„Ecococon“ šiaudų skydai – norintiems gyventi ne tik taupiai, bet ir sveikai 
Eiviltas PARAŠČIAKAS 2016-10-03 09:03
Vis dažniau kalbame apie atsakingą vartojimą, statome vėjo jėgaines, mokomės rūšiuoti atliekas, ekologiškų produktų vykstame ieškoti į ūkininkų turgelius – atrodo, kad mūsų sąmoningumas pastebimai auga. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kad ir jūsų būstas gali būti draugiškas aplinkai? Apie galimybę gyventi ne tik ekologiškame, bet ir energiškai efektyviame name pasakoja šiaudinius skydus namų statybai gaminančios UAB „Ecococon“ vadovas Marius Tarvydas.

Dar vienas šiaudinių skydų privalumas – statybų aikštelėje skydai sumontuojami per 2-3 dienas. Bendrovės „Ecococon“ nuotr.
Minimos įmonės
Ecococon, UAB
Pasaulyje unikalią šiaudinių skydų technologiją, kurią sukūrė įmonės inžinieriai, UAB „Ecococon“ rinkai pristatė prieš šešerius metus. M. Tarvydo teigimu, tokiu būdu statomų namų populiarumas kasmet pastebimai auga – nuo 2010 metų Lietuvoje jau pastatyta apie 50 namų.
„Šiaudinių namų statyba pasaulyje gyvuoja jau daugiau nei 120 metų. Iki mūsų įmonės atsiradimo iš šiaudų pasaulyje nebuvo sukurtas apčiuopiamas produktas, kuris tarnautų kaip šilumos izoliacinė medžiaga. Šiaudai iki tol būdavo presuojami pačioje statybų aikštelėje, dažnai rankiniu būdu ar presais. Kiekvieną kartą rezultatai priklausydavo nuo asmeninės statybininko atsakomybės – kaip jis atlieka presavimo darbą. Natūralu, kad kiekvieną kartą rezultatai būdavo vis kitokie – skirtingas tankis ir pan“, – pasakoja pašnekovas.
.jpg)
„Ecococon“ specialistai po daugybę metų trukusio technologijos tobulinimo pristatė produktą, kuris pasižymi išties išskirtinėmis savybėmis. Stabilus šiaudų tankis skyde užtikrina vienodą garų pralaidumą visoje konstrukcijoje bei pačią geriausią šilumos varžą.
„Presuodamas rankomis niekada negalėtum pasakyti, kokiu tankiu suspaudei šiaudus. Tai ženkliai sumažina šilumos laidumo koeficientą ir neužtikrina pastato šiluminių savybių. Mūsų gaminamuose šiaudiniuose skyduose vienam kubiniam metrui tenka 100-120 kilogramų šiaudų“, – paaiškina M. Tarvydas.
Gamybos technologija pritaikoma visame pasaulyje

Jo teigimu, skydų gamybos procesui reikalingi šiaudai dažniausiai perkami iš vietos ūkininkų, jiems taikomi aukšti kokybės standartai – jų drėgnumas negali viršyti 20 proc. „Jie nepūva ir nedūlėja, kadangi yra presuojami su didele jėga. Presuojant tarp jų lieka mikro oro tarpai, o idealus medžiagos tankio ir oro santykis užtikrina geriausią šiluminę varžą“, – sako įmonės vadovas. Konstrukcijoms naudojama tik kalibruota, labai stipriai išdžiovinta mediena. Ji atlieka statramsčio funkcijas, neturi horizontalių apkrovų, todėl tarnauja ilgiau.
Įprastai skydų gamybai naudojamos arčiausiai gamyklos teritorijos randamos žaliavos – puoselėjant ekologiškumo idėją svarbus tampa ir kuo trumpesnis transportavimo kelias. M. Tarvydas priduria, kad šiaudiniai skydai be problemų galėtų būti gaminami visame pasaulyje – naudojamos medžiagos, kurių nesunkiai galima rasti bet kurioje pasaulio vietoje. „98 proc. gamybai reikalingų medžiagų sudaro šiaudai, 1,5 proc. – mediena, likusi dalis – varžtai ir fanera“, – atskleidžia jis.
Sienos praleidžia drėgmę, bet ne šilumą
Vienas pagrindinių šiaudinių skydų sienos privalumų – pralaidumas garui. Kaip žinome iš praktikos, nei stogas, nei pamatai, nei langai negali būti pralaidūs drėgmei, todėl vienintelė galimybė namui „kvėpuoti“ – per sienas. „Sienų apdailai iš vidaus naudojame molį, jis padeda užtikrinti idealų oro drėgnumą patalpoje ir taip prisideda prie gero mikroklimato kūrimo viduje. Be jokių drėkintuvų ir kitų priemonių galima išlaikyti komfortišką santykinę 40-65 proc. oro drėgmę. Ji niekada nebus 10-15 proc., kaip neretai pasitaiko iš blokelių statytuose namuose ar daugiabučiuose“, – gerąsias namo savybės pristato pašnekovas.
Išorės apdailai naudojama medžio plaušo plokštė, kuri taip pat pralaidi garui. Tarp šiaudų ir medžio plaušo plokštės dedama difuzinė vėjo izoliacinė membrana. Svarbu pabrėžti, kad garui pralaidi siena nepraranda šilumos izoliacinių savybių – tai patvirtina ir šiemet „Ecococon“ suteiktas pasyvaus namo sertifikatas.
Dar vienas šiaudinių skydų privalumas – gerokai sutrumpėjęs statybų laikas. Statybų aikštelėje skydai sumontuojami per 2-3 dienas. M. Tarvydas skaičiuoja, kad statybų procesas dėl to sutrumpėja vidutiniškai vienu mėnesiu.
Apdovanoti statybų „Oskaru“
„Žmogus gauna „kvėpuojančias“ sienas, ekologišką, natūralų produktą, prisideda prie pasaulinio klimato atšilimo mažinimo. Sienų gamybos etape sutaupome labai daug CO2 – pasirinkus šiaudinius skydus vieno gyvenamojo namo statybų metu CO2 emisija sumažėja maždaug 50 tonų“, – atskleidžia pašnekovas ir priduria, kad jų produktas įvertintas ne tik Lietuvoje.
Tai liudija ir faktas, kad 2013 metais „Eccocon“ šiaudiniai skydai pelnė visame pasaulyje pripažįstamą statybų ekoinovacijų „Oskarą“ – laimėjo pirmą vietą šilčiausių ir ekologiškiausių statybos produktų kategorijoje. Planuojama, kad už mėnesio įmonei bus suteiktas ir ekologinio statybos produkto „Cradle to Cradle“ sertifikatas.
„Orientuojamės į ratą klientų, kurie nori ekologiškų namų, bet negali skirti daug laiko statyboms. Mūsų pagrindinis tikslas – gaminti maksimaliai kokybišką, sveiką, ilgaamžį produktą. Taigi drąsiai suteikiame 50 metų garantiją sienos konstrukcijai ir 25 metų garantiją šiaudų izoliacinėms savybėms“, – užtikrina įmonės vadovas M. Tarvydas. Bendrovės „Ecococon“ nuotr.
Žymės Šiaudų skydai, Tvarus, ekologiškas gyvenimo būdas, Mediniai pastatai, Energinis efektyvumas, Šiaudiniai namai
SPRENDIMAI
2025-02-28 09:30
Vos nutirpus sniegui miestų erdvėse pradeda plušėti apželdintojai, ir patys pradedame galvoti, kaip atgaivinti namų aplinką. Įprastai ieškome tokių augalų, kurie kuo greičiau sužaliuotų, būtų lengvai prižiūrimi, džiugintų akį, tačiau kraštovaizdžio dizainerė Ingrida Vainauskienė atkreipia dėmesį, ka...
2025-01-22 16:48
Naujieji metai įkvepia ne tik asmeniniams pasiekimams, bet ir pokyčiams namuose. Kaip rodo „Google“ paieškos rezultatų statistika, informacijos apie namų atnaujinimą ir remontą lietuviai aktyviausiai ieško būtent metų pradžioje.
2025-01-08 08:34
Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų ...
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
2024-10-17 07:52
Atvėsus orams sandarinimo darbai, naudojant poliuretano putas, tampa sudėtingesniais. Sandarinami paviršiai yra vėsūs ar net šalti. Tai turi įtakos ne tik sandarinimo kokybei, bet yra labai svarbi ir paties PU putų balionėlio temperatūra, kuri turi būti mažiausiai +5 °C .
2024-10-16 11:49
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir sutaupyti, vis daugiau namus įsirenginėjančių gyventojų ieško išmanių sprendimų. Ant stogo įrengta saulės elektrinė, šilumos siurbliai ar mažesnes elektros kainas užtikrinantys energijos kaupikliai – šiandien prie poreikių prisitaikantys ir energijos vartojimą op...
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...