2023 gruodžio 4 d. pirmadienis, 21:53
Reklama  |  facebook

Lietuvos verslo konfederacija: savivaldybės užsiims verslu, o už tai sumokės gyventojai

2023-06-26 12:16
Seime per kelias savaites ketinama priimti pataisas, kuriomis norima leisti savivaldybėms neatlikus konkurso valdyti savo lėšomis pastatytus nekilnojamo turto objektus (NT), kai tokio tipo objektas yra vienas savivaldybėje ar seniūnijoje, pavyzdžiui baseinus, sporto ir koncertų salės ir kt.
nuotrauka
Ineta RIZGELĖ, LVK generalinė direktorė


Minimos įmonės
LVK (Lietuvos verslo konfederacija),
Konkurencijos taryba,
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) teigimu, šias Konkurencijos ir Vietos savivaldos įstatymų pataisas priimti skubama be poveikio vertinimo, Vyriausybės nuomonės ir nepaisant paties Seimo teisės departamento išvados, kad tokia išimtis prieštarautų Konstitucijai, Europos Sąjungos konkurencijos taisyklėms ir Lietuvos tarptautiniams įsipareigojimams.

„Konkurencinga procedūra – svarbi efektyvaus viešojo valdymo sąlyga. Niekas nesiūlo atsisakyti viešųjų pirkimų, nes visi supranta, kad tai būtų skandalinga, vestų link korupcijos ir neefektyvumo. Tačiau kai dabar teikiamas analogiškas siūlymas, niekas tame bėdų nemato“, - teigia LVK generalinė direktorė Ineta Rizgelė.

LVK teigimu, Seimo nariai, palaikantys šią iniciatyvą, remiasi klaidingais argumentais, kad privatūs savivaldybės NT valdytojai lemia aukštesnes kainas ir dėl to nukenčia Lietuvos gyventojai, kad jie nori valdyti tik pačius patraukliausius objektus, į kuriuos investuota nemažai viešųjų pinigų.

LVK įsitikinimu, šie argumentai nepagrįsti, nes savivaldybė gali konkurso sąlygose nustatyti kainas, taip pat sutartyje kartu su valdytoju nusimatyti ir kainų peržiūros sąlygas. Privatus koncesininkas dažnu atveju įsipareigoja sutarties laikotarpiu investuoti nemažai lėšų į nekilnojamą turtą, taip pat neretai moka koncesijos mokestį savivaldybei. Be to, neatmetama, kad privatus NT valdytojas tam tikru laikotarpiu gali patirti ir nuostolį, tačiau šiuo atveju atsakomybė krenta ant koncesininko, o ne savivaldybės gyventojų, pečių. Taigi, pasibaigus sutarčiai, savivaldybė atgauna tokios pačios ar net geresnės būklės turtą, už kurį dažnu atveju renkamas ir koncesijos mokestis.

Verslo bendruomenės atstovai taip pat pažymi, kad dėl apribojimų kainodarai, poreikis investuoti į patalpas ir aukšti baziniai kaštai lemia, kad valdytojas, norėdamas uždirbti daugiau pelno, turi mažinti kaštus. Tuo tarpu savivaldybės įmonės tokios paskatos neturi ir net atvirkščiai, pastebimi atvejai, kai savivaldybė subsidijuoja savo įmones, kad sumažintų paslaugų kainas, tačiau už tai galiausiai susimoka patys gyventojai. LVK pabrėžia, kad taip skatinama nesąžininga savivaldybių įmonių konkurencija su privačiais NT valdytojais veikiančiais tame pačiame sektoriuje.

„Savivaldybės, norėdamos teikti viešąsias paslaugas gyventojams, turi galimybes ir priemones pačios valdyti savo turtą perduodamos jį savivaldybės biudžetinei įstaigai. Tačiau jeigu savivaldybės įmonė pradeda užsiiminėti verslu, visuomenės interesas yra, kad paslaugos jai būtų teikiamos efektyviai ir be jokių paslėptų subsidijų iš pačių piliečių kišenės“, - teigė I. Rizgelė.

LVK nerimą kelia ir tai, kad siūlomas priimti reguliavimas iš esmės leistų savivaldybėms užsiimti verslu bet kokiose srityse ir bet kokioje vietoje – konkurencijos teisės išimtis būtų taikoma tais atvejais, kai savivaldybėje ar seniūnijoje nėra tų pačių paslaugų teikiančio subjekto, nors jau šiandien yra atvejų, kai dviejose skirtingose savivaldybėse analogiški paslaugų teikėjai yra vienas nuo kito nutolę vos 7 ar 8 kilometrais, net nekalbant apie seniūnijų ribas.

Ekspertinės institucijos taip pat įvardija eilę su pataisomis susijusių rizikų – Seimo Teisės departamentas pateikė išvadą, kad siūlomas reguliavimas, jei priimtas, prieštarautų Konstitucijai ir Europos Sąjungos konkurencijos taisyklėms. O Konkurencijos taryba akcentuoja reguliavimo atsirasiančius kaštus valstybės finansams ir gyventojams.

Dėl šių priežasčių LVK ragina politikus įvertinti neigiamas šio sprendimo pasekmes ir nepalaikyti šio pasiūlymo. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Verslo aplinkaSavivaldybėse

nuotrauka
2023-12-04 16:09
Keičiasi Gargždų miesto veidas: atidaryta nauja, moderni autobusų stotis. 7 metrų aukščio pastatas, išsiskiriantis cilindro forma, pasitiks kiekvieną atvykstantį. Iš naujos autobusų stoties keleiviai bus vežami tiek tarpmiestiniais, tiek vietiniais maršrutais, o nuo 2025-ųjų iš čia kursuos ir visišk...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-29 12:26
Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sutartis. Taikyta restitucija.
nuotrauka
2023-11-29 10:49
40 šeimų, laukiančių socialinių būstų, jau įsikūrė naujuose namuose. Baigtas įgyvendinti socialinio būsto adresu Rambyno g. 14A, Klaipėda, projektas. Naujos statybos gyvenamasis namas jau yra visiškai apgyvendintas.
nuotrauka
2023-11-28 10:10
Šiandien vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius įteikė apdovanojimus savivaldybių administracijų atstovams už sėkmingiausiai įgyvendintus VRM administruojamus 2014-2020 metų laikotarpiu ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus infrastruktūros projektus regionuose.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 09:35
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, savo iniciatyva pradėjęs tyrimą, konstatavo, jog tyrimo metu nustatytos aplinkybės kelia pagrįstas abejones ateityje dėl bandymo keisti Alytaus bendrąjį planą ir miesto centre leisti statyti penkiaaukščius pastatus.
nuotrauka
2023-11-23 13:37
Vilniaus miesto savivaldybė iki metų pabaigos užbaigs grąžintinų žemės sklypų, skirtų nuosavybės teisių atkūrimui, projektavimą. Užbaigti šį procesą itin svarbu, nes pasikeitus įstatymui nuo kitų metų sausio 1 d. miestų ir miestelių teritorijose valstybinės žemės patikėtiniais tampa nebe Nacionalinė...
nuotrauka
2023-11-23 11:10
Augant Vilniui ir žmonių jame skaičiui, didėja ir surenkamų komunalinių atliekų kiekis. Dėl išaugusių jų tvarkymo sąnaudų ir apimties sostinė peržiūri vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Tarybai pritarus, vidutinio 60 kv. m buto savininkui rinkliava už komunalinių atliekų...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-22 10:26
Įgyvendinant šiuos projektus, pirmą kartą Lietuvoje pastatams atnaujinti bus naudojami gamykloje pagaminti sienų ir stogų skydai, objekte sumontuojami be papildomo apdirbimo. Tai leis pagreitinti renovacijos procesą, sumažinti darbų apimtį statybvietėje, padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikr...
nuotrauka
2023-11-22 09:42
Gautas statybos leidimas šalia Nacionalinio stadiono įsikursiančiam darželiui. Stadiono su sporto aikštynais statybos prasidėjo gegužę, likę pastatai bus statomi antruoju etapu, o visą Daugiafunkcį kompleksą planuojama baigti 2025 m.
nuotrauka
2023-11-21 13:50
Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykdomas Priėmimo-skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių modernizavimas. Iki 2024 m. gruodžio įgyvendinti pokyčiai sustiprins teikiamų paslaugų kokybę ir padės ekstremaliųjų situacijų atvejais užtikrinti efektyvesnį paslaugų ...
nuotrauka
2023-11-20 13:13
Baigti ežero pakrantės prie Gulbinų kvartalo atvėrimo visuomenei darbai. Vilniaus miesto savivaldybė pasirūpino apie 250 m ilgio medinio tako nutiesimu, taip pat ežero pakrantėje sukurta poilsiavietė, įrengtos grilio vietos su suoliukais. Patogiam gyventojų praėjimui išvalytos nukritusios medžių šak...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-16 12:20
Klaipėdos miesto valdžia, vis dažniau sulaukianti gyventojų nusiskundimų dėl statybininkų netvarkos šalia statybviečių, padidino kontrolę. Šiais metais jau nustatyta dvigubai daugiau pažeidimų nei praėjusiais metais.
nuotrauka
2023-11-16 08:07
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo dėl sostinėje projektuojamų objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus, antikorupcinį vertinimą. Sprendimo nuostatomis galimai nepagrįstai siaurinamas Architektūros įsta...
nuotrauka
2023-11-15 12:11
Slūgstant Minijai situacija dėl potvynio Klaipėdos rajone stabilizuojasi, tačiau tikrieji žalos mastai pasimatys tik nusekus vandeniui. Kol kas kai kur keliai vis dar apsemti, yra ir sodybų, ties kuriomis laikosi vanduo, bet jau galima identifikuoti probleminius taškus bei planuoti, kaip sumažinti p...
nuotrauka
2023-11-15 09:09
Pagrindinis įvažiavimas į Gargždus miesto svečius ir gyventojus dabar pasitinka visiškai pasikeitęs – čia atliktas kapitalinis kelio remontas, įrengti pėsčiųjų, dviračių takai, kitos eismo saugumo priemonės.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse