UKMERGĖS GELŽBETONIUI 65-eri. Subalansavusi polistireninio putplasčio ir gelžbetonio gaminimo procesą, įmonė rengiasi naujam etapui
„Nors įmonė vadinasi UKMERGĖS GELŽBETONIS, šių gaminių gaminome kur kas mažiau negu polistireninio putplasčio. Situacija kardinaliai ėmė keistis prieš 5 metus, kuomet intensyvėjant statyboms buvo ieškoma greitesnių statybos būdų, – sako Vaclovas Pakulis, bendrovės „Ukmergės gelžbetonis“, mininčios 65-erių metų veiklos sukaktį, generalinis direktorius. – Surenkamojo gelžbetonio gaminių paklausa namų rinkoje augo lėtai, bet mums atsivėrė Skandinavija: Švedijoje tuo metu apie 90 proc. pastatų jau buvo statomi iš surenkamojo gelžbetonio. Todėl jau greitai Skandinavijoje parduodavome apie 30 proc. savo gaminių.“
Išaugus gelžbetoninių gaminių paklausai, įmonė atsisakė nenašių gamybos linijų, ėmė diegti naujas, kurios leido žymiai padidinti savo pajėgumus: UKMERGĖS GELŽBETONIS tapo rimta surenkamojo gelžbetonio gaminių rinkos žaidėja.
Gaminių asortimente – visi gelžbetonio gaminiai įvairios paskirties pastatams
UKMERGĖS GELŽBETONIO specializacija – gelžbetonio gaminiai įvairios paskirties pastatams. Gaminių asortimente – visi gelžbetonio gaminiai gyvenamosios ir negyvenamosios paskirties statiniams: gelžbetoninės vienasluoksnės ir trisluoksnės sieninės plokštės surenkamųjų pastatų statybai, įvairūs laiptų elementai, konstrukciniai balkonų elementų sprendiniai su šilumos izoliacijos intarpais, kolonos, sijos, sąramos. Įmonė yra ir viena iš didžiausių Lietuvoje kiaurymėtųjų perdangos plokščių gamintojų.
„Nors įmonė vadinasi UKMERGĖS GELŽBETONIS, šių gaminių gaminome kur kas mažiau negu polistireninio putplasčio. Situacija kardinaliai ėmė keistis prieš 5 metus, kuomet intensyvėjant statyboms buvo ieškoma greitesnių statybos būdų“, – sako Vaclovas PAKULIS, bendrovės „Ukmergės gelžbetonis“, mininčios 65-erių metų veiklos sukaktį, generalinis direktorius.
Sienų plokštės gaminamos su kanalais inžineriniams tinklams, o trisluoksnės – su šilumos izoliacijos sluoksniu. Sienų plokštės gali būti pagamintos lygiu arba reljefiniu paviršiumi. UKMERGĖS GELŽBETONIO plokštės su ypatinga reljefine apdaila panaudotos ir viename iš įspūdingiausių pastarojo meto pastatų – Panevėžyje pastatytame Stasio Eidrigevičiaus menų centro fasade. Šiam projektui įmonė taip pat gamino perdangos plokštes, laiptus ir kitus gelžbetoninius elementus.
Gamykloje pagaminti laiptatakiai ir jų aikštelės yra lygaus arba teraco paviršiaus, todėl ir šiems gaminiams retai benaudojama papildoma apdaila.
„Surenkamojo gelžbetonio gaminių tendencija aiški – statytojai vis daugiau ieško išbaigtų gaminių. Nors šiemet procesą kiek pristabdė neaiški padėtis rinkoje ir dėl to kiek sumažėjusi paklausa, mes laukiame palankesnės situacijos ir imsimės išbaigtos apdailos“, – sako V.Pakulis.Dėl įtampų rinkoje pasikeitė ir eksporto apimtys: prieš 2–3 metus UKMERGĖS GELŽBETONIS užsienio rinkose parduodavo apie 30 proc. surenkamojo gelžbetonio gaminių, o pastaruoju metu eksportuoja tik apie 10 proc. Tačiau stebimas surenkamojo gelžbetonio gaminių poreikio augimas namų rinkoje.
Investicijos į naujas technologijas atveria ir naujų galimybių
Sienines surenkamąsias viensluoksnes ir trisluoksnes plokštes įmonė pradėjo gaminti apie 2017–2018 m. Įsigyta tuomet aukščiausių standartų suomiška gamybos įranga sudarė galimybes kokybiškai gaminti sienų, kolonų elementus, sijas. Investicijos trečdaliu padidino pardavimus ir tiek pat išaugino eksportą. Pernai įmonė įsigijo dar modernesnę įrangą, kuri automatizavo daugelį perdangos plokščių gamybos procesų, užtikrindama aukštesnę kokybę, didesnį našumą, eliminuodama žmogiškąsias klaidas ir mažindama būtiną darbuotojų skaičių.
Kiaurymėtųjų perdangos plokščių gamybą galima automatizuoti ir robotizuoti, o surenkamųjų gaminių gamyba yra kur kas sudėtingesnė, reikalaujanti daugiau ir aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų. Todėl esant neaiškiai dabartinei rinkos situacijai, įmonei svarbu išlaikyti parengtus specialistus.
Nauja įmonės patirtis – sudėtingos kolonos ir karinė infrastruktūra
Vilniaus oro uosto išvykimo terminalo projektas UKMERGĖS GELŽBETONIUI buvo vienas iš itin svarbių, nestandartinių darbų. Generalinio rangovo „Eikos statyba“ užsakymu įmonė gamino kolonas, laiptų elementus ir kiaurymėtąsias perdangos plokštes.
Ukmergėje buvo pagaminta beveik 330 kub. m kolonų: keturkampių (600 x 600 mm, 12350 mm aukščio) ir apvalių (skersmuo – 600 mm). Taip pat pagaminta 7331 kv. m perdangos plokščių, kurių aukštis – 400–500 mm, ilgis – 12190–12960 mm.
Vilniaus oro uosto nuotr.
„Pirmą kartą per visą 65-erių metų įmonės veiklos istoriją teko gaminti tokias sudėtingas kolonas, – pasakoja įmonės vadovas V.Pakulis. – Jų armavimo intensyvumas siekė iki 500 kg/kub. m, tad betonui kolonoje vietos liko labai mažai ir tai pareikalavo itin kruopštaus darbo bei tikslaus gamybos proceso. Gaminiams buvo keliami labai aukšti reikalavimai, kuriuos mums pavyko sėkmingai įgyvendinti. Didžiuojamės šiuo išskirtiniu projektu ir esame dėkingi „Eikos statybai“, kad pasirinko mūsų gamyklą.“
Nauja patirtis įmonės istorijoje ir karinės infrastruktūros objektai. Surenkamojo gelžbetonio gaminius įmonė tiekė karinės infrastruktūros pastatams Rukloje (rangovas – Turkijos įmonės filialas Lietuvoje) ir dalyvavo labai svarbiame, atsakingame ir didelės apimties Šiaulių karinio miestelio statybos projekte (projekto valdytojas „Eika“). Per pusmetį buvo pagaminta 2572,76 kv. m sieninių plokščių, 328,79 kub. m kolonų, 42,92 kub. m sijų, 1,86 kub. m laiptų maršų bei 2,36 kub. m laiptų aikštelių ir 1145,65 kv. m kiaurymėtųjų perdangos plokščių. Šiuo atveju tai nebuvo sudėtingi gaminiai, bet jiems taikyti aukštesni nei tradiciškai stiprio reikalavimai. Tokio pobūdžio objektų Lietuvoje nėra daug, todėl įmonė didžiuojasi galėdama prisidėti prie karinės infrastruktūros projektų įgyvendinimo.Tvarumas – gamyba be atliekų ir pakartotinis panaudojimas
UKMERGĖS GELŽBETONIS tapo aktyviu tvaraus gamybos vystymo dalyviu. Dalį pajamų gaudama iš polistireninio putplasčio gamybos, įmonė dalyvauja Polistireninio putplasčio asociacijos (PPA) veikloje ir putplasčio atliekų surinkimo iniciatyvose – 2021 m. ji oficialiai tapo atliekų tvarkytoja. Įmonė iš objektų surenka ir priima atraižas, kurios yra apdirbamos specialia įranga – kompaktoriumi. Po apdorojimo atraižos perdirbamos ir naudojamos gaminant kitus gaminius.
„Mums, kaip gamintojams, svarbu, kad šios atliekos ne patektų į sąvartynus, o būtų visiškai perdirbtos. Gamykloje taip pat dirbame be atliekų – visa grįžta į gamybos procesą“, – sako įmonės UKMERGĖS GELŽBETONIS vadovas V.Pakulis ir akcentuoja, kad PPA ir gamykla siekia tų pačių tikslų – polistireninio putplasčio atliekas sugrąžinti į žiedinę ekonomiką.
Gelžbetoninių gaminių atliekas įmonė taip pat panaudoja: jas sandėliuoja ir perdirba į betono skaldą, kuri naudojama įvairioms aikštelėms, kai kuriems keliams įrengti. Metalas išrenkamas ir priduodamas perdirbti. Įmonės reikmėms perkama vien žalia energija.
Diversifikavusi veiklas į polistireninio putplasčio ir gelžbetonio gamybą, įmonė įgijo konkurencinį pranašumą. Prieš beveik 30 metų pradėtas gaminti polistireninis putplastis yra paklausus dėl daugiabučių renovacijos ir vis augančių energinio efektyvumo reikalavimų. Surenkamojo gelžbetonio gaminiai populiarėja dėl augančių statybos tempų.
65-erių metų veiklos sukaktį minintis UKMERGĖS GELŽBETONIS į naują etapą žengia subalansavęs abi veiklas.