2024 birželio 15 d. šeštadienis, 22:34
Reklama  |  facebook

Alternatyva atraminėms polių sienoms – atraminės gilių iškasų konstrukcijos

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska“      2021-10-25 12:30
„Soletanche Polska“ – tai didelių iškasų išramstymus bei giliuosius pamatus projektuojanti ir rangos darbus vykdanti įmonė, kuri turi įvairių, konkretiems atvejams skirtų specializuotų technologijų, tokių kaip atraminės sienos, CFA poliai, „Trenchmix“ poliai, „Screwsol“ poliai ar srautinė injekcija (angl. jet-grouting).
nuotrauka
Vaizdas iš viršaus, žemės darbai. „Soletanche Polska“ nuotr.


Minimos įmonės
Soletanche Polska,
PST (Panevėžio statybos trestas), AB

Technologijos pasirinkimas, norint tinkamai įgyvendinti projektą, priklauso nuo daugelio veiksnių: grunto sąlygų, požeminio vandens lygio, iškasos įrengimo technologijos, pamatų gylio, greta esančių pastatų, konstruktyvo geometrijos ir kt. Turint tokią technologijų įvairovę, mes galime pasiūlyti užsakovui individualų ir maksimaliai optimizuotą projekto geotechninį sprendinį.

Šiame straipsnyje pristatysiu atraminių sienų (angl. diaphragm wall), kurios sėkmingai pakeičia polių sienas, įrengimo ypatumus.

Turi mažiau jungčių tarp atskirų elementų

Atraminės sienos – tai atskiri, tarpusavyje sujungti gelžbetoniniai segmentai, kurių ilgis yra nuo 3 m iki 9 metrų. Toks konstrukcinis sprendimas, visų pirma, turi daug mažiau jungčių tarp atskirų elementų, o tai daro įtaką viso konstruktyvo sandarumui, ir antra – lemia didesnį darbo našumą. Atskirų sekcijų jungtyse sandarumą užtikrina sumontuotos „CWS Waterstop“ juostos.

Atraminių sienų įrengimas Soletanche Polska

 Vaizdas iš viršaus išardžius dalį plieninių statramsčių

Įrenginėjant minėtas konstrukcijas, yra galimybė įmontuoti įvairias įdėtines detales, pavyzdžiui, atlenkiamus strypus, skirtus prijungti kitas pastato konstrukcijas. Atraminės sienos gali būti saugiai įrengtos šalia esamų pastatų, nesukeliant didelių jų deformacijų. Įprastai sienų storis yra 50, 60, 80 ir 100 cm, todėl galima pasirinkti tinkamą konstruktyvo standumą, atsižvelgiant į poslinkius.

Objektas Vilniuje pateikė iššūkių visai komandai

Įgyvendinant statybos projektą Vilniuje, Jono Basanavičiaus g. 10 (administraciniai ir gyvenamieji daugiabučiai pastatai), objekto požeminės dalies konstrukcijų įrengimas buvo labai sudėtingas dėl iškasos gylio – nuo 2,90 m iki 14,50 metro.

skaičiuojamosios schemos pjūvis Soletanche Polska

iliustracijoje – 
Pavyzdinis
skaičiuojamosios
schemos pjūvis

Šis aukščių skirtumas privertė konstruktorius naudoti įvairius statinius skaičiavimų modelius ir taikyti skirtingas išramstymo sistemas – nuo laisvai stovinčių atraminių sienų sekliausioms iškasoms iki laikinų plieninių statramsčių išramstymo trimis lygiais giliausioje vietoje.

Įvertinus visus aspektus, buvo suprojektuota 60 cm storio ir nuo 6,60 m iki 18,40 m gylio atraminė siena bei 60 cm x 60 cm gelžbetoninė apjungiančioji sija.

Ne viename lygyje suprojektuotos požeminės dalies monolitinės perdangos sukėlė daug sunkumų projektuojant laikinas sienų atramas. Grunto kasimo, statramsčių įrengimo bei šių darbų tarpusavio suderinimas ir koordinavimas buvo didelis iššūkis visai projekto komandai.

Statybos aikštelėje vykdant žemės darbus ir montuojant / išmontuojant laikinas atramas, iškildavo įvairiausių problemų. Tokiais atvejais pasitelkdavome konstrukcines analizes ir priimdavome sprendimus.

Suprojektavo 600 mm skersmens ir 5–9 m ilgio CFA polius

Šiame projekte buvo panaudota dar viena geotechninė technologija – siekiant perkelti veikiančias vertikalias apkrovas, buvo suprojektuoti 600 mm skersmens ir 5,00–9,00 m ilgio CFA poliai. Siekiant optimizuoti išlaidas ir išvengti prastovų vėlesniuose darbų etapuose, poliai po laikančiomis konstrukcijomis buvo įrengti prieš žemės kasimo darbų pradžią. Nuo pastato ±0,000 m altitudės buvo gręžiamos nuo 2,00 m iki 15,00 m tuščios ertmės, – kurios vėliau buvo užpildytos specialia medžiaga, saugančia nuo grunto sukritimo, – ir tik tada buvo pradedami įrenginėti CFA poliai.

Atraminių sienų konstrukciniai skaičiavimai buvo atlikti specialiose programinėse įrangose „Paris“ ir „Paroi 2009“. Jų pagalba yra modeliuojamas visas procesas, paeiliui kiekvienas sienos įrengimo etapas, todėl yra gaunami realūs poslinkiai, deformacijos ir vidinių jėgų vertės. Priklausomai nuo konstrukcijos pjūvio, poslinkiai svyravo nuo 7,2 mm iki 33,6 mm. Didelį sienų armavimo koeficientą lėmė aplinkinių pastatų sukeliamos išorinės apkrovos, kurių vertės siekė nuo 20 kPa iki 830 kPa. Verta paminėti, jog gretimo pastato pamatas nuo mūsų sienos atitolęs tik 35 cm.

Naudojo automatinę stebėjimo sistemą

Vilniaus senamiestyje, tankiai užstatytoje teritorijoje, visu perimetru apsuptas kaimyninių pastatų objektas reikalavo nuolatinės gretimų statinių poslinkių kontrolės. Šiuos darbus vykdė įmonė „SIXENSE“. Jie naudojo automatinę stebėjimo sistemą, kur duomenys buvo fiksuojami kiekvieną valandą. Statybvietėje buvo įrengta „CYCLOPS“ sistema, kad realiu laiku būtų galima atlikti automatinį, trimatį gretimų objektų deformacijų stebėjimą. „CYCLOPS“ nuolat – 24 valandas per parą – matuoja ant statinių sumontuotas optines prizmes.

Automatinė sistema pašalina žmogiškųjų klaidų riziką ir pateikia duomenis realiuoju laiku, tai leidžia greitai reaguoti į deformacijas sukeliančius veiksnius. Iš matavimų gauti duomenys saugomi „GEOSCOPE“ programinės įrangos duomenų bazėje. Papildomai buvo atlikti inklinometriniai atraminės sienos (per visą jos aukštį, labiausiai apkrautuose ruožuose) poslinkių matavimai.

Tiek projektavimo, tiek vykdymo, tiek ir darbų organizavimo aspektais šis projektas nebūtų įmanomas be glaudaus komandų bendradarbiavimo tarp geotechnikos rangovo „Soletanche Polska“, generalinio rangovo AB „Panevėžios statybos trestas“ filialo „Genranga“ ir konstruktorių „PST Projektai“.

Išsamiau:

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska
+48 604 211 084 Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-06-14 10:55
Verslo parką „Business Garden Vilnius“ plėtojanti „Vastint Lithuania“ gavo leidimą projekto antrajam statybų etapui. Verslo parke Vilniuje iškils du biurų pastatai ir daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, bus įrengta ir daugiau viešųjų erdvių. Į darbuotojų patogumą orientuotų biurų paklausą š...
nuotrauka
2024-06-14 10:42
„Ruukki Construction“, priklausanti SSAB, pasirašė sutartį su kelionių bendrove „Experience Pyhä Oy“ dėl „Ruukki® Classic LowCarbon“ stogo dangos, pagamintos iš SSAB „Fossil-free™“ plieno, tiekimo investicinės bendrovės ekologinių atostogų vilų projektui Pyhätunturi, Suomijos Laplandijoje. Ateityje ...
nuotrauka
2024-06-11 11:46
„Omniva LT“ baigė pirmąjį naujo Kauno logistikos centro statybos darbų etapą – jame užbaigtas biuro patalpų įrengimas, čia dirbti persikėlė administracijos darbuotojai iš Kauno. 2400 kv. m ploto patalpose sukurtos ne tik modernios darbo vietos, bet ir darbuotojų laisvalaikio bei poilsio erdvės. Suku...
nuotrauka
2024-06-11 10:49
Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus ar naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saul...
nuotrauka
2024-06-10 10:32
Naujuoju „Kärcher“ vadovu Lietuvoje paskirtas Mindaugas Levickas. Jis tapo atsakingas už Lietuvos padalinio tolesnę verslo plėtrą, veiklos strategijos planavimą ir įgyvendinimą, finansų bei personalo valdymą.
nuotrauka
2024-06-10 08:04
Karo kontekste, pažangios technologijos tampa svarbiu faktoriumi. Termovizoriai – įranga, gebanti atvaizduoti šilumą infraraudonųjų spindulių spektre – viena tokių technologijų. Ši įranga ne tik leidžia kariams identifikuoti priešus ir jų judėjimą teritorijoje, bet ir apsaugo jų gyvybes, padeda numa...
nuotrauka
2024-06-07 13:26
Lietuvoje pirmą kartą pradedama įgyvendinti „GovTech smėliadėžės" programa, skirta praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto (DI) technologija grįstų sprendimų galimybes viešajame sektoriuje. Birželio 5 d. Vilniuje vykusiame programos atidarymo renginyje 14 viešojo sektoriaus institucijų pristatė sav...
nuotrauka
2024-06-07 10:54
SBA grupė, valdanti daugiau kaip 40 įmonių ir vienijanti 3 500 darbuotojų bendruomenę, personalo valdymą kelia į skaitmeninę sistemą „SAP SuccessFactors“.
nuotrauka
2024-06-07 09:56
Centrinėje sostinės dalyje esantis Šnipiškių rajonas, kuriame telkiasi didieji sostinės verslai ir neseniai duris atvėrė ramybe alsuojantis Vilniaus japoniškas sodas, pasipildė naujais daugiabučiais. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ drauge su Čekijos investicijų grupe „RSJ In...
nuotrauka
2024-06-06 12:38
Su finansiniais sunkumais susidurianti pastatų vidaus inžinerinių sistemų montavimo ir projektavimo įmonė „Alinita“, priklausanti „Panevėžio statybos tresto“ grupei, planuoja pradėti restruktūrizavimo procesą.
nuotrauka
2024-06-06 10:40
UAB „Translinija", bendradarbiaudama su nekilnojamojo turto plėtros bendrove „EIKA Development", imasi naujo projekto – Utenoje planuoja statyti viešbutį su restoranu, konferencijų centru bei SPA zona. J. Basanavičiaus gatvėje, buvusio banko vietoje, iškilsiantį viešbutį planuojama baigti statyti 20...
nuotrauka
2024-06-05 14:50
Vienai iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group“, kartu su investiciniais fondais plėtojančiai gyvenamosios paskirties projektus Vilniuje ir komercinės – Kaune, vadovauti pradeda Deimantė Laumytė. Prie įmonių grupės vairo stojus ilgametę vadovavimo patirtį sukaupusiai verslo strate...
nuotrauka
2024-06-05 14:36
Šiemet praėjusių metų finansinę atskaitomybę laiku pateikė 103 882 bendrovės – tai penktadaliu (20,14 proc.) daugiau nei pernai (86 468). Nors savo 2023 m. rezultatus deklaravo daugiau įmonių, dalis sektorių patyrė pajamų mažėjimą palyginti su 2022 m., rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" analizė...
nuotrauka
2024-06-05 13:23
Stiklo gamyba yra ne tik itin svarbus Europos pramonės sektorius, bet ir vienas iš pagrindinių energijos vartotojų bei aplinkos teršėjų. Vien 2021 metais jis į aplinką išmetė 17 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo. Galimą šios problemos sprendimą netrukus gali pasiū...
nuotrauka
2024-06-04 09:46
Lietuvoje ketvirtadalis smulkių įmonių įvardija, kad susiduria su sunkumais ieškant darbuotojų. Ką daryti, kad darbuotojų paieškos procesas smulkioms įmonėms būtų lengvesnis ir kaip joms išsiskirti kitų darbdavių gausoje, pasakoja Užimtumo tarnybos ir „Luminor“ banko ekspertės.
nuotrauka
2024-06-04 08:57
Didžiausia Lietuvoje ekstremalaus sporto erdvė po stogu „Banga Ramp Park“ duris atvers rugpjūtį. Paspirtukų, BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių sporto entuziastams skirtas 850 kv. m. rampų parkas įsikurs „SBA Urban“ plėtojamame projekte „Urban HUB“ šalia Ukmergės gatvės Avižieniuose, Vilniaus pašo...
nuotrauka
2024-06-04 08:51
Šiandien visame pasaulyje tvarumo klausimai tampa neatsiejama modernaus verslo dalimi. Dėl augančio vartotojų sąmoningumo ir tarptautinių teisinių reikalavimų, įmonės vis dažniau įdiegia tvarumo strategijas – Lietuvoje ši tendencija taip pat įgauna pagreitį.
nuotrauka
2024-06-03 10:05
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ pristatė 71 ha teritorijos Vilniaus pietinėje dalyje vystymo planus. Numatoma, kad tarp Eišiškių plento ir P. Joniko gatvės per 10 metų bus pastatytas naujas rajonas „Launagiai“, kuriame, bendrovės skaičiavimais, galės gyventi apie 13-15 tūkst. žmon...
nuotrauka
2024-05-30 08:03
Čerpės daugeliui asocijuojasi su raudonais senamiesčių stogais ir istoriniais objektais. Privačių namų savininkams čerpės atrodo patraukliai, bet kai kurie vengia jų dėl esą aukštos kainos ir apkrovos stogui. Tačiau čerpės būna ne tik keraminės, bet ir betoninės, kurios vizualiai nesiskiria nuo moli...
nuotrauka
2024-05-29 09:56
Šią savaitę užbaigti konstrukciniai „Sand Offices" verslo centro statybų darbai. Ta proga, tradiciškai, virš pastato iškeltas vainikas. Vilniaus Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankirtoje kylančio verslo centro statybos prasidėjo šių metų sausio mėnesį.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas