2025 m. liepos 18 d. penktadienis, 1:30:34
Reklama  |  facebook

Tvarumo iniciatyva pasiteisino: Klaipėdoje miesto bitės tapo verslo kultūros dalimi

2025-05-30 09:18
Klaipėdos mieste jau įsibėgėjo antrasis miesto bičių „darbo sezonas“. Ant įmonės „Aros Marine“ stogo įrengtuose aviliuose gyvenančios bitės darbuojasi miesto parkuose bei gėlynuose. Klaipėda puikiai tinka miesto bitininkystei – tvirtina „Aros Marine“ žmonių ir organizacinės kultūros departamento vadovė Greta Galminė.
nuotrauka
Miesto bitininkystė. Simonos Žemgulytės nuotr.


Minimos įmonės
Aros Marine, UAB
Miesto bitininkai, UAB
„Kiek mums žinoma, kol kas esame vienintelė įmonė Klaipėdoje ant stogų įkurdinusi avilius. Taigi mums teko savotiškas eksperimentas, kuris puikiai pavyko. Jaudinomės, ar bitėms tiks Klaipėdos miestas, bet jos jaučiasi puikiai. Pernai ištyrėme medų ir sužinojome, kad jis nepriekaištingos kokybės. Vėliau džiaugėmės, kad bitės sėkmingai peržiemojo. Dabar galime paraginti ir kitas įmones prisidėti prie šio gamtai draugiško projekto“, – sako pranešime cituojama G. Galminė.

Ant Klaipėdoje, Liepų gatvėje esančio įmonės „Aros Marine“ biuro stogo nuo pernai įkurdinti Urbanbee.lt bičių aviliai. „Urbanbee.lt“ – tai įmonė, plėtojanti miesto bitininkystę. Ji skatina biologinę įvairovę, globoja bites bei ugdo gamtai draugiškesnę žmonių mąstyseną. Įmonės įkūrėjas, bitininkas Paulius Chockevičius sako, kad ši praktika atliepia mokslininkų raginimus saugoti bites.

Įmonės kolektyvas
prižiūri avilius.
„Aros Marine“ nuotr.
 
„Bitės – pagrindiniai mūsų planetos augalų apdulkintojai. Joms išnykus planetai grėstų ekologinė katastrofa, o žmonijai – badas. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV kasmet prarandama net 30-40 proc. bičių medunešių kolonijų. Labiausiai pasaulyje mažėja laukinių bičių populiacija. Taip nutinka dėl pesticidais purškiamų laukų, aktyvios žemdirbystės. Klimato kaita taip pat daro įtaką. Todėl labai svarbu ir mums būti proaktyviems bei imtis veiksmų. Pavyzdžiui, tapti bičių globėjais“, – pasakoja pranešime pacituotas P. Chockevičius.

Pagalba gamtai atsiperka

„Aros Marine“ žmonių ir organizacinės kultūros departamento vadovė G. Galminė sako, kad globoti bites paskatino noras kompensuoti verslo gamtai daromą poveikį.

„Įsivertinome savo CO2 pėdsaką ir pamatėme, kad didžiausias jo šaltinis nuo mūsų nepriklauso – visa tai yra tiekimo grandinėje. Esame projektinė įmonė, o daugiausia mūsų CO2 pėdsako susikuria per partnerių veiklą. Neturėdami tiesioginės įtakos, pradėjome žvalgytis kitų būdų kompensuoti aplinkai daromą poveikį. Pasirinkome globoti bites ir taip prisidėti prie biologinės įvairovės“, – aiškina G. Galminė.

O pačios bitės savo ruožtu įmonei atnešė ne tik medaus, bet ir draugiškesnę, šiltesnę darbo atmosferą. G. Galminė sako, kad bitės tapo neatskiriama įmonės dalimi.

Simonos Žemgulytės nuotr.Simonos Žemgulytės nuotr.

„Bitės teigiamai keičia įmonės mikroklimatą. Visiems įdomu globoti bites ir daugiau apie jas sužinoti. Atsiskleidžia darbuotojų empatija – nuolat girdžiu klausiant ar bitėms nešalta, ar viskas gerai. Juokaudami sakome, kad priskaičiuojame bites į bendrą darbuotojų skaičių. Taip pat bitės pasitarnauja pritraukiant darbuotojus – juk žmonėms svarbu ne tik užmokestis, bet ir įmonės vertybės“, – sako G. Galminė.

Sezono metu dažniau nei kartą per mėnesį bites aplanko profesionalus Urbanbee.lt bitininkas. Anot G. Galminės, kolegos mielai prisideda prie bičių priežiūros. O sukopinėtą medų įmonė dovanoja darbuotojams ir partneriams.

„Pernai medus buvo mūsų kalėdinių dovanėlių dalis. Jos padiktavo visą socialinės dovanos idėją – prie bičių medaus pridėjome socialinio projekto „Pirmasis blynas“ skanėstų. Taigi, bitės skatina ir mus būti geresniais, labiau bičiuliškais“, – sako „Aros Marine“ žmonių ir organizacinės kultūros departamento vadovė.

Pasak G. Galminės, bitės suartina ir su verslo partneriais. Kai kurie iš jų taip pat užsiima miesto bitininkyste. Taip partneriai atpažįsta, kad juos sieja ne tik bendri interesai, bet ir bendros vertybės.

Pokytis, kurį galima padaryti greit


Tokių avilių kaip ant „Aros Marine“ stogo yra ir Vilniuje, Kaune, kituose Lietuvos miestuose bei Rygoje. Urbanbee.lt įkūrėjas Paulius Chockevičius sako, kad bitininkauti pradėjo sekdamas senelio pėdomis. Vėliau susipažino su miesto bitininkyste ir panoro ją atvežti į Lietuvą.

„Bitės suteikia labai daug džiaugsmo ir malonės gyvenime tiek man, tiek aplinkiniams. Sugalvojau tuo pasidalinti su kitais. Mokiausi miesto bitininkystės didžiausiame Londono bityne, kur prižiūrėjome 500 bičių šeimų. Tuo metu bites globojo ir karalienė Elžbieta II, tad teko ir karališkus avilius prižiūrėti“, – pasakoja pranešime cituojamas P. Chockevičius.

„Aros Marine“ nuotr.

Pasak jo, Urbanbee.lt yra kur kas daugiau nei pramoga, edukacija ir medus darbuotojams. Svarbiausia šios veiklos dalis – pagalba bitėms ir biologinės įvairovės didinimas.

„Jei norime, kad miestai žydėtų, turime padėti bitėms. Globojant bites, prisidedame prie augalų apdulkinimo mūsų miestų parkuose, želdynuose ir kituose gėlynuose. O ir pačioms bitėms mieste gyventi palanku. Tyrimai rodo, kad miesto aplinkoje yra mažiau pesticidų, o žydinčių augalų įvairovė dažnai yra net didesnė. Tai gerina bičių imunitetą“, – sako bitininkas.

Dabar bet kas norintis gali greitai ir paprastai tapti bičių globėjais. „Aros Marine“ žmonių ir organizacinės kultūros departamento vadovė G. Galminė sako, kad miesto bitininkystė – vienas greičiausių būdų prisidėti prie realių teigiamų pokyčių mūsų planetoje.

„Nereikia daryti kažkokios revoliucijos, kad prisidėtum prie pokyčių. Bitės yra turbūt greičiausiai įgyvendinamas pokytis – nuo idėjos iki bičių atsiradimo ant stogo neužtrunka nei mėnesio. Norėtume, kad tai būtų gera praktika, kuria užsikrės ir kiti“, – sako G. Galminė.

Liepų medus iš liepų gatvės

Šiuo metu „Aros Marine“ turi 2 avilius, o viename avilyje piko metu gali gyventi iki 80 tūkst. bičių. Rinkdamos nektarą jos skrenda 3 km spinduliu nuo namų. Taip jau sutapo, kad bitės gyvena Liepų gatvėje, o medus – irgi liepų. Klaipėdoje miesto bites prižiūrintis „Urbanbee.lt“ bitininkas Giedrius Mačernis sako, kad pernai liepos kaip tyčia žydėjo itin gausiai, o medaus buvo daugiau nei tikėtasi. Likusį nektarą bitės sukopinėjo iš miesto gėlynų ir pievų.

Simonos Žemgulytės nuotr.Simonos Žemgulytės nuotr.

„Pernai po liepų medunešio atlikome medaus tyrimus. Juos siuntėme į Vokietijoje sertifikuotą laboratoriją. Buvo nustatyta, kad meduje vyrauja liepų žiedadulkės. 55 proc. medaus bitės pagamino iš liepų surinkto nektaro, 13 proc. – iš erškėtinių šeimos augalų, buvo rasta ir vingiorykščių. Medaus sudėtyje taip pat nustatyta baltųjų dobiliukų ir penkialapio vynvyčio žiedadulkių. Vadinasi, bitės rinko nektarą ne tik iš liepų, bet ir iš miesto gėlynuose augančių rožių ir kitų augalų, aplink Danės upę augančių pievų gėlių“, – pasakoja pranešime cituojamas G. Mačernis.

Anot bitininko, medus labai skanus, aromatingas, su švelniu mėtų poskoniu. Tačiau svarbiausia – kad miesto meduje nerasta jokių kenksmingų priemaišų.

„Buvo labai įdomu pasižiūrėti ar miesto meduje bus nustatyta sunkiųjų metalų. Nei švino, nei kadmio, nei gyvsidabrio nebuvo nustatyta. Taip pat buvo atlikta policiklinių aromatinių angliavandenilių analizė, kuri yra svarbi ir miestų oro kokybei. Tai yra tokie organiniai cheminiai junginiai, kurie gali būti toksiški, jei randamos didelės koncentracijos. Jų taip pat nebuvo rasta ir net nesiekė aptikimo ribų medaus mėginiuose. Nors bitės yra gana aktyvioje miesto zonoje, bet medus visiškai švarus ir labai skanus“, – dalinasi bitininkas.

Jis sako, kad ir pačios bitės yra ramios ir sveikos – atrodo visiškai patenkintos gyvenimu mieste. Tad tūkstančiai dūzgiančių darbininkių ir toliau „daro karjerą“ vienoje iš uostamiesčio įmonių. 
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-07-09 09:26
Jau visai netrukus pietrytinėje Klaipėdos miesto dalyje bus kuriama nauja žalioji erdvė – viešasis parkas palei Šilutės plentą, tarp Smiltelės gatvės ir Jūrininkų prospekto. Rangos sutartis jau pasirašyta, o pirmuosius darbus planuojama pradėti rugpjūčio mėnesį. Naujasis parkas taps puikia vieta gyv...
nuotrauka
2025-07-08 10:49
Įvairūs tyrimai rodo, kad 80-90 proc. viso laiko praleidžiame patalpose. Namai, biuras, prekybos centrai – per dieną aplankome ne vieną skirtingą patalpą, todėl yra itin svarbu, kaip tose patalpose jaučiamės. Prasta patalpų priežiūra gali būti viena iš alerginės reakcijos priežasčių. Liepą minint pa...
nuotrauka
2025-07-07 08:29
Nors kasmet gyventojai išrūšiuoja vis daugiau atliekų, klaidų rūšiuojant vis dar netrūksta. Ekspertė paaiškino, kodėl plastiko konteineriuose atsiduriantys plastikiniai žaislai ar buities daiktai nėra perdirbami.
nuotrauka
2025-06-30 09:19
Įsibėgėjus maudynių sezonui Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) primena, kad visi asmenys turi teisę laisvai prieiti prie vandens telkinių (tvenkinių, ežerų, upių). Priėjimai negali būti užtverti, užstatyti ar kitaip apriboti. Tuo pačiu žmonės privalo laikytis ir tam tikros įstatymais nustatytos tvarkos...
nuotrauka
2025-06-26 09:29
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę gyventojams, turintiems ne miško paskirties žemės sklypus, gauti paramą sklype augančių medžių savaiminukų išsaugojimui bei įtraukimui į miško žemės apskaitą. Dėl didelio susidomėjimo kvietimas pratęstas iki kitų metų kovo.
nuotrauka
2025-06-25 09:31
Vykdant magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena ruožo nuo 64,332 iki 93,726 km kapitalinį remontą, po gausesnių kritulių kelyje A14 Vilnius-Utena, ruože nuo Molėtų iki Utenos, šlaituose susidarė išplovos.
nuotrauka
2025-06-12 09:27
Šiandien Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) kasacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą ir atmetė nuteistųjų G. M., M. K., juridinio asmens bei jų gynėjų skundus. Patvirtinta, kad žemesnės instancijos teismų sprendimai dėl kaltinamųjų nuteisimo yra teisėti ir pagrįsti. Byloje nustatyta, kad bend...
nuotrauka
2025-06-11 15:09
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“, kartu su Lietuvos hidrobiologų ir narų komanda, šiemet pradeda Neries vagos valymo darbus nuo šiukšlių Vilniaus miesto ribose. Upės tvarkymas apims ruožą nuo Baltojo tilto iki Lazdynų mikrorajono. Pirmieji 8 kilometrai – didesnio įsipareigojimo pra...
nuotrauka
2025-06-11 13:01
Sostinės žalia teritorija vakarinėje Karoliniškių dalyje netoli Kaklaraiščių tilto, prie Sietyno ir V. Maciulevičiaus gatvių, atgims kaip nauja viešoji erdvė, skirta vaikų edukacijai ir gyventojų poilsiui. Vilniaus miesto savivaldybė išdavė statybą leidžiantį dokumentą šios teritorijos sutvarkymui p...
nuotrauka
2025-06-11 09:13
Šiemet gegužę Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai vykdė švietėjiškas ir prevencines išvykas į statybvietes. Drauge su Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus darbuotojais Ukmergėje, Molėtuose, Anykščiuose ir Panevėžyje vykdytų išvykų tikslas – sumažinti netinkamą statybinių atliekų tv...
nuotrauka
2025-06-05 09:43
Kasmet birželio 5 d. minima pasaulinė aplinkosaugos diena suburia milijonus žmonių visame pasaulyje bendrai misijai saugoti ir atkurti mūsų planetą. Aplinkos saugojimą ir tausojimą, kaip vieną esminių šalies tvarios plėtros dedamųjų, išskiria bene penktadalis (18 proc.) šalies gyventojų, rodo „Lietu...
nuotrauka
2025-05-30 14:36
Įsivaizduokite kiemą, kurio priežiūra nereikalauja nei daug laiko, nei fizinių pastangų. Sodo traktoriukai pakeis jūsų požiūrį į vejos tvarkymą – tai gali tapti malonia jūsų kasdienybės dalimi, o ne varginančia pareiga. Jie skirti ne tik greitai bei tiksliai nupjauti veją, bet ir atlikti kitus sodo ...
nuotrauka
2025-05-30 09:38
Kaune iškratytas plastiko konteineris – ieškota teisingai išmestų atliekų, , o taip pat ir šiukšlių, kurių ten neturėtų būti. Vieša akcija Kaune vyko antrą kartą, jos iniciatoriai – atliekų tvarkymo bendrovė „Kauno švara“ ir pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“. Parodomojo atliek...
nuotrauka
2025-05-29 14:31
Danės upės šlaito ties Botanikos sodu sutvirtinimo darbai artėja pabaigos link. Jau įrengta laikančioji atraminės sienos konstrukcija iš plieninių polių, jos viršuje išbetonuotas gelžbetoninis antstatas. Danės krantas šioje vietoje buvo stipriai paveiktas erozijos – krantą ardė tiek srovės, tiek pot...
nuotrauka
2025-05-24 09:41
​Nuo staigių liūčių iki ilgalaikių sausrų – tokios sąlygos kelia grėsmę ne tik miesto infrastruktūrai, bet ir individualiems namams, sodams bei ūkiams. ​Prognozuojama, kad iki 2050 m. potvynių rizika pasaulyje tik didės. Klimato kaitos keliami iššūkiai skatina ieškoti tokių sprendimų kaip vandens si...
nuotrauka
2025-05-23 12:15
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas dalyvavo kasmetinėje FIEC Annual Conference 2025, vykusioje Atėnuose, įspūdingame Stavros Niarchos Foundation kultūros centre. Šių metų konferencijos tema – atsparumas vandens išteklių iššūkiams – ypač aktuali šių dienų Europai.
nuotrauka
2025-05-20 12:49
Šių metų balandį, vykdant Valstybinės aplinkos monitoringo programos numatytą pavasarinę karstinio regiono stebėseną, Biržų ir Pasvalio rajonuose nustatyti septyni nauji karstiniai reiškiniai. Tai mažiau nei 2024 m. rudenį (tada užfiksuota 16 naujų reiškinių), bet rezultatai išlieka reikšmingi, sako...
nuotrauka
2025-05-20 12:40
Aplinkos ministerijos specialistai praėjusią savaitę vandens tiekimo įmonių, jas vienijančių asociacijų ir savivaldybių atstovams pristatė praėjusių metų lapkritį priimtos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl komunalinių nuotekų valymo naujos redakcijos reikalavimus.
nuotrauka
2025-05-16 15:17
Išmanūs namai neapsiriboja tik interjeru – didelis dėmesys šiandien skiriamas ir kiemo erdvės puoselėjimui. Dėl greito gyvenimo tempo daugelis ieško automatinių sprendimų, padedančių sukurti žaliuojančią ir gyvybingą aplinką. Juk kieme daug maloniau gerti kavą negu nuolat rūpintis augalais. Nuo darž...
nuotrauka
2025-05-15 15:50
Pavasaris jau įsibėgėjo – sodinimo sezono darbai vyksta pilnu tempu, tačiau daugelis vis dar ieško atsakymų: kur geriausia sodinti obelį, kokie augalai tinka prie takelio, ar verta rinktis tujas? Žaliosios erdvės prie namų tampa vis populiaresniu gyvenamosios aplinkos akcentu – ne tik dėl estetikos,...

Statybunaujienos.lt » Aplinka