2022 liepos 3 d. sekmadienis, 9:32
Reklama  |  facebook

Žaibiškai kylant energijos kainoms verta sumažinti jos poreikį

2022-05-26 09:11
Pastaruoju metu smarkiai išaugo elektros ir šildymo kainos, privertusios susimąstyti, kaip sumažinti namų ūkių išlaidas. Vienas iš sprendimų – tvari statyba šiltinant namus. Tvarūs namai sietini su sumažėjusiais eksploataciniais kaštais dėl mažesnio energijos suvartojimo ir priežiūros, aukštesniu gyvenimo komfortu ir pasitenkinimu, lėtesniu turto nuvertėjimu, mažesne priklausomybe nuo energijos kainų pokyčių.
nuotrauka
ROCKWOOL nuotr.


Minimos įmonės
ROCKWOOL, UAB
VERT (Valstybinė energetikos reguliavimo taryba),
Energijos kainos kyla žaibiškai

Didmeninės elektros energijos prekybos sistemos „Nord Pool“ elektros biržos Lietuvos kainų zonoje kaina pastaraisiais metais išaugo daugiau nei trigubai. Šiemet, lyginant su praėjusiais metais, kainos augimas sudaro 17,3 proc., arba papildomus 3,68 euro per mėnesį. Kilo ir šilumos kainos – Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, šiemet šildymo sezono metu galutinė vidutinė šilumos kaina vartotojams visoje Lietuvoje didėjo apie 30 proc. ir siekia apie 5,3 cento už kWh (be PVM). Pagrindinę įtaką šilumos kainų augimui turi didėjančios dujų ir biokuro kainos, kurias diktuoja pasaulinės energijos išteklių rinkos. Šilumos įmonių mokama gamtinių dujų kaina (įskaitant infrastruktūros mokesčius) per metus padidėjo beveik 1,8 karto.

Remdamasi šiuo metu biržoje sudaromų žaliavos įsigijimo sandorių kainomis, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba prognozuoja, kad šilumos įmonių naudojamų gamtinių dujų kaina (įskaitant infrastruktūros mokesčius) ir toliau didės. Jos duomenimis, per metus gamtinių dujų žaliava pabrango 7,5 karto (lyginant 2020-2021 m. birželio mėn. kainas). Šiuo metu rinkoje sudaromos sutartys už dar aukštesnę apie 35 – 40 Eur/MWh kainą.

Labiausiai dėl tokių kainų šuolių nukenčia lengviausiai pažeidžiamos socialinės grupės: priemiesčiuose ir kaimuose gyvenančios šeimos, vieniši ir vyresni nuosavų namų savininkai. Problema sietina ne tik su didelėmis energijos kainomis ir mažomis namų ūkio pajamomis, bet ir su mažu pastatų energiniu efektyvumu.

Europos Sąjungos (ES) institucijų ir Lietuvos Vyriausybės sprendimai

Siekdama padėti gyventojams, Lietuvos Vyriausybė leido namų ūkiams paskirstyti apmokėjimą už energiją per ištisus metus, paliekant ne didesnę nei praėjusių metų energijos išlaidų momentinę sąskaitą, tačiau situacija po pandemijos reikalauja ne tik momentinių ir vienkartinių sprendimų, bet ir ilgalaikių strategijų. Pasak specialistų, pagrindinį vaidmenį čia galėtų atlikti tvari statyba. Tokia statyba yra patraukli alternatyva ne tik finansinio pelno siekiantiems investuotojams, bet ir žmonėms, kurie namą mažiau traktuoja kaip investiciją, o labiau kaip saugų prieglobstį, ramybę ir stabilumą garantuojančią vietą.

Europos Komisijos (EK) komunikate „Europos žaliasis kursas“ rašoma, jog norint pasiekti 2030 ir 2050 m. klimato kaitos tikslus, labai svarbu toliau mažinti energetikos sistemos priklausomybę nuo iškastinio kuro. Statant, naudojant ir renovuojant pastatus reikia sunaudoti daug energijos ir mineralinių išteklių (pvz., smėlio, žvyro, cemento). Pastatams taip pat tenka apie 40 proc. visos suvartotos energijos. Šiuo metu metinė pastatų ūkio renovacijos norma ES valstybėse narėse svyruoja nuo 0,4 iki 1,2 proc. (ES šalyse atnaujinama 0,4 – 1,2 proc. esamų pastatų). Norint pasiekti ES energijos vartojimo efektyvumo ir klimato kaitos tikslus, šis rodiklis per artimiausius metus turės būti bent padvigubintas.

Anot Tarptautinės Finansų Korporacijos (International Finance Corporation (IFC)), žalieji pastatai yra viena įdomiausių investavimo galimybių per ateinantį dešimtmetį. Iki 2030 m. jie turėtų pasiekti 24,7 trilijonų JAV dolerių bendrą pasaulinę vertę.

Daugiau vatos – mažiau anglies dvideginio

Tarptautinės energetikos agentūra (International Energy Agency (IEA)) teigia, kad statybų sektoriuje naudojamos technologijos gali sumažinti anglies dvideginio išmetimą, nes statybų sektoriaus tikslas sumažinti tiesioginę emisiją 50 procentų ir netiesioginę 60 procentų iki 2030 metų. Tai vienintelis būdas norint pasiekti nulinę emisiją iki 2050 metų.

Vienas iš šiame dokumente rekomenduojamų veiksmų yra naujų sprendimų, sistemų ir medžiagų, mažinančių anglies dvideginio išmetimą per visą pastato gyvavimo ciklą, įgyvendinimas. Pasak UAB ROCKWOOL techninio vadovo dr. Andriaus Buskos, į pastatą įmontuota šilumos izoliacija (akmens vata) per visą savo eksploatavimo laikotarpį sutaupo 100 kartų daugiau energijos nei buvo panaudota jos gamybos metu. Tinkamas šilumą izoliuojančių medžiagų pasirinkimas bei efektyvus energijos naudojimas gali užtikrinti energetinę ramybę sau ir geresnes gyvenimo sąlygas ateities kartoms. Namui šiltinti panaudoti efektyvūs sprendimai leidžia atsiriboti ne tik nuo šalčio, karščio ar triukšmo, bet ir nuo energetikos rinkos užgaidų.

Žurnale FORCE TECHNOLOGY rašoma, kad ROCKWOOL termoizoliacija yra vienas iš pagrindinių energijos tausotojų. Įprastas 250 mm ROCKWOOL stogų izoliacinis gaminys – pagamintas ir panaudotas Danijoje per 50 metų sutaupys 128 kartus daugiau pirminės energijos, nei buvo sunaudota jį gaminant, transportuojant ir perdirbant, o enegijos balansas jau tampa teigiamas po 5 mėnesių nuo panaudojimo pradžios. 
Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2022-07-01 15:11
Baltijos šalių prekybos ir pramogų centrų rinkos lyderė „Akropolis Group“ baigė rengti Vilniaus Vilkpėdės mikrorajone planuojamo daugiafunkcio kvartalo „Akropolis Vingis“ projektinius pasiūlymus. Planuojama, kad buvusioje pramoninėje teritorijoje iškils naujas miesto kvartalas su vidinėmis gatvėmis,...
nuotrauka
2022-07-01 09:00
Šalies įmonėms – paskata ieškoti naujų rinkų ar pakeisti rizikingąsias. Planuojamų eksportuoti produktų sertifikavimui pagal Europos Sąjungos investicijų priemonę „Expo sertifikatas LT“ 19 įmonių skirtas 804 tūkst. eurų finansavimas.
nuotrauka
2022-07-01 08:40
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), investuos 1,5 mln. Eur į pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių nuomos sprendimus teikiančią įmonę „Workland“.
nuotrauka
2022-06-30 10:09
Vieno didžiausių prekybos tinklų Lietuvoje „Iki“ administracijos darbuotojai netrukus persikels į naująjį biurą Vilniuje, Pilaitės prospekte. Statybų ir įrengimo darbai jau eina į pabaigą, o dirbti naujajame biure planuojama nuo rugsėjo pradžios.
nuotrauka
2022-06-29 10:01
Didėjant verslo centrų pasiūlai jų projektuotojai ir vystytojai ieško vis originalesnių ir nuomininkams patrauklesnių architektūrinių sprendimų. Tuo pačiu šiuolaikiniams verslo centrams vis daugiau įtakos turi augantis supratimas apie aplinkos įtaką darbuotojų savijautai ir gerovei. Vienas iš šias t...
nuotrauka
2022-06-23 11:09
Remiantis Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau – APVA) duomenimis, šiuo metu šalyje vykdoma daugiau kaip 600 daugiabučių atnaujinimo projektų, kuriuos įgyvendina arti 150 statybų sektoriaus bendrovių.
nuotrauka
2022-06-22 14:19
Šįryt, birželio 22 d., Gedimino kalno šiaurės rytiniame šlaite po visą parą trukusio itin intensyvaus lietaus užfiksuota nuošliauža. Įvykusi paviršinio grunto nuošliauža nekelia grėsmės kalno stabilumui, o avarijos likvidavimo darbai jau yra pradėti. Istorinis takas į Gedimino kalną nuo Vilnios upės...
nuotrauka
2022-06-22 06:42
Šimtmečio idėja virsta realybe – jau baigiamas rengti Nacionalinės koncertų salės – „Tautos namų" techninis projektas. Įvertinus ekspertams, maždaug lapkričio mėnesį, tikimasi gauti statybos leidimą. Dar šiemet bus pradėtas tvarkyti ir Tauro kalno parkas, o Liuteronų sode, prie kurio prisišlies „Tau...
nuotrauka
2022-06-21 11:22
„Civinity“ grupės valdybai nusprendus transformuoti klasikiniu modeliu veikiančią pastatų priežiūros grupę į technologijų įmonę, pristatomi pirmieji darbai – įkurta nekilnojamojo turto technologijų įmonė „Smart Technologies“, kuriai vadovauti ėmėsi skaitmeninės rinkodaros ir finansinių technologijų ...
nuotrauka
2022-06-21 10:39
Šiaurės Europos investicinis fondas (ŠEIF) dviem etapais išplatino 7 mln. eurų vertės obligacijas. Pritrauktos lėšos skirtos fondo kartu su NT bendrove „Omberg group“ sostinės Viršuliškėse plėtojamo projekto „Skylum“ statyboms.
nuotrauka
2022-06-17 11:50
„Luminor“ bankas fondui „Lords LB Special Fund I Subfund B“ suteikė 35,4 mln. eurų finansavimą A klasės „Lvivo“ verslo centro Vilniuje projektui.
nuotrauka
2022-06-17 09:41
Pirmajame „Eika“ verslo centre CBD (ang. Central Business District) teritorijoje, Konstitucijos pr., 2023 m. III ketv. įsikurs neobankas „PayRay Bank“ bei oro transporto sektoriuje veikianti įmonė. Šiuo metu intensyviai deramasi dėl daugiau nei pusės verslo centre nuomojamo biurų ploto.
nuotrauka
2022-06-16 11:23
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ imasi modernaus administracinės paskirties pastato Vilniaus Žirmūnų mikrorajone statybų. Sporto gatvėje iškilsiantį beveik 5,5 tūkst. kv. m ploto biurų projektą vysto nekilnojamojo turto investicinių projektų bendrovė „Sporto 18“. „YIT Lietuva“...
nuotrauka
2022-06-15 16:33
Antstolis privalės perskaičiuoti įmonei Panevėžio statybos trestas (PST) priskaičiuotas palūkanas už Konkurencijos tarybos baudą, nes palūkanos, teismo nuomone, buvo skaičiuojamos per ilgai.
nuotrauka
2022-06-13 12:01
Vilniaus Senamiestyje, Paupyje, baigtos 5.600 kv. m. verslo centro „Paupio Darboteka“ statybos. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ į projektą investavo 12 mln. eurų ir rinkai pasiūlė visiškai įrengtus biurus.
nuotrauka
2022-06-13 07:29
Lietuvoje ir pasaulyje vis sparčiau populiarėjantys žmogui ir aplinkai draugiški produktai apima įvairias sritis, ne išimtis ir statybos sektorius. Žaliojo kurso vystymo srityje Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) aktyviai plėtoja mokslo ir verslo bendradarbiavimą.
nuotrauka
2022-06-13 07:04
Kompleksinio statybų konsultavimo bendrovės „Be Live“, veikiančios juridiniu pavadinimu UAB „Baltic Engineers“, metinė apyvarta pernai siekė 2,78 mln. eurų. Palyginti su 2020-aisiais metais, ji augo 44 proc. Įmonės grynasis pelnas šiemet sudarė 150 tūkst. eurų.
nuotrauka
2022-06-10 08:36
Žaliakalnio sporto ir laisvalaikio komplekse vienus darbus veja kiti. Kol skaičiuojamos paskutinės savaitės iki oficialaus Dariaus ir Girėno stadiono bei Sporto halės atgimimo, šalia dirbanti sunkioji technika jau kloja pamatus uždaro Lengvojo atletikos maniežo statyboms. Čia prasideda didelio kruop...
nuotrauka
2022-06-09 13:42
Sostinės Lazdynų daugiafunkciame komplekse pirmą kartą vandeniu užpildytas olimpinis baseinas. Atskiras baseino dalis užpildant vandeniu, šiuo metu išbandomas baseino sandarumas.
nuotrauka
2022-06-09 13:26
Bankas „Bigbank“ finansavo vieną didžiausių Lietuvoje bendro gyvenimo (angl. co-living) projektų „Chapters”, įsikūrusį Vilniuje. Jį išplėtojo nekilnojamojo turto projektų vystytojas „Baltic Asset Management“, kuriam bankas suteikė 12 mln. eurų finansavimą.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas