2021 liepos 26 d. pirmadienis, 8:33
Reklama  |  facebook

Investicija į dumblo perdirbimą, o ne jo laikymą, yra daug tikslingesnė

2021-06-17 06:22
Aplinkos ministerijai atnaujinus apdoroto nuotekų dumblo reikalavimus, suvienodintos galimybės jį panaudoti tręšimui, pažeistoms teritorijoms rekultivuoti arba energijai gauti. Dabar vandentiekininkams nebereikės šitos žaliavos kaupti, kai nėra galimybių jos, pavyzdžiui, panaudoti kaip trąšą.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotr,


Minimos įmonės
Lietuvos vandens tiekėjų asociacija,
Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, surastas savivaldybes, vandentiekininkus ir gamtosaugą tenkinantis sprendimas, kaip panaudoti nuotekų dumblą. Be to, valstybė privalanti, anot ministro, reikalavimų pančiais apkrauti ne patį nuotekų dumblą, o į centralizuotus nuotekų tinklus išleidžiamą taršą.

„Daugybe Mendelejevo lentelės elementų užterštas nuotekų dumblas – tai įrodymas, kad nuotekų tarša yra milžiniška. Todėl pamažu suteikiame daugiau galios vandentiekininkams, kad jie atsakingiau ir griežčiau kontroliuotų savo abonentus. Kai pasieksime, kad didelė tarša nepakliūtų į nuotekas, galiausiai mes gausime švaresnį ir geresnės kokybės nuotekų dumblą, kurio ūkininkai taip nebesibaidys ir noriai naudos vietoje mineralinių trąšų“, – cituojamas Simonas Gentvilas.

Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimai patikslinti po kelis mėnesius trukusių ministerijos diskusijų su savivaldybėmis, vandentiekininkais, ūkininkais.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento Mindaugo Sinkevičiaus žodžiais, keičiamu reglamentu taikomas tvarus požiūris į atliekų tvarkymą.

„Investicija į dumblo perdirbimą, o ne jo laikymą, yra daug tikslingesnė – tai žingsnis žiedinės ekonomikos link. Susitelkdami į perdirbimo technologijas, kartu sumažinsime dumblo laikymo vietų dydį bei kaštus“, – cituojamas Mindaugas Sinkevičius.

Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidento Broniaus Miežutavičiaus teigimu, ankstesnieji sugriežtinti reikalavimai apdorotam dumblui buvo priimti nė nepagalvojus, ar juos apskritai įmanoma įgyvendinti. „Pavyzdžiui, kaip anas nei iš šio, nei iš to išėjęs nurodymas uždengti dumblo kompostavimo aikšteles. Įsivaizduokite Vilniaus miesto kompostavimo aikštelę, kuri yra bemaž hektaro ploto – tokią uždengdamas stogu praktiškai tarsi pastatai visą nacionalinį stadioną“, – sako Bronius Miežutavičius.

Todėl dabar trejiems metams – iki 2025 m. – atidedamas terminas įgyvendinti reikalavimą nuotekų dumblą ir biologiškai skaidžias atliekas priimti, laikyti, kompostuoti, apdoroti tik uždarose patalpose. Atidėdama terminą Lietuva rėmėsi kitų ES šalių praktika, kur sklindantys kvapai valdomi ne uždarant dumblą patalpose, o kitomis priemonėmis.

Broniaus Miežutavičiaus teigimu, apdoroto dumblo panaudojimą atlaisvina ir atsisakomas įpareigojimas jį laikyti metus prieš išvežant į laukus tręšti. Patikslinus apdoroto nuotekų dumblo sąvoką, dabar tai yra „ne trumpiau kaip vienus metus laikytas arba biologiniu, cheminiu ar terminiu būdu paveiktas nuotekų dumblas arba kitaip paveiktas nuotekų dumblas, kurio savybė fermentuotis ir keliamas sveikatai ir aplinkai pavojus jį naudojant yra sumažintas“.

Aplinkos ministras tikisi, kad po trejų metų Lietuvoje bus pasikeitę tiek įmonių, tiek gyventojų įpročiai, todėl dumblą panaudoti bus galima dar paprasčiau ir veiksmingiau. „Jeigu mes taip stipriai neužteršime to, ką nuleidžiame į kanalizaciją, vartotojai apdorotą nuotekų žaliavą graibstyte išgraibstys. Dėl šio žiedinės ekonomikos principo turime visi pasistengti: per tuos metus, rekonstruojant didžiausią Lietuvos nuotekų valyklą Vilniuje, taršiausios įmonės turi investuoti į valymo technologijas, o gyventojai gali prisidėti vonioje ir virtuvėje naudodami mažiau agresyvios buitinės chemijos ir kosmetikos“, – kviečia Simonas Gentvilas. 
Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2021-07-21 14:30
Per mėnesį trukusią akciją aplinkosaugininkai surengė 71 reidą visoje Lietuvoje ir patikrino 603 transporto priemones, 111 iš jų gabeno atliekas. Nustatyti 23 pažeidimai.
nuotrauka
2021-07-21 11:40
„IKEA Industry Lietuva“, įsikūrusi Kazlų Rūdoje, šį mėnesį baigė svarbų aplinkosauginį projektą – 70 metrų kaminą, kurio statybai buvo skirtas 1 milijonas eurų. Šis kaminas padės dar labiau sumažinti kvapų koncentraciją aplink esančiame rajone didinant sklaidą.
nuotrauka
2021-07-21 08:04
Aplinkos ministerijos siūlomos Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisos leistų mažinti aplinkos taršą ir skatintų pereiti prie žiedinės ekonomikos. Įgyvendinus numatytas priemones, šalyje nuo 2030 m. atliekos iš viso nebūtų šalinamos sąvartynuose, išskyrus tas, kurių negalima kitaip panaudoti.
nuotrauka
2021-07-21 07:46
Antradienio, liepos 20 d., rytą Kuršių mariose buvo užfiksuota ruda dėmė ir informuotas Aplinkos apsaugos departamentas (AAD). Pradėję patikrinimą inspektoriai nustatė, kad tai į lietaus išleistuvą patekusios gamybinės nuotekos, tekančios iš AB „Grigeo Klaipėda“ teritorijos.
nuotrauka
2021-07-16 13:51
Lietuvoje užregistruotas jau antras šią vasarą stichinis meteorologinis reiškinys – kaitra, o įvairias išdaigas dėl klimato kaitos gamta krečia ir žiemą.
nuotrauka
2021-07-14 08:41
Liepos 14 dieną oficialiai pristatomas atnaujintas ir sutvarkytas Reformatų sodas. Tarp Pylimo, J. Basanavičiaus, K. Kalinausko ir Teatro gatvių žaliuojantis Reformatų sodas reikšmingas ir Vilniaus miesto istorijai, ir reformatų bei netoliese gyvenančiai bei dirbančiai bendruomenei.
nuotrauka
2021-07-13 11:41
Įmonėms ir gyventojams, kurie šilumos energijai gaminti naudos geoterminius išteklius, nereikės atlikti papildomų tyrimų įrengiant mažesnę nei 50 kilovatvalandžių (kW) galios geoterminę sistemą.
nuotrauka
2021-07-09 11:16
Sodininkas, miškininkas, arboristas ir kraštovaizdžio architektas, – tai 17-a skirtingo dydžio ir sudėtingumo žaliųjų teritorijų prižiūrinčių viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai" specialistų pareigybės. Naujos komandos veikla neapsiriboja tik „Vilniaus miesto parkų" želdynų klausimais – papil...
nuotrauka
2021-07-08 15:01
Didžiausia Lietuvos vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys" už beveik 5.5 mln. eurų iki šių metų pabaigos ketina iš esmės atnaujinti du iš šešių Vilniaus miesto nuotekų valykloje esančių bioreaktorių, kurie valo sostinėje susidarančias nuotekas.
nuotrauka
2021-07-08 06:40
Aplinkos ministerija, siekdama sumažinti biurokratines kliūtis, parengė naują Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo programos (LAAIFP) lėšomis finansuojamų gyvenamųjų būstų prijungimo prie esamų centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų investicinių projektų įgyvendinimo ir priežiūros tvarkos ap...
nuotrauka
2021-07-02 06:49
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl aplinkai padarytos žalos priteisimo konstatavo, jog visi atsakovams nuosavybes teise priklausančiame sklype augę medžiai – 21 juodalksnis – buvo saugotini, nes augo aerodromo apsaugos zonoje.
nuotrauka
2021-07-01 15:27
Tauro kalno teritorijoje pradėtas tvarkyti Liuteronų sodas – Vilniaus evangelikų senosios kapinės, kurios atsiskleis kaip ramaus poilsio parkas. Būsimos Nacionalinės koncertų salės, „Tautos namų", prieigos ne tik bus sutvarkytos, bet ir pritaikytos patogiam visuomenės naudojimui – parke atsiras nauj...
nuotrauka
2021-07-01 10:03
Dviejų medžių dėl verslo centro statybos Naujamiestyje, Kauno gatvėje 22, negalintys išsaugoti vystytojai sutiko ir su savivaldybės pasiūlytais šį praradimą kompensuojančiais sprendimais, ir pasiūlė savų. Statytojai parengs ir įgyvendins greta jų sklypo esančios rekreacinės teritorijos – apie 2600 k...
nuotrauka
2021-06-30 13:47
„Vilniaus vandenys“ iš pavasarį Europos investicijų banko (EIB) suteikto 50 mln. Eur kredito jau gavo pirmąją 5 mln. Eur dalį. Birželio viduryje bendrovę pasiekusios lėšos bus panaudotos prioritetiniams vandens tiekimo infrastruktūros atnaujinimo projektams.
nuotrauka
2021-06-30 13:35
Birželio 30 d. Seimas priėmė aplinkos ministro Simono Gentvilo pasiūlytas Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kurios užtikrins atliekų tvarkytojų atsakomybę avarijos atveju – įmonės turės atlyginti gamtai, gyventojams, kitiems ūkio subjektams padarytą žalą.
nuotrauka
2021-06-29 08:56
Kauno apygardos teismas kaltais dėl aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo taisyklių pažeidimų ir labai didelės aplinkai padarytos žalos pripažino du Kauno miesto ir rajono gyventojus.
nuotrauka
2021-06-28 09:02
Panevėžyje įsikūrusi augalinės kilmės ingredientų gamintoja „Roquette Amilina“ įdiegė tvarią ir Lietuvoje dar retai sutinkamą lietaus vandens valymo sistemą, naudojant natūraliai gamtoje vykstančius teršalų šalinimo procesus. Po valymo paviršinės nuotekos, atitinkančios aplinkosauginius reikalavimus...
nuotrauka
2021-06-25 06:40
Vilniaus miesto Taryba pritarė siūlymui nuo mokesčių atleisti dalį žemės ir pastatų savininkų – tuos, kurie prisideda prie miesto apželdinimo, atveria žaliąsias teritorijas gyventojams, pasiūlo savo patalpas švietimo veiklai.
nuotrauka
2021-06-23 10:58
Buvusios pabėgių mirkymo gamyklos teritorija Kaune, A. Juozapavičiaus prospekte, jau kelis dešimtmečius išlieka Kauno piktžaizde. Skalūnų alyva bei kiti naftos produktai iki šiol plūsta į aplinką.
nuotrauka
2021-06-18 08:42
Nauji medžių sodinukai alėjose palei gatves, tūkstančiai krūmų pakeitusių metalinius atitvarus, į miestą sugrįžtantys vijokliai ir gyventojų rankomis bei verslo kuriami žalieji projektai - pirmas 2021 m. pusmetis Vilniuje buvo intensyviai „žalias".

Statybunaujienos.lt » Aplinka