2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 6:35
Reklama  |  facebook

KTU su partneriais kurs dirbtinio intelekto ekscelencijos centrą

2023-02-07 09:45
Dirbtinį intelektą (DI) taikančių verslo įmonių skaičius per penkerius metus išaugo net 300 proc. Prognozuojama, kad pasaulinė DI rinka jau 2023-iaisiais pasieks pusę trilijono JAV dolerių. Nors Lietuvoje DI technologijos taip pat sparčiai vystomos, tam, kad Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistema sustiprėtų nacionaliniu ir tarptautiniu mastu, KTU su partneriais kurs jungtinį DI ekscelencijos centrą tvariam vystymuisi.
nuotrauka
KTU Dirbtinio intelekto centro vadovė, profesorė Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Tikimasi, kad toks centras ženkliai prisidės prie Lietuvos konkurencingumo stiprinimo pasaulyje.

„Centras padidins galimybes skaitmenizuoti Lietuvos gamybos, sveikatos, transporto ir energetikos sektorius, užtikrinti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) plėtrą taikant DI technologijomis grįstus sprendimus“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) pranešime cituojama Dirbtinio intelekto (DI) centro vadovė, profesorė Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Centro kūrimui – 30 milijonų eurų finansavimas

A. Paulauskaitės-Tarasevičienės vadovaujamas projektas „Dirbtinio intelekto ekscelencijos centras tvariam vystymuisi“ („SustAInLivWork“), kurio įgyvendinimo metu bus vystomas centras – vienas iš dviejų Lietuvos projektų, teiktų „Europos horizonto“ „Teaming for Excellence“ finansavimo priemonei, kuriam Europos Komisija praėjusių metų pabaigoje skyrė finansavimą. Iki šiol nei vienam Lietuvos teiktam projektui to pasiekti nepavyko.

„KTU pirmą kartą koordinuos tokį projektą. Tai labai svarbus ir reikšmingas pasiekimas ne tik universitetui, bet ir Lietuvai“, – tikina A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Bendras projekto biudžetas siekia beveik 30 mln. eurų (14,6 mln. Eur finansuojama „Europos horizontas“ programos lėšomis, 14,6 mln. Eur – Europos regioninės plėtros fondo lėšomis, 480 tūkst. Eur – Lietuvos universitetų).

„Tikimės, kad sukurtas centras taps sektinu pavyzdžiu, kaip gerinti Lietuvos MTEPI kultūrą, siekiant plėtoti ir skatinti tarpdisciplininius, etiškus, tvarius mokslinius tyrimus DI srityje, stiprinant akademinės bendruomenės ir verslo ir viešojo sektoriaus ryšius“, – sako A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Galimybė tapti Baltijos regiono lyderiu

Ekscelencijos centro strateginės veiklos kryptys įtrauks žiedinę ekonomiką, pramonės skaitmenizaciją, sveiką gyvenseną, išmanųjį mobilumą ir DI etiką.

„Šių veiklų kryptys atliepia prioritetus, įvardintus 2019-aisiais paruoštoje Lietuvos DI strategijoje, Europos Sąjungos (ES) skaitmeninėje bei Europos žaliojo kurso strategijose. Jos atitinka ir Lietuvos pramonės skaitmeninio kelrodžio svarbiausius tikslus ir uždavinius“, – teigia pašnekovė.

Pasak KTU profesorės, tokio centro vystymas suteiks galimybę tapti Baltijos regiono pažangos ekscelencijos centru, lyderiaujančiu ir konkurencingai kuriančiu DI sprendimus mokslo, verslo ir visuomenės poreikiams tenkinti.

„SustAInLivWork“ ekscelencijos centro veikla turėtų reikšmingai prisidėti prie Lietuvos ir Europos dirbtinio intelekto strategijos tikslų įgyvendinimo“, – tikina A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Siūlys platų paslaugų spektrą

Naujajame centre bus siūlomos intelektinių sistemų modeliavimo aplinkos, verslo analitikos įrankiai, fizinės ir virtualios DI laboratorijos išorės organizacijoms, suteikiant galimybes ištestuoti ir išbandyti įvairius veiklų scenarijus.

Taip pat bus teikiamos paslaugos DI sprendimų realizavimui, vertinimui ir testavimui tiek laboratorinėmis, tiek realiomis sąlygomis.

„Svarbu paminėti, kad ekscelencijos centre bus kuriamos personalizuotos, paaiškinamuoju dirbtiniu intelektu (angl. Explainable Artificial Intelligence, XAI) grįstos sistemos, tokiu būdu padidinant skaidrumą, etiškumą ir pasitikėjimą DI grįstais sprendimais“, – sako KTU DI centro vadovė.

Anot jos, centras siūlys ir pridėtinės vertės mokymus įtraukiant gerąsias praktikas, kaip integruoti DI sprendimus bei kartu užtikrinti tvarumą privačiame ir viešajame sektoriuose, skatinant darnaus gyvenimo ir darbo sampratą bei kuriant DI ekosistemą.

Po šešerių metų – savarankiška centro veikla

KTU koordinuojamas projektas bus įgyvendinimas su trimis partneriais iš Lietuvos (Vilnius Tech, VDU ir LSMU) bei dviem pažangiais partneriais – Tamperės universitetu (Suomija) ir Hamburgo technologijos universitetu (Vokietija). Pastarieji, kaip ir KTU, abu yra Europos inovatyviųjų universitetų konsorciumo (ECIU) nariai.

„Prie projekto įgyvendinimo prisidės didelė skirtingų sričių atstovų komanda. Reikalingos ne tik įvairios kompetencijos – DI, matematikos ar tvarumo srities, bet ir skirtingi ekspertai iš vadybinės, ekonominės, teisinės, DI etikos pusės“, – teigia A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Projekto įgyvendinimas numatytas dviem etapais. Pirmasis – centro įsteigimo etapas, truksiantis kelerius metus. Jame numatytas centro ir jo valdymo struktūros sukūrimas, partnerių įsipareigojimų įteisinimas. Antraisiais metais bus vykdomas centrui būtinos įrangos įsigijimas. Kitas projekto etapas – tai augimas, kuris planuojamas trečiais–šeštais ekscelencijos centro įsteigimo metais.

„Per šiuos metus bus vykdoma daug veiklų, susijusių su žmogiškaisiais resursais, projektų vykdymu, kuriant DI sprendimus, juos komercializuojant, plečiamos centro veiklos, vystoma bendra verslo strategija. Po šešerių metų turėtų būti pasiektas centro finansinis tvarumas – t. y. numatyta, kad ekscelencijos centras pradės savarankišką veiklą, užtikrins pajamų generavimą ir tvaraus poveikio ekonomikai plėtrą“, – apie planuojamus pagrindinius darbus pasakoja projekto vadovė A. Paulauskaitė-Tarasevičienė. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-03-22 17:19
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma telkti abiejų organizacijų pastangas, atstovaujant savo narių interesams energetikos, valst...
nuotrauka
2023-03-22 11:58
2022 m. Lietuvos sutelktinio finansavimo rinka sparčiai augo nepaisant geopolitinės krizės, finansų rinkos svyravimų ir reguliacinių pokyčių. Reikšmingai padidėjo ir finansuojamų projektų skaičius, ir suteikiamas finansavimas, tačiau ir pradelsti mokėjimai.
nuotrauka
2023-03-22 06:13
Keturi asmenys įtariami sukčiaujant apgaule įgiję daugiau nei 640 tūkst. eurų iš Užimtumo tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros. Asmenys, pasitelkę savo pačių įkurtus juridinius asmenis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, galimai klastojo dokumentus ir vykdė fiktyvių sandorių grandines, siekdami...
nuotrauka
2023-03-22 06:03
Šiandiena, kovo 22 d., vyks Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis, kuriame Aplinkos ministerijos atstovai pristatys parengtus pasiūlymus dėl LR statybos įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatų tobulinimo.
nuotrauka
2023-03-21 07:35
Moduliniai konteineriai yra universalus gaminys su itin plačiomis panaudojimo galimybėmis: juose gali būti įrengiamos biuro ar sandėliavimo patalpos, kirpyklos ar krautuvėlės, mokyklos arba vaikų darželiai, pirtys – panaudojimo galimybės beveik tokios pat, kaip ir tradicinės statybos pastatų.
nuotrauka
2023-03-21 05:33
Sprendžiant pastatų statybos ir naudojimo ne pagal paskirtį problemą, aplinkos ministro sudaryta darbo grupė suformavo teisinio reglamentavimo pakeitimų pasiūlymus, kurie kovo 22 d. bus pristatomi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. Siūloma patikslinti statinio paskirčių sąrašą, priskyrimo jo...
nuotrauka
2023-03-21 05:20
Europos investicijų bankas (EIB) patvirtino Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau ­– APVA) pateiktą prašymą skirti 58 mln. eurų investicijų iš Modernizavimo fondo. Šios lėšos bus skirtos daugiabučių atnaujinimo projektams.
nuotrauka
2023-03-20 10:00
Darbuotojų saugos ir sveikatos padėtis Lietuvos statybvietėse reikalauja realių pokyčių: daugelyje įmonių reikalingas dėmesys ir apmokymai vis dar yra tik formalumas, siekiant atitikti minimalius reikalavimus.
nuotrauka
2023-03-18 10:05
Susisiekimo ministerija ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) siekia paskatinti Lenkijos kelių tiesimo įmones dalyvauti įgyvendinant stambius Lietuvos transporto infrastruktūros projektus ir kviečia dalyvauti rangos darbų viešųjų pirkimų konkursuose.
nuotrauka
2023-03-17 11:50
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atlikusi mokslo paskirties pastato Mokslininkų g., Vilniuje avarijos tyrimą ir nustačiusi, kad statinio griūtis įvyko dėl statybos dalyvių kaltės, kreipėsi į Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (...
nuotrauka
2023-03-17 11:43
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) kreipėsi į viešąją įstaigą Statybos sektoriaus vystymą agentūrą (SSVA), prašydama įvertinti neteisėtai ypatingojo statinio – daugiabučio gyvenamojo namo Krivūlės g. 9, esančio kultūros paveldo ter...
nuotrauka
2023-03-17 11:06
Užimtumo tarnybos finansuojamos mokymosi priemonės praėjusiais metais tapo itin populiarios. 2022-aisias paramos mokymuisi priemonėse dalyvavo 2,3 karto daugiau klientų nei užpernai. Ypatingai didelį dėmesį parodė užimti darbo rinkos dalyviai, norėję keisti kvalifikaciją ar įgyti kompetenciją.
nuotrauka
2023-03-17 09:24
2023 m. sausį šalyje atlikta statybos darbų už 265,9 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 1,5 proc. palyginamosiomis kainomis daugiau nei 2022 m. gruodį (nepašalinus – 40,7 proc. mažiau).
nuotrauka
2023-03-16 15:52
Turto bankas baigė būtiniausius Sporto rūmų konservavimo darbus – suremontuota nesandari stogo danga, apskardinti parapetai, demontuotos nenaudojamos ant stogo esančios konstrukcijos, demontuotos nesaugios pakabinamų lubų plokštės, suremontuoti betoninių fasadų trūkiai ir ištrupėjimai, pastatas užsa...
nuotrauka
2023-03-16 15:47
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkė Edita Janušienė aptarė bendradarbiavimo galimybes mažinant šešėlį skirtinguose sektoriuose: statybos, medienos prekybos ir atliekų tvarkymo.
nuotrauka
2023-03-16 11:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gavus skundą patikrino Vilniaus rajono savivaldybės administracijos 2021-05-26 išduotą statybą leidžiantį dokumentą (SLD) pagal projektuotojo UAB „Framels“ parengto gyvenamosios paskirties (dviejų...
nuotrauka
2023-03-16 10:09
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) kovo 15 d. nutartimi paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo buvo patenkintas Konkurencijos tarybos prašymas kartelį sudariusios bendrovės „Biržų ranga“ vadovui Stanislovui Mačiulskiui apriboti teisę 3 metus užimti vadovau...
nuotrauka
2023-03-16 05:26
Aplinkos ministerijai nuo šių metų sausio perėmus Nacionalinės žemės tarnybos pavaldumą ir išanalizavus Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvadas bei Žemės ūkio ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus rekomendacijas, pateiktas 2022 m. vasario 28 d. ataskaitoje, buvo apti...
nuotrauka
2023-03-15 14:40
Statybų sektoriaus darbuotojai Lietuvoje vis dar išlieka itin paklausūs – šiuo metu įdarbinti būtų galima net keletą tūkstančių naujų darbuotojų, – teigia specialistai. Tačiau didelė tokių specialistų paklausa išlieka ir užsienyje, kur kai kuriems lietuviams tiek siūlomos darbo sąlygos, tiek darbo u...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos