2023 rugsėjo 24 d. sekmadienis, 0:18
Reklama  |  facebook

DÜKER GmbH & Ko. KGaA Vokietijoje gaminami SML pilkojo ketaus vamzdynai

2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamzdžiams.
nuotrauka
Düker GmbH / „Dahlgera“ nuotr.


Minimos įmonės
Dahlgera, UAB
Šiame straipsnyje aptariama Vokietijos liejyklos DÜKER GmbH & Ko. KgaA gaminama SML ketaus vamzdžių sistema. SML ketiniai vamzdynai išsiskiria tuo, kad yra ilgaamžiai, stabilūs ir funkcionalūs, juos paprasta montuoti; ekologiniu požiūriu yra labai tvarūs, nes gaminami iš 100 proc. perdirbamų medžiagų (ketaus laužo), o juos pačius irgi įmanoma 100 proc. perdirbti. SML ketiniai vamzdynai yra ir labai tylūs, nes dėl didelės paviršiaus ploto masės puikiai slopina tekančio vandens keliamą triukšmą, be to, yra nedegūs. Toliau šios dvi svarbios eksploatacinės savybės aptariamos išsamiau.

Dahlgera DÜKER Triukšmas – tai netvarkingas ir žmogaus klausai neįprastas įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų mišinys, sukeliantis nemalonių pojūčių. Lietuvos statybos techniniame reglamente STR 2.01.07:2003 „Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo“ pateikiamas toks akustinio triukšmo apibrėžimas: „subjektyvusis žmogų veikiančio garso apibrėžimas, parodantis, kad girdimas garsas yra stiprus, nemalonus, netikėtas, tiesiog nepageidaujamas bei dirginantis arba žalingas“.

Šiuolaikiniame gyvenime triukšmo apstu, jis pagrįstai yra laikomas viena svarbiausių ekologinių problemų, trukdančių dirbti, poilsiauti ir kenkiančių žmonių sveikatai; o jei dar ir parėjus namo nėra ramybės dėl prastos pastato garso izoliacijos, jei naktimis vis pažadina kaimynystėje nuleidžiamo vandens garsas, tai žmogus negali ramiai pailsėti. Tame pačiame reglamente pateikiama ir akustinio komforto apibrėžtis: „subjektyvusis „apsaugos nuo triukšmo“ kokybės apibrėžimas. […] akustinis komfortas parodo, kokiu laipsniu yra ribojami nepatogumai arba nuovargis, atsirandantys dėl triukšmo trukdymo susikaupti, bendrauti bei miegoti, taip pat dirginantis triukšmo poveikis.“

Gyvenamosiose ir visuomeninėse patalpose išskiriamas oro, smūgio ir struktūrinis triukšmas. Vamzdynai yra su pastato konstrukcijomis sąveikaujantys garso šaltiniai, jais tekantis vanduo ar hidrauliniai smūgiai sukelia struktūrinį triukšmą, kuris pastato konstrukcijomis gali sklisti labai dideliais atstumais.

Vokietijos Informacinio centro (IZEG – Informationszentrum Entwässerungstechnik Guss e.V.) duomenimis, projektuodami visuomeninės paskirties pastatus, projektuotojai dažniausiai renkasi ketaus vamzdynus dėl jų akustinių ir priešgaisrinių savybių. Įžymaus Štutgarto Fraunhoferio statybinės fizikos instituto (Fraunhofer Instituts für Bauphysik in Stuttgart) matavimais, ketaus vamzdžius pritvirtinus specialiais laikikliais, triukšmingumo lygį galima sumažinti net iki 20 decibelų dB(A). Palyginimui nestiprus lietus kelia apie 30 dB(A) triukšmą.

Dahlgera DÜKER SML ketinių vamzdžių sistema puikiai sugeria garsą ir be specialių laikiklių; išmatuota triukšmo absorbavimo vertė – 11dB (A) (esant 0,5 l/s vandens greičiui, tyliau nei krintantis sniegas). Vertė išmatuota remiantis garso izoliacijos matavimo standartu EN 14366.

Kita ne mažiau svarbi SML ketinių vamzdynų savybė yra ta, kad jie yra nedegūs. Pagal standartą EN 13501-1 ketus priklauso nedegių medžiagų klasei A1.

Ugnies ir dūmų plitimą į gretimus aukštus turėtų stabdyti vadinamoji patalpų uždanga. Vis dėlto šiuo metu galiojantys kanalizacijos vamzdžių bandymų standartai yra nepakankami, todėl žmonės šiuo klausimu klaidingai mano esą saugūs. Kilus gaisrui, grėsmių gyvybei ir pavojų gali rastis visomis kryptimis, t. y. ir į viršų, ir į apačią; o pagal dabartinius standartus tikrinama nuotekų vamzdžių priešgaisrinė sauga tik į viršų.

Jau minėtojo IZEG nuomone, tokie neišsamūs bandymų standartai yra pavojingas aplaidumas. Todėl 2021 m. vasario 5 d. IZEG atliko gaisrinį bandymą su įvairiomis lietaus nuotekų vamzdžių sistemomis akredituotame Medžiagų bandymo institute (MPA) Braunšveige. Bandymui buvo pastatytas trijų aukštų statinys, ir pagal keturis parametrus buvo tikrinta, kaip kanalizacijos sistemomis gaisras plinta į žemiau esančias patalpas – tikrinta, kaip jomis plinta gyvybei pavojingi dūmai; liepsna, karštis, krenta degančios medžiagos. Buvo išbandytos penkios gerai žinomų gamintojų plastikinių vamzdžių sistemos ir pilkojo ketaus vidaus kanalizacijos sistema Düker SML / SAINT-GOBAIN HES PAM-GLOBAL® / Price (D6).

Rezultatai atskleidė, kad gaisro atveju žemiau esančias patalpas saugiai į apačią uždaro tik nedegūs ketaus vamzdžiai, o degios plastikinės sistemos išliko sandarios tik 15–31 min.

Lietuvoje SML ketaus vamzdžių sistema prekiauja UAB „Dahlgera“. Įmonė jau per 10 metų bendradarbiauja su daugiau kaip 550 metų gyvuojančia liejykla Düker GmbH, kuri turi sukaupusi didžiulę patirtį ir itin rūpinasi savo gaminių kokybe.

Düker GmbH pilkojo ketaus nuotekų vamzdžiai žymimi GEG kokybės ženklu – tai Vokietijos nuotekų sistemų iš pilkojo ketaus asociacijos (Gütegemeinschaft Entwässerungstechnik Guss e.V.) kokybės ženklas. Jam gauti keliami reikalavimai yra kur kas aukštesni už standartinio pramonės normatyvo EN 877 reikalavimus, tad gamintojui tikrai rūpi, kad jo produktai ne atitiktų minimalius tokio tipo produktams keliamus reikalavimus, o tarnautų ilgai ir patikimai. UAB „Dahlgera“ yra tiekusi SML ketaus vamzdžių sistemą daugybei įvairių projektų. Stambiausias iš jų yra verslo centras „Business Garden Vilnius“.

SML ketaus vamzdžių sistema yra patikimas sprendimas tokiems pastatams, kuriuos statant svarbu ilgaamžiškumas, patikimumas bei saugi ir komfortiška eksploatacija. Į produktus su tokiais parametrais pirmiausia atkreiptinas nekilnojamojo turto vystytojų ir projektuotojų dėmesys, kad pigiai ir greitai pastatytas statinys netaptų ilgalaikiu galvos skausmu.

Daugiau techninės informacijos apie SML ketaus vamzdynų sistemą.

Düker GmbH / „Dahlgera“ iliustr.

Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-09-07 07:38
Turto bankas pasirašė sutartį dėl 41 valstybės biurų pastato inžinerinių sistemų automatizavimo. Skaičiuojama, kad ši priemonė kasmet leis sutaupyti ne mažiau nei 10–13 proc. elektros ir šilumos energijos, o investicijos atsipirks vos per trejus metus.
nuotrauka
2023-08-22 15:21
Tikriausiai net nereikia pasakoti, kaip svarbu namuose užtikrinti malonią šilumą – šiam tikslui dažniausiai pasitelkiami šildymo katilai. Nusprendus tokią įrangą naudoti savo namuose, reikės susipažinti su skirtingais katilų tipais. Kaip ir galima tikėtis, kiekvienas iš jų turi tiek trūkumų, tiek ir...
nuotrauka
2023-06-29 07:26
Išmaniųjų statybų ir tvarumo idėjos jau neatsiejamos nuo reikalavimų šiuolaikiniams ir ateities pastatams, todėl jos tvirtai įkėlė koją ir į vonios kambarį. Santechninės įrangos kompanija „LAUFEN“ šiemet pristatė naujas vonios kambario kolekcijas, kurios atspindi ne tik 130 veiklos metų patirtį, nep...
nuotrauka
2023-06-16 07:15
Belgijos kompanija „Ideal Standard“ rinkai pasiūlė dušo sistemų kolekciją ALU+, kuri atliepia karščiausias rinkos tendencijas – yra estetiška, taupi ir tvari. ALU+ kolekcija skirta šiuolaikiniam vonios kambariui: turi integruotą daiktų laikymo sistemą, modelius galima rinktis iš kelių modernių spalv...
nuotrauka
2023-06-06 07:17
Vienas iš esminių efektyvaus nuotekų tvarkymo dalykų – siurblinės. Jos turi būti parinktos pagal konkrečius poreikius ir atitikti aplinkosaugos standartus. Naujos kartos „Innovative Water Systems“ (IWS) siurblinės yra sandarios, atsparios smūgiams, todėl patikimos ir patogios montuoti.
nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
2023-03-28 16:59
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
nuotrauka
2023-02-24 07:44
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos