2024 spalio 7 d. pirmadienis, 10:11
Reklama  |  facebook

INTERSURGICAL byla atvėrė kelią naujo tipo inžinerinių statinių statybai Lietuvoje

2024-07-08 07:23
Dėl įmonės INTERSURGICAL kitos paskirties inžinerinio statinio (automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys), kurį RASEINIŲ STATYBA pastatė Švenčionių rajone, Statybos inspekcija kreipėsi į teismą, reikalaudama panaikinti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) ir statinį nugriauti. Po beveik dvejus metus trukusio bylinėjimosi Statybos inspekcija atsisakė visų pretenzijų – buvo sudaryta taikos sutartis. Ši byla atvėrė kelią statyti naujo tipo, kuris pasaulyje nebe naujiena, statinius ir Lietuvoje.
nuotrauka
RASEINIŲ STATYBA nuotr.


Minimos įmonės
Intersurgical, UAB
Raseinių statyba, UAB
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),
Švenčionių r. savivaldybė,

2020 m. rugsėjį Švenčionių rajono savivaldybės administracija įmonei INTERSURGICAL išdavė leidimą, kuriuo buvo suteikta teisė statyti sandėliavimo paskirties pastatą ir kitos paskirties inžinerinį statinį Pabradėje (Švenčionių r.) pagal „Sandėliavimo paskirties pastato ir kitos paskirties inžinerinio statinio Arnionių g. 45, Pabradėje, statybos projektą“.

RASEINIŲ STATYBA, kaip generalinis rangovas, pastatė pirmąjį Lietuvoje automatizuotą aukštuminį stelažų sandėlį be mums tradicinių laikančiųjų konstrukcijų.

Pastatė automatizuotą aukštuminį stelažų sandėlį be tradicinių laikančiųjų konstrukcijų

Per 15 mėn. RASEINIŲ STATYBA pastatė 5,2 tūkst. kv. m A+ energinės klasės sandėlį ir 7,2 tūkst. kv. m (60 m x120 m x 30 m (H)) kitos paskirties inžinerinį statinį – automatizuotą aukštuminį sandėlį, kurio laikančiąją konstrukciją sudaro stelažų sistema. Tokiam statiniui energinio naudingumo reikalavimai netaikomi. Aukštuminiame sandėlyje ant 60 cm storio gelžbetoninės monolitinės plokštės buvo sumontuoti plonasieniai plieniniai stelažai, kurie iš išorės apsiūti daugiasluoksnėmis 12 cm storio plokštėmis su mineralinės vatos užpildu. Stogui įrengti buvo panaudota ant stelažų sumontuotų metalinių santvarėlių sistema, profiliuota skarda, dengta kompleksiniu šilumos izoliacijos sluoksniu, o stogas apdengtas vienasluoksne sintetine TPO danga.

Šio statinio, į kurį negali patekti žmogus, paskirtis – visiškai automatizuotas prekių sandėliavimas.

automatizuotas statinys INTERSURGICAL / RASEINIŲ STATYBA

Numatyta, kad šiame statinyje temperatūra negali būti žemesnė kaip 4 laipsniai šilumos, kad neužšaltų sprinklerinė gaisro gesinimo sistema.

Todėl jame palubėje įrengti vandeniniai spinduliniai šildytuvai, o žemutiniame lygyje inžinerinio įrenginio perimetru įrengta vandeninė radiatorinė šildymo sistema.

Kaip vėliau teisme akcentavo ir statytojai, ir ekspertas, statinyje nėra vidaus patalpų bei darbo vietų ir joms būtinų apšvietimo, vandentiekio, buitinių nuotekų tinklų, kurie yra būdingi pastatams.

„Statydami mes aiškiai matėme, kad pagal naudojimo paskirtį tai tikrai ne pastatas, nes neatitinka pastatui keliamų kriterijų. Reglamentuoto tiksliai tokio inžinerinio statinio, kokį mes statėme, nebuvo, todėl logiška, kad jis pagal savo požymius priskirtinas prie kitų inžinerinių statinių grupės, bet jokiu būdu ne prie pastatų“, – sakė RASEINIŲ STATYBOS vadovas Saulius Bekampis.

Statybos inspekcija pareikalavo nugriauti statinį

Jau baigus pastatą pridavimo valstybinei komisijai procedūrų metu pradėta ginčyti statinio kategoriją. Statinio kategoriją pagal STR („Statinių klasifikavimas“) pateiktus požymius nustato ir projektuojamam statiniui priskiria statinio projekto vadovas.

Sigitas Žvirblis, INTERSURGICAL generalinis direktorius
Sigitas Žvirblis,
INTERSURGICAL
generalinis direktorius
(asm. albumo nuotr.)

Statybos inspekcija 2021 m. lapkritį pareiškė, kad SLD toje dalyje, kurioje suteikta teisė statyti kitos paskirties inžinerinį statinį, yra neteisėtas – neva išduotas pažeidžiant teisės aktų reikalavimus ir kreipėsi į teismą.

Ieškinio pateikimo metu galiojęs STR „Statinių klasifikavimas“ apibrėžė, kokie pastatai priskiriami sandėliavimo paskirties pastatams, o kokie priskiriami kitos paskirties inžineriniams statiniams. Tad tarp statytojo INTERSURGICAL ir Statybos inspekcijos, aiškinantis šį STR, kilo ginčas, kokiai statinių rūšiai (sandėliavimo pastatui ar inžineriniam statiniui) priskirtinas suprojektuotas ir generalinio rangovo įmonės RASEINIŲ STATYBA pastatytas statinys, kuris buvo įvardintas kaip kitos paskirties inžinerinis statinys.

RASEINIŲ STATYBOS vadovas Saulius Bekampis

Saulius Bekampis,
RASEINIŲ STATYBOS
vadovas

Ginčui spręsti buvo pasitelktas ekspertas, kuris patvirtino, kad suprojektuotas ir pastatytas statinys priskirtinas inžinerinių statinių rūšiai – kitos paskirties inžinerinių statinių grupei: automatizuotų sandėliavimo sistemų statiniui. Į Statybos inspekcijos pretenzijas, kad tai yra sandėliavimo paskirties patalpa, nes turi sienas, grindis, stogą, vartus ir duris, ekspertas atsakė, kad ginčijamo statinio nesudaro patalpos, jame nėra atitvarų, jis yra statinys sienų be konstrukcijų, nes jos pritvirtintos prie automatizuotų transporterių galerijos įrenginių. Be kita ko, ekspertas pažymėjo, kad „sandėlio pastatui keliami saugos, šildymo, vėdinimo ir dūmų šalinimo, temperatūros, santykinės drėgmės, oro apykaitos greičio rodiklių, higienos normų ir pan. reikalavimai. Kitos paskirties inžinerinio statinio atveju, jie laikytini pertekliniais ir iškreiptų pačią veikimo esmę, kadangi minėtas statinys skirtas automatizuotam procesui, maksimaliai be žmogaus įsikišimo besikartojančiai, sunkių svorių kėlimo bei izoliuotai nuo kitų galimų poveikių veiklai, siekiant tik šiai automatizuotai įrangai pasiekiamo našumo“.

Tokią išvadą ekspertas pateikė po to, kai 2022 m. lapkričio 1 d. buvo papildytas galiojęs STR. Jis nurodė, kad automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys – inžinerinis statinys, naudojamas produkcijai laikyti ir saugoti, o jame sandėliavimo procesai vyksta automatiškai, naudojant įvairius įrenginius, ir šiame statinyje nedirbama, į jį gali patekti tik įrenginius prižiūrintys žmonės. Tokie statiniai laikomi automatizuotų sandėliavimo sistemų statiniais.

Tad papildytas STR ir eksperto išvada panaikino Statybos inspekcijos argumentus dėl neva neteisėto INTERSURGICAL statinio. Praėjusių metų rugsėjį, beveik po dvejų metų, byla buvo baigta taikos sutartimi, Statybos inspekcija atsisakė savo pretenzijų, nes, patikslinus STR, nebeliko ginčo objekto.

Pakeistas STR atvėrė kelią naujo tipo inžineriniams statiniams

STR pakeitimas atsirado, kai statytojas INTERSURGICAL kreipėsi į Aplinkos ministeriją, kad būtų inicijuotas atitinkamo STR papildymas dėl automatizuotų sandėliavimo sistemų statinių, kokie pasaulyje yra įteisinti, statomi ir sėkmingai naudojami. Ministerija atsižvelgė į verslo interesus, į galimybę be teismų statyti ir įteisinti naujo tipo statinius ir Lietuvoje.

automatizuotas statinys INTERSURGICAL / RASEINIŲ STATYBA

Lietuvoje jau 30 metų veikianti INTERSURGICAL yra užsienio kapitalo (Jungtinės Karalystės medicinos prietaisų kompanijos INTERSURGICAL) įmonė. Kaip komentavo Sigitas Žvirblis, INTERSURGICAL generalinis direktorius, kompanija analogiškus projektus įgyvendina visame pasaulyje, tad Lietuvoje vykusį ginčą vertino ramiai: tikėjo, kad situacija bus išspręsta teigiamai, nes tokie statiniai yra saugūs, patikrinti, o ginčas kilo tik dėl adekvataus reglamentavimo Lietuvos teisės aktuose.

„Naujovėms prasiskinti kelią reikia laiko. Mums tai kainavo beveik dvejus bylinėjimosi metus, bet mūsų projektas, tapęs pilotiniu, atvėrė kelią ir kitiems statytojams. Žinau, kad buvo įmonių, kurios aktyviai sekė bylos eigą, todėl tikiuosi, kad šalyje atsiras ir daugiau tokių projektų“, – sakė S.Žvirblis. Gamybinės įmonės vadovas apgailestauja, kad teko bylinėtis, užuot atsakingoms institucijoms pasidomėjus pažangia Europos, pasaulio praktika.

Valstybė turi būti suinteresuota inovacijomis. Ir jeigu negali eiti pirma verslo, tai bent turi stengtis sudaryti sąlygas atnešti į šalį naudingų, į civilizuotas rinkas leidžiančių integruotis naujovių.  

RASEINIŲ STATYBA nuotr.

Statybunaujienos.lt



Pramoninė statyba

nuotrauka
2024-10-04 10:18
Tūkstančiai kvadratinių metrų stiklo ir daugiasluoksnių plokščių netrukus gerokai atnaujins Kauno oro uosto keleivių terminalo vaizdą. Spalio mėnesį pradedami montuoti terminalo abiejų naujųjų dalių fasadai. Įsibėgėjant terminalo plėtros projektui, esamas erdves išplės priestatai, kurie Kaune atver...
nuotrauka
2024-09-27 09:24
AB Akola group pavaldžioji įmonė AB „Kauno grūdai" padidino investicijas į džiūvėsėlių fabriką, kurį planuoja statyti Kėdainiuose. Vieną džiūvėsėlių fabriką Kauno rajone turinti įmonė statys antrą, didesnį fabriką. Jį pastačius, gamybiniai pajėgumai išaugs daugiau kaip du kartus ir viršys 21 tūkst. ...
nuotrauka
2024-09-26 09:24
Kaune iki 2025 m. rudens iškils modernus Baltijos šalyse, Suomijoje ir Ukrainoje veikiančios logistikos įmonių grupės „ACE Logistics Group“ terminalas. 4 tūkst. kv. metrų terminalas bus naudojamas ne tik kroviniams – jame bus įrengtas ir įmonės biuras bei poilsio patalpos vairuotojams. Terminalą sta...
nuotrauka
2024-09-18 14:58
Paštomatų tinklą Baltijos šalyse ir Lietuvoje valdanti „Omniva" šiandien, rugsėjo 18 d., Kaune atidarė naują logistikos centrą. Bendras pastato plotas siekia beveik 22 tūkst. kv. m., o jame įdiegtos pažangiausios automatizavimo technologijos taps nauju logistikos standartu: per parą bus galima autom...
nuotrauka
2024-09-10 11:40
AB Akola group netiesiogiai valdoma Latvijos įmonė SIA „Dotnuva Seeds" susitarė su „Swedbank" AS dėl sėklų paruošimo fabriko Latvijoje statybų ir įrangos finansavimo. Virš 7 mln. eurų siekianti paskola suteikta dešimties metų laikotarpiui. Paskolos garantu tapo pati AB Akola group.
nuotrauka
2024-08-21 07:55
Liepos pabaigoje Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) suteikė leidimą gaminti elektrą 3500 saulės modulių elektrinei ant „Švyturys-Utenos alus“ (ŠUA) daryklos stogo Utenoje. Kartu su elektrine bendrovė „Green Genius“ įrengė 2 MWh talpos ličio jonų energijos kaupiklių sistemą, kuri suteik...
nuotrauka
2024-08-14 11:30
Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupė „Teltonika“ pradeda naują veiklos etapą. Įmonių grupę kontroliuojanti bendrovė „Teltonika IoT Group“ turi naują vadovą, o žengiant į naujas verslo sritis, formuojamos naujos, atskirai dirbsiančios įmonių grupės. Taip siekiama atskirti daiktų interneto prod...
nuotrauka
2024-08-13 10:15
Akmenės laisvoji ekonominė zona (LEZ) pasirašė sutartį su nauja investuotoja UAB „Akmenės servisas“. Bendrovė iki 2025 m. vidurio teritorijoje investuos 1,1 mln. Eur ir sukurs iki 25 darbo vietų.
nuotrauka
2024-07-30 14:13
Siekdama didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei užtikrinti žemesnes šildymo kainas, įmonė „Biovatas" užbaigė ketverius metus vykusį projektą ir Alytaus mieste įrengė kogeneracinę elektrinę. Projekto vertė – daugiau nei 13 mln. eurų, kurių didžioji dalis buvo finansuota iš Europos Sąjungos s...
nuotrauka
2024-07-29 10:00
Didžiausia Baltijos šalių žemės ūkio ir maisto gamybos įmonių grupė AB Akola Group pradėjo naujo sėklų fabriko statybas Latvijoje, Iecavos mieste. Šiuo projektu, į kurį investuojama 9,5 mln. eurų, siekiama sutrumpinti reikalingų sėklų kelią iki ūkininko bei sustiprinti bendrovės pozicijas Baltijos š...
nuotrauka
2024-07-18 11:06
Nuo 2023 metų pabaigos plėtojamas Kauno oro uosto šiaurinio perono projektas pasiekė tarpinį finišą ir nuo liepos vidurio orlaivių riedėjimui jau atidaryta būsimo naujojo perono dalis (orlaivių riedėjimo maršrutas).
nuotrauka
2024-07-17 13:56
Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui Utenoje steigti pramonės parką ir, atsižvelgiant į jo reikšmę regionui, projektui suteikti valstybei svarbaus projekto statusą.
nuotrauka
2024-07-15 07:40
Daugiau nei 25-erius metus Lietuvoje veikianti suomiško kapitalo įmonė „HRX Lietuva“ keliasi į naują cross-dock tipo logistikos centrą, atitinkantį aukščiausius pramonės standartus su įdiegtomis pažangiausiomis technologijomis. Centras, skirtas greitai perkrauti krovinius, suprojektuotas ir pastatyt...
nuotrauka
2024-07-09 09:45
Didėjant vandenilio gamybos apimtims ir susiduriant su jo saugojimo problemomis, KTU mokslininkai siekia ištirti požeminio vandenilio saugojimo Lietuvoje galimybes. Projekto tikslas – prisidėti prie vandenilio energijos saugojimo infrastruktūros kūrimo ir skatinti švarios bei tvarios energijos spren...
nuotrauka
2024-07-04 13:50
Prieš dešimtmetį įvykęs Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostų sujungimas buvo tarsi Lietuvos aviacijos pakilimas naujam skrydžiui. Dešimtmetį skaičiuojanti Lietuvos oro uostų kelionė buvo pažymėta įspūdingų projektų. Visi jie stiprina Lietuvos aviacijos pozicijas regione, padeda auginti ekonomiką ir...
nuotrauka
2024-06-25 11:54
„Darnu Group“ praneša, kad prie sostinės Ukmergės gatvės statys jau ketvirtąjį „Vilniaus verslo parko“ etapą. Viešinamuose projektiniuose pasiūlymuose numatoma, kad kompleksą sudarys du pastatai, kurių bendras plotas sieks 13 600 kv. metrų, o juose tilps 23 savarankiški blokai. Statybas planuojama p...
nuotrauka
2024-06-21 15:09
Pradėta pirmojo regioninio logistikos centro Kėdainių rajone, Aristavos kaime, statyba. Čia per porą metų bus įrengtas itin modernus 1414,42 kv. m logistikos centras su prekybinėmis patalpomis, kuris padės žemdirbiams vykdyti trumpųjų maisto tiekimo grandinių veiklą.
nuotrauka
2024-06-19 06:31
Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina Paryžiuje susitiko su Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ vadovybe ir aptarė tolimesnius veiksmus dėl Lietuvoje planuojamos statyti amunicijos gamyklos. Birželio pradžioje Ekonomikos ir inovacijų ministerija su vokiečių įmone pasirašė...
nuotrauka
2024-06-10 15:28
Vilniuje vystomame „Teltonika High-Tech Hill“ technologijų parke iškils plastiko ir mechanikos komponentų gamykla su sandėliu – šiam projektui išduotas statybos leidimas. Tai bus viena didžiausių tokio tipo gamyklų Lietuvoje.
nuotrauka
2024-06-06 09:56
Gargžduose į statybinių sausų mišinių gamyklos plėtrą investuojanti Prancūzijos statybinių medžiagų gamintoja „Saint Gobain“ projekto generaliniais rangovais pasirinko Vakarų Lietuvos statybos darbų bendrovę „Mirigita“.

Statybunaujienos.lt » Pramoninė statyba