Kaip teisėtai pastatyti tvorą, kada būtinas SLD

Prieš pradedant statyti tvorą, primena Statybos inspekcija, būtina išsiaiškinti, ar reikia gauti besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų rašytinius sutikimus ir ar reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD).
Tverti tvorą ant sklypo ribos, kai jos konstrukcijos peržengia sklypo ribą, galima tik turint rašytinį gretimo sklypo savininko sutikimą. Sutikime reikia nurodyti galimą tvoros aukštį, nes būtent ši aplinkybė (tvoros aukštis), akcentuoja Statybos inspekcija, yra lemiama ir apsprendžia, ar tvoros tvėrimui reikės SLD.Kada reikia statybos vadovo
Svarbu žinoti, kad statant tvorą, kurios aukštis didesnis kaip 2 m, privaloma pasamdyti statybos vadovą. Jeigu tvoros aukštis didesnis kaip 2 m, bet mažesnis arba lygus 5 m, ir aukštesnių kaip 2 m užtvarų dalių akytumas mažesnis arba lygus 80 proc. arba tvoros aukštis didesnis negu 5 m, statybos vadovas turi turėti valstybės įmonės Statybos produkcijos sertifikavimo centro išduotą atestatą.
Kai tvoros aukštis didesnis negu 2 m, bet mažesnis arba lygus 5 m, ir aukštesnių kaip 2 m užtvarų dalių akytumas mažesnis arba lygus 80 proc. arba tvoros aukštis didesnis negu 5 m, tokiais atvejais privaloma per LR statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“ arba raštu Statybos inspekcijai pateikti informaciją apie numatomą statybos pradžią ir pasamdytą ar paskirtą rangovą, statinio projekto vykdymo priežiūros vadovą, statinio statybos vadovą, statinio statybos techninį prižiūrėtoją ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos pradžios.
Statybos inspekcija atkreipia dėmesį, kad jei kaimynas sklypą parduotų ar kitaip perleistų kitam asmeniui, galiotų jo, kaip buvusio savininko duotas sutikimas.
Kada privalomas SLD statant tvorą
Įvairios užtvaros (tvoros, aptvarai, diendaržiai, taip pat ir voljerai), kurių aukštis 1–2 m, priskirtinos I grupės nesudėtingiesiems statiniams, o užtvaros, kurių aukštis 2–5 m (aukštesnių kaip 2 m dalių akytumas ne mažesnis kaip 80 proc.), priskirtinos II grupės nesudėtingiesiems statiniams. Tokie statiniai turi būti statomi nepažeidžiant besiribojančių žemės sklypų savininkų interesų bei laikantis nustatytų reikalavimų.Statybą leidžiantis dokumentas (SLD) statyti naują I grupės nesudėtingąjį statinį (užtvarą) privalomas, jei žemės sklypas patenka į bent vieną iš šių teritorijų: kultūros paveldo objekto teritoriją, kultūros paveldo objekto apsaugos zoną, kultūros paveldo vietovę, kurortą, Kuršių neriją, magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritoriją, esančią 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.
SLD statyti naują II grupės nesudėtingąjį statinį (užtvarą) reikia, jei žemės sklypas yra bent vienoje iš šių teritorijų: mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, gamtos paveldo objekto, valstybinio parko, valstybinio rezervato, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje (jei pagal Saugomų teritorijų įstatymą šioje teritorijoje statyba galima), Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje), magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.
Ar privalomas SLD statant tvorą, galima pasitikrinti čia.
Taigi, užtvaroms viršijant aukščio ar akytumo parametrus, lemiančius šio statinio priskyrimą nesudėtingųjų statinių kategorijai, statybos leidimas būtinas visais atvejais (išskyrus krašto apsaugos tikslams skirtose teritorijose statomus naujus statinius).Kodėl svarbūs akytumo reikalavimai
Norint statyti aklinas ar akytumo reikalavimų neišlaikančias užtvaras zonoje, kurioje privaloma laikytis užtvarų akytumo reikalavimų, būtina gauti rašytinį besiribojančių žemės sklypų savininkų sutikimą. Be sutikimo tokius statinius galima statyti išlaikant ne mažesnį nei 1 metro atstumą iki sklypo ribos.
Akytumo reikalavimus atitinkančias užtvaras be besiribojančio sklypo savininko rašytinio sutikimo galima statyti savo žemės sklype arčiau negu 1 metras iki sklypo ribos (ir prie sklypo ribos), tačiau statinio konstrukcijos negali peržengti sklypo ribos.
Pažymėtina, kad akytumo plotas skaičiuojamas nuo bendro užtvaros ploto, įskaitant ir stulpų bei užtvaros cokolinės dalies, nuo kurios krinta šešėlis į gretimą sklypą (teritoriją), plotą.