2024 rugsėjo 12 d. ketvirtadienis, 11:36
Reklama  |  facebook

DZŪKIJOS STATYBA. Lietuvai svarbiame projekte įtvirtino savo, kaip monolitinio betonavimo profesionalų, patirtį

2019-08-21 07:48
Bendrovė „Dzūkijos statyba“ dalyvauja viename iš Lietuvai svarbių projektų – Vilniaus kogeneracinės jėgainės statyboje įmonei patikėti betonavimo darbai.
nuotrauka
„Dzūkijos statyba“ Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje slenkančių klojinių technologija betonavo 3 jėgainės silosus, kurių kiekvieno aukštis – 15 m, o vidinis skersmuo – 25 metrai. Bendrovės „Dzūkijos statyba“ nuotr.


Minimos įmonės
Dzūkijos statyba, UAB
Budimex, Lenkija,
Rafako, Lenkijos įmonė,
VKJ (Vilniaus kogeneracinė jėgainė), UAB

Vilniaus kogeneracinės jėgainės generaliniai rangovai – „Steinmuller Babcock Environment“ (Vokietija) ir „Budimex“ (Lenkija) konsorciumas stato atliekų deginimo ir bendrus technologinius įrenginius. Biokuro deginimo įrenginius ir tiekimo infrastruktūrą stato „Rafako“ (Lenkija). Numatoma, kad ši kogeneracinė jėgainė gamins apie 40 proc. centralizuotai tiekiamos Vilniaus šilumos. „Dzūkijos statyba“ projekte dalyvauja kaip subrangovė – derybos dėl biokuro katilinės pamato, monolitinės laiptinės bei trijų silosų betonavimo darbų su „Rafako“ vyko pusantrų metų.

„Derėtis vertėjo – „Dzūkijos statybą“ šiame objekte pastebėjo ir kitas kogeneracinės jėgainės generalinis rangovas – „Budimex“, pasiūlęs sutartį atlikti ir kitų objektų betonavimo darbus. Juos baigsime iki metų galo, tačiau tikimės, kad šiame projekte turėsime ir daugiau darbo, – sako bendrovės „Dzūkijos statyba“ gamybos direktorius Vidas Lasickas. – Mūsų įmonė turi sukaupusi nemažą monolitinių darbų patirtį, kurią įvertino ir Vilniaus kogeneracinės jėgainės rangovai.“ Direktorius džiaugiasi, kad jėgainės projektas unikalus Lietuvos mastu, be to, ši patirtis „Dzūkijos statybos“ specialistams įdomi profesine prasme.

Net betonuojami žiemą, pamatai įkaito iki 60 laipsnių

„Dzūkijos statyba“ Vilniaus kogeneracinės jėgainės statyboje darbuojasi nuo 2018 m. lapkričio mėnesio. 

Pirmiausia buvo betonuojamas nestandartinių matmenų – 2 m storio – laiptinės pamatas. Pačios katilinės pastato pamato storis siekė 1,4–1,8 metro.

„Išbetonavome vientisą, be jokių siūlių ar atskyrimų 50 m x 50 m matmenų, 1,4–1,8 m aukščio pamatą. Dar niekuomet nebuvome į vieną vietą supylę 4 tūkst. kub. m betono, – apie betonavimo kogeneracinėje jėgainėje ypatumus pasakoja „Dzūkijos statybos“ gamybos direktorius Vidas Lasickas. – Betonavimas be pertraukos vyko apie 36 val., tai yra 105 kub. m per valandą intensyvumu.“ 

Betonuojant tokio storio kaip laiptinės pamatas konstrukcijas, kyla mikroplyšių grėsmė, kurią gali lemti temperatūrų skirtumai konstrukcijoje – betonas 2 m storio pamate kaista. Valdant riziką, konstrukcijose buvo įbetonuoti specialūs temperatūros jutikliai, kuriais galima nuotoliniu būdu kompiuteryje stebėti temperatūrų kitimą.

„Pamatus betonavome žiemą, todėl pašaliečiui sunku patikėti, kad gruodžio pabaigoje ir sausio pradžioje betono paviršiuje buvo fiksuojamas daugiau kaip 40 laipsnių karštis. Atidengti pamatai garuoja. O viduryje temperatūra kilo iki 60 laipsnių karščio, tad teko imtis priemonių, kad betonas neperkaistų“, – pasakojo V. Lasickas. 

Stebint temperatūrą betone, svarbūs trys taškai – paviršiaus, vidaus ir apačios. Labai svarbu išlaikyti kuo mažesnį temperatūros skirtumą tarp jų – jeigu temperatūra skirsis 20 laipsnių, kyla plyšių rizika.

„Dzūkijos statybos“ specialistams tai nebuvo nauja. Tačiau pirmą kartą teko dirbti su tokio didelio storio betono konstrukcija. 

Betono perkaitimo riziką valdė naudodami šlakinį cementą ir specialias priemones

Betonuodami konstrukcijas kogeneracinėje jėgainėje, „Dzūkijos statybos“ specialistai naudojo metalines fibras, laikėsi tikslios betonavimo technologijos ir taikė specifines priemones.

Viena tokių priemonių – šlakinis cementas, kuris eliminuoja šokinę temperatūros reakciją: toks betonas lėčiau kietėja, paprasčiau suvaldyti jo temperatūrų skirtumus. Pamatų paviršius, saugant betoną nuo per greito atvėsimo, buvo dengiamas specialiais dembliais, polietileniniais maišais su mineralinės vatos užpildu. Tokiu būdu betonas atsiduria tarsi miniautoklave. 

Betonavimas trunka trumpiausiai, nors yra labai svarbi proceso dalis. Imliausi laiko ir sudėtingiausi yra armatūros rišimo darbai, kurie trunka dar ilgiau, kai pamatas siekia 1,8 m aukščio.

Betonavimo technologiją ir betono receptūrą ruošė Kauno technologijos universiteto mokslininkai, kuriems vadovo emeritas, statybos inžinerijos mokslų dr. Vigantas A. Žiogas. 

Betonavo 19 parų be pertraukos

Per rekordiškai trumpą laiką, naudojant slenkančių klojinių betonavimo technologiją, pastatyta monolitinė 66 m aukščio katilinės pastato laiptinė. Ji nenutrūkstamai buvo betonuojama 19 parų. Pagal tą pačią slenkančių klojinių technologiją buvo betonuojami ir trys jėgainės silosai, kurių kiekvieno aukštis – 15 m, o vidinis skersmuo – 25 metrai. Silosai išbetonuoti taip pat per rekordiškai trumpą laiką – 2 mėnesius. Šiuos darbus kontroliavo įmonės statybos vadovai Artūras Bingelis ir Darius Vervečka.

Pirmąsias tokias talpas „Dzūkijos statybos“ specialistai statė dar 2011 metais. Tačiau Šiaulių nuotekų valyklos pūdytuvų skersmuo, nors įspūdingas, vis tik buvo mažesnis – 17 metrų.

„Betonuojant slenkančiais klojiniais, svarbus pasirengimas ir darbo organizavimas. Vieną silosą nesustodami betonavome penkias paras, darbą organizuodami dviem pamainom“, – pasakojo V. Lasickas. 

Betonuojant laiptinę, darbas buvo organizuotas trimis pamainomis. Nors betonuoti slenkančiais klojiniais įmonė turi patirties, tačiau visada atsiranda naujų niuansų. Šįkart tai buvo žiedai viršuje. Tačiau šį iššūkį, įgiję naujos patirties, statybininkai įveikė: nenutraukiant proceso, klojiniai buvo išplėsti ir siloso viršus išbetonuotas.

„Dirbdami Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje, mūsų įmonės žmonės įtvirtino savo patirtį, pasitikrino žinias. Nors darbas su slenkančiais klojiniais nebuvo naujiena, tačiau tokios aukštos laiptinės ir tokio didelio skersmens talpų nebuvome betonavę. Taigi, dabar užtikrintai galiu sakyti, kad mūsų, kaip monolitinio betonavimo specialistų patirtis, yra unikali“, – sako įmonės „Dzūkijos statyba“ gamybos direktorius Vidas Lasickas.

Bendrovės „Dzūkijos statyba“ iliustr.  

Statybunaujienos.lt



Pramoninė statyba

nuotrauka
2024-09-10 11:40
AB Akola group netiesiogiai valdoma Latvijos įmonė SIA „Dotnuva Seeds" susitarė su „Swedbank" AS dėl sėklų paruošimo fabriko Latvijoje statybų ir įrangos finansavimo. Virš 7 mln. eurų siekianti paskola suteikta dešimties metų laikotarpiui. Paskolos garantu tapo pati AB Akola group.
nuotrauka
2024-08-21 07:55
Liepos pabaigoje Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) suteikė leidimą gaminti elektrą 3500 saulės modulių elektrinei ant „Švyturys-Utenos alus“ (ŠUA) daryklos stogo Utenoje. Kartu su elektrine bendrovė „Green Genius“ įrengė 2 MWh talpos ličio jonų energijos kaupiklių sistemą, kuri suteik...
nuotrauka
2024-08-14 11:30
Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupė „Teltonika“ pradeda naują veiklos etapą. Įmonių grupę kontroliuojanti bendrovė „Teltonika IoT Group“ turi naują vadovą, o žengiant į naujas verslo sritis, formuojamos naujos, atskirai dirbsiančios įmonių grupės. Taip siekiama atskirti daiktų interneto prod...
nuotrauka
2024-08-13 10:15
Akmenės laisvoji ekonominė zona (LEZ) pasirašė sutartį su nauja investuotoja UAB „Akmenės servisas“. Bendrovė iki 2025 m. vidurio teritorijoje investuos 1,1 mln. Eur ir sukurs iki 25 darbo vietų.
nuotrauka
2024-07-30 14:13
Siekdama didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei užtikrinti žemesnes šildymo kainas, įmonė „Biovatas" užbaigė ketverius metus vykusį projektą ir Alytaus mieste įrengė kogeneracinę elektrinę. Projekto vertė – daugiau nei 13 mln. eurų, kurių didžioji dalis buvo finansuota iš Europos Sąjungos s...
nuotrauka
2024-07-29 10:00
Didžiausia Baltijos šalių žemės ūkio ir maisto gamybos įmonių grupė AB Akola Group pradėjo naujo sėklų fabriko statybas Latvijoje, Iecavos mieste. Šiuo projektu, į kurį investuojama 9,5 mln. eurų, siekiama sutrumpinti reikalingų sėklų kelią iki ūkininko bei sustiprinti bendrovės pozicijas Baltijos š...
nuotrauka
2024-07-18 11:06
Nuo 2023 metų pabaigos plėtojamas Kauno oro uosto šiaurinio perono projektas pasiekė tarpinį finišą ir nuo liepos vidurio orlaivių riedėjimui jau atidaryta būsimo naujojo perono dalis (orlaivių riedėjimo maršrutas).
nuotrauka
2024-07-17 13:56
Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui Utenoje steigti pramonės parką ir, atsižvelgiant į jo reikšmę regionui, projektui suteikti valstybei svarbaus projekto statusą.
nuotrauka
2024-07-15 07:40
Daugiau nei 25-erius metus Lietuvoje veikianti suomiško kapitalo įmonė „HRX Lietuva“ keliasi į naują cross-dock tipo logistikos centrą, atitinkantį aukščiausius pramonės standartus su įdiegtomis pažangiausiomis technologijomis. Centras, skirtas greitai perkrauti krovinius, suprojektuotas ir pastatyt...
nuotrauka
2024-07-09 09:45
Didėjant vandenilio gamybos apimtims ir susiduriant su jo saugojimo problemomis, KTU mokslininkai siekia ištirti požeminio vandenilio saugojimo Lietuvoje galimybes. Projekto tikslas – prisidėti prie vandenilio energijos saugojimo infrastruktūros kūrimo ir skatinti švarios bei tvarios energijos spren...
nuotrauka
2024-07-08 07:23
Dėl įmonės INTERSURGICAL kitos paskirties inžinerinio statinio (automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys), kurį RASEINIŲ STATYBA pastatė Švenčionių rajone, Statybos inspekcija kreipėsi į teismą, reikalaudama panaikinti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) ir statinį nugriauti. Po beveik dvejus metu...
nuotrauka
2024-07-04 13:50
Prieš dešimtmetį įvykęs Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostų sujungimas buvo tarsi Lietuvos aviacijos pakilimas naujam skrydžiui. Dešimtmetį skaičiuojanti Lietuvos oro uostų kelionė buvo pažymėta įspūdingų projektų. Visi jie stiprina Lietuvos aviacijos pozicijas regione, padeda auginti ekonomiką ir...
nuotrauka
2024-06-25 11:54
„Darnu Group“ praneša, kad prie sostinės Ukmergės gatvės statys jau ketvirtąjį „Vilniaus verslo parko“ etapą. Viešinamuose projektiniuose pasiūlymuose numatoma, kad kompleksą sudarys du pastatai, kurių bendras plotas sieks 13 600 kv. metrų, o juose tilps 23 savarankiški blokai. Statybas planuojama p...
nuotrauka
2024-06-21 15:09
Pradėta pirmojo regioninio logistikos centro Kėdainių rajone, Aristavos kaime, statyba. Čia per porą metų bus įrengtas itin modernus 1414,42 kv. m logistikos centras su prekybinėmis patalpomis, kuris padės žemdirbiams vykdyti trumpųjų maisto tiekimo grandinių veiklą.
nuotrauka
2024-06-19 06:31
Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina Paryžiuje susitiko su Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ vadovybe ir aptarė tolimesnius veiksmus dėl Lietuvoje planuojamos statyti amunicijos gamyklos. Birželio pradžioje Ekonomikos ir inovacijų ministerija su vokiečių įmone pasirašė...
nuotrauka
2024-06-10 15:28
Vilniuje vystomame „Teltonika High-Tech Hill“ technologijų parke iškils plastiko ir mechanikos komponentų gamykla su sandėliu – šiam projektui išduotas statybos leidimas. Tai bus viena didžiausių tokio tipo gamyklų Lietuvoje.
nuotrauka
2024-06-06 09:56
Gargžduose į statybinių sausų mišinių gamyklos plėtrą investuojanti Prancūzijos statybinių medžiagų gamintoja „Saint Gobain“ projekto generaliniais rangovais pasirinko Vakarų Lietuvos statybos darbų bendrovę „Mirigita“.
nuotrauka
2024-06-06 09:30
„Vilniaus duona" pradėjo įgyvendinti šilumogrąžos sistemos projektą Panevėžio kepykloje. Duonos gamybos metu susidaranti energija, anksčiau leidžiama per kaminus vėjais, virs nauda: šildys karštą vandenį ir patalpas. Taip bus taupoma šilumos reikmėms skirta energija ir mažinama CO2 emisija. Į projek...
nuotrauka
2024-06-06 09:15
Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ užsakymu nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ Vilniuje, Zigmantiškių g., pradeda naujo logistikos centro statybas. Planuojama, jog naujajame 11,8 tūkst. kv. m ploto A++ energinės efektyvumo klasės pastate ateinančių metų vasarą įsikurs kone moderniausias...
nuotrauka
2024-06-05 11:05
Pasvalio rajone veikianti bioetanolio ir biodujų gamintoja „Kurana“ įrengs gamyklą, kurioje iš maisto ar pašarų tiekimo grandinėje netinkamų naudoti pramoninių atliekų, pavyzdžiui, krakmolo suspensijos atliekų bei maisto atliekų, bus gaminamas antros kartos bioetanolis. Gamykla turėtų pradėti veikti...

Statybunaujienos.lt » Pramoninė statyba