2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 5:27:41
Reklama  |  facebook

KTU docentas G. Svinkūnas: Lietuvoje perėjimas prie atsinaujinančių šaltinių vyksta tyliai, bet užtikrintai

2021-06-21 15:39
Norėdami gyventi patogiai, naudojame, nors ir ekonomiškesnių, bet daugiau elektros prietaisų. Šiuo metu elektrai išgauti dažniausiai yra deginamas iškastinis kuras. Visgi, situacija keičiasi – siekiant užtikrinti tvarią žmonijos ateitį, vis intensyviau ieškoma sprendimų, padedančių pereiti prie švarios elektros energijos gamybos.
nuotrauka
Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
KTU Elektros ir elektronikos fakultetas,

Pasak KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) docento Gyčio Svinkūno, Lietuva šiandien išgyvena žaliosios energetikos „aukso amžių“ – ji sparčiai plečiasi ir vystosi. Tiesa, šis augimas turi ribas.

„Vėjo elektrinių parkai atsiperka gamindami elektrą už 5-7cnt/kWh, kas yra vidutiniška didmeninė elektros kaina rinkoje. Taigi tokios technologijos turi perspektyvą augti be kažkokių dotacijų ar valdžios pastangų. Mažos saulės elektrinės, įrengtos individualiuose namuose atsiperka generuodamos energiją už 12- 14cnt/kWh, tad jų skaičius taip pat palaipsniui auga. Sąlygos vystytis atsinaujinančiai energetikai tikrai yra“, – pranešime cituojamas G. Svinkūnas, Kauno technologijos universiteto (KTU) docentas.

Prietaisai sunaudoja vis mažiau energijos

Skaičiuojama, kad šiuo metu pasauliui reikia apie 3 trilijonų vatų elektros, o 2050 m. šis skaičius išaugs net 80 proc. Tačiau G. Svinkūnas atkreipia dėmesį, kad ilgalaikės prognozės yra abejotinos.

Nuotraukoje – 
KTU Elektros ir elektronikos fakulteto
docentas Gytis Svinkūnas

„Mano kabinete stovi gražiai parašyta ir 1984 m. išleista knyga, kurioje energetikos ateitis yra neabejotinai piešiama kaip branduolinė. Be to, joje argumentuotai rašoma, kad iš vėjo ir saulės energetikos nebus nieko gero. Matome, kad ne visos prognozės pildosi“, – šypsosi pašnekovas, dirbantis mokslo srityse, susijusiose su elektros energijos kokybe.

Laikui bėgant, kuriami vis mažiau elektros naudojantys imtuvai, todėl atrodo, kad elektros sunaudojimas turėtų mažėti. Tačiau anot eksperto, elektros vartojimo prietaisų namuose daugėja, todėl sunaudojimas auga, nepriklausomai nuo to, kad prietaisai jos sunaudoja mažiau.

Jis neabejoja, kad elektros sąnaudos augs – tai labai patogi energijos vartojimo forma, o dėl technologinės pažangos bei pakitusių vartotojų poreikių elektros inžinerijos specialistų poreikis darbo rinkoje bus juntamas vis labiau.

„Prieš kelis dešimtmečius nemažas energijos rijikas namuose buvo lempinis televizorius. Tobulėjant technikai, televizoriai pasidarė daug kartų ekonomiškesni. Tačiau atsirado personalinis kompiuteris, kuriam taip pat reikia nemažai elektros. Taigi elektros taip lengvai nesutaupysi – juk norisi gyventi patogiai. Tokių prietaisų gamybai bei kokybės užtikrinimui reikalingi kvalifikuoti specialistai“, – teigia KTU Elektros inžinerijos programos dėstytojas G. Svinkūnas.

Lietuvos gerieji pavyzdžiai

Lietuvoje apie 70 proc. elektros yra importuojama iš užsienio, todėl didžioji dalis elektros gamybos metu išmetamų teršalų lieka kitose šalyse ir Lietuva tam įtakos neturi.

„Jeigu daugiau elektros gamintume Lietuvoje, tada CO2 problema išryškėtų. Apskritai elektrą gaminti yra sudėtinga, todėl elektros inžinieriai susiduria su nemažai iššūkių. KTU studentams bandau įdiegti požiūrį nuolat užduoti klausimą: kodėl energetika yra būtent tokia, kokią mes turime?“ – sako G. Svinkūnas.

Kurą deginančios elektrinės, kaip rašoma KTU pranešime, turi žemą naudingumo koeficientą – tik apie 30 proc. Tad daugybė energijos yra išvaistoma ir kartu išskiriama daug CO2. Europoje yra nemažai pigia anglimi kūrenamų elektrinių, kurios yra pagrindinis kritikos taikinys. Tačiau, anot KTU docento, lengviausia pasakyti, kad jas reikia uždaryti, o ką daryti toliau – sunkiai išsprendžiamas klausimas.

„Lietuvoje anglimi kūrenamų elektrinių nėra. Kurą deginančios elektrinės dėl brangaus importinio kuro dirba neekonomiškai, todėl paleidžiamos tik kartais. Užtat plečiasi vėjo elektrinių parkai, saulės energetika – tokia situacija atsinaujinančiai energetikai yra palanki. CO2 išmetimą Lietuvoje daugiau veikia kiti veiksniai, pavyzdžiui transportas“, – pasakoja jis.

Tyrimai rodo, dalijasi KTU, kad 2019 m. Lietuvoje į atmosferą buvo išmesta 20,4 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų – apie 1 proc. daugiau nei 2017 m. Tačiau G. Svinkūnas teigia, kad kai kuriuose srityse Lietuva atrodo itin gerai – apie 70 proc. centralizuotam šildymui sunaudojamos energijos išgaunama deginant biokurą.

„Šią situaciją galima vadinti tyliąja revoliucija. Krito iškastinio kuro naudojimas, sumažėjo priklausomybė nuo kitų valstybių. Be to, sumažėjo ir šildymo kainos. Prieš 10 metų vis kildavo skandalai, kai daugiabutyje vienas butas norėdavo atsisakyti centralizuoto šildymo, nes buvo pigiau naudoti kitokį šildymo būdą. Dabar tokių skandalų negirdėti. Priežastis – dėl biokuro ir būstų renovacijos atpigo šildymas“, – paaiškina KTU EEF docentas.

Kita sėkminga sritis – elektros tinklo jungtys su kitomis valstybėmis. Per pastarąjį dešimtmetį pastatytos jungtys su vakarais leidžia tiek eksportuoti, tiek importuoti elektros energiją be didesnių problemų. Jungtys taip pat reikalingos tinklo stabilumui užtikrinti. Anot KTU docento, plečiant atsinaujinančią energetiką, tarpusavio ryšiai yra labai aktualūs.

Reikės spręsti energijos kaupimo problemą

„Visi elektros šaltiniai prijungti prie vieningo tinklo, jų energija gali pasiekti bet kurį šalies kampelį, tad nesvarbu, kur elektra bus gaminama, ji visada ras vartotoją. Tačiau tada kai nėra saulės ir vėjo, prasidės didžiosios atsinaujinančios energetikos problemos“, – sako G. Svinkūnas.

Pasak KTU docento, šiuo metu atsinaujinanti energetika išgyvena „aukso amžių“ – plečiasi, vystosi, jos diegimas yra skatinamas ir giriamas. Vis dėlto, tai gali pasibaigti iki tam tikros ribos išaugus atsinaujinančių išteklių galiai. Šuo metu Lietuvoje yra apie 580 MW vėjo galios ir 170 – saulės. Problemos kils kai šis galingumas viršys Lietuvos poreikį – 2000 MW.

„Tuomet atsiras dienų kada visa šalis dirbs vien tik iš vėjo ar saulės energijos. Pagal vėjuotumo statistiką, Lietuva pasigamins apie 30 proc. metinio sunaudojamo elektros energijos kiekio iš atsinaujinančių šaltinių. Tada atsiras problema – ką daryti toliau? Jeigu dar didinsime energijos galią, iškils problema, kaip akumuliuoti tą papildomą elektrą ir ją panaudoti kai nėra saulės ar vėjo. Tiktai – kaip? Nėra pigių metodų kaip akumuliuoti didžiulius kiekius elektros“, – aiškina G. Svinkūnas.

Viena iš išeičių – hidroakumuliacinės elektrinės, kurios gali sukaupti perteklinę elektros energiją, tačiau Lietuvoje turime tik vieną. Tokių elektrinių statyba – labai brangi.

„Paskaičiavus, kad tokia elektrinė statoma komerciniais pagrindais ir superka, akumuliuoja bei vėliau parduoda elektros energiją, galutinė paslaugos kaina butų daug kartų didesnė už pirminę 5cnt/kWh, taigi komercine prasme statyti tokius akumuliatorius neapsimoka“, – teigia jis.

Siekiant švaresnės elektros Lietuvai reikia mainų su kitomis šalimis

Kalbant apie atsinaujinančių energijos šaltinių pagaminamos energijos ribą – 30 proc. – G. Svinkūnas svarsto, kad ateityje galbūt atpigs kitokių rūšių akumuliavimas ir padės energijos mainai su kitomis šalimis, kada Lietuvoje nėra vėjo, tačiau kitose valstybėse – yra, nes problemos prasidės viršijus tą ribą.

Šiuo metu pasaulyje lyderiauja Danija – apie 50 proc. elektros pagamina vėjo jėgainėse. 30 proc. ribos problemą valstybė išsprendė susikooperavusi su Norvegija.

„Norvegija turi daug hidroelektrinių, kai Danijoje pučia vėjas, norvegai pristabdo savo elektines, kaupia vandenį ir naudoja danišką elektrą. Kai vėjas Danijoje nurimsta – norvegai danams gražina elektros energiją sukauptą hidroelektrinių baseinuose“, – paaiškina pašnekovas.

Tuo tarpu Lietuvos energetikos strategija nusibrėžė tikslą iki 2050 metų Lietuvą 100 proc. aprūpinti atsinaujinančia energija.
„Kaip seksis – pagyvensim pamatysim. Klausimas apskritai yra toks, kiek brangiai kainuos bei kiek galimas didesnis atsinaujinančios energijos procentas. Vis dėlto, gal ir neverta pasiekti 100 proc., pigiau elektros energija tikrai nekainuos. O gal ir mums reikia prie Norvegijos prisijungti?“ – svarsto pranešime cituojamas KTU docentas. 
Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-03-27 10:57
Įlūžus pralaidai, Gargžduose, Pramonės g., įvesti laikini eismo ribojimai – eismas vyksta viena kelio puse, maksimalus leistinas važiavimo greitis – 30 km/ val.
nuotrauka
2025-03-27 10:51
„Via Lietuva“ skelbia, jog dar šiemet turėtų prasidėti kelio Lapiakalnis-Abromiškės-Žebertonys rekonstrukcijos darbai. Elektrėnų vicemeras Marius Urvakis džiaugėsi, jog projektas, kuris sujungs Elektrėnus ir Vievį asfaltuotu keliu bei pėsčiųjų ir dviračių taku, didins teritorijos patrauklumą tiek gy...
nuotrauka
2025-03-26 09:46
Šiandien, kovo 26 d. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija uždarame posėdyje (komisijos nariams pageidaujant, posėdis vėliau gali būti transliuojamas visuomenei) svarstys „Curonian Nord“ jūrinio vėjo elektrinių parko projekto įgyvendinimo eigą, atliktus darbus ir investicijų panaudojimą. Pos...
nuotrauka
2025-03-26 09:38
Lietuvoje daugėjant mažos galios saulės ir vėjo jėgainių, svarbu, kad piko metu pagaminta perteklinė elektra nebūtų prarasta. Valstybė nuosekliai skatina atsinaujinančios energetikos plėtrą, taip pat siekia sparčiau didinti bendrus nacionalinius elektros energijos kaupimo įrenginių pajėgumus. Todėl ...
nuotrauka
2025-03-25 09:31
Greito elektromobilių įkrovimo tinklas „Ignitis ON“ praneša pradedantis atnaujinimo darbus Palangoje. Greito elektromobilių įkrovimo parke adresu Taikos g. 2 šiuo metu esančios įkrovimo stotelės per artimiausią mėnesį bus pakeistos naujomis, dar galingesnėmis įkrovimo stotelėmis. Pirmieji demontavim...
nuotrauka
2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomeni...
nuotrauka
2025-03-24 09:00
Su parama saulės elektrines įsirengę gaminantys vartotojai turi galimybę pasikeisti įtampos keitiklį ir prie savo elektrinės prijungti elektros energijos kaupimo įrenginį. Tai galima daryti savo lėšomis, įsigyjant hibridinį keitiklį net nesulaukus penkerių metų laikotarpio, kuris buvo nurodytas anks...
nuotrauka
2025-03-21 11:33
Vilniaus miestas ruošiasi svarbiam infrastruktūros projektui – planuojamas Liubarto tilto remontas. Remonto darbus dar šiemet pradės UAB „Gevalda". Žvėryne esantis tiltas nebuvo remontuotas nuo 1987 m. kai buvo pastatytas, o tik kosmetiškai tvarkytas prieš 10 metų. Šiais metais, vykdant kapitalinį ...
nuotrauka
2025-03-21 09:47
Savivaldybėms sudaromos palankesnės sąlygos įsirengti saulės ar vėjo elektrinę – energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas patvirtino finansavimo sąlygų pakeitimus, kurie savivaldybėms, ketinančioms savo poreikiams įsirengti tokias elektrines, leidžia gauti finansavimą prievolių įvykdymo užtikrinim...
nuotrauka
2025-03-21 08:51
Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad nėra pagrindo naikinti tarp Muitinės departamento ir konkurso laimėtoja pripažintos UAB „Fima“ sudarytos sutarties dėl eismo kontrolės sistemos Šalčininkų pasienio kontrolės punkte sukūrimo ir įrengimo, kadangi šios bendrovės pasiūlytas lazerinis jutiklis...
nuotrauka
2025-03-20 12:00
„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3-10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
nuotrauka
2025-03-20 09:13
Vyriausybė patvirtino Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų panaudojimo sąmatą, pagal kurią šiemet keliams skiriama 583,2 mln. eurų, iš šios sumos po 20 mln. eurų numatyta magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijai bei žvyrkelių asfaltavimui.
nuotrauka
2025-03-19 12:23
Susisiekimo ministerija pristatė tris naujoves, kurios elektromobilių naudotojams leis plačiau ir patogiau naudotis viešai prieinama elektromobilių įkrovimo infrastruktūra.
nuotrauka
2025-03-19 12:16
Pirmadienį, kovo 17 dieną, atnaujintas darbų keliuose sezonas. Tęsiami intensyvūs Kauno ir Kaišiadorių rajonuose esančio Krunos tilto rekonstrukcijos darbai. Renginyje prie Krunos tilto visuomenei buvo pristatyti tiek šio tilto rekonstrukcijos, tiek kiti didžiausi šiemet suplanuoti įgyvendinti proje...
nuotrauka
2025-03-19 09:33
Pasibaigus technologinei pertraukai ir gerėjant oro sąlygoms, Klaipėdos miesto šiaurinėje miesto dalyje prasideda automobilių stovėjimo aikštelių atnaujinimo ir plėtros darbai. Siekiama projektais prisidėti prie infrastruktūros gerinimo bei suteikti gyventojams patogesnes automobilių statymo galimyb...
nuotrauka
2025-03-18 14:50
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina visose Baltijos šalyse buvo dvigubai didesnė – Latvijoje ir Lietuvoje siekė 112,46 EUR/MWh, Estijoje – 111,67 EUR/MWh. Palyginimui, didmeninės elektros kainos vidurkis Vokietijoje siekė – 110,62 Eur/MWh, o Lenkijoje – 112,94 Eur/MWh.
nuotrauka
2025-03-17 10:13
Kaune esančio Sargėnų viaduko remonto darbus planuojama atnaujinti jau balandžio mėnesį, o juos užbaigti dar per šiuos metus. Žiemos laikotarpiu Sargėnų viaduko kapitalinis remontas bei reikalingi papildomi sijų galų remonto darbai buvo sustabdyti dėl technologinės darbų keliuose pertraukos.
nuotrauka
2025-03-17 10:05
Susisiekimas per Lietuvos-Lenkijos sieną taps dar sklandesnis – praėjusią savaitę pasirašyta INTERREG programos finansavimo sutartis, kuri leis atnaujinti dar vieną, 11,33 km siekiančią atkarpą tarp kaimyninių šalių. Stiprinant tarpvalstybinę kelių infrastruktūrą šįkart bus gerinamas susisiekimas ta...
nuotrauka
2025-03-14 11:51
„European Energy“ pasirašė sutartį su „Energix Group" dėl vėjo ir saulės jėgainių parko projekto pardavimo Lietuvoje.
nuotrauka
2025-03-14 09:15
Energetikos ministerija patvirtino atnaujintą energijos kaupimo įrenginių įsirengimo skatinimo tvarką viešiesiems juridiniams asmenims, verslo įmonėms ir ūkininkams. Naujoje tvarkoje plečiamas pareiškėjų ratas, ilginamas tinkamų finansuoti išlaidų laikotarpis, o pretenduojantys į paramą galės įsiren...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra