2021 sausio 23 d. šeštadienis, 13:42
Reklama  |  facebook

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

2020-12-18 07:28
Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima žadą. Paslaptis – rasti idealų santykį tarp augalų ir juos supančios erdvės. Apie tai – įmonės UAB „Stebulė“ direktoriaus pavaduotoja Vilma Kropa ir projektų vadovė Ugnė Guogytė.
nuotrauka
Luko Grušecko nuotr.


Minimos įmonės
Stebulė, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,

Vilniaus gėlynai palaipsniui tampa tvaresniais

Laimėjote konkursą gėlėmis gražinti Vilnių. Kokia buvo UAB „Stebulė“ koncepcija? 

V. Kropa: Dalyvaudami sostinės savivaldybės konkurse „Gėlių sodinimas ir priežiūra viešose erdvėse“ turėjome savo viziją: išanalizavus gėlynų stilių ir madas, sukurti ir padovanoti gerą nuotaiką sostinės gyventojams ir svečiams – per augalų grožį, spalvą, formą ir kvapą sukurti naujas gėlių kompozicijas. Vilnių norime puošti ryškiomis spalvomis, kurios per visą sezoną nuolat keičia savo vaizdą. Pagaliau pasiektas tikslas, mūsų įmonės džiaugsmui, yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams.

STEBULĖPamažu vilniečiai ir miesto svečiai sostinės erdvėse jau ir 2021-ųjų metų ankstyvą pavasarį atras naujų ryškių spalvų, gerų emocijų. Todėl šių metų rudenį visame mieste pasodinome daugiau nei 70 tūkst. svogūninių gėlių – narcizų, krokų, žydrių, scylių ir t.t. Sostinėje tai vienas iš pirmųjų tokių projektų, kurio tikslas – ankstyvą pavasarį džiuginti miesto gyventojus ryškiomis spalvomis, įvairiais žiedais. Toks augalų kiekis – tikras iššūkis, tad į pagalbą pasitelkėme akumuliatorinius suktuvus, pagaminome jiems specialius antgalius, kuriais svogūnėlius sodinome į veją. Telieka laukti pavasario, kuomet galėsime džiaugtis rezultatu. 

Kaip parenkate vietą miesto gėlynams?

U. Guogytė: Gėlynas gali būti labai dekoratyvus jį supančios aplinkos akcentas, tačiau svarbu nepamiršti, jog tai – tik visumos dalis. Bet koks želdynas turėtų harmoningai įsilieti į kraštovaizdį. Svarbu tinkamas gėlyno vietos ir formos parinkimas, priderinimas prie aplinkos padiktuotos nuotaikos. Galime įsigyti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau, jei jie bus pasodinti netinkamoje vietoje, neatskleis viso savo grožio. O būna ir atvirkščiai – želdynas sudarytas iš neryškių, niekuo neišsiskiriančių augalų, tačiau visuma atima žadą. Būtent to ir siekiame – po truputį atsisakyti gėlynų, kurie neturi ryšio su juos supančia erdve (pavyzdžiui, klombų, nutolusių nuo takų, suformuotų viduryje pievos). 

Kodėl pasirinkote vienmečius augalus keisti daugiamečiais?

U. Guogytė: Anksčiau želdynuose dominavę vienmečiai augalai vis dažniau užleidžia vietą daugiamečiams, nes daugiametės gėlės vienoje vietoje gali augti dešimtmetį, o vienmetes gėles keičiame 3 kartus per sezoną: pavasarį sodiname našlaites, vėliau – vasarines gėles, o rudenį į miestą vėl grįžta našlaitės. Sodinant vienmečius augalus, dirva nuolat perkasinėjama, augalinės liekanos išvežamos, tad gruntas nepasipildo organika – ir tai skatina eroziją. Kadangi dirvožemis „išsunkiamas“, jį tenka keisti. Džiugu, jog sostinės savivaldybė į šiuos veiksnius atsižvelgia ir siekia rinktis tvaresnius ir ekologiškesnius sprendimus. Vienmečius gėlynus perprojektuojame ir palaipsniui pakeičiame į daugiamečius. Tam reikia laiko, tačiau džiaugiamės, kad pavyksta judėti tinkama linkme.

Vieša erdvė, panašu, diktuoja savo ypatumus, kuria iššūkius?

U. Guogytė: Vieša erdvė turi savų ypatumų. Lankytojų srautas čia žymiai didesnis nei privačiuose želdynuose, tad miesto gėlynams tenka atlaikyti tam tikrus iššūkius. Ne paslaptis, jog tarp augalų primėtoma šiukšlių, randame aplaužytus, ištryptus, išvogtus augalus. Keisčiausia, kad dažnu atveju išrauti augalai ir paliekami šalia gėlyno. 

Tačiau atkakliai siekiame įgyvendinti savo ambiciją, begalinį troškimą Vilnių nuspalvinti dar įvairesnėmis spalvomis.

Pievos tampa natūraliais gėlynais

Pievomis, atrodo, nieko nenustebinsi, tačiau UAB „Stebulė“, panašu, keičia sostinės pievų koncepciją? 

V. Kropa: Vilnius pastaruoju metu imasi naujos miesto vejų priežiūros strategijos, kuri darniai susieta su žaliojo miesto politika – tvarkant aplinką, siekiama atkurti natūralias pievas miesto erdvėse, taip pat išsaugoti tokių pievų ekosistemą ir bioįvairovę.

STEBULĖNatūralios erdvės principai sėkmingai taikomi Lietuvos parkuose ir kitose visuomeninėse erdvėse. Tokios erdvės naudingos gamtai, nes jose randa prieglobstį daug didesnė biologinė įvairovė.

UAB „Stebulė“ remia tokias nuostatas ir palaiko idėją – natūralių pievų miesto erdvėse išsaugojimą ir jų atkūrimą.

Tęsdami šį projektą, pradėjome kurti nedidelius natūralios pievos parodomuosius plotus.

Pagrindiniai tokios pievos principai yra trys: vejai leidžiama virsti pieva, ji papildomai praturtinama žydėjimą ir spalvingumą užtikrinančiais augalais, naudojami žydinčių pievų sėklų mišiniai. 

Vienas iš tokių natūralios pievos plotų – Geležinio Vilko gatvės šlaitai. Per 2020 m. UAB „Stebulė“ tęsė šiuos darbus, kurie buvo įgyvendinami kartu su specialistais. Pastarieji tinkamai parinko natūralių žolių sėklų mišinį, kuris užtikrina žydėjimą visą gamtiškai įmanomą laiką. Vienos žolės žydi anksti pavasarį, kitos – vasarą, o trečios – ir rudenį. Būtina laikytis ir sėklų naudojimo rekomendacijų: svarbu parinkti gerą, nepiktžolėtą dirvožemį, kad sėkmingai sudygtų sėklos; be galo svarbi priežiūra pirmaisiais ir antraisiais sėklų dygimo metais. Taip pat nereikia pamiršti, kad bet kokią erdvę privaloma prižiūrėti, kad ji neatrodytų ir nebūtų apleista. Naujų ir įvairių spalvų, gamtos ir grožio balansas Geležinio Vilko gatvės šlaituose – įmonės dovana Vilniui. Šiuo projektu planuojame džiaugtis jau nuo ateinančių metų vasaros.

Tokiu būdu judri Vilniaus gatvė per ateinančius metus įgaus ne tik gyvybės, bet ir formuos jaukesnio miesto pojūtį. Žydinčios pievos vieta mieste parenkama tokia, kur nėra tiesioginio žmogaus sąlyčio su pieva. Natūrali augmenija turėtų būti išsaugoma ir atkuriama pirmiausia prie magistralinių gatvių arba greitkelių. Svarbiausia nepamiršti, kad žydinti pieva skirta ne vaikščioti, o gėrėtis.

Kuo kvepia sostinė

Gėlės, jų žiedai, kvapai, spalvos dažnai yra terapinė priemonė. Ar šie vardikliai svarbūs formuojant miesto gėlynus?

U. Guogytė: Žinoma, gamtos elementai mieste mus veikia teigiamai, o tinkamai suderintos spalvos, formos ir kvapai efektą sustiprina.

Jei gėlynas yra toliau nuo praeivių, pvz., žiedinėje sankryžoje, neskiriame dėmesio kvapams pasirinkti. Tačiau žmonių susibūrimo, poilsio vietose apie tai verta atsakingai pagalvoti. Teko girdėti teigiamų atsiliepimų apie Rotušės aikštėje pasodintas lobuliarijas, kurios praėjusią vasarą čia skleidė medaus kvapą. Lazdynuose, planuojant gėlyną netoli mokyklos, vietomis įterpiamos mėtos – tikimės, kad ir šis sprendimas žmonėms patiks.

Miesto gėlynams tinkamiausi yra nereiklūs augalai, tad ieškome pusiausvyros tarp dekoratyvumo bei patvarumo. Gėlės turi būti ir tinkamos mūsų klimato sąlygoms, ir parinktos konkrečiam gėlynui, atsižvelgiant į apšvietimą bei drėgmės režimą. Pirmiausia ieškome augalų Lietuvoje, tačiau bendradarbiaujame ne tik su vietiniais, bet ir su užsienio augintojais. 

Kaip prižiūrimi miesto želdiniai, gėlynai, kiek lemia jų priežiūra?

U. Guogytė: Želdynai, ypač vienmečių augalų gėlynai, nuolat laistomi, tręšiami, ravimi. Visi gėlynai ir gėlinės laistomi vėlai vakare ir naktį. Taip daroma dėl to, kad vandens lašeliai, gėles laistant dieną, sukuria padidinamojo stiklo efektą: saulė juos gali išdeginti ir ant augalų lapų matomi rudi apvalūs nudegimai. Atsižvelgiant į technines galimybes, gėlynams laistyti buvo įrengta laistymo sistema – vienas iš efektyvių laistymų, nes vandens nuostolis minimalus, jo išgaruoja mažiau, o daugiau patenka ant šaknų. Subalansuotas ir savalaikis tręšimas kompleksinėmis trąšomis užtikrina vešlų gėlių augimą, išryškina spalvas, sustiprina šaknų sistemą. Prižiūrint gėlynus, yra karpomi žiedynai, šalinamos negyvos augalų dalys. Gėlynų augalai nuolat tikrinami – stebime, ar nėra ligų, kenkėjų. Augalo dekoratyvumui įtakos turi ne tik jo veislė, bet ir priežiūra. Žinoma, kuo tinkamesnis augalas parinktas konkrečioms aplinkos sąlygoms, tuo mažiau priežiūros jis reikalaus.

Luko Grušecko nuotr. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Savivaldybėse

nuotrauka
2021-01-22 12:08
Lietuvos apeliacinis teismas 2021 m. sausio 21 d. nutartimi paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo atmestas ieškovių – UAB „Montuotojas“, UAB „Mitnija“, UAB „HSC Baltic“ ir UAB „Axis Power“ ieškinys atsakovei Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl Vilniaus daugiaf...
nuotrauka
2021-01-22 06:58
Daugiau nei 50 metų veikianti AB „Panevėžio butų ūkis“ yra viena iš didžiausių paslaugas teikiančių šalies įmonių. 2020 m. pabaigoje ji pelnė Panevėžio apskrities geriausios paslaugų įmonės vardą.
nuotrauka
2021-01-20 16:35
Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jotvingių gatvėje iškilsiančios ledo arenos architektūrinio projektavimo paslaugų. Ledo areną sostinei projektuos UAB „Projektų rengimo centras" ir UAB „Tiksli forma", o projekto valdytoja paskirta UAB „Vilniaus vystymo kompanija".
nuotrauka
2021-01-20 10:00
Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūra kaltinamuoju aktu baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos darbuotojas M.Š. kaltinamas piktnaudžiavimu tarnyba bei dokumentų klastojimu. Su juo artimais giminy...
nuotrauka
2021-01-19 14:30
Vilniečiams ypač aktualūs socialinės infrastruktūros plėtros projektai šiais metais įgyja pagreitį. Tarp didžiausių projektų – Tolminkiemio gimnazija, medicinos įstaigos plėtra, sporto kompleksai. Pasak Vilniaus miesto administracijos direktoriaus Povilo Poderskio, sostinėje šiais metais vyks daug s...
nuotrauka
2021-01-18 10:30
Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) skelbia priemonės „Gatvių apšvietimo modernizavimas“ Nr. 2 kvietimą šalies savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. Tai jau antrasis kvietimas pagal šią priemonę, kuris skelbiamas pastebėjus didelį pareiškėjų susidomėjimą ir investicijų poreikį.
nuotrauka
2021-01-18 07:00
Šalia Vilniaus Žemynos progimnazijos Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva kyla sporto salių kompleksas, talpinsiantis 3 krepšinio aikštes. Kompleksas bus pritaikytas ir ugdymo procesui, ir oficialioms aukšto meistriškumo varžyboms. Šiuo metu atlikta jau 80 proc. visų numatytų statybos ir rangos d...
nuotrauka
2021-01-15 10:01
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pristato naują paslaugą – interneto tinklalapyje viešai galima peržiūrėti po 2021-01-01 savivaldybių sudarytas infrastruktūros plėtros sutartis ir susipažinti su sprendimais dėl tokių sutarčių nut...
nuotrauka
2021-01-15 09:49
Septintus metus iš eilės tęsiama Kauno paveldotvarkos programa kviečia pastatų savininkus tvarkyti bei puoselėti jiems priklausantį nekilnojamąjį turtą, taip prisidedant prie gražesnio miesto veido.
nuotrauka
2021-01-14 13:43
Keturios miesto širdyje esančios patalpos išvengė privatizavimo – Vilniaus savivaldybė nusprendė paskirti jas geriausių idėjų įgyvendinimui keturiose srityse: Baltarusijos kultūros puoselėjimo, socialinės, kultūrinės veiklos ir vizualiųjų menų. Savivaldybė skelbia viešus patalpų Senamiestyje ir Nauj...
nuotrauka
2021-01-12 09:26
Vakarų Europoje stoties rajonai jau kurį laiką išgyvena renesansą – iš nejaukių teritorijų virsta vienomis patraukliausių vietų gyventi ir dirbti, mat kitas miesto dalis pranoksta galimybe patogiai naudotis viešojo transporto paslaugomis. Vilniaus Stoties rajonas taip pat ruošiasi keisti savo veidą ...
nuotrauka
2021-01-11 15:35
Sausio 7 dieną Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas su UAB „VVARFF“ pasirašė teritorijų prie Babrungo upės ir Gandingos hidroelektrinės tvenkinio (vadinamosios Plungės jūros) poilsio ir rekreacijos zonų sukūrimo statybos darbų sutartį, kurios vertė – 2 863 194,81 ...
nuotrauka
2021-01-11 08:58
Dar viena erdvė Kaune netrukus sulauks ryškių pokyčių. Po beveik pusantrų metų trukusios pertraukos įžiebta žalia šviesa galutiniam Nemuno ir Neries santakos parko atnaujinimui.
nuotrauka
2021-01-08 16:11
Kauno rajono savivaldybės administracija, išnagrinėjusi planuojamo žvyro karjero kasimo Virbaliūnų k. (Batniavos sen.) poveikio aplinkai vertinimo (PAV) programą, sausio 7 d. pateikė UAB „Ekostruktūra“ ir Aplinkos apsaugos agentūrai išvadą.
nuotrauka
2021-01-07 16:49
Konkursą Vasaros koncertų estrados architektūriniam projektui parengti paskelbusi Klaipėdos savivaldybė apsisprendė, jog sutartis dėl tolimesnių statinio projektavimo darbų nebus pasirašyta nė su vienu konkurso dalyviu. Tačiau kai kurios architektų pasiūlytos idėjos bus įgyvendintos per artimiausius...
nuotrauka
2021-01-07 08:42
Vilniaus miesto savivaldybė grąžino korekcijoms Pavilnyje, Džiaugsmo gatvėje, planuojamo prekybos centro projektą.
nuotrauka
2021-01-07 08:41
Klaipėdos miesto savivaldybė paskelbė viešojo pirkimo konkursą Skulptūrų parko (senųjų miesto kapinių) sutvarkymo darbams su darbo projekto parengimu pirkti. Jeigu viskas vyks kaip tikimasi, projekto pabaigtuvės 2023 m. įprasmintų reikšmingą uostamiesčiui sukaktį – 100-ąsias Klaipėdos sukilimo 1923 ...
nuotrauka
2021-01-06 14:46
Saugomų kultūros paveldo objektų tvarkymui, praneša Klaipėdos miesto savivaldybė, šiais metais numatoma skirti daugiau lėšų. Saugomų statinių valdytojai, planuojantys tvarkyti savo turtą, gali pretenduoti į dalinį savivaldybės finansavimą. Bendrai šiai programai 2021 metais ketinama skirti 300 tūkst...
nuotrauka
2021-01-05 10:18
Ąžuolyno giraitėje Klaipėdoje intensyviai vykę atnaujinimo darbai jau baigti. Liko pastatyti informacinius ženklus, nuimti tvoras ir apsaugines medžiagas nuo naujų objektų. Tarp Kauno ir Paryžiaus Komunos gatvių esančiame parke suformuotos skirtingos zonos tiek ramiam poilsiui, tiek aktyviam laisval...
nuotrauka
2021-01-04 14:57
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorui surašius kaltinamąjį aktą, teismui perduota Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos tirta byla, kurioje kaltinimai pareikšti 7 asmenims. Tarp kaltinamųjų – 4 Jurbarko rajono savivaldybės administra...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...