2023 birželio 4 d. sekmadienis, 14:50
Reklama  |  facebook

Žaibiškai kylant energijos kainoms verta sumažinti jos poreikį

2022-05-26 09:11
Pastaruoju metu smarkiai išaugo elektros ir šildymo kainos, privertusios susimąstyti, kaip sumažinti namų ūkių išlaidas. Vienas iš sprendimų – tvari statyba šiltinant namus. Tvarūs namai sietini su sumažėjusiais eksploataciniais kaštais dėl mažesnio energijos suvartojimo ir priežiūros, aukštesniu gyvenimo komfortu ir pasitenkinimu, lėtesniu turto nuvertėjimu, mažesne priklausomybe nuo energijos kainų pokyčių.
nuotrauka
ROCKWOOL nuotr.


Minimos įmonės
ROCKWOOL, UAB
VERT (Valstybinė energetikos reguliavimo taryba),
Energijos kainos kyla žaibiškai

Didmeninės elektros energijos prekybos sistemos „Nord Pool“ elektros biržos Lietuvos kainų zonoje kaina pastaraisiais metais išaugo daugiau nei trigubai. Šiemet, lyginant su praėjusiais metais, kainos augimas sudaro 17,3 proc., arba papildomus 3,68 euro per mėnesį. Kilo ir šilumos kainos – Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, šiemet šildymo sezono metu galutinė vidutinė šilumos kaina vartotojams visoje Lietuvoje didėjo apie 30 proc. ir siekia apie 5,3 cento už kWh (be PVM). Pagrindinę įtaką šilumos kainų augimui turi didėjančios dujų ir biokuro kainos, kurias diktuoja pasaulinės energijos išteklių rinkos. Šilumos įmonių mokama gamtinių dujų kaina (įskaitant infrastruktūros mokesčius) per metus padidėjo beveik 1,8 karto.

Remdamasi šiuo metu biržoje sudaromų žaliavos įsigijimo sandorių kainomis, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba prognozuoja, kad šilumos įmonių naudojamų gamtinių dujų kaina (įskaitant infrastruktūros mokesčius) ir toliau didės. Jos duomenimis, per metus gamtinių dujų žaliava pabrango 7,5 karto (lyginant 2020-2021 m. birželio mėn. kainas). Šiuo metu rinkoje sudaromos sutartys už dar aukštesnę apie 35 – 40 Eur/MWh kainą.

Labiausiai dėl tokių kainų šuolių nukenčia lengviausiai pažeidžiamos socialinės grupės: priemiesčiuose ir kaimuose gyvenančios šeimos, vieniši ir vyresni nuosavų namų savininkai. Problema sietina ne tik su didelėmis energijos kainomis ir mažomis namų ūkio pajamomis, bet ir su mažu pastatų energiniu efektyvumu.

Europos Sąjungos (ES) institucijų ir Lietuvos Vyriausybės sprendimai

Siekdama padėti gyventojams, Lietuvos Vyriausybė leido namų ūkiams paskirstyti apmokėjimą už energiją per ištisus metus, paliekant ne didesnę nei praėjusių metų energijos išlaidų momentinę sąskaitą, tačiau situacija po pandemijos reikalauja ne tik momentinių ir vienkartinių sprendimų, bet ir ilgalaikių strategijų. Pasak specialistų, pagrindinį vaidmenį čia galėtų atlikti tvari statyba. Tokia statyba yra patraukli alternatyva ne tik finansinio pelno siekiantiems investuotojams, bet ir žmonėms, kurie namą mažiau traktuoja kaip investiciją, o labiau kaip saugų prieglobstį, ramybę ir stabilumą garantuojančią vietą.

Europos Komisijos (EK) komunikate „Europos žaliasis kursas“ rašoma, jog norint pasiekti 2030 ir 2050 m. klimato kaitos tikslus, labai svarbu toliau mažinti energetikos sistemos priklausomybę nuo iškastinio kuro. Statant, naudojant ir renovuojant pastatus reikia sunaudoti daug energijos ir mineralinių išteklių (pvz., smėlio, žvyro, cemento). Pastatams taip pat tenka apie 40 proc. visos suvartotos energijos. Šiuo metu metinė pastatų ūkio renovacijos norma ES valstybėse narėse svyruoja nuo 0,4 iki 1,2 proc. (ES šalyse atnaujinama 0,4 – 1,2 proc. esamų pastatų). Norint pasiekti ES energijos vartojimo efektyvumo ir klimato kaitos tikslus, šis rodiklis per artimiausius metus turės būti bent padvigubintas.

Anot Tarptautinės Finansų Korporacijos (International Finance Corporation (IFC)), žalieji pastatai yra viena įdomiausių investavimo galimybių per ateinantį dešimtmetį. Iki 2030 m. jie turėtų pasiekti 24,7 trilijonų JAV dolerių bendrą pasaulinę vertę.

Daugiau vatos – mažiau anglies dvideginio

Tarptautinės energetikos agentūra (International Energy Agency (IEA)) teigia, kad statybų sektoriuje naudojamos technologijos gali sumažinti anglies dvideginio išmetimą, nes statybų sektoriaus tikslas sumažinti tiesioginę emisiją 50 procentų ir netiesioginę 60 procentų iki 2030 metų. Tai vienintelis būdas norint pasiekti nulinę emisiją iki 2050 metų.

Vienas iš šiame dokumente rekomenduojamų veiksmų yra naujų sprendimų, sistemų ir medžiagų, mažinančių anglies dvideginio išmetimą per visą pastato gyvavimo ciklą, įgyvendinimas. Pasak UAB ROCKWOOL techninio vadovo dr. Andriaus Buskos, į pastatą įmontuota šilumos izoliacija (akmens vata) per visą savo eksploatavimo laikotarpį sutaupo 100 kartų daugiau energijos nei buvo panaudota jos gamybos metu. Tinkamas šilumą izoliuojančių medžiagų pasirinkimas bei efektyvus energijos naudojimas gali užtikrinti energetinę ramybę sau ir geresnes gyvenimo sąlygas ateities kartoms. Namui šiltinti panaudoti efektyvūs sprendimai leidžia atsiriboti ne tik nuo šalčio, karščio ar triukšmo, bet ir nuo energetikos rinkos užgaidų.

Žurnale FORCE TECHNOLOGY rašoma, kad ROCKWOOL termoizoliacija yra vienas iš pagrindinių energijos tausotojų. Įprastas 250 mm ROCKWOOL stogų izoliacinis gaminys – pagamintas ir panaudotas Danijoje per 50 metų sutaupys 128 kartus daugiau pirminės energijos, nei buvo sunaudota jį gaminant, transportuojant ir perdirbant, o enegijos balansas jau tampa teigiamas po 5 mėnesių nuo panaudojimo pradžios. 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-06-02 11:31
Sostinės gyventojai ir miesto svečiai jau gali išvysti beveik išbaigtą JAV architekto Danielio Libeskindo projektuoto, Konstitucijos prospekte kylančio verslo centro „Artery“ išorės vaizdą. Pastate vyksta užbaigiamieji, daugiau nei metus trukę, fasado stiklinimo darbai. Pasak projekto vystytojų, sta...
nuotrauka
2023-06-02 10:15
Bendrovė BAUMIT, į Lietuvą tiekianti fasadų sistemas, atidarė didžiausią Baltijos šalyse „BAUMIT Life“ fasadų centrą - bendradarbystės erdvę, kuri veikia naujose įmonės patalpose Vilniuje, Ukmergės g. 364.
nuotrauka
2023-06-01 14:50
Darželių laukiančioms jaunoms vilniečių šeimoms džiugi žinia – pasirašyta rangos sutartis dėl darželio augančiame Pilaitės rajone. Planuojama, kad mažieji darželį galės pradėti lankyti 2026-aisiais. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų: 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo ...
nuotrauka
2023-06-01 12:22
Nesandari stogo danga ir vandens nuvedimo sistema, savaiminiai augalai ant pastato, drėgmės pažeisti konstrukcijų elementai – tokios ir panašios problemos kamuoja daugelį vertingų istorinių Lietuvos pastatų. Šią situaciją gerai žino Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo prevencinės prieži...
nuotrauka
2023-05-31 09:49
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ rinkoje ketina pasiskolinti apie 60 proc., arba iki 67 mln. eurų, lėšų Vilniaus centrinėje dalyje statomam verslo centrui „Hero“, į kurį iš viso investuos 112 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 14:50
Nekilnojamo turto plėtros kompanija „Hanner“ gavo leidimą verslo centro „Business Stadium Central“ sostinės Rinktinės gatvėje statyboms. Darbus įmonė planuoja pradėti iš karto, investicijos sieks 60 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-23 14:49
Vilniaus daugiafunkcio komplekso Šeškinėje projektas keliasi į naują etapą – šiandien, gegužės 23 d., išduotas statybos leidimas Nacionaliniam stadionui ir jame įsikursiančiam sporto muziejui. Stadiono statybos darbai – kartu su visu Daugiafunkciniu kompleksu – turėtų būti baigti 2025 m. Projektą vy...
nuotrauka
2023-05-22 09:53
Estijos kapitalo bankas „Bigbank“ suteikė 9,8 mln. eurų finansavimą NT vystymo grupei „Lithome“, įgyvendinančiai aukštos klasės gyvenamąjį kompleksą Vilniaus Naujamiestyje – „Algirdo promenada“. Bendros investicijos į 119 butų ir 10 komercinių patalpų kompleksą sieks 14,5 mln. eurų, o komplekso dydi...
nuotrauka
2023-05-18 11:58
„Eika“ įmonių grupei priklausantis nutolęs saulės elektrinės parkas Klaipėdos rajone jau gamina elektros energiją. Nuo 2023 pavasario 5 megavatų bendros galios elektrinė aprūpina apie 85 proc. „Eika“ grupės dabartinio energijos poreikio.
nuotrauka
2023-05-18 08:04
Statybos pramonė ieško būdų, kaip pagaminti tokius gaminius, kurie pastatams padėtų kuo taupiau naudoti energiją ir būtų tvarūs – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką ir būtų perdirbami. Vienas tokių gaminių – BIOPORAS, kuris naudojamas kaip efektyvi termoizoliacinė medžiaga.
nuotrauka
2023-05-18 06:46
Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos pateiktam A. Goštauto gatvės administracinio kvartalo konversijos pirmojo etapo investiciniam projektui. Šis projektas apima pastato, esančio A. Goštauto g. 11, kapitalinį remontą. Skaičiuojama darbų vertė siekia 16,185 mln. eurų, darbus ketinama baigti 2025 m...
nuotrauka
2023-05-18 06:20
Fondas „East Capital Real Estate Fund IV“ susitarė dėl dviejų Vilniuje esančių 10 aukštų biurų pastatų – „Duetto A“ ir „Duetto B“, kurių bendras nuomai skirtas plotas sudaro 17 260 kv. m. Sandoris bus užbaigtas 2023 m. birželio pradžioje.
nuotrauka
2023-05-15 09:39
Lietuvos zoologijos sodo renovacija jau beveik pasiekė tikslą – įgyvendinta daugiau nei 80 proc. numatytų darbų. Pastatyti daugumos gyvūnų vidaus bei žiemojimo pastatai, lauko voljerai, baigtas rekonstruoti senasis žirafų, zebrų pastatas, pastatytas apžvalgos bokštas su liftu, pilnai įrengtas takas ...
nuotrauka
2023-05-15 09:36
Pilnai rekonstravęs vieną universiteto bendrabutį, Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja turimus gyvenamosios paskirties pastatus. Siekiant sukurti šiuolaikišką, studento poreikius atitinkančią gyvenamąją aplinką, šiuo metu ruošiami dar kelių KTU bendrabučių rekonstrukcijos pro...
nuotrauka
2023-05-10 13:57
Tradiciškai gegužės pradžioje Videniškių (Molėtų r.) Šv. Lauryno bažnyčioje ir vienuolyno muziejuje paminėta palaimintojo Mykolo Giedraičio diena. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pernai buvo atlikti koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai.
nuotrauka
2023-05-09 07:49
Pavasaris, kaip rodo ilgametė specialistų patirtis, yra geriausias metas apšiltinti sienas ir stogą. Itin svarbu, kad statybų ekspertams siūloma vis daugiau patikimų sprendimų, kurių vienas populiariausių – greičiausio stingimo putų klijai rinkoje „FOME FLEX 60 Seconds Fast Fix“.
nuotrauka
2023-05-08 09:18
„SBA Urban“ naujos koncepcijos verslo miestelio „Urban HUB“ pirmojo etapo statyboms partneriu pasirinko įmonę „YIT Lietuva“. Pasirašytos generalinės rangos sutarties vertė – 30 mln. eurų. Pirmojo etapo darbus numatoma baigti jau 2024 m. pradžioje.
nuotrauka
2023-05-05 11:35
Vilniaus oro uoste prasidėjęs darbų įkarštis vyksta ne tik naujojo terminalo statybų aikštelėje. Intensyviai planuojamas naujas oro uosto išplanavimas, naujos erdvės ir kiti pokyčiai. Pastačius naująjį terminalą ir sujungus jį su esamu, Vilniaus oro uoste keleiviai skrydžių lauks šiuolaikiškoje erdv...
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas