2025 m. balandžio 22 d. antradienis, 23:08:51
Reklama  |  facebook

Garso izoliavimas. Laikykitės šių principų ir gyvensite kur kas ramiau

2021-06-01 06:47
Netinkamos pastatų konstrukcijos, nesandarumai veikia kaip kanalai, kuriais oru sklindantis garsas gali laisvai keliauti iš vienos patalpos į kitą. Dėl to gerokai sumažėja garso izoliacijos efektyvumas. O ką daryti, kai tokių garso kelių pastate yra ne vienas?
nuotrauka
KNAUF iliustr.


Minimos įmonės
Knauf, UAB

Poreikį susikurti akustinį komfortą turi ir senų, ir naujų namų gyventojai. Senų, nes buvo ignoruojamos garso ir energijos taupymo problemos; naujų, nes statytojai susitelkė tik į privalomus energinės klasės reikalavimus. Todėl per būsto atitvaras sklindantis garsas iki šiol labai aktualus. Rinkoje yra ypač efektyviai garsą slopinančių priemonių, atėjusių iš kosmoso pramonės, bet jos paprastai yra neadekvačiai brangios, kad tokias medžiagas rinktųsi, pvz., ekonominės klasės būsto savininkai.

Tačiau yra ir paprastesnių būdų bei priemonių akustiniam komfortui pagerinti.

Papildomos karkasinės konstrukcijos iš akustiškai atsietų apkalų

Vienas tokių – įrengti papildomas karkasines konstrukcijas sienų ar perdangų garso izoliacijai pagerinti. „Vienasluoksnių masyviųjų ir panašių sienų garso izoliacijai gerinti ypač efektyvios yra karkasinės konstrukcijos su akustiškai nestandžiomis apkalomis, – sako UAB „Knauf“ rinkos plėtros vadovė Vilda Bojarūnė. – Tokios konstrukcijos efektyvios tiek gerinant tiesioginio garso perdavimo, tiek garso perdavimo šoniniais aplinkkeliais rodiklius.“

garso izoliavimas KNAUF

Papildomos karkasinės konstrukcijos sienų ar perdangų garso izoliacijai pagerinti

Sienų garso izoliacija efektyviai gali būti pagerinta įrengiant laisvai stovinčią apkalą, kurią sudaro metalinių statramsčių konstrukcijos, užpildytos mineraline vata, su keliais padidintos masės gipskartonio plokščių sluoksniais. Garso izoliacijos pagerėjimas, akcentuoja V. Bojarūnė, priklauso nuo pasirinktos gipskartonio plokštės rūšies bei įrengtos apkalos storio. 

Kuo didesnis apkalos plotis ir plokštės masė, tuo geresnė izoliacija

Specialistė siūlo visiems, kurie nori pasiekti optimalų rezultatą, laikytis kelių patikrintų principų. Vienas jų – karkasinės konstrukcijos nuo masyviosios sienos maksimaliai atskiriamos įrengiant laisvai stovinčias apkalas, kitas – tvirtinant konstrukcijas reiktų naudoti tiesioginio tvirtinimo detales su garsą izoliuojančia gumine tarpine, pvz., „Knauf Direktschwingabhänger“.

garso izoliavimas KNAUF
Iliustracijoje –

„Didesnis ertmės plotis ir didesnė plokščių masė padės geriau izoliuoti garsą, – tokio pasirinkimo privalumus akcentuoja „Knauf“ atstovė. – Ertmė užpildoma atvirų porų izoliacine medžiaga, pvz., mineraline vata. Reikėtų vengti naudoti izoliacines medžiagas su uždaromis poromis, pvz., stiroporą (EPS, XPS), poliuretaną (PUR) ir pan.“

Dar vienas svarbus principas – reikia užtikrinti sienos sandarumą. Nesandarumas veikia kaip oro kanalai, pro kuriuos oru sklindantis garsas, neprarasdamas energijos, gali patekti iš vienos patalpos į kitą. Tokia nesandari siena gali gerokai sumažinti garso izoliacijos efektyvumą. Šiuo atveju patariama nesandarių sienų paviršių padengti tinku, o kištukinius ir jungiklių lizdus izoliuoti papildomai.

„Svarbi dedamoji – apkalõs plotis arba dar kitaip – storis. Jeigu tik leidžia galimybės, tam, kad garso izoliacijos pagerėjimas būtų kuo didesnis, rekomenduojama rinkis 75 mm pločio CW tipo profilius, kurie pastatomi taip, kad nesusiglaustų su esama siena“, – pataria V. Bojarūnė.

Perdangų garso izoliacijos gerinimas

Norint pagerinti masyvios perdangos smūginio garso izoliaciją iš viršaus, reikia įrengti akustiškai atsietas liejamas arba surenkamas sausąsias plūdriąsias grindis su izoliaciniu sluoksniu. Čia labai svarbu pasirinkti tinkamą izoliacinį sluoksnį. Izoliuojančios medžiagos sluoksnio dinaminis standumas turėtų būti kuo mažesnis, (rekomenduojama, kad jis būtų mažesnis nei 30 MN/kub. m), tuomet medžiaga smūgio ir oro garsą izoliuoja geriau. Tokios grindys padės apsisaugoti ne tik nuo smūginio garso, bet ir pagerins perdangos oru sklindančio garso izoliavimą. Smūgio ir oro garsui izoliuoti nerekomenduojama naudoti standartinį polistireninį putplastį (EPS), ekstrudinį polistireną XPS ar panašius produktus.

garso izoliavimas KNAUF

Akustiškai atsietų gipskartonio lubų montavimas 

„Įrengiant oru sklindantį garsą izoliuojančias akustiškai atsietas gipskartonio lubas, būtinai naudokite pakabas su guminėmis tarpinėmis, pvz., „Direktschwingabhänger“. Atstumas tarp perdangos ir pakabinamų lubų irgi turėtų būti ne mažiau kaip 40 mm ir užpildytas mineralinės vatos sluoksniu, o geresnei garso izoliacijai užtikrinti rinkitės didesnės masės gipskartonio plokštes, – sako V. Bojarūnė. – Pakabinamų lubų sandarumas yra būtina geros garso izoliacijos sąlyga. Būtina užglaistyti kiekvieno sluoksnio siūles ir jungtis su kitomis konstrukcijomis. Lubose negali būti atvirų angų ar neužsandarintų įvadų.“

Akustinį komfortą lemia ne tik medžiagos, bet ir darbai

Garsas efektyviausiai suvaldomas, kai apie jį galvojama dar tik projektuojant, nes parinkus tinkamas medžiagas ir sprendimus, dažniausiai nebeprireikia papildomo konstrukcijų izoliavimo nuo garso. Papildomas izoliavimas visada sumažina esamų patalpų plotą. Todėl mažinant nepageidaujamus garsus, esminis skirtumas tarp statomų ir remontuojamų pastatų yra tas, kad statant galima iš pat pradžių parinkti efektyviausias medžiagas. Taip pat galima kontroliuoti darbų kokybę, kuri, akcentuoja „Knauf“ specialistė, turi itin didelės reikšmės galutiniam rezultatui.

 
„Svarbu kuo anksčiau įvertinti, ar tikrai esamų atitvarų garso izoliacija tenkina lūkesčius, o ne tuomet, kai jau baigti apdailos darbai ir sumontuoti baldai“, – pataria įmonės „Knauf“
rinkos plėtros vadovė V. Bojarūnė.
„Renovuojant – dėl esamų konstrukcijų specifikos – ne visuomet gali pavykti pasiekti norimų garso izoliacijos rezultatų, – sako V. Bojarūnė. – Kalbant apie garso izoliaciją, labai svarbu ne tik medžiagos, bet ir darbų kokybė. Kartais nedideli montavimo defektai gali ženkliai pabloginti garso izoliaciją. Pvz., pasirinkus standartines, o ne su gumine tarpine tiesioginio tvirtinimo detales, sukuriama ne akustiškai atsieta, o standi jungtis. Garso izoliacija prastėja ir palikus neužglaistytas perimetro siūles: po grindjuostėmis jų nesimato, o garso izoliacija ženkliai blogėja.“

Neskubėkite su apdaila. Štai ką verta atlikti

Šiuo metu žemiausia privaloma garso klasė yra C. Tačiau dažnai daugiabučių, sublokuotų namų gyventojų šios normos netenkina, todėl neretai iš anksto, įsigiję būstą su daline apdaila, jie imasi papildomų priemonių susikurti akustinį komfortą.

V. Bojarūnė akcentuoja: kadangi pastato su daline apdaila visos konstrukcijos jau būna įrengtos, naudinga kuo realiau įvertinti esamą situaciją ir spręsti dėl papildomų priemonių montavimo.

„Tam siūlyčiau pasidomėti medžiagų savybėmis, įvertinti darbų kokybę. Jeigu viskas tinka, pakaks nutinkuoti sienas, jeigu ne, įrenkite garsą izoliuojančią apkalą. Svarbu kuo anksčiau įvertinti, ar tikrai esamų atitvarų garso izoliacija tenkina lūkesčius, o ne tuomet, kai jau baigti apdailos darbai ir sumontuoti baldai“, – pataria įmonės „Knauf“ rinkos plėtros vadovė V. Bojarūnė.

UAB „Knauf“ iliustr

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2025-04-22 07:51
Naujo lygmens inovacija statyboje bei interjero dizaino srityje – WAYNERR® kolageninės plokštės – sukurtos iš 100 proc. natūralaus kolageno. Ši medžiaga suteikia produktui unikalių akustikos, termoizoliacijos ir natūralaus kondicionavimo savybių, kurios teigiamai veikia gyvenamąją aplinką.
nuotrauka
2025-04-15 10:48
Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, nevei...
nuotrauka
2025-04-09 07:10
VELUX nuotolinio valdymo langai – geriausias sprendimas, norint apsisaugoti nuo netikėtai užklupusios audros; jie ne tik turi geras šilumines savybes, bet ir lietaus jutiklį, kuris automatiškai uždaro langą. Tokiu būdu nereikės nerimauti, jei išvykote ir palikote stogo langą pravertą, – netikėtai pr...
nuotrauka
2025-04-03 09:59
Išorė yra kiekvieno namo vizitinė kortelė, užtikrinanti saugumą, šilumą ir estetiką. Tinkamai sumontuotos durys ne tik atlieka savo funkciją, bet ir padeda išsaugoti energinį efektyvumą daugelį metų. Profesionalus montavimas reikalauja aukštos kokybės montavimo putų, kurios optimaliai užpildo tarpus...
nuotrauka
2025-03-28 15:16
Automatiniai vartai tampa vis populiaresni tiek privačiuose namuose, tiek pramoninėse patalpose. Tai ne tik patogumo, bet ir saugumo garantas, leidžiantis užtikrinti sklandų įvažiavimą ir išvažiavimą be papildomų pastangų. Šiandien rinkoje galima rasti įvairių tipų automatinius vartus, todėl prieš į...
nuotrauka
2025-02-28 09:30
Vos nutirpus sniegui miestų erdvėse pradeda plušėti apželdintojai, ir patys pradedame galvoti, kaip atgaivinti namų aplinką. Įprastai ieškome tokių augalų, kurie kuo greičiau sužaliuotų, būtų lengvai prižiūrimi, džiugintų akį, tačiau kraštovaizdžio dizainerė Ingrida Vainauskienė atkreipia dėmesį, ka...
nuotrauka
2025-01-22 16:48
Naujieji metai įkvepia ne tik asmeniniams pasiekimams, bet ir pokyčiams namuose. Kaip rodo „Google“ paieškos rezultatų statistika, informacijos apie namų atnaujinimą ir remontą lietuviai aktyviausiai ieško būtent metų pradžioje.
nuotrauka
2025-01-08 08:34
Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų ...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
nuotrauka
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
nuotrauka
2024-10-17 07:52
Atvėsus orams sandarinimo darbai, naudojant poliuretano putas, tampa sudėtingesniais. Sandarinami paviršiai yra vėsūs ar net šalti. Tai turi įtakos ne tik sandarinimo kokybei, bet yra labai svarbi ir paties PU putų balionėlio temperatūra, kuri turi būti mažiausiai +5 °C .
nuotrauka
2024-10-16 11:49
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir sutaupyti, vis daugiau namus įsirenginėjančių gyventojų ieško išmanių sprendimų. Ant stogo įrengta saulės elektrinė, šilumos siurbliai ar mažesnes elektros kainas užtikrinantys energijos kaupikliai – šiandien prie poreikių prisitaikantys ir energijos vartojimą op...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI