2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 7:06
Reklama  |  facebook

DÜKER GmbH & Ko. KGaA Vokietijoje gaminami SML pilkojo ketaus vamzdynai

2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamzdžiams.
nuotrauka
Düker GmbH / „Dahlgera“ nuotr.


Minimos įmonės
Dahlgera, UAB
Šiame straipsnyje aptariama Vokietijos liejyklos DÜKER GmbH & Ko. KgaA gaminama SML ketaus vamzdžių sistema. SML ketiniai vamzdynai išsiskiria tuo, kad yra ilgaamžiai, stabilūs ir funkcionalūs, juos paprasta montuoti; ekologiniu požiūriu yra labai tvarūs, nes gaminami iš 100 proc. perdirbamų medžiagų (ketaus laužo), o juos pačius irgi įmanoma 100 proc. perdirbti. SML ketiniai vamzdynai yra ir labai tylūs, nes dėl didelės paviršiaus ploto masės puikiai slopina tekančio vandens keliamą triukšmą, be to, yra nedegūs. Toliau šios dvi svarbios eksploatacinės savybės aptariamos išsamiau.

Dahlgera DÜKER Triukšmas – tai netvarkingas ir žmogaus klausai neįprastas įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų mišinys, sukeliantis nemalonių pojūčių. Lietuvos statybos techniniame reglamente STR 2.01.07:2003 „Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo“ pateikiamas toks akustinio triukšmo apibrėžimas: „subjektyvusis žmogų veikiančio garso apibrėžimas, parodantis, kad girdimas garsas yra stiprus, nemalonus, netikėtas, tiesiog nepageidaujamas bei dirginantis arba žalingas“.

Šiuolaikiniame gyvenime triukšmo apstu, jis pagrįstai yra laikomas viena svarbiausių ekologinių problemų, trukdančių dirbti, poilsiauti ir kenkiančių žmonių sveikatai; o jei dar ir parėjus namo nėra ramybės dėl prastos pastato garso izoliacijos, jei naktimis vis pažadina kaimynystėje nuleidžiamo vandens garsas, tai žmogus negali ramiai pailsėti. Tame pačiame reglamente pateikiama ir akustinio komforto apibrėžtis: „subjektyvusis „apsaugos nuo triukšmo“ kokybės apibrėžimas. […] akustinis komfortas parodo, kokiu laipsniu yra ribojami nepatogumai arba nuovargis, atsirandantys dėl triukšmo trukdymo susikaupti, bendrauti bei miegoti, taip pat dirginantis triukšmo poveikis.“

Gyvenamosiose ir visuomeninėse patalpose išskiriamas oro, smūgio ir struktūrinis triukšmas. Vamzdynai yra su pastato konstrukcijomis sąveikaujantys garso šaltiniai, jais tekantis vanduo ar hidrauliniai smūgiai sukelia struktūrinį triukšmą, kuris pastato konstrukcijomis gali sklisti labai dideliais atstumais.

Vokietijos Informacinio centro (IZEG – Informationszentrum Entwässerungstechnik Guss e.V.) duomenimis, projektuodami visuomeninės paskirties pastatus, projektuotojai dažniausiai renkasi ketaus vamzdynus dėl jų akustinių ir priešgaisrinių savybių. Įžymaus Štutgarto Fraunhoferio statybinės fizikos instituto (Fraunhofer Instituts für Bauphysik in Stuttgart) matavimais, ketaus vamzdžius pritvirtinus specialiais laikikliais, triukšmingumo lygį galima sumažinti net iki 20 decibelų dB(A). Palyginimui nestiprus lietus kelia apie 30 dB(A) triukšmą.

Dahlgera DÜKER SML ketinių vamzdžių sistema puikiai sugeria garsą ir be specialių laikiklių; išmatuota triukšmo absorbavimo vertė – 11dB (A) (esant 0,5 l/s vandens greičiui, tyliau nei krintantis sniegas). Vertė išmatuota remiantis garso izoliacijos matavimo standartu EN 14366.

Kita ne mažiau svarbi SML ketinių vamzdynų savybė yra ta, kad jie yra nedegūs. Pagal standartą EN 13501-1 ketus priklauso nedegių medžiagų klasei A1.

Ugnies ir dūmų plitimą į gretimus aukštus turėtų stabdyti vadinamoji patalpų uždanga. Vis dėlto šiuo metu galiojantys kanalizacijos vamzdžių bandymų standartai yra nepakankami, todėl žmonės šiuo klausimu klaidingai mano esą saugūs. Kilus gaisrui, grėsmių gyvybei ir pavojų gali rastis visomis kryptimis, t. y. ir į viršų, ir į apačią; o pagal dabartinius standartus tikrinama nuotekų vamzdžių priešgaisrinė sauga tik į viršų.

Jau minėtojo IZEG nuomone, tokie neišsamūs bandymų standartai yra pavojingas aplaidumas. Todėl 2021 m. vasario 5 d. IZEG atliko gaisrinį bandymą su įvairiomis lietaus nuotekų vamzdžių sistemomis akredituotame Medžiagų bandymo institute (MPA) Braunšveige. Bandymui buvo pastatytas trijų aukštų statinys, ir pagal keturis parametrus buvo tikrinta, kaip kanalizacijos sistemomis gaisras plinta į žemiau esančias patalpas – tikrinta, kaip jomis plinta gyvybei pavojingi dūmai; liepsna, karštis, krenta degančios medžiagos. Buvo išbandytos penkios gerai žinomų gamintojų plastikinių vamzdžių sistemos ir pilkojo ketaus vidaus kanalizacijos sistema Düker SML / SAINT-GOBAIN HES PAM-GLOBAL® / Price (D6).

Rezultatai atskleidė, kad gaisro atveju žemiau esančias patalpas saugiai į apačią uždaro tik nedegūs ketaus vamzdžiai, o degios plastikinės sistemos išliko sandarios tik 15–31 min.

Lietuvoje SML ketaus vamzdžių sistema prekiauja UAB „Dahlgera“. Įmonė jau per 10 metų bendradarbiauja su daugiau kaip 550 metų gyvuojančia liejykla Düker GmbH, kuri turi sukaupusi didžiulę patirtį ir itin rūpinasi savo gaminių kokybe.

Düker GmbH pilkojo ketaus nuotekų vamzdžiai žymimi GEG kokybės ženklu – tai Vokietijos nuotekų sistemų iš pilkojo ketaus asociacijos (Gütegemeinschaft Entwässerungstechnik Guss e.V.) kokybės ženklas. Jam gauti keliami reikalavimai yra kur kas aukštesni už standartinio pramonės normatyvo EN 877 reikalavimus, tad gamintojui tikrai rūpi, kad jo produktai ne atitiktų minimalius tokio tipo produktams keliamus reikalavimus, o tarnautų ilgai ir patikimai. UAB „Dahlgera“ yra tiekusi SML ketaus vamzdžių sistemą daugybei įvairių projektų. Stambiausias iš jų yra verslo centras „Business Garden Vilnius“.

SML ketaus vamzdžių sistema yra patikimas sprendimas tokiems pastatams, kuriuos statant svarbu ilgaamžiškumas, patikimumas bei saugi ir komfortiška eksploatacija. Į produktus su tokiais parametrais pirmiausia atkreiptinas nekilnojamojo turto vystytojų ir projektuotojų dėmesys, kad pigiai ir greitai pastatytas statinys netaptų ilgalaikiu galvos skausmu.

Daugiau techninės informacijos apie SML ketaus vamzdynų sistemą.

Düker GmbH / „Dahlgera“ iliustr.

Statybunaujienos.lt
Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
nuotrauka
2023-02-24 07:44
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.
nuotrauka
2023-02-08 07:02
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpro...
nuotrauka
2023-01-23 07:17
Net 85–95 % Europoje esančių pastatų dar bus eksploatuojami 2050 m., tad senesniems pastatams reikės iki 20 kartų daugiau energijos nei naujesniems, energiškai efektyviems pastatams. Kadangi per metus renovuojama tik 1 % šių pastatų, būtina ieškoti energiją taupančių priemonių, kurios ne tik sudaryt...
nuotrauka
2023-01-14 07:22
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF) įsteigta KŪB „Tvarių investicijų plėtros skatinimas” (TIPS) pasirašė paskolos sutartį su UAB „Venteos“, kuri viešosios–privačios partnerystės būdu įgyvendins Kauno rajono gatvių apšvietimo sistemos modern...
nuotrauka
2023-01-13 07:57
Statant modernią 19 tūkst. kv. m ploto Vokietijos polimerų milžinės REHAU gamyklą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas priešgaisrinei saugai. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, buvo parinktos padidinto atsparumo ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios sau...
nuotrauka
2023-01-06 07:54
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
nuotrauka
2022-12-02 11:05
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina prad...
nuotrauka
2022-12-01 09:25
Kiekvieno miesto puošmena – seni, praeitį menantys statiniai kultūros paveldo vietovėse. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena nusprendusiems ant tokių pastatų fasado įsirengti kondicionierių ar kitą inžinerinį įrenginį, kad š...
nuotrauka
2022-11-24 06:14
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vykdo didžiausią išmaniosios apskaitos projektą Baltijos šalyse – diegia išmaniuosius elektros energijos apskaitos prietaisus. Kas dieną Lietuvoje virš 2 tūkst. senųjų elektros skaitiklių yra pakeičiami į naujuosius, išmaniuosius. Prieš vykdant keitim...
nuotrauka
2022-11-16 07:25
Rotaciniai vožtuvai turi daug skirtingų pritaikymų. Pavyzdžiui, kartu su pavara arba valdikliu jie apsaugo grindinį šildymą nuo per aukštos terpės temperatūros. Ką dar verta apie tai žinoti?
nuotrauka
2022-11-15 07:36
Įmonės TECHNOGAJA sukurti AMAZING KIS vėdinimo sistemų filtrai sėkmingai naudojami tiek vietos rinkoje, tiek Vokietijoje, Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, žengia ir į kitas rinkas. Tokį AMAZING KIS filtrų populiarumą lemia ne tik tiesioginės, bet ir pridėtinės vertės šiuos filtrus naudojančiam bei...
nuotrauka
2022-11-11 12:02
Prieš tris mėnesius startavęs kvietimas teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui įgauna pagreitį – nuo kvietimo pradžios gautos 66 paraiškos už 2,3 mln. eurų. Iš viso šiai priemonei finansuoti iš Klimato kaitos programos lėšų skirta 4 mln. eurų. Progr...
nuotrauka
2022-11-08 14:36
Pastaraisiais metais išmaniosios namų technologijos sparčiai tobulėja, jos neaplenkia ir namų apšvietimo sprendimų. Išmanusis apšvietimas ne tik padeda susikurti inovatyvius namus, bet ir sunaudoja mažiau energijos, tausoja aplinką.
nuotrauka
2022-11-04 08:31
Lapkričio 3 d. baigėsi jau antrasis šiais metais kvietimas teikti paraiškas iškastinį kurą naudojančių katilų keitimui į šilumos siurblius ar biokuro katilus. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė dar daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų paraiškų už 6,64 mln. eurų. Viso kvietimui buvo skirta ...
nuotrauka
2022-10-12 11:08
Bene daugiausia žalų būstuose draudikai priskaičiuoja dėl užlietų patalpų. Pastebima, kad tokios nelaimės nutinka ne tik trūkus seniems vandentiekio vamzdžiams sovietmečiu statytuose daugiabučiuose. Tokių atvejų būna ir pasirinkus mažiau kokybiškas vandentiekio sistemas arba montuotojams netinkamai ...
nuotrauka
2022-10-11 06:41
Per Europą ritantis vienai didžiausių pastarųjų metų energetikos krizių, verslas ir paprasti Lietuvos gyventojai su nerimu laukia artėjančios žiemos. Kylančios elektros energijos kainos ir baimė dėl galimų jos tiekimo sutrikimų skatina ieškoti naujų sprendimų, kurie padėtų mažinti vartojimą ir su ju...
nuotrauka
2022-10-10 07:11
Lietuvos šilumos siurblių gamintojas UAB „IGLU TECH“ šį rudenį rinkai pristato naują oras-vanduo siurblių seriją „IGLU Inuit“. Iki šiol rinkai siūliusi tik inovatyvius geoterminius šilumos siurblius „IGLU Aleut“, šiandien įmonė džiaugiasi, kad pavyko prisitaikyti prie vartotojų poreikių ir pasiūlyti...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos