2024 balandžio 16 d. antradienis, 18:11
Reklama  |  facebook

Kaip Naujųjų metų pažadas taupyti elektrą gali virsti daugiau galimybių suteikiančiu pasirinkimu

2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo mažinimas. Svarbiausia, kad tą galima daryti ne apribojant savo galimybes, bet pritaikant išmaniąsias technologijas, kurios leidžia sutaupyti.
nuotrauka
JUNG nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB
Pasak psichologės Lenos Pavlovos, naujųjų metų pažadai sau – vadinamosios rezoliucijos yra ganėtinai paplitusi tradicija ir teigiama praktika, kuri skatina gerinti gyvenimo kokybę bei būti laimingesniais. Tačiau neretai rezoliucijose keliami lūkesčiai neatsispindi realybėje.

„Tokios ryškios datos, kaip naujų metų pradžia ar gimimo diena, yra savotiškas orientyras mūsų greito gyvenimo tempo ir įvykių sūkuryje. Tai ir patogus atskaitos taškas, savotiškas „naujos pradžios" simbolis, galintis motyvuoti daryti pokyčius, kuriems kitu metu tiesiog neatsiranda laiko. Deja, tikrovė yra tokia, kad anot skirtingų apklausų, metų pabaigoje sėkmingai savo rezoliucijas įvykdo tik nuo 9 iki 45 proc. apklaustų žmonių", – pastebi pranešime cituojama psichologė.

Naujametiniai įsipareigojimai turi būti prasmingi konkrečiam žmogui


Jos teigimu, pats metinių tikslų rašymo procesas yra prasmingas, nes jo metu susitelkiama į vieną dalyką, o tai padeda sulėtinti mąstymo procesą bei turėti kokybiškesnį dialogą su savimi.

„Tokiu būdu reflektuodami galime lengviau išsigryninti kas mums iš tikrųjų yra svarbu. Be to, formuluodami mintis raštu, neišvengiamai jas „nurengiame" nuo nereikalingų detalių ir paliekame esmę. Neretai net iškyla veiksmų planas, kaip tų tikslų siekti. Tokiu būdu, metinių tikslų sąrašo sudarymas padeda susifokusuoti į mums prasmingus dalykus ir svajonių siekti tikslingiau", – aiškina L. Pavlova.

Lena Pavlova.
Asmeninio archyvo nuotr. 
 
Psichologė pabrėžia, jog tiek patys tikslai, tiek jų iškėlimo momentas bei formuluotės turi būti prasmingi konkrečiam žmogui.

„Kelkite sau uždavinius tada, kai jaučiate, kad jums to reikia, net jei metai jau gerokai įsibėgėjo. Kai tikslai gimsta ne iš tradicijos, o iš jūsų vidinio poreikio bei yra suformuluojami jums artimu būdu – tokių tikslų įvykdymo tikimybė stipriai padidėja. O tie tikslai ir rezoliucijos irgi gali būti patys įvairiausi: tiek turintys reikšmingą pokyčio siekimą, pavyzdžiui, darbovietės ar profesijos keitimas, tiek kasdienių įpročių keitimas", – akcentuoja pašnekovė.

Pasak jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius" vadovo Raimundo Skurdenio, namų aplinkoje gausėjant įvairių elektronikos prietaisų, o elektros kainoms šalyje nemažėjant, pravartu pagalvoti, kodėl vienai iš galimų šių metų rezoliucijų negalėtų būti elektros energijos suvartojimo sumažinimas pasitelkiant išmaniąsias technologijas.

Jo teigimu, neretai žmonės suvartoja per daug elektros energijos vien dėl to, jog paprasčiausiai pamiršta išjungti apšvietimą ar laiko nuolat įjungtus prietaisus, todėl taip nesąmoningai kenkia ir sau, ir aplinkai.

„Išspręsti šią problemą bei į naują kokybę pakelti savo būsto efektyvumą, komfortą ir saugumą galima įsidiegus išmaniąją namų automatizavimo sistemą, kuri padėtų efektyviau valdyti namų energijos suvartojimą. Beje, toks energijos taupymas nereikštų prastesnių sąlygų namuose, bet efektyviau veikiančią sistemą, kuri sunaudoja mažiau energijos", – sako R. Skurdenis.

Leidžia sutaupyti iki 40 proc. elektros energijos

Eksperto teigimu, pavyzdžiui, įdiegus išmanumo namams suteikiančią JUNG HOME sistemą, bendras energijos taupymas gali siekti apie 20–40 proc. ar net daugiau, atsižvelgiant į konkrečias namų sąlygas bei vartotojų elgseną.

„Integruojant judesio daviklius ir automatinį šviesos intensyvumo keitimą, tokia sistema gali sumažinti nereikalingą šviesos naudojimą. Naudojant judesio detektorius ir laikmatį, sistema gali automatiškai išjungti šviesas tose namų dalyse, kuriose jos nėra naudojamos, taip pat ji leidžia nustatyti šviesos intensyvumą pagal dienos laiką, kas padeda kurti norimą atmosferą namuose, o kartu mažina energijos suvartojimą. Toks efektyvus apšvietimo valdymas gali sutaupyti apie 10–20 proc. elektros energijos", – aiškina R. Skurdenis.

Anot pašnekovo, dar apie 5–10 proc. nuo namų elektros sąskaitos galėtų būti nubraukta apribojant vadinamąjį „vampyrinį" energijos suvartojimą, kai namuose būna nuolat įjungti, bet nenaudojami prietaisai. Šiuo atveju, išmanioji sistema gali savarankiškai nustatyti, jog įvairūs prietaisai: televizoriai, kompiuteriai ar kavos aparatai yra paliekami įjungti, bet nenaudojami. Jie bus automatiškai išjungti po tam tikro neaktyvumo laiko, taip mažinant energijos švaistymą.

JUNG JUNG nuotr.

Skurdenio teigimu, tokia sistema vartotojams taip pat gali suteikti išsamius duomenis apie įvairių elektros prietaisų energijos suvartojimą. Tai leidžia analizuoti ir suprasti konkretaus būsto savininkų energijos naudojimo įpročius, bei identifikuoti galimus būdus padaryti jos vartojimą efektyvesnį.

„Sistema leidžia mobiliojoje programėlėje stebėti namo ar buto elektros energijos suvartojimą realiu laiku, tuo pačiu atpažinti esminius energijos naudojimo šaltinius bei atitinkamai koreguoti savo įpročius. Pavyzdžiui, jei sistema parodo, kad tam tikras elektros prietaisas – senas šaldytuvas sunaudoja itin daug energijos, galbūt verta apsvarstyti jo keitimą efektyvesniu modeliu", – samprotauja R. Skurdenis.

Pasak eksperto, išmanesnių namų sistema, šaltuoju metų laiku gali padėti reguliuoti ir būsto temperatūrą, atsižvelgiant į visų šeimos narių poreikius, nes išmanieji termostatų reguliatoriai leidžia nuotoliniu būdu kontroliuoti namų temperatūrą, pritaikant ją pagal dienos laiką ar namuose esančių žmonių skaičių. Tai reiškia, kad šildymas veikia tik tada, kai tai būtina, o tai ženkliai sumažina energijos suvartojimą.

„Apibendrinant galima pasakyti, jog elektros energijos taupymas naudojant išmaniąsias technologijas yra ne tik aplinkai draugiškas sprendimas, bet ir protingas finansinis pasirinkimas. Todėl šiemet apsisprendus investuoti į šiuolaikines technologijas ir jas teisingai naudojant, galima ženkliai sumažinti energijos suvartojimą ir paskatinti tvarų gyvenimo būdą", – įsitikinęs jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius" vadovas. 
Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 09:52
Nenuostabu, kad apšvietimas tapo svarbiu aspektu ne tik funkcine, tačiau ir estetine prasme. Sumanius įnešti daugiau jaukumo, žaismingumo, pabrėžti išskirtines architektūros detales ar padidinti pastato vizualinį patrauklumą kyla klausimas: ar šviestuvų įrengimas ant pastato fasado (dekoratyviniam a...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos