A+ klasės iššūkiai naujai statomiems namams – jau nuo sausio
2018-01-02 12:52
Pastatų energinio efektyvumo reikalavimai auga. Jau nuo sausio 1 d. naujai statomiems pastatams bus taikomi A+ klasės energinio naudingumo reikalavimai. Specialistai dalijasi patirtimi, kaip to pasiekti ir į ką atkreipti dėmesį.
Gera žinia yra ta, kad reikalavimai A+ klasei taip ženkliai nesiskirs, kaip skyrėsi pereinant nuo B iki A klasės, todėl didelių sunkumų dėl to neturėtų kilti.
Pirmiausiai A+ energinio naudingumo klasei dar pamažinta pastatų atitvarų šilumos perdavimo koeficiento vertė, o tai reiškia dar storesnius šilumos izoliacijos sluoksnius atitvarose ir, savaime suprantama, storesnes sienas. Kiek jos pastorės, priklausys nuo pasirinktų medžiagų: šiltinant tradicinėmis medžiagomis (pavyzdžiui, mineraline vata ar putų polistirenu) konstrukcijos pastorės 3–5 cm, tačiau renkantis efektyvesnes medžiagas (pavyzdžiui, poliuretano plokštes ar pilkąjį polistireną) bendrą konstrukcijos storį galima netgi sumažinti.
Bendrovės „Finnfoam“ techninis konsultantas Tomas Makaveckas
„Jau pradėjus statyti A energinio naudingumo klasės pastatus pastebėjome padidėjusį efektyvesnių šilumos izoliacinių medžiagų poreikį, kuris pereinant prie A+ klasės turėtų tik didėti. Pagrindinis argumentas, kodėl pasirenkamos efektyvesnės izoliacinės medžiagos, yra noras sumažinti bendrą sienų ar kitų konstrukcijų storį“, – teigia izoliacinių medžiagų gamintojos UAB „Finnfoam“ techninis konsultantas Tomas Makaveckas.
Pereinant prie aukštesnės klasės skirsis ir reikalavimai pastatų sandarumui. A klasės pastatui reikalavimai oro apykaitai yra 1 l/h, o A+ ir A++ klasėms jau 0,6 l/h (gyvenamiesiems, administracinės, mokslo ir gydymo paskirties pastatams). Maitinimo, prekybos, kultūros, viešbučių, paslaugų, sporto, transporto, specialios ir poilsio paskirties pastatams sandarumo reikalavimai A klasės pastatui yra 1,5 l/h, o A + klasės bus jau 1 l/h.
Siekiant sandarumo svarbu naudoti sandarias medžiagas, išlaikyti medžiagų vientisumą, jeigu reikia, naudoti papildomas plėveles, tinko ar dažų sluoksnius. Ypatingai svarbu kokybiškai užsandarinti tas vietas, kur galimi didžiausi šilumos nuostoliai: langus, duris, sujungimus su stogu ir sienomis.
Sertifikuotas pasyvių namų ekspertas Mindaugas Dagys
„Sandarumas vis dar klaidingai asocijuojasi su prasta oro cirkuliacija, teigiama, kad pastatas nekvėpuos, todėl suprastės oro kokybė patalpose, tačiau tai yra klaidingas mąstymas. Pastatas turi būti sandarus, kad patalpoje būtų išlaikomas šiltas vidaus oras, o iš išorės nepatektų šaltas oras ir drėgmė. Reikėtų orientuotis į šiuolaikiškas medžiagas, padėsiančias užtikrinti sandarumą, nes tai vienas iš svarbiausių A+ klasės rodiklių. Jei B klasėje užtekdavo sandarumą tik įrašyti, tai norint gauti namo A, A+ ar A++ energinio naudingumo sertifikatą, reikia atlikti oficialų sandarumo testą“, – sako sertifikuotas pasyvių namų ekspertas Mindaugas Dagys.
Sandariame A+ klasės name kokybiškam patalpų oro palaikymui turi būti naudojamas mechaninis vėdinimas su rekuperacija. Rekuperacija – tai procesas, kurio metu iš namo pašalinamas šiltas oras perduoda savo energiją šviežiam orui pašildyti. Energiškai efektyviuose pastatuose su rekuperacine vėdinimo sistema niekuomet nebūna skersvėjų, temperatūros pokyčių, drėgmės. Tai apsaugo namą nuo pelėsių ir kitų nemalonių veiksnių, neigiamai veikiančių sveikatą. Taip pat name esantys filtrai iš lauko įsiurbiamo oro pašalina dulkes, žiedadulkes ar kitas smulkias daleles, sukeliančias įvairias alergines reakcijas.
Jei A klasės pastatuose (ar jo dalyse) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,65, o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,75Wh/m3. Atitinkamai A + klasės pastatuose įrengtam mechaniniam vėdinimui su rekuperacija galioja tokie reikalavimai: rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turės būti ne mažesnis nei 0,80, o sunaudojamos elektros energijos kiekis ne didesnis kaip 0,55 Wh/m3.
Skirsis ir norminės šiluminės energijos sąnaudos. Taip siekiama sumažinti į aplinką išmetamų CO2 dujų kiekį. Tam pačiam plotui turės užtekti mažesnės galios katilo. A ir A + klasės pastatų energijos sąnaudos, priklausomai nuo jų paskirties, skirsis keliasdešimt procentų. Pavyzdžiui, A klasės gyvenamosios paskirties vieno ar dviejų butų pastato šildymui šiluminės energijos sąnaudos turi būti 55,34 (kWh/(m2·metai)), o tokios pačios paskirties A+ klasės pastatui mažesnės - 42,70 (kWh/(m2·metai)).
Galiausiai keičiasi rodiklių C 1 ir C2, pagal kuriuos nustatoma energinio naudingumo klasė, vertės. C1 yra teisės aktais nustatytas energijos vartojimo efektyvumo rodiklis šildymui, vėsinimui, apšvietimui, o C2 – karšto vandens ruošimo sistemai. A+ klasė pasižymės griežtesnėmis pastato energijos vartojimo efektyvumo rodiklių C1 ir C2 vertėmis (A klasei: 0,375 ≤ C1 < 0,5 ir C2 ≤ 0,85, o A+ klasei: 0,25 ≤ C1 < 0,375 ir C2 ≤ 0,80).
A+ klasės reikalavimai griežtesni už dabar esamus, todėl natūralu, kad tinkamai pastatytas toks statinys turės daug mažesnes eksploatacijos išlaidas ir bus komfortiškesnis.
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
Pastebima, kad renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pa...
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
Statydami naujus pastatus, tiek daugiabučius, tiek ir individualius gyvenamuosius namus, siekiame, kad jie būtų energiškai efektyvūs, kokybiški ir ilgaamžiai. Siekiame, kad išlaidos būsto šildymui būtų kuo mažesnės, o gyvenamoji aplinka sveika ir patogi.
Naujos kartos produktai vidaus ir fasado apdailai turi būti patvarūs ir vizualiai patrauklūs – tai rinkos spaudimas statybos pramonei. Patvarios, estetiškos vidaus ir išorės apdailos ieško kiekvienas, skaičiuojantis sąnaudas ir naudą, nenorintis kas kelerius metus imtis remonto, o pasidaryti apdailą...
Kiemo vartai bei varteliai yra bene svarbiausias tvoros elementas, kuris turi būti ne tik gražus, bet ir patvarus bei ilgaamžis, nes yra naudojamas kasdien. Apie tai, kaip, vykdant kiemo aptvėrimo darbus, išsirinkti vartus bei vartelius, numatyti jų plotį, atidarymo būdą ir kitus svarbius dalykus, k...
Statybų sektorius susiduria ne tik su daugelį sričių paliečiančiais kylančių kainų, žaliavų trūkumo ar vis augančio investicijų ekologiškiems sprendimams poreikio iššūkiais. Didėjančio vartotojų reiklumo ir rinkos bei aplinkos sąlygų diktuojami pokyčiai reikalauja kūrybiškų ir tvarių sprendimų.
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pirmieji Baltijos šalys pasiekė aukštą garso izoliaciją. Vilniuje vystomas NT projektas „Mindaugo rezidencija“ yra pirmasis daugiabutis Baltijos šalyse, turintis A klasės garso izoliaciją, kuri gyventojams užtikrina maksimalų privatumą ir komfortą.
Šildymo sezonas tik prasideda, bet akivaizdu, kad šiemet už namų ir butų šildymą mokėsime gerokai brangiau. Jau pasigirsta prognozių, kad išlaidos šildymui augs ir toliau. Tokia situacija verčia susimąstyti – ką savo namuose galime pakeisti, kad nors kiek sumažintume sąskaitas už šildymą. Vienas iš ...
Siekdama pagerinti ir pagreitinti vartotojų pasirinkimą, PENOSIL sukūrė patogią kategorizavimo sistemą. Naujas dizainas padės ne tik padidinti produktų matomumą, bet ir leis aiškiau nustatyti jų paskirtį bei užtikrinti efektyvesnę ir malonesnę klientų patirtį. Nauja sistema patogi ir profesionalams,...
Terasa tapo neatskiriama būsto dalimi. Kad šis statinys leistų patirti visus malonumus ne tik šiltuoju metų laiku, reikia pasidomėti statybos ypatumais.
Šildomos grindys – tai ekonomiškai efektyviausias, estetiškiausias, todėl ir populiariausias šildymo būdas. Šildomų grindų įrengimas pirmajame aukšte, įprastai, problemų nesukelia, tačiau antrajame, ant medinės perdangos, gali tapti iššūkiu. Betonuoti dažnai negalima dėl per didelių apkrovų, todėl č...
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...