2023 lapkričio 30 d. ketvirtadienis, 9:58
Reklama  |  facebook

Trūksta darbuotojų? Pats laikas atsigręžti į emigravusius tautiečius

2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbuotojų, laukia ir didžiosios įmonės, žadėdamos ilgalaikes karjeros perspektyvas.
nuotrauka
Pranešimo autorių nuotr.


Minimos įmonės
Kauno LEZ,
Continental Automotive Lithuania, UAB
Kauno r. savivaldybė,
Pranešime cituojama Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė sako, kad siekiant pritraukti reikiamus specialistus labai svarbu suprasti, jog jiems nepakanka pasiūlyti tik darbo vietą. „Darbdaviai turėtų skelbti labai konkrečius darbo pasiūlymus, su aiškiomis finansinėmis ir karjeros perspektyvos gairėmis. O valdžios atstovai turi įvertinti, jog sugrįžtantis žmogus sprendžia ne tik darbo, bet ir gyvenamosios vietos, vaikų mokyklos ar darželio, kitų šeimos narių įsidarbinimo ar sveikatos klausimus. Emigrantui reikia priimti reikšmingą sprendimą, o aptakūs pažadai apsisprendimui nepadeda“, – apie kompleksinio požiūrio svarbą kalba pašnekovė.

Sugrįžę emigrantai galėtų pagyvinti regionų ekonomiką


M. Jankauskienė sako, kad šių metų pradžioje buvo paskelbtas tyrimas apie reikšmingai pasikeitusią emigrantų nuostatą dėl grįžimo į Lietuvą: „Šiuo metu ateitį su Lietuva sieja net 55 proc. emigrantų. Tai 15 proc. daugiau nei prieš trejus metus. Įdomu ir tai, kad dažniau apie grįžimą svarsto tie, kurie svetur gyvena daugiau nei 10 metų ir turėjo daug galimybių integruotis kitoje šalyje.“

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad vis daugiau svajojančių sugrįžti norėtų įsikurti ne didmiesčiuose, bet regionuose: „ Palyginus su ankstesne apklausa, 2,2 proc. sumažėjo norinčių gyventi didžiuosiuose miestuose ir 2,9 proc. padaugėja norinčių gyventi regionuose.“

Vienas iš tokių regionų, kuriame fiksuojamas ne tik darbo vietų, bet ir gyventojų skaičiaus augimas, yra Kauno rajonas. Pranešime pacituotas rajono meras Valerijus Makūnas sako, kad remiantis naujausiais Registrų centro duomenimis, Kauno rajonas jau pasiekė 113 tūkst. gyventojų ribą.

„Tai viena sparčiausiai augančių savivaldybių šalyje. Vien 2022 metais paaugome beveik 6 tūkstančiais gyventojų. Augimas vyksta ir dėl gimstamumo, ir dėl migracijos – tiek vidinės, tiek tarptautinės. Kilus karui Ukrainoje, priglaudėme maždaug 2500 karo pabėgėlių. Anksčiau dirbę svetur mūsų tautiečiai taip pat grįžta ir noriai kuriasi Kauno rajone, dažniausiai renkasi būstus Užliedžių, Domeikavos, Karmėlavos, Raudondvario seniūnijose“, – džiaugiasi pašnekovas.

Traukos objektas – Kauno LEZ

Kaip vieną pagrindinių priežasčių, kodėl dirbti ir gyventi Kauno rajone tampa itin patrauklu, V. Makūnas įvardija faktą, jog čia yra įsikūrusi didžiausia Laisvoji ekonominė zona (LEZ) Lietuvoje, kurioje veikia tokios visame pasaulyje garsios įmonės, tokios kaip „Continental“, „Hollister Incorporated“, „Hella“.

„LEZ yra įsikūrę apie šimtas vietos ir užsienio įmonių, kuriose dirba daugiau nei šeši tūkstančiai žmonių, o bendra projektų investicijų vertė siekia 1,35 mlrd. Eur.“, – sako Kauno rajono meras. Ir džiaugiasi, kad LEZ tampa traukos centru: „Nors šiuo metu didžiąją LEZ dirbančiųjų dalį sudaro Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojai, tačiau nemažai dirbančiųjų atvyksta ir iš Jonavos, Raseinių, Kaišiadorių savivaldybių ir Vilniaus.“

Kauno LEZ įsikūrusių įmonių „Continental Automotive Lithuania” ir „Continental Autonomous Mobility“ vadovas Shayan Ali patikina, jog įmonė iš tiesų dairosi specialistų ir už Kauno rajono, ir už šalies ribų. Pasak jo, įmonėje jau dirba apie 800 darbuotojų. „Žadame ir toliau stabiliai augti po kelis šimtus darbuotojų kasmet iki užsibrėžto 1500 darbuotojų skaičiaus“, – ilgalaikiais ateities planais dalijasi pašnekovas. Ir tokių įmonių Lietuvoje yra nemažai.

Didžiausia vertybė – kvalifikuoti darbuotojai


Vardindamas priežastis, kodėl įmonė nusprendė investuoti Lietuvoje, Sh. Ali įvardija ir verslui palankią aplinką, ir mokslinį potencialą. Tačiau ypač pabrėžia, kad būtent žmonės yra didžiausia vertybė: „Darbuotojai čia ne tik kvalifikuoti, bet ir motyvuoti dirbti bei tobulėti technologijų srityje.“

Tiesa, tam tikrų sričių darbuotojų net ir patiems geidžiamiausiems darbdaviams rasti pavyksta ne visuomet labai greitai. „Tikrai susiduriame su iššūkiais ieškodami kokybės kontrolės ir įrenginių priežiūros specialistų. Taip pat labai trūksta patyrusių inžinierių ir technikų, galinčių dirbti su gamybos įrenginių priežiūra“, – vardija pašnekovas.

Ir sako, kad įmonė dairosi specialistų ir už Kauno rajono, ir už šalies ribų. „Su kolegomis iš kitų elektronikos gamybos įmonių skaičiavome, kad atsižvelgdami į visų mūsų planus, matome, jog Kauno regione reikės dar kelių tūkstančių elektronikos specialistų. Tai paskatino mus iš naujo įvertinti savo strategijas ir ieškoti naujų idėjų, kad galėtume prisidėti prie specialistų techninių žinių ugdymo, reikalingų mūsų veiklai.“

Kauno LEZ

Kauno LEZ, pranešimo autorių nuotr.

Vytautas Petružis, Kauno LEZ valdymo bendrovės generalinis direktorius įsitikinęs, kad tiesioginės užsienio investicijos tikrai prisideda prie Kauno regiono teigiamų demografinių rodiklių. „Tai, kad Kauno rajone auga gyventojų skaičius, žinoma, nėra tik Kauno LEZ veikiančių įmonių nuopelnas, tai viso regiono politikos rezultatas. Pagaliau turime tokią aplinką ir sąlygas, kurios motyvuoja kompetentingus specialistus grįžti į Kauno regioną ir iš užsienio. Kadangi čia įsikūrę verslai kuria aukštos pridėtinės vertės gamybą, jie gali pasiūlyti konkurencingus atlyginimus, kurie, beje, pranoksta Lietuvos vidurkį, ir viliojančias karjeros galimybes“, – vardija pranešime cituojamas pašnekovas.

Tiesa, Kauno rajono meras neslepia, jog sparti LEZ plėtra vietos gyventojams sukuria ir tam tikrų iššūkių, todėl savivaldybė pagal galimybes investuoja į infrastruktūrą, ieško bendrų sprendimų su LEZ veikiančių įmonių vadovais, kaip ją pagerinti. „Jau yra sukurta daugiau nei 2500 naujų vietų darželinukams, renovuojami stadionai, mokyklos, statomos naujos ugdymo įstaigos“, – sako jis.

V. Makūnas atkreipia dėmesį, jog LEZ įsikūrusių įmonių nauda neapsiriboja investicijomis, kuriamomis darbo vietomis ir sumokamais mokesčiais, bet ir teikia naudą vietos bendruomenėms: „Įmonės perka daug žaliavų, paslaugų ir ilgalaikio turto. Daugiau nei trečdalis šių poreikių patenkinama vietinių tiekėjų dėka, kurie savo ruožtu prisideda prie regiono ir visos šalies ūkio augimo.“ 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2023-11-29 12:26
Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sutartis. Taikyta restitucija.
nuotrauka
2023-11-29 10:49
40 šeimų, laukiančių socialinių būstų, jau įsikūrė naujuose namuose. Baigtas įgyvendinti socialinio būsto adresu Rambyno g. 14A, Klaipėda, projektas. Naujos statybos gyvenamasis namas jau yra visiškai apgyvendintas.
nuotrauka
2023-11-28 10:10
Šiandien vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius įteikė apdovanojimus savivaldybių administracijų atstovams už sėkmingiausiai įgyvendintus VRM administruojamus 2014-2020 metų laikotarpiu ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus infrastruktūros projektus regionuose.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 09:35
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, savo iniciatyva pradėjęs tyrimą, konstatavo, jog tyrimo metu nustatytos aplinkybės kelia pagrįstas abejones ateityje dėl bandymo keisti Alytaus bendrąjį planą ir miesto centre leisti statyti penkiaaukščius pastatus.
nuotrauka
2023-11-23 13:37
Vilniaus miesto savivaldybė iki metų pabaigos užbaigs grąžintinų žemės sklypų, skirtų nuosavybės teisių atkūrimui, projektavimą. Užbaigti šį procesą itin svarbu, nes pasikeitus įstatymui nuo kitų metų sausio 1 d. miestų ir miestelių teritorijose valstybinės žemės patikėtiniais tampa nebe Nacionalinė...
nuotrauka
2023-11-23 11:10
Augant Vilniui ir žmonių jame skaičiui, didėja ir surenkamų komunalinių atliekų kiekis. Dėl išaugusių jų tvarkymo sąnaudų ir apimties sostinė peržiūri vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Tarybai pritarus, vidutinio 60 kv. m buto savininkui rinkliava už komunalinių atliekų...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-22 10:26
Įgyvendinant šiuos projektus, pirmą kartą Lietuvoje pastatams atnaujinti bus naudojami gamykloje pagaminti sienų ir stogų skydai, objekte sumontuojami be papildomo apdirbimo. Tai leis pagreitinti renovacijos procesą, sumažinti darbų apimtį statybvietėje, padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikr...
nuotrauka
2023-11-22 09:42
Gautas statybos leidimas šalia Nacionalinio stadiono įsikursiančiam darželiui. Stadiono su sporto aikštynais statybos prasidėjo gegužę, likę pastatai bus statomi antruoju etapu, o visą Daugiafunkcį kompleksą planuojama baigti 2025 m.
nuotrauka
2023-11-21 13:50
Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykdomas Priėmimo-skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių modernizavimas. Iki 2024 m. gruodžio įgyvendinti pokyčiai sustiprins teikiamų paslaugų kokybę ir padės ekstremaliųjų situacijų atvejais užtikrinti efektyvesnį paslaugų ...
nuotrauka
2023-11-20 13:13
Baigti ežero pakrantės prie Gulbinų kvartalo atvėrimo visuomenei darbai. Vilniaus miesto savivaldybė pasirūpino apie 250 m ilgio medinio tako nutiesimu, taip pat ežero pakrantėje sukurta poilsiavietė, įrengtos grilio vietos su suoliukais. Patogiam gyventojų praėjimui išvalytos nukritusios medžių šak...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-16 12:20
Klaipėdos miesto valdžia, vis dažniau sulaukianti gyventojų nusiskundimų dėl statybininkų netvarkos šalia statybviečių, padidino kontrolę. Šiais metais jau nustatyta dvigubai daugiau pažeidimų nei praėjusiais metais.
nuotrauka
2023-11-16 08:07
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo dėl sostinėje projektuojamų objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus, antikorupcinį vertinimą. Sprendimo nuostatomis galimai nepagrįstai siaurinamas Architektūros įsta...
nuotrauka
2023-11-15 12:11
Slūgstant Minijai situacija dėl potvynio Klaipėdos rajone stabilizuojasi, tačiau tikrieji žalos mastai pasimatys tik nusekus vandeniui. Kol kas kai kur keliai vis dar apsemti, yra ir sodybų, ties kuriomis laikosi vanduo, bet jau galima identifikuoti probleminius taškus bei planuoti, kaip sumažinti p...
nuotrauka
2023-11-15 09:09
Pagrindinis įvažiavimas į Gargždus miesto svečius ir gyventojus dabar pasitinka visiškai pasikeitęs – čia atliktas kapitalinis kelio remontas, įrengti pėsčiųjų, dviračių takai, kitos eismo saugumo priemonės.
nuotrauka
2023-11-14 09:43
Statybos sektoriaus vystymo agentūrai (SSVA) perduodamos Lietuvos bendrojo plano stebėsenos ir jo įgyvendinimo savivaldybių bendruosiuose planuose funkcijos leis sukurti šalies urbanistikos kompetencijų centrą, sako agentūros Urbanistikos padalinio vadovas Mindaugas Pakalnis.
nuotrauka
2023-11-14 09:24
Vilniuje, Žirmūnuose, planuojama statyti lengvosios atletikos maniežą, kuriam gautas statybą leidžiantis dokumentas. Naujasis sporto centras bus statomas pagal konkursą laimėjusios architektų studijos „IMPLMNT architects" projektą. Atverti lengvaatlečiams skirtą sporto kompleksą, kuriame galėtų tre...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse