2023 rugsėjo 27 d. trečiadienis, 2:25
Reklama  |  facebook

VARTOLITA dalyvavo įgyvendinat unikalų projektą: buvusio pašto pastato konversiją į universiteto rūmus

2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.


Minimos įmonės
Vartolita, UAB
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas,
Lords LB Asset Management,
HML projects, UAB
Rekonstruotame Vilniaus centrinio pašto pastate, kurio savininkai yra investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondas, kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas. 5,4 tūkst. kv. m ploto pastatas sostinės Gedimino prospekte yra dviejų epochų (19–20 a.) kūrinys, saugomas kaip architektūrinis paveldas. Todėl rekonstruojant unikalų statinį buvo suformuluota svarbiausia užduotis: užtikrinti erdvių funkcionalumą, tvarumą ir išsaugoti architektūrinį palikimą.

Tinklų įvadų ieškojo termovizoriais

Rekonstrukcijos metu buvo susitelkta į pastato tvarumą, tad vietoj F energijos naudingumo klasės pavyko pasiekti B klasę. Viena iš svarbiausių ir sudėtingiausių rekonstrukcijos dalių buvo inžinerinės pastato sistemos – vandentiekis, nuotekos, šildymas, oro kondicionavimas, vėdinimas (ŠVOK), priešgaisrinė bei dūmų šalinimo sistemos, procesų valdymas ir automatizavimas, – kurias sumontavo Vartolita– įmonė iš Klaipėdos.

VARTOLITAPirmiausia įmonė ėmėsi ardymo darbų, kurie parodė, kad tai, kas užfiksuota brėžiniuose, nebūtinai bus ir realybėje. Vienas tokių atvejų – tinklų įvadai, kurie, kaip parodyta dokumentuose, turėjo būti palikti Gedimino prospekte. Tačiau po prospekto rekonstrukcijos brėžiniuose pažymėtų įvadų nebeliko.

„Mums teko pasitelkti termovizorius, kad galėtume aptikti tinklų įvadus, nes kasinėti Gedimino prospektą – sunkiai įmanomas dalykas, – pasakoja UAB „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas Rokas Požerskas, vadovavęs projektui. – Ardymo darbai taip pat reikalavo didelės atidos, nes visus procesus reglamentavo specialiosios sąlygos, taikomos paveldo objektams. Tai buvo nemažai laiko atimantys ir problemų keliantys darbai. Tačiau kur kas didesni iššūkiai laukė ateityje.“

Metus trukęs projektavimas labiau priminė meną

Buvusiojo pašto vidaus inžinerinių tinklų projektavimo darbus R.Požerskas apibūdina kaip itin sudėtingus – „tai buvo ne projektavimas, o menas“.

VARTOLITA

Projektuojant inžinerines sistemas, paprastai naudingas ir spartinantis darbus įrankis yra BIM, tačiau šiuo atveju BIM teko atsisakyti. Inžinerinių sistemų projektuotojai turėjo taikytis prie esamos situacijos: esamų angų, šachtų, saugoti grindų ir lubų dangas.

„Užduotis buvo sumontuoti modernias inžinerines sistemas jau esančiose angose. O kaip tai padaryti, kai anga yra, pvz., 1 x 300 m, o naujos kartos sistemai reikia 2 x 500 m? Angos didinti negalima, tad reikia ieškoti kitos angos, ieškoti kitokio sprendimo, kad kompensuotum trūkstamus dydžius. Todėl metus trukęs vidaus inžinerinių sistemų projektavimas tapo tikru menu“, – dalijasi R.Požerskas.

Prisireikė išskirtinių inžinerinių sprendimų

Pirmajame pastato aukšte, sekant žaliuoju kursu, buvo įrengtas grindinis šildymas, kuris yra žemos temperatūros ir labai taupus energijos vartojimo požiūriu šildymo šaltinis. Tokio didelio ploto architektūros paveldo pastate ši technologija buvo taikoma pirmą kartą. Viena iš problemų, su kuria susidūrė montuotojai, buvo šildymo kontūro kolektoriai, kurie valdo sistemą. Tokių įrenginių sename pastate nebuvo, todėl reikėjo ieškoti būdų, kaip juos įrengti taip, kad būtų nepastebimi, kokias apdailos medžiagas naudoti, kad būtų tvarios, derėtų su sistema ir atitiktų sąlygas, keliamas paveldo pastatui. Todėl kiekvienas naujas įrenginys, kiekviena detalė buvo skrupulingai derinama su architektais.

VARTOLITA

Išskirtinių inžinerinių sprendinių pareikalavo ir priešgaisrinės sistemos įrengimas. Kadangi esamas vandentiekio įvadas neužtikrino reikalingo numatytam žmonių srautui vandens kiekio, teko suprojektuoti ir įgyvendinti papildomus sprendimus. Toks sudėtingas priešgaisrinės sistemos projektavimas ir įrengimas įmonei buvo nauja patirtis.

Buvusiajame centriniame Vilniaus pašte sumontuota šiuolaikinė moderni pastato valdymo sistema (BMS), kuri padeda sumažinti energijos sunaudojimą, leidžia užtikrinti didesnį patalpų komfortą: temperatūrą, oro kokybę, apšvietimą ir kt. parametrus. BMS leidžia lanksčiai ir ekologiškai eksploatuoti ne tik šiuolaikinius, bet ir paveldo pastatus. Diegiant modernią inžinerinių tinklų sistemą, „Vartolita“ bendradarbiavo su vietos ir užsienio gamintojais, kai kurios sistemos buvo sukurtos arba adaptuotos specialiai šiam projektui.

„Šio paveldo pastato pritaikymas moderniai rinkai užėmė 2–3 kartus daugiau laiko, negu jo reikėtų inžinerines sistemas projektuojant ir montuojant naujos statybos objekte“, – darbo ir laiko sąnaudas skaičiuoja R.Požerskas.

Projekto valdymas – projektas projekte

Pastatas, kuriame kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, yra pačioje sostinės širdyje, Gedimino prospekte. Šalia – LR Vyriausybės pastatas, ambasados, Gedimino pilis, Katedra, Valdovų rūmai. Tai lėmė sudėtingą logistiką: sunkią įrangą teko perkelti pagalbinėmis priemonėmis, nes sunkusis transportas negalėjo privažiuoti, neįmanoma buvo naudoti krano, o sandėliavimą ir darbus teko derinti su kitais objekte dirbančiais rangovais, laikantis reikalavimo vengti vizualinės taršos.

VARTOLITA

„Praktiškai visi darbai buvo derinami komandoje: su architektais, pastato savininkais, nuomotoju, rangovais. Mes visi turėjome savo sričių planus, grafikus, kuriuos reikėjo derinti su kitų rangovų grafikais. Tai didino laiko ir lėšų sąnaudas“, – pasakoja projektą valdęs „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas, kuris taip pat yra ir įmonės bendraturtis, R.Požerskas. Projektą valdant dalyvavo ir UAB „HML projects“ direktorius Marius Lisovksis.

Inžinerinių sistemų ir pastatų priežiūros įmonė „Vartolita“ paprastai dirba naujos statybos objektuose, tačiau pastaraisiais metais įgyvendina projektus paveldo objektuose, kurių sudėtingiausias buvo ISM universitetui pritaikytas buvęs Vilniaus centrinio pašto pastatas.

ISM universiteto reikmėms pastatą pritaikė architektai Aurimas Sasnauskas, Radvilė Samackaitė, Sla Malenko ir tvarkybos darbų bei architektūrinės dalies projekto vadovė Diana Sabaliauskienė.vartolita

„Šis pastatas pradeda naują gyvavimo etapą ir mes sieksime, kad jame vyktų ne tik ISM bendruomenės gyvenimas, bet kad jis kurtų vertę ir miestiečiams bei pačiam Vilniui“, – pažymi ISM universiteto pranešime cituojamas rektorius dr. Dalius Misiūnas.  

VARTOLITA / ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.

Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-09-26 12:09
Šildymo sezono metu kiekvienais metais padaugėja patalpose kylančių gaisrų, kurie pridaro didelių nuostolių. Kaip pažymi pranešime cituojamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas, dažniausia gais...
nuotrauka
2023-09-25 07:16
Dviejų Vilniaus mokyklų moksleiviai naujuosius mokslo metus pradeda sportuodami moderniai apšviestose sporto salėse. LEDVANCE apšvietimas įrengtas Taikos progimnazijos ir Fabijoniškių gimnazijos sporto salėse.
nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-09-07 07:38
Turto bankas pasirašė sutartį dėl 41 valstybės biurų pastato inžinerinių sistemų automatizavimo. Skaičiuojama, kad ši priemonė kasmet leis sutaupyti ne mažiau nei 10–13 proc. elektros ir šilumos energijos, o investicijos atsipirks vos per trejus metus.
nuotrauka
2023-08-22 15:21
Tikriausiai net nereikia pasakoti, kaip svarbu namuose užtikrinti malonią šilumą – šiam tikslui dažniausiai pasitelkiami šildymo katilai. Nusprendus tokią įrangą naudoti savo namuose, reikės susipažinti su skirtingais katilų tipais. Kaip ir galima tikėtis, kiekvienas iš jų turi tiek trūkumų, tiek ir...
nuotrauka
2023-06-29 07:26
Išmaniųjų statybų ir tvarumo idėjos jau neatsiejamos nuo reikalavimų šiuolaikiniams ir ateities pastatams, todėl jos tvirtai įkėlė koją ir į vonios kambarį. Santechninės įrangos kompanija „LAUFEN“ šiemet pristatė naujas vonios kambario kolekcijas, kurios atspindi ne tik 130 veiklos metų patirtį, nep...
nuotrauka
2023-06-16 07:15
Belgijos kompanija „Ideal Standard“ rinkai pasiūlė dušo sistemų kolekciją ALU+, kuri atliepia karščiausias rinkos tendencijas – yra estetiška, taupi ir tvari. ALU+ kolekcija skirta šiuolaikiniam vonios kambariui: turi integruotą daiktų laikymo sistemą, modelius galima rinktis iš kelių modernių spalv...
nuotrauka
2023-06-06 07:17
Vienas iš esminių efektyvaus nuotekų tvarkymo dalykų – siurblinės. Jos turi būti parinktos pagal konkrečius poreikius ir atitikti aplinkosaugos standartus. Naujos kartos „Innovative Water Systems“ (IWS) siurblinės yra sandarios, atsparios smūgiams, todėl patikimos ir patogios montuoti.
nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-03-28 16:59
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
nuotrauka
2023-02-24 07:44
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos