2024 vasario 25 d. sekmadienis, 14:45
Reklama  |  facebook

VARTOLITA dalyvavo įgyvendinat unikalų projektą: buvusio pašto pastato konversiją į universiteto rūmus

2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.


Minimos įmonės
Vartolita, UAB
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas,
Lords LB Asset Management,
HML projects, UAB
Rekonstruotame Vilniaus centrinio pašto pastate, kurio savininkai yra investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondas, kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas. 5,4 tūkst. kv. m ploto pastatas sostinės Gedimino prospekte yra dviejų epochų (19–20 a.) kūrinys, saugomas kaip architektūrinis paveldas. Todėl rekonstruojant unikalų statinį buvo suformuluota svarbiausia užduotis: užtikrinti erdvių funkcionalumą, tvarumą ir išsaugoti architektūrinį palikimą.

Tinklų įvadų ieškojo termovizoriais

Rekonstrukcijos metu buvo susitelkta į pastato tvarumą, tad vietoj F energijos naudingumo klasės pavyko pasiekti B klasę. Viena iš svarbiausių ir sudėtingiausių rekonstrukcijos dalių buvo inžinerinės pastato sistemos – vandentiekis, nuotekos, šildymas, oro kondicionavimas, vėdinimas (ŠVOK), priešgaisrinė bei dūmų šalinimo sistemos, procesų valdymas ir automatizavimas, – kurias sumontavo Vartolita– įmonė iš Klaipėdos.

VARTOLITAPirmiausia įmonė ėmėsi ardymo darbų, kurie parodė, kad tai, kas užfiksuota brėžiniuose, nebūtinai bus ir realybėje. Vienas tokių atvejų – tinklų įvadai, kurie, kaip parodyta dokumentuose, turėjo būti palikti Gedimino prospekte. Tačiau po prospekto rekonstrukcijos brėžiniuose pažymėtų įvadų nebeliko.

„Mums teko pasitelkti termovizorius, kad galėtume aptikti tinklų įvadus, nes kasinėti Gedimino prospektą – sunkiai įmanomas dalykas, – pasakoja UAB „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas Rokas Požerskas, vadovavęs projektui. – Ardymo darbai taip pat reikalavo didelės atidos, nes visus procesus reglamentavo specialiosios sąlygos, taikomos paveldo objektams. Tai buvo nemažai laiko atimantys ir problemų keliantys darbai. Tačiau kur kas didesni iššūkiai laukė ateityje.“

Metus trukęs projektavimas labiau priminė meną

Buvusiojo pašto vidaus inžinerinių tinklų projektavimo darbus R.Požerskas apibūdina kaip itin sudėtingus – „tai buvo ne projektavimas, o menas“.

VARTOLITA

Projektuojant inžinerines sistemas, paprastai naudingas ir spartinantis darbus įrankis yra BIM, tačiau šiuo atveju BIM teko atsisakyti. Inžinerinių sistemų projektuotojai turėjo taikytis prie esamos situacijos: esamų angų, šachtų, saugoti grindų ir lubų dangas.

„Užduotis buvo sumontuoti modernias inžinerines sistemas jau esančiose angose. O kaip tai padaryti, kai anga yra, pvz., 1 x 300 m, o naujos kartos sistemai reikia 2 x 500 m? Angos didinti negalima, tad reikia ieškoti kitos angos, ieškoti kitokio sprendimo, kad kompensuotum trūkstamus dydžius. Todėl metus trukęs vidaus inžinerinių sistemų projektavimas tapo tikru menu“, – dalijasi R.Požerskas.

Prisireikė išskirtinių inžinerinių sprendimų

Pirmajame pastato aukšte, sekant žaliuoju kursu, buvo įrengtas grindinis šildymas, kuris yra žemos temperatūros ir labai taupus energijos vartojimo požiūriu šildymo šaltinis. Tokio didelio ploto architektūros paveldo pastate ši technologija buvo taikoma pirmą kartą. Viena iš problemų, su kuria susidūrė montuotojai, buvo šildymo kontūro kolektoriai, kurie valdo sistemą. Tokių įrenginių sename pastate nebuvo, todėl reikėjo ieškoti būdų, kaip juos įrengti taip, kad būtų nepastebimi, kokias apdailos medžiagas naudoti, kad būtų tvarios, derėtų su sistema ir atitiktų sąlygas, keliamas paveldo pastatui. Todėl kiekvienas naujas įrenginys, kiekviena detalė buvo skrupulingai derinama su architektais.

VARTOLITA

Išskirtinių inžinerinių sprendinių pareikalavo ir priešgaisrinės sistemos įrengimas. Kadangi esamas vandentiekio įvadas neužtikrino reikalingo numatytam žmonių srautui vandens kiekio, teko suprojektuoti ir įgyvendinti papildomus sprendimus. Toks sudėtingas priešgaisrinės sistemos projektavimas ir įrengimas įmonei buvo nauja patirtis.

Buvusiajame centriniame Vilniaus pašte sumontuota šiuolaikinė moderni pastato valdymo sistema (BMS), kuri padeda sumažinti energijos sunaudojimą, leidžia užtikrinti didesnį patalpų komfortą: temperatūrą, oro kokybę, apšvietimą ir kt. parametrus. BMS leidžia lanksčiai ir ekologiškai eksploatuoti ne tik šiuolaikinius, bet ir paveldo pastatus. Diegiant modernią inžinerinių tinklų sistemą, „Vartolita“ bendradarbiavo su vietos ir užsienio gamintojais, kai kurios sistemos buvo sukurtos arba adaptuotos specialiai šiam projektui.

„Šio paveldo pastato pritaikymas moderniai rinkai užėmė 2–3 kartus daugiau laiko, negu jo reikėtų inžinerines sistemas projektuojant ir montuojant naujos statybos objekte“, – darbo ir laiko sąnaudas skaičiuoja R.Požerskas.

Projekto valdymas – projektas projekte

Pastatas, kuriame kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, yra pačioje sostinės širdyje, Gedimino prospekte. Šalia – LR Vyriausybės pastatas, ambasados, Gedimino pilis, Katedra, Valdovų rūmai. Tai lėmė sudėtingą logistiką: sunkią įrangą teko perkelti pagalbinėmis priemonėmis, nes sunkusis transportas negalėjo privažiuoti, neįmanoma buvo naudoti krano, o sandėliavimą ir darbus teko derinti su kitais objekte dirbančiais rangovais, laikantis reikalavimo vengti vizualinės taršos.

VARTOLITA

„Praktiškai visi darbai buvo derinami komandoje: su architektais, pastato savininkais, nuomotoju, rangovais. Mes visi turėjome savo sričių planus, grafikus, kuriuos reikėjo derinti su kitų rangovų grafikais. Tai didino laiko ir lėšų sąnaudas“, – pasakoja projektą valdęs „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas, kuris taip pat yra ir įmonės bendraturtis, R.Požerskas. Projektą valdant dalyvavo ir UAB „HML projects“ direktorius Marius Lisovksis.

Inžinerinių sistemų ir pastatų priežiūros įmonė „Vartolita“ paprastai dirba naujos statybos objektuose, tačiau pastaraisiais metais įgyvendina projektus paveldo objektuose, kurių sudėtingiausias buvo ISM universitetui pritaikytas buvęs Vilniaus centrinio pašto pastatas.

ISM universiteto reikmėms pastatą pritaikė architektai Aurimas Sasnauskas, Radvilė Samackaitė, Sla Malenko ir tvarkybos darbų bei architektūrinės dalies projekto vadovė Diana Sabaliauskienė.vartolita

„Šis pastatas pradeda naują gyvavimo etapą ir mes sieksime, kad jame vyktų ne tik ISM bendruomenės gyvenimas, bet kad jis kurtų vertę ir miestiečiams bei pačiam Vilniui“, – pažymi ISM universiteto pranešime cituojamas rektorius dr. Dalius Misiūnas.  

VARTOLITA / ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.

Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-10-30 11:36
Išmaniųjų namų sistemos daugeliui jau nėra naujiena. Jos vis dažniau yra diegiamos ne tik gyvenamuosiuose būstuose, bet ir biuruose, viešbučiuose ar kituose dideliuose pastatuose. Jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius" kartu su įmone „SoulWood LT" nusprendė, jog protingo namo sist...
nuotrauka
2023-10-30 07:10
Viena didžiausių energetikos bendrovių Baltijos šalyse „Enefit“ pasirašė sutartį su prekybos tinklu „Norfa“ dėl viešojo įkrovimo stotelių įrengimo. 107 skirtingose prekybos tinklo stovėjimo aikštelėse visoje Lietuvoje iš viso bus įrengta mažiausiai naujų 250 įkroviklių, kuriuose vienu metu bus galim...
nuotrauka
2023-10-19 11:37
Namuose turime daug įvairių prietaisų, kuriuos tenka nuolat įkrauti – nuo telefonų, akumuliatorinių žoliapjovių, robotų iki automobilių. Milijonai žmonių įvairius prietaisus palieka įkrauti nakčiai ar net išėję iš namų. Energijos specialistas atskleidžia, kokius saugaus prietaisų įkrovimo aspektus t...
nuotrauka
2023-10-18 11:30
Vilniaus miesto savivaldybė dar šiais metais planuoja daugiau nei 20 švietimo, sporto, kultūros įstaigų, sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų įstaigų aprūpinti nutolusiomis saulės elektrinėmis. Žaliąją energija apsirūpins ir pati Savivaldybė, Vilniaus Rotušė bei Energetikos ir technikos muzie...
nuotrauka
2023-10-12 11:29
Atvėsus orams šilumos tiekėjai vis dažniau sulaukia klientų klausimų apie šildymo sezono pradžią. Šilumos poreikis – individualus, todėl gyventojams, kurių namuose pernelyg šalta, rekomenduojama pasinaudoti galimybe ir šildymo sezoną pradėti anksčiau.
nuotrauka
2023-10-10 16:40
Mikroklimato reguliavimas šiuolaikiniuose būstuose vis sparčiau automatizuojamas. Automatinis šildymo valdymas bei kitų optimalių mikroklimato rodiklių palaikymas galimas pasirinkus išmaniuosius namų sprendimus, kurie suteikia komforto, taupo laiką bei leidžia sumažinti sunaudojamos energijos kiekį.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos