2024 spalio 12 d. šeštadienis, 2:46
Reklama  |  facebook

Gera kalėdinė žinia iš eksperto lūpų: gyvos žaliaskarės iš Lietuvos trauktis neketina

2023-12-22 07:28
Prieškalėdiniu laikotarpiu regint parduodamas, perkamas bei puošiamas eglaites mintys apie šios rūšies medžius dažniau nei įprastai turbūt aplanko kiekvieną, o kartu kelia ir įvairių klausimų. Ar tikrai atsakinga nurėžti jauną medį vienadienei šventei? Ar turistiniuose maršrutuose akis badantys eglių sausuoliai yra pranašai, kad žaliaskarės Lietuvą jau palieka? Ar plynu kirtimu virtęs šimtametis eglynas yra normalu?
nuotrauka
VDU iliustr.


Minimos įmonės
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Šiuos ir panašius dalykus vienas geriausiai mūsų šalyje išmanančių ekspertų, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto Miškų monitoringo laboratorijos vadovas prof. dr. Algirdas Augustaitis šiame kontekste teigia, kad pats visada puošė ir puoš tik gyvą eglutę, o žaliaskarės kaip puošė, taip ir puoš Lietuvą.

Ar eglučių verslas prisideda prie tvarumo tikslų ir kur dėti eglutę po švenčių?

„Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad atsitraukė metas, kuomet į žmogų, šventėms į namus besinešantį gyvą eglutę, buvo žiūrima kaip į barbarą, nes dar prieš gerą dešimtmetį labai garsiai skambėjo raginamai gyvas eglutes keisti dirbtinėmis, gaminamomis iš plastiko. Todėl kalėdinių eglaičių auginimo verslas išties sveikintinas reiškinys. Jo atsiradimas iš esmės sumažino medelių vagysčių ir savavališkų kirtimų. Šis verslas nėra nei lengvas, nei paprastas“, – teigia VDU pranešime cituojamas ŽŪA prof. dr. Algirdas Augustaitis. Jo žodžiais, eglutė – ne vienmetė daržovė, kurios sėklų pavasarį pasėjęs rudenį jau imi derlių ir gauni pelną.

Eglučių auginimas – tai 6–8 m. darbo ir nemažai rizikos, nes medelius bet kada gali užklupti ligos, kenkėjai, sausros. Be to, juos reikia periodiškai karpyti, formuoti, o tai reikalauja daug kruopštaus rankų darbo. Ir būtų tikrai labai blogai, jei politinis požiūris į eglaičių auginimą staiga pasikeistų taip, kaip tai nutiko su kailinių žvėrelių verslu, kurį Seimas šiemet nusprendė Lietuvoje uždrausti. „Eglučių plantacijų šeimininkai tokiu atveju savo plotų netgi negalėtų deklaruoti kaip miško jaunuolynų, nes medeliai ankstyvam kirtimui paprastai auginamos žemės ūkio, o ne miško paskirties žemėje“, – aiškina pašnekovas, neslepiantis skeptiško požiūrio į plastikines kalėdines puošmenas, kurių utilizuoti nedidinant šiltnamio efekto yra neįmanoma. „Girdėti balsų, esą deginamos gyvos eglės irgi išskiria CO2, bet nepamirškime, kad augdamos jos sugėrė didžiulius jo kiekius, o degdamos išskirs šilumą“, – primena prof. dr. A. Augustaitis, atkreipiantis dėmesį į dar vieną su kalėdinėmis eglutėmis susijusią detalę – ekspertas nepataria Kalėdoms įsigytų medelių vėliau auginti lauke.

„Pardavimui skirtų eglučių šaknys paprastai būna pakirptos, tad toks medelis arba neprigis, arba visą gyvenimą skurs. Todėl pasibaigus šventėms eglutę kaip būsimą biokuro žaliavą galima nugabenti į specialią surinkimo vietą arba sudeginti savų namų krosnyje – taip kalėdinė eglutė bus visiškai atlikusi savo misiją“, – kalba VDU ŽŪA atstovas.

Siūloma kirsti bent 10–20 metų jaunesnes egles nei yra kertama dabar


Atsakydamas į klausimą, ar žaliaskarėms, be kurių neįsivaizduojame nei savo kraštovaizdžio, nei miškų ūkio verslo, dėl šylančio klimato, sausrų ir apnikusių kenkėjų yra iškilęs realus pavojus išnykti, prof. dr. A. Augustaitis teigia atstovaujantis nuomonei, kad eglės trauktis iš Lietuvos tikrai neketina.

„Pastaraisiais metais didelį nerimą sukėlė dėl kenkėjų žievėgraužių džiūstančios eglės. Tačiau esame sukaupę pakankamai tyrimų rezultatų ir žinome, kad šie kenkėjai daugiausia puola senas egles. Jei kenkėjas bando graužti gyvybingą medį, kuriame vyksta aktyvūs biologiniai procesai, toks medis atsikrato priešų juos mechaniškai užpildamas sakais arba išskirdamas atbaidančias lakiąsias medžiagas, tarp kurių netgi acetonas.

Senoms eglėms susidoroti su sausromis ir kenkėjais daug sunkiau, nes jų imuninė sistema silpna, gyvybiniai procesai sulėtėję“, – analogiją su pagyvenusių žmonių organizmo negebėjimu pasipriešinti virusams primena pašnekovas.

Pasak prof. dr. A. Augustaičio, girdėti balsų, esą eglės, kurių šaknų sistema paviršinė, labai bijo sausrų. Tačiau tyrimų duomenys rodo ir tai, kad jos, jei nėra šimtametės, sausros periodus labai sėkmingai išgyvena tuo metu tiesiog užmigdamos, t. y. sustabdydamos savo fiziologinius procesus, uždarydamos žioteles ir nustodamos garinti vandenį. Gavę lietaus medžiai vėl beregint atgyja. Eglė unikali ne tik tuo, kad stebėtinai kantrai geba iškęsti drėgmės trūkumą, bet pavasarį ir pati pirmoji pradeda vegetaciją – vos pradėjus šilti orams žemės drėgmę ji jau pumpuoja į savo žaliaskarę lają.

Kaip sprendimą, kuris egles ir eglynus apsaugotų nuo žievėgraužių, ekspertas siūlo ūkiniuose miškuose kirsti bent 10–20 metų jaunesnes egles nei yra kertama dabar. „Šiuo metu eglės paimamos iš miško kartais sulaukusios net 100 m., o reikėtų tai daryti joms esant 70–80 metų amžiaus.

Tik periodiškai atnaujinami miškai efektyviai sugeria CO
2

Komentuodamas Lietuvoje niekaip neužgęstantį konfliktą tarp miško gynėjų ir jų eksploatuotojų, prof. dr. A. Augustaitis pastebi, jog visuomenei pirmiausia reikia susitarti, ar iš trečdalio šalies teritorijos norime gauti ekonominę naudą. Tikriausiai taip. „Sengires, draustinius, rekreacines teritorijas saugo įstatymas. O jei tūlas miestietis nusiperka sodybą šalia ūkinės paskirties miško ir vėliau piktinasi, kad jį iškirtus vaizdingas reginys pro langą dingo, tai yra tik neatsakingo žmogaus šūkavimas. Miškus būtina eksploatuoti, nes tik periodiškai atnaujinamas miškas yra vienintelė priemonė, kuri efektyviai mažina CO2 kiekį atmosferoje. Suprantama, rezervatai taip pat reikalingi, tačiau oro švarinimo požiūriu jų balansas artėja link nulio, kadangi išvirtę, pūvantys medžiai gamina anglies dvideginį. Jeigu mes tinkamo amžiaus medžius iš miško paimame, iš jų pagaminta medieną angį užrakina ilgam, o toje pačioje vietoje augantis jaunas naujos kartos miškas CO2 nesukuria. Vadinasi, tokio miško balansas yra pliusinis“, – miškų eksploatavimo reikšmę, siekiant mažinti šiltnamio efektą, aiškina prof. dr. A. Augustaitis.

Ateityje Lietuvoje matysime vis mažiau plynų kirtimų

Profesoriaus teigimu, medienos kaip tvarios medžiagos paklausa pasaulyje auga, jos naudojimo sritys, plečiasi. „Iš tiesų apmaudu, kad Lietuvos, kurios trečdalį teritorijos dengia miškai, gyventojai savo buityje tebenaudojame tiek daug drožlių plokštės. Tai medžiaga, kurios sudėtyje yra vos ne 80 proc. sintetinių klijų, o iš jos gaminami net mažamečiams skirti baldai. Atliekų iš drožlių plokštės neįmanoma nei sudeginti, nei kitaip sunaikinti nepakenkiant aplinkai ir dar labiau nedidinant šiltnamio efekto. O medienos, tinkamai eksploatuodami miškus, galime turėti pakankamai, – neabejoja prof. dr. A. Augustaitis, atkreipiantis dėmesį, kad ateityje Lietuvoje matysime ir vis mažiau plynų miškų kirtimų, nes kirtavietėse palikus dalį medžių jie atlieka CO2 sugėrėjų funkciją bei padeda greičiau atsikurti naujam miškui. „Deja, eglėms ir eglynams ši rekomendacija netinka, nes išretintą eglyną aktyviau puola kenkėjai bei išverčia vėjas“, – tereziumuoja prof. dr. A. Augustaitis, teigiantis, kad nors pastaruoju metu ir yra rekomenduodama šalyje didinti mišrių miškų plotus, eglynai savo vietą miško ekosistemoje taip pat turi turės. 
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2024-10-11 13:13
Klaipėdos miesto savivaldybė plečia stacionarių oro taršos stebėjimo stotelių tinklą. Stotelės bus įrengiamos 6 vietose, kurios atrinktos atsižvelgus į pramonės įmonių ir didžiausių transporto srautų pasiskirstymą mieste. Šiuo metu rengiamasi viešųjų pirkimų procedūroms, o stoteles numatoma įrengti...
nuotrauka
2024-10-10 14:00
Aplinkos ministras patvirtino Atliekų tvarkymo taisyklių pataisas, kuriose aiškiau reglamentuojama, kas yra atliekų tvarkytojai, bei nustatytos naujos pavojingų atliekų laikymo, surinkimo ir vežimo sąlygo
nuotrauka
2024-10-07 15:43
Tik trečdalis Lietuvos gyventojų yra patenkinti savo gyvenvietėse esančiomis viešosiomis erdvėmis. 42 proc. „Bipa“ tyrimo apklaustųjų pasigenda daugiau poilsio zonų: suoliukų, stalų bendriems susibūrimams. 59 proc. mano, kad infrastruktūra nėra pritaikyta žmonėms su negalia bei 50 proc. pasisako, ka...
nuotrauka
2024-10-07 09:27
Nekilnojamojo turto plėtros įmonių grupės „EIKA" darbuotojai spalio 4 d. Vilniuje, Pašilaičiuose rinkosi į talką, kurioje pasodino 130 medelių. Tokios talkos – bendrovės tradicija, kurioje jie ne tik stiprina tarpusavio ryšius, bet ir gražina aplinką.
nuotrauka
2024-10-03 09:25
Aplinkos ministras patvirtino Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų pakeitimus, užkirsiančius kelią nuotekų dumblą apdorojančioms įmonėms dviprasmiškai aiškinti šį teisės aktą.
nuotrauka
2024-10-02 08:19
Aplinkos ministras patvirtino naują statybos techninį reglamentą „Statybinė klimatologija“, kuris nustato klimatinių parametrų statistines charakteristikas, būtinas teritorijų planavimui, statinių projektavimui ir statybai. Naujasis reglamentavimas leis projektuojant įvertinti tinkamas apsaugos prie...
nuotrauka
2024-10-01 09:57
Vykdydami seismologinį monitoringą, per 2018-2023 m. laikotarpį Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) specialistai užregistravo 10 062 vietinius seisminius įvykius, 487 regioninius ir 1 579 teleseisminius. „Kartu atkreipiame dėmesį, kad didelė dalis vietinių įvykių buvo susiję su žmogaus veikla“, – sak...
nuotrauka
2024-09-30 10:56
Aplinkos projektų valdymo agentūra, Lietuvoje administruojanti ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) registro sąskaitas, š. m. rugsėjo 27 d. į veiklos vykdytojų sąskaitas ES ŠESD registre pervedė likusius nemokamus apyvartinius taršos leidimus (ATL), skirtus 2024 metams. Taip pat, atsižvelgian...
nuotrauka
2024-09-26 16:54
Aplinkos ir žemės ūkio ministrai patvirtino Nacionalinio vandenų srities 2022-2027 metų plano įgyvendinimo veiksmų plano pakeitimus, į kuriuos įrašyta 14 papildomų apsaugos nuo potvynių priemonių. Didžioji šių priemonių dalis skirta Vakarų Lietuvos regionui, kuriame potvynių problema tampa vis aktua...
nuotrauka
2024-09-18 15:26
Užbaigus antrąjį rekonstrukcijos etapą, darbą pradeda atnaujinta Vilniaus nuotekų valykla. Žiedinės ekonomikos principais veikiančios valyklos rekonstrukcija yra didžiausias įgyvendintas Vilniaus miesto energetikos infrastruktūros projektas per pastaruosius metus ir didžiausias projektas „Vilniaus v...
nuotrauka
2024-09-18 09:35
Vykdydama teismų sprendimus, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) pradėjo nelegalių statinių griovimo darbus Kuršių nerijoje, Preiloje. Trijų nelegalių pastatų griovimo darbus atlieka rangovas UAB „Revekta“, kurių atstovams vakar, rugsėjo 17 d., dalyvaujant antstolei, ofici...
nuotrauka
2024-09-17 16:02
„Dvarą įsigijome pigiau, nei kainuoja įstatyti vieną langą“, – pasakoja pranešime cituojamas restauruojamo XVI a. Kamariškių dvaro vadovas Arūnas Survila. Prieš kelerius metus nedidelė komanda ryžosi avantiūrai – prikelti visiškai sugriuvusį dvarą netoli Latvijos pasienio ir paversti jį kūrybos erdv...
nuotrauka
2024-09-17 10:33
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo rugsėjo 17 d. kviečia gyventojus, turinčius žemės sklypus, teikti paraiškas ir gauti paramą medžių savaiminukų išsaugojimui bei įtraukimui į miško žemės apskaitą. Teikiama parama – galimybė gyventojams labai tiesiogiai prisidėti prie Lietuvos miškingumo ...
nuotrauka
2024-09-17 10:04
Vykdydama teismų sprendimus, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) šiandien, rugsėjo 17 d., pradeda nelegalių pastatų griovimo darbus Kuršių nerijoje, Preiloje. Teismai įsiteisėjusiais ir galutiniais sprendimais aiškiai nustatė, jog šių statinių griovimas yra vienintelis būd...
nuotrauka
2024-09-13 16:26
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas apsilankė Klaipėdos jūrų krovinių kompanijoje (KLASCO) ir kartu su vietos gyventojais bei KLASCO vadovais aptarė galimai šios bendrovės keliamo triukšmo ir smėlio dulkių taršos klausimus.
nuotrauka
2024-09-12 14:18
Daugiau nei trejus metus produktus iš perdirbtų medžiagų kurianti „Provectus Redivivus" žengė dar vieną svarbų žingsnį tvarumo link. Kartu su įmone „Avago" ir partneriais iš Norvegijos sukūrė naujos kartos akustinę plokštę, pagamintą iš perdirbtų poliuretano, plastiko bei gumos atliekų. Bendrovės va...
nuotrauka
2024-09-12 09:19
Vilniaus miesto savivaldybė pirmoji Lietuvoje projektuotojams siūlo pasitikrinti, kokį poveikį aplinkai turės suprojektuotas pastatas ar viešoji erdvė ir kiek tvarūs numatyti aplinkos sutvarkymo sprendimai. Žalumo indekso skaičiuoklė leidžia įsivertinti projekto ekologinį efektyvumą esamame sklype, ...
nuotrauka
2024-09-10 13:47
Šiandien, rugsėjo 10 d., apie 11 val. gautas pranešimas apie degantį Kauno regioninį nepavojingų atliekų sąvartyną Lapių seniūnijoje, Kauno rajone.
nuotrauka
2024-09-09 09:40
Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja Vyriausybės įpareigojimas visuomeninius pastatus, skirtus administracinėms, transporto, kultūros, mokslo bei sporto reikmėms, statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų. Pokyčiai paskatins žaliojo kurso programos įgyvendinimą, antrinių žaliav...
nuotrauka
2024-09-02 10:06,      papildyta 2024-09-02 11:25, Papildyta „Ecoservice“ komentaru
Rugsėjo 1 d. naktį Šiauliuose Pramonės g. 8 „Ecoservice“ įmonėje degė atliekos. Gaisras kilo pastate esančioje rūšiavimo linijoje, todėl gaisro dūmai plačiai į aplinką nepasklido. Artimiausi gyvenamieji namai nuo gaisravietės nutolę apie 2 km rytų kryptimi, prie jų gaisro metu buvo juntamas silpnas ...

Statybunaujienos.lt » Aplinka