai.

„Vėjo energetikos verslas siekia būti žalias nuo A iki Z. Dėl šios priežasties vėjo elektrinių menčių perdirbimas šiame sektoriuje yra vienas pagrindinių prioritetų, ties kuriuo intensyviai dirba vėjo energetikos bendruomenė. ES jau dabar finansuoja daug įvairių projektų, skirtų šiai problemai spręsti – nuo vėjo jėgainių menčių antrinio panaudojimo baldų gamyboje, kuriant viešą infrastruktūrą iki visiško jų perdirbimo. Skaičiuojama, kad šiuo metu jau yra sukurti mažiausiai septyni galimi vėjo elektrinių menčių apdorojimo būdai. Tereikia surasti ekonomiškai patraukliausią ir tvariausią. Kadangi į tai investuojama ne tik daug laiko, bet ir lėšų, tikiu, kad jau po kelerių metų vėjo elektrinių mentės bus nesunkiai perdirbamos“, – sako U. Daškevičiūtė.

Alternatyva vėjo jėgainių menčių perdirbimui, kuri šiuo metu sėkmingai taikoma, – jų pritaikymas kitiems tikslams: vaikų žaidimų aikštelių įrangai, lauko baldams, suolams, pavėsinėms, tiltams ir pan. Tobulinama pačių menčių gamyba taip pat teikia vilčių, kad ateityje nebenaudojamos įrangos perdirbimas bus gerokai prieinamesnis.

Šiuo metu perdirbti jėgainių mentes yra įsipareigoję tokie įrangos ir elektros energijos gamintojai, kaip „Siemens“, „Vestas“, „Ørsted“ ir „Vattenfall“. Vokietijos koncernui „Siemens“ priklausanti bendrovė „Siemens Gamesa“ jau sukūrė pirmąją pasaulyje visiškai perdirbamą mentę.

Galimybės Lietuvos verslui

Kalbant apie antrinį išmontuotų vėjo elektrinių menčių panaudojimą, U. Daškevičiūtė įžvelgia galimybių ir Lietuvos verslui.

„Menčių perdirbimas galėtų būti puiki niša mūsų verslininkams – esame strategiškai patogiame logistikos taške, turime patogų tarptautinį krovinių gabenimą užtikrinantį jūrų uostą. Lietuva jau traukia užsienio kapitalo įmonių žvilgsnius – jos domisi galimybėmis čia įkurti vėjo elektrinių menčių perdirbimo gamyklas“, – tvirtina pašnekovė.

„Wind Europe“ prognozuoja, kad iki 2025 m. iš vėjo jėgainių parkų bus pašalinta apie 25 tūkst. tonų nebeeksploatuojamų jėgainių menčių. Didžiausi jų kiekiai numatomi vėjo energetikos srityje lyderiaujančiose šalyse – Vokietijoje, Ispanijoje ir Danijoje. Iki 2030 m. senų vėjo jėgainių menčių kiekis gali pasiekti 52 tūkst. tonų, kai prie vėjo jėgainių parkų modernizavimo prisijungs kitos šalys: Italija, Prancūzija ir Portugalija.

U. Daškevičiūtė atkreipia dėmesį, kad nepaisant iššūkių, kuriuos kol kas kelia menčių perdirbimas, vėjo energetikos nauda – neginčijama: ji yra vienas mažiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų per visą gyvavimo ciklą išmetančių energijos gamybos būdų. 
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 10:00
Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji infrastruktūra – baigti šaligatvio nuo Sausio 15-osios g. iki Tiltų g. remonto darbai. Suremontuoto šaligatvio ruožas yra reprezentacinėje miesto vietoje, kultūros paveldo teritorijoje, prie vienos pagrindinių uostamiesčio gatvių – Taikos prospekto rytinėje pu...
nuotrauka
2024-04-10 12:56
Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa...
nuotrauka
2024-04-08 10:44
Nepastovių orų lydima pavasario pradžia vis dar sunkina kelių su žvyro danga būklę. Nepaisant to, AB „Kelių priežiūra“ mechanizmai vien per šių metų kovo mėnesį jau sugreideriavo daugiau kaip 7 tūkst. kilometrų žvyrkelių. Kai kuriuose ypač sudėtinguose ruožuose darbai buvo kartojami kelis kartus. Be...
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-04 17:04
Pavasarį uostamiestyje skelbia intensyvėjantys miesto gatvių ir šaligatvių dangų atnaujinimo darbai. Kai kurios dangos nebuvo remontuotos jau kelis dešimtmečius – nuo tada, kai buvo paklotos. Atnaujintos dangos ne tik saugesnės pėstiesiems bei kitiems eismo dalyviams, bet ir atrodo estetiškiau.
nuotrauka
2024-04-03 13:11
Panevėžyje iki rudens planuojama pabaigti su europine magistrale „Via Baltica“ besijungiančios Smėlynės gatvės kapitalinio remonto darbus. Šiems darbams, kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, 2024 m. skirta 722 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-29 15:29
Kauno oro uostui ilgalaikiame Lietuvos oro uostų tinklo plėtros plane (angl. master plan) iki 2052 m. numatytas svarbus vaidmuo. Oro uosto plėtra ir diegiamos inovacijos leis žengti svarbius žingsnius plėtojant konkurencingą Lietuvos oro uostų modelį ir gerinant efektyvumą. Kauno oro uosto plėtra tu...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-28 14:43
Šiauliuose po žiemos sezono startavo darbai tranzitinėse miesto gatvėse – kapitalinio remonto darbai prasidėjo intensyvioje Pramonės gatvėje, toliau rekonstruojama ir modernizuojama Aukštabalio gatvė. Abu šie valstybei svarbūs vietinės reikšmės kelių projektai iš dalies finansuojami Kelių priežiūro...
nuotrauka
2024-03-27 17:02
Penkios Armėnijoje įsikūrusios įstaigos, įskaitant vaikų darželius, kultūrinį centrą ir nacionalinį politechnikos universitetą, netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę įrengs Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet".
nuotrauka
2024-03-27 16:57
Nepatvirtinta Seimo nario abejonė, kad leistinos generuoti galios rezervavimo ribojimai hibridinėms elektrinėms, kurias sudaro saulės ir vėjo elektrinės, yra neteisėti.
nuotrauka
2024-03-27 13:32
2024 m. Vilniaus miesto savivaldybės planuose – net 120 kilometrų ištisiniu būdu išasfaltuotų gatvių, apie 40 km sutvarkytų šaligatvių ir 12,5 km įrengtų dviračių takų. Šiemet sostinės susisiekimo infrastruktūros tvarkymui bus skiriama 74 mln. Eur.
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-25 16:03
„Via Lietuva“ (anksčiau – Lietuvos automobilių kelių direkcija), Susisiekimo ministerijos siūlymu, parengė atnaujintus reikalavimus asfalto sluoksnių įrengimo darbams valstybinės reikšmės keliuose. Nurodoma, kad atnaujintas taisyklių projektas padidins naujų asfalto dangų tarnavimo laiką, sumažins k...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-25 13:46
Aplinkos ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos teikimo komisija patvirtino reikalavimus projektams, kuriais siekiama besivystančiose šalyse švelninti klimato kaitą ir diegti atsinaujinančius energijos išteklius perduodant Lietuvos patirtį.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra