2023 gruodžio 2 d. šeštadienis, 23:06
Reklama  |  facebook

Alternatyva atraminėms polių sienoms – atraminės gilių iškasų konstrukcijos

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska“      2021-10-25 12:30
„Soletanche Polska“ – tai didelių iškasų išramstymus bei giliuosius pamatus projektuojanti ir rangos darbus vykdanti įmonė, kuri turi įvairių, konkretiems atvejams skirtų specializuotų technologijų, tokių kaip atraminės sienos, CFA poliai, „Trenchmix“ poliai, „Screwsol“ poliai ar srautinė injekcija (angl. jet-grouting).
nuotrauka
Vaizdas iš viršaus, žemės darbai. „Soletanche Polska“ nuotr.


Minimos įmonės
Soletanche Polska,
PST (Panevėžio statybos trestas), AB

Technologijos pasirinkimas, norint tinkamai įgyvendinti projektą, priklauso nuo daugelio veiksnių: grunto sąlygų, požeminio vandens lygio, iškasos įrengimo technologijos, pamatų gylio, greta esančių pastatų, konstruktyvo geometrijos ir kt. Turint tokią technologijų įvairovę, mes galime pasiūlyti užsakovui individualų ir maksimaliai optimizuotą projekto geotechninį sprendinį.

Šiame straipsnyje pristatysiu atraminių sienų (angl. diaphragm wall), kurios sėkmingai pakeičia polių sienas, įrengimo ypatumus.

Turi mažiau jungčių tarp atskirų elementų

Atraminės sienos – tai atskiri, tarpusavyje sujungti gelžbetoniniai segmentai, kurių ilgis yra nuo 3 m iki 9 metrų. Toks konstrukcinis sprendimas, visų pirma, turi daug mažiau jungčių tarp atskirų elementų, o tai daro įtaką viso konstruktyvo sandarumui, ir antra – lemia didesnį darbo našumą. Atskirų sekcijų jungtyse sandarumą užtikrina sumontuotos „CWS Waterstop“ juostos.

Atraminių sienų įrengimas Soletanche Polska

 Vaizdas iš viršaus išardžius dalį plieninių statramsčių

Įrenginėjant minėtas konstrukcijas, yra galimybė įmontuoti įvairias įdėtines detales, pavyzdžiui, atlenkiamus strypus, skirtus prijungti kitas pastato konstrukcijas. Atraminės sienos gali būti saugiai įrengtos šalia esamų pastatų, nesukeliant didelių jų deformacijų. Įprastai sienų storis yra 50, 60, 80 ir 100 cm, todėl galima pasirinkti tinkamą konstruktyvo standumą, atsižvelgiant į poslinkius.

Objektas Vilniuje pateikė iššūkių visai komandai

Įgyvendinant statybos projektą Vilniuje, Jono Basanavičiaus g. 10 (administraciniai ir gyvenamieji daugiabučiai pastatai), objekto požeminės dalies konstrukcijų įrengimas buvo labai sudėtingas dėl iškasos gylio – nuo 2,90 m iki 14,50 metro.

skaičiuojamosios schemos pjūvis Soletanche Polska

iliustracijoje – 
Pavyzdinis
skaičiuojamosios
schemos pjūvis

Šis aukščių skirtumas privertė konstruktorius naudoti įvairius statinius skaičiavimų modelius ir taikyti skirtingas išramstymo sistemas – nuo laisvai stovinčių atraminių sienų sekliausioms iškasoms iki laikinų plieninių statramsčių išramstymo trimis lygiais giliausioje vietoje.

Įvertinus visus aspektus, buvo suprojektuota 60 cm storio ir nuo 6,60 m iki 18,40 m gylio atraminė siena bei 60 cm x 60 cm gelžbetoninė apjungiančioji sija.

Ne viename lygyje suprojektuotos požeminės dalies monolitinės perdangos sukėlė daug sunkumų projektuojant laikinas sienų atramas. Grunto kasimo, statramsčių įrengimo bei šių darbų tarpusavio suderinimas ir koordinavimas buvo didelis iššūkis visai projekto komandai.

Statybos aikštelėje vykdant žemės darbus ir montuojant / išmontuojant laikinas atramas, iškildavo įvairiausių problemų. Tokiais atvejais pasitelkdavome konstrukcines analizes ir priimdavome sprendimus.

Suprojektavo 600 mm skersmens ir 5–9 m ilgio CFA polius

Šiame projekte buvo panaudota dar viena geotechninė technologija – siekiant perkelti veikiančias vertikalias apkrovas, buvo suprojektuoti 600 mm skersmens ir 5,00–9,00 m ilgio CFA poliai. Siekiant optimizuoti išlaidas ir išvengti prastovų vėlesniuose darbų etapuose, poliai po laikančiomis konstrukcijomis buvo įrengti prieš žemės kasimo darbų pradžią. Nuo pastato ±0,000 m altitudės buvo gręžiamos nuo 2,00 m iki 15,00 m tuščios ertmės, – kurios vėliau buvo užpildytos specialia medžiaga, saugančia nuo grunto sukritimo, – ir tik tada buvo pradedami įrenginėti CFA poliai.

Atraminių sienų konstrukciniai skaičiavimai buvo atlikti specialiose programinėse įrangose „Paris“ ir „Paroi 2009“. Jų pagalba yra modeliuojamas visas procesas, paeiliui kiekvienas sienos įrengimo etapas, todėl yra gaunami realūs poslinkiai, deformacijos ir vidinių jėgų vertės. Priklausomai nuo konstrukcijos pjūvio, poslinkiai svyravo nuo 7,2 mm iki 33,6 mm. Didelį sienų armavimo koeficientą lėmė aplinkinių pastatų sukeliamos išorinės apkrovos, kurių vertės siekė nuo 20 kPa iki 830 kPa. Verta paminėti, jog gretimo pastato pamatas nuo mūsų sienos atitolęs tik 35 cm.

Naudojo automatinę stebėjimo sistemą

Vilniaus senamiestyje, tankiai užstatytoje teritorijoje, visu perimetru apsuptas kaimyninių pastatų objektas reikalavo nuolatinės gretimų statinių poslinkių kontrolės. Šiuos darbus vykdė įmonė „SIXENSE“. Jie naudojo automatinę stebėjimo sistemą, kur duomenys buvo fiksuojami kiekvieną valandą. Statybvietėje buvo įrengta „CYCLOPS“ sistema, kad realiu laiku būtų galima atlikti automatinį, trimatį gretimų objektų deformacijų stebėjimą. „CYCLOPS“ nuolat – 24 valandas per parą – matuoja ant statinių sumontuotas optines prizmes.

Automatinė sistema pašalina žmogiškųjų klaidų riziką ir pateikia duomenis realiuoju laiku, tai leidžia greitai reaguoti į deformacijas sukeliančius veiksnius. Iš matavimų gauti duomenys saugomi „GEOSCOPE“ programinės įrangos duomenų bazėje. Papildomai buvo atlikti inklinometriniai atraminės sienos (per visą jos aukštį, labiausiai apkrautuose ruožuose) poslinkių matavimai.

Tiek projektavimo, tiek vykdymo, tiek ir darbų organizavimo aspektais šis projektas nebūtų įmanomas be glaudaus komandų bendradarbiavimo tarp geotechnikos rangovo „Soletanche Polska“, generalinio rangovo AB „Panevėžios statybos trestas“ filialo „Genranga“ ir konstruktorių „PST Projektai“.

Išsamiau:

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska
+48 604 211 084 Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-12-01 14:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ...
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-27 10:01
Sąnaudų požiūriu gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba nuo šių metų rugsėjo mėnesio atpigo po 0,5 proc., o pastatų remontas – 0,4 proc.
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 16:17
Tarptautinis Šiaulių oro uostas šią savaitę paskelbė turimo paskutinio laisvo žemės sklypo aukcioną, kuris įvyks gruodžio 18 d. Į jį tikimasi pritraukti logistikos ar sandėliavimo veikla užsiimantį investuotoją. Oro uosto vadovė Aurelija Kuezada teigia, kad atsižvelgiant į oro uostų specifiką, tokia...
nuotrauka
2023-11-24 09:56
Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap" nutraukė sutartį su fondo „BaltCap Infrastructure Fund" (BInF) partneriu Šarūnu Stepukoniu ir kreipėsi į teisėsaugą po to, kai BInF finansų direktoriai nustatė veiklos pažeidimų tvarkant jo vadovaujamo fondo finansus. Vadovav...
nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-24 07:56
Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą.
nuotrauka
2023-11-23 13:28
Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma" Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų.
nuotrauka
2023-11-22 12:56
Skaitmenizavimo procesai sparčiai keičia visą pasaulį, o šiame kontekste tampa aišku – jei valstybė ir verslas neinvestuos į dirbtinio intelekto galimybių išnaudojimą, didžiųjų duomenų įveiklinimo sprendinius ir kitus skaitmeninius įrankius, ilgainiui didės skaitmeninė atskirtis tarp pažengusių ir p...
nuotrauka
2023-11-22 12:28
Universitetai ir kolegijos praktikas įmonėse studentams yra įtraukusios į privalomąją studijų programą. Verslas šį praktinį teorinių žinių pritaikymą sutinka palankiai, nes tai leidžia viduje užsiauginti trūkstamus darbuotojų resursus. Ar praktika studijų metais gali išspręsti šį iššūkį ir kokią nau...
nuotrauka
2023-11-21 13:42
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) akredituotoje elektromagnetinio suderinamumo laboratorijoje Kaune bus įrengta pusiau beaidė kamera (SAC) su valdymo kambariu. Beveik 1,8 mln. eurų vertės sutartis pasirašyta su įmone „Statela", kuri atstovauja ETS-Lindgren, pasaulinio lygio beaidžių kamerų gamintoją.
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-17 13:26
Vyriausybė pritarė Gedimino pr. 38, Vilniuje esančio pastato atnaujinimo projektui. Sovietmečiu statytas, energetiškai neefektyvus ir nusidėvėjęs pastatas po modernizacijos taps šiuolaikiškais ir tvariais valstybės įstaigų namais. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projekt...
nuotrauka
2023-11-17 10:36
„Ruukki Construction", priklausanti „SSAB" grupei, bendradarbiauja su „Honkarakenne", siekiant išbandyti „SSAB" plieno pritaikymą stogo dangų gamybos procese. Pirmasis stogas, pagamintas iš plieno be iškastinio kuro, bus montuojamas ant „Honka" rąstinio namo, kuris yra statomas Klaukkala, Suomijoje....
nuotrauka
2023-11-17 08:08
Pasak Valstybės duomenų agentūros, šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvoje iš viso pabaigta statyti 2 190 naujų gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų. Tai 1,7 proc. daugiau nei atitinkamą ketvirtį 2022-aisiais.
nuotrauka
2023-11-16 15:09
Įmonių grupė „Northway" Vilniuje pradeda plėtoti didžiausią Europoje biotechnologijų miestą BIO CITY. Šalia Molėtų plento esančioje teritorijoje, prilygstančioje 10-iai futbolo aikštynų, įsikurs 6 dideli biotechnologijų kompleksai – keturios gamyklos ir du mokslo tiriamieji centrai. Juose bus vystom...
nuotrauka
2023-11-16 12:02
Siekiant paspartinti projekto užbaigimą, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) rekonstrukcijai Vyriausybė papildomai skyrė 4 mln. 389 tūkst. eurų. Šios lėšos LNDT prašymu skirtos vykdomam tęstiniam investicijų projektui „Lietuvos nacionalinio dramos teatro pastato Vilniuje, Gedimino pr. 4, reko...
nuotrauka
2023-11-15 13:49
2023 m. rugsėjį šalyje atlikta statybos darbų už 549,6 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai 1,1 proc. daugiau nei rugpjūtį (palyginamosiomis kainomis).

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas