2025 sausio 24 d. penktadienis, 1:10
Reklama  |  facebook

Iš rąstinių namų istorijos: nuo paprasto iki klijuoto tašo rąsto

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2017-03-08 13:41
Rąstiniams namams – būstų tipui, kokį žmonės statė ne vieną šimtmetį, iškilo grėsmė. Mūsų protėviai ilgus metus tobulino šių namų statybos technologiją, tačiau šiandien rąstiniai namai nebeatitinka energinio efektyvumo reikalavimų ir gali būti statomi tik kaip vasarnamiai ar pirtys. Tačiau ir Lietuvoje, ir užsienyje gausu būtent tokių namų mylėtojų. Šiuo metu entuziastai stengiasi įteisinti išimtis, kurios leistų statyti gyvenamuosius rąstinius namus bent jau kaimo vietovėse.
nuotrauka
Klijuoto tašo technologija mus grąžino arčiau gamtos ir protėvių vertintų medienos savybių: šiandien iš medžio statomi sporto aikštynų, baseinų, prekybos centrų stogai, klijuoto tašo sijos tampa laikančiomis konstrukcijomis moderniuose pastatuose, naudojami tiltų statybai. „JM Haus“ nuotr.


Minimos įmonės
JM Haus, UAB
Lietuvos liaudies buities muziejus,

Praskleiskime istorijos uždangą ir panagrinėkime, kaip kito rąstinių namų statybos technologijos.

Rąstinis namas – tai toks būsto tipas, kai rąstai guldomi vienas ant kito horizontaliai arba sustatomi vienas šalia kito vertikaliai, o kampuose jų vainikai sujungiami tam tikros formos iškirtimais. Iš pradžių statyti vertikalių rąstų namai, tuomet jų galai buvo įkasami į žemę. 

Rąstiniai namai – Šiaurės šalių būsto tipas

Rumšiškių liaudies buities muziejus

Statyba iš rąstų buvo pats populiariausias statybos būdas Suomijoje, Švedijoje, Rusijoje, Norvegijoje ir Baltijos šalyse. Taip pat rąstinius namus mėgo kai kurių šaltesnių pietryčių Europos regionų gyventojai, tokius būstus statė Alpių kalnuose, Balkanuose ir kai kuriose Azijos vietovėse. Tuo metu šiltesnio klimato Vakarų Europos šalyse dažniau statyti karkasiniai namai. Rąstinių namų statybai dažniausiai naudota spygliuočių mediena. 

Iki maždaug XVIII amžiaus įvairių Europos ir Amerikos šalių gyventojai rąstinių namų statybai naudojo tik kirvį. Lietuvoje buvo statomi įvairaus dydžio rąstiniai namai, kaimo gyventojai juos statydavo ant apvalios medienos ritinių (vietoje pamato), kartais aplink pastatą įrengdavo papildomą medinį rėmą, į tarpą tarp jo ir sienos pripildavo žemių – tai tarnavo kaip šilumos izoliacija. Gyvenamieji namai statyti iš 15-20 centimetrų apipjautų ar tašytų rąstų. Tarp rąstų dėdavo kiminus, samanas, plyšelius užtaisydavo moliu, kad būtų kiek šilčiau. Šiandien tam rekomenduojama naudoti specialiai rąstiniams namams pagal naujausias technologijas Suomijoje sukurtą sandarinimo juostą, kuri yra atspari drėgmei. Stogas būdavo šiaudinis arba iš medžio lentų. Vėliau stogai pradėti kloti iš skiedrų, beržo tošies. Iš rąstų mūsų protėviai sėkmingai rentė bokštus, pilis, gynybinius įtvirtinimus. Bėgant metams, maždaug XVIII amžiuje lietuvių trobos arba pirkios ėmė plėstis. 

Sodyba iš 200 mm storio klijuotos medienos tašo. „JM Haus“ nuotr.

Problema Nr. 1 – kaip panaikinti aukščių skirtumus?

Renčiant natūralius rąstus vieną ant kito buvo padaroma išilginė išdroža. Tai suteikia būstui stabilumo, tačiau reikalauja daug rankų darbo – kiekviena išdroža turi atitikti apačioje esančio rąsto nelygumus. Kampuose rąstai buvo suneriami, šis sunėrimas vadinamas spyna arba rąstų sukirtimu. Rąstų sunėrimo būdų per ilgus metus atrasta daugybė: tai tradiciniai – balninis, kanadietiškas, rusiškas; skandinaviškas; trapecinis, dažniausiai vadinamas „kregždės uodega“. Visais sukirtimo tipo atvejais medis išpjaunamas iš viršaus ir apačios, tiesiog skiriasi išpjovimo forma. 

Medžiai neauga taisyklingos ritinio formos, todėl rąstai turėjo storgalį ir plongalį. Meistrams tekdavo juos ręsti taip, kad aukščių skirtumo neliktų.

Klijuotos medienos konstrukcijos (lenktos). „JM Haus“ nuotr.

Ilgainiui rąstai buvo pradėti tekinti arba pjauti staklėmis, kad būtų lygūs ir nereikėtų ilgai vargti, ieškant, kaip panaikinti aukščių skirtumus. Jei namas buvo statomas iš apvalių rąstų, juos užtekdavo nužievinti. Jei iš apipjautų rąstų, jie buvo apipjaunami iš dviejų pusių. 

Pasitelkus į pagalbą galingus įrenginius gaunami kelių tipų rąstai: frezuoti, tekinti ir klijuoto tašo. Frezuojant rąstai apipjaunami iš 4 pusių, padaromos išdrožos, išpjaunamos dalys galuose, reikalingos spynoms (kampų susikirtimui).

Išpjauti arba ištekinti rąstai (tai pradėta daryti XX amžiaus pradžioje) gali būti kelių pagrindinių formų: apvalūs, D raidės formos, kvadratiniai arba vadinamojo švediško tipo (apvalūs su „iškąsta“ apačia, į kurią įstatomas apatinis rąstas). Pjovimo staklėmis rąstai gali būti išpjaustomi su įvairiais išsikišimais, kurie užtikrina stabilumą, tvirtesnį rąstų susijungimą tarpusavyje.

Problema Nr. 2 – kaip apsisaugoti nuo sėdimo? 

Rumšiškių liaudies buities muziejus

Vadinamajame „žaliame“ rąste yra nuo 20 iki 90 proc. drėgmės. Džiūdamas jis atiduoda šią drėgmę ir traukiasi, medienoje atsiranda mažyčių įtrūkimų, be to, būsto sienos sėda iki 7–10 centimetrų. Jei tai neįvertinama dedant duris, langus, statant kolonas, ateityje gali kilti didelių problemų. Jei namai buvo pastatyti iš netinkamai išdžiovintų rąstų, jiems džiūvant taip pat atsirasdavo gana didelių plyšių, per kuriuos į vidų plūsdavo šaltis.

Anksčiau rąstai buvo džiovinami tiesiog lauke, sudėti į rietuves. Tačiau medžiui visiškai išdžiūti reikia maždaug ketverių metų. Vietovėse, kur vyrauja drėgnas klimatas, rąstą reikia maždaug metus laikyti gryname ore, kol jis tampa tinkamas namo statybai. Todėl atsirado ir kitas būdas, pagreitinantis procesą – tai džiovinimas specialiose kamerose, kurios vadinamos medienos džiovyklomis. Taip procesas sutrumpintas iki kelių savaičių, tačiau, nepanaikinta skilimo problema – tokiu būdu džiovinami rąstai vis dar skildavo.

Klijuotos medienos tašo namas su nendriniu stogu. „JM Haus“ nuotr.

Siekiant dar patobulinti medienos džiūvimo procesą, buvo atrasta klijuoto tašo rąstų statybos technologija (kaimo statybos vadovuose rašoma, jog tokiu atveju rąstų sėdimą galima sumažinti iki minimumo). Gaminant klijuoto tašo rąstus, jie supjaunami nedidelėmis lentelėmis. Tokiu būdu juos buvo lengviau išdžiovinti. Gerai išdžiovinus lentelės suklijuojamos ir apdirbamos taip, kad vėl įgautų stambaus rąsto formą.

Rąstai iš tašų atgal į rąsto formą suklijuojami vandeniui atspariais klijais, suspaudžiami presais. Kad tai klijuoto tašo rąstas, dažnai galėtumėte suprasti tik pažvelgę į rąstą iš galo. Mediniai tašai yra kelis kartus lengvesni už betoną bei plieną, o jiems pagaminti reikia mažiau energijos. Klijuoto tašo rąstai yra patvaresni už išpjautus iš masyvo, todėl šiandien mediena kai kuriuose statiniuose pakeičia betoną ir gelžbetonį. 

Rąsto atgimimas

Grįžtant prie teksto pradžioje įvardytos problemos – klijuoto tašo rąstai iš dalies ją išsprendžia, nes galima suklijuoti ir 20 centimetrų storio rąstus, kuriuose nėra jokių tarpų, ertmių. Dažniausiai šiltam ir komfortiškam gyvenimui tokio storio sienų visiškai pakanka. Analizuojant šiuolaikinės ir maždaug XX amžiaus pradžios statybos iš rąstų technologijas, galima padaryti išvadą, jog statybos būdas daugiau mažiau išliko toks pats – kinta tik sienų ir stogo dangos storis. Be to, galima suklijuoti ilgesnius rąstus (anksčiau medžio ilgis ribodavo projektuotojų galimybes, ilgiausi rąstai siekdavo 6 metrus).

Nors maždaug XX amžiuje lietuviai buvo pradėję iš aukšto žiūrėti į medinius namus ir miestuose ėmė kilti modernesni karkasiniai būstai, klijuoto tašo technologija mus grąžino arčiau gamtos ir protėvių vertintų medienos savybių: šiandien iš medžio statomi sporto aikštynų, baseinų, prekybos centrų stogai, klijuoto tašo sijos tampa laikančiomis konstrukcijomis moderniuose pastatuose, naudojami tiltų statybai.

Klijuotos medienos konstrukcijos (tiesios). JM Haus“ nuotr.

Galima teigti, kad rąstas vėl sugrįžta, o paskutinė – klijuoto tašo rąstų – technologija išsprendžia didžiąją dalį iki šiol egzistavusių natūralaus rąsto problemų.

 
 
                                                                                                                                                             Rengiant publikaciją, naudota literatūra:
K. Reisonas „Žemės ūkio statyba“;
Ūkininko knygynėlis. „Kaimo statyba“, 1936 m.;
Saugomų teritorijų tarnyba – „Lietuvos kaimo statyba“.
Rumšiškių liaudies buities muziejaus ir bendrovės „JM Haus“ nuotr.
 
Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2025-01-22 16:48
Naujieji metai įkvepia ne tik asmeniniams pasiekimams, bet ir pokyčiams namuose. Kaip rodo „Google“ paieškos rezultatų statistika, informacijos apie namų atnaujinimą ir remontą lietuviai aktyviausiai ieško būtent metų pradžioje.
nuotrauka
2025-01-08 08:34
Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų ...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
nuotrauka
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
nuotrauka
2024-10-17 07:52
Atvėsus orams sandarinimo darbai, naudojant poliuretano putas, tampa sudėtingesniais. Sandarinami paviršiai yra vėsūs ar net šalti. Tai turi įtakos ne tik sandarinimo kokybei, bet yra labai svarbi ir paties PU putų balionėlio temperatūra, kuri turi būti mažiausiai +5 °C .
nuotrauka
2024-10-16 11:49
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir sutaupyti, vis daugiau namus įsirenginėjančių gyventojų ieško išmanių sprendimų. Ant stogo įrengta saulės elektrinė, šilumos siurbliai ar mažesnes elektros kainas užtikrinantys energijos kaupikliai – šiandien prie poreikių prisitaikantys ir energijos vartojimą op...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-07-01 07:54
Nuo seno dažnai yra minimi tokie raktažodžiai kaip – „visraktis“ ar „stebuklingas raktas“. Bet ar tai gali būti tiesa, kad jie egzistuoja? Taip ir tai nėra mitas. Siekiant patenkinti augančią ABLOY spynų paklausą visame pasaulyje, 1968 m. buvo įkurta Joensuu gamykla. ABLOY gamykloje gaminami ir vien...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI