2024 lapkričio 5 d. antradienis, 21:25
Reklama  |  facebook

„Lietuvos statyba. Asmenybės“. 100 pasakojimų

nuotrauka

Rugpjūčio 18 d. statybų ir susijusiam sektoriui buvo pristatyta knyga „Lietuvos statyba. Asmenybės“. Renginys, sutraukęs gausų būrį statybų vyrų ir moterų, vyko Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Saulėtekyje.

Knygos herojai – skirtingų generacijų žmonės, kurių vieni veiklą pradėjo dar sovietmečio statybose, kiti ėmėsi verslo ir į statybų sektorių atėjo jau nepriklausomos Lietuvos metais. Į knygą sudėta 100 originalių pasakojimų apie 105 asmenybes – statybų žmones kalbino portalo Statybunaujienos.lt žurnalistai ir bendraautoriai.

Kas verks, kai šie pastatai bus griaunami?

„Buvau nuėjęs pažiūrėti, kai griovė gamyklos pastatus. Net ašarą nubraukiau“, – prisiminimais dalinosi Rimantas Jakštas, 44 metus statybose dirbęs kaunietis. Tai buvo Kaune, Jonavos gatvėje, stovėjusi tekstilės gamykla „Lima“. 2012 gruodį senieji pramoniniai pastatai buvo nugriauti, o vietoje jų pastatytas prekybos centras „Prizma“.

Taigi Lietuva buvo statoma, infrastruktūra įrenginėjama širdimi, nes rankos neverkia. Ar dabartinė Lietuva statoma širdimi, nežinia. Vienas knygos herojų – Alfonsas Jaras, bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas, ne sykį yra apgailestavęs, kad ateities kartoms bus paliktos menkavertės „stekliaškos“, o ne gamyklos, fabrikai, statiniai, kuriais galėtume didžiuotis.

Lietuvos statyba

Kas verks, kai šie pastatai grius arba bus griaunami?

Įstatymai kūrė teisinę statybos bazę, neretai atsigręždami prieš jų sergėtojus

„Lietuvos statyba. Asmenybės“ – dviejų metų portalo Statybunaujienos.lt redakcijos komandos darbas, dviejų metų pokalbiai su žmonėmis, kurie pasidalijo savo patirtimi, nuomonėmis, savo darbo ir gyvenimo istorijomis. Beveik visi šie tekstai, bet kur kas išsamesni, jau publikuoti portale Statybunaujienos.lt, rubrikoje „Asmenybės“.

Lietuvos statyba

Naujoji knyga buvo pristatoma įvertinant turinio kontekstą. Knygos herojai – premjero patarėja ir architektė Jūratė Juozaitienė ir Lietuvos statybininkų asociacijos Garbės prezidentas Adakras Šeštakauskas – renginio metu prabilo apie tai, kaip buvo strateguojamas ir kuriamas statybos sektorius, kokiu jis tapo ir kaip veikė žmonės. Pirmasis nepriklausomos Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algimantas Nasvytis yra sakęs, kad „pirmojoje Vyriausybėje dirbo ne tik kompetentingi žmonės, specialistai – bendri interesai jiems buvo svarbiau, aukščiau už asmeninius“. Pašnekovo manymu, jeigu kitos Vyriausybės būtų perėmusios tą estafetę – jeigu ne partijos, o Lietuvos valstybės interesams politikai teiktų prioritetą, gerokai menkesnių krizių ir mažiau nuostolių patirtume.

Adakras Šeštakauskas prie LSA vairo stojo tuomet, kai Lietuvos statyba atsidūrė itin sudėtingoje situacijoje. „Perestroikos“ įtakoje 1988 m. buvo panaikinta Lietuvos TSR Statybos ministerija, valstybinės įmonės buvo privatizuotos – visi panoro būti verslininkais, savininkais. „Ir visi pamiršo, kad yra tam tikri dalykai, kuriuos reikia išspręsti, – pasakojo A. Šeštakauskas. – dabar reikėjo pradėti ieškoti darbo, nes reikėjo gauti atlyginimą.“ Tokiame kontekste atsirado LSA. Ir ne be pasididžiavimo, įvertindami ir pripažindami Asociacijos svarbą ir įtaką, jos nariai ne sykį yra garsiai pasakę, kad „ne Jakšto gatvės 4 yra statybos sektorius“.

Premjero patarėja Jūratė Juozaitienė daugeliui atrodo tiesiog laimės kūdikis – Seimas, Vyriausybė, didelė įtaka. Tačiau knygoje ji atvėrė ir kitą buvimo valdžioje pusę – kai bandymas elgtis pagal įstatymus atsigręžia prieš jų sergėtojus.

„Gavau piktų, grasinančių laiškų. Labiausiai skauda, kai tave ir tavo šeimą pradeda įtarinėti, neturėdami jokio pagrindo. Šį laikotarpį prisimenu kaip patį skaudžiausią – daug kas nuleido rankas, o aš sužinojau, kas aš tokia, – nelinksmai pasakojo J. Juozaitienė. – Kodėl žmonės nemąsto – jei nusipirkai tualetą ir vietoje jo kopose statai daugiaaukštį, tai ar tikrai jam ten vieta. Šiandien jau daug kas susimąstė, sustojo, tačiau tuo metu sulaukiau labai daug grasinimų.“

Aukštas pareigas užimančiai valdininkei ledinis dušas vėliau tapo įprastu.

Apie antrojo pasaulinio karo pradžios techniką

Antanas Butkus, Alfonsas Jaras ir Vytautas Vankevičius atstovauja įmonėms, kurios pasirinko skirtingus išlikimo sudėtingomis sąlygomis kelius.

Lietuvos statyba

Nuotraukoje – J. Juozaitienė ir A. Šeštakauskas, knygos „Lietuvos statyba. Asmenybės“ globėjas

Antanas Butkus įmonei „YIT Kausta“, buvusiam Kauno statybos kombinatui, vadovavo 23 metus. Tačiau sėkmingai dirbusi įmonė pasirinko būti su suomiais. Kodėl, nes atėjo laikas, kai „tai, kas buvo mūsų privalumas, tapo akmeniu po kaklu – arba visai neatgavome pinigų, arba atgavome nuvertėjusiais rubliais. Supratome, kad reikia ieškoti arba strateginio, arba finansinio investuotojo“, – pasakojo A. Butkus. Taip „Kaustoje“ atsirado suomiai.

Vytautas Vankevičius, pasakodamas apie tai, kaip ir kodėl atsirado „Staticus“, knygoje pasakoja: „Supratome, jog reikia ieškoti rinkos, kuri turėtų pakankamai gerą darbo užmokestį. Švedijoje, pavyzdžiui, minimalus darbo užmokestis buvo toks, koks mums – išsvajotas maksimalus. Pradėjom ten ieškoti objektų.“

Jis prisimena, jog drąsino savo darbuotojus, nors pats nebuvo tikras, ar šis bandymas pavyks.

Alfonso Jaro vadovaujama įmonė „Montuotojas“ gimė iš „Prammontažo“ ir liko lietuviška, duoną pelnanti beveik vien tik Lietuvoje. Nors teko išgyventi stresinių situacijų, kurios priminė amerikietiškus kalnelius, kai per akimirką atsiduri pačiame dugne ir vėl imi kopti aukštyn, įmonė nepasidavė. Net tuomet, kai vieni užsienio partneriai, pamatę, su kokia technika dirba „Montuotojas“ atvirai įmonės vadovą paklausė, ar lietuviai rengiasi vaidinti antrojo pasaulinio karo pradžią. Tai nebuvo patyčios, tai buvo prablaivėjimas, per akimirką atėjęs suvokimas, kokioje situacijoje iš tiesų yra bendrovė.

Dabar tokių problemų nebėra, bet bendrovė jau žino, kad būtina nuolat tobulėti, domėtis naujovėmis ir jas diegti savo įmonėje. Gyvenimas sutryps, sako A. Jaras, jeigu nesugebėsi žengti su technine pažanga.

Statybininkui statybos aikštelė turi kvepėti

„Ateinu vieną kartą, – mokyklą Mindaugo gatvėj statėm, – ir matau: sėdi trys darbininkai – kiekvienas ant trijų plytų, ir butelis ant trijų plytų stovi, – dar vieną, graudžiai juokingą pjūvį, pristatant knygą, pjovė Algimantas Nekrašius. – O ant sienos rusiškai užrašę „Restoranas „Trys plytos“. Paėmiau butelį ir sudaužiau į sieną. Tada paklausiau, kodėl jie geria, o ne dirba, nors buvo antra valandą dienos. Išgirdau atsakymą, kurį supratau tik po 4 ar 5 metų: „Kaip mokat, taip ir dirbam“. Darbininkai buvo visiškai teisūs – ne dėl to, kad gėrė, o dėl to, ką pasakė.“ Pasak A. Nekrašiaus, 80 proc. problemų kyla ne dėl darbininkų, o dėl statybos organizatorių. Tai, kad jie ir šiandien skundžiasi, jog mažai uždirba, yra vadovų, kurie organizuoja jų darbą, problema. Bet ji prasideda ne statybos aikštelėje, o dalyvaujant viešųjų pirkimų konkursuose.

„Savo profesiją žmogus turi mylėti; kai statybininkas ateina į aikštelę, ji turi jam kvepėti. Priešingu atveju jis ne ten pataikė, prašovė“, – sako A. Nekrašius.

Vincentas Šileika buvo iš tų laimingųjų, kuriems teko Lenino premija už Lazdynų mikrorajoną. Šios premijos, pripažįsta ne vienas, jie geidė ne dėl vardo, dėl pinigų, kurie buvo nemaži. Lazdynus stačiusiai komandai buvo skirta bene 10 tūkst. rublių.

Tačiau gavęs prestižinę tų laikų premiją, jos laureatas V. Šileika nežinojo, ar jam dėl tos premijos verkti, ar juoktis. „Iš pradžių smagu buvo... Keliavome į Maskvą, automobilyje gabendamiesi ir gėrimų bei valgių. Buvo iš anksto sutarta, kad iškilmės ir pirma puota vyks Kremliuje, ir mums tai nieko nekainuos, nes puotą organizavo TSRS kultūros ministrė Furceva. Bet paskui buvo dar trys puotos. Ir apie šimtą žmonių, tarp jų ir architektų, teko pavaišinti vieną dieną. Kitą dieną – maždaug pusšimtį asmenų, susijusių su premiją skyrusios komisijos nariais. Mūsų atsivežto gero nepakako, pirkome maisto vaišėms ir vietoje, Maskvoje. Man, kaip premija, teko 1,3 tūkst. rublių. Atrodytų, pasakiška suma, vertinant tų laikų mastu, tačiau džiaugsmo iš viso to liko nedaug: didžiąją premijos dalį teko išleisti visoms toms vaišėms“.

Knygos rengimo laikas buvo per ilgas 4 jos herojams

Anapilin išėjo Lietuvos respublikinio statybos susivienijimo pirmininkas Algirdas Baltušis; Rimgaudas Vaičiulis, vienas iš Tarpkolūkinių statybos organizacijų susivienijimo ir Kaimo statybos ministerijos – vadovų; akad. Antanas Kudzys, kurio paskaitų klausėsi kelios Lietuvos statybininkų kartos, o dėstyti kvietė užsienio šalių universitetai; Romualdas Sakalauskas, buvęs Lietuvos Respublikos statybos ministras ir anuometinės TSRS pirmasis statybos ministro pavaduotojas.

Padėka

Portalo redakcija dėkoja visiems, kurie prisidėjo leidžiant knygą: 34 rėmėjams, portalo žurnalistams ir bendraautoriams, fotografams, dizaineriui. Dėkoja REKLAMIKAI, sukūrusiai vaizdinę renginio dalį.

Lietuvos statyba

Pirmoje eilėje iš kairės: VU bibliotekos generalinė direktorė I. Krivienė, „Paroc“ komunikacijos ir rinkodaros vadovė Baltijos šalims A. Endriukaitytė, LSA prezidentas D. Gedvilas, LSA garbės prezidentas A. Šeštakauskas, „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas J. Dumašius

Knygą galite pamatyti ir paskaityti portale Statybunaujienos.lt. Norintieji įsigyti, gali kreiptis tel. 8 672 60123, e. p. lida.lapkiene@statybunaujienos.lt arba užeiti į redakciją adresu S. Konarskio 49-714, Vilniuje (LRT pastate).

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.




Statybininkų biblioteka

nuotrauka
2024-04-12 09:14
Tai knyga apie statybos sektoriaus lyderį. Adakras Vincentas Šeštakauskas įkūrė Lietuvos statybininkų asociaciją, kuri vienija per 15 tūkst. statybos sektoriaus dirbančiųjų, ir jai vadovavo 20 metų. Ši knyga – bandymas suprasti, kaip formuojasi lyderio savybės, kas įpareigoja imtis atsakomybė...
nuotrauka
2022-08-19 07:29
Antanas Gravrogkas. Prisipažinkime – retas, ranką prie širdies pridėjęs, šiandien galėtų pasakyti, o kas jis toks. Nebent vienas kitas vyresnės kartos kaunietis universitetinės aplinkos inteligentas ar Joniškio krašte medvilioniškiai, kur yra Gravrogkų giminės lopšys. Plačiai minima tarpukario...
nuotrauka
2021-02-26 14:28
Projektavimas ir statybos – sritys, kurias visada verta patikėti profesionalams. Pastaruoju metu kvalifikuotų specialistų poreikis nuolat auga, o kiekvienas savo srities ekspertas žino, kad technologijos vietoje nestovi, atsiranda naujų medžiagų bei sprendimų, tad būtina domėtis naujovėmis be...
nuotrauka
2020-01-27 07:40
„Paroc“ specialistai, įvertindami naujausios STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ versijos reikalavimus, parengė naują, 2020 metams skirtą katalogą „Statau šiltą namą“ ir atnaujino CAD brėžinius. Architektams, projektuot...
nuotrauka
2019-01-31 14:38
Būsto energijos taupymo agentūra parengė naują metodinę medžiagą atnaujinamų daugiabučių namų projektų administratoriams bei butų ir kitų patalpų savininkams, vykdantiems ūkinę veiklą apie nereikšmingos (de minimis) pagalbos teikimo tvarką, įgyvendinant daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) p...
nuotrauka
2017-10-10 08:57
Alfonso Jaro knyga „Įmonės valdymas. Dėl ko verta ginčytis, o dėl ko būtina susitarti“ yra vienas iš lietuviškos verslo praktikos pavyzdžių. Knygos autorius priklauso tai verslininkų kartai, kuri brendo ir patirtį kaupė sovietmečiu, bet prisitaikė ir sėkmingai veikia laisvosios rinkos są...
nuotrauka
2017-07-18 12:53
Paskelbtas Statinio informacinio modeliavimo (BIM) diegimo Europos viešajame sektoriuje vadovas – pagalbininkas skaitmeninant ir mūsų šalies statybų sektorių. Jame pateiktos rekomendacijos, kaip diegti BIM nacionaliniu, regioniniu ar nekilnojamąjį turtą valdančių subjektų lygiu. Vadovas apibe...
nuotrauka
2017-05-09 11:07
Leidėjas – VšĮ „Skaitmeninė statyba“. Statinio informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modelling, BIM) metodologijos ir susijusių sprendimų, procesų, technologijų bei skaitmeninės statybos vystymo Lietuvoje ir pasaulyje aktualijų pristatymui skirtas žurnalas. Tai...
nuotrauka
2017-01-30 15:10
Tai yra Juozo Stražnicko knyga, kurioje pateikta įtaigi matematiko Jono Matulionio gyvenimo ir veiklos panorama su jam būdingomis spalvomis ir atspalviais ne tik istorinių įvykių, mokslo ir švietimo raidos, bet ir asmeninių poelgių ir jausmų kontekste.  Mokslininkas stengėsi atskleisti, kad ma...
nuotrauka
2016-08-23 11:43
Nauja knyga „Kuršių nerija kaip sąžinė“ – tai Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos dvejų metų darbo rezultatas. Ji supažindina su šios saugomos teritorijos, kaip UNESCO Pasaulio paveldo vietovės, išskirtinės visuotinės vertės elementais, nepaisant juos skiriančių Lietuvos ...
nuotrauka
2016-08-23 08:17
2015 metais Europos Komisija parengė gaires, kaip išvengti dažnai pasitaikančių klaidų pirkimuose, finansuojamuose iš ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšų. Buvo tikimasi, kad šiame dokumente pateiktos priemonės padės perkančiosioms organizacijoms stiprinti administracinius, valdymo ir kontrolė...
nuotrauka
2016-05-12 09:02
Kultūros paveldas ir jo problematika - daugeliui tolima ir sunkiai suprantama sritis. Siekiant šį atstumą mažinti, šį pavasarį išleista metodinių leidinių serija, kviečianti naujai pažvelgti į savo gyvenamąją aplinką ir geriau suprasti jos vertę. Juose patraukliai pateikiama praktinio pobūdžio infor...
nuotrauka
2016-04-20 16:10
Skelbiami 2013 m. vykusios tarptautinės mokslinės konferencijos „Pasaulietiniai interjerai: idėja, dekoras, dizainas“ pagrindu parengti straipsniai, aprėpiantys platų chronologinį ir probleminį pasaulietinių interjerų analizės lauką. Knygoje aptariamos įvairiais istoriniais laikotarpiai...
nuotrauka
2016-04-20 13:14
Dalia Klajumienė knygoje „Vilniaus gyvenamųjų namų interjerų dekoro elementai: nuo klasicizmo iki moderno“ atskleidžia priežastis, lėmusias dekoro elementų interjeruose meninės raiškos kaitą, analizuoja pamirštus ar menkai vertintus puošybos būdus, parodo įvairių detalių vietą ir reikšmę...
nuotrauka
2016-04-14 06:18
Liberto knygos knyga „Rimtos, juokingos ir graudžios senojo Vilniaus istorijos“, kurią 2016 m. išleido „Žaros“ leidykla,  – apie istorijos žingsnių aidus Vilniuje, jo urbanistikoje. Pasakojama apie mažai žinomus ar plačiau nenušviestus istorinius faktus, parin...
nuotrauka
2016-04-09 21:59
Jolantos Vazalinskienės knygoje „Mada ir asociacijos“, kurią 2014 m. išleido VDA leidykla, aptariamas asociacijomis paremtas kūrybinis projektavimo metodas, kuris ypač aktualus ieškant naujų šiuolaikinės mados idėjų. Nuosekliai apžvelgiama asociatyviojo metodo raida ir principai. ...
nuotrauka
2016-04-08 16:13
 Trijų išsamių leidinių apie būstų interjerus autoriaus, radijo ir televizijos laidų, periodinių leidinių pašnekovo Eugenijaus Skerstono knygoje „Mados psichologija“, kurią 2014 m. išleido „Sofoklio“ leidykla, aptariama reta tema – individo ir mados santykis, išryš...
nuotrauka
2016-04-04 18:14
Pagal projektą „Etnografiniams Lietuvos regionams būdingų tradicinės architektūros pastatų, pastatų elementų katalogo parengimas ir pristatymas saugomose teritorijose“, kurį inicijavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, išleisti šie katalogai: „Kaimo statyba. Dzūkija&ldq...
nuotrauka
2016-04-01 17:47
Rūta Puzienė, Arminas Stanionis parengė vadovėlį „Nekilnojamojo turto administravimas Lietuvoje“, kurį išleido VGTU leidykla.  Leidinyje nagrinėjami nekilnojamojo turto kadastro klausimai, nekilnojamųjų daiktų formavimas, nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų nustatymas, nekil...
nuotrauka
2016-03-31 18:06
2015 m. KTU leidykla išleido unikalią Liucijaus Dringelio, Evaldo Ramanausko, Nijolės Steponaitytės studiją „Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų erdvinės struktūros savitumo nustatymas ir jo išsaugojimas“. Leidinyje nagrinėjamas Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų erdvinės struktūr...

Statybunaujienos.lt » Statybininkų biblioteka