2024 balandžio 19 d. penktadienis, 21:49
Reklama  |  facebook

Alternatyva atraminėms polių sienoms – atraminės gilių iškasų konstrukcijos

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska“      2021-10-25 12:30
„Soletanche Polska“ – tai didelių iškasų išramstymus bei giliuosius pamatus projektuojanti ir rangos darbus vykdanti įmonė, kuri turi įvairių, konkretiems atvejams skirtų specializuotų technologijų, tokių kaip atraminės sienos, CFA poliai, „Trenchmix“ poliai, „Screwsol“ poliai ar srautinė injekcija (angl. jet-grouting).
nuotrauka
Vaizdas iš viršaus, žemės darbai. „Soletanche Polska“ nuotr.


Minimos įmonės
Soletanche Polska,
PST (Panevėžio statybos trestas), AB

Technologijos pasirinkimas, norint tinkamai įgyvendinti projektą, priklauso nuo daugelio veiksnių: grunto sąlygų, požeminio vandens lygio, iškasos įrengimo technologijos, pamatų gylio, greta esančių pastatų, konstruktyvo geometrijos ir kt. Turint tokią technologijų įvairovę, mes galime pasiūlyti užsakovui individualų ir maksimaliai optimizuotą projekto geotechninį sprendinį.

Šiame straipsnyje pristatysiu atraminių sienų (angl. diaphragm wall), kurios sėkmingai pakeičia polių sienas, įrengimo ypatumus.

Turi mažiau jungčių tarp atskirų elementų

Atraminės sienos – tai atskiri, tarpusavyje sujungti gelžbetoniniai segmentai, kurių ilgis yra nuo 3 m iki 9 metrų. Toks konstrukcinis sprendimas, visų pirma, turi daug mažiau jungčių tarp atskirų elementų, o tai daro įtaką viso konstruktyvo sandarumui, ir antra – lemia didesnį darbo našumą. Atskirų sekcijų jungtyse sandarumą užtikrina sumontuotos „CWS Waterstop“ juostos.

Atraminių sienų įrengimas Soletanche Polska

 Vaizdas iš viršaus išardžius dalį plieninių statramsčių

Įrenginėjant minėtas konstrukcijas, yra galimybė įmontuoti įvairias įdėtines detales, pavyzdžiui, atlenkiamus strypus, skirtus prijungti kitas pastato konstrukcijas. Atraminės sienos gali būti saugiai įrengtos šalia esamų pastatų, nesukeliant didelių jų deformacijų. Įprastai sienų storis yra 50, 60, 80 ir 100 cm, todėl galima pasirinkti tinkamą konstruktyvo standumą, atsižvelgiant į poslinkius.

Objektas Vilniuje pateikė iššūkių visai komandai

Įgyvendinant statybos projektą Vilniuje, Jono Basanavičiaus g. 10 (administraciniai ir gyvenamieji daugiabučiai pastatai), objekto požeminės dalies konstrukcijų įrengimas buvo labai sudėtingas dėl iškasos gylio – nuo 2,90 m iki 14,50 metro.

skaičiuojamosios schemos pjūvis Soletanche Polska

iliustracijoje – 
Pavyzdinis
skaičiuojamosios
schemos pjūvis

Šis aukščių skirtumas privertė konstruktorius naudoti įvairius statinius skaičiavimų modelius ir taikyti skirtingas išramstymo sistemas – nuo laisvai stovinčių atraminių sienų sekliausioms iškasoms iki laikinų plieninių statramsčių išramstymo trimis lygiais giliausioje vietoje.

Įvertinus visus aspektus, buvo suprojektuota 60 cm storio ir nuo 6,60 m iki 18,40 m gylio atraminė siena bei 60 cm x 60 cm gelžbetoninė apjungiančioji sija.

Ne viename lygyje suprojektuotos požeminės dalies monolitinės perdangos sukėlė daug sunkumų projektuojant laikinas sienų atramas. Grunto kasimo, statramsčių įrengimo bei šių darbų tarpusavio suderinimas ir koordinavimas buvo didelis iššūkis visai projekto komandai.

Statybos aikštelėje vykdant žemės darbus ir montuojant / išmontuojant laikinas atramas, iškildavo įvairiausių problemų. Tokiais atvejais pasitelkdavome konstrukcines analizes ir priimdavome sprendimus.

Suprojektavo 600 mm skersmens ir 5–9 m ilgio CFA polius

Šiame projekte buvo panaudota dar viena geotechninė technologija – siekiant perkelti veikiančias vertikalias apkrovas, buvo suprojektuoti 600 mm skersmens ir 5,00–9,00 m ilgio CFA poliai. Siekiant optimizuoti išlaidas ir išvengti prastovų vėlesniuose darbų etapuose, poliai po laikančiomis konstrukcijomis buvo įrengti prieš žemės kasimo darbų pradžią. Nuo pastato ±0,000 m altitudės buvo gręžiamos nuo 2,00 m iki 15,00 m tuščios ertmės, – kurios vėliau buvo užpildytos specialia medžiaga, saugančia nuo grunto sukritimo, – ir tik tada buvo pradedami įrenginėti CFA poliai.

Atraminių sienų konstrukciniai skaičiavimai buvo atlikti specialiose programinėse įrangose „Paris“ ir „Paroi 2009“. Jų pagalba yra modeliuojamas visas procesas, paeiliui kiekvienas sienos įrengimo etapas, todėl yra gaunami realūs poslinkiai, deformacijos ir vidinių jėgų vertės. Priklausomai nuo konstrukcijos pjūvio, poslinkiai svyravo nuo 7,2 mm iki 33,6 mm. Didelį sienų armavimo koeficientą lėmė aplinkinių pastatų sukeliamos išorinės apkrovos, kurių vertės siekė nuo 20 kPa iki 830 kPa. Verta paminėti, jog gretimo pastato pamatas nuo mūsų sienos atitolęs tik 35 cm.

Naudojo automatinę stebėjimo sistemą

Vilniaus senamiestyje, tankiai užstatytoje teritorijoje, visu perimetru apsuptas kaimyninių pastatų objektas reikalavo nuolatinės gretimų statinių poslinkių kontrolės. Šiuos darbus vykdė įmonė „SIXENSE“. Jie naudojo automatinę stebėjimo sistemą, kur duomenys buvo fiksuojami kiekvieną valandą. Statybvietėje buvo įrengta „CYCLOPS“ sistema, kad realiu laiku būtų galima atlikti automatinį, trimatį gretimų objektų deformacijų stebėjimą. „CYCLOPS“ nuolat – 24 valandas per parą – matuoja ant statinių sumontuotas optines prizmes.

Automatinė sistema pašalina žmogiškųjų klaidų riziką ir pateikia duomenis realiuoju laiku, tai leidžia greitai reaguoti į deformacijas sukeliančius veiksnius. Iš matavimų gauti duomenys saugomi „GEOSCOPE“ programinės įrangos duomenų bazėje. Papildomai buvo atlikti inklinometriniai atraminės sienos (per visą jos aukštį, labiausiai apkrautuose ruožuose) poslinkių matavimai.

Tiek projektavimo, tiek vykdymo, tiek ir darbų organizavimo aspektais šis projektas nebūtų įmanomas be glaudaus komandų bendradarbiavimo tarp geotechnikos rangovo „Soletanche Polska“, generalinio rangovo AB „Panevėžios statybos trestas“ filialo „Genranga“ ir konstruktorių „PST Projektai“.

Išsamiau:

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska
+48 604 211 084 



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...
nuotrauka
2024-04-09 11:16
Vilniaus neparduotų butų sandėlis pastaraisiais mėnesiais grįžo į priešpandeminę 5 tūkst. reikšmę, tad vystytojai lėtina naujų projektų plėtros tempus. Savo ruožtu investuotojus į NT sunkiau prognozuojama rinka glumina, tačiau pinigų masė rinkoje išlieka didelė, o patrauklūs objektai su ryškesne nuo...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-04-08 10:32
Atėjęs pavasaris daugiau gyvybės į pastaruoju metu gerokai aprimusią šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinką neįpūtė. Nepaisant kovą fiksuoto kiek padidėjusio įregistruotų sandorių skaičiaus, vis dar atsiliekama nuo pastaruosius kelerius metus stebėto sandorių kiekio vidurkio, skelbia įregist...
nuotrauka
2024-04-07 19:30
OC PAROC pristato naują šilumos izoliacijos plokštę vėdinamų sienų šilumos izoliacijai ir apsaugai nuo vėjo.
nuotrauka
2024-04-04 10:33
Nekilnojamojo turto rinkoje – vis daugiau augimo ženklų. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ 2024-uosius pradėjo parduodama daugiau nei pusę šimto butų – ketvirtadaliu daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį ir beveik dvigubai daugiau nei per tris paskutinius 2023-ųjų mė...
nuotrauka
2024-04-03 07:43
Statant ar remontuojant klijai yra svarbus elementas, nes jie gali labai paveikti darbo kokybę ir patvarumą. Tinkamai parinkti klijai gali padėti užtikrinti, kad konstrukcija bus tvirta, patvari, estetiška ir atitiks visus reikalavimus. Klijų pasirinkimas yra svarbus ir gali turėti didelę įtaką meis...
nuotrauka
2024-04-02 13:52
Didžiausias Lietuvos šilumos ir karšto vandens tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė 100 proc. Klaipėdoje veikiančių bendrovių UAB „Miesto energija“ ir UAB „Pramonės energija“ bei 4,34 proc. uostamiesčio šilumos ūkį valdančios AB „Klaipėdos energija“ akcijų įsigijimo procesą. Sandoris, ...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas