2023 birželio 10 d. šeštadienis, 14:44
Reklama  |  facebook

Energiškai efektyvūs, ekologiški, pasyvūs namai: ar visi jie reiškia tą patį?

2016-10-25 09:40
Pradėjus domėtis šiuolaikiškų namų statybomis, nuo namus apibūdinančių sąvokų, rodos, gali net galva susisukti: taupus, energiškai efektyvus, pasyvus (arba aktyvus), ekologiškas ar net „išmanus“ namas. Nors iš pirmo žvilgsnio šie apibūdinimai atrodo visiškai vienodi, įvardijantys tokį patį – modernų, „sveikatai draugišką“ ir nebrangaus išlaikymo – namą, vis dėlto šios sąvokos yra skirtingos. Tiesa, neverta „tikrųjų“ paaiškinimų ieškoti užsienio literatūroje – skirtingose šalyse tos pačios sąvokos turi skirtingas apibrėžtis.
nuotrauka
Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalios reikalavimas statyti bent A energinės klasės namą. Įmonės ARKO nuotr.


Minimos įmonės
Specializuota komplektavimo valdyba, AB
Namo energinis efektyvumas

Beveik visiems naujai statomiems, parduodamiems ir nuomojamiems pastatams Lietuvoje turi būti nustatyta energinio naudingumo klasė ir suteiktas energinio naudingumo sertifikatas. Sertifikavimas – tai LR teisės aktų reglamentuotas procesas, kurio metu nustatomas pastato energijos suvartojimas, pagal tai pastatui priskiriant energinio naudingumo klasę nuo G iki A++.

A++ klasė – aukščiausia, nurodanti, kad pastatas beveik nenaudoja energijos, o didžiąją dalį sunaudojamos energijos gauna iš atsinaujinančių šaltinių, įskaitant ir paties namo pagamintą energiją. A, A+, A++ energinio naudingumo klasių pastatai klasifikuojami kaip mažai energijos vartojantys arba energiškai efektyvūs. Pastatų energinio naudingumo klasės nustatomos pagal: pastato kvalifikacinį rodiklį C (parodo skaičiuojamųjų energijos sąnaudų santykį su norminiu), pastatų atitvarų skaičiuojamuosius savituosius šilumos nuostolius (atitvarų šilumines savybes), energijos sąnaudas pastatui šildyti, pastato sandarumą, pastato vėdinimo su rekuperacija sistemos efektyvumą (jei tokia sistema pastate įrengta).

Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja pakeitimai statybos techniniame reglamente, pagal kuriuos visi naujai projektuojami ir statomi pastatai privalės atitikti bent A klasės reikalavimus; nuo 2018 m. A+, nuo 2021 m. A++ klasės reikalavimus.

Energiškai efektyvaus namo sąvoka Lietuvoje naudojama pasyviam namui įvardinti. Statybų rinkos specialistai atkreipia dėmesį, kad dažnai painiojamos energinės klasės ir energiškai efektyvaus namo sąvokos, bei pabrėžia, jog tai, kad nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalios reikalavimas statyti bent A energinės klasės namą, dar nereiškia, jog nuo šios dienos bus pradėti statyti vien pasyvūs namai.

Energiškai efektyvus namas – pasyvus namas?

Pasyvaus namo standartas yra Vokietijos Pasyvaus namo instituto nustatyta sertifikavimo tvarka, skirta tinkamam rezultatui pasiekti ir pastato kokybei užtikrinti. Pasyviojo namo standartas Vokietijoje sukurtas 1988 m., o pagal šią technologiją projektuojami ir statomi ne tik gyvenamieji namai, bet ir biurų pastatai, mokyklos ir kiti visuomeniniai statiniai. Pasyvus namas – tai energiją taupantis pastatas, kurio šildymui prireikia tik 15 kWh/m² per metus. Toks pastatas naudoja pasyvius energijos šaltinius: dirvožemio šilumą, saulės energiją, apšvietimo ir buitinių prietaisų skleidžiamą šilumą ir netgi žmogaus kūno temperatūrą. Vertinant pastatą, skaičius 15 kWh/m² yra kertinis – jį viršijus, pastatas nebegali būti laikomas pasyviuoju. Namui sertifikuoti būtina atlikti ir sandarumo testą, kurio metu sukuriamas 50 Pa slėgio skirtumas tarp namo vidaus ir išorės. Pastatų energinio naudingumo sertifikavimą atlieka atestuoti pastatų energinio naudingumo sertifikavimo ekspertai.

Pasyvusis namas sertifikuojamas Vokietijos Pasyvaus namo instituto, o A, A+ ir A++ energinės klasės – Lietuvos institucijų, pagal Europos Sąjungos rekomendacijas. Vokietijos ir Lietuvos reikalavimai pastatams yra skirtingi, todėl Pasyvaus namo instituto sertifikuoti namai ne visada atitiks Lietuvos A++ klasės reikalavimus ir atvirkščiai – A+ klasės namai gali ne visada atitikti Pasyvaus namo instituto reikalavimus.

Pasyvaus namo kūrimas – tai daugelį metų veikianti sistema, paremta nuolatiniu pastatytų namų monitoringu ir vertinimu. Tai užsakovo, projektuotojo, techninio prižiūrėtojo ir statybininko bendras darbas, kuriame labai svarbi kiekviena grandis.

Pasyvių namų jau yra ir Lietuvoje, vienas jų – iš ARKO blokų Vilniuje pastatytas pirmasis vienbutis – turi ir A+ energinės klasės, ir Vokietijos Pasyvaus namo instituto sertifikatą. Tokio pasyvaus vienbučio namo su daline apdaila 1 m² statybos kaina yra apie 700 eurų, o sąnaudos šildymui ir karšto vandens ruošimui tesudaro apie 340 eurų per metus.

Vienas esminių principų pasyviame name – sienų konstrukcijos šiluminė talpa, kuri padeda vasarą namui neįšilti, o žiemą neatvėsti. Šiluminę inerciją lemia sienų statybinių medžiagų tankis – didelio tankio medžiagos padeda patalpose ilgiau išlaikyti šilumą. Vieną iš didžiausių tankių, palyginti su statybiniais kitų rūšių blokais, turi ARKO mūro blokai – 1310–1600 kg/m³. Be to, šie blokai be jokių irimo požymių atlaiko ne mažiau kaip 50 šaldymo ir šildymo ciklų, o kalbant apie ilgaamžiškumą, tokios medžiagos gyvuoja daugiau kaip 100 metų. Palyginimui, gaminių, atlaikančių 25 šaldymo ir šildymo ciklus, tarnavimo laikas gali būti tik 25 metai.

Ekologija atkeliavo ir į statybų rinką

Dauguma statytojų ieško geriausiai šiuolaikiškų žmonių poreikius atitinkančių sprendimų, tad tiek sienų pagrindinėms konstrukcijoms, tiek apdailai nori naudoti maksimaliai ekologiškas, natūralias statybines medžiagas. Toks požiūris ypač pagirtinas, kadangi nuo statybinių medžiagų pasirinkimo priklauso ir namo gyventojų sveikata, ir gyvenimo kokybė.

Rinkoje medžiagų, kurios ne tik įtiktų pačiam aktyviausiam „žaliųjų“ judėjimo atstovui, bet ir leistų džiaugtis tvirtu, šiltu ir nebrangiai išlaikomu būstu, – tikrai yra, tereikia atidžiai išsirinkti. Tiesa, dažnai pasitaiko klaidingų įsitikinimų, kad ekologiškiausia medžiaga yra molis. Vis dėlto nors ji ir natūrali, palyginti su smėliu, yra radioaktyvesnė. Tokiu atveju keramzitbetonio ar keraminiai blokai, kurių sudėtyje yra molio, negali būti laikomi ekologiškesniais už kitus.

Taip pat reikėtų peržvelgti ir Sveikatos apsaugos ministerijos atliktus tyrimus, pavyzdžiui, tuos, kuriuose tirti pavojingiausių sveikatai medžiagų aktyvumai pasirinktose statybinėse medžiagose. Vienas dažniausių pasirinkimų namo statyboms – ARKO silikato blokai, gaminami iš natūraliai gamtoje randamų medžiagų: smėlio, kalkių ir vandens. Kalkės – tai išdegtas ir sumaltas kalkakmenis. Šie blokai gali būti naudojami ne tik ekologiškų, bet ir energiškai efektyvių (pasyvių) namų statybose, kadangi dėl savo techninių savybių padeda lengviau tiek įgyvendinti vis griežtėsiančius energinio naudingumo klasės reikalavimus, tiek pasiekti Vokietijos Pasyvaus namo instituto sertifikavimui reikalingus rodiklius.

Platesnė informacija www.arko.lt.

Reklama

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2023-06-10 07:02
Vokietijos kapitalo antrinė bendrovė „Leonhard Weiss Lietuva“ ir „Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė „LTG Infra“ pasirašė dvi geležinkelio priežiūros rangos sutartis, kurių bendra vertė – 5 mln. eurų, be pridėtinės vertės mokesčio.
nuotrauka
2023-06-10 06:42
Aplinkos ministerija parengė finansavimo sąlygų aprašų projektus, pagal kuriuos bus skiriamos subsidijos daugiabučių, viešosios paskirties pastatų ir Turto banko patikėjimo teise valdomų pastatų bandomajam parodomajam atnaujinimui (modernizavimui) naudojant skydus. Tam skirta 10 mln. eurų iš Ekonomi...
nuotrauka
2023-06-10 06:35
Unikaliose, saugomose Lietuvos teritorijose nuo šiol nebeliks kliūčių įrengti dviračių ir pėsčiųjų takus. Padidintas maksimalus tako nuolydis, kartu numatant papildomas apsaugos priemones – turėklus, atokvėpio aikšteles, naudoti atsparias slydimui dangas.
nuotrauka
2023-06-09 09:41
Kiekvienais metais artėjant vasarai ir šylant orams tradiciškai suaktyvėja ir nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka. Vis dėlto šiemet bent jau kol kas fiksuojami sandorių kiekiai neleidžia kalbėti apie pagyvėjimą, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centras.
nuotrauka
2023-06-09 06:46
Seimas pritarė Statybos įstatymo pakeitimams, kuriais atsisakoma techninės būklės pažymų išdavimo elektros energijos gamybos įrenginiams (saulės elektrinėms) nebe iki 30 kW galios, bet iki 100 kW įrengtosios galios (užteks rangovo deklaracijos, kaip nustatyta šiuo metu iki 30 kW galios elektrinėms),...
nuotrauka
2023-06-09 06:38
AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) birželio 7 dieną pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA). Ši sutartis suteikia galimybę vystyti glaudesnį bendradarbiavimą ir leidžia efektyviau plėtoti modernius technologinius sprendimus, skatinančius tvarumą ir...
nuotrauka
2023-06-09 06:27
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti birželio pabaigoje, t.y. anksčiau nei numatyta sutartyje. Pėstiesiems per Nevėžį susisiekima...
nuotrauka
2023-06-08 06:36
Svajojantiems apie jaukų, malonų bei patogų laiko leidimą gryname ore, pavėsinė yra vienas pagrindinių elementų, be kurio sunku įsivaizduoti vasaros sezoną.
nuotrauka
2023-06-07 16:35
Vyriausybė trečiadienį pritarė Aplinkos ministerijos parengtam Saugomų teritorijų įstatymo ir jį lydinčių Aplinkos apsaugos, Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių, Laukinių augalų ir grybų rūšių, Laukinės gyvūnijos, Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos, Augalų nacionalinių genetinių išteklių, Ter...
nuotrauka
2023-06-07 14:28
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas patvirtino papildytus želdinių, kuriuos savivaldybės gali skelbti saugotinais, kriterijus. Išplėtus kriterijų sąrašą miestų ir miestelių savivaldos institucijos turės galimybę apsaugoti daugiau vertingų medžių ir krūmų, nepasikartos atvejai, kai juos dėl komercin...
nuotrauka
2023-06-07 13:44
Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ už 11 mln. eurų įsigijo 50 proc. UAB „Vėjo galia“ akcijų.
nuotrauka
2023-06-07 13:36
Darbo rinkos aktyvumą skatina šiltajam metų sezonui įprastas darbuotojų poreikio ir dirbančiųjų skaičiaus augimas. Per gegužę dirbančiųjų skaičius šalyje ūgtelėjo 8,4 tūkst. ir birželio 1 d. siekė 1,46 mln.
nuotrauka
2023-06-07 09:10
Kvalifikuotam darbui reikalingų inžinierių bei technologų paklausa tokia didelė, kad dabar jie gali rinktis ne tik darbdavius, bet ir gyvenimo būdą – didmiesčio judesį arba mažo miesto ramybę. Ne veltui šios specialybės aktyviai rekomenduojamos ir šiuo metu mokyklas baigiantiems abiturientams. Darbo...
nuotrauka
2023-06-07 06:42
Seimas po svarstymo pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kuriomis siūloma griežčiau bausti už viešosios rimties trikdymą.
nuotrauka
2023-06-06 10:03
Darbo kodekso 44 str. numato darbdavio pareigą pranešti darbuotojui apie darbo sąlygas. Be to, iki darbo pradžios darbdavys privalo pateikti darbuotojui informaciją apie darbo funkcijos apibūdinimą ar aprašą arba darbo (pareigybės arba pareigų, profesijos, specialybės) pavadinimą ir, jeigu nustatyta...
nuotrauka
2023-06-05 13:07
Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo pripažino buvusį Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Teisės departamento direktorių Tautvydą Jakutį. Teismas jam skyrė galutinę 24 479 eurų baudą. Dar penki asmenys nuteisti už prekybą poveikiu. Jie turės sumokėti teismo skirtas baudas nuo 11 29...
nuotrauka
2023-06-05 06:41
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas gegužę atmetė UAB „Zarasų projektas“ apeliacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo panaikintas Vilniaus savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo (SLD) statyti daugiabutį gyvenamąjį namą, atra...
nuotrauka
2023-06-05 06:22
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gauto skundo dėl galimai neteisėtai pastatytos tvoros su atramine sienele pagrindu atliko faktinių duomenų patikrinimą Šiauliuose, Ginkūnų g. Patikrinimo metu išaiškinta ir daugiau šiurkščių pažei...
nuotrauka
2023-06-04 14:40
Vienoje seniausių Vilniaus senamiesčio gatvių už 1,071 mln. eurų parduodamos patalpos istoriniame Vaistinės name. Tai vienas pirmųjų Šv. Jono gatvėje atsiradusių mūrinių pastatų, išsaugojęs bėgančių laikmečių pėdsakus nuo pat ankstyvosios gotikos iki šių dienų.
nuotrauka
2023-06-04 12:13
Nekilnojamojo turto ekspertai sutaria, kad esminę įtaką pardavimams daro išaugusi 6 mėnesių EURIBOR palūkanų norma – šiuo metu ji siekia 3,78 proc., kai praėjusį mėnesį buvo 3,622 proc.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos