2024 gegužės 23 d. ketvirtadienis, 0:09
Reklama  |  facebook

Trūksta darbuotojų? Pats laikas atsigręžti į emigravusius tautiečius

2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbuotojų, laukia ir didžiosios įmonės, žadėdamos ilgalaikes karjeros perspektyvas.
nuotrauka
Pranešimo autorių nuotr.


Minimos įmonės
Kauno LEZ,
Continental Automotive Lithuania, UAB
Kauno r. savivaldybė,
Pranešime cituojama Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė sako, kad siekiant pritraukti reikiamus specialistus labai svarbu suprasti, jog jiems nepakanka pasiūlyti tik darbo vietą. „Darbdaviai turėtų skelbti labai konkrečius darbo pasiūlymus, su aiškiomis finansinėmis ir karjeros perspektyvos gairėmis. O valdžios atstovai turi įvertinti, jog sugrįžtantis žmogus sprendžia ne tik darbo, bet ir gyvenamosios vietos, vaikų mokyklos ar darželio, kitų šeimos narių įsidarbinimo ar sveikatos klausimus. Emigrantui reikia priimti reikšmingą sprendimą, o aptakūs pažadai apsisprendimui nepadeda“, – apie kompleksinio požiūrio svarbą kalba pašnekovė.

Sugrįžę emigrantai galėtų pagyvinti regionų ekonomiką


M. Jankauskienė sako, kad šių metų pradžioje buvo paskelbtas tyrimas apie reikšmingai pasikeitusią emigrantų nuostatą dėl grįžimo į Lietuvą: „Šiuo metu ateitį su Lietuva sieja net 55 proc. emigrantų. Tai 15 proc. daugiau nei prieš trejus metus. Įdomu ir tai, kad dažniau apie grįžimą svarsto tie, kurie svetur gyvena daugiau nei 10 metų ir turėjo daug galimybių integruotis kitoje šalyje.“

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad vis daugiau svajojančių sugrįžti norėtų įsikurti ne didmiesčiuose, bet regionuose: „ Palyginus su ankstesne apklausa, 2,2 proc. sumažėjo norinčių gyventi didžiuosiuose miestuose ir 2,9 proc. padaugėja norinčių gyventi regionuose.“

Vienas iš tokių regionų, kuriame fiksuojamas ne tik darbo vietų, bet ir gyventojų skaičiaus augimas, yra Kauno rajonas. Pranešime pacituotas rajono meras Valerijus Makūnas sako, kad remiantis naujausiais Registrų centro duomenimis, Kauno rajonas jau pasiekė 113 tūkst. gyventojų ribą.

„Tai viena sparčiausiai augančių savivaldybių šalyje. Vien 2022 metais paaugome beveik 6 tūkstančiais gyventojų. Augimas vyksta ir dėl gimstamumo, ir dėl migracijos – tiek vidinės, tiek tarptautinės. Kilus karui Ukrainoje, priglaudėme maždaug 2500 karo pabėgėlių. Anksčiau dirbę svetur mūsų tautiečiai taip pat grįžta ir noriai kuriasi Kauno rajone, dažniausiai renkasi būstus Užliedžių, Domeikavos, Karmėlavos, Raudondvario seniūnijose“, – džiaugiasi pašnekovas.

Traukos objektas – Kauno LEZ

Kaip vieną pagrindinių priežasčių, kodėl dirbti ir gyventi Kauno rajone tampa itin patrauklu, V. Makūnas įvardija faktą, jog čia yra įsikūrusi didžiausia Laisvoji ekonominė zona (LEZ) Lietuvoje, kurioje veikia tokios visame pasaulyje garsios įmonės, tokios kaip „Continental“, „Hollister Incorporated“, „Hella“.

„LEZ yra įsikūrę apie šimtas vietos ir užsienio įmonių, kuriose dirba daugiau nei šeši tūkstančiai žmonių, o bendra projektų investicijų vertė siekia 1,35 mlrd. Eur.“, – sako Kauno rajono meras. Ir džiaugiasi, kad LEZ tampa traukos centru: „Nors šiuo metu didžiąją LEZ dirbančiųjų dalį sudaro Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojai, tačiau nemažai dirbančiųjų atvyksta ir iš Jonavos, Raseinių, Kaišiadorių savivaldybių ir Vilniaus.“

Kauno LEZ įsikūrusių įmonių „Continental Automotive Lithuania” ir „Continental Autonomous Mobility“ vadovas Shayan Ali patikina, jog įmonė iš tiesų dairosi specialistų ir už Kauno rajono, ir už šalies ribų. Pasak jo, įmonėje jau dirba apie 800 darbuotojų. „Žadame ir toliau stabiliai augti po kelis šimtus darbuotojų kasmet iki užsibrėžto 1500 darbuotojų skaičiaus“, – ilgalaikiais ateities planais dalijasi pašnekovas. Ir tokių įmonių Lietuvoje yra nemažai.

Didžiausia vertybė – kvalifikuoti darbuotojai


Vardindamas priežastis, kodėl įmonė nusprendė investuoti Lietuvoje, Sh. Ali įvardija ir verslui palankią aplinką, ir mokslinį potencialą. Tačiau ypač pabrėžia, kad būtent žmonės yra didžiausia vertybė: „Darbuotojai čia ne tik kvalifikuoti, bet ir motyvuoti dirbti bei tobulėti technologijų srityje.“

Tiesa, tam tikrų sričių darbuotojų net ir patiems geidžiamiausiems darbdaviams rasti pavyksta ne visuomet labai greitai. „Tikrai susiduriame su iššūkiais ieškodami kokybės kontrolės ir įrenginių priežiūros specialistų. Taip pat labai trūksta patyrusių inžinierių ir technikų, galinčių dirbti su gamybos įrenginių priežiūra“, – vardija pašnekovas.

Ir sako, kad įmonė dairosi specialistų ir už Kauno rajono, ir už šalies ribų. „Su kolegomis iš kitų elektronikos gamybos įmonių skaičiavome, kad atsižvelgdami į visų mūsų planus, matome, jog Kauno regione reikės dar kelių tūkstančių elektronikos specialistų. Tai paskatino mus iš naujo įvertinti savo strategijas ir ieškoti naujų idėjų, kad galėtume prisidėti prie specialistų techninių žinių ugdymo, reikalingų mūsų veiklai.“

Kauno LEZ

Kauno LEZ, pranešimo autorių nuotr.

Vytautas Petružis, Kauno LEZ valdymo bendrovės generalinis direktorius įsitikinęs, kad tiesioginės užsienio investicijos tikrai prisideda prie Kauno regiono teigiamų demografinių rodiklių. „Tai, kad Kauno rajone auga gyventojų skaičius, žinoma, nėra tik Kauno LEZ veikiančių įmonių nuopelnas, tai viso regiono politikos rezultatas. Pagaliau turime tokią aplinką ir sąlygas, kurios motyvuoja kompetentingus specialistus grįžti į Kauno regioną ir iš užsienio. Kadangi čia įsikūrę verslai kuria aukštos pridėtinės vertės gamybą, jie gali pasiūlyti konkurencingus atlyginimus, kurie, beje, pranoksta Lietuvos vidurkį, ir viliojančias karjeros galimybes“, – vardija pranešime cituojamas pašnekovas.

Tiesa, Kauno rajono meras neslepia, jog sparti LEZ plėtra vietos gyventojams sukuria ir tam tikrų iššūkių, todėl savivaldybė pagal galimybes investuoja į infrastruktūrą, ieško bendrų sprendimų su LEZ veikiančių įmonių vadovais, kaip ją pagerinti. „Jau yra sukurta daugiau nei 2500 naujų vietų darželinukams, renovuojami stadionai, mokyklos, statomos naujos ugdymo įstaigos“, – sako jis.

V. Makūnas atkreipia dėmesį, jog LEZ įsikūrusių įmonių nauda neapsiriboja investicijomis, kuriamomis darbo vietomis ir sumokamais mokesčiais, bet ir teikia naudą vietos bendruomenėms: „Įmonės perka daug žaliavų, paslaugų ir ilgalaikio turto. Daugiau nei trečdalis šių poreikių patenkinama vietinių tiekėjų dėka, kurie savo ruožtu prisideda prie regiono ir visos šalies ūkio augimo.“ 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-22 15:56
Klaipėdos rajono darželiuose ypač trūkstant vietų mažiesiems gyventojams, Savivaldybė ir toliau investuoja į ugdymo įstaigų plėtrą. Žengtas dar vienas svarbus žingsnis – jau ieškoma rangovo, kuris statys naują modernų darželį Sendvario seniūnijoje, Mazūriškiuose.
nuotrauka
2024-05-22 14:22
Sparčiai augančiame Vilniaus Kalnėnų mikrorajone bus statomas darželis-pradinė mokykla. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė net 12 idėjų, kaip galėtų atrodyti naujoji švietimo įstaiga. Iš jų bus renkamas nugalėtojas. Planuojama, kad nauja ugdymo įstaiga adresu Moravų g. 4, duris turėtų ...
nuotrauka
2024-05-22 09:29
Panevėžio miesto savivaldybės užsibrėžta ambicija mieste įkurti profesionalaus, šiuolaikinio meno erdvę, virsta realybe: jau kitą savaitę duris atvers pasaulinio garso menininko, daugiafunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus menų centras, pavadintas Stasys Museum.
nuotrauka
2024-05-21 10:00
Akcinė bendrovė „Via Lietuva" pasirašė sutartį, pagal kurią bus rekonstruojamas Ariogaloje, Raseinių rajono savivaldybėje, esantis tiltas per Dubysą. Tilto rekonstravimo darbai bus pradėti birželio mėnesį, baigti darbus planuojama iki 2025 m. spalio mėn.
nuotrauka
2024-05-21 09:54
Vilniaus savivaldybė pradeda Kazbėjų tilto per Vokės upę rekonstrukciją. Tikimasi, kad remonto darbai užtruks iki kitų metų pradžios ir vėl bus leidžiamas automobilių, dviračių ir pėsčiųjų eismas, kuris nuo 2018 metų buvo apribotas dėl tilto avarinės būklės.
nuotrauka
2024-05-20 14:37
Baigiami pagrindinės Klaipėdos miesto arterijos – Baltijos prospekto bei Šilutės ir Vilniaus plentų žiedinės sankryžos rekonstrukcijos darbai. Tam, kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiemet skirta daugiau kaip 1 mln. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
nuotrauka
2024-05-20 14:31
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-05-20 14:25
Tankiai gyvenamame Vilniaus Pašilaičių rajone atsiras dar vienas valstybinis lopšelis-darželis, kurį galės lankyti 280 vaikų. Projektui jau išduotas statybą leidžiantis dokumentas ir, jei procesas vyks sklandžiai, statyba turėtų prasidėti iki kitų metų ir trukti apie dvejus metus. Priimti vaikus dar...
nuotrauka
2024-05-20 11:09
Oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. ...
nuotrauka
2024-05-17 07:46
Rekonstruotas Kauno apskrities VPK Kauno miesto Nemuno policijos komisariato pastatas. Atlikti rekonstrukcijos darbai kainavo apie 1,2 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-17 06:10
Aplinkos ministerija praneša, kad 550 asmenų, turinčių teisę atkurti nuosavybės teises į žemės sklypus individualiai statybaiVilniaus mieste, iki š. m. gegužės 1 d. pasirinko sklypus. Planuojama, kad dar šiemet šie sklypai bus registruoti Nekilnojamojo turto registre kaip savininkų, laukusių nuosavy...
nuotrauka
2024-05-16 14:51
Dar šiais metais planuojama atnaujinti aikštę prie Klaipėdos santuokų rūmų. Darbai bus atliekami pagal anksčiau atliktą techninį projektą – įrengiant parkavimo vietas, daugiau žaliųjų zonų ir sukuriant vientisą vaizdą su M. Mažvydo alėja.
nuotrauka
2024-05-16 10:51
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia savivaldybių administracijas ir regioninius atliekų tvarkymo centrus (RATC) teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Kvietimui numatyta suma – 200 tūkst. eurų.
nuotrauka
2024-05-16 10:20
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė Daugiafunkcio komplekso statybų projekto pakeitimų patikslinimui. Jų buvo imtasi po gautos Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nuomonės ir derybų su kitomis projekto šalimis. Pakoreguotas projektas Savivaldybei yra 20 tūkst. eurų pigesnis nei tas, kuriam Taryba...
nuotrauka
2024-05-15 08:46
Aukštaitijos sostinėje toliau tęsiami tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) standartus atitiksiančio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimo darbai. Kyla priestatas, kuriame bus įrengtas 10-ies takelių, 50 metrų ilgio tarptautinius standartus atitinkantis baseinas...
nuotrauka
2024-05-14 13:39
Palangos jaunuoliai nuo šiol turi dar vieną erdvę, skirtą aktyviam laisvalaikiui – Palangoje atidarytas ekstremalaus sporto aikštynas. Jujo džiaugiasi ne tik jaunimas, bet ir kiti bendruomenės nariai, kurorto svečiai: aikštyną jau pirmąjį savaitgalį užplūdo lankytojai.
nuotrauka
2024-05-13 12:26
Neliko kliūčių Atgimimo aikštės rekonstrukcijai – pasirašyta sutartis dėl rangos darbų. Numatoma, kad darbai startuos vasarą, pirmiausiai bus vykdomi detalūs archeologiniai tyrinėjimai, įrengiama spraustasienė, pamatų poliai, kitos požeminės konstrukcijos, toliau įrengiama požeminė aikštelė ir galia...
nuotrauka
2024-05-13 10:14
Akcinė bendrovė „Via Lietuva" paskelbė viešojo pirkimo konkursą tilto per Nevėžį Kėdainiuose, Tilto gatvėje, rekonstravimo darbams atlikti. Sėkmingai įvykus pirkimo procedūroms, darbai galėtų būti pradėti jau šiais metais.
nuotrauka
2024-05-10 06:38
Prieš trejus metus visoje šalyje įsigaliojo Infrastruktūros plėtros įstatymas, kuris savivaldybes įpareigojo taikyti infrastruktūros plėtros mokestį. Taip buvo siekiama suvaldyti chaotišką statybų plėtrą ir kad gautas lėšas savivalda galėtų naudoti naujos infrastruktūros įrengimui – keliams, apšvie...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse