2021 vasario 28 d. sekmadienis, 15:43
Reklama  |  facebook

Buvusioje Kauno Aleksoto aviacijos gamyklos teritorijoje – naujas, unikalus miesto regeneracijos projektas

2020-12-04 15:02
Trys partneriai – KTU, Kauno miesto savivaldybė bei „Kaunas 2022“ inicijuoja projektą „T-Factor“, kurio metu bus regeneruota Kauno miesto dalis – 30 hektarų ploto Aleksoto inovacijų pramonės parkas (AIPP) ir čia esanti aviacijos gamyklos teritorija. Kaunas, kartu su Milanu, Londonu, Amsterdamu, Bilbao ir Lisabona tapo vienu iš šešių pilotinių miestų, kuriame bus pritaikyti nauji miesto regeneracijos metodai.
nuotrauka
Aleksotas. Kauno m. sav. nuotr.


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Iki 2024 metų truksiančio projekto tikslas, kaip skelbia KTU, – seną aviacijos gamyklą paversti patrauklia erdve moksliniams tyrimams ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklai. Šiuo projektu (bendra vertė siekia 8,6 mln. eurų, 7,99 mln. eurų – Europos Sąjungos lėšos), Europos Komisija siekia atkreipti dėmesį į naujus miesto regeneracijos metodus, kurių tikslas – išnaudoti transformacinį „laukiamojo laiko“ potencialą miestų regeneracijoje. 

Urbanizmas miestų regeneracijoje

Kaune vykdomas „T-Factor“ projektas ištirs ir pritaikys įrankių, gairių ir pilotinių veiklų rinkinį, kuriuo būtų galima išplėsti „laikinąsias erdves“ ir laikino urbanizmo naudojimą visuose ES miestuose. Per ateinančius ketverius metus, iki 2024 m., projekto partneriai nagrinės daugelį pažangių miesto regeneracijos pavyzdžių, kad geriau suprastų „laikinųjų veikų laukimo laiku“ erdvių vaidmenį.

Laikinosios veiklos laukimo laiku (angl. meanwhile uses) – visai neseniai pradėtas naudoti terminas, apibūdinantis įvairias funkcijas arba intervencijas, kurios sukuriamos aktualiu laiku nenaudojamoje vietoje (pastate ar lauke) tik tam tikram laikui. Tai vietos panauda, kuri ne tik išnaudoja tuščias erdves, laukiančias regeneracijos, bet ir skatina tos vietos atpažįstamumą visuomenėje dar prieš numatytoms intervencijoms pradedant regeneracijos procesą.

Bendradarbiavimo sprendimai neapibrėžtumo metu

Kauno technologijos universiteto (KTU) Dizaino centro vadovė ir „T-Factor“ projekto Kauno koalicijos koordinatorė, Rūta Valušytė pasakoja, kad miesto teritorijų regeneravimas ir paskirties konvertavimas reikalauja pastovaus dialogo su skirtingomis interesų grupėmis – vietos gyventojais ir verslu, potencialiais investuotojais, vietos mokslo ir inovacijų potencialu ir kultūros atstovais.

„Didėjant neapibrėžtumui ir spartėjant socio-ekonominiams pokyčiams, tai tampa vienu iš esminių miesto plėtros projektų sėkmės faktorių. Ilga šių projektų įgyvendinimo trukmė yra puiki galimybė išbandyti teritorijos plėtros viziją, atrasti novatoriškus jos įveiklinimo sprendimus, bei suformuoti naują reikšmę, kuria tiki vietinė bendruomenė ir investuotojai“, – cituojama R. Valušytė.

Pasak jos, pasaulinėje praktikoje teritorijos transformavimo ir plėtros vizijos dažnai išbandomos jose „apgyvendinant“ laikinas veiklas. Pavyzdžiui, apleistos pramoninės teritorijos konvertavimo į sporto paskirtį projekte rengiami laikini sporto renginiai, įkuriamas laikinas sporto maniežas, inkubuojamos naujo verslo iniciatyvos, rengiamos tematinės parodos ir pan. Tokiu būdu „projektuojamas“ naujas teritorijos identitetas tiek vietos gyventojų, tiek potencialių investuotojų akyse. Laikinos veiklos vėliau turi potencialą tapti ilgalaikėmis.

„T-Factor“ projekto tikslas – surinkti gerąsias „laikino panaudojimo“ praktikas ir jas pritaikyti pilotiniuose plėtros projektuose, tarp kurių – (AIPP). Projektą vienija tarptautinė žinių bendruomenė, kurios pagalba pilotiniuose projektuose bus siekiama įgyvendinti „laikino panaudojimo“ veiklas. Tikimės, jog šios veiklos padės Kauno AIPP tapti gyvybinga inovacijų teritorija mieste“, – sako KTU atstovė.

Transformuos seną aviacijos gamyklos teritoriją

Pasak Kauno miesto savivaldybės administracijos investicijų ir projektų skyriaus vedėjos Aistės Lukaševičiūtės, Kaunas imasi didžiulio iššūkio plėtoti inovacijų pramonės parką Kauno mieste ir paversti seną aviacijos gamyklos teritoriją patrauklia erdve MTEP veiklai. 

„Šiam projektui skirta teritorija yra išties unikali ir nedažnai gaunama galimybė išplėtoti 30 ha plotą miesto viduje. Mes naudojame šią galimybę su didele atsakomybe ir siekiame sukurti erdvę, kuri atitiktų atvykstančių įmonių, taip pat kitų įmonių ir piliečių poreikius", – cituojama A. Lukaševičiūtė.

Jos teigimu, tuo pačiu metu svarbu pažymėti, kad projektas užtruks ilgai, kol jis bus visiškai išvystytas, todėl bus siekiama rasti laikinus naudojimo būdus, kurie išlaikytų vietovę ryškesnę šio projekto įgyvendinimo laikotarpiu.

Jūratė Tutlytė, „Kaunas 2022“ „Dizainas laimei“ programos kuratorė, sako, kad miesto regeneravimas nėra tik miesto planavimas, bet ir bendruomenės kūrimas.

Pažengusieji projektai – kartu su pilotiniais

„T-Factor“ projekto konsorciumas vienija 25 organizacijas iš 12 šalių: miestus, universitetus, verslo ir vietos organizacijas. Konsorciumas įsipareigojo padėti žinioms kurti įtraukiančią ir aktyvią miestų ateitį bei plėtoti priemones ir požiūrius į laikiną urbanizmą ir „laikinąsias veiklas laukimo laiku“.

Šie „transformacinio laiko“ metodai bandomajame projekte bus analizuojami įvairiose istorinėse Amsterdamo (Mokslo parke), Bilbao (Zorrotzaurre), Kauno (Aleksote), Lisabonos (Metro), Londono (Euston), bei Milano (Mind) vietovėse. Šiose vietose įvairios viešojo ir privataus sektorių partnerystės (angl. PPP) konfigūracijos jau patvirtino dideles finansines investicijas. 

„T-Factor“ pagrindinis dėmesys sutelktas į „minkštuosius” komponentus ir jų aktyvavimą (t.y. socialinių, santykių ir bendruomenių/kultūrinių kapitalų), kuris atvers transformacijai kelią link veiksmingo, tvaraus ir įtraukaus miesto regeneravimo.

Be to, šios iniciatyvos remsis „pažengusiųjų projektų“ patirtimi, prisidedant prie tarptautinės praktikos bendruomenės, kuri skatins žinių kūrimą, dalijimąsi metodika ir kolektyvinių gebėjimų ugdymą, kūrimą.

 „T-Factor“ projekto iliustr.

Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2021-02-25 09:41
Nepaisant COVID-19 sukeltų iššūkių praėjusiais metais Kauno gatvės tapo dar šviesesnės bei saugesnės – fiksuotas rekordinis įrengtų modernių LED šviestuvų skaičius. Tai reiškia ne tik geresnį matomumą ir didesnį saugumą keliuose, bet ir pastebimai taupomą elektros energiją ir gerokai mažesnę taršą a...
nuotrauka
2021-02-23 14:08
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su įmone „Vilniaus planas“ pristato 2020 m. požeminio vandens kokybės analizę, kurioje atsispindi duomenys iš 32-jų skirtingų požeminio ir šaltinio vandens monitoringo vietų, esančių įvairiame gylyje.
nuotrauka
2021-02-22 17:42
Lazdynų baseino statybas tęs naujas rangovas – šiandien, vasario 22 d., Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė sutartį su viešąjį konkursą laimėjusia akcine bendrove Panevėžio statybos trestu. Baseino statybos darbai turėtų būti atnaujinti artimiausiu metu. Ankstesni rangovai buvo atlikę apie 40 proc....
nuotrauka
2021-02-22 12:10
Kovo mėnesį visuomenei bus pristatytas daugiau kaip 30 ha teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detalusis planas, kuriuo siekiama modernizuoti ir humanizuoti teritoriją. Vilniaus miesto savivaldybė kartu su SĮ „Vilniaus planas" kviečia susipažinti su Geležinkelio stoties ir...
nuotrauka
2021-02-20 07:07
Lietuvoje pradedamas įgyvendinti vandens ūkio pertvarkos projektas. Stambinant vandentvarkos įmonių veiklą, projektą vykdys Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), bendradarbiaudama su Aplinkos ministerija.
nuotrauka
2021-02-19 15:47
Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorė Lina Matutienė, gindama viešąjį interesą, teismui pateikė ieškinį, kuriuo prašo pripažinti negaliojančia vienos Raseinių mieste esančios aikštelės pirkimo – pardavimo sutartį ir tuo pačiu taikyti restituciją. Sutartis buvo pasirašyta praėjusių metų rugsėjį ta...
nuotrauka
2021-02-19 14:27
Panevėžio apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Panevėžio miesto savivaldybės meras Rytis Mykolas Račkauskas kaltinamas prekyba poveikiu bei piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi. Kartu su juo į teisiamųjų suolą sės vieno krepšinio klubo prezidentas...
nuotrauka
2021-02-18 16:41
Daugelį dešimtmečių Klaipėdos švyturys, buvęs uždaru objektu uosto teritorijoje, dar šiemet gali būti atvertas visuomenei. Seniausią ir pagrindinį Lietuvos švyturį valdanti Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) norėtų jį perduoti Klaipėdos miesto savivaldybei.
nuotrauka
2021-02-18 11:30
Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmuose 2021 m. vasario 15 d. išnagrinėta administracinė byla pagal UAB „K26“ skundą atsakovei Kauno miesto savivaldybės administracijai dėl sprendimo panaikinimo, įpareigojimo atlikti veiksmus ir žalos atlyginimo.
nuotrauka
2021-02-15 07:49
Idealu, kad būsimam šaltukui galima būtų pasirengti iš anksto. Tai ypač svarbu vairuotojams, kurie slidžiais keliais išbandomi kiekvieną žiemą, ir kelius prižiūrinčioms tarnyboms, kurios vis kaltinamos, kad „vėl nespėjo pasirengti“.
nuotrauka
2021-02-12 10:04
Kaip įveikti vėlavimą įgyvendinant visus Miesto nuotekų valymo direktyvos reikalavimus ir iki 2023 m. ištaisyti šį pažeidimą, aplinkos viceministras Darius Kvedaravičius aptarė su savivaldybių ir jų kontroliuojamų įmonių, teikiančių nuotekų tvarkymo paslaugas, atstovais.
nuotrauka
2021-02-11 17:32
Vasario 11 d. Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmai Kelmės rajono savivaldybės merą Vaclovą Andrulį pripažino kaltu dėl kyšininkavimo (Baudžiamojo kodekso 225 str. 1 d.). Teismas jam skyrė 25 tūkst. eurų baudą ir 5 metus atėmė teisę dirbti valstybės tarnyboje.
nuotrauka
2021-02-10 07:25
Šiaulių apygardos teisme pradėta nagrinėti 24 tomų baudžiamąją bylą, kurioje 6 fiziniai ir 2 juridiniai asmenys kaltinami kyšininkavimu, papirkimu. Kaltinimai pareikšti: 60 metų B. K., 48 metų S. R., 35 metų D. G., 63 metų A. G., 50 metų A. Ž., 50 metų D. B. ir dviem uždarosioms akcinėms bendrovėms....
nuotrauka
2021-02-09 09:25
Pastarosiomis dienomis Vilniuje bei kituose Lietuvos miestuose užfiksuotas padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis, susidarantis dėl neekologiško gyvenamųjų namų šildymo kietuoju kuru. Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas dėl išaugusios taršos kreipėsi į Aplinkos ministeriją su siūlym...
nuotrauka
2021-02-08 09:39
Nors pastarieji keleri metai Kaunui buvo augimo ir didžiųjų miesto projektų planavimo laikotarpis, sustoti nežadama. Šią savaitę patvirtintame 2021–2023 m. miesto strateginiame veiklos plane matyti, kad ateinantys keleri metai taip pat bus pilni iššūkių – kauniečiams duris atvers ilgai laukti objekt...
nuotrauka
2021-02-05 13:05
Vilniaus savivaldybė kuria galimybes gyventojams ir verslui rinktis žalią energiją, pristatydama saulės energijos potencialą interaktyviame įrankyje. 3D.vilnius.lt paslaugų portale pateikiamas saulės energijos potencialas padės įsivertinti mieste esamos saulės spinduliuotės lygį ir galimybes įsireng...
nuotrauka
2021-02-04 15:44
Valstybinės reikšmės keliuose nuovažas gali įrengti savivaldybės, gyventojai, juridiniai asmenys savo lėšomis, tačiau tam turi turėti kelio valdytojo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcija) leidimą (sutikimą). Nuovažas taip pat gali rengti ir kelio valdytojas.
nuotrauka
2021-02-04 08:35
Vilniaus „Grinda“ vasario 10 d. pradės valymo įrenginių montavimo darbus Upės g. žaliojoje zonoje tarp „Forum Palace" ir Edukologijos universiteto tilto.
nuotrauka
2021-02-02 15:49
Susisiekimo ministerija ieškos būdų, kaip padidinti savivaldybėms skiriamą dalį kelių priežiūrai ir remontui Kelių priežiūros ir plėtros programoje. Vienas iš būdų – visoms savivaldybėms nukreipti vietinės reikšmės žvyrkeliams numatytas lėšas ir peržiūrėti lėšų skyrimo kriterijus. Šiuos klausimus mi...
nuotrauka
2021-01-31 09:49
Kauno valstybinio muzikinio teatro ir šalia jo esančio sodelio rekonstrukcijos darbai perkopė pusiaukelę. Nors lauko darbus pristabdė šaltų orų nepagailėjusi žiema, tikimasi, kad atnaujintos erdvės jau šių metų vasarą gyventojams bei miesto svečiams taps naujai atrasta laisvalaikio erdve ir traukos ...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse