2024 birželio 18 d. antradienis, 4:42
Reklama  |  facebook

„Elsis TS“ automatizavo pirmąją Lietuvos dujų jungtį su Vakarais

2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD terminalo galimybes, tiekiant dujas Europos rinkai. Šio strategiškai svarbaus projekto automatizacijos dalį atliko Lietuvos įmonė „Elsis TS“.
nuotrauka
„Elsis TS“ nuotr.


Minimos įmonės
Elsis TS, UAB
Amber Grid, AB

GIPL dujotiekis, kuriuo dujos teka abiem kryptimis, driekiasi nuo Jauniūnų dujų kompresorių stoties (DKS) Širvintų rajone iki Holovčycių DKS Lenkijos pusėje. Informacinių ir ryšio technologijų bei inžinerinių sprendimų srityse veikianti įmonė „Elsis TS“ darbus atliko visuose rekonstruojamuose ir naujai statomuose su GIPL projektu susijusiuose objektuose.

Atnaujinant Jauniūnų dujų kompresorių stotį, „Elsis TS“ rekonstravo technologinę aikštelę su dujų slėgio reguliavimo mazgu: buvo išplėsta ir įrengta procesų valdymo ir automatizavimo sistema, atnaujintas kompresorinės stoties valdymo algoritmas. 160 km GIPL ruože yra įrengta 18 magistralinio dujotiekio uždarymo įtaisų aikštelių. „Elsis TS“ šiuose objektuose įdiegė nuotolinio valdymo sistemą, atliko „Amber Grid“ centrinės dispečerinės sistemos išplėtimo programavimo darbus.

Elsis TS„SCADA (angl. Supervisory Control and Data Acquisition System) sistema valdo didelį magistralinių dujotiekių tinklą bei sudėtingus jo technologinius įrenginius, užtikrindama pačius aukščiausius patikimumo ir saugumo reikalavimus“, – pasakoja įmonės „Elsis TS“ vykdomasis direktorius Žydrūnas Pikutis.

Daugiausiai darbų įmonė atliko naujai pastatytoje Santakos dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stotyje, kuri tarnaus kaip vartai dujoms patekti į Lietuvą ir į Lenkiją. Stotyje „Elsis TS“ specialistų įdiegtos sistemos ją padarė visiškai automatizuotą, valdomą ir kontroliuojamą iš Dispečerinio centro. Stotyje įrengtos ne tik procesų valdymo ir automatizavimo sistemos, bet ir pastato vidaus elektroninių ryšių sistemos, įrengta ir sertifikuota dujų komercinės apskaitos sistema. Papildomai įdiegta dujų sudėties chromatografų sistema, kuri leidžia greitai gauti dujų cheminės analizės rezultatus.

Elsis TS„Kadangi GIPL yra strategiškai svarbus projektas, buvo imtasi priemonių kibernetinei saugai užtikrinti, – pasakoja Ž.Pikutis. – Nuo Santakos dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties iki pirmojo Lenkijoje esančio čiaupų mazgo įrengėme 18 km optinį kabelį ir ryšių įrangą duomenims iš AB „Amber Grid“ į Gaz System S.A. (Lenkijos dujų operatorius) perduoti. Vienkrypčio duomenų perdavimo šliuzas su ugniasiene sistema duomenis perduoda tik į vieną pusę, įsilaužti į tokią sistemą neįmanoma.“

Įgyvendinant GIPL automatizavimą, buvo naudojama patikima pasaulyje žinomų gamintojų technologinė įranga. Lietuvos įmonė „Elsis TS“ taip pat yra sukaupusi didelę šių specifinių darbų patirtį. Vienas iš tokių projektų buvo Suomiją ir Estiją sujungęs dujotiekis „Balticconnector“, kuris kartu su GIPL galutinai užbaigė rytinės Baltijos pakrantės dujų rinkos izoliaciją. Šiuose projektuose, „Elsis TS“ vykdomojo direktoriaus Ž.Pikučio žodžiais, įmonė pritaikė visa, kas yra geriausio, patikimiausio ir moderniausio pasaulio rinkose.

Elsis TS

Viena svarbiausių pasaulio tendencijų, kuri realizuota ir „Balticconnector“, ir GIPL, – automatinis valdymas, autonomiškumas, kurie užtikrina dujų tiekimą nedalyvaujant žmogui.

Pirmą kartą „Elsis TS“ įdiegė kibernetinėms atakoms atsparią vienkrypčio duomenų perdavimo šliuzo su ugniasiene sistemą. Įmonė šią sistemą siūlys ir kitiems savo klientams, nes kibernetinis saugumas yra viena iš aktualiausių šio laikmečio problemų.

„Elsis TS“ nuotr.

Statybunaujienos.ltAutomatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?
nuotrauka
2024-04-24 08:09
Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai atsinaujina. Prieš porą metų „Gubernijos" darykloje modernizuota pagrindinė gamybos linija, kurioje gėrimai pilstomi į skardines. Dabar atėjo laikas modernizuoti kitas dvi linijas, kuriose produkcija pilstoma į PET plastiko butelius ir KEG statines. Kartu s...
nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija