„City Projects“ inovacijos: projektai atgimsta virtualioje realybėje
Ėmėsi ambicingų projektų
UAB „City Projects“ vadovė Viktorija Bogdanovienė, kalbėdama per pastarąjį dešimtmetį įgyvendintus projektus, sakė: „Vienas didžiausių iššūkių – juvelyrinių dirbinių gamyklos „Zorka“ projektavimas Baltarusijoje. Šis projektas buvo ambicingas ne dėl architektūrinių, bet dėl inžinerinių ypatybių. Užsakovas kėlė labai sudėtingus reikalavimus, buvo privaloma žinoti ir šios užsienio valstybės įstatymus, statybų reglamentus, bet su šia užduotimi pavyko puikiai susidoroti.“
Anot pašnekovės, jei įmonėje dirbantiems specialistams iš visų atliktų darbų tektų rinktis, kurį projektą laikyti atliktų darbų vizitine kortele, juo neabejotinai taptų Palangos autobusų stotis. Architektams teko nelengva užduotis pasirūpinti, kad statinys atitiktų jam keliamus reikalavimus ir būtų funkcionalus, bet kartu ir estetiškas, charakteringas – atspindintis vieno seniausių šalies kurortų veidą.
Praėję metai įmonės specialistams buvo itin darbingi: per 2016 metus įgyvendinti trys gamybinės paskirties pastatų projektai (bendras plotas siekia 15.000 kv. m), trys visuomeninės paskirties pastatų projektai (bendras plotas siekia 25 000 kv. m) ir du dideli gyvenamųjų pastatų projektai (bendras gyvenamasis plotas siekia 37 000 kv. m).
„City Projects“ darbų sąraše ne tik privačios klinikos Santariškėse, KGC gamyklos projektai, bet ir daugiabučių kvartalai. „Linkmenų ežerai“ Vilniuje, jau kylantys „Krėvos namai“ Kaune, „Palanga City“ Palangoje – tai tik keletas įmonės vizijų, sėkmingai virtusių realybe.
Ieško išskirtinumo ir komforto
Įmonės specialistų teigimu, daugiabučių statybos tendencijos nuolat kinta: sovietmečio statyba buvo orientuota į kartojimą ir išskirtinumas nebuvo laikomas prioritetu, po ekonominės krizės 2009-aiais rinkoje buvo jaučiamas susikoncentravimas į ekonominės klasės butus, kai buvo sumažintos erdvės ir tenkinti tik minimalūs kokybės reikalavimai, tačiau šiuo metu nekilnojamojo turto vystytojai skiria daug dėmesio jaukiai aplinkai kurti – rūpinamasi išplėsti erdves, planuoti šviesius būstus. Visi pamena, kad anksčiau patys nepopuliariausi daugiabučių aukštai buvo pirmas ir paskutinis, o dabar ši situacija iš esmės pasikeitusi: savo gyvenimą mieste planuojantys naujakuriai džiaugiasi galimybe turėti lauko terasą, o tai paprastai įmanoma apsigyvenus pirmajame aukšte.
Pasikeitė naujakurių požiūris į paskutinio aukšto butus: dažnai šie būstai su puikiu, iš terasų atsiveriančiu vaizdu išperkami pirmiausia, mat būsimi gyventojai čia planuoja sukurti privačias jaukias poilsio ir pramogų erdves.
„Šiandien vis dar aktualus pasirinkimo aspektas yra kaina, tačiau, projekto sėkmę lemia ir pasiūla, todėl stengiamės pasiūlyti tai, ko negali kiti. Projektuodami daugiabučių kvartalus, galvojame ne tik apie puikiai suplanuotus kokybiškus pastatus, bet ir apie erdves, kur gyventojai ilsėsis, aktyviai leis laiką. Mūsų darbas – pasiūlyti idealiausių gyvenimo sąlygų variantą, kokį naujakurys gali turėti“, – kalbėjo V. Bogdanovienė.
Nekilnojamojo turto vystytojai pageidauja gauti ne tik projektų planus su plotų ir fasadų skaičiavimais, bet ir pačią viziją, kurią „City Projects“ pateikia itin inovatyviai.
3D projektavimas ir virtuali realybė
Jau keletą metų įmonė sėkmingai naudojasi BIM (angl. Building Information Modeling) projektavimo technologija, kuomet vienoje platformoje kuriama ir valdoma visa statinio informacija visais jo gyvavimo ciklais: nuo pirminės projekto koncepcijos regima visa statinio projektinė geometrija, erdvinis sąryšis su aplinka, apšvietimo analizė, geografinė informacija, kiekiniai bei kokybiniai pastato komponentų skaičiavimai ir pan.
„Visuomet sukuriamas projekto 3D modelis, turime galimybių sukioti vaizdą šio modelio viduje: visas erdves galima apžiūrėti iš viename ar kitame taške stovinčio žmogaus pozicijos. Toks modelis puikiai atspindi visas smulkmenas. Projektiniai pasiūlymai būna tokio aukšto lygio ir tokie išsamūs, kad techninių projektų įgyvendinimo metu net sunku kažką keisti. Užsakovai nori žinoti tikslų želdinių skaičių, apšvietimo niuansus ir kt. Visas projekto vizualizavimas šiuo metu yra taip pažengęs, kad realybė galiausiai atspindi 99 proc. to, kas buvo numatyta projekte“, – sakė „City Projects“ architektas Simas Glinskis.
Anksčiau užsakovui užtekdavo vizualizacijų iš tam tikrų kampų, o šiuo metu įmonė jau siūlo naujovę – 3D modelį virtualioje tikrovėje: tereikia virtualios tikrovės akinių, ir galima pakviesti pasivaikščioti po suprojektuotą pastatą. Įmonė jau įsigijo specialią programinę įrangą, kuri pagelbės projektus perkeliant į virtualios realybės aplinką. Daug laiko įmonė skyrė naujovei testuoti, o pirmieji užsakovai jau džiaugiasi inovatyviai pristatomais projektais.
„Peržiūrėjome ir išbandėme nemažai programų, kurios suteikia virtualios tikrovės kūrimo galimybių. Programinei įrangai turėjome daug įvairių kriterijų ir galiausiai pavyko rasti tą, kuri patenkino lūkesčius. Šiuo metu kompiuterio ekrane po projektuojamus pastatus jau galime vaikštinėti kaip kompiuteriniame žaidime: įmanoma stebėti, kaip leidžiasi saulė, o ilgėjančius šešėlius pakeičia įsijungiantys kiemo žibintai“, – šypsosi pašnekovas.
„City projects“ įsigyta programinė įranga puikiai dera su įmonės naudojama projektavimo programine įranga „Revit“, tad, jei pakeitimai atliekami projektavimo programoje, jie automatiškai vaizduojami ir virtualiosios realybės kūrimo programoje. Kadangi programų darbas itin lengvai sinchronizuojamas, tad net atliekant vadinamąjį projektuojamo pastato konstrukcijos pjūvį, tai automatiškai atvaizduojama ir virtualios realybės programoje. Toks funkcionalumas sutaupo labai daug laiko, nes, ruošiant vieną vizualizaciją, tenka sugaišti net porą dienų, o dabar tereikia paspausti porą mygtukų, ir projektą apdorojama virtualios realybės programa.
„Galima sakyti, kad visi pakeitimai projekte vykdomi abiejose programose realiu laiku“, – apie modernią projektuotojų darbo virtuvę pasakojo S. Glinskis.
Žvalgytuvės nepastatytuose namuose
„Paprasta vizualizacija leidžia parodyti vaizdą iš vieno stebėjimo taško, o ši naujovė suteikia kur kas daugiau galimybių pamatyti visas projekto detales“, – apie pažangių technologijų naudojimą kalbėjo S. Glinskis. Anot jo, ši naujovė jau buvo sėkmingai pritaikyta pardavimų srityje ir demonstruojama įvairių parodų užsienyje metu, bet tokiu būdu pristatydami savo darbus, „City Projects“ Lietuvoje yra inovatoriai.
„Šia naujovę užsakovui ketiname pasiūlyti pradėdami projektuoti, to, mūsų žiniomis, šiandien dar nedaro nė viena projektavimo paslaugas teikianti įmonė. Jau septynerius metus sėkmingai dirbame su 3D technologija ir tam tikra prasme BIM projektavimas jau nieko nestebina, o mes perkeliame savo paslaugas į naują lygį: BIM naudojame ne tik savo užduotims atlikti. Mes norime, kad BIM programa padėtų klientui pajausti būsimus namus, kad jis pats galėtų išžvalgyti kiekvieną būsimo statinio kertelę ir apsigyventi išskirtinai jam kuriamoje vizijoje“, – kalbėjo architektas.