Energinio naudingumo sertifikatas: nuo 2021 metų – tik A++ klasė 

Statytojai įsitikinę, jog A++ klasės būstas užtikrins mažesnes šildymo išlaidas, didesnį statinio sandarumą, geresnę mechaninę vėdinimo sistemą, kokybiškesnę aplinkos triukšmo izoliaciją. KSK vadovas Ričardas Petrikauskas šios klasės privalumus pakomentavo plačiau: „Toks pastatas beveik nenaudoja šiluminės energijos ir privalo atitikti aukščiausius A++ klasei keliamus standartus, t. y. turėti labai mažą konstrukcijų šilumos laidumo koeficientą, pasižymėti dideliu pastato konstrukcijų sandarumu, iki minimumo sumažintų šalčio tiltelių kiekį, parinktą efektyviausią pastato apšiltinimo būdą ir įdiegtą kokybišką rekuperacinę vėdinimo sistemą. Pastaroji turi būti įrengta taip, kad patalpoje užtikrintų gryno oro tekėjimą, palaikytų pastovią temperatūrą ir pašalintų susikaupusias nereikalingas medžiagas (pavyzdžiui, dulkes).“
Norint įsitikinti, kad statinys tikrai atitinka aukščiausios kokybės standartus ir priklauso A++ klasei, būtinas energinio naudingumo sertifikatas – tik jis gali atskleisti, ar statinio energinio naudingumo klasė išties yra aukščiausia.
Ką apie A++ klasės statinius numato galiojantys teisės aktai?
Pastato (jo dalies) energinio naudingumo klasė nustatoma pagal mėnesinį skaičiavimo metodą pagal tam tikrų pastato (jo dalies) rodiklių vertes: pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui (C1 vertė); pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas karštam buitiniam vandeniui ruošti (C2 vertė); pastato atitvarų skaičiuojamieji savitieji šilumos nuostoliai; mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistemos techniniai rodikliai; pastato pertvarų ir tarpaukštinių perdenginių šiluminės savybės; pastato sandarumas; šiluminės energijos sąnaudos pastatui šildyti; ilginių šiluminių tiltelių šilumos perdavimo koeficientų nustatymo būdas; pastate sunaudojamos energijos dalis iš atsinaujinančių išteklių. A++ energinės naudingumo klasės statinio rodiklių vertės turi būti C1<0,30 ir C2 ≤ 0,70.
Jei pastate (jo dalyje) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,80 (išskyrus atskirų srautų rekuperatorius, jų naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis kaip 0,68), o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45 Wh/m³. Tiesa, šis reikalavimas netaikomas sandėliavimo, garažų, gamybos ir pramonės paskirties pastatams.
Energinio naudingumo sertifikatas išduodamas tada, kai įvertinami užsakovo pateikti reikalingi dokumentai (kuriuose yra duomenys apie statinį) ir atliekami visi skaičiavimai.
Ar A++ klasės statinių sertifikavimas kainuos brangiau?Apie kainas paklaustas Klaipėdos statybos kompanijos vadovas R. Petrikauskas teigė, kad energinio naudingumo sertifikato suteikimo kaina ne visai priklauso nuo statinio klasės.
„Mes galutinę sertifikavimo paslaugos kainą pateikiame įvertinę pastato paskirtį bei jo sudėtingumo lygį; sertifikavimo terminą; kliento pateiktą dokumentaciją, t. y. ar pateikti visi dokumentai, ar nieko netrūksta; pastato vietos; paslaugos teikimo pastovumo. Mūsų kompanijoje šios paslaugos kaina įvairuoja nuo 97 eurų“ – nurodė R. Petrikauskas.
Energinio naudingumo sertifikato išdavimo terminas 1–5 d. d. po dokumentų, reikalingų sertifikavimui atlikti, gavimo dienos. Reikalingų dokumentų energiniam sertifikavimui atlikti sąrašą galite rasti čia: https://www.kskompanija.lt/energinis-sertifikavimas/.Tačiau būtina žinoti, jog energinio naudingumo sertifikato kainą lemia ir šalčio tiltai. Energinės klasės A, A+ ir A++ pastatams kartais reikia paskaičiuoti ilginius-šiluminius tiltelius – tai vietos, kur jungiasi skirtingi elementai. Pavyzdžiui, langai-sienos, stogas-sienos, pamatai-sienos. Kuo daugiau tų šalčio tiltelių, kuo pastatas didesnis ir sudėtingesnis – tuo didesnė yra ir energinio sertifikavimo paslaugos kaina. Norint sužinoti konkrečią kainą kiekvienu individualiu atveju geriausia kreiptis tiesiogiai į šią paslaugą teikiančią įmonę.
Vis tik labiau nei kaina turėtų būti vertinamas įmonės, kuri išduoda energinio naudingumo sertifikatą, patikimumas, profesionalumas, atliktų darbų kokybė. Energinio naudingumo sertifikatas yra ne vien įrodymas, kokiai klasei priklauso statinys. Šiame dokumente yra pateikiamos ir rekomendacijos, kurias įgyvendinus gali pakilti statinio energinio efektyvumo vertė.
Statinio energinis sertifikavimas, energinio naudingumo sertifikato išdavimas ar ilginių šiluminių tiltelių skaičiavimas turėtų būti patikėtas šios srities ekspertams. Klaipėdos statybos kompanija pasirengusi įvertinti kiekvieno statinio energinio naudingumo klasę. Kreiptis telefonu 8 686 53020 arba el. paštu info@ksk.lt.
Atsakingas, profesionalus ir sąžiningas požiūris į kiekvieną klientą, aukščiausios kokybės paslauga kiekvienam statiniui!
Užsakovo turinys