2023 spalio 4 d. trečiadienis, 11:00
Reklama  |  facebook

„Grunto valymo technologijų“ vadovas S.Petrovas apie paveikiausius kelius kuriant sveiką, švarią ir saugią Lietuvos aplinką Fotogalerija

2020-12-15 07:19
Per 24 darbo metus VŠĮ „Grunto valymo technologijos“ išvalė daugiau kaip 280 tūkst. t užteršto dirvožemio, grunto, vandens, upių ir ežerų dugno nuosėdų, naftos gaudyklių dumblo. Tačiau užterštų teritorijų sąrašas kasmet pasipildo apie 60 naujų objektų.
nuotrauka
VšĮ „Grunto valymo technologijos“ nuotr.


Minimos įmonės
GVT LT (anksčiau – Grunto valymo technologijos, VŠĮ), UAB
Lietuvos energetikos institutas,
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Vilniaus universitetas (VU),
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Marijampolės PRC (profesinio rengimo centras), VŠĮ
„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 12 tūkst. užterštų objektų ir teritorijų. O žinant, kad kasmet šį skaičių papildo dar bent 60 naujų objektų, mums būtina ne tik nuolatinė „kovinė parengtis“, bet ir naujų efektyvių priemonių, moderniausių technologijų paieška, kuri neįmanoma be aukštos kvalifikacijos savo srities specialistų bei partnerių“, – sako VŠĮ „Grunto valymo technologijos“ direktorius Spartakas Petrovas.

Grunto problemos išlenda tik pajudinus žemę

Prioritetinė „Grunto valymo technologijų“ kryptis, pasak įstaigos vadovo, yra nafta ir jos produktais užterštų teritorijų tvarkymas, grunto bei vandens valymas. Dauguma užterštų objektų ir teritorijų – sovietmečiu susidarę vadinamieji istorinės taršos židiniai. 

„Dažnai tokie objektai vizualiai neatrodo užteršti, bet vos tik pajudinus žemę paaiškėja, kad giliau esantys sluoksniai permerkti naftos produktų, – problemas vardina S. Petrovas. – Tvarkant sovietmečiu užterštas teritorijas, svarbu kiekvieną žingsnį apgalvoti, kadangi tokio pobūdžio plotuose dažnai aptinkama požeminių komunikacijų, mazuto talpų ar kitų taršos židinių, kurie nenurodyti dokumentuose.“ 

Problema yra ir išvalyto grunto bei dumblo realizavimas, antrinis panaudojimas. Toks gruntas ir dumblas galėtų būti naudojamas žemės ūkyje, karjerams rekultivuoti, pakelių ir pramoninių teritorijų reljefui formuoti, keliams tiesti, miesto teritorijoms tvarkyti – tai leistų taupyti gamtos išteklius. Nors žiedinės ekonomikos tema itin populiari, skatinamas atliekų perdirbimas ir pakartotinis panaudojimas, teisės aktai riboja tokias galimybes.

 

„Aplinkos kokybė negali būti išimtinai tik specialistų reikalas. Efektyvią veiklą lemia ir visuomenės palaikymas, todėl mums svarbu dalintis savo projektais, rezultatais, kelti klausimus ir kartu ieškoti sprendimų. Informuota visuomenė yra suinteresuota visuomenė. Mūsų veikloje tai yra svarbiausias partneris“, –
sako VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktorius SPARTAKAS PETROVAS,
pabrėždamas, kad tai yra pats paveikiausias kelias kuriant sveiką, švarią, saugią Lietuvos aplinką. 

 

 

 

 

Pvz., tiesiant kelius, pagrindo sluoksniams naudojamas smėlis, žvyras pagal reikalavimus turi būti tam tikros granuliometrinės sudėties, savybių ir pan., o apdoroto, išvalyto grunto panaudojimo galimybės ar prioritetai vis dar nėra nenumatyti. Panaši situacija ir su karjerų rekultivacija, žemės sankasų įrengimu, kitomis sritimis, kur galėtų būti tikslingai naudojamas išvalytas gruntas.

Svarbu ne tik išvalyti, bet ir kuo efektyviau tai daryti

VšĮ „Grunto valymo technologijos“ įkūrimas 1997 m. turėjo tikslą likviduoti vadinamosios istorinės taršos, avarinio naftos ir jos produktų išsiliejimo pasekmes. Šios problemos aktualios ir dabar. 

„Naudodama aplinkai nekenksmingus biologinius metodus, mūsų įstaiga sutvarkė daugelį aplinkai pavojingų objektų. Pradedant tokiais objektais, kaip buvusios karinės ir naftos bazės, užterštos gyvenviečių ir pramoninės teritorijos arba tokie objektai, kaip Mindaugo vidurinės mokyklos teritorija Vilniuje“, – vardina įstaigos, orientuotos dirbti gamtai ir žmogui, vadovas.

Valymo technologijų kūrimas bei tobulinimas yra neatsiejama įstaigos veikla. Svarbu ne tik išvalyti dirvožemį, gruntą, vandenį, bet ir tinkamai, šiuolaikiškai tai padaryti. Todėl dėmesys skiriamas eksperimentinei veiklai, susijusiai su naujų, organinius teršalus oksiduojančių, mikroorganizmų paieška, naujoms technologijoms, metodams kurti ir esamiems tobulinti, atsižvelgiant į praktikos padiktuotas patirtis. 

Apjungia savo ir partnerių kompetencijas

Masinis upių tiesinimas sovietmečiu pablogino buvusias natūralių upių bioįvairovės sąlygas, pakeitė tradicinį kraštovaizdį. „Grunto valymo technologijos“ su jungtinės veiklos partneriu ėmėsi iššūkio – įgyvendino upių renatūralizavimo projektą. Tai pirmasis Lietuvoje projektas, kurio metu ištiesintose upių atkarpose buvo naudojami rąstai, kelmai, akmenys. Taip buvo siekiama atkurti sąlygas, artimas natūralioms morfologinėms ir ekologinėms. Projekto metu sukaupta patirtis buvo apibendrinta rekomendacijose. 

„Bendradarbiaujant su Lietuvos energetikos institutu, atliktas pabėgiuose esančių pavojingų medžiagų – policiklinių aromatinių angliavandenilių – skaidymo eksperimentas. Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Vilniaus Gedimino technikos universitetu dėl bendrų mokslinių tyrimų plėtros“, – bendradarbiavimo projektais dalijasi S. Petrovas.

„Grunto valymo technologijos“ perima ir gerąją kitų šalių patirtį, kurių viena – Skandinavijos šalių vandens telkinių valymo patirtis. Įstaigos specialistai yra parengę daugiau kaip 20 įvairių vandens telkinių valymo projektų, galimybių studijų, poveikio aplinkai vertinimo programų, atrankų ir ataskaitų; su partneriais įgyvendina ir vandens telkinių tvarkymo projektus.

Teoriją derina su praktika

Įstaigos specialistų pastangomis išversta ir išleista Austrijos klimato apsaugos premijos laureato G. Dunst knyga „Kompostavimas ir dirvožemio mišinių gamyba. Praktinis vadovas ir patarimai sodininkams, ūkininkams ir profesionalams“. Šių knygų neatlygintinai perduota rajonų savivaldybių bibliotekoms. Parengta ir išleista knyga „Biologiškai skaidžių atliekų tvarkymas“.

VšĮ „Grunto valymo technologijos“ Jonavos skyriuje įrengtas specialus paviljonas, kuriame įstaigos specialistai teorines žinias pritaiko praktikoje. Išbandytas karštasis kompostavimo metodas naudojant Kalifornijos raudonuosius sliekus, augalų augimo aktyvatoriaus gamyba naudojant efektyviuosius mikroorganizmus. Taip pat vykdomi sunkiųjų metalų akumuliacijos augaluose eksperimentai, įrengtos gruntą valančių augalų ekspozicijos Vilniaus universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos soduose, dar viena ekspozicija bus įrengta Marijampolėje, bendradarbiaujant su Marijampolės profesinio rengimo centru.

Naujovių paieškos Lietuvoje ir užsienyje

„Grunto valymo technologijos“ turi skyrius Jonavoje (Daigučiuose) ir Klaipėdoje (Kiškėnuose), kur valomas užterštas gruntas, dumblas ir vanduo; atliekami užteršto grunto ar dumblo valymo darbai ir laikinose valymo aikštelėse. 

Įstaigoje dirba 24 darbuotojai – gamtininkai, chemikai, inžinieriai, ekonomistai, – kurie naujovėmis dalinasi mokslo konferencijose Lietuvoje ir užsienyje.

Didinant ir efektyvinant pajėgumus, nuolat atnaujinama grunto aeravimo, homogenizavimo technika, laboratorinė įranga naftos produktų koncentracijai tirti ir kitiems grunto bei vandens parametrams nustatyti ir analizuoti. Bendradarbiaujant su Lietuvos ir užsienio mokslo įstaigomis, tobulinamos ir kuriamos naujos grunto, dumblo ir vandens valymo technologijos, biopreparatai. 

Su Gamtos tyrimų centro mokslininkais sukurtas naujas mikrobiologinis preparatas užterštam gruntui valyti. Šiuo metu atliekami ir kitais metais bus tęsiami naujojo preparato panaudojimo gamybiniai eksperimentai.

Specialistų sąjungininkas – suinteresuota visuomenė

Efektyvus veikimas, S. Petrovo žodžiais, neįmanomas be visuomenės palaikymo, kurį lemia ir informacijos sklaida. Todėl veiklos pelną VšĮ skiria švietimui: rengia bei leidžia mokslo ir mokslo populiarinimo literatūrą, žodynus, vadovėlius aplinkos apsaugos temomis, vykdo ir remia nevyriausybinių organizacijų, mokslo, mokymo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų vykdomus ekologinio švietimo projektus, konkursus, konferencijas. 

2012 m. „Grunto valymo technologijos“ įsteigė prof. Karolio Jankevičiaus – įžymaus Lietuvos botaniko, mikrobiologo, gamtosaugininko, biomedicinos mokslų daktaro – vardinę stipendiją. Ji skiriama gabiems Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mikrobiologijos ir biotechnologijos mokslų srities studentams.

„Aplinkos kokybė negali būti išimtinai tik specialistų reikalas. Efektyvią veiklą lemia ir visuomenės palaikymas, todėl mums svarbu dalintis savo projektais, rezultatais, kelti klausimus ir kartu ieškoti sprendimų. Informuota visuomenė yra suinteresuota visuomenė. Mūsų veikloje tai yra svarbiausias partneris“, – sako VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktorius S. Petrovas, pabrėždamas, kad tai yra pats paveikiausias kelias kuriant sveiką, švarią, saugią Lietuvos aplinką. 

VšĮ „Grunto valymo technologijos“ nuotr. 

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Aplinka

nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-29 15:41
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti su institucijomis Vyriausybės nutarimo „Dėl steigiamo Germanto regioninio parko planavimo schemos (ribų ir tvarkymo planų) rengimo pradžios ir planavimo tikslų“ projektą. Iniciatyva įsteigti Germanto regioninį parką atėjo iš Telšių regiono, tam 2022 m. ...
nuotrauka
2023-09-28 15:25
Spalio pradžioje vartus atverts atnaujintas Pašilių stumbrynas. VĮ Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninis padalinys praneša, kad dabar sukurtos geresnės sąlygos tiek stumbrams, tiek lankytojams, taip pat padidintos galimybės šių žinduolių populiacijos valdymui Lietuvoje ir moksliniams tyrim...
nuotrauka
2023-09-28 07:29
Vamzdynų avarijos miestuose – bene nemaloniausi incidentai, sukeliantys nepatogumų ir gyventojams, ir verslui, ir valdininkams. Siekiant išvengti nemalonumų ir neplanuotų išlaidų, svarbu skirti lėšų vamzdynams prižiūrėti ir prevenciniam remontui atlikti. UAB „Požeminės linijos“ siūlo naujausiomis te...
nuotrauka
2023-09-22 12:12
Suomių bendrovė „Kiilto“ Lietuvoje pristatė „SUPER sveikų pastatų ekosistemą“ (angl. SUPER Healthy Buildings Ecosystem), vienijančią architektūrinės aplinkos inovatorius, tyrėjus, pradedančiąsias įmones, sprendimus priimančius asmenis, organizacijas ir įmones. Šis susivienijimas siekia iš pagrindų p...
nuotrauka
2023-09-22 11:41
Generalinė prokuratūra praneša, kad jos Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma atlaisvinti valstybinę žemę Vilniuje, Valakampiuose.
nuotrauka
2023-09-21 11:46
Sostinėje daugėja rekreacinių zonų, kuriose gyventojai gali mėgautis gamtos teikiamais malonumais ir poilsiu. Tyrimai rodo, kad arti namų esantys parkai ir žaliosios erdvės teigiamai veikia gyventojų sveikatą – mažina stresą, širdies ir kraujagyslių ligų riziką, padeda išvengti medžiagų apykaitos su...
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-13 15:47
Baisogaloje ir Šeduvoje pradėta dviejų naujų didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių statyba.
nuotrauka
2023-09-11 13:23
Rugsėjo 10 d. prasidėjusią Seimo rudens sesiją Aplinkos ministerija teiks svarstyti 7 teisės aktų ir juos lydinčiųjų įstatymų projektus. tikslas – skaidrinti ir spartinti statybos procesus mažinant administracinę naštą, stiprinti ir plėsti gamintojų ir importuotojų atsakomybę tvarkant atliekas, tobu...
nuotrauka
2023-09-11 11:17
Nuo rugsėjo 11 d. bus teikiamas finansavimas namų ūkiuose susidariusių asbestinio šiferio atliekų surinkimo, vežimo ir šalinimo išlaidoms.
nuotrauka
2023-09-08 09:11
2 201 gyventojas – tiek šiauliečių dalyvauja VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos įgyvendinamame maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projekte „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“ Teisingai atskirtos ir išrūšiuotos maisto atliek...
nuotrauka
2023-09-06 12:16
Įsibėgėja Tauro kalno aplinkos tvarkymo darbai: tvarkomi želdynai, ruošiamasi medžių genėjimui. Vilniečių mėgstamas kalnas išliks žalias – bus pasodinta daugiau nei šimtas naujų medelių.
nuotrauka
2023-08-29 15:50
Besikeičiantis klimatas Lietuvoje įmones verčia ieškoti nestandartinių sprendimų, leidžiančių skaitmeniniu būdu stebėti temperatūros ar drėgmės pokyčius bei skubiai reaguoti į galimą stichijų poveikį. „Telia“ daiktų interneto sprendimai per tropinio karščio bangas šią vasarą saugojo „DPD Lietuva“ ma...
nuotrauka
2023-08-29 10:26
Tikriausiai kiekvienas esame matę produktų pakuočių, ant kurių puikuojasi specialūs ekologiškumą ir tvarumą patvirtinantys ženklai. Visgi, Europos komisija skelbia, kad net 53 proc. ant Europos sąjungos šalyse parduodamų produktų pakuočių ir jų reklamose skelbiamų ekologiškumo teiginių yra susiję su...
nuotrauka
2023-08-25 08:02
Turto banko užsakymu A. Goštauto kvartale, kuriame po konversijos įsikurs 9 ministerijos, inventorizuoti ir įvertinti medžiai bei kiti želdiniai. Iš viso teritorijoje apžiūrėti ir pažymėti 175 medžiai, beveik visi jie geros būklės ir bus išsaugoti.
nuotrauka
2023-08-17 16:52
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras nutraukė dėl savavaldžiavimo pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl š. m. gegužės 20 d. Vilniuje nukirsto Ceikinių ąžuolo. Tokį sprendimą prokuroras priėmė konstatavęs, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
nuotrauka
2023-08-14 06:55
Žemės įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose žemės naudojimo santykius ir sąlygas, nustatyta žemės sklypų, besiribojančių su vandens telkiniais, savininkų (naudotojų) pareiga leisti kitiems asmenims prieiti prie vandens telkinių nustatytomis ir Nekilnojamojo turto registre įregistr...

Statybunaujienos.lt » Aplinka