Grindų smūgio garso izoliacija ir šiltinimas
Medžiagos šiluminės izoliacijos efektyvumą apibūdina šilumos laidumo koeficientas. Jo pagrindu apskaičiuojamas būtinas šiltinimo sluoksnio storis. Medžiagų iš akmens vatos šilumos laidumo koeficientai laikomi vienais geriausių savo kategorijoje (0.033-0.044 W/mK).
Triukšmas ir garsas yra mechaniniai oro bangavimai, kurie kaip vibracija patenka į žmogaus ausį. Triukšmas apibūdinamas kaip nepageidaujamas garsas, kuris dažnai neleidžia susikaupti darbui, sumažina poilsio kokybę. Didelis triukšmas turi įtakos klausos praradimui, taip pat sukelia stresą ir dirglumą. Garso intensyvumas priklauso nuo slėgio lygio, kuris matuojamas decibelais (dB) ir išmatuojamas triukšmomačiu. Decibelų skalė sudaryta atsižvelgiant į tai, kaip garso intensyvumą bei aukštumą suvokia žmogus.
Perdangų garso izoliacinės savybės
Apsauga nuo gretimose patalpose skleidžiamo triukšmo užtikrinama pastato vidinių atitvarinių konstrukcijų ore sklindančio garso bei perdangų smūgio garso rodiklių normavimu. Atitvarinių konstrukcijų garso izoliavimo kokybei išreikšti yra naudojama penkių garso klasių sistema: A, B, C, D ir E, kur aukščiausia yra A klasė, reiškianti geriausią izoliaciją, o E žemiausią. Yra nustatyta, kad visiems naujai statomiems gyvenamiesiems pastatams privaloma C garso klasė, o rekonstruojamiems ar kapitališkai remontuojamiems pastatams – žemiausia E klasė.Smūgio garso izoliavimas
Smūgio garso izoliavimas siejamas tik su tarpaukštinėmis daugiaaukščių pastatų perdangomis. Smūgio triukšmą sukelia mechaninis poveikis į pastato konstrukcijas (vaikščiojimas, beldimas, netyčia numesti daiktai). Perdangų savybė sumažinti šį garsą yra vadinama smūgio garso izoliavimo rodikliu. Jis pateikiamas normuotojo svertinio smūgio garso slėgio lygio L’n,w verte, kuri išreiškiama decibelais (dB). Kuo mažesnis dydis, tuo perdanga geriau izoliuoja smūgio garsą.
Siekiant pagerinti perdangų smūgio garso izoliavimą dažniausiai įrengiamos „plaukiojančios“ (plūdriosios) grindų konstrukcijos, kuriose kaip izoliacinis sluoksnis naudojamos medžiagos, pasižyminčios geromis akustinėmis savybėmis, t.y. turinčios mažą dinaminio standumo s' vertę. Tai svarbi medžiagos akustinė charakteristika, kuri priklauso nuo sandaros, struktūros ir medžiagos elastingumo. Kuo gaminio dinaminio standumo vertė mažesnė, tuo medžiaga geriau izoliuoja smūgio garsą. Dinaminis standumas priklauso ir nuo medžiagos sluoksnio storio, t.y. paprastai storiui didėjant dinaminio standumo vertė mažėja.
Izoliacinės akmens vatos medžiagos yra gaminamos iš diabazo ar bazalto uolienų ir turi puikias šilumos bei garso izoliacines savybes. ROCKWOOL akmens vatos gaminiai turi savitą struktūrą, nes jų karkasą sudaro supinti įvairaus ne vienodo ilgio bei orientacijos plaušeliai su oro tarpais, o tokios struktūros medžiagos puikiai sugeria plataus diapazono garso dažnius, sumažina triukšmą bei jo energiją pakeičia šiluma, todėl ROCKWOOL akmens vatos gaminiai labai tinka garso izoliacijai.
Daugiametė patirtis parodė, kad šios izoliacinės medžiagos idealiai tinka visur, kur reikalingas triukšmo slopinimas ar garso bangų sugėrimas – gyvenamuosiuose namuose, komercinėje, pramoninėje ar gamtinėje aplinkoje. Be gerų akustinių savybių, ROCKWOOL izoliacinėms medžiagoms būdinga puiki šilumos izoliacija, jos atlieka ir priešgaisrinės saugos funkcijas.Panaudojus 20 arba 30 mm storio plokštes STEPROCK PLUS kaip garso izoliacinį sluoksnį „plaukiojančiose“ (plūdriosiose) grindyse, įrengtose su smėlio pasluoksniu, supiltu ant gelžbetoninės monolitinės perdangos arba perdangos iš surenkamų kiaurymėtų plokščių, bus užtikrinamas reikiamas akustinis komfortas, nes bandymais nustatyta, kad smūgio garso izoliavimo rodiklio vertės siekia L’n,w = 44-53 dB, tai tenkina C ir B garso klasių reikalavimus. Tad garso izoliacijos iš STEPROCK PLUS plokščių įrengimas „plaukiojančiose“ (plūdriosiose) grindyse yra, be abejo, naudingiausias sprendimas.
„Plaukiojančių“ (plūdriųjų) grindų ant tarpaukštinės perdangos įrengimas
Darbai pradedami nuo to, kad ant perdangos paviršiaus supilamas ir sutankinamas sauso smėlio pasluoksnis ir tada klojamos akustinės izoliacinės plokštės STEPROCK PLUS. Tokiu būdu šios plokštės sukuria tamprų garso izoliacijos sluoksnį ir nuo laikančiosios perdangos konstrukcijos atskiria viršutinę grindų dalį.
Akmens vatos plokštės STEPROCK PLUS klojamos standžiai suglaudžiant viena prie kitos, perstumiant plokštes viena kitos atžvilgiu (kad gretimos siūlės nesutaptų). Suklotą izoliacinį sluoksnį būtina apsaugoti nuo vandens, kuris išsiskiria iš betono ar skiedinio, kai liejamas išlyginamasis grindų sluoksnis.
Hidroizoliacijai naudojamas bituminis popierius arba polietileno plėvelė. Išlyginamasis grindų sluoksnis, kurio minimalus storis 50 mm, turi būti armuotas armatūros tinkleliu ir visu perimetru atskirtas nuo patalpos sienų tarpinėmis išpjautomis iš plokščių STEPROCK PLUS (negali būti standaus sujungimo su siena).
Vėliau išlyginamajam sluoksniui išdžiūvus klojama grindų danga – parketas, laminatas, PVC, kilimas ir pan.
ROCKWOOL iliustr.