2024 birželio 22 d. šeštadienis, 7:02
Reklama  |  facebook

VARTOLITA dalyvavo įgyvendinat unikalų projektą: buvusio pašto pastato konversiją į universiteto rūmus

2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.


Minimos įmonės
Vartolita, UAB
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas,
Lords LB Asset Management,
HML projects, UAB
Rekonstruotame Vilniaus centrinio pašto pastate, kurio savininkai yra investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondas, kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas. 5,4 tūkst. kv. m ploto pastatas sostinės Gedimino prospekte yra dviejų epochų (19–20 a.) kūrinys, saugomas kaip architektūrinis paveldas. Todėl rekonstruojant unikalų statinį buvo suformuluota svarbiausia užduotis: užtikrinti erdvių funkcionalumą, tvarumą ir išsaugoti architektūrinį palikimą.

Tinklų įvadų ieškojo termovizoriais

Rekonstrukcijos metu buvo susitelkta į pastato tvarumą, tad vietoj F energijos naudingumo klasės pavyko pasiekti B klasę. Viena iš svarbiausių ir sudėtingiausių rekonstrukcijos dalių buvo inžinerinės pastato sistemos – vandentiekis, nuotekos, šildymas, oro kondicionavimas, vėdinimas (ŠVOK), priešgaisrinė bei dūmų šalinimo sistemos, procesų valdymas ir automatizavimas, – kurias sumontavo Vartolita– įmonė iš Klaipėdos.

VARTOLITAPirmiausia įmonė ėmėsi ardymo darbų, kurie parodė, kad tai, kas užfiksuota brėžiniuose, nebūtinai bus ir realybėje. Vienas tokių atvejų – tinklų įvadai, kurie, kaip parodyta dokumentuose, turėjo būti palikti Gedimino prospekte. Tačiau po prospekto rekonstrukcijos brėžiniuose pažymėtų įvadų nebeliko.

„Mums teko pasitelkti termovizorius, kad galėtume aptikti tinklų įvadus, nes kasinėti Gedimino prospektą – sunkiai įmanomas dalykas, – pasakoja UAB „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas Rokas Požerskas, vadovavęs projektui. – Ardymo darbai taip pat reikalavo didelės atidos, nes visus procesus reglamentavo specialiosios sąlygos, taikomos paveldo objektams. Tai buvo nemažai laiko atimantys ir problemų keliantys darbai. Tačiau kur kas didesni iššūkiai laukė ateityje.“

Metus trukęs projektavimas labiau priminė meną

Buvusiojo pašto vidaus inžinerinių tinklų projektavimo darbus R.Požerskas apibūdina kaip itin sudėtingus – „tai buvo ne projektavimas, o menas“.

VARTOLITA

Projektuojant inžinerines sistemas, paprastai naudingas ir spartinantis darbus įrankis yra BIM, tačiau šiuo atveju BIM teko atsisakyti. Inžinerinių sistemų projektuotojai turėjo taikytis prie esamos situacijos: esamų angų, šachtų, saugoti grindų ir lubų dangas.

„Užduotis buvo sumontuoti modernias inžinerines sistemas jau esančiose angose. O kaip tai padaryti, kai anga yra, pvz., 1 x 300 m, o naujos kartos sistemai reikia 2 x 500 m? Angos didinti negalima, tad reikia ieškoti kitos angos, ieškoti kitokio sprendimo, kad kompensuotum trūkstamus dydžius. Todėl metus trukęs vidaus inžinerinių sistemų projektavimas tapo tikru menu“, – dalijasi R.Požerskas.

Prisireikė išskirtinių inžinerinių sprendimų

Pirmajame pastato aukšte, sekant žaliuoju kursu, buvo įrengtas grindinis šildymas, kuris yra žemos temperatūros ir labai taupus energijos vartojimo požiūriu šildymo šaltinis. Tokio didelio ploto architektūros paveldo pastate ši technologija buvo taikoma pirmą kartą. Viena iš problemų, su kuria susidūrė montuotojai, buvo šildymo kontūro kolektoriai, kurie valdo sistemą. Tokių įrenginių sename pastate nebuvo, todėl reikėjo ieškoti būdų, kaip juos įrengti taip, kad būtų nepastebimi, kokias apdailos medžiagas naudoti, kad būtų tvarios, derėtų su sistema ir atitiktų sąlygas, keliamas paveldo pastatui. Todėl kiekvienas naujas įrenginys, kiekviena detalė buvo skrupulingai derinama su architektais.

VARTOLITA

Išskirtinių inžinerinių sprendinių pareikalavo ir priešgaisrinės sistemos įrengimas. Kadangi esamas vandentiekio įvadas neužtikrino reikalingo numatytam žmonių srautui vandens kiekio, teko suprojektuoti ir įgyvendinti papildomus sprendimus. Toks sudėtingas priešgaisrinės sistemos projektavimas ir įrengimas įmonei buvo nauja patirtis.

Buvusiajame centriniame Vilniaus pašte sumontuota šiuolaikinė moderni pastato valdymo sistema (BMS), kuri padeda sumažinti energijos sunaudojimą, leidžia užtikrinti didesnį patalpų komfortą: temperatūrą, oro kokybę, apšvietimą ir kt. parametrus. BMS leidžia lanksčiai ir ekologiškai eksploatuoti ne tik šiuolaikinius, bet ir paveldo pastatus. Diegiant modernią inžinerinių tinklų sistemą, „Vartolita“ bendradarbiavo su vietos ir užsienio gamintojais, kai kurios sistemos buvo sukurtos arba adaptuotos specialiai šiam projektui.

„Šio paveldo pastato pritaikymas moderniai rinkai užėmė 2–3 kartus daugiau laiko, negu jo reikėtų inžinerines sistemas projektuojant ir montuojant naujos statybos objekte“, – darbo ir laiko sąnaudas skaičiuoja R.Požerskas.

Projekto valdymas – projektas projekte

Pastatas, kuriame kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, yra pačioje sostinės širdyje, Gedimino prospekte. Šalia – LR Vyriausybės pastatas, ambasados, Gedimino pilis, Katedra, Valdovų rūmai. Tai lėmė sudėtingą logistiką: sunkią įrangą teko perkelti pagalbinėmis priemonėmis, nes sunkusis transportas negalėjo privažiuoti, neįmanoma buvo naudoti krano, o sandėliavimą ir darbus teko derinti su kitais objekte dirbančiais rangovais, laikantis reikalavimo vengti vizualinės taršos.

VARTOLITA

„Praktiškai visi darbai buvo derinami komandoje: su architektais, pastato savininkais, nuomotoju, rangovais. Mes visi turėjome savo sričių planus, grafikus, kuriuos reikėjo derinti su kitų rangovų grafikais. Tai didino laiko ir lėšų sąnaudas“, – pasakoja projektą valdęs „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas, kuris taip pat yra ir įmonės bendraturtis, R.Požerskas. Projektą valdant dalyvavo ir UAB „HML projects“ direktorius Marius Lisovksis.

Inžinerinių sistemų ir pastatų priežiūros įmonė „Vartolita“ paprastai dirba naujos statybos objektuose, tačiau pastaraisiais metais įgyvendina projektus paveldo objektuose, kurių sudėtingiausias buvo ISM universitetui pritaikytas buvęs Vilniaus centrinio pašto pastatas.

ISM universiteto reikmėms pastatą pritaikė architektai Aurimas Sasnauskas, Radvilė Samackaitė, Sla Malenko ir tvarkybos darbų bei architektūrinės dalies projekto vadovė Diana Sabaliauskienė.vartolita

„Šis pastatas pradeda naują gyvavimo etapą ir mes sieksime, kad jame vyktų ne tik ISM bendruomenės gyvenimas, bet kad jis kurtų vertę ir miestiečiams bei pačiam Vilniui“, – pažymi ISM universiteto pranešime cituojamas rektorius dr. Dalius Misiūnas.  

VARTOLITA / ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.

Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-06-19 10:35
Europos Parlamentas šį balandį priėmė direktyvą, kuria įsipareigojama palaipsniui mažinti pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Nuo 2028 m. valstybei priklausantys, o nuo 2030 m. – visi nauji pastatai turės būti netaršūs, nuo 2050-ųjų – klimat...
nuotrauka
2024-05-29 14:51
JUNG KNX išmaniųjų namų sistema (angl. JUNG KNX system arba JUNG KNX smart home) iš naujo apibrėžia mūsų santykį su erdvėmis, kuriose gyvename ar dirbame. Ši sistema leidžia ne tik valdyti ir automatizuoti įvairias išmaniųjų namų funkcijas, bet ir padeda ženkliai sumažinti energijos vartojimą bei ku...
nuotrauka
2024-05-24 13:37
Nors elektromobilių naudojimas Lietuvoje kasmet auga, vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria daugiabučių namų gyventojai, yra elektromobilių įkrovimo infrastruktūros prieinamumas. Kokias galimybes turi vairuotojai, gyvenantys daugiabutyje, pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu ...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-21 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ verslo centro „Business Stadium Central“ vidaus inžinerinių sistemų montavimo rangovais pasirinko Lietuvos įmones „Aktinis“, „Todera“, „Ivalta“, „PoolPro“. Bendra su rangovais sudarytų sutarčių vertė – 5,6 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-20 10:26
Ministrai iš Lietuvos, Latvijos, Austrijos, Kipro, Danijos, Estijos, Prancūzijos, Airijos, Graikijos, Liuksemburgo, Maltos, Portugalijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Ispanijos kartu kreipėsi į Europos Komisiją raginant parengti Europos Sąjungos strategiją dėl šilumos ir vėsumos ūkio dekarbonizacijos i...
nuotrauka
2024-05-14 09:40
Gegužės 15–17 d. Vilniaus LITEXPO parodų centras taps vieta, kur bus galima susipažinti su pažangiausiomis technologijomis ir inovacijomis, skirtomis pramonei, verslui bei vartotojams. Čia vyks ir nemažai specializuotų renginių. Viename jų – konferencijoje „Ateities energetika Baltijos šalyse 2024“...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos