2024 spalio 3 d. ketvirtadienis, 13:19
Reklama  |  facebook

Fasado apdaila: medžiagas ir sprendimus verta rinktis atsižvelgiant į ilgaamžiškumą

2018-01-17 14:02
Kokią namo fasado apdailą rinktis, kad rezultatas būtų efektyvus? Galima rasti įvairiausių sprendimų – nuo paprasčiausių ir iki tokių, kurie prilygsta aukštosioms technologijoms, bet reiktų rinktis pragmatiškai, ieškant energiškai efektyviausio sprendimo!
nuotrauka
ROCKWOOL iliustr.


Minimos įmonės
ROCKWOOL, UAB

Rengiantis statyti energiškai efektyvų namą, nuo pat pradžių būtina galvoti, kokie sprendimai gali padėti mažinti energines sąnaudas bei tuo pat metu būti ilgaamžiai. „Kalbant apie individualaus namo fasado apdailą, pirmiausia pats statytojas turi turėti bent jau pirminę viziją, ko jis nori, kokį namą įsivaizduoja, – sako bendrovės ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska, akcentuodamas atramos taškus, kurie būtini kiekvienam, pasirengusiam statyti šeimai namus. – Nuo to priklausys visi su statyba ir apdaila susiję sprendimai.“

Kairėje –1 pav. Vėdinamos sienos pavyzdys

Neapsisprendusiems dėl fasado apdailos, specialistas pataria pirmiausia pagalvoti apie sienų konstrukcijas. Iš principo sienos yra dviejų tipų: su oro tarpu arba vėdinamos (1 pav.) ir be oro tarpų arba nevėdinamos (2 pav.) . Nuo to, kokio tipo sienos konstrukcija bus pasirinkta, priklausys ir fasadų apdaila, šiltinimo sprendimai.

Dešinėje – 2 pav. Tinkuojamos sienos pavyzdys

„Vieni jų paprastesni, kiti – sudėtingesni, labiausiai tai lemia konstrukcijos, – sako dr. A. Buska. – Tačiau svarbiausia – pasirinkta konstrukcija turi būti naudinga tiek šilumos išsaugojimo atžvilgiu, tiek ekonomiškai efektyvi bei ilgaamžė, o be kita ko – ir tenkinti kitas esmines savybes, kurios yra nustatytos projekte.“

Kaip sienos lemia fasado apdailą

Vienas iš galimų variantų – pasirinkti sienas be oro tarpų arba nevėdinamas sienas. Šiuo atveju sienos apdaila gali būti tiesiog tinkuotas paviršius. Tinkas gali būti kelių struktūrų, dažniausiai naudojama vadinamoji grūdėta (3 pav.) arba raižyta (4 pav.) struktūra. Tokiai sienai įrengti reikia tinkamai pasirinkti medžiagas, jas tinkamai įtvirtinti, įrengti sluoksnį iš termoizoliacijos medžiagų ir nutinkuoti fasadą.

Kairėje – 3 pav. Grūdėtos struktūros apdailinis tinkas

Dešinėje – 4 pav. Raižytos struktūros apdailinis tinkas

Pasirinkus sienas su oro tarpu, išorės apdailos variantų yra kur kas daugiau ir įvairesnių: tai gali būti įvairios lakštinės medžiagos, gali būti plastikinės arba metalinės dailylentės, įvairios aliumininės kompozicijos, įvairių tipų apdailos plokštės – hidrocemento, aukšto slėgio (HPL) plokštės, bazalto plokštės arba sunkesnės, kokios yra granitinės plokštės.

Nuo to, kokia bus pasirinkta fasado apdaila, labai priklauso ir pastato konstruktyvinis sprendimas, kaip, pavyzdžiui, kuo sunkesnė, didesnės masės bus fasado apdaila, tuo laikantysis karkasas turi būti tvirtesnis, sudėtingesnis. Laikantieji elementai gali būti iš metalo (tai gali būti aliuminis, nerūdijantis arba cinkuotas plienas), nors gali būti ir mediniai elementai. Visa tai lems bendrą termoizoliacijos storį. Jungtys, kertančios termoizoliacijos sluoksnį, mažina šilumos izoliacinio sluoksnio efektyvumą, nes per jungtis prarandama šiluma.

„Norint pastatyti mažų energinių sąnaudų pastatą, būtina įvertinti jungčių skaičių ir teisingai parinkti termoizoliacijos sluoksnio storį, – sako dr. A. Buska. – Tolesnis fasado apdailos įrengimas, pasirinkus sienas su oro tarpu, yra šiek tiek paprastesnis, negu sienų be oro tarpo apdailos įrengimas.“

Skirtingos sienos, jų apdaila lemia ir fasado apdailos tarnavimo laiką, įrengimo galimybes. Jeigu, pavyzdžiui, įrengiant apdailą naudojami „šlapieji“ procesai, tai šaltuoju metų laiku arba ankstyvą pavasarį, vėlyvą rudenį tokių darbų negalima atlikinėti. O kai sienos yra su oro tarpais, tai sezonas beveik neturi jokios įtakos darbams, išskyrus gamintojo rekomendacijas konkrečioms plokštėms arba jų montavimui.

„Taigi siekiant užtikrinti mažų energinių sąnaudų statybos niuansus, turi būti tinkamai parinkta sienos konstrukcija bei fasado apdaila“, – sako dr. A. Buska, pastebėdamas, kad abu fasado įrengimo būdai – ir tinkuojamas, ir vėdinamas, – yra geri, nors skirtybių ir yra.

Vėdinamojo ir tinkuojamojo fasadų apdailos palyginimas

 
Vėdinamojo ir tinkuojamojo fasadų apdailos palyginimas
 
Vėdinamas fasadas (sienos su oro tarpu)
Tinkuojamas fasadas (sienos be oro tarpo)
Didesnė fasado apdailos medžiagų įvairovė
Galimybė rinktis iš plačios spalvų paletės, o struktūrą panaudoti išgaunant įvairius apdailos elementus
Ilgesnis tarnavimo laikas (didesnis ilgaamžiškumas)
Reikalinga nuolatinė stebėsena, o esant mechaniniams pažeidimams privaloma remontuoti
Montuoti galima beveik ištisus metus
Šaltuoju (esant penkių laipsnių ir žemesnei temperatūrai) metų laiku įrengti sluoksnius negalima dėl procese naudojamo vandens
Paprasčiau eksploatuojamas, nes iš atskirų gabalų surinkti elementai yra lengviau prižiūrimi. Plokštei suskilus, sudužus ar kitaip ją paveikus, galima lengvai pakeisti, nekeičiant viso namo fasado apdailos
Fasado apdailos sluoksnį sunkiau prižiūrėti, o prisireikus remontuoti dėl skilimo, kitokio sugadinimo, reikia daugiau darbo, laiko ir lėšų.
Plokščių montavimas nėra sudėtingas, nereikia ypatingų kompetencijų, pakanka elementarių statybos įgūdžių
Fasadų tinko sluoksnio įrengimas yra sudėtingesnis, reikia aukštesnės kvalifikacijos darbininkų, specialistų
Oro tarpas leidžia sienai „kvėpuoti“, taip ji lengviau reaguoja į oro pasikeitimus: esant drėgniems orams, medžiagos neįgeria drėgmės, nes oro tarpas vėdinamas. Taip pat konstrukcijose statybos metu susidariusi drėgmė išgarinama žymiai greičiau ir pasiekiamas optimalus balansas.
Vasarą sienos (ir stogas bei kitos konstrukcijos)  su oro tarpais ne taip greitai įkaista, tad pastatą reikia mažiau vėsinti. Taip taupoma elektros energija ir pinigai.
Pasirinkus pigiausius variantus galimi paviršiaus įtrūkiai bei užsiteršimas samanomis, dumbliais ar pelėsiais (ypač šiaurinėse pusėse)

Kaip nepermokėti už energinio naudingumo priemones

Galima panaudoti „kosmines“ technologijas ir pastatyti labai energiškai efektyvų, labai sandarų namą. Tačiau kainos ir kokybės santykis aiškiai bus neadekvatus. Kaip pasiekti teisingo kainos ir kokybės santykio?

Dešinėje – ROCKWOOL techninis vadovas dr. A. Buska 

„Kai jau aiškėja namo gairės, kai pasirinktas fasado įrengimo sprendimas, pats laikas pereiti prie medžiagų ir pasidomėti konkretaus gamintojo rekomendacijomis, – sako ROCKWOOL techninis vadovas dr. A. Buska. – Architektai, projektuotojai turi labai daug informacijos apie įvairių gamintojų, tiekėjų siūlomas medžiagas, tad nenuostabu, kad kartais šioje informacijos gausoje pasiklysta: paima vieno gamintojo sprendimus, nes gaminiai panašūs, ir vietoj vienos medžiagos naudoja kitą. Tačiau kiekvienas gamintojas yra parengęs sprendimus, tinkančius jo gaminamai medžiagai, apskaičiuoja detales, šilumines vertes konkrečiam mazgui. Tik tokiu atveju termoizoliacinio sluoksnio storis arba šiluminės vertės yra tokios, kokių reikia konkrečioje situacijoje, kokių reikia pasiekti nustatytiems energinio naudingumo parametrams – neapsidraudžiant ir taip nedidinant išlaidų – tik tiek, kiek reikia. O pradėjus modifikuoti – vieną medžiagą ar parametrą paėmus iš vieno sprendimo, kitą iš kito – neišvengiama maišaties, kyla abejonių, dėl kurių bandoma apsidrausti, taip branginant statybą.“

Kartais, sutinka profesionalas, bekaitaliojant sprendimus ir medžiagas, kompensavimas galbūt tikrai reikalingas – reikės didesnio storio izoliacinės medžiagos pasiekti būtinas šilumines savybes. Tačiau teisingą rezultatą, pasirinkus neteisingą sprendimą, garantuoti sudėtinga. Vienintelė išeitis – gilintis į tiekėjo, kuris dirba su tomis medžiagomis, rekomendacijas, nes apšiltinimas lems ir statybos, ir eksploatavimo išlaidas. Kita vertus, medžiagos gamintojų arba tiekėjų konsultacijos yra nemokamos ir jie yra labiau negu bet kas kitas įsigilinę į savo medžiagas ir sprendimus.

Specialistas atkreipia dėmesį ir į medžiagos ar sprendimo kainą. Nereikėtų produkto atsisakyti vien dėl to, kad jis gal yra brangesnis. Kainą derėtų vertinti iš kelių pusių: gal medžiaga yra brangesnė, tačiau ji ilgaamžė, tad sumokėjęs brangiau dabar, ilguoju laikotarpiu mokėsi kur kas mažiau, negu pasirinkęs pigesnę medžiagą. Kai pasirinkimas grindžiamas tik kaina, pamirštama ir kita labai svarbi medžiagos savybė – saugumas gaisro atveju, rizikuojama viską prarasti akimirksniu arba draudimui mokėti kur kas daugiau, nei pasirinkus nedegių medžiagų sprendimus, suteikiančius pasyvią priešgaisrinę apsaugą per visą eksploatacijos laiką.

Ko dažniausiai ROCKWOOL specialistų klausinėja individualių namų statytojai

1. Dažniausiai pasitaikantis klausimas – kokias medžiagas geriausia naudoti konkrečiais atvejais, ar galima naudoti kitiems, negu rekomenduoja gamintojas, darbams. Ir koks rekomenduojamas termoizoliacinio sluoksnio storis konkrečiu atveju.
2. Antras pagal dažnumą klausimas – ar galima gaminį palikti per žiemą, ar reikia jį uždengti, kitaip apsaugoti, sustojus statybos darbams.
3. Populiariausias klausimas apie fasadines sistemas, kadangi gaminiai yra skirtingų struktūrų, dvitankiai, – kokia puse turi būti klijuojamas gaminys.
4. Dažnai klausiama dėl tinkuojamų fasadinių gaminių klijavimo pusės – jei plokštės yra dvitankės, tai kuri pusė klijuojama prie sienos, o kuri yra tinkuojama. Kai pasirenkami kryptingos plaušų struktūros gaminiai, klausiama, kaip jie turi būti klijuojami – statmenai ar lygiagrečiai sienos paviršiui.
5. Dėl vėdinamų fasadų klausiama, ar, naudojant vėjo izoliacines plokštes, reikalinga papildoma izoliacinė plėvelė apsaugai nuo vėjo ir pan. 

Bendrovės ROCKWOOL iliustr.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-07-01 07:54
Nuo seno dažnai yra minimi tokie raktažodžiai kaip – „visraktis“ ar „stebuklingas raktas“. Bet ar tai gali būti tiesa, kad jie egzistuoja? Taip ir tai nėra mitas. Siekiant patenkinti augančią ABLOY spynų paklausą visame pasaulyje, 1968 m. buvo įkurta Joensuu gamykla. ABLOY gamykloje gaminami ir vien...
nuotrauka
2024-06-17 08:40
Kiekvienais metais patiriame vasaros karščius, kurie dėl klimato kaitos darosi ne tik ilgesni, bet ir intensyvesni. Todėl patalpų vėsinimas tampa ypač aktualus, tačiau tradiciniai, primityviai valdomi oro kondicionavimo būdai yra susiję su didelėmis energijos sąnaudomis. Būtent čia gali padėti išman...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 14:51
JUNG KNX išmaniųjų namų sistema (angl. JUNG KNX system arba JUNG KNX smart home) iš naujo apibrėžia mūsų santykį su erdvėmis, kuriose gyvename ar dirbame. Ši sistema leidžia ne tik valdyti ir automatizuoti įvairias išmaniųjų namų funkcijas, bet ir padeda ženkliai sumažinti energijos vartojimą bei ku...
nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-22 14:45
JUNG garsėja aukštos kokybės sprendimais, skirtais elektros instaliacijai ir išmaniesiems namams. Gydymo įstaigos ne išimtis – JUNG asortimente yra daugybė specializuotų sprendimų, kurie atitinka ligoninių, ambulatorijų, slaugos namų ir kitų medicinos įstaigų reikalavimus.
nuotrauka
2024-05-22 07:04
Prasidėjus šildymo ar vėsinimo sezonui, viena iš svarbiausių aktualijų tampa klausimas, kaip palaikyti norimą temperatūrą namuose be didelių šildymo ar vėsinimo sąnaudų. Populiariausias veiksmų planas – sienų izoliacija ir alternatyvūs šildymo-vėsinimo būdai. Tačiau paprastai pamirštama, kad didžiau...
nuotrauka
2024-05-07 07:04
Be akivaizdžių klimato kaitos padarinių, šiuo metu susiduriame ir su sparčiai augančiomis energijos kainomis, todėl energijos tausojimas tapo didžiausiu namų ūkių rūpesčiu. Energinis efektyvumas reiškia, kad tai pačiai užduočiai atlikti arba tam pačiam rezultatui gauti sunaudojama mažiau energijos. ...
nuotrauka
2024-04-27 09:01
Tiek buityje, tiek ir pramonėje neretai tenka susidurti su problema, kuri, nors ir nedidelė, bet kelia daug nepatogumų: kažkas užrūdijo, sunkiai atsidaro, neįmanoma pastumti. Mesti lauk ir keisti nauju –neracionalu. SOUDAL pasiūlė universalų sprendimą – atnaujintą „Soudal Multi Spray“.
nuotrauka
2024-04-26 14:46
Terminas rekuperacija girdėtas, ko gero, daugeliui. Ypač tie, kurie šiuo metu statosi namą, tam ruošiasi arba yra pirkimo procese, pakankamai dažnai tenka kalbėti apie įvairius techninius dalykus, tarp kurių patenka ir rekuperatoriai. Šis prietaisas atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant oro kokybę ...
nuotrauka
2024-04-24 07:43
„Wolf Group“ yra pirmaujanti Europos statybinės chemijos produktų ir sprendimų gamintoja bei platintoja. Įmonė šiemet mini 30 metų veiklos sukaktį. 1994 m. dviejų draugų – Jaan Puusaag ir Jaanus Paeväli – įkurta įmonė išaugo į rinkos lyderę, veikiančią didelėje pasaulio dalyje ir eksportuojančią sav...
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI