2025 m. birželio 20 d. penktadienis, 12:47:18
Reklama  |  facebook

Kaip keičiasi statybos kainos, įsigaliojus A++ energinės klasės reikalavimams

2021-04-29 08:04
Iki įsigaliojant reikalavimui dėl privalomo A++ energinio naudingumo, statytojai suskubo projektuoti ir statyti žemesnės klasės pastatus, baimindamiesi kainų šuolio. Kainų augimo baiminasi ir gyventojai. Orientuotos į statybos kainodarą bei sąmatinius skaičiavimus bendrovės „Sistela“ generalinis direktorius Albinas Vaitkevičius prognozuoja, kad reikalavimas projektuoti ir statyti A++ energinės klasės pastatus statybą pabrangins vidutiniškai apie 10–15 proc.
nuotrauka
Albinas Vaitkevičius, „Sistela“ generalinis direktorius. Įmonės nuotr.


Minimos įmonės
Sistela, UAB
Valstybės duomenų agentūra (iki 2023 m. Lietuvos statistikos departamentas),

Nuo metų pradžios įsigalioję reikalavimai projektuoti ir statyti A++ energinio naudingumo pastatus yra tiesiogiai susijęs su statybos sąmata. Albinas Vaitkevičius, „Sistela“ generalinis direktorius, išskiria dvi esmines dedamąsias, keičiančias statybą ir jos kainą. Užtikrinant aukštesnes sienų šilumines savybes, reikia storesnės arba efektyvesnės termoizoliacijos, geresnių šiluminių savybių langų, aukštesnio energinio efektyvumo vėdinimo įrenginių. Ir antra dedamoji, lemianti kainą, – atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, kuris būtinas dėl privalomo reikalavimo, kad ne mažiau kaip pusė šilumos energijos būtų pagaminta naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius.

„Tiek projektuotojai, tiek statybos rangovai turi įgiję patirties projektuojant ir diegiant efektyvių šilumos charakteristikų stogus, langus, sienas, tad didesnių naujovių, kurios kardinaliai keistų statybos sąmatas, manau, nebus, – dalijasi A. Vaitkevičius. – Tačiau reikalavimų, susijusių su atsinaujinančių energijos šaltinių diegimu, įgyvendinimas lems didžiausią papildomos kainos dalį, nes iki šiol tokių priemonių buvo diegiama gerokai mažiau.“

Kainos skirtumas tarp A+ ir A++ nebus itin žymus

Kaip pastebi A. Vaitkevičius, didžiausias pokytis buvo pereinant nuo A energinio naudingumo klasės prie A+. Pirminiai reikalavimai, kurie vėliau buvo pakoreguoti juos mažinant, buvo aukšti. Šie reikalavimai lėmė 15 proc. didesnes kainas. Lyginant A ir A++ energinės naudingumo klasės reikalavimų įgyvendinimo sąnaudas, statybos kaina išauga apie 20 proc.

Tad skirtumas tarp A+ ir A++ klasės, A. Vaitkevičiaus skaičiavimais, nėra itin žymus, nes dalis priemonių jau buvo numatytos A+ klasei: kai kurias priemones reikės tik pagerinti, o ne diegti naujas.

„Manau, kad gerinant, pavyzdžiui, stogo šilumines savybes, jis gali pabrangti apie 10 proc., sienos – apie 5 proc., langai – apie 15 proc. Tad bendras vidutinis kainos pokytis šiuo atveju gali būti apie 10 proc., – skaičiuoja A. Vaitkevičius. – Tačiau papildomai prisideda priemonės, susijusios su atsinaujinančių energijos šaltinių diegimu. Mūsų skaičiavimais, jų instaliavimas A++ klasės pastatuose gali padidinti kainą apie 15–20 proc., tačiau nereikia pamiršti jų atsiperkamumo. Tad bendras kainos augimas dėl A++ klasės energinio naudingumo reikalavimų įgyvendinimo turėtų tilpti į 10–15 proc. intervalą.“

Statytojai, turintys patirties statyti A+ klasės pastatus, taip pat prognozuoja panašų kainų didėjimą – nuo 5 iki 15 proc.

„Jei visa darysime labai gerai, gali brangiai kainuoti“

Pirmoji naujųjų reikalavimų įgyvendinimo grandis – projektavimas. Populiarėjant BIM projektams, A. Vaitkevičiaus nuomone, A++ energinės klasės pastatų projektavimas galėtų pabrangti ir 20 proc. Tačiau tai būtų tik santykinis pabrangimas, nes įvertinus klaidų taisymo, perprojektavimo sąnaudas, kaina nesikeistų, nes klaidų taisymas – ir lėšų, ir laiko požiūriu – yra itin brangus.

Projektuojant tradicinėmis priemonėmis, „Sistelos“ vadovas nemato priežasčių, dėl kurių turėtų keistis kaina. Vienintelis dalykas – turi būti projektuojamos efektyvesnės ŠVOK sistemos.

„Atsinaujinančių energijos šaltinių projektavimas nebėra naujas dalykas; suprojektuoti šiltesnę sieną, manau, neturėtų kainuoti brangiau, – skaičiuoja A. Vaitkevičius. – Bet reikės atlikti sandarumo testus, kurie leis įvertinti, ar pastatas atitinka A++ klasę. Kokybė ir reglamentai visada buvo privalomi, klausimas tik toks, kiek jų buvo laikomasi: jei skubant būdavo pateikiami nekokybiški, neužbaigti projektai, tai ateina laikas, kai tuos reikalavimus reikia įgyvendinti ir projektuotojams, ir rangovams – visose stadijose. Tada ir atsiranda baimė – jei visa darysime labai gerai, gali brangiai kainuoti.“

Stebimas statybinių medžiagų ir mechanizmų kainų augimas

Kaip skelbia Lietuvos statistikos departamentas, per metus (2021 m. vasarį, palyginus su 2020 m. vasariu) statybos sąnaudų elementų kainos padidėjo 0,7 proc. Tai lėmė vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio (2,2 proc.), mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainos (0,4 proc.) padidėjimas. Iš statinių per metus daugiausia – 1,6 proc. – pabrango negyvenamųjų pastatų statyba. Gyvenamųjų pastatų statybos kainos padidėjo 1,3 proc.

„Paskutinių kelerių metų tendencijos rodė augančias statybos elementų kainas, augantį darbo užmokestį. Tačiau didžiausi pokyčiai vyko statybinių medžiagų rinkoje, – dalijasi pastebėjimais A. Vaitkevičius. – Ilgą laiką medžiagų kainos buvo stabilios, stebėjome tik nežymų augimą arba kai kuriose grupėse net 1–5 proc. kritimą. Bendras medžiagų kainų indeksas 5–10 metų laikotarpiu nebuvo didesnis negu 2–3 proc., – tvirtina „Sistelos“ vadovas. – Tačiau nuo praėjusių metų, ypač šiemet stebime kai kurių medžiagų grupių išskirtinį kainų didėjimą – 10–30 proc. Su kuo tai susiję – priežasčių daug: didėjant statybų apimtims, auga statybinių medžiagų poreikis. Galima tik spėti, kad jų atsargos baigiasi, o tiekimas sutriko dėl pandemijos. Yra paklausa – atsiranda šioks toks deficitas, kuris kompensuojamas kainos augimu.“

Darbo kaina stabiliai auga nuolat – per metus apie 5–10 proc. Kadangi didėja statybos tempai, tai galima prognozuoti, kad toliau kils ir atlyginimai.

Trečia kainų dedamoji – mechanizmų ir mašinų kainos. Pastaruoju metu augant kuro kainoms, mechanizmų valandos įkainiams ir atlyginimams, auga ir šios grupės kainos. Tai gali būti dar vienas iš didesnių šio laikotarpio pokyčių: vienose grupėse daugiau, kitose – mažiau kainos gali augti 3–4 proc. Bendroje sąmatoje tai lems 2 proc. augimą.

Mažesnis pastatas – aukštesnė kaina

Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, efektyvios vėdinimo ir vėsinimo sistemos, aukšti sandarumo reikalavimai, – tai yra dedamosios, kurios brangina A++ pastatų statybą.

Reziumuodamas pokyčius, didesnį statybos pabrangimą įmonės „Sistela“ vadovas A. Vaitkevičius prognozuoja mažaaukštėje, individualioje statyboje. Nors skirtingiems pastatų tipams nustatytos skirtingos šiluminės varžos reikšmės, mažesniems pastatams papildomų priemonių įdiegimas kainuos brangiau negu didelio ploto pastatui. Tie patys darbai, priemonių įdiegimas didelio ploto pastate kainuoja pigiau, negu mažame pastate.

sistela

Informacija sąmatininkams

Statybos darbų kainoms apskaičiuoti, skaičiuojamosios kainos ekspertizei nustatyti, investiciniams projektams apskaičiuoti, statybos biudžetui planuoti jau veikia internetinė informacinė sistema bimgates.lt.

Cloud duomenų bazėje veikia „Sistela“ darbo, medžiagų ir mechanizmų sąnaudų normatyvų bei kainynų duomenų bazė. Vartotojai gali rasti statinių atkuriamosios (statybinės) vertės ir sustambintų statinių palyginamųjų ekonominių rodiklių kainynus. 

Nuoroda registracijai prie sistemos

Statybunaujienos.lt



Sprendimai

nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.
nuotrauka
2025-05-29 09:43
Nors daugelis pradeda nuo klausimo „kur dėti modulius“, iš tiesų pirmas žingsnis turėtų būti skaičiai. Tiek jūsų suvartojamos elektros kiekis per metus, tiek įvado parametrai, tiek galimas APVA paramos dydis – visa tai nulems, per kiek atsipirks jūsų investicija ir ar verta pradėti procesą būtent da...
nuotrauka
2025-05-28 11:34
Būsto įsirengimas – tai ne tik vienas svarbiausių, bet ir sudėtingiausių etapų naujakurių gyvenime. Pradinė mintis dažnai skamba optimistiškai: įsirengsime greitai, racionaliai ir nebrangiai – praktikoje susiduriama su šimtais sprendimų, dešimtimis tiekėjų ir nenuspėjamais biudžeto pokyčiais.
nuotrauka
2025-05-27 09:41
Norintiems savo sodą padaryti saugesnį, jaukesnį ir vizualiai patrauklesnį vakaro metu, specialistai rekomenduoja naudoti žemos įtampos (12 voltų) sodo apšvietimo sistemas. Kodėl toks apšvietimas tampa vis populiaresnis ir kokias vietas sode verta apšviesti, pataria ilgametis kraštovaizdžio inžinier...
nuotrauka
2025-05-24 09:41
​Nuo staigių liūčių iki ilgalaikių sausrų – tokios sąlygos kelia grėsmę ne tik miesto infrastruktūrai, bet ir individualiems namams, sodams bei ūkiams. ​Prognozuojama, kad iki 2050 m. potvynių rizika pasaulyje tik didės. Klimato kaitos keliami iššūkiai skatina ieškoti tokių sprendimų kaip vandens si...
nuotrauka
2025-05-21 12:48
Gyvenimas mediniame name daugeliui asocijuojasi su ramybės oaze, tačiau neretai tenka susidurti su poilsį trikdančiais kenkėjais, kurie, apsigyvenę medinėse sienose, be gailesčio jas graužia. Pranešime cituojamas biologas Liutauras Grigaliūnas, „Dezinfos“ kenkėjų kontrolės specialistas, teigia, kad ...
nuotrauka
2025-05-16 15:17
Išmanūs namai neapsiriboja tik interjeru – didelis dėmesys šiandien skiriamas ir kiemo erdvės puoselėjimui. Dėl greito gyvenimo tempo daugelis ieško automatinių sprendimų, padedančių sukurti žaliuojančią ir gyvybingą aplinką. Juk kieme daug maloniau gerti kavą negu nuolat rūpintis augalais. Nuo darž...
nuotrauka
2025-04-28 09:58
Nuosavoje sodyboje įrengta saulės elektrinė tampa vis populiaresniu sprendimu tarp Lietuvos gyventojų, ieškančių tvarių energijos šaltinių. Šis pasirinkimas ne tik atspindi aplinkosauginį sąmoningumą, bet ir strateginį mąstymą, užtikrinantį nepriklausomumą nuo centralizuotų energijos tinklų. Ypač ta...
nuotrauka
2025-04-22 07:51
Naujo lygmens inovacija statyboje bei interjero dizaino srityje – WAYNERR® kolageninės plokštės – sukurtos iš 100 proc. natūralaus kolageno. Ši medžiaga suteikia produktui unikalių akustikos, termoizoliacijos ir natūralaus kondicionavimo savybių, kurios teigiamai veikia gyvenamąją aplinką.
nuotrauka
2025-04-15 10:48
Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, nevei...
nuotrauka
2025-04-09 07:10
VELUX nuotolinio valdymo langai – geriausias sprendimas, norint apsisaugoti nuo netikėtai užklupusios audros; jie ne tik turi geras šilumines savybes, bet ir lietaus jutiklį, kuris automatiškai uždaro langą. Tokiu būdu nereikės nerimauti, jei išvykote ir palikote stogo langą pravertą, – netikėtai pr...
nuotrauka
2025-04-03 09:59
Išorė yra kiekvieno namo vizitinė kortelė, užtikrinanti saugumą, šilumą ir estetiką. Tinkamai sumontuotos durys ne tik atlieka savo funkciją, bet ir padeda išsaugoti energinį efektyvumą daugelį metų. Profesionalus montavimas reikalauja aukštos kokybės montavimo putų, kurios optimaliai užpildo tarpus...
nuotrauka
2025-03-28 15:16
Automatiniai vartai tampa vis populiaresni tiek privačiuose namuose, tiek pramoninėse patalpose. Tai ne tik patogumo, bet ir saugumo garantas, leidžiantis užtikrinti sklandų įvažiavimą ir išvažiavimą be papildomų pastangų. Šiandien rinkoje galima rasti įvairių tipų automatinius vartus, todėl prieš į...
nuotrauka
2025-02-28 09:30
Vos nutirpus sniegui miestų erdvėse pradeda plušėti apželdintojai, ir patys pradedame galvoti, kaip atgaivinti namų aplinką. Įprastai ieškome tokių augalų, kurie kuo greičiau sužaliuotų, būtų lengvai prižiūrimi, džiugintų akį, tačiau kraštovaizdžio dizainerė Ingrida Vainauskienė atkreipia dėmesį, ka...
nuotrauka
2025-01-22 16:48
Naujieji metai įkvepia ne tik asmeniniams pasiekimams, bet ir pokyčiams namuose. Kaip rodo „Google“ paieškos rezultatų statistika, informacijos apie namų atnaujinimą ir remontą lietuviai aktyviausiai ieško būtent metų pradžioje.
nuotrauka
2025-01-08 08:34
Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų ...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...

Statybunaujienos.lt » Sprendimai