2019 rugsėjo 17 d. antradienis, 1:56
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Daugiamečius miesto gėlynus kraštovaizdžio architektai įvertino teigiamai: jie iš tiesų puikūs  1

2018-10-19 15:03
Aptarti želdynų sprendimus Vakarų Lietuvos regione, iš Vilniaus, Kauno, Utenos ir kitų šalies miestų į Kretingą vyko kraštovaizdžio architektai. Nors kretingiškiai nevienareikšmiškai vertina miesto želdynus, profesionalų verdiktas buvo teigiamas.
nuotrauka
Daugiamečiai augalai Kretingoje parinkti pritaikant juos prie centrinės miesto aikštės architektūros. Kretingos r. laikraščio „Pajūrio naujienos“ nuotr. koliažas


Minimos įmonės
Bangos želdiniai, UAB
Kretingos r. savivaldybė,
Neringos savivaldybė,

Daugiamečių gėlynų koncepciją Kretingoje apsilankiusiems kraštovaizdžio architektams pristatę savivaldybės vadovai – meras Juozas Mažeika ir administracijos direktorius Virginijus Domarkas, Kretingos miesto seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė ir gėlynų priežiūrą vykdančios įmonės „Bangos želdiniai“ vadovė Banguolė Verbienė apgailestavo, kad iki šiol visuomenėje tebejaučiamos diskusijos, ar reikėjo miesto erdves apsodinti daugiamečiais augalais. Tie, kuriems šie gėlynai patinka, viešai savo nuomonės neišsako, todėl labiau visuomenėje jaučiamas šiai idėjai nepritariančiųjų balsas. Iki tol gyventojai buvo įpratę matyti akį traukiančias ryškiaspalves vienmetes gėles.

„Gyventojai kol kas teigiamai vertina tik prie paminklo Berekui Joselevičiui esantį gėlyną, tačiau Rotušės aikštėje suprojektuoti gėlynai ne visiems atrodo estetiškai dėl aukštų smilgų“, – savivaldybės pranešime cituojamas administracijos direktorius V. Domarkas. Jo nuomone, gal miestiečiams taip atrodo tik dėl to, kad centre pasodintiems daugiamečiams augalams trūksta erdvės.

„Metams bėgant apsistatėme daugiaaukščiais gyvenamaisiais namais, šalia jų klojame trinkeles, tiesiame asfalto dangas, o kažkada juk kaimo žmogus ėjo per pievą vedančiu taku, per rugių lauką ir tame jo kelyje šmėžavo smilgos. Toks ir buvo keliamas tikslas – tą pievą, tą jausmą atnešti miesto žmogui, daugiamečiais želdiniais sukurti įdomesnį, ilgalaikį efektą ir išskirtinumą miestui, – Kretingos želdynų projektą, kurį rengė kraštovaizdžio architektas Petras Daukantas, svečiams apibūdino „Bangos želdiniai“ vadovė B. Verbienė. – Būtent todėl dominuojanti gėlynų ašis – suformuota banga, kurios pagrindą, apie 70–80 proc., sudaro smilgos, prie jų priderinti kiti daugiamečiai augalai, tarp kurių – šalavijas, mėlesas, astilbės, įvairių rūšių ežiuolės, gumbenė, katžolės, alpinis astras, monardos, rudbekija ir kiti augalai, kurie ir žiemos metu išlieka dekoratyvūs. Be to, didesnis dėmesys buvo skiriamas ne spalvoms, o augalų faktūrai, kuri, keičiantis metų laikui, taip pat keičiasi“.

Prieš trejus metus Kretingoje pasodinti daugiamečiai gėlynai jau suaugę, tačiau koreguojami ir tobulinami yra kasmet: ne visi augalai prigijo, kai kurie augalų porūšiai pražydo ne ta spalva, todėl buvo atliktos nedidelės korekcijos, įvesta naujų gėlių rūšių, įrengtos laistymo sistemos, be to, dalis suvešėjusių augalų buvo išskaidyti ir perkelti į kitas miesto vietas: Birutės gatvę, netoli autobusų stoties, taip pat prie naujosios bibliotekos pastato J. K. Chodkevičiaus g.

Pasivaikščioję po miestą ir apžiūrėję gėlynus LKAS kraštovaizdžio architektai pasidžiaugė, kad Kretinga nepabijojo drąsaus sprendimo rinktis daugiamečius augalus.

„Jūsų gėlynai mums paliko gerą įspūdį, jie išties puikūs“, – savo nuomonę išsakė kraštovaizdžio architektas Regimantas Pilkauskas, buvęs LKAS vadovas, kartu pasvarstęs, ar gėlynuose vertėjo montuoti laistymo sistemas.

Tačiau LKAS narės, kraštovaizdžio architektės Mildos Aidukaitės manymu, jeigu želdynai suformuoti dirbtinai, gruntas suvežtas, o aplink esanti teritorija urbanizuota, daugiamečius augalus privalu laistyti ir laistymo sistemas įrengti yra tikslinga.

„Einate tikrai gera kryptimi, Jūsų miestas yra tas gerasis pavyzdys kitoms šalies savivaldybėms, kadangi daugiamečiai augalai parinkti pritaikant juos prie centrinės miesto aikštės architektūros ir tikrai prisideda prie ilgalaikio miesto išskirtinumo kūrimo“, – pritarė ir LKAS Valdybos narė, Utenos miesto kraštovaizdžio architektė Jūratė Paragytė.

Pasak susitikime dalyvavusio buvusio LKAS pirmininko Alvydo Mituzo, šiuo metu Neringos savivaldybės Juodkrantės gyvenvietės erdves irgi norima užsodinti daugiamečiais augalais.

„Manau, Kretinga yra geras pavyzdys, parodant, kuriuo keliu eiti, nekartojant to, ką daro kiti. Juk daugiamečiai gėlynai gali būti derinami su vejomis miesto pakraščiuose, žydinčiais krūmais, kurie tarsi nusidriekia per visą miestą ir atokesnes gyvenvietes. Daugiamečiai gėlynai yra puikus pasirinkimas, norintiems ilgo žydėjimo ir išskirtinių žiedyno formų, net ir nužydėję augalai nepraranda savo estetinio grožio praktiškai visus dvylika mėnesių, priešingai nei vienmetės gėlės, kurios dekoratyvios būna tik nuo birželio pradžios iki rugsėjo, o kitu metų laiku jų vietos dažnai paliekamos tuščios“, – kalbėjo kraštovaizdžio architektas A. Mituzas. Savivaldybės vadovams kraštovaizdžio architektai išsakė ir keletą siūlymų, kaip daugiamečius gėlynus būtų galima vystyti toliau.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

vilnius
2018-10-22 10:29
Vilniuje ne augalai vertinami o plytelės- baisu. Medžiai ir tie aplipdyti plytelėmis. gal čia nauji standartai ? Lukiškių aikštė- gal kam ir smagu vaikščioti po tuos marmurus:(. Kiek reikėjo pinigų užkloti žemę plytelėmis- brangiomis....

Savivaldybėse

nuotrauka
2019-09-16 10:05
Įsibėgėjant „Rail Baltica“ projektui, Kauno pašonėje esančiame Palemone ryškėja naujų automobiliams ir pėstiesiems skirtų tunelių kontūrai. Spūsčių mažinimui ir saugumui skirti požeminiai tuneliai – tik maža dalis naudos, kurią kitąmet pajus kauniečiai.
nuotrauka
2019-09-12 16:55
Seimas nusprendė svarstyti pasiūlymą tobulinti Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą, siekiant sudaryti geresnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu Lietuvos Respublikos regionų teritorijose.
nuotrauka
2019-09-12 16:33
Prasidėjo 6-asis daugiabučių namų renovacijos etapas, jau paskelbti kvietimai į 7-ąjį etapą, o Biržų mieste tebevyksta 5-ojo etapo daugiabučių namų renovacijos darbai. Didžiausias rūpestis rajono Savivaldybės vadovams yra rangovo „Statybų kodas“ atliekami renovacijos darbai.
nuotrauka
2019-09-12 10:33
Panevėžio kino centro „Garsas“ pastatas antrąkart neįrašytas į Kultūros vertybių registrą, jam nesuteikta teisinė apsauga.
nuotrauka
2019-09-12 10:24
Šnipiškės sparčiai atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvovo gatvių Vilniuje bus pradėta tiesti nauja dviejų eismo juostų gatvė: bus paklota nauja asfalto danga, įrengtas naujas dviračių ir pėsčiųjų takas, atsiras dvi sankryžos, pasodinti nauji želdiniai. Tokiam projektui šiandien pritarė sostinės Taryb...
nuotrauka
2019-09-11 10:00
Kaunas ketina pasiūlyti daliai Kauno rajone gyvenančių žmonių galimybę prisijungti prie miesto savivaldybės teritorijos. Rajono gyventojai tokį sprendimą galės priimti dalyvaudami mini referendume, kurį inicijuoja Kauno miesto taryba. Į šį sprendimą bus įtraukti 99 miesteliai ir kaimai iš 13-os seni...
nuotrauka
2019-09-09 10:03
Iškilmingai atidaryta Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos universalios dirbtinės dangos sporto aikštelė.
nuotrauka
2019-09-09 09:52
Blogas kvapas kamuoja Klaipėdos rajono, Ketvergių, Gručeikių, Toleikių ir kitų kaimų gyventojus. Jis ypač sustiprėja vasaros metu, kai tvyro karščiai, nebūna vėjų. Jau artimiausiu metu čia bus išbandytas specialus įrenginys, skirtas blogo kvapo ir dulkių šalinimui.
nuotrauka
2019-09-05 13:21
Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos sporto aikštelėje išlieta minkšta danga. Plungės rajono savivaldybė tam skyrė 20 568,95 eurų.
nuotrauka
2019-09-05 09:48
Kitą savaitę ant vieno iš Žaliojo tilto postamentų iškils nauja instaliacija „Šeima“, kuri kvies susimąstyti – koks yra šeimos santykis su miestu. Donato Norušio kūrinys ant Žaliojo tilto bus eksponuojamas iki kitų metų kovo vidurio. Ši instaliacija pakeis nuo šių metų balandžio mėnesio čia stovėjus...
nuotrauka
2019-09-04 10:43
Sostinės savivaldybė kiekvieną rugsėjį gatvių remonto darbus susiplanuoja taip, kad šie nekliudytų ir taip intensyviam eismui. Nuo pirmų rugsėjo dienų remonto darbai iš gatvių perkelti į daugiabučių gyvenamųjų namų kiemus – šiemet bus sutvarkyta daugiau kaip 300 įvažiavimų.
nuotrauka
2019-09-03 10:27
Panevėžio r. Piniavos mokykloje-darželyje rugsėjo 2-ąją paminėta dviguba šventė. Pirmą naujųjų mokslo metų dieną duris atvėrė praėjusių metų vasarą pradėtas statyti priestatas, kuriame įrengtos dvi ikimokyklinio ugdymo grupės ir Piniavos biblioteka.
nuotrauka
2019-09-02 12:09
Naujuosius mokslo metus Kauno mokyklos ir darželiai pasitinka gerokai atsinaujinę. Naujos virtuvės ir valgyklos, sutvarkyti pastatų fasadai ir aplinka – jauniesiems kauniečiams sukurs komfortabilias ir jaukias sąlygas mokytis.
nuotrauka
2019-08-30 11:13
Prie Balsių progimnazijos sparčiai kyla nauja pradinė mokykla, kurią lankys apie 600 moksleivių. Šiandien sostinės meras Remigijus Šimašius apsilankė statybų aikštelėje ir drauge su rangovais, UAB „Jungtiniai projektai“ atstovais aptarė darbų eigą.
nuotrauka
2019-08-30 10:59
Kauno rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį pritarė, kad Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) valdymo UAB sumokėtų žemės nuomos mokestį už vieną iš LEZ teritorijoje esančių sklypų. Mokestis bus mokamas už likusį 97 metų nuomos laikotarpį.
nuotrauka
2019-08-30 09:06
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu, siekiant pagerinti eismo sąlygas vietinės reikšmės keliuose bei sutvarkyti daugiabučių kiemus, skelbiamas kvietimas fiziniams ir juridiniams asmenims teikti pasiūlymus 2020-iems metams.
nuotrauka
2019-08-28 09:19
Paaiškėjo grandiozinio susisiekimo projekto Vilniuje – Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rekonstrukcijos rangovai – viešą konkursą laimėjo tiekėjų grupė UAB „Fegda“ ir UAB „Tilsta“.
nuotrauka
2019-08-27 13:40
Rugpjūčio 20 dieną Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius pasirašė darbų atlikimo sutartį su UAB „Biržų ranga“ dėl Biržų miesto Geležinkelio ir J. Nastopkos gatvės kapitalinio remonto darbų. Sutartimi numatyta darbus atlikti per 12 mėnesių, pradinė sutarties vertė – 360 tūkst. 580 eur...
nuotrauka
2019-08-27 10:31
Marijampolės savivaldybės taryba 5-ajame posėdyje patvirtino Marijampolės savivaldybės vietinės reikšmės kelių sąrašą. Pagrindinis šio sąrašo aspektas – jame pirmą kartą atsirado mėgėjų sodų bendrijų keliai. Tai svarbus sprendimas, nes norint gauti finansavimą iš kelių priežiūros ir plėtros programo...
nuotrauka
2019-08-27 10:25
Panevėžys tampa vis patrauklesnis. Bendruomenės laisvalaikio ir rekreacijos reikmėms pritaikyta apie 5 ha teritorija prie Nevėžio upės – nuo Stoties g. tilto iki Nemuno g. tilto, skelbia Panevėžio savivaldybė.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...