2020 sausio 17 d. penktadienis, 16:06
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Daugiamečius miesto gėlynus kraštovaizdžio architektai įvertino teigiamai: jie iš tiesų puikūs  1

2018-10-19 15:03
Aptarti želdynų sprendimus Vakarų Lietuvos regione, iš Vilniaus, Kauno, Utenos ir kitų šalies miestų į Kretingą vyko kraštovaizdžio architektai. Nors kretingiškiai nevienareikšmiškai vertina miesto želdynus, profesionalų verdiktas buvo teigiamas.
nuotrauka
Daugiamečiai augalai Kretingoje parinkti pritaikant juos prie centrinės miesto aikštės architektūros. Kretingos r. laikraščio „Pajūrio naujienos“ nuotr. koliažas


Minimos įmonės
Bangos želdiniai, UAB
Kretingos r. savivaldybė,
Neringos savivaldybė,

Daugiamečių gėlynų koncepciją Kretingoje apsilankiusiems kraštovaizdžio architektams pristatę savivaldybės vadovai – meras Juozas Mažeika ir administracijos direktorius Virginijus Domarkas, Kretingos miesto seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė ir gėlynų priežiūrą vykdančios įmonės „Bangos želdiniai“ vadovė Banguolė Verbienė apgailestavo, kad iki šiol visuomenėje tebejaučiamos diskusijos, ar reikėjo miesto erdves apsodinti daugiamečiais augalais. Tie, kuriems šie gėlynai patinka, viešai savo nuomonės neišsako, todėl labiau visuomenėje jaučiamas šiai idėjai nepritariančiųjų balsas. Iki tol gyventojai buvo įpratę matyti akį traukiančias ryškiaspalves vienmetes gėles.

„Gyventojai kol kas teigiamai vertina tik prie paminklo Berekui Joselevičiui esantį gėlyną, tačiau Rotušės aikštėje suprojektuoti gėlynai ne visiems atrodo estetiškai dėl aukštų smilgų“, – savivaldybės pranešime cituojamas administracijos direktorius V. Domarkas. Jo nuomone, gal miestiečiams taip atrodo tik dėl to, kad centre pasodintiems daugiamečiams augalams trūksta erdvės.

„Metams bėgant apsistatėme daugiaaukščiais gyvenamaisiais namais, šalia jų klojame trinkeles, tiesiame asfalto dangas, o kažkada juk kaimo žmogus ėjo per pievą vedančiu taku, per rugių lauką ir tame jo kelyje šmėžavo smilgos. Toks ir buvo keliamas tikslas – tą pievą, tą jausmą atnešti miesto žmogui, daugiamečiais želdiniais sukurti įdomesnį, ilgalaikį efektą ir išskirtinumą miestui, – Kretingos želdynų projektą, kurį rengė kraštovaizdžio architektas Petras Daukantas, svečiams apibūdino „Bangos želdiniai“ vadovė B. Verbienė. – Būtent todėl dominuojanti gėlynų ašis – suformuota banga, kurios pagrindą, apie 70–80 proc., sudaro smilgos, prie jų priderinti kiti daugiamečiai augalai, tarp kurių – šalavijas, mėlesas, astilbės, įvairių rūšių ežiuolės, gumbenė, katžolės, alpinis astras, monardos, rudbekija ir kiti augalai, kurie ir žiemos metu išlieka dekoratyvūs. Be to, didesnis dėmesys buvo skiriamas ne spalvoms, o augalų faktūrai, kuri, keičiantis metų laikui, taip pat keičiasi“.

Prieš trejus metus Kretingoje pasodinti daugiamečiai gėlynai jau suaugę, tačiau koreguojami ir tobulinami yra kasmet: ne visi augalai prigijo, kai kurie augalų porūšiai pražydo ne ta spalva, todėl buvo atliktos nedidelės korekcijos, įvesta naujų gėlių rūšių, įrengtos laistymo sistemos, be to, dalis suvešėjusių augalų buvo išskaidyti ir perkelti į kitas miesto vietas: Birutės gatvę, netoli autobusų stoties, taip pat prie naujosios bibliotekos pastato J. K. Chodkevičiaus g.

Pasivaikščioję po miestą ir apžiūrėję gėlynus LKAS kraštovaizdžio architektai pasidžiaugė, kad Kretinga nepabijojo drąsaus sprendimo rinktis daugiamečius augalus.

„Jūsų gėlynai mums paliko gerą įspūdį, jie išties puikūs“, – savo nuomonę išsakė kraštovaizdžio architektas Regimantas Pilkauskas, buvęs LKAS vadovas, kartu pasvarstęs, ar gėlynuose vertėjo montuoti laistymo sistemas.

Tačiau LKAS narės, kraštovaizdžio architektės Mildos Aidukaitės manymu, jeigu želdynai suformuoti dirbtinai, gruntas suvežtas, o aplink esanti teritorija urbanizuota, daugiamečius augalus privalu laistyti ir laistymo sistemas įrengti yra tikslinga.

„Einate tikrai gera kryptimi, Jūsų miestas yra tas gerasis pavyzdys kitoms šalies savivaldybėms, kadangi daugiamečiai augalai parinkti pritaikant juos prie centrinės miesto aikštės architektūros ir tikrai prisideda prie ilgalaikio miesto išskirtinumo kūrimo“, – pritarė ir LKAS Valdybos narė, Utenos miesto kraštovaizdžio architektė Jūratė Paragytė.

Pasak susitikime dalyvavusio buvusio LKAS pirmininko Alvydo Mituzo, šiuo metu Neringos savivaldybės Juodkrantės gyvenvietės erdves irgi norima užsodinti daugiamečiais augalais.

„Manau, Kretinga yra geras pavyzdys, parodant, kuriuo keliu eiti, nekartojant to, ką daro kiti. Juk daugiamečiai gėlynai gali būti derinami su vejomis miesto pakraščiuose, žydinčiais krūmais, kurie tarsi nusidriekia per visą miestą ir atokesnes gyvenvietes. Daugiamečiai gėlynai yra puikus pasirinkimas, norintiems ilgo žydėjimo ir išskirtinių žiedyno formų, net ir nužydėję augalai nepraranda savo estetinio grožio praktiškai visus dvylika mėnesių, priešingai nei vienmetės gėlės, kurios dekoratyvios būna tik nuo birželio pradžios iki rugsėjo, o kitu metų laiku jų vietos dažnai paliekamos tuščios“, – kalbėjo kraštovaizdžio architektas A. Mituzas. Savivaldybės vadovams kraštovaizdžio architektai išsakė ir keletą siūlymų, kaip daugiamečius gėlynus būtų galima vystyti toliau.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

vilnius
2018-10-22 10:29
Vilniuje ne augalai vertinami o plytelės- baisu. Medžiai ir tie aplipdyti plytelėmis. gal čia nauji standartai ? Lukiškių aikštė- gal kam ir smagu vaikščioti po tuos marmurus:(. Kiek reikėjo pinigų užkloti žemę plytelėmis- brangiomis....

Savivaldybėse

nuotrauka
2020-01-17 10:35
Ilgalaikiai bedarbiai, gyvenantys iš pašalpų, kenčiantys nuo priklausomybių, besiskundžiantys pašlijusia sveikata ar prastu susisiekimu. Nei darbdaviai juos noriai įdarbina, nei patys turi pakankamai motyvacijos. Kaip parodė 2019-aisiais šešiose savivaldybėse išbandytas modelis, dalijasi Socialinės ...
nuotrauka
2020-01-16 16:54
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyrius pradeda visuomenės informavimą apie parengtus Ozo, Ukmergės ir Siesikų gatvių Vilniaus mieste rekonstravimo projekto projektinius pasiūlymus.
nuotrauka
2020-01-16 16:32
Neringos savivaldybės praneša, kad prasidėjo Urbo kalno kraštovaizdžio formavimo darbai, dar labiau atskleisiantys šio istorijos ir gamtos paminklo miško grožį.
nuotrauka
2020-01-13 14:22
Šiandien, sausio 13 d., Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kurioje už piktnaudžiavimą tarnyba ir dokumentų klastojimą kalta pripažino Pagėgių savivaldybės administracijos vyriausiąją architektę Ernestą Maier.
nuotrauka
2020-01-13 11:17
Vilniaus miesto savivaldybė sostinės gatvėms projektuoti konkurso būdu atsirinko aštuonias įmones, kurios šią paslaugą teiks kaip ir savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“.
nuotrauka
2020-01-10 14:01
Šią savaitę vykusių derybų metu Turkijos bendrovė „Kayi“ nesugebėjo užtikrinti sklandaus statybų tęstinumo, todėl Kauno miesto savivaldybė priėmė nepopuliarų, bet būtiną sprendimą – pradėti rangos darbų sutarties nutraukimo procedūras ir operatyviai ieškoti naujo statytojo.
nuotrauka
2020-01-10 13:44
Nuo šių metų sostinėje tekstilė bus surenkama patogiau ir tvarkingiau: statomi nauji konteineriai visame mieste, parinktos patogesnės jų vietos, o tekstilės atliekas surinkinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.
nuotrauka
2020-01-09 16:09
Nakvynės namų Viršutinės gatvėje (Klaipėdoje) kapitalinį remontą vykdęs rangovas – UAB „Lyderio grupė“ – Klaipėdos savivaldybei pranešė negalėsiantis užbaigti sutartų darbų dėl jam skelbiamo bankroto.
nuotrauka
2020-01-09 13:33
Kauno futbolo infrastruktūros žemėlapį papildė naujas taškas. Panemunėje, Kareivinių gatvėje atgaivintame stadione pagrindiniai darbai jau baigti, o žaidėjai į aikštę galės išbėgti jau šį pavasarį, kuomet sudygs pasėta žalia veja.
nuotrauka
2020-01-09 11:14
Vilniaus savivaldybė kviečia aktyvius vilniečius daugiabučių valdymą perimti į savo rankas – tapti savo būsto šeimininkais, patiems spręsti namo priežiūros ir atnaujinimo klausimus.
nuotrauka
2020-01-08 15:04
Šiais metais savivaldybės gali netekti virš 40 proc. kelių priežiūrai ir plėtrai skirtų lėšų lyginant su 2019 metais, tuo tarpu valstybės keliams finansavimas išlieka beveik toks pat. Apie tai šiandien pranešė Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA).
nuotrauka
2020-01-08 09:56
Jau netrukus bus pradėti Gargždų parko tvarkymo darbai. Šiemet bus įgyvendinamas pirmasis etapas. Ateityje laukia dar du. Įgyvendinus šį projektą parkas taps dar viena patrauklia miesto laisvalaikio erdve.
nuotrauka
2020-01-08 09:19
Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras teismui perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą dėl galimos korupcijos Raseinių rajono savivaldybėje organizuojant ir vykdant kai kuriuos viešuosius pirkimus.
nuotrauka
2020-01-07 12:18
Netrukus bus tęsiami Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ pastato rekonstrukcijos darbai. Viešųjų pirkimų konkursą laimėjo UAB „Gilesta“ ir UAB „Imstata“. Pagrindinis partneris – UAB „Gilesta“. Sutarties kaina – 6 358 073,87 eurai su PVM. Darbų atlikimo terminas – 18 mėnesių nuo sta...
nuotrauka
2020-01-07 11:42
Prieš šešerius metus Kaune startavusi unikali paveldotvarkos programa tapo įkvepiančiu pavyzdžiu kitiems šalies miestams: daugiau kaip 100 miesto pastatų kardinaliai pakeitė savo nykų eksterjerą. Šiemet pastatų šeimininkai vėl galės sulaukti Kauno miesto paramos pilkiems namų fasadams atnaujinti. Be...
nuotrauka
2020-01-07 10:32
Pagal tarp Šiaulių miesto savivaldybės administracijos ir UAB „Šiaulių plentas“ pasirašytą „Aušros alėjos (nuo Žemaitės g. iki Varpo g.) viešųjų pastatų ir viešųjų erdvių prieigų rekonstrukcijos darbų“ sutartį pradedami paruošiamieji (želdinių kirtimo) darbai.
nuotrauka
2020-01-06 11:17
Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Andrej Mirnyj teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl galimo Šiaulių „Rasos“ progimnazijos turto pasisavinimo ir jo iššvaistymo pareikšti 4 asmenims.
nuotrauka
2020-01-06 10:20
Klaipėdos rajono savivaldybė praneša, kad Vėžaičiuose planuojama atnaujinti ir įrengti viešąsias erdves bei pagerinti infrastruktūrą. Bus sutvarkyti pėsčiųjų takai, dalis Liepų gatvės, įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, mankštų zonos ir kt.
nuotrauka
2020-01-06 10:18
Klaipėdos rajono savivaldybė į Sendvario infrastruktūrą papildomai investuos arti 2 milijonų eurų. Gyventojų patogumui planuojama pradėti tvarkyti ne vieną probleminę gatvę – kloti asfaltą, įrenginėti apšvietimą, šaligatvius ir lietaus tinklus.
nuotrauka
2020-01-03 14:55
Nacionalinė žemės tarnyba primena, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią keičiasi miesto ir kaimo gyvenamosiose teritorijose žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimas.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse