2023 spalio 3 d. antradienis, 18:28
Reklama  |  facebook

Kaune sklypus įsigyja asmenys, turintys ar turėję ryšių su Kauno savivaldybe bei Nacionaline žemės tarnyba

2023-04-19 09:05
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi analitinės antikorupcinės žvalgybos veiksmus ir korupcijos rizikos analizę nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procesuose Kauno mieste, nustatė korupcijos rizikos veiksnius. Nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procesai turi teisinio reguliavimo spragų ir sudaro galimybes piktnaudžiauti.
nuotrauka
Kauno m. sav. / FB nuotr.


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
NŽT (Nacionalinė žemės tarnyba, nuo 2023 m. – prie Aplinkos ministerijos),
VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija),
STT atlikto analitinės antikorupcinės žvalgybos patikrinimo metu buvo nustatyta, kad Kauno mieste žemės sklypus, suformuotus įgyvendinant nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo procesą, įsigyja asmenys, turintys ar turėję ryšių su Kauno miesto savivaldybe bei Nacionaline žemės tarnyba. Taip pat nustatyta, kad pagal įsigytų žemės sklypų kiekį, penkios susijusių asmenų grupės tiesiogiai ar per valdomus juridinius asmenis, gali būti siejamos su 185 žemės sklypais, įsigytais 2016–2022 m., kurie buvo suformuoti nuosavybės teisėms atkurti ir grąžinti buvusiems savininkams ar jų įpėdiniams.

Sklypai. Kaune trūksta aiškaus reglamentavimo

Atlikus korupcijos rizikos analizę, rašoma STT pranešime, nustatyti korupcijos rizikos veiksniai, susiję su teisinio reglamentavimo trūkumais ir Kauno miesto savivaldybės veikla. Nustatyta, kad Kauno miesto savivaldybėje nepakankamai reglamentuotos laisvos (neužstatytos) žemės plotų nustatymo procedūros bei matoma nenuosekli Kauno miesto savivaldybės administracijos vykdoma praktika pažymint preliminariai laisvos (neužimtos) žemės sklypus. Tai sudaro prielaidas vienais atvejais suformuoti žemės sklypus, kitais – jų neformuoti, nurodant, kad preliminariai laisvos (neužstatytos) žemės atitinkamoje vietoje nėra. Nėra patvirtintas ir preliminariai laisvos (neužstatytos) žemės nustatymo procedūros derinimas su kitais savivaldybės administracijos struktūriniais padaliniais. Siekiant skaidrių nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procesų Kauno mieste, STT siūlo Kauno miesto savivaldybei nustatyti aiškias ir skaidrias preliminariai laisvos (neužstatytos) žemės nustatymo procedūras.

Veikdavo ne atstovaujamojo asmens, o asmeniniais interesais

Taip pat nustatyta, kad asmenų, turinčių teisę į nuosavybės teisių į žemę atkūrimą, įgalioti atstovai (kai jie nebūdavo su atstovaujamaisiais susiję giminystės / svainystės ryšiais) dažnu atveju veikdavo ne atstovaujamojo asmens, o asmeniniais interesais, t. y. siekiant įsigyti grąžintus žemės sklypus ar, kad juos įsigytų susiję asmenys. Pavyzdžiui, nustatytam įgaliotiniui įgaliojimuose būdavo numatyta teisė parduoti būsimus žemės sklypus savo nuožiūra (keliais atvejais sklypų pardavimas numatytas konkrečiam pirkėjui). Siekiant, kad būtų užtikrintas sprendimų priėmimo nešališkumas, Aplinkos ministerijai ir Nacionalinei žemės tarnybai siūloma svarstyti dėl kontrolės priemonių nustatymo savivaldybėms tvirtinant žemės sklypų planus, formuojant žemės sklypus ir rengiant ar tvirtinant jų planus.

Savivaldybės politikų valdoma įmonė teigia aktyviai dalyvaujanti nuosavybės į žemę atkūrimo procedūrose. Dėl to siūloma Kauno miesto savivaldybės tarybos Etikos komisijai pagal kompetenciją įvertinti pateiktą informaciją dėl šios įmonės vadovo veiksmų masto ir intensyvumo, galimai pasinaudojant ryšiais ir pareigomis, siekiant, kad asmenims būtų kiek galima greičiau atkurtos nuosavybės teisės į buvusių savininkų žemę.

Projektų iniciatoriai – susiję su sprendimus priėmusio savivaldybės darbuotoju artimu asmeniu

Analizės metu taip pat nustatyta šališkumo regimybės atvejų Kauno miesto savivaldybės administracijoje formuojant ir pertvarkant žemės sklypus, keičiant jų pagrindinę žemės naudojimo paskirtį. Nustatyti pavyzdžiai, kai projektų iniciatoriai buvo susiję su sprendimus priėmusio savivaldybės darbuotoju artimu asmeniu. Todėl rekomenduojama Kauno miesto savivaldybės administracijai atkreipti Miesto planavimo ir architektūros skyriaus darbuotojų dėmesį dėl galimų interesų konfliktų ir (ar) šališkumo regimybės vengimo priimant sprendimus, kai tai susiję su asmenimis, kurie kartu su jais pačiais ar kartu su jiems artimais asmenimis vykdo bendrą veiklą ar valdo bendrą turtą.

Korupcijos rizikos analizė pateikta Kauno miesto savivaldybei, Aplinkos ministerijai ir Nacionalinei žemės tarnybai, taip pat Valstybinei mokesčių inspekcijai. Šios institucijos per 3 mėnesius turi viešai paskelbti, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Atsižvelgiant į tai, kad nuosavybės teisių į turėtą žemę atkūrimo procesai šiuo metu nėra baigti Vilniaus miesto ir Trakų rajono savivaldybėse, joms išsiųsta susipažinti korupcijos rizikos analizės išvada bei pateikti pasiūlymai įsivertinti nustatytus korupcijos rizikos veiksnius nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procesuose bei imtis priemonių šių veiksnių prevencijai ir valdymui.

Korupcijos rizikos analizę rasite čia. 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-09-29 15:41
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti su institucijomis Vyriausybės nutarimo „Dėl steigiamo Germanto regioninio parko planavimo schemos (ribų ir tvarkymo planų) rengimo pradžios ir planavimo tikslų“ projektą. Iniciatyva įsteigti Germanto regioninį parką atėjo iš Telšių regiono, tam 2022 m. ...
nuotrauka
2023-09-26 13:31
Nuo 2024 m. sausio 1 d. miestuose ir miesteliuose savivaldybėms patikėjimo teise bus perduota valstybinė žemė, kuri nėra suplanuota valstybės reikmėms. Patikėjimo teise valdomoje valstybinėje žemėje savivaldybės miestų ir miestelių teritorijose atliks naujas funkcijas, kurias joms numato perduoti Na...
nuotrauka
2023-09-26 11:05
Panevėžyje sparčiai vykdomi miesto autobusų stoties statybos darbai. Jau įrengti lauko vandentiekio, vidaus lietaus nuotekų bei drenažo, vidaus vandentiekio tinklai, sumontuotos stoties pastato denginį laikysiančios metalinės kolonos, išbetonuota požeminės stovėjimo aikštelės perdanga, keleivių lau...
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-21 11:46
Sostinėje daugėja rekreacinių zonų, kuriose gyventojai gali mėgautis gamtos teikiamais malonumais ir poilsiu. Tyrimai rodo, kad arti namų esantys parkai ir žaliosios erdvės teigiamai veikia gyventojų sveikatą – mažina stresą, širdies ir kraujagyslių ligų riziką, padeda išvengti medžiagų apykaitos su...
nuotrauka
2023-09-21 11:13
Nuvilnijus informacijos bangai, kad sostinės gyventojai, gaunantys kompensacijas už šildymą ir balsuojantys prieš renovaciją, valstybės paramos nebegaus, patikslinama, kokių priemonių artimiausiu metu bus imtasi.
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-14 11:55
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus (VIGS) prokurorai, reaguodami į žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie bandymus keisti Alytaus bendrąjį planą ir miesto centre leisti statyti penkiaaukščius pastatus, inicijavo tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.
nuotrauka
2023-09-13 15:47
Baisogaloje ir Šeduvoje pradėta dviejų naujų didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių statyba.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-12 15:39
Sparčiai augančiame sostinės Pilaitės mikrorajone simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtas vaikų lopšelio-darželio statybos darbų startas.
nuotrauka
2023-09-11 11:17
Nuo rugsėjo 11 d. bus teikiamas finansavimas namų ūkiuose susidariusių asbestinio šiferio atliekų surinkimo, vežimo ir šalinimo išlaidoms.
nuotrauka
2023-09-08 09:11
2 201 gyventojas – tiek šiauliečių dalyvauja VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos įgyvendinamame maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projekte „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“ Teisingai atskirtos ir išrūšiuotos maisto atliek...
nuotrauka
2023-09-07 08:16
Dar 2021 m. pavasarį Akmenės rajono savivaldybės administracija ir VŠĮ Lietuvos verslo paramos agentūra (dabar – Inovacijų agentūra) pasirašė projekto „Apšvietimo tinklų atnaujinimas, mažinant energijos suvartojimą Akmenės rajono savivaldybėje“ finansavimo sutartį (preliminari Projekto vertė – 3.101...
nuotrauka
2023-09-07 08:05
Pasirašyti pirmieji energijos sutaupymo susitarimai su savivaldybių valdomomis įmonėmis. Energetikos ministerija ir UAB „Šiaulių vandenys“ bei UAB „Kėdbusas“ sutarė dėl techninių energijos efektyvumo didinimo priemonių diegimo įmonių veikloje.
nuotrauka
2023-09-07 07:56
Vilniaus senamiesčio ir jo apsaugos zonos tvarkymo (specialųjį) planą planuojama parengti per dvejus metus. Parengtas, šis dokumentas taps pagrindiniu Vilniaus senamiesčio ir jo apsaugos zonos teritorijų planavimo dokumentu, kuriuo, be kita ko, bus numatoma, kokie statybos, rekonstrukcijos, remonto,...
nuotrauka
2023-09-07 07:33
Šiuo metu Panevėžyje yra 465 gatvės. Jų bendras ilgis siekia daugiau nei 295 km. Ilgiausia – J. Janonio g., jos ilgis siekia 5,8 km. Antra pagal ilgį gatvė Panevėžyje – Klaipėdos g. – 4,9 km, trečia – Smėlynės g. – 3,9 km. Toliau rikiuojasi Pušaloto g. – 3,6 km, Nemuno ir Kerbedžio gatvės, kurių ilg...
nuotrauka
2023-09-06 10:57
Telšiuose atidarytas „Ateities“ progimnazijos baseinas.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse