Viešųjų pirkimų galvosūkiai: neprivaloma rekomendacija, bet realūs nuostoliai – ar tai teisinga?
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atveju turėtų būti atsakingas – pati organizacija, patarimą pateikusi institucija ar jos abi?

Vitalija VARNAITIENĖ, advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė
Minimos įmonės
TEGOS (buv. TGS Baltic), advokatų kontora,
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) birželį išnagrinėjo bylą, kurioje perkančioji organizacija siekė prisiteisti žalą iš Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA). Ieškinio pagrindas – esą aplaidžiai atliktos VPT ir CPVA funkcijos, dėl ko jai, kaip ES lėšomis finansuojamą projektą vykdžiusiam pirkimo vykdytojui, buvo nurodyta grąžinti dalį – 5 proc. projekto įgyvendinimui jau panaudotų lėšų.
Perkančioji organizacija teigė, kad vadovavosi tuo metu galiojusiais teisės aktais ir VPT rekomendacijomis, todėl ne nutraukė pirkimą, o pakoregavo pirkimo sąlygose numatytą kvalifikacijos reikalavimą tiekėjams ir 2018 m. sudarė viešojo pirkimo sutartį. VPT, pirmą kartą gavusi skelbimo apie pirkimą pakeitimą tvirtinimui, jį atmetė ir nurodė pratęsti pasiūlymų pateikimo terminą, o gavusi pagal jos pastabas pakoreguotą skelbimą – jį patvirtino. Perkančiosios organizacijos vertinimu, VPT tuo patvirtinimu iš esmės prisidėjo prie pažeidimo.
CPVA buvo patikrinusi pirkimo procedūras iš karto po sutarties sudarymo, kai projektui skirtos ES lėšos dar net nebuvo panaudotos, ir pažeidimų nenustatė. Tačiau po Valstybės kontrolės pastabų, kai projektas jau buvo įgyvendintas, atliko pakartotinį patikrinimą ir konstatavo pažeidimą, dėl kurio nurodė grąžinti 10 proc. finansavimo.
Vis dėlto perkančioji organizacija ginčijo paskirtos finansinės korekcijos dydį ir LVAT sprendimu ji buvo sumažinta iki 5 procentų. Be kita ko, LVAT nurodė, kad atsakomybės perkėlimas vien perkančiajai organizacijai, kai procese dalyvauja ir kompetentingos institucijos, „gali būti ne visai teisingas“.
Remdamasi šia LVAT nutartimi, perkančioji organizacija vėl kreipėsi į teismą, prašydama, kad VPT ir CPVA atlygintų perkančiajai organizacijai žalą, t. y. visą jai pritaikytą 5 procentų finansinę korekciją – 164 480,78 eurų nuostolius.
Byla vėl pasiekė LVAT ir teismas nurodė, kad būtent perkančioji organizacija atsakinga už pirkimo vykdymo metu priimtus sprendimus, ji puikiai išmano viešųjų pirkimų teisinį reguliavimą ir privalo vadovautis įstatymais. Nustatyta, kad VPT šiuo atveju nepateikė jokių imperatyvių nurodymų perkančiajai organizacijai, o CPVA, kaip priežiūros institucija, turi pareigą reaguoti į visus galimus pažeidimus ir, net jei jų iš pradžių nenustatė, turi teisę juos konstatuoti vėliau, atnaujinus tyrimą.
Taigi šioje byloje perkančiajai organizacijai nebuvo priteista jokia žala.
Antroji byla: kai už pirkimą atsakingos dvi institucijos
Praktikoje žinoma ir kitokių, nei aptarta, situacijų, kai perkančioji organizacija buvo atsakinga už ES lėšomis finansuojamo projekto įgyvendinimą, tačiau pačias viešojo pirkimo procedūras, pagal sudarytą sutartį, vykdė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), be kita ko, prižiūrinti ES lėšomis vykdomų projektų vykdymą. Šalys buvo pasiskirsčiusios pareigas ir APVA, viešojo pirkimo procedūros metu, nepatikrino, ar tiekėjas turi pagal Lietuvos teisės aktus privalomą turėti pavojingų atliekų tvarkymui Lietuvoje reikiamą licenciją.
Dėl šios situacijos kilo ginčas, ir LAT sprendimu sutartis, kuri buvo sudaryta įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą, buvo nutraukta.
Valstybės kontrolė, vykdydama projekto įgyvendinimo kontrolę, nustatė, kad, nepatikrinus tiekėjų kvalifikacijos atitikimo teisės aktuose įtvirtintiems reikalavimams, buvo pažeistos VPĮ nuostatos. Galiausiai buvo nuspręsta, kad turėtų būti taikoma finansinė korekcija, kuri po dar vieno teismo proceso buvo sumažinta iki 354 991,46 eurų sumos. Už projektą atsakinga perkančioji organizacija nesutiko grąžinti šios sumos iš savo lėšų, nes viešojo pirkimo procedūras vykdė APVA, ir kreipėsi į teismą. Galiausiai Lietuvos apeliacinis teismas, įvertinęs visas aplinkybes, nusprendė, kad būtent APVA buvo atsakinga už viešojo pirkimo procedūras, todėl būtent jai tenka pareiga atlyginti 354 991,46 euro siekiančius perkančiosios organizacijos nuostolius.
Teismų praktika: atsakomybė priklauso nuo faktinio pirkimo vykdytojo
Šios dvi bylos atskleidžia, kad teismų požiūris dėl atsakomybės už viešuosius pirkimus yra nuoseklus – atsakingas yra pats viešojo pirkimo vykdytojas. Tačiau praktikoje dažnai viskas ne taip paprasta. Turbūt kone kiekviena perkančioji organizacija yra sprendusi, kaip elgtis – vadovautis kompetentingos institucijos patarimu/rekomendacija (kurios iš esmės abi nėra privalomojo pobūdžio) ar pasirinkti galimai sau palankesnį situacijos sprendimo būdą.
Pasekmių galima sulaukti abiem atvejais – tiek priėmus sprendimą be kompetentingų institucijų patarimų, tiek jais pasinaudojus. O jeigu dar dvi kompetentingos institucijos teikia skirtingas rekomendacijas, perkančioji organizacija gali atsidurti tarp kūjo ir priekalo – bet kuriuo atveju rizikuodama sulaukti nepalankių teisinių pasekmių.
Kodėl tai svarbu?
Viešųjų pirkimų reguliavimas Lietuvoje neretai įvardijamas kaip sudėtingas ir keliantis daugiau klausimų nei atsakymų. Turint omenyje, kad kasmet viešiesiems pirkimams Lietuvoje skiriama apie 9 mlrd. eurų, būtina aiškiai suprasti kompetentingų institucijų rekomendacijų bei atliekamų patikrų teisinę reikšmę ir ribas.
Formulės „rekomenduojame, tačiau sprendimą priima pati perkančioji organizacija“ praktinė vertė tampa abejotina ir kartais sukuria daugiau painiavos nei aiškumo. Tokiais atvejais viešųjų pirkimų vykdytojai dažnai atsiduria situacijoje, kurioje institucinė kontrolė ar rekomendacijos ne tik nesumažina rizikos, bet kartais ją ir padidina. Neabejotina, kad būtent perkančioji organizacija yra atsakinga už savo priimamus sprendimus, tačiau svarbu žinoti, kur prasideda ir kompetentingų institucijų atsakomybės ribos.
Taigi – kompetentinga institucija pataria, viešųjų pirkimų vykdytojas patarimu pasinaudoja ir vėliau pripažįstamas padaręs VPĮ pažeidimą bei patiria finansinių nuostolių. Kaip manote, kas tokiu atveju turėtų būti atsakingas: perkančioji organizacija, kompetentinga institucija ar abi?
Komentaras
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...
2025-05-19 11:25
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) šių metų nutartyje civilinėje byloje suformavo naują praktiką, kuri gali turėti reikšmingų pasekmių tūkstančiams aukštos kvalifikacijos darbuotojų ir jų darbdavių. Teismas pateikė išaiškinimus dėl interesų konflikto sampratos, jos santykio su nekonkuravimo princ...
2025-05-16 13:40
Lietuvoje daugiau nei du mėnesius valdžios institucijos, politikai, asociacijos bei kitos grupės diskutuoja, ginčijasi ir net kelia mitingus dėl atskirų siūlomos mokesčių reformos dalių. Vyriausybei pritarus paskutinėmis minutėmis taisytam jos variantui, siūlomi pakeitimai artimiausiu metu turėtų bū...
2025-05-15 16:30
Daugiabučių namų savininkai, įgyvendindami bendrosios dalinės nuosavybės teisę ir turėdami teisėtą poreikį naudotis kieme esančia parkavimo aikštele, net jei ji priklauso kitam savininkui, gali reikalauti nustatyti tokiai aikštelei naudojimosi tvarką ir mokėtiną kompensaciją. Tai 2025 metų gegužės...