STATOME KAIP SAU. 20 metų patirtį EIKOS STATYBA konvertuoja į modernią statybą
Į trečią veiklos dešimtmetį EIKOS STATYBA įkopė kaip moderni įmonė, kuri stato greitai, kokybiškai, optimaliomis sąnaudomis. 20 metų kaupiamoji veiklos patirtis konvertuota į modernią statybą, kurią lemia kompetentinga vadovų, specialistų ir darbuotojų komanda, efektyvi sąveika tarp statybos proceso dalyvių, nuolat tobulinami procesai, rizikų valdymas, preciziškas planavimas. Tai yra kontekstas, kuris leidžia operatyviai reaguoti, sprendžiant klausimus ir teikiant kokybišką generalinę rangą.
2021 m. pradėtas statyti VU Medicinos fakulteto Mokslo centras ir šiemet pradėtas Vilniaus oro uosto išvykimo terminalas – tai didžiausi ir ryškiausi pastarųjų trejų metų EIKOS STATYBOS, kaip generalinio rangovo, įgyvendinami projektai.
Padeda įgyvendinti svarbius Lietuvos aviacijai pokyčius
Metų pradžioje pradėtas 14,4 tūkst. kv. m ploto Vilniaus oro uosto išvykimo terminalas statomas aplenkiant grafiką. Liepos pabaigoje įmonė pradėjo 9 tūkst. kv. m fasado, kurio trečdalis bus iš aliuminio ir stiklo, montavimo darbus. Darbai pradėti kur kas anksčiau negu buvo planuota, todėl tikimasi, kad dar šiemet galima bus imtis ir naujojo terminalo vidaus apdailos. Šiuo metu į pabaigą eina pastato metalinių konstrukcijų montavimo darbai, pradedamas stogo įrengimas.
„Mes įgyvendiname sudėtingus, ne tik užsakovams, bet ir Lietuvai reikšmingus projektus, pasitelkdami išmaniausias rinkos technologijas, – sako įmonės EIKOS STATYBA vadovas Almantas ČEBANAUSKAS. – Šios technologijos reikalauja nuolatinio specialistų tobulėjimo, gebėjimo rinkti ir analizuoti duomenis, spręsti kompleksines problemas. To pasiekėme ilgametę patirtį jungdami su inovacijomis – veiklą, kurią grindžiame principu „Dirbame kaip sau“, konvertuodami į naują kokybę.“
Užsakovas VĮ Lietuvos oro uostai siekia, kad pastatas atitiktų „BREEAM Good“ sertifikato reikalavimus. Naujajam pastatui šilumą tieks šilumos siurbliai, tad pastatas naudos 5 kartus mažiau šildymo energijos, negu dabartiniai tipiniai pastatai, bus draugiškas aplinkai – ant baltos spalvos stogo bus sumontuoti dvigubo veikimo saulės moduliai. Tokiu būdu ilgainiui Vilniaus oro uostas bus klimatui neutralus, o suteikus BREEAM sertifikatą, jis įgis pranašumą prieš daugelį aviacijos sektoriaus konkurentų – mažai kuris oro uostas turi tokį sertifikatą. BREEAM standartai buvo taikomi planuojant patį projektą ir diegiant priemones, kurios užtikrina reikalavimų laikymąsi ir statybos, ir eksploatavimo metu.
Naujasis terminalas – moderniausias Baltijos šalių regione
Naujojo išvykimo terminalo pastato visas laikantysis karkasas buvo sumontuotas iš surenkamųjų gelžbetoninių konstrukcijų. Specialiai šiam objektui buvo pagaminta beveik 100 gelžbetoninių laikančiųjų kolonų: 12 m aukščio, kvadratinės formos, kur viena kraštinė – 60 cm ilgio.
Metų pradžioje pradėtas 14,4 tūkst. kv. m ploto Vilniaus oro uosto išvykimo terminalas statomas aplenkiant grafiką.
Pastačius šį 14,4 tūkst. kv. m terminalą, bendras Vilniaus oro uosto keleivių terminalų plotas išaugs trečdaliu, o keleivių pralaidumas dvigubai – iki 2,4 tūkst. per valandą. Terminalo statybos metu pertvarkomos ir transporto prieigos: atnaujinami inžineriniai tinklai, pakeičiama danga, įrengiamos stoginės ir kuriama pralaidesnė transporto schema.
„Naujasis terminalas bus moderniausias oro uosto terminalas Baltijos šalių regione ir sudarys sąlygas ateityje tęsti esamų terminalų konversijas“, – sakė A.Čebanauskas.
VU Mokslo centras sudarys prielaidas sveikatos mokslų proveržiui
Į pabaigą eina 2021 m. pradžioje pradėta VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statyba.„Iki oro uosto išvykimo terminalo Mokslo centras buvo didžiausias įmonės istorijoje projektas sutarties verte ir pastato dydžiu. Pagal bendrą 19 tūkst. kv. m plotą Mokslo centras išlieka didžiausiu iki šiol mūsų įmonės įgyvendintu projektu, todėl nuo jo sėkmės priklauso ir visos įmonės rezultatas“, – sako A.Čebanauskas. Šiam unikaliam projektui skiriamas ypatingas dėmesys: objekte kasdien dirba virš 160 įvairaus profilio darbininkų ir šis skaičius nuolat auga.
Centre veiks specializuotų mokslinių laboratorijų kompleksas, atitinkantis aukščiausio lygio moksliniam ir eksperimentiniam darbui keliamus technologinius reikalavimus, patalpų kompleksas atitiks ISO 6–8 švarumo klasę ir BSL2–BSL3 biologinės saugos lygį. Tai nemaži iššūkiai rangovui, tačiau EIKOS STATYBA jau turi specifinės patirties: 2019 m. pastatė Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninę. Medicinos paskirties objektų, kurie išskirtiniais tapo pandemijos akivaizdoje, statyba įmonei suteikia ekspertinių žinių.
Pasiūlė sprendinius aukštesniam energiniam efektyvumui
Pagal pirminius projektinius sprendinius pastatas atitiko B klasės energinio efektyvumo reikalavimus, tačiau atlikus korekcijas, 4 aukštų pastatas bus energiškai efektyvesnis – A klasės. Pastatui šildyti ir vėsinti bus naudojama geoterminė energija. Vėsos poreikį sumažinti padės ir šviesi stogo danga, kokia parinkta ir terminalui. Šie sprendimai užsakovui ženkliai mažins eksploatacijos sąnaudas ištisus metus.
Pagal bendrą 19 tūkst. kv. m plotą Mokslo centras išlieka didžiausiu iki šiol įmonės EIKOS STATYBA įgyvendintu projektu.
Projekte numatyti visi jau įprasti šiuolaikiniai elementai: automobilių krovimo stotelės, dviračių stoginė su krovimo lizdais, bendra pastato valdymo sistema.
Šiuo metu intensyviai vykdomi inžinerinių sistemų montavimo, grindų įrengimo darbai, montuojamos vidaus pertvaros. Jau baigiamas įrengti fasadas, stogas, tvarkomas sklypas, kuriame išsaugota daugiau kaip 100 medžių.
Statybos procesus keičia modernios technologijos ir specialistų kompetencijosVienas iš didžiausių statybos sektoriaus pastarojo meto pokyčių – pastatų informacinis modeliavimas arba BIM, kuris atnešė tiek naujų iššūkių, tiek ir pamatuojamų naudų.
„Pastaruoju metu BIM technologija naudojama visuose EIKOS STATYBOS vykdomuose projektuose, – sako įmonės vadovas. – Mes suformavome apmokytą, patyrusią specialistų komandą, kuri geba identifikuoti esamas ir galimas projekto klaidas, problemines vietas ir geba greitai surasti projektavimo sprendinius, kurie leidžia efektyviai, be didesnių trikdžių, įgyvendinti net ir statinius, turinčius itin sudėtingas inžinerines bei kitas sistemas. Puikus tokio sėkmingo BIM naudojimo sudėtinguose bei kompleksiniuose projektuose pavyzdys kaip tik ir yra VU Mokslo centro projektas.“
Išmaniuosius sprendimus įmonė naudoja įvairiuose procesuose: įrankiai, inventorius valdomi realiu laiku, naudojant specialią „Hilti“ sekimo programą; „Bauwise“ programinė įranga leidžia efektyviai kontroliuoti ir valdyti statybos projektų biudžetus; debesų kompiuterija suteikia galimybę naudotis resursais, juos atsiejus nuo fizinės vietos. Įmonėje naudojamos išmaniosios technologijos pakeitė ir būtinų kompetencijų portfelį – skaitmeninis raštingumas tapo savaime suprantamu dalyku.
„Mes įgyvendiname sudėtingus, ne tik užsakovams, bet ir Lietuvai reikšmingus projektus, pasitelkdami išmaniausias rinkos technologijas, – sako EIKOS STATYBA vadovas A.Čebanauskas. – Šios technologijos reikalauja nuolatinio specialistų tobulėjimo, gebėjimo rinkti ir analizuoti duomenis, spręsti kompleksines problemas. To pasiekėme ilgametę patirtį jungdami su inovacijomis – veiklą, kurią grindžiame principu „Dirbame kaip sau“, konvertuodami į naują kokybę.“
UAB EIKOS STATYBA nuotr.