INTERSURGICAL byla atvėrė kelią naujo tipo inžinerinių statinių statybai Lietuvoje
2020 m. rugsėjį Švenčionių rajono savivaldybės administracija įmonei INTERSURGICAL išdavė leidimą, kuriuo buvo suteikta teisė statyti sandėliavimo paskirties pastatą ir kitos paskirties inžinerinį statinį Pabradėje (Švenčionių r.) pagal „Sandėliavimo paskirties pastato ir kitos paskirties inžinerinio statinio Arnionių g. 45, Pabradėje, statybos projektą“.
RASEINIŲ STATYBA, kaip generalinis rangovas, pastatė pirmąjį Lietuvoje automatizuotą aukštuminį stelažų sandėlį be mums tradicinių laikančiųjų konstrukcijų.
Pastatė automatizuotą aukštuminį stelažų sandėlį be tradicinių laikančiųjų konstrukcijų
Per 15 mėn. RASEINIŲ STATYBA pastatė 5,2 tūkst. kv. m A+ energinės klasės sandėlį ir 7,2 tūkst. kv. m (60 m x120 m x 30 m (H)) kitos paskirties inžinerinį statinį – automatizuotą aukštuminį sandėlį, kurio laikančiąją konstrukciją sudaro stelažų sistema. Tokiam statiniui energinio naudingumo reikalavimai netaikomi. Aukštuminiame sandėlyje ant 60 cm storio gelžbetoninės monolitinės plokštės buvo sumontuoti plonasieniai plieniniai stelažai, kurie iš išorės apsiūti daugiasluoksnėmis 12 cm storio plokštėmis su mineralinės vatos užpildu. Stogui įrengti buvo panaudota ant stelažų sumontuotų metalinių santvarėlių sistema, profiliuota skarda, dengta kompleksiniu šilumos izoliacijos sluoksniu, o stogas apdengtas vienasluoksne sintetine TPO danga.
Šio statinio, į kurį negali patekti žmogus, paskirtis – visiškai automatizuotas prekių sandėliavimas.
Numatyta, kad šiame statinyje temperatūra negali būti žemesnė kaip 4 laipsniai šilumos, kad neužšaltų sprinklerinė gaisro gesinimo sistema.
Todėl jame palubėje įrengti vandeniniai spinduliniai šildytuvai, o žemutiniame lygyje inžinerinio įrenginio perimetru įrengta vandeninė radiatorinė šildymo sistema.
Kaip vėliau teisme akcentavo ir statytojai, ir ekspertas, statinyje nėra vidaus patalpų bei darbo vietų ir joms būtinų apšvietimo, vandentiekio, buitinių nuotekų tinklų, kurie yra būdingi pastatams.
„Statydami mes aiškiai matėme, kad pagal naudojimo paskirtį tai tikrai ne pastatas, nes neatitinka pastatui keliamų kriterijų. Reglamentuoto tiksliai tokio inžinerinio statinio, kokį mes statėme, nebuvo, todėl logiška, kad jis pagal savo požymius priskirtinas prie kitų inžinerinių statinių grupės, bet jokiu būdu ne prie pastatų“, – sakė RASEINIŲ STATYBOS vadovas Saulius Bekampis.Statybos inspekcija pareikalavo nugriauti statinį
Jau baigus pastatą pridavimo valstybinei komisijai procedūrų metu pradėta ginčyti statinio kategoriją. Statinio kategoriją pagal STR („Statinių klasifikavimas“) pateiktus požymius nustato ir projektuojamam statiniui priskiria statinio projekto vadovas.
Sigitas Žvirblis, INTERSURGICAL generalinis direktorius (asm. albumo nuotr.)Statybos inspekcija 2021 m. lapkritį pareiškė, kad SLD toje dalyje, kurioje suteikta teisė statyti kitos paskirties inžinerinį statinį, yra neteisėtas – neva išduotas pažeidžiant teisės aktų reikalavimus ir kreipėsi į teismą.
Ieškinio pateikimo metu galiojęs STR „Statinių klasifikavimas“ apibrėžė, kokie pastatai priskiriami sandėliavimo paskirties pastatams, o kokie priskiriami kitos paskirties inžineriniams statiniams. Tad tarp statytojo INTERSURGICAL ir Statybos inspekcijos, aiškinantis šį STR, kilo ginčas, kokiai statinių rūšiai (sandėliavimo pastatui ar inžineriniam statiniui) priskirtinas suprojektuotas ir generalinio rangovo įmonės RASEINIŲ STATYBA pastatytas statinys, kuris buvo įvardintas kaip kitos paskirties inžinerinis statinys.
Saulius Bekampis, RASEINIŲ STATYBOS vadovasGinčui spręsti buvo pasitelktas ekspertas, kuris patvirtino, kad suprojektuotas ir pastatytas statinys priskirtinas inžinerinių statinių rūšiai – kitos paskirties inžinerinių statinių grupei: automatizuotų sandėliavimo sistemų statiniui. Į Statybos inspekcijos pretenzijas, kad tai yra sandėliavimo paskirties patalpa, nes turi sienas, grindis, stogą, vartus ir duris, ekspertas atsakė, kad ginčijamo statinio nesudaro patalpos, jame nėra atitvarų, jis yra statinys sienų be konstrukcijų, nes jos pritvirtintos prie automatizuotų transporterių galerijos įrenginių. Be kita ko, ekspertas pažymėjo, kad „sandėlio pastatui keliami saugos, šildymo, vėdinimo ir dūmų šalinimo, temperatūros, santykinės drėgmės, oro apykaitos greičio rodiklių, higienos normų ir pan. reikalavimai. Kitos paskirties inžinerinio statinio atveju, jie laikytini pertekliniais ir iškreiptų pačią veikimo esmę, kadangi minėtas statinys skirtas automatizuotam procesui, maksimaliai be žmogaus įsikišimo besikartojančiai, sunkių svorių kėlimo bei izoliuotai nuo kitų galimų poveikių veiklai, siekiant tik šiai automatizuotai įrangai pasiekiamo našumo“.
Tokią išvadą ekspertas pateikė po to, kai 2022 m. lapkričio 1 d. buvo papildytas galiojęs STR. Jis nurodė, kad automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys – inžinerinis statinys, naudojamas produkcijai laikyti ir saugoti, o jame sandėliavimo procesai vyksta automatiškai, naudojant įvairius įrenginius, ir šiame statinyje nedirbama, į jį gali patekti tik įrenginius prižiūrintys žmonės. Tokie statiniai laikomi automatizuotų sandėliavimo sistemų statiniais.
Tad papildytas STR ir eksperto išvada panaikino Statybos inspekcijos argumentus dėl neva neteisėto INTERSURGICAL statinio. Praėjusių metų rugsėjį, beveik po dvejų metų, byla buvo baigta taikos sutartimi, Statybos inspekcija atsisakė savo pretenzijų, nes, patikslinus STR, nebeliko ginčo objekto.Pakeistas STR atvėrė kelią naujo tipo inžineriniams statiniams
STR pakeitimas atsirado, kai statytojas INTERSURGICAL kreipėsi į Aplinkos ministeriją, kad būtų inicijuotas atitinkamo STR papildymas dėl automatizuotų sandėliavimo sistemų statinių, kokie pasaulyje yra įteisinti, statomi ir sėkmingai naudojami. Ministerija atsižvelgė į verslo interesus, į galimybę be teismų statyti ir įteisinti naujo tipo statinius ir Lietuvoje.
Lietuvoje jau 30 metų veikianti INTERSURGICAL yra užsienio kapitalo (Jungtinės Karalystės medicinos prietaisų kompanijos INTERSURGICAL) įmonė. Kaip komentavo Sigitas Žvirblis, INTERSURGICAL generalinis direktorius, kompanija analogiškus projektus įgyvendina visame pasaulyje, tad Lietuvoje vykusį ginčą vertino ramiai: tikėjo, kad situacija bus išspręsta teigiamai, nes tokie statiniai yra saugūs, patikrinti, o ginčas kilo tik dėl adekvataus reglamentavimo Lietuvos teisės aktuose.
„Naujovėms prasiskinti kelią reikia laiko. Mums tai kainavo beveik dvejus bylinėjimosi metus, bet mūsų projektas, tapęs pilotiniu, atvėrė kelią ir kitiems statytojams. Žinau, kad buvo įmonių, kurios aktyviai sekė bylos eigą, todėl tikiuosi, kad šalyje atsiras ir daugiau tokių projektų“, – sakė S.Žvirblis. Gamybinės įmonės vadovas apgailestauja, kad teko bylinėtis, užuot atsakingoms institucijoms pasidomėjus pažangia Europos, pasaulio praktika.
Valstybė turi būti suinteresuota inovacijomis. Ir jeigu negali eiti pirma verslo, tai bent turi stengtis sudaryti sąlygas atnešti į šalį naudingų, į civilizuotas rinkas leidžiančių integruotis naujovių.
RASEINIŲ STATYBA nuotr.