2024 balandžio 24 d. trečiadienis, 11:57
Reklama  |  facebook

KTU su partneriais kurs dirbtinio intelekto ekscelencijos centrą

2023-02-07 09:45
Dirbtinį intelektą (DI) taikančių verslo įmonių skaičius per penkerius metus išaugo net 300 proc. Prognozuojama, kad pasaulinė DI rinka jau 2023-iaisiais pasieks pusę trilijono JAV dolerių. Nors Lietuvoje DI technologijos taip pat sparčiai vystomos, tam, kad Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistema sustiprėtų nacionaliniu ir tarptautiniu mastu, KTU su partneriais kurs jungtinį DI ekscelencijos centrą tvariam vystymuisi.
nuotrauka
KTU Dirbtinio intelekto centro vadovė, profesorė Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Tikimasi, kad toks centras ženkliai prisidės prie Lietuvos konkurencingumo stiprinimo pasaulyje.

„Centras padidins galimybes skaitmenizuoti Lietuvos gamybos, sveikatos, transporto ir energetikos sektorius, užtikrinti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) plėtrą taikant DI technologijomis grįstus sprendimus“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) pranešime cituojama Dirbtinio intelekto (DI) centro vadovė, profesorė Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Centro kūrimui – 30 milijonų eurų finansavimas

A. Paulauskaitės-Tarasevičienės vadovaujamas projektas „Dirbtinio intelekto ekscelencijos centras tvariam vystymuisi“ („SustAInLivWork“), kurio įgyvendinimo metu bus vystomas centras – vienas iš dviejų Lietuvos projektų, teiktų „Europos horizonto“ „Teaming for Excellence“ finansavimo priemonei, kuriam Europos Komisija praėjusių metų pabaigoje skyrė finansavimą. Iki šiol nei vienam Lietuvos teiktam projektui to pasiekti nepavyko.

„KTU pirmą kartą koordinuos tokį projektą. Tai labai svarbus ir reikšmingas pasiekimas ne tik universitetui, bet ir Lietuvai“, – tikina A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Bendras projekto biudžetas siekia beveik 30 mln. eurų (14,6 mln. Eur finansuojama „Europos horizontas“ programos lėšomis, 14,6 mln. Eur – Europos regioninės plėtros fondo lėšomis, 480 tūkst. Eur – Lietuvos universitetų).

„Tikimės, kad sukurtas centras taps sektinu pavyzdžiu, kaip gerinti Lietuvos MTEPI kultūrą, siekiant plėtoti ir skatinti tarpdisciplininius, etiškus, tvarius mokslinius tyrimus DI srityje, stiprinant akademinės bendruomenės ir verslo ir viešojo sektoriaus ryšius“, – sako A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Galimybė tapti Baltijos regiono lyderiu

Ekscelencijos centro strateginės veiklos kryptys įtrauks žiedinę ekonomiką, pramonės skaitmenizaciją, sveiką gyvenseną, išmanųjį mobilumą ir DI etiką.

„Šių veiklų kryptys atliepia prioritetus, įvardintus 2019-aisiais paruoštoje Lietuvos DI strategijoje, Europos Sąjungos (ES) skaitmeninėje bei Europos žaliojo kurso strategijose. Jos atitinka ir Lietuvos pramonės skaitmeninio kelrodžio svarbiausius tikslus ir uždavinius“, – teigia pašnekovė.

Pasak KTU profesorės, tokio centro vystymas suteiks galimybę tapti Baltijos regiono pažangos ekscelencijos centru, lyderiaujančiu ir konkurencingai kuriančiu DI sprendimus mokslo, verslo ir visuomenės poreikiams tenkinti.

„SustAInLivWork“ ekscelencijos centro veikla turėtų reikšmingai prisidėti prie Lietuvos ir Europos dirbtinio intelekto strategijos tikslų įgyvendinimo“, – tikina A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Siūlys platų paslaugų spektrą

Naujajame centre bus siūlomos intelektinių sistemų modeliavimo aplinkos, verslo analitikos įrankiai, fizinės ir virtualios DI laboratorijos išorės organizacijoms, suteikiant galimybes ištestuoti ir išbandyti įvairius veiklų scenarijus.

Taip pat bus teikiamos paslaugos DI sprendimų realizavimui, vertinimui ir testavimui tiek laboratorinėmis, tiek realiomis sąlygomis.

„Svarbu paminėti, kad ekscelencijos centre bus kuriamos personalizuotos, paaiškinamuoju dirbtiniu intelektu (angl. Explainable Artificial Intelligence, XAI) grįstos sistemos, tokiu būdu padidinant skaidrumą, etiškumą ir pasitikėjimą DI grįstais sprendimais“, – sako KTU DI centro vadovė.

Anot jos, centras siūlys ir pridėtinės vertės mokymus įtraukiant gerąsias praktikas, kaip integruoti DI sprendimus bei kartu užtikrinti tvarumą privačiame ir viešajame sektoriuose, skatinant darnaus gyvenimo ir darbo sampratą bei kuriant DI ekosistemą.

Po šešerių metų – savarankiška centro veikla

KTU koordinuojamas projektas bus įgyvendinimas su trimis partneriais iš Lietuvos (Vilnius Tech, VDU ir LSMU) bei dviem pažangiais partneriais – Tamperės universitetu (Suomija) ir Hamburgo technologijos universitetu (Vokietija). Pastarieji, kaip ir KTU, abu yra Europos inovatyviųjų universitetų konsorciumo (ECIU) nariai.

„Prie projekto įgyvendinimo prisidės didelė skirtingų sričių atstovų komanda. Reikalingos ne tik įvairios kompetencijos – DI, matematikos ar tvarumo srities, bet ir skirtingi ekspertai iš vadybinės, ekonominės, teisinės, DI etikos pusės“, – teigia A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.

Projekto įgyvendinimas numatytas dviem etapais. Pirmasis – centro įsteigimo etapas, truksiantis kelerius metus. Jame numatytas centro ir jo valdymo struktūros sukūrimas, partnerių įsipareigojimų įteisinimas. Antraisiais metais bus vykdomas centrui būtinos įrangos įsigijimas. Kitas projekto etapas – tai augimas, kuris planuojamas trečiais–šeštais ekscelencijos centro įsteigimo metais.

„Per šiuos metus bus vykdoma daug veiklų, susijusių su žmogiškaisiais resursais, projektų vykdymu, kuriant DI sprendimus, juos komercializuojant, plečiamos centro veiklos, vystoma bendra verslo strategija. Po šešerių metų turėtų būti pasiektas centro finansinis tvarumas – t. y. numatyta, kad ekscelencijos centras pradės savarankišką veiklą, užtikrins pajamų generavimą ir tvaraus poveikio ekonomikai plėtrą“, – apie planuojamus pagrindinius darbus pasakoja projekto vadovė A. Paulauskaitė-Tarasevičienė. 

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-04-24 08:09
Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai atsinaujina. Prieš porą metų „Gubernijos" darykloje modernizuota pagrindinė gamybos linija, kurioje gėrimai pilstomi į skardines. Dabar atėjo laikas modernizuoti kitas dvi linijas, kuriose produkcija pilstoma į PET plastiko butelius ir KEG statines. Kartu s...
nuotrauka
2024-04-24 07:59
Valstybinio kelių tinklo plėtrai svarstoma pasitelkti viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) modelį. AB „Via Lietuva“ pradeda parengiamuosius darbus ir konsultacijas su rinkos dalyviais dėl galimybės įgyvendinti kelių infrastruktūros projektus pasitelkiant šią finansinę priemonę.
nuotrauka
2024-04-23 10:56
Žalia šviesa laivų šliuzo per Nemuną projektui: pasirašyta sutartis dėl projektinių pasiūlymų ir poveikio aplinkai vertinimo.
nuotrauka
2024-04-23 10:25
Į Kultūros paveldą įrašytas Vilniaus pakraštyje esantis Kazbėjų tiltas, kurio rekonstrukcijos ilgai laukė vietos bendruomenė bei sostinės vairuotojai, pagaliau bus sutvarkytas. Jo kapitalinio remonto darbų imasi tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva", laimėjusi Vilniaus mie...
nuotrauka
2024-04-23 08:21
Vilniuje prie pat Vakarinio aplinkkelio, Girulių g. 23 sutvarkyta nauja viešoji erdvė. Joje įrengtas apšviestas pasivaikščiojimo takas su galimybe prisėsti ir pasigrožėti atsiveriančiais vaizdais, obelų sodas, sporto aikštelė.
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-23 07:34
„Nemokamas sūris tik pelėkautuose" – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas. Visgi net ir augti pasiryžusi organ...
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-23 07:15
Aplinkos ministerijoje pirmadienį atidaryta Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) organizuojama paroda „Lietuvos sienų istorinė raida“. Joje eksponuojami išskirtiniai kartografiniai leidiniai.
nuotrauka
2024-04-22 14:19
Nuo balandžio pabaigos vyksta medinių Šnipiškių pastatų vertybinis inventorizavimas ir fotogrametriniai matavimai. Šių matavimų prireikia siekiant išsaugoti šio rajono identitetą, restauruojant pastatus ir pretenduojant gauti paveldo apsaugos programų finansavimą. Šnipiškių senų pastatų savininkai k...
nuotrauka
2024-04-22 13:57
Balandžio viduryje visiškai pabaigti vienu ambicingiausių per pastarąjį dešimtmetį vadinto projekto Klaipėdoje – Baltijos pr., Šilutės pl. ir Vilniaus pl. žiedinės sankryžos rekonstrukcijos – darbai. Šiuo metu rengiama techninė dokumentacija objektą atiduoti vertinti Valstybinei statybos inspekcijai...
nuotrauka
2024-04-22 13:31
Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susido...
nuotrauka
2024-04-22 10:06
Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos (LEZ) įsteigta NT vystymo įmonė UAB „Flex Start Three“ gavo statybą leidžiantį dokumentą 8,8 tūkst. kv. m ploto šešių segmentų nuomininkų poreikiams itin greitai pritaikomam gamybiniam pastatui „FlexStart 03“. Tai – jau trečias tarptautinius apdovanojimus pelni...
nuotrauka
2024-04-22 09:49
Šiandien, balandžio 22 d., startuoja kvietimas Lietuvos verslui ir įstaigoms teikti paraiškas paramai investicijoms į žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų sukūrimą gauti. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti virš 23 mln. eurų. Tikimasi, kad šios investicijos Lietuvoje leis s...
nuotrauka
2024-04-19 13:00
Tankiai apgyvendintame Vilniaus Perkūnkiemio rajone bus statomas naujas darželis, kurį galės lankyti apie 290 vaikų. Vilniaus miesto savivaldybė uždegė žalią šviesą šio projekto įgyvendinimui – pritarė projektiniams pasiūlymams. Gavus statybų leidimus, statybos darbus tikimasi pradėti kitų metų prad...
nuotrauka
2024-04-19 12:45
Klaipėdos miesto savivaldybė jau baigė konkursines procedūras ir pasirašė sutartį su laimėjusia projektavimo bendrove, taigi, miesto poliklinikos kapitalinio remonto techninis projektas bus pradėtas rengti artimiausiu metu.
nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-19 09:57
2024 m. balandžio 11 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu pakeistos Projekto konkurso organizavimo taisyklės. Pakeitimai įsigalios 2024 m. gegužės 1 d.
nuotrauka
2024-04-19 09:40
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) baigė Bučos ir Borodyankos teritorijų fotografavimą dronais siekiant sukurti 3D miestų planavimo įrankį. Aviacinio kartografavimo paslaugas šiose savivaldybėse teikė SSVA skelbtą konkursą kiek anksčiau laimėjusi Ukrainos bendrovė Artificial Intelligence Ma...
nuotrauka
2024-04-19 07:38
Nekilnojamojo turto pirkėjai šalyje – vis reiklesni, žinantys, ko nori, ir išsianalizavę rinką, pastebi ekspertai. Jie atidžiai renkasi patikimus vystytojus ir jų projektus. Daugėja ir tokių pirkėjų, kurie nori įsigyti pilnai įrengtą būstą gyvenimui čia ir dabar. Tačiau vis dar vyrauja įsitikinimas,...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...