2023 vasario 7 d. antradienis, 1:28
Reklama  |  facebook

„Edensa“ kaltina Statybos inspekciją dėl galimų „Gelvonų terasų“ pirkėjų ir investuotojų nuostolių

2021-12-15 16:59
UAB „Edensa“ kaltina Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos (Statybos inspekcija) inspekciją, kad šiai kreipusis į teismą, Vilniaus daugiabutyje „Gelvonų terasos“ būstą įsigijusiems bei į projektą investavusiems asmenims atsirado reali grėsmė patirti nuostolius. Projekto vystytoja UAB „Edensa“ atsakingų tarnybų prašo kuo skubiau tarpusavyje susitarti dėl nevienodo oficialių dokumentų interpretavimo.
nuotrauka
„Gelvonų terasos“. UAB „Edensa“ nuotr.


Minimos įmonės
Edensa, UAB
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),
Sorainen, advokatų kontora,
Trečia diena / Röntgen, UAB
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
UAB „Edensa“ 2019 m. įsigijo sklypą Gelvonų g. 1B Vilniuje su 2018 m. VTPSI išduotu statybų leidimu. Bendrovė sklype pastatė 6 aukštų 57 butų projektą. Šiuo metu pastatas yra beveik užbaigtas, visi butai turi savo pirkėjus. Bet vykdant pastato pridavimo procedūras, Statybos inspekcija išduotą statybos leidimą apskundė.

Lapkritį, kaip rašoma „Edensos“ pranešime, Statybos inspekcija pateikė ieškinį Vilniaus m. apylinkės teismui, „prašydama panaikinti jos pačios išduotą statybos leidimą“. Inspekcijos argumentai yra susiję su leidimais inžinerinei infrastruktūrai ir atstumu nuo kaimyninio, valstybei priklausančio sklypo. Tačiau „Edensos“ vadovės Monikos Norkutės ir ieškinyje nurodytoms šalims atstovaujančių trijų advokatų kontorų („Sorainen“, „Njord“, „Marger“) vertinimu, visos pretenzijos atsiradusios dėl skirtingose institucijose „pasiklystančių“ dokumentų ir skirtingo terminų interpretavimo, o ne dėl realių nukrypimų nuo galiojančio statybos leidimo ar pažeidimų jį gaunant. 

Bendrovė negali naudotis savo turtu – pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės

„Mūsų nuomone, ginčo esmė yra vienos tarnybos oficialiai pasirašytas „neprieštaravimas“, kurio kita tarnyba nelaiko „sutikimu“. Apmaudu, kad nors ieškinyje esame laikomi sąžiningu sklypo pirkėju, tačiau pasikliaudami oficialiais tarnybų dokumentais tampame institucijų nesusikalbėjimo įkaitais. Dar blogiau, kad tarnyboms tarpusavyje nesusitarus dėl dokumentų ir sąvokų, į butus negalės įsikelti 57 naujakuriai, kurie jau sumokėję avansus ir naujus metus planavo naujuose namuose. Galimai nukentės ir teisėti beveik 350 mažmeninių investuotojų interesai. Visi šie asmenys tiek pirko butus, tiek finansavo projekto statybą pasikliaudami pačios VTPSI išduoto statybos leidimo teisėtumu“, – komentuoja pranešime cituojama M. Norkutė.

GELVONŲ TERASOS

„Gelvonų terasos“.
UAB „Edensa“ nuotr. 

Šiuo metu bendrovės atžvilgiu yra pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės – draudimas disponuoti savo turtu, šį sprendimą „Edensa“ jau apskundė kaip neproporcingą įmonės indėliui į statybos leidimo išdavimo procesą. Vystytoja taip pat svarsto galimybę teikti priešieškinį dėl nuostolių, galimai susidarysiančių dėl atsakingų valstybės institucijų veiksmų netinkamai formuojant, apdorojant ar interpretuojant savo pačių oficialius dokumentus. Vis dėlto bendrovės prioritetas – taikus ir kuo skubesnis susidariusios situacijos sprendimas taip nesukuriant daugiau rūpesčių savo klientams, įsigijusiems butus.

„Šiuo teisminiu procesu įmonei yra daroma milžiniška žala – tiek turtinė, tiek neturtinė. Kol valstybinės institucijos aiškinsis teisme dėl savo pačių dokumentų interpretacijos, pirmos instancijos teismas net nesvarstydamas patenkino VTPSI prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir mums uždraudė disponuoti pastatytu pastatu, t.y. iki ginčo pabaigos „Edensa“ negali forminti notarinių sandorių su pirkėjais dėl butų pardavimo, pirkėjai negali sudarinėti sutarčių su bankais ir atsiskaitinėti su mūsų bendrove. „Edensa“ savo ruožtu dėl to negali atsiskaityti su kreditoriais pagal sudarytas sutartis ir bus priversta pažeisti savo įsipareigojimus. Nors ieškinyje VTPSI pripažįsta, kad „Edensos“ kaltės šiame procese nėra, „Edensa“ yra vienintelė iš visų bylos šalių, kurios atžvilgiu pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės ir kuriai gresia realūs ir itin dideli nuostoliai, kuriuos įmonė patirs nepriklausomai nuo bylos baigties. Įmonei pražūtingas yra pats bylinėjimosi procesas, jo galima trukmė ir pritaikytų apribojimų finansinės pasekmės“, – įmonės pranešime cituojama M. Norkutė.

Įstrigo ir projekto kreditoriai

„Gelvonų terasos“ projektas buvo finansuotas sutelktinio finansavimo platformos „Röntgen“ (UAB „Trečia diena“) investuotojų lėšomis. Iš viso 339 investuotojai projektui 2020–2021 metais sutelkė 3.800.000 EUR. Apie situaciją, atliekamus veiksmus ir galimus scenarijus jie jau informuoti.

„Röntgen“ vadovo Martyno Stankevičiaus teigimu, neradus greito sprendimo institucijose, tikėtinas paskolos grąžinimo vėlavimas. Tačiau lygiagrečiai bendrovė ieško būdų refinansuoti šią paskolą.

„Prieš pristatydama „Gelvonų terasų“ projektą investuotojams, „Röntgen“ atliko išsamią projekto savininko reputacijos patikrą bei pilną projekto dokumentacijos patikrinimą, kuris apėmė ir išduotų leidimų teisėtumo vertinimą. Atliekant pastarąjį patikrinimą, vertinome leidimą išdavusios Statybos inspekcijos teisę išduoti leidimus bei kvestionuojamo statybos leidimo galiojimą. Abu šie aspektai buvo įvertinti kaip nekeliantys rizikos, nes Statybos inspekcija yra išdavusi ne vieną statybos leidimą, leidimų išdavimą reglamentuojantys teisės aktai iš esmės nekito, projekto sprendiniai buvo suderinti su visomis derinančiomis institucijomis, o prie projektavimo prisidėjo gerai vertinama ir patyrusi architektūros studija. Net ir po ieškinio atsiradimo nematome jokių būdų, kaip tuo metu buvo galima nuspėti, kad valstybinė institucija pati apskųs savo pačios patvirtintą statybos leidimą. Neturėjome ir iki šiol neturime jokių abejonių dėl vystytojo patikimumo ir reputacijos. Nuoširdžiai tikimės, kad tai tėra nesusipratimas ir nesusikalbėjimas, kuris bus išspręstas siekiant apsaugoti daugiau kaip pusės tūkstančio žmonių interesus ir pasitikėjimą oficialiais valstybės institucijų dokumentais“, – cituojamas M. Stankevičius.

Pasak jo, šioje situacijoje saugesni išlieka būtent platformos investuotojai, kuriems įkeistas turtas. Kadangi remiantis šiuo metu turima informacija dėl pastato teisėtumo klausimų nekyla, anksčiau ar vėliau pardavus turtą paskola bus grąžinta kartu su palūkanomis bei delspinigiais.

„Deja, šioje situacijoje labiausiai pažeidžiami liko butų pirkėjai, kurie pasitikėjo valstybinės institucijos suteiktu statybos leidimu ir sumokėjo ženklius avansus. Tai – precedento neturinti, apmaudi ir nesąžininga situacija, kurios kuo greitesnis sprendimas šiandien yra itin svarbus šimtams interesantų bei kartu yra pasitikėjimo valstybės institucijomis klausimas“, – tvirtina M. Stankevičius.

Jei Vilniaus m. savivaldybės administracija būtų pateikusi pastabų, nederinusi projekto, Inspekcija nebūtų išdavusi SLD 

Statybos inspekcija aiškina, kad pagal Statybos įstatymo nuostatas, statybą leidžiančius dokumentus (SLD) išduoda savivaldybių administracijos, o Statybos inspekcija SLD išdavimo procese nedalyvauja – išskyrus įstatymuose nustatytus išimtinius atvejus. Statybos inspekcija pažymi, kad Statybos įstatymas statytojui numato teisę teikti Statybos inspekcijai prašymą išduoti SLD, kai savivaldybės administracija jo neišduoda.

„Statybos techniniame reglamente STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas" (SLD išdavimo metu nuo 2018-11-01 iki 2019-01-16 galiojusioje redakcijoje) (Reglamentas) nurodytos sąlygos, kurioms esant statytojas gali įgyvendinti minėtą teisę“, – portalui Statybunaujineos.lt atsiųstame komentare rašo Statybos inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Rasa Kėkštienė.

Kaip aiškina Statybos inspekcija, reglamento 35 punkte numatyta, kad pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 17 dalį Statybos inspekcija, gavusi statytojo prašymą, kuriame paaiškinami nesutikimo su atsisakymu išduoti SLD motyvai, patikrina, ar statinio projektui pritarė visi statinio projektą privalėję tikrinti subjektai. Laikoma, kad SLD atsisakoma išduoti ir tuo atveju, kai praėjus Statybos įstatymo 27 straipsnio 12 dalyje nustatytam statinio projekto patikrinimo terminui per 3 darbo dienas SLD neišduodamas ir apie atsisakymo priežastis statytojui nepranešama.

Reglamento 36 punkte nurodyta, kad Statybos inspekcija atlieka Reglamento 17 punkte ir IV skyriaus antrajame skirsnyje nurodytas SLD išdavimo procedūras.

Pagal Reglamento 17 punktą, jei statinio projektui pritarė visi privalėję jį patikrinti subjektai (įskaitant ir savivaldybės administraciją), SLD išduodami, SLD duomenis, per 3 darbo dienas praėjus nustatytam statinio projekto patikrinimo terminui, registruojant Statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba" (IS „Infostatyba").

„Taigi Statybos inspekcijos teritorinio padalinio specialistai, gavę prašymą išduoti SLD, kurio per nustatytą terminą neišdavė savivaldybės administracija, vadovaudamiesi Reglamento 35 punktu patikrina, ar statinio projektui pritarė visi statinio projektą privalėję tikrinti subjektai (pažymime, kad Statybos inspekcija nėra statinio projektą tikrinantis subjektas – tai išaiškinta Statybos įstatymo 27 straipsnio 9 dalyje) ir atlieka Reglamento 17 punkte nurodytas procedūras. Nustatę, kad projektui pritarė visi privalėję jį patikrinti subjektai, o savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas praėjus Statybos įstatymo 27 straipsnio 12 dalyje nustatytam statinio projekto patikrinimo terminui per 3 darbo dienas SLD neišdavė ir apie atsisakymo priežastis statytojui nepranešė, Statybos inspekcijos teritorinio padalinio specialistai SLD registruoja IS „Infostatyba“, – aiškina R. Kėkštienė. – Gelvonų g. 1B, Vilnius, aplinkybės būtent taip ir susiklostė – Statybos inspekcija atliko tik techninį veiksmą, t. y. registravo SLD, nes projektas buvo patikrintas ir suderintas su visais projektą privalėjusiais derinti subjektais (taip pat ir su Vilniaus m. savivaldybės administracijos padaliniais), tik nustatytais terminais nebuvo išduotas ir baigtas registruoti informacinėje sistemoje „Infostatyba“.

Jei projektą tikrinantis subjektas – Vilniaus m. savivaldybės administracija – būtų pateikęs pastabų ir nepritaręs ar nederinęs projekto, Statybos inspekcija nebūtų galėjusi SLD išduoti ir nebūtų jo išdavusi. Juolab kad Vilniaus m. savivaldybės administracija turėjo galimybę ir pareigą pateikti pastabas dėl projekto ir statytojo prašymą atmesti ir (ar) jo netenkinti, aiškina Statybos inspekcija.

Kadangi pastabų dėl projekto Vilniaus m. savivaldybės administracija nepateikė, Statybos inspekcija, vadovaudamasi teisės aktais, išdavė SLD (teisės aktai išimčių nenumato).

Statybos inspekcija tyrimą atliko gavusi STT prašymą

Statybos inspekcija tyrimą dėl SLD teisėtumo ir pagrįstumo atliko gavusi Specialiųjų tyrimų tarnybos prašymą ir nustatė, kad „SLD išduotas pažeidžiant teisės aktų reikalavimus; nustatyti pažeidimai dėl statytojo teisės įgyvendinimo, norminių atstumų neišlaikymo, privalomų dokumentų nepateikimo, sutikimo prisijungti prie susisiekimo komunikacijų nepateikimo ir dėl SLD išdavimo terminų nesilaikymo“.

2021 m. lapkritį Statybos inspekcija kreipėsi į teismą su ieškiniu dėl SLD panaikinimo ir statybos padarinių šalinimo. Ieškinyje laikinųjų apsaugos priemonių taikymo būtinybę Statybos inspekcija grindė tuo, kad nagrinėjamu atveju, jeigu būtų patenkintas Statybos inspekcijos ieškinys ir būtų panaikintas SLD, tolimesnis disponavimas šiuo nekilnojamojo turto objektu (statomu daugiabučiu gyvenamuoju namu) nebūtų galimas, taip pat kaltų asmenų lėšomis turėtų būti pašalinti statybos, pagal neteisėtai išduotą leidimą, padariniai, o statytojas įpareigotas išregistruoti nekilnojamąjį turtą. Jeigu bylos nagrinėjimo metu statytojas perleistų ginčo daugiabutį gyvenamąjį namą, tretiesiems asmenims ar kitaip jį apsunkintų, Statybos inspekcijai palankaus teismo sprendimo įvykdymas pasunkėtų ar taptų neįmanomas. Šiuo metu Vilniaus miesto apylinkės teisme nagrinėjama civilinė byla pagal minėtą Statybos inspekcijos ieškinį.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-02-06 10:45
Šių metų pradžia NT sandorių rinkoje nebuvo derlinga - per mėnesį įregistruotų butų, gyvenamųjų namų, žemės sklypų ir kitų NT objektų skaičius buvo mažiausias per pastaruosius keletą metų. NT sandorių dinamiką analizuojantys Registrų centro analitikai pastebi, kad įprastą metų pradžios pasyvumą dar ...
nuotrauka
2023-02-06 06:50
Nuo vasario 1 dienos darbdaviams įsigaliojo didesnis delspinigių dydis – 0,1 procento už kiekvieną pradelstą dieną, kai neatsiskaitoma su darbuotoju, arba delspinigių norma didėja nuo 29,2 proc. iki 36,5 proc. metinių palūkanų. Iki šiol delspinigių dydis buvo 0,08 proc.
nuotrauka
2023-02-06 06:25
Praėjusiais metais Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdė kampaniją VIZIJA NULIS, kuria siekė atkreipti dėmesį į augantį žūčių skaičių darbe, paskatinti darbdavius ir darbuotojus labiau susitelkti įgyvendinant saugaus darbo kultūros idėją bei dar labiau atkreipti visuomenės dėmesį į darbuotojų saug...
nuotrauka
2023-02-06 05:43
Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs Seimo narių pareiškime pateiktus bei tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo metu gautus duomenis, viešoje erdvėje publikuotą informaciją dėl sostinėje nebaigto statyti daugiabučio namo „Gelvonų terasos“, priėmė nu...
nuotrauka
2023-02-03 16:36
Alytaus rūmų teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo nuteistas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas, savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinska...
nuotrauka
2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydž...
nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-02-02 06:48
2022 m. Lietuvai pavyko pasiekti rekordinį tiesioginių užsienio investicijų (TUI) – pritraukti net 57 projektai. Šalies verslo paslaugų sektorius – vienas iš patraukliausių Vidurio ir Rytų Europos regione bei įvertintas Europos Verslo paslaugų apdovanojimais. Pernai sudaryti ir dideli komercinio NT ...
nuotrauka
2023-02-02 05:39
Vyriausybė pritarė Turto banko siūlymui statyti naują Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastatą Kauno gatvėje. Planuojama, kad naujasis teismų pastatas uostamiestyje iškils po ketverių metų. Dalis projekto investicijų bus padengta pardavus dabar teismų užimamus pastatus. Projekto vertė sieks apie 1...
nuotrauka
2023-02-02 05:25
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi...
nuotrauka
2023-02-02 05:18
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) jau priima paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Šios priemonės tikslas – užtikrinti dujų balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtini...
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 07:11
Praėjusiais metais Užimtumo tarnyba išdavė mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priėmė mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. Darbdaviams suteiktų leidimų dirbti skaičius pernai buvo 1,6 karto mažesnis nei 2021 metais, o sprendimų dėl darbo atitikties – 1,1 karto.
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-31 05:12
Valstybinė kultūros paveldo komisija išanalizavo didelio rezonanso visuomenėje sulaukusių statybų procesus Vilniaus Baroko ansambliuose. Išvadose teigiama, kad konfliktinę situaciją lėmė sisteminės paveldosaugos problemos, tarp kurių svarbiausios yra teisės aktų trūkumai, nenuoseklus atsakingų insti...
nuotrauka
2023-01-30 13:01
Nuo šiol analizuojant, ar planuojama ūkinė veikla galėtų daryti reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai ir ar dėl to jai privaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimą, reikės atsižvelgti ne tik į gretimuose žemės sklypuose ar teritorijose vykdomas veiklas ar kitas aplinkybes. Tai numatyta atnaujintuose...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-27 05:26
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą byloje, kurioje Konkurencijos taryba buvo pripažinusi, kad Panevėžio miesto savivaldybė neįvykdė įpareigojimų – nutraukti komunalinių atliekų tvarkymo sutartį su bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos