Dūmtraukiai pasyviuose namuose – misija įmanoma
„Dar prieš penkerius metus daugeliui statybininkų geriausias dūmtraukio sprendimas atrodė plytinis kaminas su nerūdijančio plieno įdėklu. Šiandien drąsiai galime kalbėti apie rinkoje įsitvirtinusias alternatyvas“, – pokalbį pradeda pašnekovas.
Nuotraukoje – Malkinė krosnelė Jøtul F 305 B
Jo teigimu, pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriant energiniam naujų pastatų efektyvumui, tobulėjant šildymo įrenginiams, populiarėja dūmtraukiai su keramikiniais įdėklais. A klasės ar pasyviems namams nereikia galingų šildymo įrenginių, todėl ir dūmtraukių dabar reikia kitokių.
Keramikinio dūmtraukio sienos užtikrina puikią trauką. Jie lengviau valomi, yra kur kas atsparesni aukštos temperatūros poveikiui ir kondensatams, Anot V. Misiūno, keramikinį dūmtraukį privalo montuoti tik profesionalūs meistrai, nes padarius montavimo klaidų, remontas bus brangus ir sudėtingas. Kaminus su keramikiniais įdėklais galima vadinti šiuolaikiškiausiu šiandien rinkoje esančiu tokios rūšies produktu.Kokie keramikiniai dūmtraukiai tinka pasyviems namams?
V. Misūnas sako, kad pastatui keliamus sandarumo ir šiluminės izoliacijos reikalavimus neabejotinai turi atitikti ir juose įrengiami dūmtraukiai. Pabrėžtina, kad pasyviems namams tinka ne visi rinkoje šiuo metu esantys keramikiniai dūmtraukiai. Tinkamų, V. Misiūno skaičiavimu, būtų vos 25 proc.
„Šiandien jau egzistuoja dūmtraukių sistemos, kurios tinka A, A+ klasės ir pasyviems namams (A++). Jų kainos skiriasi nuo įprastinių dūmtraukių maždaug 20-30 proc. Gamybai naudojamų produktų savikaina ir technologijų know-how nulemia ir didesnę produkto kainą“, – patikina ekspertas.
Malkinė krosnelė Scan 85
Didžioji dalis rinkoje esančių keramikinių sistemų dūmtraukių neatitinka reikalavimų, nes keramikos vėdinimui orą ima iš patalpos. Naujos kartos įrenginiai, tinkantys pasyviems namams, nuo ankstesniųjų skiriasi sandarumu – keramikos vėdinti nebereikia. Ji yra plonesnė – įprastinio keraminio dūmtraukio sienelės storis siekia maždaug pusantro centimetro, modernaus kamino pasyviam namui sienelės storis – tris kartus mažesnis. Jie nebijo drėgmės, nėra sąlygų susidaryti termošokui.
Tokios savybės nulemia keramikinių dūmtraukių pranašumą prieš plienines sistemas. A++ klasės pastatui tinka abiejų tipų sistemos, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į sandarumą ir „šalčio tilto“ susidarymą. Montuojant nerūdijančio plieno dūmtraukius pasyviame name neabejotinai susidursime su „šalčio tilto“ problema. Naujos kartos pasyviems ir A klasės namams skirtos keramikinės kaminų sistemos turi termoblokus, kurie nuo tokių problemų apsaugo. Tokias pačias savybės turi turėti ir įrenginiai, jungiami prie dūmtraukių sistemų – turi būti sandarūs.Nuotraukoje dešinėje – plieninis kaminas „Combi“, kuriam tiekiamas oras
Specialistas priduria, kad A klasės pastatams netinka ir įprasti židiniai, kurie orą kūrenimui imdavo iš patalpos. Šios klasės pastatams reikalingi sertifikuoti įrenginiai, kur turi degimui reikalingo oro jungtį iš lauko bei turi antrinio degimo sistemą.
V. Misiūnas žada, kad naudodami naujos kartos įrenginius, jų savininkai pamirš ir apie kaminkrečių egzistavimą. Tokie įrenginiai sudegina iki 90 procentų kietųjų dalelių. Palyginimui, senos kartos įrenginiai sudegindavo tik 30-40 proc. kietųjų dalelių.
Tarnaus ilgai, jei nepamiršite trijų svarbių dalykų
Pašnekovo teigimu, kad dūmtraukis tarnautų ne vienerius metus, vienodai svarbūs visi trys kriterijai – pirminė konsultacija ir kliento poreikių įvertinimas, tinkamai atliktas kvalifikuoto meistro darbas ir tolimesnė jo eksploatacija.
Nuotraukoje kairėje – Židinys Scan 1002
V. Misiūnas pastebi, kad šiandien daugiau problemų kelia ne technologinės gaminių ypatybės, o netinkamai atlikti dūmtraukių sistemų įrengimo darbai. „Mažiau klaidų leis dūmtraukį eksploatuoti ilgiau, todėl mūsų pareiga – visada įvertinti galutinį dūmtraukio būvį. Juk televizoriaus patys irgi nesurinkinėjame nusipirkę detalių rinkinį“, – palygina „Jotul“ atstovas. Įsigijus židinį ar krosnelę iš „Jotul“ salono pirmas įrenginio kūrimas visada vyksta kartu su patyrusiu specialistu – klientas apmokomas naudotis nauju įrenginiu ir kartu atliekamas pirmas įsigyto gaminio testas. Pirmam kūrimui taikoma šimtaprocentinė garantija.
Nuotraukoje dešinėje – Židinys Jøtul I 520 FL
Specialistas pastebi, kad dažniausiai pasitaikanti bėda – per didelio arba per mažo diametro dūmtraukis ir neteisingas jo pajungimas. Ne mažiau svarbu žinoti, ir kokiame aukštyje virš kraigo iškelti dūmtraukį. Tai priklauso nuo to, kokioje vietoje statomas namas, aplink esančios augalijos ir kitų pastatų egzistavimo greta. „Šie dalykai gali kardinaliai lemti dūmtraukio trauką. Reikia nepamiršti ir vyraujančių vėjų krypties. Tokie dalykai dažniausiai įvertinami ne telefonu“, – priduria V. Misiūnas.
Itin dažnai židinių naudotojų kartojama klaida – per drėgnos malkos, kurios į ugniakurą kišamos atnešus jas tiesiai iš lauko. „Krosnelė ar židinys kokybiškai veiks, jeigu į ją dėsi kokybišką medieną. Juk į automobilius irgi pilame gerą kokybišką kurą“, – pastebi pašnekovas. Ne mažiau svarbūs ir kiti dalykai – pavyzdžiui, gamintojo nurodytų terminų paisymas keičiant besidėvinčias detales.
„Prekiaujame tokiais produktais, dėl kurių ne gėda ir kuriuos parduodant nereikia meluoti“, – pokalbį baigia oficialus „Jotul“ atstovas Baltijos šalyse V. Misiūnas.
Reklama
UAB „Tolvita“ iliustr.