2024 birželio 24 d. pirmadienis, 23:21
Reklama  |  facebook

Energetikos ekspertas: elektros sistema be smegenų – tarsi primityvus organizmas, nesiorientuojantis aplinkoje

2023-08-10 14:42
Skaitmenizacija palietė visas verslo sritis – prie daiktų interneto prijungta milijonai įrenginių, kurie generuoja didžiulius kiekius įvairių duomenų, tačiau daugelis sistemų vis dar veikia be „smegenų“, tai yra – ją apdorojančios programinės įrangos, nes trūksta ne tik duomenų analitikos specialistų, bet ir jiems padėti galinčių skaitmeninių sprendimų.
nuotrauka
AdobeStock / „Schneider Electric“ iliustr.


Minimos įmonės
Schneider Electric Lietuva, UAB
Energetikos ekspertai pastebi, jog Baltijos šalių įmonėse paprastai jau yra naudojamos skaitmeninės monitoringo sistemos, renkančios įvairius duomenis apie elektros suvartojimą. Tačiau tikroji elektros tinklo skaitmenizacija prasideda tik dabar, rinkoje pasirodžius elektros paskirstymo inovacijoms, kurios padeda verslui analizuoti sukauptus duomenis, nustatyti žmogaus akiai nematomas problemas ir pasiūlyti galimus jų sprendimų būdus.

Šios naujovės padeda apsisaugoti nuo rizikų ir išmaniau valdyti energiją, kuri varo visos planetos verslus, padeda užtikrinti tokias gyvybiškai svarbias paslaugas kaip medicinos pagalba ar maisto gamyba.

„Šiuolaikines energijos sistemas galima palyginti su žmogaus kūnu. Elektros galia – tai jėga, kuri priverčia dirbti raumenis: įvairius įrenginius ir mašinas, apšvietimą ir klimato kontrolę. Žmogaus nervų sistema perduoda informaciją apie kūno sistemų būklę ir aplinką smegenims, kurios analizuoja informaciją ir valdo viso kūno veiksmus. Šiuolaikinių elektros sistemų smegenys – tai skaitmeniniai energijos monitoringo sprendimai, kurie padeda verslui matyti ir valdyti visą elektros ūkį ir išvengti didelių nuostolių, kuriuos sukelia žmogaus akiai paprastai nematomi gedimai ir sutrikimai“, – pažymi tarptautinės energijos valdymo bendrovės „Schneider Electric“ produktų grupės vadovas Tomas Bakanas. 

„Schneider Electric“

„Schneider Electric“ nuotr. 

Kai kurioms organizacijoms, pavyzdžiui, ligoninėms, stambioms pramonės įmonėms ar duomenų centrams, nenutrūkstamas elektros energijos tiekimas yra kritiškai svarbus. Bet koks sutrikimas gali sutrukdyti ar net visai sustabdyti veiklą. Todėl, daugelyje jų, elektros ūkį stebi skaitmeninės monitoringo sistemos, kurios renka duomenis apie energijos suvartojimą bei stebi jos kokybę realiu laiku.

Elektros tinklo skaitmenizacija Lietuvoje prasideda tik dabar

„Šiandien įmonės nori pereiti į aukštesnį lygį, nes supranta, jog elektros sistema be „smegenų“ – tarsi primityvus organizmas, negalintis greitai reaguoti į pokyčius, o tuo labiau planuoti ateities“, – pažymi T. Bakanas.

Elektros paskirstymo skaitmeninės inovacijos pasaulio rinkoje pasirodė visai neseniai. Viena jų – „Schneider Electric“ sukurtas energijos analizės įrankis „EcoStruxure Power Advisor“, kuris iš energijos ir galios monitoringo sistemų sukauptų duomenų padeda tiksliai nustatyti energijos tinklo problemas: nematuojamas apkrovas, energijos balanso pažeidimus, dideliu dažnai pasikartojančių aliarmų kiekius, o taip pat ir aptikti elektros tinklo kokybės problemas. Lietuvoje šiuo skaitmeniniu duomenų analizės spendimu jau naudojasi keletas medienos apdirbimo pramonės įmonių.

„Tokios sistemos – ypač naudingos stambioms įmonėms, turinčioms daug ir galingų įrenginių. Daugelis elektros problemų yra plika akimi nematomos, pavyzdžiui, harmonikos, galios faktorius ar įtampos dingimai, juos sunku aptikti naudojant įprastas energijos stebėjimo sistemas. Šiuos daug kam negirdėtus sutrikimus galima palyginti su širdies ritmo sutrikimais, kuriuos laiku nustatyti gali tik profesionalas, turintis reikiamus instrumentus. Būtent tam yra skirtas skaitmeninės elektros tinklo analizės įrankis, kuris nustato problemas elektros tinkle ir pateikia konkrečias rekomendacijas, ką daryti, kaip jas išspręsti. Tokias elektros tinklo duomenų analizes stambiose įmonėse rekomenduojama atlikti du arba keturis kartus per metus“, – pažymi T. Bakanas.

Pasak specialisto, pastaruoju metu visame pasaulyje, o taip pat ir Lietuvoje, didėja taip vadinama elektros tinklo tarša, kuri atsiranda prie tinklo prijungiant vis daugiau elektrinių iš atsinaujinančių šaltinių ir net todėl, kad apšvietimui naudojamos LED lemputės. Elektros tinklo kokybės problemos gali sukelti įvairių rizikų ir pridaryti nemažai nuostolių. Pasak, T. Bakano, visos įmonės susiduria su elektros tinklo problemomis, tačiau apie jas sužino tik tada, kai kažkas nutinka: ima kaisti arba sudega įranga, atsiranda tinklo perkrovos ir neplanuoti elektros atsijungimai, išauga kaštai dėl padidėjusios reaktyvinės energijos apkrovos.

„Power Advisor“ sprendimas elektros tinklo monitoringo duomenis paverčia naudinga informacija

„Schneider Electric“ sukurtas „Power Advisor“ sprendimas verslo ir organizacijų elektros tinklo monitoringo duomenis paverčia naudinga informacija. Šią paslaugą apima ne tik duomenų analizė, bet ir specialistų pateikiamos rekomendacijos, kaip spręsti nustatytas elektros tinklo problemas.

„Šiuolaikiniame pasaulyje, kai daugėja skaitmeninių duomenų, jų analizės poreikis auga visose srityse. Ne išimtis ir elektros ūkis. Duomenų analizė padeda pagerinti elektros tinklo kokybę. Šiandien specialistų, kurie geba įdiegti įvairias sistemas rinkoje netrūksta. Bėda ta, kad įvairiose pramonės šakose atsiranda vis daugiau skaitmeninių įrenginių, didžiulį jų surenkamų duomenų ir įvairių pranešimų kiekį apdoroti žmogui tampa per sudėtinga. Tam ir reikalingos inovatyvios sistemos, arba kitaip tariant elektros tinklo smegenys, kurios galėtų padėti atlikti šį darbą: analizuoti duomenis ir rasti ne tik pažeidimus, bet ir problemų sprendimus“, – pažymi T. Bakanas.

Baltijos šalyse elektros inžinierių ir specialistų kvalifikacija, pasak T. Bakano, yra aukšta, tačiau dažniau įmonių savininkai investuoja į inovacijas, naują įrangą, gamybos plėtrą ir kur kas rečiau į energijos paskirstymo sprendimus.

„Modernioms įmonėms elektros paskirstymas yra toks pat svarbus kaip ir technologiniai procesai, kurie šiandien jau daug kur yra skaitmenizuoti. Įmonės stebi, kiek pagamino, kokiomis sąnaudomis ir panašiai. Elektros tinklo skaitmenizacija Lietuvoje prasideda tik dabar, nes įmonių vadovai ir savininkai supranta, kad nutrūkus elektros tiekimui, gali sustoti visa įmonės veikla. Visi nauji projektai ar renovacijos projektai jau rengiami numatant skaitmenizuotą elektros paskirstymą – tai tampa privaloma projektų dalimi. Išmanaus energijos valdymo sprendimai pamažu skinasi kelią, tikėtina, kad jiems įsitvirtinti prireiks mažiau laiko nei pirmajai komercinei elektros lemputei“, – įsitikinęs T. Bakanas. 
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2024-06-20 12:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė beveik 12 tūkst. gyventojų paraiškų.
nuotrauka
2024-06-13 07:00
Atidarytas didžiausias savivaldybės iniciatyva įrengtas saulės elektrinių parkas Lietuvoje. 4,1 mln. eurų vertės parkas įrengtas 5 ha teritorijoje Ukmergėje, o jame sumontuota 5332 vnt. saulės fotomodulių. Saulės elektrinių parką įrengė savivaldybės valdoma įmonė „Ukmergės šiluma“ drauge su energeti...
nuotrauka
2024-06-12 15:49
Vyriausybė trečiadienį, birželio 12 d., patvirtino europinės vėžės projekto „Rail Baltica“ ruožo nuo Jiesios (Kauno) iki sienos su Lenkija infrastruktūros vystymo planą. Trečiadienį vykusiame posėdyje taip pat nutarta pradėti žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūras.
nuotrauka
2024-06-12 10:49
Pradėti Jonavos aplinkkelio statybos darbai. Įgyvendinus Jonavos aplinkkelio projektą, šalia vieno didžiausių Lietuvoje karinių poligonų bus užtikrintas reikalingas ir transporto infrastruktūros gynybinę strategiją atitinkantis Lietuvos ir NATO valstybių karinės technikos judėjimas, taip pat stipria...
nuotrauka
2024-06-12 10:35
Vadinamojo Kėdainių tilto statyba bus didžiausias pastarojo laikmečio projektas Kaune. Rangovai skaičiuoja, kad vien aukštos kokybės plieno statybų procese prireiks apie 100 geležinkelio vagonų.
nuotrauka
2024-06-11 08:50
Atsinaujinančiosios energijos bendrovė „Green Genius“, veikianti aštuoniose Europos rinkose, pasirašė du sandorius su Vokietijos finansų įstaigomis, kuriais bus finansuojamos didžiausio Latvijoje ir antro pagal dydį Baltijos šalyse vienoje teritorijoje esančio (angl. stand-alone) saulės elektrinių p...
nuotrauka
2024-06-11 08:12
Šiandien, birželio 11 d., 8 val. paskelbti net 4 nauji paramos kvietimai gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią. Šiai paramos priemonei Energetikos ministerija skyrė 40 mln. Eur. APVA dalinasi informacija, ką vertėtų žinoti norintiems su...
nuotrauka
2024-06-10 18:16
Sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ privatiems klientams gaminantiems vartotojams, kurie yra įsirengę saulės elektrinę ant stogo ar įsigiję nutolusiame saulės parke, nuo birželio 10 d. atsiranda galimybė rinktis dar vieną elektros energijos apskaitos būdą – grynąjį atsiskaitymą (angl. ...
nuotrauka
2024-06-10 11:58
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" vysto pirmąjį jūrinio vėjo elektrinių parką Baltijos šalyse, kuris vadinsis „Curonian Nord". Šis Lietuvos energetikai ypatingai svarbus projektas pavadintas kuršių genties garbei, kuri kadaise gyveno prie Baltijos jūros krantų. Pavadini...
nuotrauka
2024-06-07 11:04
Priimtas norminis teisės aktas turi būti paskelbtas Teisės aktų registre, o to nepadarius, atitinkamas aktas negali būti taikomas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) išnagrinėjo ginčą tarp Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse (Vyriausybės atstovas) ir Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-06-07 10:24
Po maždaug pustrečio mėnesio trukusių darbų baigtas tvarkyti Žvėryno rajoną su centrine miesto dalimi jungiantis Žvėryno tiltas. Šalia Seimo esantis tiltas paskutinį kartą rekonstruotas prieš beveik du dešimtmečius – 2005 metais. Planinio remonto darbų metu atstatytas projektinis Žvėryno tilto vaizd...
nuotrauka
2024-06-06 13:00
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. 8 val. ryte skelbs naujus paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią. Šį kartą šiai paramos priemonei Energetikos ministerija skyrė 40 mln. Eur. APVA dalinasi informa...
nuotrauka
2024-06-06 09:20
„Pasirengimo lygis sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais yra beveik 100 proc. Dabar svarbiausia – užbaigti reikalingas derinimo procedūras su ENTSO-E (Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacija) ir susiderinus bendrus veiksmus kartu su Latvija ir Estija informuot...
nuotrauka
2024-06-03 09:40
Vienoje didžiausių Vilniaus miesto žaliųjų erdvių – Tauro kalno teritorijoje – intensyviai vyksta aplinkos tvarkymo darbai. Ši teritorija atnaujinama keliais etapais: statybos, infrastruktūros, želdinimo. Darbai apima 11,4 ha plotą, įskaitant Liuteronų sodą. Planuojama, kad didžioji darbų dalis bus ...
nuotrauka
2024-05-31 14:46
Palangoje, Taikos g. 2, atidarytas greito elektromobilių įkrovimo parkas, kuriame vienu metu gali įsikrauti net 20 elektromobilių. Papildomai dar 4 elektromobilių įkrovimo prieigos įrengtos Ronžės g. 5A. Elektromobilių įkrovimo parke veikia iš viso 16 įkrovimo prieigų, kurių galia 60 kW ir 4 įkrovim...
nuotrauka
2024-05-31 09:03
Jau šią vasarą prasidės darbai Slengiuose. Čia esantį karjerą apjuos pėsčiųjų takas su poilsio zonomis. Klaipėdos rajono savivaldybė jau rado rangovą, kuris atliks šiuos darbus. Šiuo projektu norima sukurti dar vieną erdvę Sendvario seniūnijoje, kurioje bus galima ne tik ilsėtis, bet ir aktyviai lei...
nuotrauka
2024-05-30 14:38
Sostinės A. Goštauto kvartalas, kur Turto bankas plėtoja didžiausią valstybės biurų projektą, šiuo metu atrodo nykiai, tačiau, pasak vyriausiosios Vilniaus architektės Lauros Kairienės, turi didžiulį potencialą sukurti reprezentatyvią valdžios institucijų būstinę, kokybiškai išplėsti vaikščiojamąją ...
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-27 10:34
Praėjusią savaitę „Via Lietuva" pasirašė sutartį dėl paskutiniosios kelio „Via Baltica" nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpos rekonstrukcijos darbų atlikimo. Planuojama, kad intensyvūs modernizavimo darbai šiame kelio ruože turėtų prasidėti jau birželio pradžioje, baigtis – kitų metų antroje...
nuotrauka
2024-05-27 09:51
Amaliuose šią savaitę atverta pusantro kilometro atkarpa su naujais viadukais ir žiedinėmis sankryžomis. Tai ženkli dalis pirmajame Pietrytinio aplinkkelio darbų etape. Įgyvendinus visą projektą, naujoji trasa taps patogia ir greita jungtimi tarp A1 ir „Via Baltica“ magistralių. Maža to, apvažiavima...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra