2023 birželio 4 d. sekmadienis, 18:06
Reklama  |  facebook

„Edensa“ kaltina Statybos inspekciją dėl galimų „Gelvonų terasų“ pirkėjų ir investuotojų nuostolių

2021-12-15 16:59
UAB „Edensa“ kaltina Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos (Statybos inspekcija) inspekciją, kad šiai kreipusis į teismą, Vilniaus daugiabutyje „Gelvonų terasos“ būstą įsigijusiems bei į projektą investavusiems asmenims atsirado reali grėsmė patirti nuostolius. Projekto vystytoja UAB „Edensa“ atsakingų tarnybų prašo kuo skubiau tarpusavyje susitarti dėl nevienodo oficialių dokumentų interpretavimo.
nuotrauka
„Gelvonų terasos“. UAB „Edensa“ nuotr.


Minimos įmonės
Edensa, UAB
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),
Sorainen, advokatų kontora,
Trečia diena / Röntgen, UAB
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
UAB „Edensa“ 2019 m. įsigijo sklypą Gelvonų g. 1B Vilniuje su 2018 m. VTPSI išduotu statybų leidimu. Bendrovė sklype pastatė 6 aukštų 57 butų projektą. Šiuo metu pastatas yra beveik užbaigtas, visi butai turi savo pirkėjus. Bet vykdant pastato pridavimo procedūras, Statybos inspekcija išduotą statybos leidimą apskundė.

Lapkritį, kaip rašoma „Edensos“ pranešime, Statybos inspekcija pateikė ieškinį Vilniaus m. apylinkės teismui, „prašydama panaikinti jos pačios išduotą statybos leidimą“. Inspekcijos argumentai yra susiję su leidimais inžinerinei infrastruktūrai ir atstumu nuo kaimyninio, valstybei priklausančio sklypo. Tačiau „Edensos“ vadovės Monikos Norkutės ir ieškinyje nurodytoms šalims atstovaujančių trijų advokatų kontorų („Sorainen“, „Njord“, „Marger“) vertinimu, visos pretenzijos atsiradusios dėl skirtingose institucijose „pasiklystančių“ dokumentų ir skirtingo terminų interpretavimo, o ne dėl realių nukrypimų nuo galiojančio statybos leidimo ar pažeidimų jį gaunant. 

Bendrovė negali naudotis savo turtu – pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės

„Mūsų nuomone, ginčo esmė yra vienos tarnybos oficialiai pasirašytas „neprieštaravimas“, kurio kita tarnyba nelaiko „sutikimu“. Apmaudu, kad nors ieškinyje esame laikomi sąžiningu sklypo pirkėju, tačiau pasikliaudami oficialiais tarnybų dokumentais tampame institucijų nesusikalbėjimo įkaitais. Dar blogiau, kad tarnyboms tarpusavyje nesusitarus dėl dokumentų ir sąvokų, į butus negalės įsikelti 57 naujakuriai, kurie jau sumokėję avansus ir naujus metus planavo naujuose namuose. Galimai nukentės ir teisėti beveik 350 mažmeninių investuotojų interesai. Visi šie asmenys tiek pirko butus, tiek finansavo projekto statybą pasikliaudami pačios VTPSI išduoto statybos leidimo teisėtumu“, – komentuoja pranešime cituojama M. Norkutė.

GELVONŲ TERASOS

„Gelvonų terasos“.
UAB „Edensa“ nuotr. 

Šiuo metu bendrovės atžvilgiu yra pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės – draudimas disponuoti savo turtu, šį sprendimą „Edensa“ jau apskundė kaip neproporcingą įmonės indėliui į statybos leidimo išdavimo procesą. Vystytoja taip pat svarsto galimybę teikti priešieškinį dėl nuostolių, galimai susidarysiančių dėl atsakingų valstybės institucijų veiksmų netinkamai formuojant, apdorojant ar interpretuojant savo pačių oficialius dokumentus. Vis dėlto bendrovės prioritetas – taikus ir kuo skubesnis susidariusios situacijos sprendimas taip nesukuriant daugiau rūpesčių savo klientams, įsigijusiems butus.

„Šiuo teisminiu procesu įmonei yra daroma milžiniška žala – tiek turtinė, tiek neturtinė. Kol valstybinės institucijos aiškinsis teisme dėl savo pačių dokumentų interpretacijos, pirmos instancijos teismas net nesvarstydamas patenkino VTPSI prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir mums uždraudė disponuoti pastatytu pastatu, t.y. iki ginčo pabaigos „Edensa“ negali forminti notarinių sandorių su pirkėjais dėl butų pardavimo, pirkėjai negali sudarinėti sutarčių su bankais ir atsiskaitinėti su mūsų bendrove. „Edensa“ savo ruožtu dėl to negali atsiskaityti su kreditoriais pagal sudarytas sutartis ir bus priversta pažeisti savo įsipareigojimus. Nors ieškinyje VTPSI pripažįsta, kad „Edensos“ kaltės šiame procese nėra, „Edensa“ yra vienintelė iš visų bylos šalių, kurios atžvilgiu pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės ir kuriai gresia realūs ir itin dideli nuostoliai, kuriuos įmonė patirs nepriklausomai nuo bylos baigties. Įmonei pražūtingas yra pats bylinėjimosi procesas, jo galima trukmė ir pritaikytų apribojimų finansinės pasekmės“, – įmonės pranešime cituojama M. Norkutė.

Įstrigo ir projekto kreditoriai

„Gelvonų terasos“ projektas buvo finansuotas sutelktinio finansavimo platformos „Röntgen“ (UAB „Trečia diena“) investuotojų lėšomis. Iš viso 339 investuotojai projektui 2020–2021 metais sutelkė 3.800.000 EUR. Apie situaciją, atliekamus veiksmus ir galimus scenarijus jie jau informuoti.

„Röntgen“ vadovo Martyno Stankevičiaus teigimu, neradus greito sprendimo institucijose, tikėtinas paskolos grąžinimo vėlavimas. Tačiau lygiagrečiai bendrovė ieško būdų refinansuoti šią paskolą.

„Prieš pristatydama „Gelvonų terasų“ projektą investuotojams, „Röntgen“ atliko išsamią projekto savininko reputacijos patikrą bei pilną projekto dokumentacijos patikrinimą, kuris apėmė ir išduotų leidimų teisėtumo vertinimą. Atliekant pastarąjį patikrinimą, vertinome leidimą išdavusios Statybos inspekcijos teisę išduoti leidimus bei kvestionuojamo statybos leidimo galiojimą. Abu šie aspektai buvo įvertinti kaip nekeliantys rizikos, nes Statybos inspekcija yra išdavusi ne vieną statybos leidimą, leidimų išdavimą reglamentuojantys teisės aktai iš esmės nekito, projekto sprendiniai buvo suderinti su visomis derinančiomis institucijomis, o prie projektavimo prisidėjo gerai vertinama ir patyrusi architektūros studija. Net ir po ieškinio atsiradimo nematome jokių būdų, kaip tuo metu buvo galima nuspėti, kad valstybinė institucija pati apskųs savo pačios patvirtintą statybos leidimą. Neturėjome ir iki šiol neturime jokių abejonių dėl vystytojo patikimumo ir reputacijos. Nuoširdžiai tikimės, kad tai tėra nesusipratimas ir nesusikalbėjimas, kuris bus išspręstas siekiant apsaugoti daugiau kaip pusės tūkstančio žmonių interesus ir pasitikėjimą oficialiais valstybės institucijų dokumentais“, – cituojamas M. Stankevičius.

Pasak jo, šioje situacijoje saugesni išlieka būtent platformos investuotojai, kuriems įkeistas turtas. Kadangi remiantis šiuo metu turima informacija dėl pastato teisėtumo klausimų nekyla, anksčiau ar vėliau pardavus turtą paskola bus grąžinta kartu su palūkanomis bei delspinigiais.

„Deja, šioje situacijoje labiausiai pažeidžiami liko butų pirkėjai, kurie pasitikėjo valstybinės institucijos suteiktu statybos leidimu ir sumokėjo ženklius avansus. Tai – precedento neturinti, apmaudi ir nesąžininga situacija, kurios kuo greitesnis sprendimas šiandien yra itin svarbus šimtams interesantų bei kartu yra pasitikėjimo valstybės institucijomis klausimas“, – tvirtina M. Stankevičius.

Jei Vilniaus m. savivaldybės administracija būtų pateikusi pastabų, nederinusi projekto, Inspekcija nebūtų išdavusi SLD 

Statybos inspekcija aiškina, kad pagal Statybos įstatymo nuostatas, statybą leidžiančius dokumentus (SLD) išduoda savivaldybių administracijos, o Statybos inspekcija SLD išdavimo procese nedalyvauja – išskyrus įstatymuose nustatytus išimtinius atvejus. Statybos inspekcija pažymi, kad Statybos įstatymas statytojui numato teisę teikti Statybos inspekcijai prašymą išduoti SLD, kai savivaldybės administracija jo neišduoda.

„Statybos techniniame reglamente STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas" (SLD išdavimo metu nuo 2018-11-01 iki 2019-01-16 galiojusioje redakcijoje) (Reglamentas) nurodytos sąlygos, kurioms esant statytojas gali įgyvendinti minėtą teisę“, – portalui Statybunaujineos.lt atsiųstame komentare rašo Statybos inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Rasa Kėkštienė.

Kaip aiškina Statybos inspekcija, reglamento 35 punkte numatyta, kad pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 17 dalį Statybos inspekcija, gavusi statytojo prašymą, kuriame paaiškinami nesutikimo su atsisakymu išduoti SLD motyvai, patikrina, ar statinio projektui pritarė visi statinio projektą privalėję tikrinti subjektai. Laikoma, kad SLD atsisakoma išduoti ir tuo atveju, kai praėjus Statybos įstatymo 27 straipsnio 12 dalyje nustatytam statinio projekto patikrinimo terminui per 3 darbo dienas SLD neišduodamas ir apie atsisakymo priežastis statytojui nepranešama.

Reglamento 36 punkte nurodyta, kad Statybos inspekcija atlieka Reglamento 17 punkte ir IV skyriaus antrajame skirsnyje nurodytas SLD išdavimo procedūras.

Pagal Reglamento 17 punktą, jei statinio projektui pritarė visi privalėję jį patikrinti subjektai (įskaitant ir savivaldybės administraciją), SLD išduodami, SLD duomenis, per 3 darbo dienas praėjus nustatytam statinio projekto patikrinimo terminui, registruojant Statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba" (IS „Infostatyba").

„Taigi Statybos inspekcijos teritorinio padalinio specialistai, gavę prašymą išduoti SLD, kurio per nustatytą terminą neišdavė savivaldybės administracija, vadovaudamiesi Reglamento 35 punktu patikrina, ar statinio projektui pritarė visi statinio projektą privalėję tikrinti subjektai (pažymime, kad Statybos inspekcija nėra statinio projektą tikrinantis subjektas – tai išaiškinta Statybos įstatymo 27 straipsnio 9 dalyje) ir atlieka Reglamento 17 punkte nurodytas procedūras. Nustatę, kad projektui pritarė visi privalėję jį patikrinti subjektai, o savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas praėjus Statybos įstatymo 27 straipsnio 12 dalyje nustatytam statinio projekto patikrinimo terminui per 3 darbo dienas SLD neišdavė ir apie atsisakymo priežastis statytojui nepranešė, Statybos inspekcijos teritorinio padalinio specialistai SLD registruoja IS „Infostatyba“, – aiškina R. Kėkštienė. – Gelvonų g. 1B, Vilnius, aplinkybės būtent taip ir susiklostė – Statybos inspekcija atliko tik techninį veiksmą, t. y. registravo SLD, nes projektas buvo patikrintas ir suderintas su visais projektą privalėjusiais derinti subjektais (taip pat ir su Vilniaus m. savivaldybės administracijos padaliniais), tik nustatytais terminais nebuvo išduotas ir baigtas registruoti informacinėje sistemoje „Infostatyba“.

Jei projektą tikrinantis subjektas – Vilniaus m. savivaldybės administracija – būtų pateikęs pastabų ir nepritaręs ar nederinęs projekto, Statybos inspekcija nebūtų galėjusi SLD išduoti ir nebūtų jo išdavusi. Juolab kad Vilniaus m. savivaldybės administracija turėjo galimybę ir pareigą pateikti pastabas dėl projekto ir statytojo prašymą atmesti ir (ar) jo netenkinti, aiškina Statybos inspekcija.

Kadangi pastabų dėl projekto Vilniaus m. savivaldybės administracija nepateikė, Statybos inspekcija, vadovaudamasi teisės aktais, išdavė SLD (teisės aktai išimčių nenumato).

Statybos inspekcija tyrimą atliko gavusi STT prašymą

Statybos inspekcija tyrimą dėl SLD teisėtumo ir pagrįstumo atliko gavusi Specialiųjų tyrimų tarnybos prašymą ir nustatė, kad „SLD išduotas pažeidžiant teisės aktų reikalavimus; nustatyti pažeidimai dėl statytojo teisės įgyvendinimo, norminių atstumų neišlaikymo, privalomų dokumentų nepateikimo, sutikimo prisijungti prie susisiekimo komunikacijų nepateikimo ir dėl SLD išdavimo terminų nesilaikymo“.

2021 m. lapkritį Statybos inspekcija kreipėsi į teismą su ieškiniu dėl SLD panaikinimo ir statybos padarinių šalinimo. Ieškinyje laikinųjų apsaugos priemonių taikymo būtinybę Statybos inspekcija grindė tuo, kad nagrinėjamu atveju, jeigu būtų patenkintas Statybos inspekcijos ieškinys ir būtų panaikintas SLD, tolimesnis disponavimas šiuo nekilnojamojo turto objektu (statomu daugiabučiu gyvenamuoju namu) nebūtų galimas, taip pat kaltų asmenų lėšomis turėtų būti pašalinti statybos, pagal neteisėtai išduotą leidimą, padariniai, o statytojas įpareigotas išregistruoti nekilnojamąjį turtą. Jeigu bylos nagrinėjimo metu statytojas perleistų ginčo daugiabutį gyvenamąjį namą, tretiesiems asmenims ar kitaip jį apsunkintų, Statybos inspekcijai palankaus teismo sprendimo įvykdymas pasunkėtų ar taptų neįmanomas. Šiuo metu Vilniaus miesto apylinkės teisme nagrinėjama civilinė byla pagal minėtą Statybos inspekcijos ieškinį.

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-06-03 07:29
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, priėmė nutarimą, kuriuo įpareigojo Trakų rajono savivaldybės administraciją pašalinti pažeidimus Trakuose, Akmenos ežero pakrantėje esančioje valstybės žemėje, kurie nustatyti vienai įmonei leidus pastatyti terasas ir įrengti dvi...
nuotrauka
2023-06-02 11:37
Kauno oro uostas žengia svarbų strateginį žingsnį – skelbiami tarptautiniai rangovų atrankos viešieji pirkimai keleivių terminalo ir šiaurinio perono plėtros projektams. Šių metų duomenys rodo, kad keleivių srautai Kauno oro uoste yra rekordiniai ir lenkia ankstesnes prognozes. Jei ši tendencija išl...
nuotrauka
2023-06-01 14:35
Vakar, gegužės 31 d. pasibaigus kvietimui daugiabučiams atnaujinti, buvo gauta arti 500 paraiškų. Preliminariais skaičiavimais bendra investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų.
nuotrauka
2023-06-01 12:01
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) informuoja apie nuo birželio 1 d. koreguojamus dalies teikiamų paslaugų įkainius. Jie keičiami įvertinus pastarųjų metų pokyčius statybos sektoriuje ir išaugusias sąnaudas gerinant paslaugų kokybę ir prieinamumą.
nuotrauka
2023-06-01 05:56
Šiandien, birželio 1 d., prasideda pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas. Į valstybės finansuojamas studijų vietas universitetuose ir kolegijose šiemet numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių. Profesinio mokymo įstaigose valstybės finansavimą planuojama ...
nuotrauka
2023-05-31 15:46
Vyriausybė pritarė, kad UAB Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) būtų perduodamas Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VILNIUS TECH). Tai sudarys palankias sąlygas VILNIUS TECH studentams ir mokslininkams kartu su bendrovės specialistais vykdyti aukšto lygio mokslinius tyrimus, ek...
nuotrauka
2023-05-31 09:55
Po pareigūnų atliktų kratų grindų dangą pardavinėjusios uostamiesčio įmonės akcininkas ir direktorė sulaukė įtarimų dėl mokesčių vengimo ir keletą metų apgaulingai tvarkytos bendrovės finansinės apskaitos. Įtariama, kad asmenys į valstybės biudžetą galėjo nesumokėti beveik 412 tūkst. eurų pridėtinės...
nuotrauka
2023-05-30 14:29
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija kreipiasi į projektuotojus, kad rengdami kelių tvarkymo projektus, visais atvejais įvertintų galimybes išsaugoti kuo daugiau medžių, pritaikant kitas inžinerines saugos priemones, kurios apsaugotų eismo dalyvius.
nuotrauka
2023-05-30 09:55
Pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą, suteikti.
nuotrauka
2023-05-30 06:26
Po Europos Komisijos paskelbtos Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos Aplinkos ministerija pradeda skatinti daugiabučių kvartalinę renovaciją. Modernizuojant daugiabučius itin daug dėmesio bus skiriama kvartalo visumai. Planuojama atrinkti iki dešimties Lietuvos savivaldybių, kuriose ši iniciatyva bū...
nuotrauka
2023-05-29 12:56
Pastarojo meto padėtį ir dabartinius iššūkius puikiai apibendrina Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaro Paolo Gentiloni pareiškimas, kuriame teigiama, kad Rusijos invazija sukelia ne tik neapsakomas kančias ir destrukciją Ukrainoje, bet taip pat trukdo Europos ekonomikos atsigavimui. Karas padid...
nuotrauka
2023-05-29 06:02
Statybos inžinerijos studentų skaičius per pastaruosius keliolika metų sumažėjo kelis kartus. Lietuvoje inžinerijos studentų – tebestudijuojančių ir jau baigusių – ieško taip pat ir užsienio kompanijos. Ką daryti, kad daugiau moksleivių pasirinktų statybos inžineriją, diskutavo Lietuvos statybininkų...
nuotrauka
2023-05-27 09:24
Vilniaus vystymo kompanija mieste vystomiems projektams rengia atviro projekto konkursus. Projektuotojai kviečiami kurti kokybiškus, šiuolaikines tendencijas atitinkančius bei racionalių sprendimų pastatus. Šiuos konkursus vertina kompetentingi komisijos nariai, kurių atranką skelbia Vilniaus vystym...
nuotrauka
2023-05-26 09:27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija papildomai skirs 3 mln. eurų jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti. Šių lėšų turėtų pakakti daugiau kaip 200 jaunų šeimų, kurios laukia pažymos, patvirtinančios jų teisę į finansinę paskatą. Daugiau lėšų jaunoms šeimoms finansinei paskat...
nuotrauka
2023-05-26 06:10
Valstybės kontrolėje gegužės 24-25 d. vyko „Rail Baltica“ projekto stebėsenos darbo grupės susitikimas. Estijos, Latvijos ir Lietuvos aukščiausiųjų audito institucijų (AAI) atstovai ir stebėsenos grupės nariai diskutavo apie projekto pažangą tiek tarptautiniu, tiek Lietuvos mastu, jo rizikas, būsima...
nuotrauka
2023-05-25 11:20
Gegužės 25 d. darbą pradeda Panevėžio mokymo centro direktoriumi išrinktas Donatas Bakšys. Naujasis profesinės mokyklos vadovas konkurso būdu paskirtas penkerių metų kadencijai.
nuotrauka
2023-05-25 06:28
Turto bankas skelbs išskirtinį aukcioną – bus siūloma įsigyti buvusios sovietinės armijos priešlėktuvinės gynybos dalinio teritoriją, iš viso 20 ha žemės sklypą Kalnėnuose, Vilniuje. Pradinė sklypo kaina – 15 mln. eurų. Sostinės Kalnėnų bendruomenei tai taip pat gera žinia – numatyta daugiau nei 4 h...
nuotrauka
2023-05-25 06:04
Netoli Šakių, Lietuvos pietvakariuose, netrukus įsikurs vėjo jėgainių parkas, kuriame bus pastatytos keturios 4,5 MW galios vėjo jėgainės. Prie šio projekto finansavimo prisidėjo ir Šiaulių bankas, kuris suteikė 25 mln. eurų paskolą vėjo jėgainių parko įkūrimui.
nuotrauka
2023-05-25 05:56
Aplinkos ministras patvirtino atnaujintą Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo tvarkos aprašą, kuriuo detalizuojama poveikio aplinkai vertinimo proceso eiga ir visuomenės dalyvavimo šiame procese reikalavimai. Apraše nuosekliai išdėstyti poveikio aplinkai vertinimo dokumentų viešini...
nuotrauka
2023-05-24 15:46
Vilniuje tūkstančiui gyventojų tenka daugiau nei 400 automobilių, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Tai ketvirtadaliu daugiau nei Londone ar Berlyne. Nenuostabu, kad tokia situacija mieste kelia automobilių parkavimo keblumų. Savivaldybės atstovai ir nekilnojamojo turto plėtotojai pas...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos