2024 rugsėjo 20 d. penktadienis, 10:56
Reklama  |  facebook

VARTOLITA dalyvavo įgyvendinat unikalų projektą: buvusio pašto pastato konversiją į universiteto rūmus

2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.


Minimos įmonės
Vartolita, UAB
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas,
Lords LB Asset Management,
HML projects, UAB
Rekonstruotame Vilniaus centrinio pašto pastate, kurio savininkai yra investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondas, kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas. 5,4 tūkst. kv. m ploto pastatas sostinės Gedimino prospekte yra dviejų epochų (19–20 a.) kūrinys, saugomas kaip architektūrinis paveldas. Todėl rekonstruojant unikalų statinį buvo suformuluota svarbiausia užduotis: užtikrinti erdvių funkcionalumą, tvarumą ir išsaugoti architektūrinį palikimą.

Tinklų įvadų ieškojo termovizoriais

Rekonstrukcijos metu buvo susitelkta į pastato tvarumą, tad vietoj F energijos naudingumo klasės pavyko pasiekti B klasę. Viena iš svarbiausių ir sudėtingiausių rekonstrukcijos dalių buvo inžinerinės pastato sistemos – vandentiekis, nuotekos, šildymas, oro kondicionavimas, vėdinimas (ŠVOK), priešgaisrinė bei dūmų šalinimo sistemos, procesų valdymas ir automatizavimas, – kurias sumontavo Vartolita– įmonė iš Klaipėdos.

VARTOLITAPirmiausia įmonė ėmėsi ardymo darbų, kurie parodė, kad tai, kas užfiksuota brėžiniuose, nebūtinai bus ir realybėje. Vienas tokių atvejų – tinklų įvadai, kurie, kaip parodyta dokumentuose, turėjo būti palikti Gedimino prospekte. Tačiau po prospekto rekonstrukcijos brėžiniuose pažymėtų įvadų nebeliko.

„Mums teko pasitelkti termovizorius, kad galėtume aptikti tinklų įvadus, nes kasinėti Gedimino prospektą – sunkiai įmanomas dalykas, – pasakoja UAB „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas Rokas Požerskas, vadovavęs projektui. – Ardymo darbai taip pat reikalavo didelės atidos, nes visus procesus reglamentavo specialiosios sąlygos, taikomos paveldo objektams. Tai buvo nemažai laiko atimantys ir problemų keliantys darbai. Tačiau kur kas didesni iššūkiai laukė ateityje.“

Metus trukęs projektavimas labiau priminė meną

Buvusiojo pašto vidaus inžinerinių tinklų projektavimo darbus R.Požerskas apibūdina kaip itin sudėtingus – „tai buvo ne projektavimas, o menas“.

VARTOLITA

Projektuojant inžinerines sistemas, paprastai naudingas ir spartinantis darbus įrankis yra BIM, tačiau šiuo atveju BIM teko atsisakyti. Inžinerinių sistemų projektuotojai turėjo taikytis prie esamos situacijos: esamų angų, šachtų, saugoti grindų ir lubų dangas.

„Užduotis buvo sumontuoti modernias inžinerines sistemas jau esančiose angose. O kaip tai padaryti, kai anga yra, pvz., 1 x 300 m, o naujos kartos sistemai reikia 2 x 500 m? Angos didinti negalima, tad reikia ieškoti kitos angos, ieškoti kitokio sprendimo, kad kompensuotum trūkstamus dydžius. Todėl metus trukęs vidaus inžinerinių sistemų projektavimas tapo tikru menu“, – dalijasi R.Požerskas.

Prisireikė išskirtinių inžinerinių sprendimų

Pirmajame pastato aukšte, sekant žaliuoju kursu, buvo įrengtas grindinis šildymas, kuris yra žemos temperatūros ir labai taupus energijos vartojimo požiūriu šildymo šaltinis. Tokio didelio ploto architektūros paveldo pastate ši technologija buvo taikoma pirmą kartą. Viena iš problemų, su kuria susidūrė montuotojai, buvo šildymo kontūro kolektoriai, kurie valdo sistemą. Tokių įrenginių sename pastate nebuvo, todėl reikėjo ieškoti būdų, kaip juos įrengti taip, kad būtų nepastebimi, kokias apdailos medžiagas naudoti, kad būtų tvarios, derėtų su sistema ir atitiktų sąlygas, keliamas paveldo pastatui. Todėl kiekvienas naujas įrenginys, kiekviena detalė buvo skrupulingai derinama su architektais.

VARTOLITA

Išskirtinių inžinerinių sprendinių pareikalavo ir priešgaisrinės sistemos įrengimas. Kadangi esamas vandentiekio įvadas neužtikrino reikalingo numatytam žmonių srautui vandens kiekio, teko suprojektuoti ir įgyvendinti papildomus sprendimus. Toks sudėtingas priešgaisrinės sistemos projektavimas ir įrengimas įmonei buvo nauja patirtis.

Buvusiajame centriniame Vilniaus pašte sumontuota šiuolaikinė moderni pastato valdymo sistema (BMS), kuri padeda sumažinti energijos sunaudojimą, leidžia užtikrinti didesnį patalpų komfortą: temperatūrą, oro kokybę, apšvietimą ir kt. parametrus. BMS leidžia lanksčiai ir ekologiškai eksploatuoti ne tik šiuolaikinius, bet ir paveldo pastatus. Diegiant modernią inžinerinių tinklų sistemą, „Vartolita“ bendradarbiavo su vietos ir užsienio gamintojais, kai kurios sistemos buvo sukurtos arba adaptuotos specialiai šiam projektui.

„Šio paveldo pastato pritaikymas moderniai rinkai užėmė 2–3 kartus daugiau laiko, negu jo reikėtų inžinerines sistemas projektuojant ir montuojant naujos statybos objekte“, – darbo ir laiko sąnaudas skaičiuoja R.Požerskas.

Projekto valdymas – projektas projekte

Pastatas, kuriame kuriasi ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, yra pačioje sostinės širdyje, Gedimino prospekte. Šalia – LR Vyriausybės pastatas, ambasados, Gedimino pilis, Katedra, Valdovų rūmai. Tai lėmė sudėtingą logistiką: sunkią įrangą teko perkelti pagalbinėmis priemonėmis, nes sunkusis transportas negalėjo privažiuoti, neįmanoma buvo naudoti krano, o sandėliavimą ir darbus teko derinti su kitais objekte dirbančiais rangovais, laikantis reikalavimo vengti vizualinės taršos.

VARTOLITA

„Praktiškai visi darbai buvo derinami komandoje: su architektais, pastato savininkais, nuomotoju, rangovais. Mes visi turėjome savo sričių planus, grafikus, kuriuos reikėjo derinti su kitų rangovų grafikais. Tai didino laiko ir lėšų sąnaudas“, – pasakoja projektą valdęs „Vartolita“ direktoriaus pavaduotojas, kuris taip pat yra ir įmonės bendraturtis, R.Požerskas. Projektą valdant dalyvavo ir UAB „HML projects“ direktorius Marius Lisovksis.

Inžinerinių sistemų ir pastatų priežiūros įmonė „Vartolita“ paprastai dirba naujos statybos objektuose, tačiau pastaraisiais metais įgyvendina projektus paveldo objektuose, kurių sudėtingiausias buvo ISM universitetui pritaikytas buvęs Vilniaus centrinio pašto pastatas.

ISM universiteto reikmėms pastatą pritaikė architektai Aurimas Sasnauskas, Radvilė Samackaitė, Sla Malenko ir tvarkybos darbų bei architektūrinės dalies projekto vadovė Diana Sabaliauskienė.vartolita

„Šis pastatas pradeda naują gyvavimo etapą ir mes sieksime, kad jame vyktų ne tik ISM bendruomenės gyvenimas, bet kad jis kurtų vertę ir miestiečiams bei pačiam Vilniui“, – pažymi ISM universiteto pranešime cituojamas rektorius dr. Dalius Misiūnas.  

VARTOLITA / ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto / Norbert Tukaj nuotr.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-09-12 14:29
Šaltasis sezonas daugeliui asocijuojasi su finansiškai intensyvesniu laikotarpiu: padidėja šildymo sąnaudos, elektros energijos suvartojimas. Rugsėjo pradžioje vykusioje tarptautinėje parodoje „IFA 2024“, didžiausi pasaulio technologijų lyderiai pristatė naujausias inovacijas. Viena jų – technologij...
nuotrauka
2024-09-12 09:32
Geras vėdinimas vonios kambaryje yra būtinas norint palaikyti optimalią temperatūrą, oro kokybę ir apsaugoti nuo pelėsio susidarymo. Naudojant pažangius JUNG sprendimus, ventiliacija vonioje ir klimatas yra valdomi automatiškai, tad nebereikia kaskart prisiminti rankiniu būdu įjungti ventiliatorių a...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-09-04 07:45
Kauno oro uoste šiemet buvo sumontuoti įmonės TECHNOGAJA naujos kartos vėdinimo sistemų filtrai. Tai daugiau nei 50 oro filtrų, įrengtų keleivių terminale, oro uosto administracinėse patalpose ir gaisrinės tarnybos patalpose. Kauno oro uosto specialistai teigia, kad pirmieji eksploatavimo mėnesiai j...
nuotrauka
2024-09-03 16:17
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui Vilniaus miesto gyventojai jau gali kreiptis dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavimo. Kreipiantis nuo rugsėjo 1 d. iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija yra skiriama visam šildymo sezonui. Norint gauti kompensacijas 2024-2025 metų šildymo sezonui, prašymą...
nuotrauka
2024-09-02 09:46
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šį kartą Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatytas didžiausias finansavimas iki šiol – net 2...
nuotrauka
2024-08-28 10:41
Kai dienos darosi trumpesnės, o darbų vis daugėja po vasaros atostogų, kokybiškas poilsis tampa kaip niekada svarbus. Mūsų miegui įtakos turi įvairūs namų aplinkos veiksniai, kuriuos gerai supratus ir išmokus jais manipuliuoti, galima susigrąžinti kokybišką, gerą miegą. Tam ypač praverčia išmaniųjų ...
nuotrauka
2024-08-19 09:00
Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Taip pat šioje priemonėje nepasiturintiems gyventojams numatyta maksimali kompensacijos suma – 100 proc. iš...
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-06 09:34
Šaldomos lubos – tai inovatyvus būdas kontroliuoti patalpų temperatūrą. Tokia sistema susideda iš šilumos siurblio ir specialių plokščių, kuriose išvedžioti ploni vamzdeliai aušinimo skysčiui cirkuliuoti. Tokios plokštės gali būti montuojamos ne tik lubose, bet ir sienose ar grindyse. Plokštės gali ...
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-10 09:42
Ar žinojote, kad UAB „Traidenis“ yra ne tik nuotekų valymo sektoriaus ekspertė? Įmonė pagal individualių talpų užsakymų gamybą lyderiauja visoje Europoje. „Traidenis“ kuria gaminius pagal konkrečius klientų reikalavimus, garantuodamas produkto unikalumą ir aukščiausią kokybę.
nuotrauka
2024-07-04 09:20
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo liepos 4 d. kviečia įmones, turinčias jau veikiančią elektrinę ar dar tik ketinančias jas vystyti, teikti paraiškas paramai gauti, įsirengiant kaupimo įrenginius. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti 48 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-06-28 14:11
Išlaikyti vėsą namuose pačiame vasaros įkarštyje gali būti tikras iššūkis. Čia gali padėti išmanesnių namų sistema JUNG HOME. Vienas iš šios sistemos produktų yra specialus valdiklis, kuris gali automatiškai kontroliuoti ne tik žaliuzes, bet ir užuolaidas, roletus nuo saulės bei markizes. Tai inovat...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos