Advokato patarimai: ką daryti Rangovui, jeigu Užsakovas nepagrįstai nepasirašo atliktų darbų akto?
Atliktų darbų akto reikšmė
Įstatyme numatyta, kad Užsakovas, gavęs Rangovo pranešimą apie pasirengimą perduoti atliktų darbų rezultatą arba, jeigu tai numatyta sutartyje, apie įvykdytą darbų etapą, privalo nedelsdamas pradėti darbų priėmimą.Sutartyje gali būti (rekomenduojama) numatytas terminas – per kiek laiko nuo atliktų darbų akto pateikimo Užsakovas turi priimti atliktus darbus.
Atliktų darbų akto sudarymas yra svarbus Rangovui dėl šių esminių priežasčių:
1. Atliktų darbų akte fiksuojami atliktų darbų kiekiai bei kokybė.
Įstatyme (LR CK) numatyta, kad Užsakovas, priimdamas atliktą darbą pastebėjęs darbų trūkumus, gali trūkumų faktu remtis tik tuo atveju, jeigu darbų priėmimo akte ar kitame dokumente, patvirtinančiame darbų priėmimą, tie trūkumai buvo aptarti arba yra numatyta užsakovo teisė reikalavimą dėl trūkumų pašalinimo pareikšti vėliau.
Rangovas yra atsakingas už statybos darbų terminų laikimąsi, todėl jam svarbu pateikti atliktų darbų aktą bei jį sudaryti Sutartyje bei darbų atlikimo grafike numatytais terminais.2. Atliktų darbų akte fiksuojama darbų atlikimo data:
Rekomenduojama atliktų darbų aktą pateikti Užsakovui ir raštu, t.y. elektroninio ryšio priemonėmis, Rangos sutartyje numatytais Užsakovo kontaktais (kad Rangovas turėtų įrodymus kada atliktų darbų aktas pateiktas Užsakovui kviečiant jį organizuoti darbų priėmimo – perdavimo procedūrą).
3. Rangovas turi teisę, o Užsakovas privalo atsiskaityti tik tada, kai atlikti darbai yra priimti – perduoti.
Rangovas turi teisę prašyti Užsakovo vykdyti savo prievolę atsiskaityti už atliktus darbus tik tuomet, kai darbai yra atlikti ir perduoti atliktų darbų aktu. Taigi PVM sąskaita faktūra turėtų būti pateikta po darbų priėmimo - perdavimo akto sudarymo.
Užsakovui, iš anksto priėmusiam atskiro darbų etapo rezultatą, pereina šio rezultato atsitiktinio žuvimo ar sugedimo rizika, išskyrus atvejus, kai tai įvyko dėl rangovo kaltės. Pavyzdžiui, jeigu objekte kilo gaisras ir atliktus darbus Rangovas jau buvo perdavęs Užsakovui, tai Rangovas neturės pareigos kompensuoti prarastą darbų rezultatą ar atkurt juos savo sąskaita ir atvirkščiai, jeigu Rangovo atlikti darbai nebuvo perduoti Užsakovui, atsitiktinė darbų rezultato žuvimo ar sugadinimo rizika tenka Rangovui.4. Atliktų darbų akto sudarymas reiškia atsitiktinio darbų žuvimo rizikos bei nuosavybės į darbų rezultatą perėjimą Užsakovui.
Nuosavybės teisė į darbų rezultatą pereina Užsakovui nuo darbų perdavimo momento, jeigu sutartyje nenumatyta kitaip.
Tarpinis ir Baigiamasis atliktų darbų aktas
Nei Tarpinio, nei Baigiamojo atliktų darbų akto įstatymai nenumato, todėl jeigu Rangos sutartyje nėra numatyti tarpiniai ir/ar baigiamieji atliktų darbų aktai, tai Rangovo pateiktas aktas turi tokią reikšmę, kaip nurodyta aukščiau (ir kaip numatyta LR CK).
Asociatyvi nuotr. (Freepik)Visgi jeigu Rangos sutartyje numatyta, kad atlikti darbai bus perduodami tarpiniais atliktų darbų aktais, dažniausiai jie turi ir sutartyje numatytą reikšmę – t.y. sudaromi tik atsiskaitymo tikslais. Galutinai darbai tokiu atveju priimami – perduodami tik pabaigus atlikti visus darbus pagal Rangos sutartį ir pasirašant baigiamąjį atliktų darbų aktą.
Ką tai reiškia?
Tai reiškia, kad Rangovui perdavus atliktų darbų dalį tarpiniu atliktų darbų aktu, Užsakovui išlieka teisė reikšti pretenzijas Rangovui dėl atliktų darbų kokybės, kiekio, kurie buvo perduoti tarpiniu atliktų darbų aktu ir po tokio akto pasirašymo. Taip pat tai reiškia, kad Rangovui tenka atsitiktinė darbų rezultato žuvimo ar sugadinimo rizika iki Baigiamojo atliktų darbų akto pasirašymo. Garantinis terminas paprastai taip pat pradedamas skaičiuoti nuo Baigiamojo atliktų darbų akto pasirašymo pagal Rangos sutartį. Taigi tarpinių aktų sudarymas yra naudingesnis Užsakovui. Kadangi šias sąlygas numato Rangos sutartis, Rangovui rekomenduojama susitarti ir Rangos sutartyje numatyti kompromisinį variantą, pavyzdžiui, Rangos sutartyje numatyti, kad tarpiniuose atliktų darbų aktuose bus fiksuojami akivaizdūs darbų kokybės trūkumai (jeigu tokie būtų), dėl kurių pretenzijos vėliau negali būti reiškiamos, taip pat numatyti, kad nuo tarpinio atliktų darbų akto sudarymo atsitiktinio žuvimo bei darbų rezultato sugadinimo rizika pereina Užsakovui ir pan.
Ką daryti Rangovui, jeigu Užsakovas nepagrįstai atsisako pasirašyti atliktų darbų aktą?
Atsakymas – perduoti atliktus darbus vienašališkai.
Pirmiausia reikia paminėti, kad esminė Užsakovo pareiga yra priimti Rangovo laiku ir tinkamai atliktus darbus. LR CK yra įtvirtinti tik keli išimtiniai atvejai, kada Užsakovas turi teisę atsiskaityti priimti atliktus darbus, tai yra:Visais kitais atvejais Užsakovas privalo priimti Rangovo atliktus darbus su išlygomis (jeigu dalis darbų atlikta nekokybiškai) ar be jų.1. 1.LR CK 6.652 str. 4 d. (jeigu Rangovas pažeidžia viso darbo atlikimo galutinį terminą ir dėl termino praleidimo prievolės įvykdymas Užsakovui prarado prasmę)
2. LR CK 6.694 str. 5 d. (jeigu prieš priimant darbų rezultatą turi būti atlikti bandymai bei kontroliniai matavimai ir jų rezultatai yra neigiami) ir
3. LR CK 6.694 str. 6 d. (jeigu nustatomi trūkumai, dėl kurių darbų rezultato neįmanoma naudoti pagal sutartyje numatytą paskirtį ir jeigu šių trūkumų Rangovas ar Užsakovas negali pašalinti).
Vienašalis atliktų darbų aktas
Jeigu Užsakovas nevykdo savo pareigos priimti Rangovo tinkamai atliktus darbus – įstatyme numatytas Rangovo teisių gynybos būdas – darbų perdavimas vienašališkai.
Civiliniame kodekse numatyta, kad „Darbų perdavimas ir priėmimas įforminamas aktu, kurį pasirašo dvi šalys. Jeigu viena iš šalių atsisako pasirašyti aktą, jame daroma žyma apie atsisakymą ir aktą pasirašo kita šalis. Vienašalis perdavimo aktas gali būti teismo pripažintas negaliojančiu, jeigu teismas pripažįsta, kad kita šalis atsisakė pasirašyti aktą pagrįstai.”Vienašalio atliktų darbų akto sudarymas ir pateikimas
Praktiniai Rangovo žingsniai yra tokie:1. Pateikiami atliktų darbų aktai Užsakovui ir kviečiama priimti atliktus darbus;
2. Jeigu Užsakovas nereaguoja arba be priežasties (arba nurodydamas nepagrįstą priežastį) atsisako priimti atliktus darbus – Rangovas, suėjus sutartyje numatytam terminui darbų priėmimo – perdavimo procesui (arba jeigu sutartyje nenumatyta – protingam terminui) – pateikia pranešimą Užsakovui – kad nurodyti darbai perduodami vienašališkai ir prideda vienašališkai pasirašytus atliktų darbų aktus. Pranešimo forma pridedama (būtina pritaikyti individualiai situacijai).
3. Pateikus tokį pranešimą su vienašališkai pasirašytu atliktų darbų priėmimo – perdavimo aktu laikoma, kad darbai yra perduoti Užsakovui. Vienašalis atliktų darbų aktas turi tokią pačią juridinę galią kaip ir pasirašytas abiejų šalių.
Svarbu! Rangovas, nepateikęs atliktų darbų aktų Užsakovui, t.y. neinicijavęs standartinės darbų priėmimo – perdavimo procedūros, neturi teisės iš karto perduoti atliktus darbus Užsakovui vienašališkai.
Informaciją parengė Statybos rangos advokatų profesinė bendrija STRATEGUM, advokatė Giedrė Kačinskienė, www.strategum.lt