2023 spalio 4 d. trečiadienis, 22:32
Reklama  |  facebook

Investuotojų dėmesys liudija apie geras Lietuvos pramonės perspektyvas

2021-03-18 12:26
Lietuva pernai pademonstravo antrą geriausią ES ekonomikos rezultatą, o mūsų šalies pramonė ne tik paaugo, bet ir ryškiai pranoko Vokietijos ar Lenkijos rodiklius.
nuotrauka
„Newsec“ nuotr.


Minimos įmonės
Newsec, UAB
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
REHAU, Vokietijos kompanija,
Luminor bankas,
Klaipėdos LEZ,
YIT Lietuva, UAB
Dalį tokių rezultatų nulėmė nauji užsakymai Lietuvos gamintojams, sutrikus globalioms tiekimo grandinėms, tačiau rinkos ekspertai yra įsitikinę – Lietuva turi potencialą tapti viena Europos gamybos lyderių. Tai liudija ir per pastaruosius metus stipriai išaugęs institucinių investuotojų dėmesys pramonės bei logistikos srities nekilnojamojo turto objektams.

Apie šias tendencijas, kaip rašoma pranešime, kalbėjo pramonės, ekonomikos ir nekilnojamo turto (NT) sektorių dalyviai NT konsultacijų bendrovės „Newsec“ su partneriais organizuotame seminare „Nuo nulio iki mėnulio: industrinis NT Baltijos šalyse“.

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas, kaip rašoma „Newsec“ pranešime, atkreipė dėmesį ne tik į gerus pernykščius Lietuvos pramonės rezultatus, bet ir į rečiau minimą faktą, kad Lietuva statistiškai yra pramoninė šalis, kurioje apdirbamosios pramonės sektorius sukuria 18% visos ekonomikos pridėtinės vertės – daugiau nei vidutiniškai ES (17%), Italijoje (17%), Prancūzijoje (11%) ar Ispanijoje (12%). Pagal šį rodiklį Lietuva tik nedaug nusileidžia Vokietijai, kurios ekonomikoje pramonė sukuria 21% pridėtinės vertės.

„Vakarų gamintojams trumpinant savo tiekimo grandines, Lietuvos pramonė gavo daugiau ir kitokių užsakymų nei įprastai. Lietuvoje pernai augo pramonės, žemės ūkio, NT paslaugų ir IT sektoriai, turėjome rekordinį užsienio prekybos perteklių, mūsų pramonė pranoko ES, Vokietijos ar Lenkijos rodiklius, o ši mūsų sėkmės istorija tęsiasi“, – cituojamas Ž. Mauricas.

Pasak jo, visame pasaulyje per pandemiją vartojimas iš paslaugų persikėlė į prekes, o tai yra geras signalas pramonės sektoriui. Todėl nenuostabu, kad bent JAV pastaraisiais metais geriausius rezultatus demonstravo ne gyvenamosios ar prekybinės paskirties, o būtent pramoninio ir logistikos NT segmentai. Ž. Maurico teigimu, stiprūs pramonės rodikliai ir Lietuvoje skatins investicijas tiek į pačią pramonę, tiek į jai skirtą nekilnojamąjį turtą, tačiau mūsų šalis turėtų stengtis greitai ir lanksčiai spręsti talentų ugdymo, jų pritraukimo, netolygios regioninės plėtros problemas, o naują realybę rinkoje išnaudoti konkurencingais ir inovatyviais pasiūlymais naujiems investuotojams.

Investuotojų susidomėjimą Lietuvos pramoniniu ir logistikos NT aiškiai jaučia ir konsultacijų kompanija „Newsec“. Jos vertinimu, kaip dalijamasi pranešime, šiandien šis segmentas nebėra siaura niša diversifikacijai greta biurų ar būstų – tai tapo svarbiu, vystytojus ir investuotojus dominančiu sektoriumi.

„Jei prieš metus investuotojai šio sektoriaus vengė ir neišmanė, tai šiandien sakyčiau, kad jie dėl jo pametė galvas. Per paskutinius 12 mėnesių geros kokybės logistikos ir gamybinės patalpos pabrango apie 10-15% ir tikėtina, kad šis pagreitis išsilaikys. Investuotojai mūsų prašo rasti veikiančias gamybines ir logistikos patalpas, kurias savininkai norėtų parduoti ir veiklą tęsti nuomojantis, ir šiandien net norėdami negalime patenkinti tokio poreikio. Šis segmentas paprastai domina profesionalius, institucinius investuotojus“, – cituojama Neringa Rastenytė-Jančiūnienė, „Newsec“ kapitalo rinkų vadovė Baltijos šalyse.

Jai pritarė ir „Newsec“ industrinio NT segmento Baltijos šalyse vadovas Vytis Kapočius, tvirtinęs, kad industrinis NT tampa atskira turto klase.

„Šis segmentas nebėra tik diversifikacijos priemonė – jis tampa atskira NT turto klase, į kurią ateina investiciniai fondai su tiksline strategija investuoti į industrinį NT. Manau, šiame segmente galime netrukus tikėtis ir dar daugiau naujų žaidėjų, vystytojų, kurie iki šiol aktyviai statė biurus ir gyvenamuosius pastatus. Ypatingai aktyvus yra būtent logistikos segmentas: pandemijos metu stipriai keitėsi tiek vartojimas, tiek prekybos ir tiekimo grandinės, todėl daugybė kompanijų susidūrė su augančiu logistikos patalpų poreikiu“, – teigė V. Kapočius.

Vienas iš ryškiausių praėjusių metų investicijų į pramoninį NT atvejų, kaip pranešama, buvo Vokietijos polimerų kompanijos „REHAU“ plėtra Klaipėdos Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ). Šios gamyklos vadovas Giedrius Kaukas seminare pasakojo, kad daugiau kaip 3,5 mlrd. EUR apyvartą, per 170 padalinių ir 20 tūkst. darbuotojų turinti kompanija pirmą kartą istorijoje nusprendė nebesiversti NT veikla, o plėtrą Klaipėdoje vykdyti per partnerius. Dėl to Klaipėdos LEZ valdymo bendrovė pernai surengė tarptautinį investuotojo ir gamyklos projekto vystytojo atrankos konkursą, kurį laimėjo Suomijos kapitalo NT bendrovė „YIT Lietuva“.

„Klaipėdos LEZ projekto vertė sieks arti 20 mln. EUR, tačiau mes būsime tik objekto nuomininkai. Džiaugiamės pasiektu ilgalaikiu susitarimu, jis iš esmės atitiko pirminį „REHAU“ įsivaizdavimą, be to, turėsime galimybę atsiradus poreikiui plėstis. Taip pat labai teigiamai vertiname šio proceso greitį ir sklandumą – statybos jau vyksta, bandymus planuojame pradėti dar lapkritį-gruodį, o oficialiai startuosime 2022 m. sausį“, – cituojamas G. Kaukas.

Pabaigus dabartinį plėtros etapą, Klaipėdos „REHAU“ gamykloje turėtų dirbti apie 150 specialistų – gamybos ir logistikos operatorių, inžinierių ir kitų profesionalų.

„REHAU“ atstovui antrino ir Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas, atkreipęs dėmesį į tai, kad gamintojai vis mažiau nori užsiimti NT ne tik Vakarų Europoje, bet ir Lietuvoje.

„Girdžiu vis daugiau gamintojų, sakančių, kad jie nori investuoti į technologijas ir gamybą, o ne pastatus. Tad ir kalbant apie naujų užsienio ir vietinio kapitalo investicijų pritraukimą, nebelieka vištos ir kiaušinio klausimo – iš anksto paruošti pramoninio NT sprendimai yra konkurencinis pranašumas“, – teigė E. Kiudulas. Jis taip pat kalbėjo, kad Lietuvos kapitalo investicijos Klaipėdos LEZ jau siekia apie 40%, mūsų šalies verslas turi visas plėtrai reikalingas technologijas bei žinias, todėl lietuviškų investicijų skatinimas bei sąlygų joms sudarymas turėtų būti tokiu pačiu valstybės prioritetu kaip ir tiesioginės užsienio investicijos.

Savo ruožtu Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius pastebi, kad nors Lietuvos pramonė išties rodo puikius rezultatus bei turi šviesią ateitį, Lietuva turėtų susitelkti į regionų stiprinimą bei teisingai išnaudoti Europos žaliojo kurso ar ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) galimybes.

„Žaliojo kurso, žiedinės ekonomikos ar skaitmeninimo programos yra idealios tokioms šalims kaip Lietuva, neturinčioms iškastinio kuro. Todėl vystant pramonę ar pramoninį NT, reikėtų nepamiršti švariųjų technologijų, perdirbamumo, naujų inovatyvių sprendimų patalpose, energetinio efektyvumo ir kitų priemonių. Manau, kad su kryptingomis pastangomis Lietuva turi visas galimybes tapti „žaliąja Europos Kinija“, – cituojamas V. Janulevičius.
Statybunaujienos.lt



Pramoninė statyba

nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-18 15:39
AB „Panevėžio energija“ atstovai pristatė planuojamą Panevėžio elektrinės rekonstrukcijos, pritaikant naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, projektą – rekonstruoti termofikacinę elektrinę ir dujinę kogeneraciją pakeisti biokuro kogeneracija.
nuotrauka
2023-09-14 12:30
Vilniaus oro uostas šį rudens-žiemos sezoną žengia dar vieną žingsnį tvarumo link. Čia pradės veikti moderni orlaivių nuledinimo nuotekų perdirbimo gamykla – vienintelė tokia visose Baltijos šalyse.
nuotrauka
2023-09-13 15:04
Trečiadienį, rugsėjo 13 d., Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) oficialiai atverta pirmoji Baltijos šalyse ir vos trečioji Europoje konstrukcijų tvariai statybai gamykla. „VMG Lignum Construction“ gamykloje Skandinavijos, Š. Amerikos, Australijos ir didžiosioms Europos rinkoms kasmet planuoj...
nuotrauka
2023-08-18 08:42
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) įgyvendinamas projektas „Rūšiuojamuoju būdu surinktų maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo infrastruktūros sukūrimas Šiaulių regione“ jau įpusėjo. Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne pradėta maisto ir virtuvės atliekų (MVA) apdorojimo pas...
nuotrauka
2023-06-27 11:01
Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtojimo ir valdymo įmonė „Eika“ baigė sandorį su rapsų aliejaus, baltyminių pašarų priedų ir biodyzelino gamintoja „MESTILLA“, kurios kontrolinį akcijų paketą valdo „Linas Agro Group“ akcininkai. Įmonės sutarė dėl aliejinių augalų perdirbimo ir biodyzelino gamyklo...
nuotrauka
2023-06-14 10:03
Devintus metus rinkoje veikiantys biodujų jėgainių statytojai ir su jomis susijusių technologijų tiekėjai „Biokona“, siekdami plėsti savo veiklą, vykdo gamybinių patalpų su biurais statybas Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) teritorijoje. Bendras gamybinių ir administracinių patalpų plotas suda...
nuotrauka
2023-04-06 10:34
„Darnu Group“ pasirašė partnerystės sutartį su „Rimi Lietuva“ dėl pagrindinio prekybos tinklo logistikos centro vystymo Baltijos šalyse. Jis bus statomas pagal užsakomųjų projektų („build to suit“) modelį. Daugiau kaip 40 tūkst. kv. metrų ploto inovatyvus, ateities standartus atitinkantis pastatas i...
nuotrauka
2023-02-27 10:06
Ilgiausią Baltijos šalyse kilimo ir tūpimo taką turinčio tarptautinio Šiaulių oro uosto laukia permainos. Vieniems iš oro uosto bendrasavininkų – kariškiams – nutarus susigrąžinti pastatus pietinėje oro uosto dalyje, visos civilinės aviacijos paslaugos bus perkeltos į šiaurinę aerodromo dalį, kur pl...
nuotrauka
2023-02-23 12:00
Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) kyla pasaulyje didžiausios dviračių gamintojos „Pon.Bike“ gamykla. Šiandien į 40 tūkst. kv. m ploto pastato pamatus buvo įkasta simbolinė laiko kapsulė. Didžiulių „Pon.Bike“ investicijų sulauksianti gamykla pradės veikti 2024 m. vasarą. Iki tol dviračių g...
nuotrauka
2023-02-21 11:38
Vasario viduryje pradėti Vilniaus oro uoste veiksiančios orlaivių nuledinimo skysčio perdirbimo gamyklos statybos darbai. Lietuvos oro uostų atstovų teigimu, šių metų antroje pusėje pradėsianti veiklą gamykla leis vykdyti būtinas orlaivių paruošimo procedūras oro uoste pažangesniais būdais, kurie ka...
nuotrauka
2023-02-09 07:34
Dažų ir pramoninių dangų gamintojo „Tikkurila“ produktai buvo pasirinkti REHAU gamyklos, pastatytos Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje ir pelniusios „Lietuvos metų gaminio 2022“ aukso medalį, metalo konstrukcijoms padengti.
nuotrauka
2023-01-10 04:36
Išmaniųjų skaitiklių gamintoja „Axioma Metering“ Kauno LEZ teritorijoje pradeda statyti antrąją gamyklą, kurioje sukurs daugiau nei 300 darbo vietų. Kompanija dar šiemet į gamyklos statybas investuos 15 mln. eurų, dar apie 5 mln. eurų bus skirta naujai robotizuotai ultragarsinių vandens skaitiklių g...
nuotrauka
2022-11-18 10:09
Pasaulyje didžiausia dviračių gamintoja „Pon.Bike“, priklausanti Nyderlandų holdingui „Pon Holdings“, netrukus pradės 40 tūkst. kv. metrų ploto gamyklos statybas Lietuvoje, Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ). Bendrovė ką tik pasirašė sutartį su tvarios miestų plėtros ir statybų bendrove „Y...
nuotrauka
2022-11-09 17:42
Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėta statyti 15 mln. eurų vertės Singapūro medicininės įrangos „Esco Lifesciences“ gamykla. Joje bus gaminami optimalų mikroklimatą ląstelėms užtikrinantys laminarai bei inkubatoriai.
nuotrauka
2022-10-18 14:40
„Agrokoncerno“ įmonių grupė Kuršėnuose planuoja įgyvendinti daugiau nei 300 milijonų eurų vertės projektą. Įmonė „Agrokoncernas GDP“ buvusioje Pavenčių cukraus fabriko teritorijoje statys vieną moderniausių Europoje giluminio grūdų perdirbimo gamyklą. Planuojama, kad jos statybos truks apie penkeriu...
nuotrauka
2022-10-14 08:23
Trumpiau nei per metus buvo įgyvendintas „Continental Automotive Lithuania“ gamyklos pirmasis plėtros etapas. Užsakovai jo įgyvendinimą įvardina kaip puikų, o Lietuvos BIM projektų konkurse jis pelnė geriausio gamybinių pastatų BIM projekto vardą.
nuotrauka
2022-10-06 18:44
VIPA pasirašė pirmąją paskolos sutartį iš skatinamosios finansinės priemonės „Tipinės gamybos paskirties pastatų laisvosiose ekonominėse zonose, pramonės parkuose ir kitose pramoninėse teritorijose įrengimas“ lėšų. Paskola suteikta UAB „Flex Start Two“ įmonei, kuri Klaipėdos laisvojoje ekonominėje z...
nuotrauka
2022-09-30 07:36
Įgyvendinant „Teltonikos“ Technologijų centro statybos projektą, rangovai turėjo aiškias užduotis: aukšta kokybė ir preciziškas darbų kalendorius.
nuotrauka
2022-09-29 07:00
„Teltonikos“ technologijų centras Molėtuose duris atvėrė dvigubai greičiau negu buvo planuota. 10,8 tūkst. kv. m pastatas, kuriame kuriasi telemedicinos ir tinklo įrangos projektavimo biuras, laboratorijos bei testavimo ir robotizuotos surinkimo linijos, iškilo per 10 mėnesių.

Statybunaujienos.lt » Pramoninė statyba